Recenzia VeraCrypt – aktualizovaná 2020

Recenzia VeraCrypt

Pravdepodobne jeden z najznámejších príkladov šifrovacieho softvéru s otvoreným zdrojovým kódom, VeraCrypt je výkonný program s viacerými funkciami, ako si môžete potriasť. To znamená, že pri jeho používaní musíte vedieť, čo robíte, ako to môžete prečítať v tejto úplnej recenzii VeraCrypt.


veracrypt-Slider1

veracrypt-slider2

veracrypt-slider3

veracrypt-slider4

veracrypt-slider5

predchádzajúca

Ďalšie

VeraCrypt je bezplatná šifrovacia aplikácia s otvoreným zdrojovým kódom vytvorená tímom dvoch ľudí: Mounir Idrassi, hlavný vývojár a dobrovoľný vývojár. Hoci je VeraCrypt malý, pokiaľ ide o rozsah, zameriava sa hlavne na ochranu miestnych súborov – z hľadiska funkcií je prekvapivo robustný. V tejto recenzii VeraCrypt zistíme, či je to pre vás tá správna služba. 

Základom programu VeraCrypt je program TrueCrypt, ďalší bezplatný šifrovací softvér s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý bol prerušený v roku 2014. Spoločnosť Idrassi použila na vytvorenie nástroja VeraCrypt zdrojový kód TrueCrypt, ktorý zlepšil niektoré aspekty bezpečnosti. V skutočnosti je to náš najlepší výber najlepších alternatívnych služieb TrueCrypt. 

Hoci VeraCrypt nie je pre väčšinu spotrebiteľov ten pravý produkt, stále patrí medzi najlepšie možnosti šifrovacieho softvéru. Možnosti sú na špičkovej úrovni, čo vám umožňuje šifrovať a ukladať súbory akýmkoľvek spôsobom, ktorý uznáte za vhodný. VeraCrypt navyše prichádza s množstvom jedinečných funkcií, aké sme nikdy predtým nevideli. Čítajte ďalej a dozviete sa viac o nich.

Silné a slabé stránky

Vlastnosti

VeraCrypt má veľa funkcií, z ktorých mnohé pre vás nemusia byť relevantné. Ako uvidíme nižšie v časti „jednoduchosť použitia“, VeraCrypt je o možnostiach, ktoré vám umožňujú prispôsobiť a zabezpečiť súbory rôznymi spôsobmi. Existujú aj niektoré bezpečnostné funkcie, ktoré idú nad rámec štandardného šifrovania. 

Po spustení VeraCrypt funguje tak, že na vašom počítači vytvorí zväzky, ktoré sa zobrazia ako samostatné disky. Môžete vytvárať nové zväzky a presúvať súbory alebo môžete šifrovať existujúce oddiely. Jednou z vynikajúcich vecí, ktorá oddeľuje VeraCrypt od platených náprotivkov, je jeho schopnosť šifrovať celé disky, a to aj v prípade, že je nainštalovaný operačný systém. 

Ak vytvoríte nový zväzok, musíte zadať jeho veľkosť. Je dôležité si uvedomiť, že šifrovaný súbor neukáže veľkosť obsahu. Ak napríklad vytvoríte zväzok s kapacitou 500 GB, ale na ňom máte iba 200 GB údajov, bude súbor VeraCrypt zobrazovať veľkosť 500 GB, aj keď je odpojený.. 

Šifrovanie celého systému pridáva ďalšiu úroveň zabezpečenia ešte pred zavedením operačného systému. To všetko sa deje aj na miestnej úrovni, čo znamená, že na overenie nemusíte mať pripojenie na internet alebo sa pripojiť k VeraCrypt.

Záchranný disk VeraCrypt

Nanešťastie, šifrovanie systému môže spôsobiť určité problémy. Ak s raketometom niečo nie je v poriadku, váš počítač sa nespustí a budete úplne zablokovaní. Našťastie má VeraCrypt zabezpečenú proti zlyhaniu. 

Pri nastavovaní systémového oddielu alebo jednotky na šifrovanie môžete vytvoriť záchranný disk, ktorý môžete uložiť na jednotku CD / DVD alebo USB. Z akéhokoľvek dôvodu, ak je bootovací zavádzač VeraCrypt poškodený alebo chýbajú údaje týkajúce sa dešifrovania, váš záchranný disk môže tieto problémy opraviť a znova získať prístup. 

