Recenzia kryptomatu – aktualizovaná do roku 2020

Cryptomator Review

Cryptomator je jedným z najlepších bezplatných šifrovacích programov, ale podrobný prieskum jeho funkcií ukazuje, že zaostáva za svojimi platenými konkurentmi. Napriek tomu je to vynikajúci nástroj pre tých, ktorí chcú zabezpečenie lacných, ako si môžete prečítať v našej úplnej recenzii Cryptomator..


cryptomator-Slider1

cryptomator-slider2

cryptomator-slider3

cryptomator-slider4

cryptomator-slider5

predchádzajúca

Ďalšie

Cryptomator je bezplatný šifrovací program s otvoreným zdrojom, ktorý patrí medzi naše najlepšie alternatívy TrueCrypt. Vďaka ľahko zrozumiteľnému rozhraniu tiež prikývol v našom najlepšom sprievodcovi šifrovacím softvérom. Je vynikajúci vo väčšine oblastí, ale Cryptomator stále zaostáva na niekoľkých miestach v porovnaní s platenými šifrovacími službami. 

V tejto recenzii Cryptomator sa chystáme hlboko ponoriť do služby, hovoríme o jej funkciách, zabezpečení a používateľskej skúsenosti. Okrem určovania, aký bezpečný je Cryptomator, uvidíme tiež, aké ľahké je použitie, čo je dôležité pre softvér s otvoreným zdrojom. 

Cryptomator na nás vážne zapôsobil ako na bezplatný softvér. Je to prekvapivo ľahké použitie a prichádza so špičkovou bezpečnosťou, naštartovať. Jeho slobodná povaha však krváca do iných oblastí. Cryptomator nemá funkcie, ako je zdieľanie a integrácia priameho ukladania v cloude, čo môže byť pre vás ističom.

silné stránky & slabé stránky

Vlastnosti

Cryptomator je cielená aplikácia, a preto sa zameriava na funkcie. Zdieľanie nie je možnosťou a existuje len niekoľko nastavení, v ktorých sa môžete hrať. Cryptomator navyše nemôže šifrovať celé disky, čo ponúkajú niektorí platení konkurenti. 

Nastavenia sú väčšinou zamerané na organizáciu. Môžete zmeniť miesto, kde je jednotka pripojená, premenovať ju a priradiť jej vlastný bod pripojenia, ale o to ide. Ak ste pokročilým používateľom, môžete tiež určiť vlastné príznaky pripojenia, ktoré môžu zmeniť spôsob pripojenia virtuálnej jednotky. Aj keď je to pekné, nepredstavujeme si, že veľa ľudí využije túto funkciu. 

Používanie kryptomatu v systémoch iOS a Android

Cryptomator ponúka aplikáciu pre iOS a Android, ako aj inštaláciu na Linux prostredníctvom konzoly. Podobne ako mnoho iných služieb šifrovania súborov, aj Cryptomator môžete spustiť v akomsi „prenosnom“ režime, hoci nie je taký plynulý ako niektoré platené náprotivky.. 

Napríklad Boxcryptor ponúka aplikáciu bez inštalácie, ktorú môžete spustiť na akomkoľvek počítači. Jednoducho nahrajte súbor na disk USB, pripojte ho k počítaču a urobte všetko, čo potrebujete. 

Cryptomator dokáže rozpoznať existujúce úschovne, ale neponúka aplikáciu bez inštalácie. To znamená, že môžete štipku znovu stiahnuť Crytomator a stále pristupovať k svojim trezorom na inom počítači. 

Mobilné aplikácie v skutočnosti ponúkajú viac funkcií ako aplikácia pre stolné počítače v tom, že sa priamo integrujú so službami cloudových úložísk Dropbox, Google Drive, OneDrive a WebDAV (prečítajte si našu recenziu Dropboxu a kontrolu Disku Google). 

Okrem toho môžete uložiť miestnu kópiu šifrovaných informácií, ak používate inú cloudovú službu, ako je napríklad Sync.com (prečítajte si našu recenziu na Sync.com).. 

