Trello İnceleme – Herkes için Kanban Panoları – Güncellendi 2020

Trello İncelemesi

Trello, Cloudwards da dahil olmak üzere tüm dünyadaki irili ufaklı şirketler tarafından kullanılan sağlam bir proje yönetim aracıdır. Bunu çok seviyoruz, ancak bu tam Trello incelemesinde okuyabileceğiniz gibi, yararlılığının bazı ciddi sınırları var.


Trello-kaymak-1

Trello-kaymak-2

Trello-kaymak-3

Trello-kaymak-4

Trello-Sürgü-5

Önceki

Sonraki

Trello muhtemelen en iyi bilinen proje yönetimi uygulamalarından biridir. Popülerliğinin çoğunu açıklayan hem ücretsiz hem de kullanımı kolaydır. Bu tam Trello incelemesinde, en iyi proje yönetimi yazılımı arasında yerini hak edip etmediğini görmek için artılarını ve eksilerini gözden geçireceğiz..

Kısa cevap, evet, işi yapmakta çok iyi. Aslında, Cloudwards.net’te, Trello’yu editoryal takvimimizi takip etmek için, çok az veya hiç sorun olmadan kullanıyoruz. Nasıl çalıştığını kavramak kolaydır ve başkalarını eğitmek çok kolay. Ayrıca, ekibinizde veya işinizde neler olup bittiğine dair genel bir bakış sunmak için de harika.

Bununla birlikte, onun kusurları olmadan değil ve sadece ne ve ne zaman değil, aynı zamanda işi yapmak için gerekli herhangi bir gereksinimi de takip etmesi gereken proje yöneticileri Trello’yu eksik bulacaklar. Bu kategorideyseniz, çok daha fazla etli alternatif için monday.com incelememize göz atmanızı öneririz..

Tüm bu kadar güçlü değilseniz ve sadece görevleri takip etmek istiyorsanız, Trello sizin için bilet olabilir. Birden fazla güçlendirmeye ihtiyaç duymadığınız sürece – aşağıdaki “fiyatlandırma” bölümünden daha fazlasına – ihtiyacınız olmadığı sürece ücretsizdir. Henüz emin değilseniz, Trello’nun somunlarını ve cıvatalarını sıraladığımız için etrafta dolaşın.

Güçlü & Zayıf Yönler

Trello için alternatifler

Özellikleri

Genel olarak, Trello özellikler söz konusu olduğunda karışık bir çanta. Temel olarak, tüm sunduğu bir kanban panosu – size Yunan (iyi, Japonca) ise kanban panoları hakkındaki makalemize göz atın – ve başka bir şey değil. Gücü ve esnekliği, sunduğu otomasyon özelliklerinin yanı sıra özelliklerle dolu eklentiler olan güç artışlarından gelir.

Ancak, ücretsiz plan size sadece bir güç kazandırıyor. Tüm güç artışlarına ve onlarla birlikte gelen özelliklere erişmek için ücretli bir plana geçmeniz gerekir. Ancak, o zaman bile Trello, monday.com veya Freedcamp gibi daha gelişmiş rakiplerin gücünden yoksundur..

Güçlendirmelere başlamadan önce, ilk olarak hizmetin temellerine bakalım, çünkü çoğu okuyucunun ilgilendiğinden şüpheleniyoruz. Trello en iyi ücretsiz proje yönetimi araçları hakkındaki makalemizde ikinci sırada yer aldı – sadece Wrike için – Kutusundan çıkar çıkmaz mükemmel işlevselliği sayesinde.

Trello-Board-Temelleri

Bir kanban panosu, özünde, kartları (görevleri) içinde taşıyabileceğiniz bir dizi listeden (veya sütunlardan) başka bir şey değildir ve Trello bunun iyi bir işini yapar. Ancak, yüzeyin altında bol miktarda gizleme var ve isterseniz, kartları kaydırmaktan çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Aynı zamanda, kanban tahtalarında da devrim yapmak için hiçbir şey yapmıyor. Bunun için LeanKit’e göz atın.

