Sync.com ve Google Drive, Ekip İşbirliği için Mükemmel Uyum

Cloudwards.net’te, çevrimiçi işbirliğinin büyük hayranlarıyız: neden her yerde, her zaman ve kiminle çalışabileceğinizi tıka basa dolu bir ofiste çalışalım? Çevrimiçi işbirliğini uygulanabilir kılmak için, iş için doğru araçlara ihtiyacınız var.


Bu makalede, bu Google Drive ve Sync.com işbirliği makalesinde favori araçlarımızdan ikisine bakacağız.

Google Drive, işbirliği için tasarlanmış bir dizi entegre üretkenlik uygulamasıyla yerleşik bir bulut depolama çözümüdür. Bu arada Sync.com, ortak çalışanlarla güvenli ve özel iletişim araçları sunan yeni gelişen bir bulut depolama yarışmacısıdır.

Bu inceleme sırasında, işbirliği çalışmalarına farklı şekillerde nasıl fayda sağlayabileceklerini anlamanıza yardımcı olmak için sizi her birinden daha ince noktalardan geçireceğim..

Ayrıca mevcut planlara da bakacağım, böylece bunları ortak çalışma projelerine nasıl uygulayacağınızı planlamaya başlayabilirsiniz.

İşyerinde Bulut

Rightscale son birkaç yıldır işletmeleri araştırdı ve iş güçlerini bir araya getirmek için bulut teknolojilerini nasıl kullandıklarını gördü.

Firma 2016 sonuçlarında şunları bildirdi:

 • Kuruluşların yüzde 89’u genel bulut hizmetlerini kullanıyor
 • Yüzde 16’sı birden fazla genel bulut hizmeti kullanıyor
 • Yüzde 77’si özel olarak geliştirilmiş bir bulut çözümü kullanıyor
 • Yüzde 71’i genel ve özel bulut çözümlerinin bir kombinasyonunu kullanıyor

Bu, işletmelerin, en uygun olan şeye bağlı olarak farklı görevler için genellikle farklı bulut tabanlı programlar kullandığını gösterir.

Google Drive Excel’leri

Serbest yazar olarak Google Drive’ı sık sık iş ortakları ve müşterilerle işbirliği yapmak için kullanıyorum. Google’ın ofis uygulamaları paketi çok iyi çalışır ve gerçek zamanlı olarak kolayca yazma, düzenleme ve önerilerde bulunma özelliği sayesinde işbirliğini daha geleneksel ürünlerden çok daha kolay hale getirir.

1. Google Drive’da paylaşma

Google Drive’ın web arayüzünden, herhangi bir klasörü veya dosyayı sağ tıklayıp açılır menüden “Paylaş” seçeneğini belirleyerek paylaşabilirsiniz.

İçerik bağlantı veya e-posta ile paylaşılabilir. Her iki durumda da, başkalarına görüntüleme, yorum yapma veya düzenleme ayrıcalıklarını verebilirsiniz.

Bir bağlantı yoluyla paylaşmak biraz riskli olabilir.

Şifre koruması olmadan, bu bağlantının bir kopyasına sahip olan herkes içeriğinize erişebilir. Diğer yandan, e-postalar alıcıya erişimi kısıtlar.

2. Google Dokümanlar Paketi

İçerik paylaşmak harikadır, ancak işbirliği onunla uyumlu uygulama entegrasyonu olmaksızın beceriksiz olabilir. Olduğu gibi, Google Drive’ın diğer bulut depolama hizmetlerinden daha iyi yaptığı muhtemelen budur.

Yerel ofis paketleri ücretsiz ve güçlüdür ve aşağıdaki programları içerir:

 • Dokümanlar: kelime işlemci ve web yayıncılığı
 • Çarşaflar: e-tablolar ve grafikler
 • Slaytlar: sunumlar
 • Formlar: veri toplama (yani anketler)
 • Çizimler: diyagram oluşturma

Bu uygulamalarla ilgili en güzel şey, bir dosyaya erişim sağladıktan sonra diğer kullanıcıların sizinle birlikte çalışabilmesidir. Bu çalışma, marjlara birkaç yorum bırakmayı, önerilen düzenlemeleri işaretlemeyi veya gerçek değişiklikler yapmayı içerebilir..

Birden fazla kişi aynı belge üzerinde çalışıyorsa, tüm karışıklığı çözmenize yardımcı olursa, işbirliği biraz kafa karıştırıcı olabilir, kimin ne yaptığını izlemenizi sağlayan “düzeltme geçmişi” özelliğidir.

