Recenzia Microsoft Edge – vylepšený prehliadač – aktualizovaná do roku 2020

Recenzia Microsoft Edge

Microsoft Edge nedávno prešiel kompletným prepracovaním a musíme povedať, že sa nám páči to, čo vidíme. Má lepšiu funkčnosť ako predtým, pričom zostáva rovnako rýchly. Problémy s ochranou súkromia však pretrvávajú. Podrobnosti nájdete v našej úplnej kontrole Microsoft Edge.


Slider1

Slider2

Slider3

Slider4

Slider5

predchádzajúca

Ďalšie

Microsoft Edge je mŕtvy, dlho žijúci Microsoft Edge. Aj keď sa starý Edge dlho nezúčastnil na zozname najlepších prehliadačov, spoločnosť Microsoft úplne prepracovala svoj webový prehľadávač tak, že ho založila na prehliadači Chromium, ktorý zlepšil jeho výkon, vytvoril príjemnejší používateľský zážitok a otvoril dvere do knižnice prehliadača Chrome rozšírenie.

Pokračujte v čítaní tejto recenzie Microsoft Edge, aby ste sa dozvedeli viac o poslednom vpáde spoločnosti na trh prehliadača.

História spoločnosti Microsoft s webovými prehliadačmi je prinajmenšom turbulentná. Aj keď pôvodný prehliadač Internet Explorer bol kedysi dominantný, v polovici 21. storočia stratil svoju korunu pre Google Chrome. Nie je teda bez irónie, že sa spoločnosť Microsoft rozhodla pripnúť svoje nádeje v rámci prehliadača Chromium, aby oživila záujem o svoj zápasiaci prehliadač.. 

Môžete si stiahnuť Microsoft Edge pre Windows 7, Windows 8 / 8.1, Windows 10 a MacOS. Prehliadač je navyše kompatibilný s operačným systémom Android 4.4 a novším, ako aj s iOS 10.0 a novším. Na túto kontrolu sme na testovanie použili prenosný počítač Acer so systémom Windows 10 a iPhone so systémom iOS 12.3.

silné stránky & slabé stránky

Alternatívy pre Microsoft Edge

Vlastnosti

Najväčší prínos, ktorý nový prehliadač Edge získa z prechodu na rámec Chromium (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chromium), je, že je teraz kompatibilný s rozsiahlou knižnicou rozšírení prehliadača Chrome. Aj keď spoločnosť Microsoft prevádzkuje aj svoj vlastný obchod pre špecializované doplnky Edge, je zakrpatená internetovým obchodom Chrome, ktorý obsahuje desiatky tisíc rozšírení.

Okraj-Extension-Varovanie

Aj keď nie všetky rozšírenia budú pracovať s Edge, väčšina z nich bude s výnimkou tých, ktoré priamo upravujú užívateľské rozhranie. To znamená, že pre prehliadač sú k dispozícii neoceniteľné webové aplikácie, ako sú rozšírenia správcu hesiel, blokovanie reklám a bezpečnostné rozšírenia, čo výrazne rozširuje zoznam potenciálnych nových funkcií..

Okraj-allow-Extensions

Edge tiež prichádza s funkciou synchronizácie, ktorá je podobná ako v prehliadači Chrome. V súčasnosti môžete synchronizovať svoje obľúbené položky, nastavenia, obsah formulárov a heslá pomocou svojho účtu Microsoft. Aj keď to ešte nebolo implementované, spoločnosť Microsoft tiež plánuje pridať do tohto zoznamu synchronizovateľných položiek históriu, aktuálne otvorené karty, rozšírenia a zbierky..

Okraj-Sync

Ďalšou podobnosťou s prehliadačom Chrome sú možnosti kontextovej ponuky. Môžete vybrať a kliknúť pravým tlačidlom myši na ľubovoľný text – a čo je dôležitejšie, na obrázky – a zvoliť „vyhľadať na webe“, aby ste vo vybranom vyhľadávacom nástroji okamžite vyhľadali text alebo obrátili vyhľadávanie obrázkov. V predvolenom nastavení je to Bing, ale môžete ho zmeniť na Google, Yahoo alebo DuckDuckGo.

zboku Vyhľadávače

Rovnako ako väčšina prehliadačov, aj Edge má režim čítania – nazývaný „pohlcujúci čitateľ“ – ktorý oddeľuje všetko okrem textu na webovej stránke, aby sa uľahčilo čítanie.. 