Birincisi, arka planı uygun gördüğünüz şekilde özelleştirebilir ve istediğiniz kadar pano, liste ve kart ekleyebilirsiniz – Trello tarafından belirlenen bir sınır yoktur. 

Bununla birlikte, deneyimlerden size burada sağduyunun gerekli olduğunu söyleyebiliriz: bir tahtada çok fazla liste veya bir listede çok fazla kart varsa, amacı yenmek istemediğiniz sürece işleri biraz alt bölümlere ayırmak isteyebilirsiniz uygulamayı tamamen kullanma.

Sen Rang, M’Lud?

Ancak yüzeyselliğin ötesinde Trello, gücünün çoğunu Butler aracından ve güçlendirmelerden alıyor. Butler, süreçleri ve görevleri otomatikleştirmenize yardımcı olacak ve bunu şimdiye kadar tahtadaki davranışınıza göre yapacak yararlı bir özelliktir.. 

Temel olarak, sadece ihtiyacınız olabileceğini düşündüğünüz şeylere yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda süreçlerinizdeki göz ardı ettiğiniz delikleri göstermenize de yardımcı olur..

Trello-Butler-Birinci

Veya en azından öyle olması gerekiyor. Hem oluşturduğumuz yeni tahtada hem de Cloudwards yayın kurulunda aynı mesajı aldık: “bu tahtada sizden çok fazla etkinlik yok gibi görünüyor.” 

Yeni tahtada, bu anlaşılabilir, ancak editoryal olan üç yıldan fazla bir süredir sürekli kullanımda, bu yüzden Trello’nun Sibirya husky maskotu Taco’nun ne içtiğinden emin değiliz.

Yine de hepsi kaybolmaz, çünkü Butler’ın menüsünü tıklayarak daha uygulamalı bir yaklaşım da uygulayabilirsiniz. Ücretsiz planda, sadece “kurallara” ve kartlar ve kartlarla ilgili görevlerin otomasyonuna erişebilirsiniz. Ücretli kullanıcılar ayrıca takvim ve bitiş tarihleri ​​için daha üst düzey işlevlere erişebilir.

Trello-Butler-Kurallar

Butler ile görev ayarlamak, örneğin Trello’da kullanılmasına rağmen, IFTTT veya Zapier’i kullanmaktan farklı değildir, bu nedenle bu araçlarla karşılaştırıldığında kesinlikle çok yönlülükten yoksundur. Özellikle ek işlevsellik için ödeme yaparsanız hoş bir eklentidir, ancak sizi aklınızdan çıkarmaz..

Trello Güçlendiriciler

Biraz daha etkileyici olan, eklentiler, komut dosyaları ve kartlarınıza ekleyebileceğiniz entegrasyonlardır. Bir takvim görünümünden doğrudan Dropbox’tan dosya eklemenize izin vermenize, nasıl kullanılacağına dair hiçbir fikrimiz bulunmayan bazı oldukça gelişmiş geliştirici araçlara kadar her şeyi içeren kolayca sayabileceğimizden daha fazlası var – sonuçta sadece basit saldırılarız.

Trello-güçlendirmelerden

Bu seçim bolluğu çok iyi ve iyidir, ancak sadece Trello için ödeme yapıyorsanız. Trello Business Class veya Enterprise planına gitmek, tüm güç artışlarına erişim sağlar, istisnasız, böylece istediğiniz kadar karışıklık yaşayabilirsiniz. 

En popüler olanlar arasında Burello için Trello, Planyway (bir takvim uygulaması) ve tüm favori bulut depolama sağlayıcılarımız için eklentiler bulunmaktadır. Ayrıca Slack için bu gün ve yaşta zorunlu olduğunu düşündüğümüz bir tane var..

Bununla birlikte, ücretsiz plan size kart başına sadece bir güç verir ve doğrudan kanban ile ilgili olmayan hemen hemen her şeyin sadece bir güç olarak eklenebileceğini düşünürsek, tüm bu gelişmiş işlevsellik erişilemez. 

Takvim veya kartlara fazladan alan ekleme yeteneği bile güç-up olarak sayılır. Bu, bunun için ödeme yapmak istemezseniz, elde ettiğiniz tek şey kanban panosu.