Cryptomator Sanitizer

Jedinou skutočnou funkciou, ktorú ponúka Cryptomator, je Sanitizer, hoci je oveľa menej vzrušujúci, ako to znie. Sanitizer je nástroj konzoly vytvorený na riešenie problémov úschovne. Ak sú z akéhokoľvek dôvodu poškodené súbory v trezore alebo ich nemôžete dešifrovať pomocou hlavného hesla, môžete pomocou programu Sanitizer zistiť problémy v šifrovanom priečinku.. 

cryptomator-review-dezinfekčný

Potrebujete iba Java 9 alebo novšiu verziu a súbor JAR Sanitizer, ktorý si môžete stiahnuť z webovej stránky Cryptomator. Po zadaní cesty a zadaní hesla spoločnosť Santizer skontroluje vaše úložisko, či neobsahuje nejaké problémy, a upozorní vás na počet kritických chýb, všeobecných chýb a varovaní..

Sanitizer však váš trezor neopraví. Je to jednoducho nástroj na nájdenie chýb a ich odstránenie. Našťastie vypláva niekoľko súborov, ktoré môžete poslať do Cryptomatoru na ďalšie riešenie problémov. 

Prehľad kryptomatov

stanovenie ceny

Cryptomator je darcovstvo, čo znamená, že hoci je softvér technicky bezplatný, dary sa prijímajú a povzbudzujú. Na rozdiel od VeraCrypt, Cryptomator je o niečo vpred, keď žiada o dary (prečítajte si našu recenziu VeraCrypt). Keď však vidíme, aké ľahké je používanie webových stránok, nevadí nám to.

Je to vpred, áno, ale nie otravné. Web Cryptomator má na prednej stránke sekciu venovanú darom a ak sa rozhodnete darovať, požiada ešte raz. Po stiahnutí aplikácie však nedochádza k žiadnemu rušeniu. Tento prístup si veľmi ceníme; Cryptomator žiada o to, čo potrebuje, bez toho, aby sa presunul do žobrania. 

Ak sa rozhodnete darovať, môžete platiť pomocou služby PayPal, kreditných kariet, bankového prevodu alebo kryptomeny. Web vám umožňuje špecifikovať váš dar v librách, eurách alebo amerických dolároch, takže ak používate inú menu, musíte vykonať vlastnú konverziu. 

Okrem toho môžete so svojím darom zanechať odkaz, ak sa rozhodnete odovzdať nejakú podporu vývojovému tímu.

zabezpečenia

Ako šifrovací softvér zameraný na cloud, Cryptomator robí všetko, čo môže, aby vaše súbory v bezpečí. Namiesto toho, aby boli vaše informácie chránené pred krádežou, viac sa zameriavajú na ochranu pred službami ukladania online, ktoré sa chcú vo vašich súboroch miešať. Vklady sú nižšie s kryptomatom, ale stále to môže chodiť medzi nohami s najlepšími, pokiaľ ide o bezpečnosť.. 

Cryptomator objasňuje, že sa nezameriava na miestnu ochranu. Namiesto toho sa zameriava na šifrovanie súborov uložených pomocou služieb ukladania online. Z tohto dôvodu zostávajú určité informácie nezašifrované vrátane metadát o tom, kedy boli súbory a priečinky vytvorené, o veľkosti uložených súborov a počte súborov a / alebo priečinkov v trezore.. 

Hoci zameranie nie je lokálne, Cryptomator je lokálna aplikácia. Heslo, ktoré ste nastavili pre svoj trezor, sa nikdy neposiela cez internet. Skôr sa používa na generovanie súborov kľúčov, ktoré vás lokálne overia. Cryptomator nikdy nesynchronizuje vaše súbory, a preto nemá žiadne vedomosti o vašom hlavnom hesle alebo obsahu úschovne.

Šifrovanie šifrovania a dešifrovanie počas letu

Cryptomator používa AES-256 na šifrovanie názvov súborov, hlavičiek a obsahu na virtuálnej jednotke. Ako frontend používa Dokany v systémoch Windows a FUSE v systémoch MacOS a Linux, avšak v prípade, že niektorá z týchto frontendov nebude k dispozícii, bude mať na serveri WebDAV negatívny dopad.. 

Ak vás zaujímajú technické aspekty zabezpečenia Cryptomatoru, prečítajte si jeho popis, ako aj náš popis šifrovania.. 

Pri použití Cryptomator sú vaše súbory šifrované a dešifrované za chodu, čo sa po pripojení virtuálnej jednotky zobrazí pomocou grafu. Aj keď je Cryptomator pripojený, nikdy nepoužíva ani neponecháva nezašifrované kópie vašich súborov na pevnom disku. Namiesto toho sa informácie podľa potreby dešifrujú v reálnom čase a následne sa zašifrujú.