K dispozícii je tiež funkcia „čítať nahlas“, ktorá zvýrazní text a vy ste uhádli, že ho nahlas prečíta. Funguje to celkom dobre pre anglický text, ale nie tak pre akýkoľvek iný jazyk (čo nám pripomína trochu softvéru na prevod textu na text).

Okrajového Immersive-Reader

Mobilné funkcie

Spoločnosť Microsoft nevytvorila iba nový okraj pre stolné počítače, ale aj pre zariadenia so systémom Android a iOS. Aj keď na mobilnom telefóne nie je veľa funkcií, na ktoré sme sa pri rozhovore o verzii pre počítače ešte nezaoberali, existuje niekoľko významných výnimiek, ktoré vynikajú.

Prvým je funkcia „NewsGuard“. Toto je databáza, ktorá analyzuje spravodajské kanály a hodnotí ich na základe vnímanej dôveryhodnosti. Vždy, keď navštívite spravodajskú stránku, v paneli s adresou sa objaví malá ikona.

Okrajového Newsguard-Reliable

Publikácie, o ktorých je známe, že sú všeobecne spoľahlivé – napríklad The New York Times alebo BBC News – budú mať zelený štítok s nápisom „Táto webová stránka vo všeobecnosti zachováva základné štandardy presnosti a zodpovednosti“. 

Medzitým budú mať ďalšie spravodajské weby, ako napríklad InfoWars, červený štít, ktorý hovorí: „Postupujte opatrne: táto webová stránka všeobecne nedokáže udržať základné štandardy presnosti a zodpovednosti.“

Okrajového Newsguard-Not-Reliable

Ďalšou skvelou mobilnou funkciou je nastavenie „pohyblivého videa“. Toto by sme veľmi radi videli v iných prehľadávačoch, ako napríklad Chrome alebo Mozilla Firefox, a umožňuje vám presunúť video do podoby rámu „obraz v obraze“, takže môžete pozerať video aj pri prechode na inú webovú stránku. alebo kartu.

Okraj-Floating-Video

Microsoft Edge prichádza s vlastným prekladovým motorom – Bing Translator – zabudovaným v mobile. Je to vynikajúce, ak často navštevujete webové stránky v jazykoch, ktoré neviete čítať. V porovnaní s Google Translate však táto služba nie je tak krátka. 

Bing Translator v súčasnosti zvláda 69 jazykov, zatiaľ čo Google Translate obsahuje až 103 a lepšiu presnosť, aby naštartoval. Táto funkcia je k dispozícii aj na pracovnej ploche, musíte ju však pridať ručne z obchodu Microsoft.

Okraj-Reading-List

Nakoniec Edge pre mobil prichádza so zoznamom čítaní, do ktorého môžete pridať webové stránky a články na neskoršie čítanie. Toto sa líši od uloženia záložky v tom, že získate prístup offline k uloženej stránke v režime offline, čo je skvelé pre používateľov s obmedzeniami ich mobilných dát alebo ak idete kamkoľvek bez príjmu.

Jednoduchosť použitia

Nový prehliadač Edge sa vyznačuje úhľadným a ľahko použiteľným dizajnom, ktorý bude nepochybne známy každému, kto použil prehliadač Chrome alebo iné webové prehliadače odvodené z prehliadača Chromium..

Okraj-Intro-Import

Pri prvej inštalácii Edge vás prevedie úvod, ktorý vám pomôže nastaviť prehliadač. Najskôr môžete importovať záložky z prehliadača Chrome alebo Internet Explorer, ale ak chcete importovať z iných prehliadačov, musíte najprv exportovať svoje záložky do súboru HTML a odtiaľ ich importovať. Príklad tohto postupu nájdete v našom sprievodcovi zálohovaním záložiek Firefoxu.

Okraj-Intro-Sync

Ďalej sa zobrazí výzva na nastavenie synchronizačného procesu a tiež výber štýlu karty, ktorý vám vyhovuje. Tento „štýl kariet“ je v podstate to, čo uvidíte pri otvorení novej karty. Môžete si vybrať medzi „zameraným“, „inšpiratívnym“, „informačným“ a „vlastným“.