Revizyon, bir belgenin önceki sürümlerinde yapılan değişiklikleri geri alabilir, bu da belirli düzenlemelerin hiçbir zaman yapılmaması gerektiğine karar verdiğinizde kullanışlıdır.

3. Üçüncü Taraf Google Drive Uygulamaları

Geliştiriciler, kullanabileceği birçok üçüncü taraf uygulaması tarafından kanıtlandığı gibi Google Drive ile çalışmayı sever. Daha da iyisi, Google uygulamaları bulmayı ve depolama alanınızla entegre etmeyi kolaylaştırır.

“Sürücüm” düğmesini tıklayın ve “Daha fazla uygulama bağlayın” ı seçin. Ardından, kullanılabilir seçenekleri aramak veya sıralamak için açılan pencereyi kullanın.

Favorilerimden bazıları:

 • CloudConvert: Dosyaları bir türden diğerine hızlı bir şekilde dönüştürün
 • WappWolf Automator: dosya aktarımları gibi işlemleri otomatikleştirin
 • DocHub: PDF dosyalarını düzenleme ve açıklama ekleme
 • Pixlr Editor: güzel tarayıcı tabanlı Photoshop klonu
 • HelloFax: Google Drive’dan faks gönderip alın

Diğer bulut hizmetleri de üçüncü taraf entegrasyonları sunar, ancak hiçbiri Google Drive’ın yaptığı gibi onları keşfetmeyi ve etkinleştirmeyi kolaylaştırmaz..

Google Drive Kısa Nerede

Haberleri kaçırmanız durumunda Google, kullanıcı gizliliği tartışmalarının merkezinde yer almıştır. Çekişmelerin çoğu Edward Snowden’in dünyaya NSA’nın gizlice internet iletişimini takip ettiğini açıklamasından sonra ortaya çıktı.

Bunu yaparken, NSA ile Microsoft ve Google gibi birçok büyük teknoloji şirketi arasındaki ilişkileri de ortaya çıkardı. Vahiylerin kamusal öfkesi, özellikle bulut ortamında, çevrimiçi kullanıcı gizliliği konusundaki spot ışığı büyük ölçüde yoğunlaştırdı.

Belki de kısmen bu artan ilgi nedeniyle, Google Drive nihayet Ağustos 2013’te sunucularındaki kullanıcı içeriğini şifrelemeye başladı. Veri ihlalleri arttığı için bu iyi bir şey.

Ancak, bu yeterli değildir: birincisi, Google Drive hala kullanıcı meta verilerini şifrelememektedir. İlk etapta NSA toplanan içerik değil meta veri idi. Ayrıca, şimdi içeriği şifrelemelerine rağmen, Google, istedikleri zaman bu içeriğin şifresini çözmek için anahtarları elinde tutar.

Bu gerçek, nelerin yüklendiğini görmek için verilerinizi taramalarına ve dosyaların düz metin kopyalarını başkalarına teslim etmelerine olanak tanır. Dahası, dolandırıcı çalışanlar ve hatta bilgisayar korsanları da bu şifreleme anahtarlarını alabilir ve dağıtabilir.

Bu tür boşluklar, birçok bulut tüketicisinin artık ek koruma için diğer hizmetleri aramasının nedenidir.

Bu tür bir hizmet, güvenlik savunucuları arasında hızla favori haline geliyor Sync.com.

Sync.com Verilerinizi Nasıl Korur?

Sync.com’u bu kadar güvenli yapan nedir? Yeni başlayanlar için, yetkisiz erişim girişimlerini azaltmak amacıyla verileri sunucu tarafında şifreli tutarlar. Ayrıca, cihazınız ile Sync.com veri merkezi arasında seyahat eden veriler güvenli bir SSL / TSL tüneli ile korunur.

Elbette, Google Drive bunu şimdi yapıyor.

Buradaki büyük fark Sync.com’un şifreleme anahtarınızı tutmamasıdır. Bu anahtar cihazınızda yerel olarak oluşturulur ve orada kalır.

Buluta gönderilmeden önce veriler 256 bit AES şifrelemesi ile şifrelenir. Size dönene kadar şifresi asla çözülmez. Bu sistem genellikle “uçtan uca” veya yerel şifreleme olarak adlandırılır. Ancak, en sevdiğim üçüncü bir isim var: sıfır bilgi şifrelemesi.

Bu “sıfır bilgidir” çünkü Sync.com’un sunucularında hangi içeriği depoladığınız hakkında hiçbir fikri yoktur. Bavyera kremalı pasta için bir tarif, İntihar Timi için daha iyi bir senaryo veya uçan bir daire için şemalar olabilir.

Önemli değil, Sync.com için, saçmalık karıştı.

