BT’de çalışıyorsanız, sürücülerinizi çevrimiçi olarak düzenli olarak çevrimdışı (yerel iş istasyonlarınızda veya sunucularınızda) yedeklemeniz gerektiğini anlayacaksınız. Daha fazla kontrol, güvenlik ve kullanılabilirlik için şirket içi dosya yedekleme yardımcı programına sahip olmak daha iyidir. Bu makalede, şirket içi dosya yedekleme uygulamanızı kullanmaya başlamak için kullanabileceğiniz bir algoritma sunulmaktadır.


Çevrimiçi yedekleme hizmetleri kaçınılmaz olarak daha sağlam, ölçeklenebilir ve dağıtılabilir olmakla birlikte, özellikle gizlilik, güvenlik ve kullanılabilirlik konusunda, işletmelerin ek veri yedekliliği için çevrimdışı dosya yedekleme sistemlerini sürdürmelerini önemli kılan bilinen sorunlar vardır.

Kullanılabilirlik

İnternet tabanlı hizmetler her zaman mevcut değildir. Hizmetin kendisi her zaman çevrimiçi olarak kullanılabilir olsa da, hizmete gerektiğinde ve gerektiğinde erişmek her zaman mümkün olmayabilir.

Erişimin her zaman mümkün olmamasının tipik nedenleri arasında elektrik kesintileri (bazı ülkelerde sık sık), ekipman arıza süreleri, rutin bakım veya yükseltmeler, ağ kesintileri (bazı ülkelerde, özellikle gelişmekte olan ülkelerde de sık görülür) veya hatta çok kötü hava koşulları sayılabilir. ağ ekipmanının normal çalışmasına müdahale etmek.

Kesinti
© Cloudwards.net 

İnternet veya çevrimiçi hizmetlerin kullanılamadığı veya erişilebilir olmadığı zamanlarda, çevrimiçi hizmete tekrar erişilebildiğinde bekleyen yedekleri korumak için yerel (çevrimdışı) bir dosya yedekleme yardımcı programına sahip olmak en iyisidir.

Aslında, yerel ve çevrimiçi fazlalıkları aynı anda korumak en iyisidir, böylece İnternet tabanlı hizmete erişilemediğinde bile, gereken dosyalara veya verilere yerel olarak erişilebilir..

Gizlilik

Çevrimiçi veri depolama ile ilgili bilinen gizlilik sorunları vardır. İşletmelerin bulut yedekleme sistemleriyle ilgili korkularından biri, verileri üzerinde sınırlı denetimdir. Birçok çevrimiçi yedekleme sisteminde, işletme dosyaları ve veriler harici (genel) sunucularda depolanır, burada üçüncü taraf erişimine bir şekilde veya başka bir şekilde tabi olabilirler.

gizlilik

Verilerin güvenliği acil bir tehdit olmasa bile, verilerin depolama için sağlayıcı tarafından işlenebileceği ve hatta değiştirilebileceği gerçeği birçok işletme için çok rahatsız edici. Yerel veya çevrimdışı veri yedekleme sistemiyle, işletmeler asla gizlilik konusunda endişelenmek zorunda kalmazlar.

Güvenlik

Çevrimiçi hizmetler her zaman güvenlik tehditlerine tabidir. DDoS (dağıtılmış hizmet reddi) saldırıları veya bilgi hırsızlığı hakkında konuşalım, riskler işletmeler için gerçektir.

Son anılarda, Sony veritabanları 2011 yılının Nisan ayında saldırıya uğradı ve 24 gün süren bir kesintide çalınan yaklaşık 77 milyon hesabı olan bilgisayar korsanlarının elinde hayati müşteri bilgileri bıraktı.

bulut güvenliği
Bulut Güvenliği

Daha yakın zamanlarda, bir erkeğin Skype hesabı bir günde altı kez saldırıya uğradı. Bu gibi etkinlikler, başarılı saldırılar yaygın olmasa da, genel olarak çevrimiçi hizmetlerin güvenliği konusunda korku uyandırmaya eğilimlidir. Bu tür güvenlik tehditleri, özellikle ana bilgisayar veya ağ Internet’e bağlı olmadığında yerel depolama aygıtları için geçerli değildir..

