Recenzia Jira – aktualizované 2020

Recenzia Jira

Jira je nástroj na riadenie projektov zameraný na agilnosť, ktorý je skutočne potešením používať, ak viete, čo robíte. Aby ste sa dostali k tomuto bodu, možno budete musieť venovať viac času a úsilia, ktoré musí malý podnik ušetriť, ale pre väčšie firmy je to vynikajúce riešenie, ako si môžete prečítať v našej úplnej recenzii spoločnosti Jira..


best-riadením projektu softvér

Jira sa označuje za „nástroj číslo jedna na vývoj softvéru používaný tímami Agile“. Je zameraná na rozvoj, ale môže byť použitá aj na iné veci. V tejto recenzii Jira sa na to pozrieme.

Majiteľ spoločnosti Atlassian, Jira, poskytuje softvér viac ako 125 000 tímom, takže má skúsenosti. Platforma existuje už od roku 2002, takže by ste očakávali jej vylepšenie. Nedávno bol prepracovaný a podľa nášho dojmu je ešte potrebné vyriešiť tento problém.

Zistili sme, že Jira je nabitá funkciami. Má silnú komunitu a možnosti odbornej prípravy, ktoré vám pomôžu zvládnuť jeho zložitosť. Má niekoľko problémov s používateľským rozhraním, ale celkovo ponúka veľa peňazí za vaše peniaze a bude vyhovovať pokročilým používateľom, ktorí sú pripravení naučiť sa platformu a využívať jej hĺbku..

Je vysoko konfigurovateľný a použiteľný vo všetkých druhoch situácií, ale ak chcete z toho získať to najlepšie, vyžaduje nastavenie. S jeho podporou sme však zažili nešťastnú skúsenosť, ku ktorej sa dostaneme neskôr, ale možno budete jazdiť lepšie ako my.

Odporúčame spoločnosti Jira a zaradiť ju medzi najlepší softvér na riadenie projektov. Máme však obavy týkajúce sa ochrany osobných údajov, takže tí, ktorí chcú spravovať projekty vrátane citlivých informácií, by si pred použitím platformy mali prečítať túto recenziu pozorne..

Alternatívy pre Jira

silné stránky & slabé stránky

Vlastnosti

Jira má viac ako 3 000 aplikácií, ktoré vám pomôžu rozšíriť jej funkčnosť. Mnoho používateľov účtuje poplatky, ale ceny sa nezdajú príliš strmé. Hrstka z nich, ktorú sme skúmali, si účtovala paušálny poplatok vo výške 5 až 10 dolárov plus plus 70 centov až 3,50 dolárov za každého používateľa nad 10 rokov..

Dobre sa integruje s niekoľkými ďalšími platformami. Stablemate HipChat sa dá ľahko spojiť a poskytuje vám vynikajúci spôsob rozhovoru s kolegami. Môžete tiež prepojiť účty Bitbucket a Github.

Existuje niekoľko možností, ako prispôsobiť svoje nastavenie nad rámec usporiadania problémov. Môžete si napríklad vytvoriť vlastný symbol emoji, čo je roztomilý prvok.

Čas môžete sledovať kliknutím na oblasť sledovania času v každom čísle a zadaním toho, ako dlho ste na tom strávili. Pre iný nástroj, ktorý je vynikajúci v čase sledovania a tiež ponúka generovanie faktúr, si pozrite našu kontrolu Mavenlink.

Jira má užitočného manažéra zálohovania, ktorý vám umožní zálohovať vaše projekty do cloudu jediným kliknutím. Môže to však nejaký čas trvať, takže buďte pripravení počkať, kým to urobíte. Náš testovací projekt bol pripravený o pár minút.

Získate 250 GB úložného priestoru, čo je dosť. Taktiež sa v nej uvádza, že okamžite nezačne odstraňovať veci, ak neprekročíte limit, takže pokiaľ neuložíte nič problematické, mali by ste byť v poriadku..

Ak potrebujete viac úložného priestoru ako to, prečítajte si našu recenziu v službe Asana. Asana ponúka neobmedzené úložisko a ľahko sa používa, ale neponúka toľko zložitosti ako Jira. Pomocou nástrojov, ako je Zapier, by ste mohli do Jiry pridať ďalšie úložisko. Zápis, ktorý sme našli, pracoval s Egnyte a Diskom Google. Prečítajte si našu recenziu spoločnosti Egnyte Connect a recenziu Disku Google, kde nájdete ďalšie informácie o týchto dvoch.

