Opera Review

Opera je už dlho a v priebehu rokov si vybudovala malú, ale lojálnu základňu fanúšikov. Niekoľko rokov urobilo titulky, pretože je prvým prehliadačom, ktorý má vstavanú sieť VPN, ale nedávna zmena vlastníctva priniesla jeho bezpečnosť a súkromie do nového svetla. Prečítajte si našu podrobnú recenziu Opery.


Najlepšie recenzie prehliadača

Prehliadač Opera je tu už viac ako dve desaťročia. Aj keď to bolo vždy podvodníkom, jeho užívateľská základňa zostala po väčšinu času stabilná, napriek masívnym zmenám na trhu prehliadača. V tomto prehľade opery uvedieme, ako sa porovnáva s ostatnými prehliadačmi, aby sme vám pomohli rozhodnúť sa, či sa vyplatí prepnúť..

Opera je prehliadač plný funkcií so silnými možnosťami prispôsobenia. Pretože je postavený na prehliadači Chromium, môže využiť väčšinu knižnice rozšírení Google Chrome vrátane niektorých z našich najlepších výberov VPN.

Zmeny vlastníctva a architektúry však viedli k obavám o ochranu súkromia a prehliadač má veľké nároky na zdroje. Je to tiež pomalšie ako konkurencia, ako je Google Chrome alebo Mozilla Firefox, ale nie o veľkú výhodu.

Opera má stolnú verziu pre systémy Windows 7 a novšie, MacOS X 10.10 a novšie a Ubuntu 16.04 a novšie. V mobilných zariadeniach existujú dve aplikácie: Touch a Mini. Obe sú k dispozícii pre iOS 11 a novšie verzie a pre Android 5.1 a novšie verzie. Pre túto kontrolu sme testovali prehliadač na prenosnom počítači so systémom Windows 10 a iPhone so systémom iOS 12.3.

silné stránky & slabé stránky

Alternatívy pre Opera

Vlastnosti

Opera poskytuje množstvo skvelých funkcií pri zachovaní jednoduchého a spravovateľného rozhrania. Vstavaná podpora pre aplikácie na odosielanie správ, ako je Facebook Messenger a WhatsApp, vám ušetrí používanie neohrabaných webových rozhraní alebo rozšírení tretích strán na ich prístup..

Opera-MessagingApps

Nastavenie prehľadávača je také jednoduché, ako sa dá. Ak ju inštalujete prvýkrát, Opera automaticky zistí váš predvolený prehliadač a naimportuje vaše záložky, históriu prehliadača a uložené heslá. Ak sa zaregistrujete v účte Opera, môžete tiež synchronizovať svoje nastavenia, záložky, heslá a históriu medzi zariadeniami.

Okrem toho môžete medzi zariadeniami odosielať šifrované odkazy a obsah vrátane článkov, videí, obrázkov a osobných poznámok pomocou „môjho toku“. Vedľa panela s adresou je tlačidlo na odosielanie webových stránok a videí YouTube. Všetko ostatné je také jednoduché, ako je výber textu, odkazu alebo obrázka, kliknutie pravým tlačidlom myši a výber možnosti „poslať do môjho toku“.

Rozšírenia opery

Okrem funkcií, ktoré sú súčasťou prehliadača, má Opera aj slušnú knižnicu rozšírení. A čo je dôležitejšie, pretože je založené na prehliadači Chromium, je kompatibilné s mnohými rozšíreniami prehliadača Chrome (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Chrome). To znamená, že môžete do Opery pridať takmer akúkoľvek funkciu, ktorú si môžete vymyslieť prostredníctvom obrovskej knižnice funkcií tretích strán v prehliadači Chrome.

Blokátory reklám sú pravdepodobne najpoužívanejším typom rozšírenia, ale táto funkcia je už súčasťou Opery. Pri nastavovaní prehľadávača ju musíte v nastaveniach zapnúť ručne.

Opera-hlásateľ

K dispozícii je tiež čítačka správ, ktorá sťahuje články z vášho výberu zdrojov. Umožňuje vám vybrať si z mnohých publikácií a spravodajských webov a prezentovať správy a články čistým a stráviteľným spôsobom.

Prehliadač Opera Opera

Vstavaná sieť VPN je pekným doplnkom, ale je obmedzená tým, že vám neumožňuje zvoliť konkrétnu krajinu. Namiesto toho vám umožňuje vybrať medzi výskytom v Amerike, Európe alebo Ázii.

To v kombinácii s chýbajúcim tunelovacím protokolom alebo šifrovaním nad HTTPS znamená, že nie je zvlášť užitočné pre ochranu súkromia alebo obchádzanie regionálnych obmedzení služieb, ako je Netflix. Pozrite si nášho sprievodcu geoblokom, kde nájdete lepšie alternatívy.

