Recenzia Firefoxu – rýchlosť, ochrana a ochrana osobných údajov – aktualizovaná do roku 2020

Recenzia Firefoxu

Firefox je jedným z najrýchlejších prehliadačov v okolí a zároveň ponúka veľkú bezpečnosť a súkromie. Aj keď rozhranie nie je šálkou čaju pre všetkých, stále je to skvelá voľba pre väčšinu ľudí a stojí za vyskúšanie. Prečítajte si o tom viac v našej úplnej kontrole Firefoxu.


Najlepšie recenzie prehliadača

Mozilla Firefox je už dlho a to znamená, že prešiel mnohými iteráciami s rôznym úspechom. V roku 2017 začala svoju kvantovú aktualizáciu, ktorá zlepšila rýchlosť a prepracovala dizajn. Táto recenzia prehliadača Firefox vám poskytne predstavu o tom, ako sa hromadí oproti iným prehliadačom.

Firefox patrí medzi najrýchlejšie prehliadače. Ponúka veľa vynikajúcich funkcií hneď po vybalení, ako aj solídnu knižnicu doplnkov a rozsiahle možnosti prispôsobenia. Navyše prichádza so silnou ochranou súkromia a keďže Mozilla je nezisková organizácia, nemá žiadnu motiváciu zhromažďovať a predávať vaše údaje..

Firefox je k dispozícii na väčšine zariadení a operačných systémoch, vrátane Windows 7, 8, 8.1 a 10, MacOS X 10.9 a novších, Android Jelly Bean a novších a iOS 11.0 a novších. Na túto recenziu sme použili prenosný počítač so systémom Windows 10 a iPhone na iOS 12.3.

silné stránky & slabé stránky

Alternatívy pre Firefox

Vlastnosti

Firefox v predvolenom nastavení používa čisté a jednoduché rozhranie, ktoré sa príliš nelíši od ostatných hlavných prehliadačov, ako je napríklad Google Chrome. Karty, panel s adresou / vyhľadávacím panelom a panel so záložkami sú navrstvené navrchu a vľavo je priestor pre ovládacie prvky navigácie..

Na rozdiel od prehliadača Chrome však Firefox prichádza s množstvom možností prispôsobenia rozhrania. Každý prvok základného používateľského rozhrania sa dá pohybovať a pomocou jednoduchého procesu drag-and-drop môžete pridať kamkoľvek, kamkoľvek chcete..

Firefox UICustomization

Firefox bol prvý hlavný prehliadač, ktorý ponúka externé doplnky, a hoci jeho knižnica bola od tej doby zatienená prehliadačom Chrome, stále ponúka širokú škálu funkcií, ako sú skupiny kariet, správcovia hesiel, vstavané poznámky a oveľa viac..

Nastavenie a synchronizácia prehliadača medzi zariadeniami je rýchla a ľahká. Pokiaľ vytvoríte účet Firefox, medzi vašimi zariadeniami sa budú synchronizovať vaše záložky, predvoľby, história vyhľadávania, prihlasovacie údaje, doplnky a dokonca aj otvorené karty. Prečítajte si nášho sprievodcu o tom, ako zálohovať záložky Firefoxu, aby ste sa dozvedeli viac o tomto postupe.

Firefox SyncSettings

Firefox však varuje, že nejde o službu zálohovania, takže ak nesynchronizujete viac ako jedno zariadenie, nebude sa nič uložiť, ak sa toto zariadenie poškodí alebo ak odinštalujete prehliadač. Ak hľadáte spôsob, ako to obísť, pozrite si náš zoznam najlepších služieb zálohovania v cloude.

Môže to znieť ako obmedzenie, ale to znamená, že Mozilla neuchováva obrovské záznamy o synchronizovaných údajoch svojich používateľov, čo je skvelé pre ochranu osobných údajov, najmä v porovnaní s prehliadačom Chrome, kde Google zhromažďuje všetky informácie o vás, ktoré môže.

Na pravej strane panela s adresou sú malé, ale užitočné funkcie. Kliknutím na šípku smerujúcu nadol sa panel s adresou rozšíri tak, aby zobrazoval posledných 10 vyhľadávaní, ktoré ste vykonali, ako aj alternatívne vyhľadávacie nástroje, ako napríklad Wikipedia, Amazon alebo Twitter. Môžete tiež prispôsobiť tieto ďalšie vyhľadávacie nástroje. Firefox vám ponúka veľa možností na ľahkú dostupnosť.

Firefox HistoryAndSearchEngines

Ďalšou vynikajúcou funkciou je nástroj na snímanie obrazovky. Nachádza sa v ponuke s tromi bodkami vedľa panela s adresou a umožňuje vám poslať obrazovku celej webovej stránky bez posúvania. Môžete si tiež vybrať konkrétne časti stránky, ktoré sa pripoja k obrazovke, čo vám ušetrí úsilie ručného výberu a orezania, keď chcete zdieľať iba časť stránky..