Mali by ste vytvoriť záchranný disk, existuje však niekoľko vyhlásení o vylúčení zodpovednosti. Prečítajte si popis funkcie VeraCrypt k tejto funkcii, aby ste sa uistili, že ste chránení. 

Skrytý zväzok a operačný systém VeraCrypt

VeraCrypt má niekoľko funkcií, ktoré súvisia s pravdepodobnou popierateľnosťou. Napríklad, ak máte citlivé dokumenty a ste obeťou vydierania, môžete byť nútení odovzdať vaše zväzkové heslo, čo by zneškodnilo šifrovanie. VeraCrypt má pre tento presný scenár niekoľko trikov. 

Pri vytváraní zväzku môžete určiť skrytý zväzok. Ako už bolo spomenuté, program VeraCrypt vyplní akýkoľvek priestor v zväzku, ktorý nepoužívate, náhodnými údajmi, takže sa zdá, že ide o veľkosť, ktorú zadáte. V tomto voľnom priestore funguje skrytý zväzok. V zásade vytvoríte zväzok v rámci zväzku. 

Všeobecný postup funguje takto: Vytvoríte štandardný zväzok a do neho umiestnite citlivé informácie, ktoré vám nevadí, ak ho niekto nájde. Za tým umiestnite informácie, ktoré chcete chrániť. Pre každé z nich nastavíte heslo. Pri pripájaní zväzku zadané heslo určí, ktorá sada údajov bude odomknutá. 

To isté môžete urobiť aj s operačnými systémami. Zavádzač VeraCrypt Boot Loader môže rozdeliť dve inštalácie operačného systému na samostatné zväzky. Opäť nastavíte pre každé z nich iné heslo a heslo, ktoré zadáte, určí, ktorý operačný systém sa načíta. 

Prehľad funkcií VeraCrypt

stanovenie ceny

Ako už bolo spomenuté, VeraCrypt je bezplatný projekt s otvoreným zdrojovým kódom. Na darovanie nie je k dispozícii platený program ani škriepka. Aplikáciu si môžete stiahnuť do Windows, MacOS a Linux bez platenia desetníka. Aj keď je to skvelé, bezplatnosť predstavuje určité problémy v iných oblastiach.

Konkrétne, VeraCrypt nemá integráciu cloudových úložísk služby ako Boxcryptor. Ako vidíte v našej recenzii boxcryptorov, táto služba si vyžaduje slušne vysokú cenu, aj keď prichádza s funkciami na jej zálohovanie. Boxcryptor tiež ponúka bezplatný plán, ktorý sa dá integrovať do jednej služby cloudového úložiska. 

Zdá sa však, že sa nezdá, že by spoločnosť VeraCrypt bola zameraná na tých, ktorí chcú synchronizovať šifrované súbory prostredníctvom služieb úložiska typu cloud. Skôr sa zameriava skôr na lokálne šifrovanie, kóduje celý súborový systém, než iba na súborové údaje. 

Ak používate VeraCrypt a rozhodnete sa, že sa vám bude páčiť, môžete projektu vždy darovať. Tím IDRIX, ktorý stojí za spoločnosťou VeraCrypt, prijíma dary prostredníctvom služby PayPal, bankovým prevodom, bitcoínmi a inými kryptomenami..

zabezpečenia

Bezpečnosť VeraCrypt je v skutočnosti pomerne jednoduchá. Nemusíte sa autentifikovať na serveri, aby ste mohli používať svoj účet, ktorý sa zbavuje obrovských prekážok, ktorým čelí väčšina šifrovacích softvérových služieb. Okrem toho neexistuje možnosť priameho zdieľania, takže použitie párov kľúčov na porovnanie oprávnených používateľov nie je problémom. 

Softvér je všetok lokálny. VeraCrypt štandardne používa AES-256 na šifrovanie systému súborov (viac informácií nájdete v našom popise šifrovania). Patria sem údaje, názvy súborov a čokoľvek iné týkajúce sa údajov, ktoré šifrujete. Aj keď je AES predvolený a odporúča ho VeraCrypt, existujú aj iné algoritmy. 

Významné algoritmy sú Camellia, ktorú vyvinuli Mitsubishi a NTT z Japonska, a Kuznyechik, ktorý vyvinula Ruská federácia. Bez ohľadu na to má každý algoritmus 256-bitovú veľkosť kľúča a 128-bitovú veľkosť bloku. Môžete tiež kombinovať viacero algoritmov. Napríklad VeraCrypt podporuje režim AES-Twofish-Serpent. 