Bununla birlikte, yine de oldukça iyi bir araç, bu yüzden Trello ekibini, güçlendirmeleri bu şekilde sınırlandırarak insanları ücretsiz planlardan uzaklaştırmaya çalıştığımız için suçlamıyoruz. 

Ayrıca, mevcut güçlendiricilerin şaşırtıcı miktarı, ihtiyacınız olan tek şeyi bulmanız anlamına gelebilir. Alternatif olarak, Zapier kullanarak her zaman işlevsellik ekleyebilir veya işlemleri birkaç panoya dağıtabilirsiniz.

Trello Unleashing: Ücretli Özellikler

Ancak, cüzdanınızı çekmeye karar verirseniz, Trello düpedüz etkileyici hale gelir. Hayal edebileceğiniz tüm eklentileri sunmanın yanı sıra, bazı çok güzel yerleşik özelliklere de erişebilirsiniz. 

Bunlar aşağıdakileri içerir, ancak bunlarla sınırlı değildir: özel alanlar, kartlara oy verme, yerleşik bir takvim, e-posta bildirimleri ve uygulama entegrasyonları için bir dizi. Trello’nun fiyatlandırma sayfası tam bir liste verir, ancak muhtemelen fikri anlarsınız.

Kısacası, Trello’nun ücretsiz sürümü, kendi başına durabilen iyi bir kanban panosudur, ancak bunun için ödeme yapmak size tam teşekküllü bir proje yönetim aracı sağlar.. 

Bununla birlikte, tüm çan ve ıslıklarla bile, Trello, özellik yelpazesi söz konusu olduğunda rakipleriyle baş başa gidemez. Asana vs Trello incelememizde okuyabileceğiniz gibi başka bir freemium sağlayıcısı bile yeniyor.

Ayrıca, bir sonraki bölümde ele alacağımız Trello Business’ı seçerken başka bir sorun daha var.

Özellikler Trello Genel Bakış

Trello Logosutrello.com

Aylık $ 500’dan başlayan fiyatlarla

Yönetim Özellikleri

Görevler

alt görevler

Bağımlılık yönetimi

Özel arka planlar

Diğer özelleştirme seçenekleri
Özel çıkartmalar & emojisi

Takım büyüklüğü sınırı
Sınırsız

Depolama alanı

Genel

Ödeme
Kredi Kartı, Paypal, Ücretsiz

Kripto para birimini kabul eder

Mobil işletim sistemi desteği
iOS, Android

Ücretsiz deneme
Ücretsiz plan

Güvenlik

İki faktörlü kimlik doğrulama

Şifreleme
AES-256

SOC sertifikası
SOC 2 Tip 1

Destek

Canlı sohbet

E-posta / İletişim formu

Telefon desteği

Fiyatlandırma

Trello harika bir ücretsiz araçtır, ancak bunun için ödeme yapmanın özelliklerin azlığı dışında bir sorunu daha vardır: cehennem kadar pahalıdır. Trello Business Class kullanıcı başına aylık 10 $ ‘a mal olacak, yani panolarınıza davet ettiğiniz her kişi yıllık 120 $’ a mal olacak. 

Kaç ekip üyeniz olduğuna bağlı olarak, Trello’yu kullanmak bir pakete mal olabilir ve ne için ödeyeceğinizden tam olarak emin değiliz..

Trello Fiyatlandırma

Trello üç katman sunar: ücretsiz, hizmetten isteyebileceğiniz hemen hemen her şeyi sunan Business Class ve normal iş planının sunduğu işlevselliği genişleten Enterprise. Enterprise fiyatlandırması kayan bir ölçekte çalışır, bu nedenle 1.000 kullanıcınız varsa, aslında Business Class’tan çok daha ucuz olur. Sonra tekrar, 1000 kullanıcıya ihtiyacınız olacak.

Ekstra özellikler ve sınırsız güçlendirmeler olması harika olsa da, kullanıcı başına yıllık 120 $ ödemek çok fazla. Daha küçük işletmelerin bile beş veya 10 kişiyi bir tahta kullanarak – kaçınılmaz olarak, kaç şirketin serbest çalışanlardan yararlandığını düşünerek – sahip olabilirler, yani sadece operasyonları takip etmek için ciddi bir moolah bombardımanı yaparsınız.