Firefox ScreenshotTool

Ďalšou užitočnou funkciou zdieľania v tej istej ponuke je možnosť „e-mailový odkaz“, ktorá automaticky vytvorí e-mail pomocou predvoleného poskytovateľa e-mailu, ktorý si môžete prispôsobiť, aby sa odkaz odoslal. K dispozícii je tiež tlačidlo na skopírovanie odkazu, aj keď je to menej užitočné, ako aj možnosť odoslať odkaz na jedno z vašich ďalších zariadení.

K dispozícii je tiež zobrazenie pre čitateľa, ktoré rozdeľuje články nesúvisiaceho obsahu a formátuje ich do ľahko stráviteľného štýlu a poskytuje vám odhad, ako dlho budú trvať čítanie. Vstavaná čítačka súborov PDF je tiež užitočná, chýba jej však pokročilé funkcie, ako napríklad podpisovanie dokumentov alebo podpora dynamických súborov PDF..

Firefox ReaderView

Firefox tiež prichádza s integrovanou podporou pre Pocket, čo je aplikácia, ktorá vám umožní objavovať a ukladať články na rôznych zariadeniach.

Funkcie prehliadača Firefox pre mobil

Firefox pre mobil je oveľa menej funkčný ako verzia pre počítače, ale stále je dodávaný s užitočnými nástrojmi. V ponuke vpravo dole môžete zakázať všetky obrázky, čo je skvelé pre osoby s malými dátovými plánmi alebo pomalými pripojeniami, ako aj povoliť alebo zakázať nočný režim a ochranu sledovania.

Otvorením ponuky vedľa panela s adresou môžete požiadať o verziu ľubovoľného webu pre stolné počítače, zdieľať alebo skopírovať adresu URL a pridať aktuálnu stránku do svojho zoznamu na čítanie, čo vám umožní prístup offline. Keď klepnete na vyhľadávací panel, ponuka sa nahradí skenerom QR kódu.

Firefox MobileMenus

K dispozícii je tiež verzia prehliadača pre iOS a Android s názvom Firefox Focus. Je navrhnutý tak, aby bol minimálny, má oveľa menej funkcií a zameriava sa na ochranu súkromia. Súkromný režim v bežnom prehliadači Firefox však robí rovnakú prácu, takže jeho hlavnou výzvou je odizolované rozhranie a minimalistický prístup k prehliadaniu..

Firefox-Focus

Jednoduchosť použitia

Firefox má elegantné a ľahko zrozumiteľné rozhranie, vďaka ktorému je prehľadávanie jednoduché a pohodlné. To znamená, že hoci staršie webové aplikácie s prehliadačom Firefox niekedy lepšie fungujú ako prehliadač Chrome, jeho dominantné postavenie na trhu znamená, že pri používaní prehliadača Firefox budete občas naraziť na chyby a problémy s modernými webovými aplikáciami..

Jednoduché použitie na pracovnej ploche

Verzia prehliadača Firefox pre stolné počítače má štandardné rozloženie. Váš vyhľadávací panel a záložky sú umiestnené v hornej časti obrazovky s ovládacími prvkami navigácie vľavo a ponukami vpravo. Rozbaľovacia ponuka zobrazujúca predchádzajúce vyhľadávania a alternatívne vyhľadávacie nástroje je tiež užitočná, ak potrebujete použiť viacerých poskytovateľov vyhľadávania.

Karty sú zreteľne oddelené a Firefox ich namiesto toho, aby ich minimalizoval do tej miery, aby boli iba faviconmi, rozhodol pre horizontálne posúvanie a ponechal karty dosť veľké, aby ste si mohli prečítať časť názvu..

Firefox ScrollingTabs

Jednoduché použitie v mobile

Firefox sa rovnako ľahko používa aj na mobilných zariadeniach. Panel s adresou je v hornej časti obrazovky s tlačidlom vedľa neho pre režim čítačky a ponuku s možnosťami zdieľania, záložiek a vyžiadania webových stránok pre počítače..

Ovládacie prvky navigácie a ponuka kariet sú v dolnej časti obrazovky a karty sa zobrazujú v dvoch samostatných prehľadoch bežných a súkromných okien, z ktorých môžete prepínať.

Firefox MobileTabs

výkon

Firefox je jedným z najrýchlejších hlavných prehliadačov, ktorý sa nachádza hneď za prehliadačom Chrome na počítači a pred Microsoft Edge a Opera (prečítajte si našu recenziu Microsoft Edge). V mobilných zariadeniach naše testy ukázali, že je rýchlejšia ako prehliadač Chrome a Safari, ale nie o veľkú rezervu.