Jira a sútok

Komunikácia medzi členmi tímu je riešená v Atlassianskom „Sútoku“. To je samostatný softvér, na ktorý sme sa niekedy presunuli. Odpojenie nebolo ideálne. Vidíme veľa tímov úplne ignorujúcich Confluence.

Ak dávate prednosť integrovaným komunikačným prostriedkom na platforme, ktorú používate, pozrite si našu kontrolu Podio. Podio obsahuje praktický bočný panel rozhovoru, ktorý uľahčuje chatovanie.

Môžete generovať všetky druhy prehľadov, ktoré vám pomôžu posúdiť výkonnosť vášho tímu pomocou niekoľkých kliknutí. Existuje viac ako 20 možností vrátane obvyklých koláčových a stĺpcových grafov, ako aj časových správ o riešení problémov a správ o sprinte.

Jíra Hlásenie

Má tiež aplikácie pre obe hlavné mobilné platformy, takže ich môžete používať aj na cestách.

S Jiraho sadou funkcií sme boli spokojní, ale cítili sme, že jeho používateľské rozhranie ukázalo svoje obmedzenia vždy, keď sme sa snažili robiť niečo komplikované.

Ponúka veľa, ale nerobí tak dobrú prácu ako niektorí z jej konkurentov pri sprístupňovaní pokročilejších funkcií. Pozrite si našu recenziu Airtable, kde nájdete príklad platformy, ktorá uľahčuje pridávanie sofistikovaných funkcií do vašich projektov.

Prehľad funkcií Jira

Logo Jirawww.atlassian.com

Začína sa od 100 dolárov mesačneVšetky plány

Funkcie správy

úlohy

čiastkové úlohy

Riadenie závislosti

Vlastné zázemie

Ďalšie možnosti prispôsobenia
Vlastné emoji

Limit veľkosti tímu
neobmedzený

Skladový priestor
250 GB

všeobecný

platba
Kreditná karta, Paypal, bankový prevod

Prijíma kryptomenu

Podpora mobilných operačných systémov
iOS, Android

Skúška zadarmo

zabezpečenia

Dvojfaktorová autentifikácia

šifrovanie
TLS 1.2 (tranzit)

Certifikácia SOC
Typ II

podpora

Live chat

E-mail / kontaktný formulár

Telefonická podpora

Užívateľská prívetivosť

Náš prvý dojem z Jiry nebol dobrý. Tlačidlo súhlasu zostalo zamknuté aj po zadaní našich prihlasovacích údajov. Keď sme web obnovili, vo formulári sa objavila predtým neviditeľná Captcha, ktorá nám umožnila odoslať ho po jeho opätovnom vyplnení.

Jíra-Otázky

Po overení svojej e-mailovej adresy musíte prejsť rýchlym kvízom. Jira používa vaše odpovede na výber šablóny pre vás, ale môžete si vybrať iné nastavenie, ak sa vám nepáči jej odporúčanie. Existuje niekoľko šablón vrátane Kanban, ktoré nám boli odporučené, Scrum, projektový manažment, sledovanie chýb a ďalšie.

Ak na splnenie vašich potrieb stačí doska kanban, prečítajte si nášho sprievodcu pre začiatočníkov Trello. Trello je také jednoduché, ako len môže byť, a umožňuje vám presunúť problémy zľava doprava podľa pracovného postupu, ktorý sami navrhujete. Ak sa chcete dozvedieť viac, prečítajte si našu recenziu LeanKit.

Akonáhle nastavíte svoj projekt, Jira vás zahodí. V hornej časti je k dispozícii voliteľná prehliadka, ale na rozdiel od väčšiny nástrojov ste najskôr do veľkej miery ponechaní na svojich vlastných zariadeniach.

Jira-tour

Ak budete postupovať po prehliadke, zobrazí sa vám základy vytvárania úloh, vysvetlí sa vám niekoľko ovládacích prvkov, a potom vám umožní pokračovať v práci. Aj keď to nebude trvať dlho, pri skúmaní funkcií platformy sa z času na čas objavia ďalšie tipy.