Bu, normalde, göz atabileceğiniz daha ucuz hizmetlere örnek vereceğimiz noktadır, ancak proje yönetimi yazılımı söz konusu olduğunda, ayda kullanıcı başına 10 dolar ödemenin standart olduğundan korkuyoruz. Ancak, diğer sağlayıcılarla ne kadar daha fazla alacağınızı düşünürsek, fiyatı için Trello’yu tavsiye etmek biraz rahatsızlık veriyor. 

Kabaca aynı kova için biraz daha patlama yapan iki sağlayıcı için Asana incelememize veya Podio incelememize göz atın.

Parlayan Her Şey…

Bununla birlikte, yukarıdakilerin hepsinde, Trello Gold olan bir boşluk var. Bu sadece tek kişilik kullanım için geçerlidir ve büyük paralar çıkarmadan tek bir güçlendirmeden daha fazlasını elde etmenin harika bir yoludur.. 

Trello Gold’un maliyeti aylık 5 $ veya bir yıl boyunca 45 $ ‘dır, bu da size daha büyük dosya ekleri ve üç güçlendirme sağlar. Ayrıca, Trello’ya davet ettiğiniz her kişi için bir ay Altın alabilirsiniz, bu da hızlı bir şekilde raflanabilir.

Kullanıcı dostu

Şimdi, iyi habere dönelim: Trello kullanmak mutlak bir zevk. Kartları hareket ettirmeden yeni kartlar kurmaya kadar, sağduyunun çok azını kullanmanız gerekir. İster Trello masaüstü uygulamasını, ister web uygulamasını, ister mobil uygulamayı kullanın, deneyim aynıdır. Sonuçta, kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda, Trello orada en iyilerinden biridir.

Kaydolmak, Trello web sitesine gitmek kadar kolaydır, ardından ekranın ortasındaki çubuğu kullanarak kaydolmak veya sağ üstteki “kaydol” düğmesine basmak. E-postanızı girmeniz gerekiyor ve her şey hazır.

Trello-Ana Sayfa

Daha sonra, size bazı temel ipuçlarını içeren bir giriş ekranı sunulacak ve yeni bir tahta oluşturmak için başka bir ekrana devam edebilirsiniz. Arka planınızı ve gerekiyorsa şablonunuzu seçin; artık bir kanban panosu kullanarak en son projenizi resmi olarak yürütüyorsunuz. 

Trello-Board-Temelleri

Başlamakla ilgili ipuçlarına ihtiyacınız varsa ve hizmetin sunduğu hizmetten memnun değilseniz bir Trello eğiticimiz var. Eğiticimiz, takibi kolay bazı Trello panosu örnekleri sunar ve görev yönetimine başlamanıza yardımcı olur.

Web İstemcisini Kullanma

Web istemcisi ve masaüstü istemcisi, daha geniş bir ekran sunduğu için, genel bakış amacıyla listeler ve kartlar koymak için mükemmel olduğundan, en çok organize edeceğiniz yerdir. Web istemcisini bu inceleme amacıyla kullanacağız, ancak Windows ile Mac uygulaması arasında işlevsel bir fark olmadığını unutmayın..

Genel olarak, bu görünümü gerçekten beğendik, tahta ana ekranın yaklaşık yüzde 80’ini alıyor.

Trello-Main-Screen-ile-Menüsü

Kartları ve listeleri taşımak, sürükleyip bırakarak yapılır ve fare tekerleğinizle listeler arasında gezinebilirsiniz. Soldan sağa gezinme yalnızca alt kısımdaki biraz can sıkıcı olabilen kaydırma çubuğu kullanılarak yapılabilir. Bu sorunu önlemek için anakartınızı çok fazla genişletmemenizi öneririz..

Listeler oldukça basittir: ekranın üst kısmındaki “başka bir liste ekle” ye tıkladığınızda liste açılır. Ad verin ve kullanıma hazır. Kartlar da aynı derecede basit: “Kart ekle” yi tıklayın ve adlandırın ve atmaya hazırsınız.