Jednoduchosť použitia

Cryptomator sa prekvapivo ľahko používa. Spravidla očakávame, že softvér s otvoreným zdrojovým kódom bude zložitý, zatiaľ čo platené možnosti zdôrazňujú použiteľnosť (príklad nájdete v našej recenzii spoločnosti NordLocker). Cryptomator robí oboje, ponúka svižný proces nastavenia bez toho, aby vyžadoval desetník. 

Ako už bolo spomenuté, Cryptomator žiada o dar na domovskej stránke svojej webovej stránky, ale môžete cez to preskočiť a dostať sa priamo k stiahnutiu. Cryptomator podporuje systémy Windows, MacOS, Linux, Android a iOS a keď sme ich nainštalovali na počítači so systémom Windows 10, všetko dopadlo bez problémov. Môžete si tiež zobraziť sumu SHA256, aby ste vyriešili akékoľvek problémy s inštaláciou. 

cryptomator-review-download

Inštalácia je šokovo jednoduchá. Možno, že prvotná povaha Cryptomatoru je vhodná pre pohodlnejší vývojový tím. Bez ohľadu na to, že ide o slobodný softvér, je Cryptomator z hľadiska použiteľnosti blízko konkurencii. To sa ešte viac posilní, keď príde čas na šifrovanie súborov.

Šifrovanie súborov pomocou kryptomatu

Rozhranie Cryptomator je také jednoduché, ako sa zdá. Po inštalácii vás pozdraví prázdny zoznam a šípka, ktorá vás upozorní na pridanie trezoru. Cryptomator funguje tak, že vo vašom počítači vytvára virtuálne disky, ktoré môžete otvoriť a dešifrovať pomocou softvéru Cryptomator.. 

cryptomator-review-interface

Pri zadávaní podrobností o trezore tiež nemusíte ísť príliš hlboko. Všetko, čo musíte urobiť, je kliknúť na ikonu plus, zvoliť meno, zvoliť umiestnenie a pridať svoje súbory. 

Potom môžete nastaviť heslo pre váš trezor. Cryptomator objasňuje, že je dôležité pamätať si svoje heslo. Vďaka modelu nulových znalostí neexistuje spôsob, ako obnoviť svoje údaje v prípade, že zabudnete svoje heslo.

cryptomator-review-password-vytvorenie

Cryptomator automaticky uzamkne trezor. V systéme Windows zadaním hesla pripojíte trezor ako pevný disk a otvoríte program Prieskumník systému Windows. Odtiaľ šifrovanie súborov spočíva v ich pretiahnutí na pripojenú jednotku a po dokončení kliknutím na odkaz „Uzamknúť úschovňu“. Cryptomator zobrazí graf vašich súborov počas šifrovania a dešifrovania. 

cryptomator-review-šifrovaná-zložka

Po uzamknutí vášho trezoru máte k dispozícii niekoľko možností. Cryptomator vám umožňuje premenovať disk a priradiť mu iné písmeno, namontovať ho na vlastné miesto a automaticky odomknúť pri štarte. Žiadna z možností nie je príliš intenzívna, ale Cryptomator vám stále ponúka niekoľko možností na prispôsobenie. 

Drive-možnosti cryptomator-review-

Je potrebné poznamenať, že Cryptomator môže objavovať trezorové priestory uložené na iných strojoch. Ak sa napríklad presťahujete do iného počítača, môžete šifrovanú zložku preniesť a odomknúť ju pomocou akejkoľvek inštalácie aplikácie Cryptomator. Nižšie nájdete príklad toho, ako vyzerajú priečinky po zašifrovaní. 

cryptomator-review-šifrovanie zábere

Zdieľanie súborov & skladovanie

Cryptomator nie je priamo integrovaný so službami ukladania v cloude, ako je napríklad Boxcryptor (prečítajte si našu recenziu pre Boxcryptor). Nie je ťažké uložiť šifrované súbory do služieb ukladacieho priestoru v cloude, hoci nedostatok jedného šifrovaného súboru môže sťažiť nastavenie. 

Pri vytváraní hierarchie šifrovaných priečinkov vytvoríte viac priečinkov a podpriečinkov, kdekoľvek chcete uložiť úschovňu. Aj keď Cryptomator dokáže ľahko rozoznať rozplývavosť rozloženú na každý názov súboru a priečinka, budete sa musieť stále zaoberať hierarchiou. 