Okraj-Intro-Tab-Style

Medzi nimi nie je nijaký veľký rozdiel, pretože to v podstate znižuje, či chcete alebo nechcete na svojej domovskej stránke dostávať prispôsobené informačné kanály, ako aj aktivovať alebo deaktivovať „obraz dňa“ ako tapetu spoločnosti Microsoft. Môžete si vybrať krajinu pre informačný kanál, ktorý vám potom zobrazí titulky dňa týkajúce sa vašej polohy.

Okraj-News-Feed

Okrem stránky s novou kartou nie je k dispozícii veľa prispôsobení. Môžete prepínať medzi svetlou a tmavou tematikou, ako aj sťahovať a inštalovať ďalšie písma, ale obe tieto funkcie sa v súčasnosti bežne vyskytujú vo väčšine webových prehliadačov..

Okraj-Upraviť-New-Tab

Jednoduché použitie v mobile

V mobilnej aplikácii má aplikácia Microsoft Edge typické rozloženie prehľadávača. Vaše základné ovládacie prvky – vrátane ovládacích prvkov navigácie, ponuky kariet, tlačidla zdieľania a ponuky Štart – sa nachádzajú v dolnej časti obrazovky a na paneli s adresou hore..

Okraj-Mobile App

Ponuka Štart obsahuje vaše obľúbené položky, históriu, zoznam a nastavenia čítania, ako aj pokročilejšie ovládacie prvky vrátane vyhľadávania, funkcie čítania nahlas a režimu pracovnej plochy. Túto ponuku môžete usporiadať ľubovoľným spôsobom, ktorý uznáte za vhodný, čo je pekné spojenie, ktoré často nevidíte v mobilných prehliadačoch..

Okraj-Mobile-Upraviť-Menu

výkon

Výkon bol bezpochyby najväčšou slabinou starého Edge a práve v tejto oblasti sa Edge najviac dostal tým, že prešiel na rámec Chromium..

Určite sa to vyplatilo, pretože nový Edge dosahuje približne rovnaké rýchlosti – na stolnom počítači aj v mobile – ako Chrome, a to dokonca mierne vyššie. Aj keď iné prehliadače ako Vivaldi alebo Firefox sú stále rýchlejšie, je to úplne prijateľný výsledok, najmä v porovnaní so starým Edge, ktorý bol bolestivo pomalý.

Vysoké využitie pamäte RAM je zvyčajne jedným z úskalí prehliadačov založených na prehliadači Chromium, ale v našich testoch sa Edgeovi podarilo urobiť rovnakú prácu ako prehliadač Chrome, pričom pri využití približne o 30 percent menej pamäte.

Ak vás zaujíma, ako tieto testy vykonávame alebo ktorý webový prehliadač je najrýchlejší, prečítajte si náš zoznam najrýchlejších prehliadačov..

zabezpečenia

Aj keď Edge teraz zdieľa s prehliadačom Google Chrome veľa podobností, Edge sa najviac líši v zabezpečení. Namiesto bezpečného prehliadania spoločnosti Google na ochranu pred škodlivými webovými stránkami Edge namiesto toho využíva systém Microsoft Defender SmartScreen, ktorý predčí systém spoločnosti Google, pokiaľ ide o ochranu pred škodlivým softvérom a phishingovými schémami..

Pri prístupe na webovú stránku prostredníctvom bežného protokolu HTTP namiesto protokolu HTTPS poskytuje Edge jasné upozornenie vo forme symbolu a textu s textom „nie je zabezpečené“. Je to dobré, pretože používateľom umožňuje ľahko zistiť, kedy sú potenciálne ohrození útokmi typu „človek v strede“. Viac informácií o tom, čo to všetko znamená, nájdete v našom rozpise HTTP verzus HTTPS.

Okrajového HTTP Varovanie

Rovnako ako väčšina prehliadačov, aj nový Edge obsahuje základný správca hesiel, ktorý ukladá vaše heslá. Tieto sú chránené pomocou vašich systémových poverení, čo je dobré, pretože vás ušetrí od nastavenia hlavného hesla, ale tiež vás chráni, ak nenastavíte heslo pre celé svoje zariadenie..

okrajové Heslá

Pre dôkladnejšie spracovanie hesla vrátane silného generovania hesla vám odporúčame vyskúšať si náš zoznam najlepších správcov hesiel. Ak by ste radšej preskočili priamo k nášmu výhercovi, môžete si prečítať našu Dashlaneovu recenziu.