Ancak, eğlenceyi, kartı açmak için kartı tıkladığınızda başlar. Bir pop-up, ekranınızı her türlü seçenekle dolduracaktır. Bir etiket ekleyebilirsiniz – daha sonra kartları sıralarken kullanışlı – bir açıklama ve bitiş tarihi ekleyin. Ekip üyelerini, hem sizin hem de yaptıklarını takip edebilmeleri için atayabilirsiniz.

Trello-Kart-Geri

Daha büyük projelerle uğraşırken kullanışlı olacak bir kontrol listesi ve bir bitiş tarihi gibi yerleşik bazı temel görev yönetimi seçenekleri vardır. Bununla birlikte, genel olarak, ayrı listeler ve kartlar yaparak alt görevlerle uğraşmanızı öneririz, çünkü Trello kartların arkasındaki içeriği kolayca izlemenize izin vermez.

Trello Menü

Ekranın en sağında menüyü açma seçeneği vardır. Gezinmek oldukça kolaydır, ancak sizi başka bir gezinme çubuğu veya başka bir şeyle hızlı bir şekilde diğer tüm alt menülere bağlamak yerine ana ekrana sık sık gitmenizi içerir.. 

Bunun, kanban panosunun her zaman maksimum görünümünü korumak için geliştirici tarafında bilinçli bir seçim olduğundan şüpheleniyoruz, bu yüzden anlaşılabilir ancak yine de bir can sıkıcı olabilir.

Trello-Ana Menü

Menünün çoğu zaman geçireceğiniz kısmı, etiketleri, atanmış üyeleri ve daha genel, kelime tabanlı bir aramayı kullanarak filtrelemenize olanak tanıyan “arama” işlevidir..

Trello-Arama-Menüsü

Genel olarak, Trello kullanıcıları yazılımı gezinmeyi ve çalıştırmayı kolay bulacak, yani burada yüksek puan alıyor. 

Trello Mobile Uygulaması

Bu deneyim mobil Trello uygulaması ile aynıdır. Android ve iOS için kullanılabilir ve ilgili mağazalar aracılığıyla kullanılabilir. İndirildikten ve Trello giriş ekranını geçtikten sonra, ölçeklendirilmiş ve biraz daha temel olsa da web uygulamasıyla aynı görünümle karşılaşırsınız..

Trello-Mobile

Burada çok fazla fark yok, sağdaki menü bile üç noktanın altında, ancak Trello’yu mobilde kullanma sürecinin istediğimizden biraz daha titiz olduğunu hissettiğimizi itiraf edeceğiz. Bunun nedeni, kanban panellerinin küçük bir akıllı telefon ekranına iyi dönüşmeyen genel bakışların olmasıdır..

Güvenlik & Gizlilik

Trello güvenlik söz konusu olduğunda hayal kırıklığına uğratmaz, bu da işletmenizin verilerinin iyi ve çok yönlü bir şekilde korunmasını sağlar. Bununla birlikte, verileriniz kusursuz bir kaydı olmayan Amazon Web Servislerini kullanarak saklar. Bununla birlikte, gizlilik sonunda, ilgili alt bölümde okuyabileceğiniz gibi bazı sorunlar vardır.

Trello, devasa bir şirket olan Atlassian’a aittir (örneğin, Jira aynı ahırdan), bu nedenle Trello, 128 bit AES TLS protokolü ve 256 bit AES şifrelemesi dahil olmak üzere bir dizi güvenlik önlemi kullanıyor dinlenmede. Ayrıca istemci tarafında Atlassian ve sunucu tarafında Amazon tarafından düzenli olarak denetlenir..

Genel olarak, güvenlik söz konusu olduğunda, sızan Amazon kovaları dışında bize duraklama veren çok az şey görüyoruz. Bununla birlikte, bu genellikle onları yanlış yöneten kişilerden kaynaklanır ve Trello, işlerinin çalıştığını bilen yöneticilere sahip gibi görünüyor, bu yüzden hepsi iyi.