Keď vytvoríte heslo, VeraCrypt použije jeden z piatich algoritmov hashovania, ktoré generujú pseudonáhodné kľúče založené na mnohých faktoroch vrátane pohybu myši a stlačenia klávesov. Týmto procesom sa generuje hlavný kľúč, sekundárny kľúč a soľ, čo vám umožňuje dešifrovať vaše dáta pomocou hlavného hesla, ktoré poznáte.. 

To všetko sa deje pomerne rýchlo, najmä ak máte procesor Intel. VeraCrypt podporuje hardvérovo akcelerované šifrovanie AES pomocou pokynov Intel AES-NI. Hoci na rýchlostných rozdieloch sotva záleží na moderných viacjadrových procesoroch, môže to urýchliť proces na starších strojoch.

Jednoduchosť použitia

Webové stránky spoločnosti VeraCrypt sú o tom, čo by ste očakávali od šifrovacej softvérovej služby s otvoreným zdrojovým kódom, čo znamená, že to vyzeralo, že bolo vyvinuté skôr odborníkmi na kryptografiu než dizajnérmi webových stránok. Dnešný vzhľad nie je pre oči jednoduchý, ale stále funguje, ak dokážete rozlíšiť verzie na stiahnutie. Ak nemôžete, VeraCrypt pravdepodobne nie je pre vás. 

veracrypt-review-webové stránky

Neexistuje žiadny účet na vytvorenie ani informácie, ktoré by ste mali zadať. Všetko, čo musíte urobiť, je prejsť na stránku „Stiahnutia“, vybrať inštalačný program pre váš operačný systém a začať šifrovať. Môžete si tiež stiahnuť zdrojový kód a kontrolné súčty SHA256 / SHA512, ak ste tak naklonení. 

Prenosné VeraCrypt

Inštalačný program je pomerne jednoduchý, hoci sa pýta, či chcete súbory nainštalovať alebo extrahovať. Pre väčšinu ľudí je inštalácia v poriadku, ale extrahovanie môže byť užitočné pre prenosnú konfiguráciu. Ak súbory extrahujete, môžete spustiť VeraCrypt bez toho, aby ste ich skutočne nainštalovali do systému. Všetko, čo musíte urobiť, je spustiť extrahovaný spustiteľný súbor. 

veracrypt-review-installer

Po dokončení inštalátora sa program VeraCrypt spýta, či chcete otvoriť príručku pre začiatočníkov, ktorú odporúčame. Na porovnanie, vytvorenie kontajnera VeraCrypt trvá 19 krokov, podľa sprievodcu pre začiatočníkov. Žiadny z krokov nie je ťažký, nezabúda na vás, ale množstvo možností môže sťažiť hľadanie toho, kam potrebujete. 

veracrypt-review-začiatočníci-guide

Aj keď existuje veľa krokov, všeobecný postup je jednoduchý, najmä ak ste vytvorili oddiely pevného disku. Môžete vytvoriť nové zväzky jednotiek a rozhodnúť sa, či vytvoríte kontajner so šifrovanými súbormi, zašifrujete systémový oddiel alebo zašifrujete nesystémový oddiel, napríklad sekundárny pevný disk alebo jednotku flash.. 

Pre väčšinu ľudí je najlepším riešením vytvorenie kontajnera. VeraCrypt má veľa možností, ale sprievodca vytvorením zväzku vás prevedie jednotlivými krokmi s pokynmi. Po vytvorení kontajnera sa vás spoločnosť VeraCrypt spýta, aký šifrovací algoritmus chcete použiť. Na tejto stránke môžete tiež porovnávať svoje CPU. 

veracrypt-review-objem-creation-Sprievodca

Nakoniec budete musieť určiť veľkosť zväzku – buď v kilobajtoch, megabajtoch, gigabajtoch alebo terabajtoch – a nastaviť heslo. VeraCrypt začne generovať šifrovacie kľúče založené na pohybe myši, takže sa uistite, že ich udržujete v pohybe. 