Nová verzia Edge je stále pomerne mladá, takže je ťažké presne povedať, ako často sa bude aktualizovať. To znamená, že beta verzia dostáva aktualizáciu každých šesť týždňov, čo je menej časté, ako by sme chceli, pretože počítačoví zločinci vždy hľadajú nové medzery a chyby, ktoré by mohli využiť.

Aj keď v predvolenom nastavení neexistuje žiadny blokovač reklám, môžete si ho ľahko stiahnuť prostredníctvom internetového obchodu Chrome. uBlock Origin je náš obľúbený, ale môžete sa pozrieť na náš zoznam najlepších blokátorov reklamy, kde nájdete úplné zhrnutie. Aj keď blokovanie reklám priamo neblokuje, Edge blokuje kontextové okná, čo je dobré, pretože sú jedným z najbežnejších vektorov škodlivého softvéru..

Okraj-Pop-up-Blocker

Ak je pri výbere predvoleného prehliadača pre vás veľká bezpečnosť, prečítajte si naše najbezpečnejšie hodnotenie webového prehľadávača.

súkromia

Súkromie je zďaleka najväčšou slabinou nového Edge. Aj keď to v tomto ohľade nie je také zlé ako Chrome, stále zostáva veľa toho, čo je potrebné.

Zásady ochrany osobných údajov spoločnosti Microsoft sú neporiadkom, pretože často nie je jasné, o ktorých konkrétnych produktoch sa hovorí. Neexistuje žiadna zmienka o predaji osobných údajov inzerentom, čo nás vedie k dojmu, že ide o prax, do ktorej sa spoločnosť Microsoft zapája.

To znamená, že množstvo informácií, ktoré sa zhromažďujú v samotnom Edge, môžete zakázať. Ak však používate systém Windows, spoločnosť Microsoft pravdepodobne zhromažďuje väčšinu týchto údajov aj tak.

Okraj-Protection-režimy

Ak vypnete služby, ako je SmartScreen, prispôsobenie a predpovede navigácie, je možné, aby bol Edge aspoň trochu súkromný, avšak za cenu bezpečnosti a jednoduchého používania. To znamená, že ak máte obavy najmä o ochranu súkromia, nezabudnite si prečítať nášho sprievodcu anonymným prehliadaním.

Edge-Services

Pokiaľ ide o prevenciu sledovania, Edge ponúka tri režimy: „základný“, „vyvážený“ a „prísny“. Môžete si tiež zobraziť zoznam blokovaných sledovačov a nastaviť jednotlivé výnimky z pravidla blokovania, s ktorým sa rozhodnete ísť..

Okraj-Tracking-Výnimky

Môžete tiež nechať Edge vymazať určité údaje pri každom zatvorení prehliadača, napríklad históriu prehľadávania, súbory cookie alebo heslá.

Okraj-Wipe-Data

Spravovanie povolení je rovnako jednoduché, pretože Edge poskytuje zoznam všetkých povolení a spôsobu, akým k nim pristupujú webové stránky.

Verdikt

Týmto sa uzatvára naše preskúmanie nového Edge. Prehliadač je určite obrovský krok zo starého Edge na základe internetového obchodu Chrome. Má tiež vylepšený výkon a jednoduchosť použitia, čo sú faktory, ktoré môžu pre používateľov priniesť novú trakciu. 

Ochrana osobných údajov však stále nie je veľká, takže používatelia, ktorých sa to týka, môžu chcieť vyskúšať lepšie alternatívy, ako sú Vivaldi, Brave alebo Tenta..

Keďže nová hrana je založená na prehliadači Chromium – a teda je veľmi podobná ako prehliadaču Google Chrome, môžete si pozrieť naše články v prehliadačoch Firefox v prehliadači Chrome a v prehliadači Chrome v prehliadači Chrome a získať nejaké cenné súvislosti. Ak chcete priamejšie porovnanie pre Edge, prečítajte si článok Microsoft Edge verzus Chrome.

Čo si myslíte o našej recenzii? Súhlasíte s tým, že nová verzia Edge je obrovským zlepšením jej predchodcu alebo sa zaujímate o rozšírenia prehliadača Chrome a viac sa zaujímate o svoje súkromie? Dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map