Jira-KANBAN

Jeho pohľad na kanban je jednoduchý. V predvolenom nastavení obsahuje iba tri stĺpce: „urobiť“, „prebieha“ a „hotovo“. Je to užitočné, ak potrebujete niečo jednoduché, ale môžete pridať ľubovoľný počet stĺpcov, ktoré predstavujú niečo od rôznych členov tímu do rôznych fáz pracovného postupu..

Jira-mlyn

Jeho zobrazenie scrum vám umožňuje vytvárať problémy, potom si niektoré vybrať pre „sprinty“, z ktorých každý môže mať stanovený cieľ a termín.

Šablóny spoločnosti Jira sa líšia a šablóna, ktorú vyberiete, bude mať veľký vplyv na to, ako s ňou komunikujete. Ak ste na tejto platforme nováčikom, možno by bolo dobré vyskúšať pár, aby ste zistili, ktorá vám najviac vyhovuje.

Správa úloh Jira

Väčšina softvéru na riadenie projektov je založená na úlohách, ale spoločnosť Jira označuje svoje základné prvky ako „problémy“. Sú rozdelené do niekoľkých typov. Najčastejšie budete pravdepodobne používať „úlohy“ alebo „chyby“, ale existujú aj „príbehy“, ktoré predstavujú ciele alebo požadované funkcie, a „eposy“, ktoré sú väčšie príbehy, ktoré si vyžadujú rozdelenie na ďalšie prvky..

V rámci úloh je možné vytvoriť podúlohy, ale správca ich musí povoliť a pridať ako typ problému pre daný projekt. Funkčnosť nám nebola spočiatku k dispozícii a jej dokumentácia nepomohla, a preto sme sa museli obrátiť na technickú podporu, aby sme sa ju pokúsili uviesť do prevádzky.

Jíra-čiastkové úlohy

Po povolení je možné pridať podúlohy kliknutím na príslušnú ikonu a začiarknutím ich dokončiť. Môžete tiež komentovať a uprednostňovať jednotlivé podúlohy.

Nedokázali by sme, aby fungovalo riadenie závislosti. Dokumentácia spoločnosti Jira naznačuje, že je to možné, ale proces jej nastavenia nevyzeral jasne. Existujú však doplnky, ktoré s tým môžu pomôcť. Ak hľadáte nástroj, vďaka ktorému bude pridávanie závislostí hračkou, prečítajte si našu recenziu tímu TeamGantt.

Jira je zmiešaná taška z hľadiska použiteľnosti. Jeho hlavné oblasti sú vo všeobecnosti dobre navrhnuté a kvalitné, s množstvom dokumentácie. Členovia tímu, ktorým sú pridelené položky, budú môcť čítať, komentovať a upravovať svoje problémy bez prílišného rozruchu.

Občas sa to však pokazí. Uviedli sme niekoľko spôsobov, ale vyskytli sme sa problémy, pri ktorých sa automaticky otvárané okná nemali správne nastavenú veľkosť alebo nemali tlačidlo na zavretie a nechali ich visieť uprostred obrazovky, kým sme ich nestlačili, aby sme sa ich zbavili..

Problémy Jira

Jej webová stránka nie je vždy taká úhľadná, ako by mohla byť, so zreteľnými oneskoreniami pri výbere možností. Napríklad, keď sme klikli na odkaz na fakturáciu, načítanie trvalo viac ako 10 sekúnd, aj keď sme sa dvakrát pokúsili nechať ukladanie do pamäte cache zlepšiť situáciu.

Niekoľko vecí sa nepodarilo načítať prvýkrát. Raz sme na niečo klikli a dostali sme správu, že táto funkcia nie je dostupná v „novom zážitku“, ale aby sa objavila o niekoľko sekúnd neskôr.

Na stránkach s nastaveniami je veľa možností, ale vždy nie je jasné, ako ich skutočne zmeniť. Niekedy sme sa o to pokúsili iba preto, aby sme zistili, že nefunguje tak, ako sa očakávalo. Na stránkach s nastaveniami sme videli aj prekročenie stĺpcov. Nebolo však nič katastrofické, len veľa menších problémov.