Pokiaľ ide o systémové prostriedky, Firefox má vysokú počiatočnú stopu a používa veľké množstvo pamäte RAM, keď máte otvorených iba niekoľko kariet. To znamená, že čím viac kariet otvoríte, tým účinnejšie je v porovnaní s konkurenciou. Keď máte súčasne otvorených veľa kariet, používa podstatne menej pamäte RAM ako prehliadač Chrome..

zabezpečenia

Firefox dostáva vysoké známky zabezpečenia, ale ako sme v článku konštatovali, ktorý webový prehľadávač je najbezpečnejší, nerobí to rovnako dobre ako prehliadač Chrome..

Firefox je dodávaný s blokovaním automaticky otváraných okien a blokovaním známych škodlivých webových stránok pomocou databázy bezpečného prehliadania Google. Tiež vás upozorní, keď navštívite web pomocou nezabezpečeného pripojenia HTTP, hoci upozornenie je ťažké zistiť, ako v prehliadači Chrome..

Firefox HTTPWarning

Ďalším zásadným aspektom zabezpečenia softvéru je frekvencia aktualizácií a Mozilla sa v tomto ohľade tiež darí. Všeobecne platí, že ak je zistená bezpečnostná chyba, reaguje a uvoľní opravu do jedného dňa. Prehliadač predvolene používa službu na pozadí na automatické vyhľadávanie a sťahovanie aktualizácií, čo znamená, že nechtiac nebudete používať nebezpečnú verziu..

Heslá uložené lokálne je možné chrániť pomocou hlavného hesla, aj keď je predvolene vypnuté, takže musíte jedno heslo pridať ručne, aby ste predišli sprístupneniu vašich hesiel každému, kto má fyzický prístup k vášmu stroju..

súkromia

Ochrana osobných údajov je najväčšou silou Firefoxu. Dodáva sa s prísnymi ovládacími prvkami sledovania, ktoré vám umožňujú blokovať sledovače vo všetkých oknách a dokonca si môžete prispôsobiť, čo sa má blokovať. Môžete sa napríklad rozhodnúť blokovať sledovače a kryptominéry, ale súbory cookie nechať povolené. V súkromnom režime sú všetky predvolene blokované.

Firefox -TrackerSettings

Firefox má tiež skvelé pravidlá zhromažďovania údajov. Zhromažďuje údaje na účely vývoja, ale to nezahŕňa vašu históriu prehliadania alebo vyhľadávania a údaje sú spojené skôr s náhodným číselným identifikátorom ako s vaším menom alebo používateľským účtom. Ak je to pre vás stále príliš veľa, prehliadač vám umožní vypnúť ho bez ovplyvnenia výkonu alebo funkčnosti.

Firefox -DataCollectionSettings

Keďže Mozilla je nezisková organizácia a jej podnikanie nie je založené na zhromažďovaní a predaji údajov používateľov, je oveľa ľahšie dôverovať jej opatreniam na ochranu osobných údajov. Spoločnosť dokonca vydáva výročnú finančnú správu, v ktorej vysvetľuje, odkiaľ pochádzajú jej peniaze a ako sa míňajú.

Aj keď Firefox robí skvelé s ochranou súkromia, ak chcete urobiť viac pre zabezpečenie svojej anonymity, pozrite si nášho sprievodcu anonymným prehliadaním.

Verdikt

Firefox je vynikajúci prehliadač, najmä ak sa zaujímate o svoje súkromie. V predvolenom nastavení sa o vás zhromažďuje len málo informácií a dokonca je možné ich vypnúť. Získate tiež silný režim súkromného prehliadania s prísnym sledovaním a ochranou súborov cookie.

Prehliadač je ľahko použiteľný aj s vynikajúcimi malými funkciami, ako je napríklad nástroj na snímanie obrazovky a alternatívne vyhľadávacie nástroje, ktoré sú zabalené do prehliadača. Veľká knižnica doplnkov vám navyše umožňuje pridávať najrôznejšie funkcie, ktoré prehliadaču chýba.

Hlavné problémy s prehliadačom Firefox sú príležitostné problémy s kompatibilitou s novšími webovými aplikáciami a vysoké využitie pamäte RAM pri nízkom zaťažení. Aj keď to sú skutočné problémy, vynikajúce súkromie, dizajn a funkcie viac ako len ich nahradia.

Čo si myslíte o prehliadači Mozilla Firefox? Vyvažujú silné funkcie ochrany osobných údajov problémy s kompatibilitou a vysoké využitie pamäte RAM? Dajte nám vedieť svoje myšlienky v komentároch nižšie. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map