Ancak, Trello kullanırken en büyük güvenlik riski sizsiniz. Görünüşe göre, birçok kişi onları oluştururken panolarını aptalca halka açık hale getiriyor, yani herkes bunlara erişebiliyor, üstelik Google’ın tarayıcılarına da erişebiliyor (böylece aramalarda ortaya çıkıyorlar). Bu tuzaktan kaçınmayı başarırsanız, Trello kullanmak güvenlidir.

Trello Gizlilik

Gizliliğe gelince – kısacası verileriniz Trello’nun kendisinden ne kadar güvenli – haberler çok iyi değil. Atlassian gizlilik politikası yaptığımız şeyi ve girdiğimiz bilgileri günlüğe kaydettiğini ve tüm bu verileri reklamları hedeflemek için kullanabilecek veya kullanamayacak üçüncü taraflarla paylaştığını açıkça ortaya koyuyor. 

Cloudwards’da, Trello’yu üç yıldan uzun bir süredir kullanıyoruz ve henüz Trello ile ilgili bir spam seli tarafından su altında kalmadık, bu yüzden Atlassian buna oldukça saygılı görünüyor, ancak verileriniz Trello ile özel değil. 

Ücretsiz bir hizmet için ödeme yapmak küçük bir fiyattır, ancak bu tür bir şeyden kaçınmayı tercih ederseniz, daha gizli bir alternatif için Airtable incelememize göz atın..

Hizmet & Destek

Kullanım kolaylığı gibi, Trello da size yardımcı olduğunda mükemmeldir. Hem yeni başlayanlar hem de daha deneyimli kullanıcılar için çok sayıda kılavuz içerir, ayrıca belirli sorunlar için web seminerleri sunar. Etkileşimli destek konusunda biraz kısalır, ancak muhtemelen buna ihtiyacınız olmayacak.

Ana endişeniz Trello’yu nasıl kullanacağınızı öğrenmekse, sizi ele geçirir. Destek portalı aracılığıyla, hayatınızı birkaç saat içinde yaptığınız gibi kanbaning yapacak çok sayıda eğiticiye erişebilirsiniz..

Trello-Destek-Ana Sayfa

Yardıma ihtiyacınız olan belirli bir sorununuz varsa, Atlassian’ın destek kullanmak yerine Trello Topluluğuna (bir foruma) gitmeyi tercih ettiği görülüyor. Hem kullanıcılar hem de çalışanlar devreye girerek oldukça aktif görünüyor ve arama işlevi iyi çalışıyor, bu nedenle ihtiyacınız olan cevabı oldukça hızlı bir şekilde alacaksınız.

Yukarıdakilerin tümü başarısız olursa, destek sayfasındaki bir iletişim formu aracılığıyla doğrudan desteğe başvurabilirsiniz, ancak hataları bildirmek veya uzman bir plana abone olmak isteyen kişilere daha uygun görünmektedir. Yardım soruları sormak, çoğunlukla ilgili kılavuza veya forum sayfasına yönlendirildiğinizi görecektir, ancak cevaplar ücretsiz bir plan kullandığımızı düşünürsek oldukça hızlı.

Karar

Genel olarak, Trello hakkında sevilecek çok şey var. Ödemeniz gerekmeyen temel bir kanban panosu arıyorsanız, aslında diğer tüm seçeneklerin üstünde olmasını öneririz. Bununla birlikte, Trello’dan en iyi şekilde yararlanmak büyük bir fiyat etiketi ile birlikte gelir ve aynı miktarda daha fazla, hatta daha az teklif sunan daha iyi seçenekler görüyoruz. 

Örneğin, Cloudwards’ın favorisi olan monday.com daha pahalıdır, ancak size her türlü güzellik ve katmanlı görünüm verirken, TeamGantt gibi bir program, bağımlılıkların izlenmesine izin veren Gantt grafikleri oluşturmanıza izin verir (BigPicture gücünü kullanabilirsiniz) sizin için bunu yapmak). 

Yine de, kart tabanlı bir çözüm sizin için doğru geliyorsa ve güçlendiricilerin esnekliğini seviyorsanız Trello’ya bir koşuşturma verin.

Trello’yu kullandınız mı? Ne düşünüyorsun? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkür ederim.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me