Občas to bolo ako uviaznuť v labyrinte a predstaviť viacero verzií tej istej veci, napríklad zabezpečenie, v závislosti od úrovne platformy, v ktorej pracujete. Časom sa pravdepodobne dozviete, ako robiť veci, ktoré potrebujete, ale zistili sme, že nájdenie toho, čo sme chceli, vyžadovalo veľa lovu.

Jedným z problémov v našej šablóne kanban bolo, že sme sa v rôznych čiastkových zobrazeniach stratili a nedokázali sme nájsť cestu späť do predvoleného zobrazenia..

Jira nedávno spustila svoje projekty novej generácie a to sme testovali. Predpokladáme preto toľko problémov s používateľským rozhraním, pretože keď sme ich používali v minulosti, bolo to vynikajúce. Súčasné používateľské rozhranie nás často necháva zaplavovať, avšak nedokážeme sa dostať z názorov, ktoré sme zadali, alebo nájsť tie, ktoré sme videli.

Potrebovali sme sa obrátiť na podporu, aby sme dostali podúlohy do práce, čo je prvé, a nedokázali sme zistiť závislosti. Jeho stránky pomoci nezodpovedali tomu, čo sme našli v našom projekte.

Dáme mu priemerné skóre. Je to vysoko vyvinutá platforma s dobre navrhnutými individuálnymi funkciami, ale používatelia budú musieť byť pri riešení svojich problémov trpezliví a jej redizajn potrebuje prácu. Jeho ponuky sa ľahko stratia. Zistili sme, že je nespojitý a niekedy dráždivý.

Ak je to, po čom ste, hladká použiteľnosť masla ako masla, dobrou alternatívou je monday.com. Môžete si prečítať všetko o tom v našej monday.com recenzi.

náklady

Poplatky spoločnosti Jira od používateľa s klesajúcimi nákladmi na používateľa, keď sa tím zvyšuje. Nemá rôzne úrovne pre rôzne sady funkcií. Platíte a dostanete všetko.

K dispozícii je tiež možnosť hostenia. Môžete si nastaviť Jiru na svoj vlastný web za jednorazový poplatok. Pre 10 používateľov to stojí iba 10 dolárov, ale pre 25 používateľov cena balóny na 2 500 dolárov. Zvyšuje sa odtiaľ, takže pokiaľ nezačínate a nemáte malý tím, budete musieť vopred zaplatiť veľký kus zmien..

Z dlhodobého hľadiska to však vyjde lacnejšie. Vaši používatelia vás budú stáť približne 100 USD ročne, takže 2 500 USD nie je zlá hodnota.

Neexistuje žiadny bezplatný program, ale môžete si ho vyskúšať zadarmo sedem dní bez kreditnej karty. Ak sa zaregistrujete, môžete tak urobiť pomocou kreditnej karty alebo služby PayPal. Ak robíte ročný plán, môžete platiť bankovým prevodom alebo šekom.

Cena Jira je konkurencieschopná a jej nedostatok úrovní udržuje veci jednoduché. S tým, ako sa váš tím rozširuje, získava lepšiu hodnotu. Neexistuje žiadna bezplatná ponuka a skúšobná verzia je dlhá iba sedem dní. Nie je to dokonalé, ale stále má dobré skóre.

zabezpečenia & súkromia

Materská spoločnosť spoločnosti Jira Atlassian poskytuje množstvo informácií o svojich postupoch v oblasti bezpečnosti a ochrany osobných údajov. Podrobnejšie, ako sme videli inde, je možno najlepším v kategórii projektový manažment.

Používa TLS 1.2 s dokonalým predným tajomstvom na ochranu prenášaných údajov. Je držiteľom niekoľkých certifikátov, vrátane ISO 27001 a 27018. Má certifikát typu II SOC pre Jira Cloud a certifikát PCI DSS, čo naznačuje, že mu môžete veriť s podrobnosťami o svojej kreditnej karte..

Okrem účasti na bezpečnostných auditoch a programoch penetračného testovania sprístupňuje svoje správy každému na svojej webovej stránke. Ak chcete poznať špecifiká, nájdete ich tu. Má tiež dotazník CSA Star 1, ktorý podrobne popisuje, čo robí.

Je to dobrá práca pri hlásení problémov. Na jeho webovej stránke sme napríklad našli správu podrobne popisujúcu zraniteľnosť treťou stranou v jej softvéri HipChat. Je upokojujúce vidieť, ako vydavateľ pristupuje k otázkam bezpečnosti tak otvorene.