Opera-VPN

Podobne ako Firefox (prečítajte si našu recenziu v prehliadači Firefox), aj Opera obsahuje nástroj na snímanie snímok, ktorý vám umožní zachytiť snímku obrazovky alebo časti stránky, ale chýba jej schopnosť vytvoriť jeden obrovský záznam celej webovej stránky bez ohľadu na dĺžku..

Opera-Snapshot

Nakoniec, kedykoľvek vyberiete text, ktorý obsahuje menu, mernú jednotku alebo časové pásmo, Opera ich automaticky prevedie a konverziu zobrazí v malom rozbaľovacom menu nad vami vybraným výberom. Aj keď sa jedná o malú funkciu, často sa hodí a je to niečo, čo by sme radi videli, keby ju prijali iné prehliadače.

Opera-Conversion

Opera Mini a Touch

Opera má dve mobilné verzie svojho prehliadača: Touch a Mini. Touch nemá veľa funkcií. K dispozícii je zabudovaný blokovač reklám, ktorý sa zobrazí výzva na aktiváciu pri prvom otvorení aplikácie, ako aj ochrana súborov cookie a sledovania. Ak v nastaveniach prepnete možnosť „web pre stolné počítače“, prehliadač vám namiesto predvolených mobilných webových stránok poskytne webovú verziu pre stolné počítače..

S programom Mini existujú režimy „turbo“ a „mini“, ktoré sa zameriavajú na zníženie spotreby údajov a zvýšenie rýchlosti pri pomalých pripojeniach znížením kvality obrázkov a odstránením nepotrebného obsahu. Mini dokonca udržuje informácie o tom, koľko údajov ste v jednom z týchto režimov uložili.

Opera-SavingsEnabled

Jednoduchosť použitia

Napriek všetkým funkciám, ktoré sú súčasťou Opery, predstavuje prehľadné a spravovateľné rozhranie, ktoré sa ľahko naviguje v stolných počítačoch aj v mobilných zariadeniach.

Opera v systéme Windows

Väčšina dizajnu rozhrania na počítači je štandardná. Karty, vyhľadávací a adresný riadok a záložky v hornej časti obrazovky.

Tlačidlo snímky je v pravom hornom rohu spolu s rozbaľovacou ponukou pre posledné stiahnuté súbory a ponukou „jednoduchého nastavenia“, ktorá vám umožňuje prispôsobiť vzhľad prehliadača podľa motívov, používať svetlé a tmavé režimy a zapnúť prvky rozhrania alebo off. Ponuka tiež umožňuje vymazať históriu prehliadania a zmeniť umiestnenie sťahovania.

Opera-EasySetup

Na ľavom okraji obrazovky je prispôsobiteľný panel skratiek, ktorý vám umožňuje prístup k integrovaným aplikáciám na odosielanie správ a čítačke správ, ako aj k vašej histórii prehliadania, stiahnutiu a rozšíreniam.

Karty sú zreteľne oddelené. Aj keď neexistuje žiadne horizontálne posúvanie, je tu rozbaľovacia ponuka, ktorá zobrazuje názvy vašich otvorených a nedávno zatvorených kariet. Ukážky kariet sú tiež chytrou funkciou, ktorá umožňuje po zapnutí umiestniť kurzor myši na kartu a zobraziť jej obsah, čo uľahčuje identifikáciu, ktorá karta je, ak ich máte otvorených veľa..

Opera-TabDropdown

Ak to nestačí na navigáciu na kartách, môžete tiež otvoriť funkciu okamžitého vyhľadávania na bočnom paneli a vyhľadať v nich konkrétne slová alebo frázy. Okamžité vyhľadávanie môžete použiť aj na vyhľadávanie na webe, ale v porovnaní s obyčajným vyhľadávacím panelom nie je užitočné. Ďalšou funkciou, ktorá sa nám páči, je možnosť prejsť na začiatok stránky kliknutím na aktívnu kartu.

Opera-InstantSearch

Keď pozeráte video, Opera vám umožňuje odpojiť video od webovej stránky a meniť jeho veľkosť a premiestňovať ho kdekoľvek chcete. Video potom zostane na svojom mieste bez ohľadu na to, na ktorú kartu sa práve dívate alebo či prepnete do iného okna.