Inštalácia a šifrovanie zväzkov VeraCrypt

Po vytvorení zväzku ste pripravení šifrovať svoje súbory. Hlavné okno zobrazuje zoznam dostupných písmen jednotiek. Ak chcete do šifrovaného kontajnera pridať súbory, musíte kliknúť pravým tlačidlom myši a pripojiť zväzok, ktorý ste vytvorili. Po pripojení sa zväzok zobrazí s vybraným písmenom jednotky v Prieskumníkovi systému Windows. 

veracrypt-review-pohonu stavanie

Odtiaľ je to iba otázka pretiahnutia súborov na jednotku a ich demontáže. Vaše súbory sú vždy šifrované, ale počas ich používania sa dešifrujú v systémovej pamäti, takže môžete upravovať všetky šifrované súbory bez dešifrovania celého zväzku.. 

Použitie VeraCrypt nie je vo svojej podstate zložité. V skutočnosti je proces nastavenia dôkladne vysvetlený a presúvanie súborov do pripojeného zväzku je hračka. Problém je z hľadiska použiteľnosti. 

Rozhranie môže byť mätúce pre tých, ktorí nevedia, čo robia, čím ponúka viac užívateľsky prívetivejších možností, ako je NordLocker, atraktívnejších pre začiatočníkov (prečítajte si našu recenziu spoločnosti NordLocker).

Zdieľanie súborov & skladovanie

VeraCrypt v tejto sekcii chýba. Nemá funkcie zdieľania ani integrácie cloudového úložiska. Je to nástroj vytvorený na lokálne šifrovanie súborov, nič viac. Ak máte službu cloudového úložiska, môžete tam jednoducho presunúť zväzok a synchronizovať ho so spolupracovníkmi, ale neexistuje priama integrácia. 

Aj keď je VeraCrypt bezplatná služba – a dobrá, v tom prípade – tu sa ukazuje jej obmedzený rozsah. V porovnaní so službou ako AxCrypt, ktorá stojí peniaze, VeraCrypt zaostáva v oddelení zdieľania (prečítajte si našu recenziu AxCrypt). Zamerajte sa na inú oblasť. 

Závisí to od vašich potrieb, ale je nesporné, že VeraCrypt pri zdieľaní chýba. Ak však všetko, čo vás zaujíma, šifrovanie na miestnej úrovni alebo šifrovanie celého operačného systému, je to stále dobrá voľba.

podpora

Podobne ako v prípade väčšiny softvérových nástrojov s otvoreným zdrojovým kódom, ste na podporu komunity, ste na milosti komunity. Tím VeraCrypt poskytuje rozsiahlu dokumentáciu o aplikácii, a to znamená aj rozsiahlu dokumentáciu vrátane nádherne napísanej príručky pre začiatočníkov. Väčšina ďalšej dokumentácie je však veľmi technická.

veracrypt-review-dokumentácie

Ak ste nováčik v kryptografii, väčšina článkov vás dostane nad hlavu. Tím VeraCrypt nemá problém dostať sa do burín, čo je z technického hľadiska skvelé, ale z hľadiska použiteľnosti zlé. Podobne ako miestna aplikácia, aj táto dokumentácia obsahuje informácie o tom, ako vám poskytnúť zdroje a požiadať o ich pochopenie. 

K dispozícii je tiež fórum, ktoré slúži ako jediná priama forma podpory. Komunita je našťastie aktívna a vývojári VeraCrypt často odpovedajú a vytvárajú vlákna. Pri pohľade na posledné vlákna sme boli prekvapení, ako užitočná je väčšina komunity. Existujú samozrejme nejaké zlé vajcia, ale väčšina vlákien mala premyslenú a užitočnú diskusiu. 

Pokiaľ ide o podporu pre open-source projekt, VeraCrypt má solídnu komunitu. To znamená, že sa nemôže postaviť úplným podporným systémom, ktoré ponúkajú platené softvérové ​​nástroje. Ak potrebujete nejaké šifrovanie počas procesu šifrovania, VeraCrypt nie je pre vás. Avšak, ak ste kompetentní v oblasti technológií v najmenšom, komunita vám pravdepodobne pomôže.

Verdikt

VeraCrypt nie je zvlášť obchodovateľná šifrovacia služba, ale to nie je jej skutočný cieľ. Hoci služba nemá podporu a možnosti zdieľania súborov, v porovnaní s jej komerčnými náprotivkami, táto služba stále svieti, pokiaľ ide o miestne šifrovanie. Ak vám nevadí vstúpiť do technologických burín a máte radi bezplatný softvér s otvoreným zdrojom, VeraCrypt je pre vás. 

Plánujete ich stiahnutie? Dajte nám vedieť o svojich skúsenostiach v nižšie uvedených komentároch a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map