Našli sme správy o narušení bezpečnosti z roku 2010, ale bolo o tom otvorené a stalo sa to už dávno, takže ich nedržíme proti Jire.

Okrem prezentácie stručnej a čitateľnej politiky ochrany osobných údajov sa zúčastňuje aj na EU-U.S. a Swiss-U.S. rámce ochrany súkromia, dokonca i keď poskytujú zákazníkom dátumy certifikácie, a pre otázky súvisiace s ochranou súkromia existuje špeciálne kontaktné číslo a e-mailová adresa..

Jira a GDPR

Spoločnosť Jira ponúka podrobné informácie o tom, čo robí v súvislosti so všeobecným nariadením o ochrane údajov a pomáha svojim zákazníkom v ich dodržiavaní. Zahŕňa to nástroje na odstránenie profilu, ktoré vám umožňujú odstrániť vaše osobné informácie, ako aj nástroje na import a export, ktoré pracujú s vašimi zákazníckymi údajmi. Ak sa chcete o tom dozvedieť viac, prečítajte si článok GDPR.

Ponúka sa dvojfaktorové overenie, ale nie po vybalení. Budete musieť kúpiť rozšírenie pre webovú verziu za približne 10 dolárov na používateľa alebo si do telefónu nainštalovať aplikáciu, napríklad Google Authenticator..

Ak je pre vás dôležitá bezpečnosť a súkromie, pozrite sa na našu Wrike recenziu. Wrike je náš obľúbený nástroj na riadenie projektov a vo väčšine oblastí dosahuje dobré skóre.

V Jire získate niekoľko možností zabezpečenia, ale musíte si vytvoriť organizáciu, overiť svoje domény a prihlásiť sa na prístup Atlassian, aby ste ich dostali.

Jira-access

Aj keď Jira hovorí o bezpečnosti a súkromí, prekvapili sme, keď sme kontaktovali jeho podporu. Odpovedali nám snímkou ​​obrazovky, ktorá ukazuje naše úlohy a niektoré z ich detailov, ktoré prevzali v našom projekte.

Jira-screenshot-z-podpory

Bol to iba skúšobný projekt, ale keby išlo o dôverné obchodné informácie, pracovníci Jira by to videli. To je veľká nevýhoda z hľadiska ochrany súkromia.

Vrátili sme sa k nej, aby sme sa opýtali, či je prezeranie údajov používateľov obvyklé, a dostali sme odpoveď, ktorá sa ospravedlňuje, ale poviem nám „podpora sa však môže pri vyšetrovaní problému prihlásiť na stránku zákazníka.“

Jíra-support-odozva

Aj keď sme si istí, že jej zmluvné podmienky to oprávňujú, stále neočakávame, že sa interné informácie o projekte budú zobrazovať bez výslovného súhlasu. Toto je prvýkrát, čo sa to stalo pri pohľade na softvér na riadenie projektov.

Bohužiaľ, z tohto dôvodu musíme dať Jire zlú známku bezpečnosti a súkromia, napriek tomu, že všetko ostatné je v tejto oblasti správne..

služba & podpora

Ponuka pomocníka v ľavej dolnej časti obrazovky je plná možností a na prvé miesto by ste mali kliknúť, keď uviaznete.

Jeho dokumentácia, ku ktorej máte prístup z tejto ponuky, je komplexná a podrobná. Nájdete informácie o tom, ako používať konkrétne ovládacie prvky a prvky obrazovky, spolu s radami na vyššej úrovni o tom, ako nastaviť svoje projekty a použiť ich na dosiahnutie toho, čo chcete.

K dispozícii je tiež veľká informačná základňa s článkami s návodmi, ktoré poskytujú ďalšie informácie.

Jira je populárny nástroj a ak potrebujete pomoc, má k dispozícii veľkú komunitu. Jeho komunitná webová stránka je zaneprázdnená množstvom otázok a odpovedí, z ktorých väčšina dostala odpoveď do niekoľkých hodín. Existuje vyhľadávacie pole a niekoľko filtrov, ktoré môžete použiť na ich vyhľadávanie, ale ďalší malý problém s používateľským rozhraním sa vyskytol, keď sa rozbaľovacia ponuka nezatvorila, keď sme ju použili..