Şirket İçi Dosya Yedekleme Yardımcı Programını Kullanmak için 5 Neden

Daha Fazla Kontrol: Şirket içi dosya yedekleme yardımcı programını kullandığınızda verileriniz üzerinde tam kontrole sahip olursunuz. Burada da endişelenecek bir gizlilik sorunu yok.

Maliyet Tasarrufu: şirket içi olması, bunun için bir kuruş ödemeniz gerekmediği anlamına gelir – şirket içi BT personelinizin gerektirdiği şekilde geliştirilir, korunur ve yükseltilir.

Daha Fazla Güvenlik: Verileriniz, uygun güvenlik önlemlerini aldığınız sürece, yerel sabit sürücülerinizde veya özel ağınızda genel ağdan çok daha güvenlidir.

Daha Fazla Kullanılabilirlik: kendi şirket içi dosya yedekleme yardımcı programına sahip olmanın bir başka önemli özelliği, yedekleme görevlerini tam olarak ihtiyacınız olan şekilde işleyecek şekilde özelleştirebilmenizdir – bu nedenle doğal olarak daha verimli bir çözümden bahsediyoruz.

Birden Fazla Dağıtım: kendi çözümünüz olduğu için, üçüncü taraf çözümlerin aksine, herhangi bir yerde ve herhangi bir sınırlama olmaksızın istediğiniz şekilde dağıtabilirsiniz.

Kendi Dosya Yedekleme Yardımcı Programınızı Tasarlamak için Basit Bir Algoritma

Artık kendi şirket içi dosya yedekleme yardımcı programına sahip olmanın avantajlarını anladığınıza göre, kendi uygulamanızı tasarlamak için kullanabileceğiniz basit bir algoritmaya bakacağız.

dosya yedekleme
© Cloudwards.net

Yukarıdaki akış şeması, basit bir dosya yedekleme uygulaması için bir algoritmadır. Şekilde gösterildiği gibi, temel bir dosya yedekleme uygulaması aşağıdakilerden oluşur: yedekleme kayıt defteri, yedekleme nöbetçisi (denetleyici), kullanıcı girişi, kopyalama aracısı ve rapor yöneticisi.

Nasıl çalışır

Daha önce de belirtildiği gibi, basit sistem yalnızca beş bileşenden oluşur: kayıt defteri, nöbetçi, girdi, kopyalama aracısı ve rapor yöneticisi.

Bu kadar basit! Aslında, bu algoritma ile şirket içi yedekleme uygulamanızı tasarlama yolunda ilerlemelisiniz. Beceriler mevcut değilse, umutsuzluğa kapılmayın. Yaklaşan bir makalede, tam olarak kodlanmış örneklerle kendi dosya yedekleme yardımcı programınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda bir yol göstereceğiz, bu yüzden dikkat edin.

Sonuç

İnşallah, ilginç bir okuma oldu ve kesinlikle bir zemin hazırladık: yerel (çevrimdışı) veri yedeklemesinin neden önemli olduğuna ve kullanılabilirlik, gizlilik ve güvenlik gibi nedenlerden bahsettik. Ayrıca, daha fazla kontrol, maliyet tasarrufu, daha fazla kullanılabilirlik, daha fazla güvenlik ve birden çok dağıtım da dahil olmak üzere şirket içi bir yedekleme yardımcı programına yatırım yapmanız için beş harika neden sunduk.

Son olarak, kendi şirket içi veri yedekleme yardımcı programınızı geliştirmek için bir algoritma gördük. Fantezi bir şey değil, ama işi halledecek. Ve size kendi yedekleme uygulamanızı nasıl yapacağınıza dair tam kodlu bir yol gösteren bir makale getireceğimize söz verdik, bu yüzden kesinlikle buna dikkat edin. Yorumların gelmesini sağlayın ve konuşalım! Makaleyle ilgili sorularınızı sorun ve ekipten anında geri bildirim alın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me