Opera-DetachedVideo

Opera na iOS

Opera Mini má jednoduché rozhranie, ktoré sa veľmi nelíši od ostatných mobilných prehliadačov. Panel s adresou a vyhľadávacím poľom je umiestnený hore, s ovládacími prvkami navigácie, ponukou kariet a spodným nastavením. Karty sú zoskupené do normálnych a súkromných kariet, ako aj do zoznamu otvorených kariet na iných zariadeniach.

Opera-MobileTabs

Dotyk je neohrabaný v porovnaní s Mini. Namiesto toho, aby vám dala tlačidlá v dolnej časti obrazovky, skryje vaše karty a ovládacie prvky navigácie za tlačidlom, ktoré musíte stlačiť a podržať. Je dosť frustrujúce, že nemáte okamžitý prístup k týmto tlačidlám.

výkon

Opera je rýchly prehliadač. Naše testy na počítači ho umiestnili hneď za prehliadač Chrome a Firefox, ale v dostatočnom predstihu pred rýchlosťou Edge (prečítajte si našu recenziu spoločnosti Microsoft Edge)..

Mini verzia prehliadača v mobilnom telefóne prišla posledná v rýchlosti, ale dotykový variant mal podobné skóre ako Chrome, Firefox a Safari, ktoré sú všetky zhruba na rovnakom mieste, pokiaľ ide o rýchlosť v mobilných zariadeniach..

Opera má tiež veľké nároky na zdroje a jej spotreba pamäte RAM je porovnateľná s prehliadačom Chrome, ktorý je tým notoricky známy.

zabezpečenia

Opera, rovnako ako väčšina prehliadačov, aj v prípade nezabezpečeného pripojenia zobrazí varovanie. Nie je to však také dobré na to, aby vás chránili pred škodlivými webovými stránkami, pretože pre tieto služby nepoužívajú Bezpečné prehliadanie Google. Namiesto toho sa u serverov Yandex a PhishTank rozhodli pre škodlivé a phishingové stránky, ktoré neposkytujú rovnakú úroveň ochrany..

Opera-HTTPWarning

Opera je navyše aktualizovaná každé štyri až šesť týždňov, čo je zhruba polovičná frekvencia ako základný prehliadač Chromium, ktorý dostáva aktualizácie každé dva až tri týždne. To znamená, že bezpečnostné problémy, ktoré sú objavené a opravené v prehliadači Chromium, môžu zostať v opere niekoľko týždňov.

súkromia

V roku 2016 bola Opera predaná skupine čínskych spoločností a investorov. Vzhľadom na škandály, ktoré sa týkajú ochoty čínskej vlády prinútiť technické spoločnosti, aby do svojho softvéru poskytovali zadné vrátka, to bola veľká rana v ochrane osobných údajov prehliadača..

Opera v súlade so zásadami ochrany osobných údajov zhromažďuje údaje o svojich používateľoch vrátane mien, adries IP a hľadaných výrazov. Vyhradzuje si tiež právo zdieľať tieto údaje s aplikáciami tretích strán, ale neuvádza žiadne podrobnosti.

Teoreticky by zahrnutie VPN do prehliadača malo zlepšiť jeho súkromie, ale spoločnosť, ktorá prevádzkuje službu VPN, SurfEasy, v podstate zbiera od používateľov všetko, čo môže, vrátane histórie prehľadávania, adresy IP a využívania šírky pásma pri používaní VPN. Spoločnosť tiež sídli v Kanade, ktorá je súčasťou programu špionáže Five Eyes.

Niektoré zbery údajov môžete vypnúť vypnutím určitých funkcií v nastaveniach, nie je však jasné, aký vplyv to má. Pozrite si nášho sprievodcu pre anonymné prehliadanie, kde nájdete tipy na zlepšenie ochrany súkromia online všeobecne.

Opera-PrivacySettings

Verdikt

Opera je solídny, ale chybný prehliadač, ktorý obsahuje množstvo skvelých funkcií dostupných od začiatku. Automatická konverzia jednotiek, ukážky kariet, schopnosť odpojiť videá a integrované aplikácie na odosielanie správ ju odlišujú od konkurencie bez toho, aby vás preplnili tlačidlami a prvkami rozhrania..

Prehliadač má vážne obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov a nerobí to tak dobre ani pri ochrane pred počítačovými zločincami, ako to robia iné prehliadače, ako napríklad Chrome a Firefox. Je rovnako hladný ako Chrome a spotrebúva veľké množstvo pamäte RAM bez ohľadu na to, či máte otvorených veľa kariet..

Čo si myslíš o opere? Je dostatok inteligentných funkcií a hladkej prezentácie na vyváženie problémov, ktoré má so súkromím a bezpečnosťou? Dajte nám vedieť, čo si myslíte v komentároch nižšie. Ďakujem za čítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me