Z tohto dôvodu môže byť šifrovanie súborov a ich presunutie do cloudového úložiska ťažkopádne, pretože tu alebo tam, kde chýba kľúčový prvok, by sa úložný priestor mohol stať nečitateľným. Najlepším prípadom je začať ukladať šifrované priečinky v cloudovom úložisku od začiatku. Týmto spôsobom môže Cryptomator vytvárať a aktualizovať hierarchiu priečinkov.

Predtým, ako sa pustíme do synchronizácie, chceme hovoriť o zdieľaní. Cryptomator nemá žiadnu funkciu zdieľania. Aj keď môžete niekomu ľahko poslať zašifrovanú zložku, na odomknutie budete potrebovať kópiu kryptomatu a vaše hlavné heslo. S NordLockerom alebo Boxcryptorom nemôžete zdieľať, ako by ste chceli. 

Synchronizácia kryptomatora s Dropbox, Disk Google a OneDrive

Pri používaní kryptomatu budete chcieť vytvoriť virtuálny disk priamo u poskytovateľa cloudového úložiska podľa vlastného výberu. Napríklad pomocou OneDrive sme vytvorili nový trezor v priečinku OneDrive na Windows (prečítajte si našu recenziu OneDrive). Ak teda presúvate trezor do úložiska typu cloud, nemusíte sa obávať, že by ste stratili kritický súbor. 

cryptomator-review-synchronizáciu

Odtiaľ ide iba o pretiahnutie súborov, ktoré chcete šifrovať a uzamknúť. Cryptomator okamžite začne pracovať so šifrovaním vašich súborov a služba cloudového úložiska by mala tieto zmeny vyzdvihnúť.

podpora

Cryptomator má prekvapivo dobrú podporu pre to, že ide o softvér s otvoreným zdrojom. Komunita a dokumentácia sú silné, preto by ste mali nájsť odpovede na väčšinu otázok. To znamená, že nie sú k dispozícii žiadne možnosti kontaktovania. 

Na rozdiel od väčšiny open-source softvéru má Cryptomator špeciálnu stránku podpory, ku ktorej máte prístup z webovej stránky. Nájdete tu odkazy na dokumentáciu a fóra spoločnosti Cryptomator. Môžete tiež požiadať o zrušenie opakovaného daru na stránke podpory, ak máte nejaký nastavený. 

Dokumentácia je technická, ale Cryptomator ju nerobí univitujúcou. Inštalácia a funkčnosť sú zahrnuté v jednoduchých pojmoch pre každú platformu, ktorú Cryptomator podporuje, s pokročilejšími témami, ako je šifrovanie, získanie technického spracovania. Nie je to samotná informačná základňa. Dokumentácia sa skôr týka toho, čo je Cryptomator a ako funguje, nič viac. 

cryptomator-review-dokumentácie

Nájdenie podpory v komunite Cryptomator

Ak potrebujete priamu podporu, vaša jediná možnosť je komunita Cryptomator. Neexistujú žiadne možnosti kontaktu, dokonca ani e-mail. Našťastie členovia tímu Cryptomator sú aktívni na fórach a z toho, čo vieme povedať, odpovedajú na otázky včas..

cryptomator-review-fór

Pri pohľade na najnovšie vlákna dostali najčastejšie technické otázky odpovede od členov tímu Cryptomator v priebehu niekoľkých minút. Niektoré ďalšie témy – napríklad „boxcryptor verzus kryptomat“ – pozostávajú hlavne z odpovedí iných používateľov. 

Čo je Cryptomator, možnosti podpory sú dobré. S nedostatkom e-mailovej podpory však nemôže ísť medzi nohami so svojimi platenými konkurentmi. Ako softvér s otvoreným zdrojom sme však ohromení aktívnou komunitou a technickou, ale prístupnou dokumentáciou.

Verdikt

Cryptomator je dych čerstvého vzduchu s otvoreným zdrojom. Aj keď to nie je jediný softvér svojho druhu, je jediný, kto zvláda šifrovanie tak hladko. Jeho používanie je jednoduché a hoci chýba, nemôžeme od bezplatného softvéru požadovať oveľa viac. Ak chcete šifrovať súbory uložené v cloude, Cryptomator je skvelý spôsob, ako to urobiť zadarmo.. 

Čo si myslíš o Cryptomatore? Chystáte sa ho stiahnuť? Dajte nám vedieť o svojich skúsenostiach v nižšie uvedených komentároch a ako vždy ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map