Sıfır bilgi şifrelemesinin ek yararı, bir mahkeme emri altında bile Sync.com’un içeriğinizin şifresi çözülmüş bir sürümünü teslim edememesidir..

Ayrıca, 256 bit AES şifrelemesiyle, Sync.com’un sunucularını ihlal etmeyi başaran herkes, süper bilgisayar olmadan içeriğinizin şifresini çözemez ve birkaç milyar yıl sürebilir.

1. Sync.com ve İşbirliği

Bir iş ürününün güvenliğini sağlamak bir şeydir, ancak işbirliğini kolaylaştırmaya ne dersiniz? Sync.com, Google Drive’ın entegre uygulamalarına sahip değil. Umarım bir gün olur, bu nedenle Google Drive’ın yerine geçebilir.

Bu arada, meraklı gözlerden uzak, güvenli ve güvenli bir yerde çalışmak söz konusu olduğunda Sync.com Google Drive’dan çok daha iyi bir iş çıkarıyor.

Google Drive gibi, bulut içeriği Sync.com abonesi olmasalar bile başkalarıyla paylaşılabilir.

Güvenli bir bağlantı oluşturularak içerik paylaşılır.

İçerik bağlantıları belirli alıcılara e-postayla gönderilebilir veya başka bir ortama kopyalanabilir ve yapıştırılabilir (Slack gibi).

Diğerlerine klasörlerinize içerik yükleme olanağı sağlamak için yükleme bağlantısı adı verilen başka bir bağlantı türü oluşturulabilir.

Bir bağlantı oluşturduğunuzda, parola güçlendirme algoritması (PBKDF2) tarafından genişletilen benzersiz bir şifreleme anahtarı eklenir. Bu anahtar iletilmez veya saklanmaz, bu nedenle Sync.com ne olduğunu asla bilmez. sabitleme

Bununla birlikte, ortak çalışanlar arasındaki bağlantıların sıfır bilgisinin şifresinin çözülmesini sağlamak için Sync.com’un “gelişmiş gizlilik” özelliğini seçmeniz gerekir.

Gelişmiş gizlilik şunlarda desteklenir:

 • Chrome (25 GB’a kadar olan dosyalar)
 • Firefox (500 MB’a kadar olan dosyalar)
 • Internet Explorer 10+ (boyutu 500 MB’a kadar olan dosyalar)
 • Microsoft Edge (500MB boyuta kadar olan dosyalar)

Sync.com, bağlantıları korumak için Google Drive’da bulunmayan birkaç ek güvenlik önlemine sahiptir.

Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • Parola koruma bağlantıları
 • Bağlantı son kullanma tarihlerini ayarlama
 • Bağlantılar için indirme sınırları belirleme

Sync.com ayrıca paylaşılan içerikteki etkinliği ve paylaşılan içeriği uzaktan silme yeteneğini denetlemek için günlükler sağlar. Kullanıcılar, paylaşılan bağlantılar oluşturmak yerine, paylaşılan klasörler de oluşturabilir.

Klasörler söz konusu olduğunda, kullanıcılar e-posta ile davet edilir. Uygun izinlerle davetliler bu klasördeki içeriği düzenleyebilir ve diğerlerini de dosyaya erişmeye davet edebilir.

Son olarak, kullanıcıları istenmeyen düzenlemelerden veya yanlışlıkla silme işlemlerinden korumak için Sync.com, ödeme yapan abonelerin sınırsız dosya sürümü kullanmasına ve silinmiş içeriği süresiz olarak kurtarmasına izin verelim.

Hiçbir şey hatalarını geri alabilmek gibi takım kimyasının sağlam kalmasına yardımcı olmaz.

2. Cihaz Senkronizasyonu

Hem Google Drive’ı hem de Sync.com’u çevrimiçi işbirliği çabalarınıza dahil etmek, ihtiyacınız olan her yerde ve zamanda içeriğe erişemiyorsanız çok uygun olmayacaktır..

Neyse ki, hem Google Drive hem de Sync.com, içeriği gerçek zamanlıya yakın, Windows, MacOS, Android ve iOS cihazlarında senkronize etmenizi sağlar.

Senkronizasyonu etkinleştirmek için Google Drive ve Sync.com bir sabit sürücüde ayrı senkronizasyon klasörleri oluşturur. Bu klasörlere diğer tüm dosya sistemi klasörleri gibi erişilebilir, ancak doğrudan buluta bağlanabilirsiniz. Senkronizasyon klasörlerindeki içerikte yapılan değişiklikler otomatik olarak buluta yüklenir.

Buna karşılık, bu değişiklikler bağlı cihazlarınıza veya paylaşım etkinse işbirliği ortaklarınızın değişikliklerine aktarılır.