Ak sa chcete osobne spojiť s ostatnými používateľmi, Atlassian má skupiny používateľov z celého sveta. Má ich iba v 50 mestách v USA a vo väčšine veľkých krajín je najmenej jedno. Zvyčajne sa konajú každý mesiac, takže Jira je skvelá platforma, ak chcete uniknúť z kancelárie a siete v reálnom živote.

Udržiavanie kontaktu s vašimi ľudskými bytosťami je obzvlášť dôležité, ak pracujete z domu. Ak ste to vy, mali by ste si prečítať aj náš článok o výhodách práce na diaľku pre ďalšie odkazy.

Môžete dokonca získať odznaky za účasť v komunite (bohužiaľ sme iba na nule). Okrem motivácie tých, ktorí majú radi tento druh vecí, sú ocenené aj úrovne za vykonávanie rôznych úloh, takže je to záludný spôsob, ako prinútiť váš tím, aby vyskúšal rôzne nástroje, ktoré majú k dispozícii..

Ak riadite veľký tím, môžete využiť Atlassian University, ktorá ponúka školenia a certifikácie prostredníctvom hodín na požiadanie a naživo..

Oceňujeme aplikáciu s dobrým výberom klávesových skratiek a ľahko prístupným spôsobom ich prezerania. Jira má oboje.

Pomoc Jira

Ponuka pomocníka spoločnosti Jira nemá možnosť kontaktovať podporu, ale na prepojenej komunitnej stránke existuje. Najprv vás podporia zúženia k možnostiam svojpomoci, ale ak kliknete stále, dostanete sa ku kontaktnému formuláru.

Ani potom kategórie neobsahujú všeobecné žiadosti o pomoc. Ak chcete vedieť, ako niečo urobiť, najbližšia zhoda je „technické problémy a chyby“. Potom musíte ohodnotiť závažnosť problému na štvorbodovej stupnici.

O našich skúsenostiach s podporou Jira sme už hovorili v sekcii zabezpečenia a ochrany osobných údajov, ale jeho odpoveď na náš dotaz bola rýchla. Odpovedanie na nás trvalo menej ako hodinu, čo je lepšie ako mnoho iných. Bolo len poľutovaniahodné, že sa zástupca rozhodol vstúpiť do nášho projektu a poslať nám snímku obrazovky.

Hodina je vynikajúca doba odozvy, ale ak chcete ešte rýchlejšiu službu, pozrite sa na našu recenziu na Basecampe. Jeho podpora sa k nám vrátila o tri minúty a odpovedala skôr, ako sme sa vrátili z našej prestávky na kávu.

Napriek snahe Jiry nás odstrčiť od priameho kontaktu sme sa snažili nájsť otázku, na ktorú sa v jej dokumentácii alebo komunite už neodpovedalo, takže sú vynikajúcimi zdrojmi.

Spravidla tu dáme Jira vysoké známky. Napriek tomu, že vás oddeľujú od kontaktovania podpory, jeho pomocné materiály sú špičkovej kvality a odpovede na podporu rýchlo a presne, keď sa s nimi spojíte. Musíme však zraziť niekoľko bodov, aby sme jej podporným pracovníkom umožnili zbytočne prezerať podrobnosti o našich projektoch.

Záverečné myšlienky

Jira je vynikajúca platforma pre riadenie projektov a prideľovanie úloh vášmu tímu. Pri jeho používaní sme museli prísť na pár vecí, ale je tu veľa podpory a pre bežných používateľov je to jednoduchšie ako pre tých, ktorí pripravujú projekty..

Jeho bezpečnosť je skutočnou silnou stránkou a my by sme povedali to isté o jej súkromí, keby nám neposlalo snímku obrazovky s podrobnosťami o našom projekte, ale tí, ktorí majú vážne problémy so zachovaním svojich údajov v súkromí, by mali byť opatrní.

Jej komunita je silná, s množstvom pomoci a informácií dostupných online, ako aj prostredníctvom stretnutí a školení v reálnom živote. Rýchlo tiež zareagovala na náš podporný lístok. Myslíme si, že to stojí za to sa pozrieť a, dúfajme, že sa zlepší, keď vyrieši problémy súvisiace s jeho prepracovaním.

Ak ste skúsili Jiru, dajte nám vedieť o svojich skúsenostiach v komentároch. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map