Senkronizasyon, yalnızca cihazlar arasında sorunsuz bir şekilde atlamanızı, uzaktan çalışmanızı ve çevrimdışı çalışmanızı sağlamakla kalmaz, Mac kullanıcıları Windows kullanıcıları ile birlikte çalışır veya tam tersi.

Fiyatlandırma Planları

Artık her bir hizmetin çevrimiçi çalışmanıza nasıl fayda sağlayacağına baktığımıza göre, ilgili planlarına bir göz atalım. Bu şekilde, kendi işbirliği çabalarınız için bu hizmetleri fiyatlandırabilirsiniz.

Google sürücü

Google Drive, kullanıcılara 15 GB’lık cömert bir ücretsiz bulut depolama alanı sunar. Bu yeterli değilse, çok sayıda fiyatlandırma katmanı vardır:

Toplam Depolama AlanıAylık Maliyet
100 GB$ 1.99
1 TB$ 9.99
10 TB99 $
20 TB$ 199.99
30 TB299 $

Bu esneklik, Google Drive’ı Sync.com gibi bir hizmetle eşleştirmek için daha da mükemmel hale getirir. Google Drive depolama alanınızı ihtiyaçlarınıza göre ölçeklendirerek toplam yatırımınızı sınırlamanıza olanak tanır.

Daha geniş bir işletme çözümü arıyorsanız, Google’ın G Suite (eski adıyla Google Apps for Work) tam da bu amaç göz önünde bulundurularak tasarlanmıştır. İki G Suite planı vardır; her kullanıcı için 5 ABD Doları karşılığında 30 TB sunan temel plan veya kullanıcı başına 10 ABD Doları ile sınırsız depolama alanı sunan iş planı.

Her iki G Suite planı da iş e-postası, video konferans, paylaşılan takvimler ve yönetici kontrolleri gibi ek avantajlar sunar.

Sync.com

Sync.com, kullanıcılara 5GB ücretsiz bulut depolama alanı ile bir başlangıç ​​planı sunuyor. Yönlendirmeler, kullanıcılara yönlendirme başına fazladan bir gigabayt kazandırır. Hakemler de ekstra gigabayt alır, bu yüzden emin olun ve ortak çalışanlarınızı davet edin.

Ancak, bu makalede tartışılan temel özelliklerin çoğu ücretli bir plana geçmenizi gerektirir. Bu içerir:

 • Bağlantı zaman aşımları
 • Kullanıcı etkinliği günlükleri
 • Uzaktan silme
 • Yükleme bağlantıları
 • Sınırsız dosya sürümü oluşturma
 • Belirsiz silinmiş dosya kurtarma

Sync.com çok çeşitli fiyatlandırma yapısına sahip değildir. Her ikisi de “pro” olarak adlandırılan yalnızca iki kişisel plan var. % 00 GB’lık planın aylık 4,17 ABD doları, 2 TB’lık planın maliyeti 8 ABD dolarıdır. Faturalandırma yıllık bir döngüdedir, bu nedenle 12 ay boyunca ödeme yapmanız gerekir.

Sync.com ile sanal ofisinizi oluşturmak istiyorsanız, iki iş planı da sunarlar. Bunlar toplam 1 TB depolama için kullanıcı başına 5 ABD doları veya 2 TB için 8 ABD dolarıdır. Düzenli planlarla temel fark, hesap sahibinin daha gelişmiş yönetici denetimlerine erişim kazanmasıdır.

Son düşünceler

Sync.com’un en büyük zayıflığı, entegre uygulamaları Google Drive’ın en büyük gücüdür. Google Drive’ın en büyük zayıflığı, güvenliği Sync.com’un en büyük gücüdür. Her ikisini de çevrimiçi çalışmanızı mümkün olan en iyi şekilde destekleyecek şekilde nasıl kullanırsınız??

Google Drive’ı şunlar için kullanın:

 • Güvenliğin kritik olmadığı projeler
 • Canlı işbirliği gerektiren devam eden projeler

Sync.com’u aşağıdakiler için kullanın:

 • Gizliliğin çok önemli olduğu projeler
 • İş ürününün uzun süreli, güvenli depolanması

Mevcut ücretsiz planlar, kişisel planlar ve iş planları sayesinde, ekip projelerinizi bir üst seviyeye taşıyacak uygun maliyetli bir çözüm oluşturmak için her iki hizmeti de eşleştirebilmelisiniz.

Bu hizmetleri iş ilişkilerinizi geliştirmek için kullanıyor musunuz? Her zaman diğer bakış açılarını duymayı seviyoruz, bu yüzden aşağıda yorum yapmaktan çekinmeyin!

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map