SugarSync vs Dropbox: 2020’de Eski Okul Savaşı

Cloudwards.net’te, bulut depolama pazarında gezinmenizi kolaylaştırıyoruz. Özellikle iki hizmet arasında karar veremediğinizde yorucu oluyor, bu yüzden bunu sizin için yapacağız. Bu SugarSync vs Dropbox karşılaştırmasında kimin zirvede olduğunu göreceğiz.


Dropbox, en iyi bulut depolama hizmetleri listemizde SugarSync’ten daha yüksek sırada yer alıyor, ancak bu, geçeceğimiz tüm kategorilerde varsayılan olarak kazandığı anlamına gelmiyor. Bulut depolama hizmetleri güvenlik, hız veya kullanıcı deneyimi gibi farklı şeylere odaklanabilir. Ne aradığınıza bağlı olarak, bir sağlayıcı diğerinden daha uygun olabilir, bu nedenle bunları genel faktörlerle karşılaştıracağız.

Hizmetlere derinlemesine bakmak istiyorsanız, ayrı SugarSync incelememize ve Dropbox incelememize bakın.

Önümüzdeki beş turda, hizmetlerin kafa kafaya karşılaştırmada nasıl ücret aldığını göreceğiz. Her turun sonunda bir kazanan adlandıracağız. Ardından, toz yerleştikten sonra, sonuçların bir özeti ile sonuçlandıracağız ve genel kazananı ilan edeceğiz.

1

Depolama Maliyeti

İyi depolama maliyeti, para için abonelik planlarının ne kadar teklif ettiğine göre belirlenir. Bir hizmet ne kadar çok plan yaparsa, seçenekleriniz o kadar iyi olur. Hizmetin ücretsiz bir plan veya deneme sürümü sunması da harikadır, bu yüzden taahhütte bulunmadan önce test edebilirsiniz. Yalnızca iyi bir değerle ilgileniyorsanız, bulut depolama kılavuzundaki en iyi tekliflerimizi okuyun.

Dropbox’ın ilk planına Temel denir. Ücretsizdir ve size yönlendirmelerle 500 MB’lık artışlarla ekleyebileceğiniz 2 GB depolama alanı sağlar. Bununla birlikte, en iyi ücretsiz bulut depolama parçamızda görebileceğiniz gibi, daha fazla depolama alanına sahip ücretsiz planlar var.

Artı 1 TB için ayda 10 $ olan iyi bir anlaşma, ama piyasadaki en iyi değerler arasında değil. Yıl için ödeme yaparsanız, fiyatı 99 $ ‘a düşürebilirsiniz. Çevrimdışı erişim, uzaktan cihaz silme ve öncelikli e-posta desteği ile birlikte gelir.

Profesyoneller aylık 20 dolara mal oluyor ve 2 TB depolama alanı sağlıyor. Plus’ın sahip olduğu her şeye, tam metin araması, 120 günlük sürüm geçmişi, öncelikli sohbet desteği, akıllı senkronizasyon ve daha fazlasına sahiptir. Yine de, bu depolama miktarı için daha iyi fiyatlar var.

SugarSync çok daha pahalıdır. Kişisel kullanıcılar için üç plan vardır. 100 GB’lık plan aylık 7,49 ABD dolarıdır ve bu, bazı hizmetlerin 1 TB için ne ücretlendirildiğine yakındır. Bir sonraki plan size $ 9.99 karşılığında 250GB veriyor. 500 GB için ayda 18,95 $ saçma bir ödeme yapmanız gerekecek. 1 TB’lık planın aylık 55,00 $ maliyeti.

SugarSync’in 250 GB’lık planı ile aynı fiyata pCloud’dan 2 TB alabilirsiniz. Bu fırsat hakkında daha fazla bilgi edinmek için pCloud incelememizi okuyun.

Her iki hizmet de sağlam plan esnekliğine sahip olsa da, SugarSync piyasadaki en kötü fiyatlandırma planlarından bazılarına sahiptir. Dropbox’ın fiyatlandırma departmanında yenmeyi başardığı nadir servislerden biri.

Tur: Dropbox için Depolama Maliyet Noktası

Şirket logosu yok
Dropbox Logosu

2

Güvenlik & Gizlilik

İnternette tehlike sıkıntısı yok, bu nedenle iyi bir güvenlik şart. Bilgisayar korsanları, fidye yazılımı veya ortadaki adam saldırılarıyla verilerinizi hedeflemekte tereddüt etmeyecektir. Giriş bilgilerinizi de çalmaya çalışabilirler.

Bulut hizmetleri, verilerinizi potansiyel tehditlere karşı korumak için birçok yöntem kullanır. Örneğin, iki faktörlü kimlik doğrulama, şifrenizi çalan bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini önler. Yine de, başlamak için güçlü bir şifreniz olduğundan emin olmalısınız..

TLS protokolü, ortadaki adam saldırılarının başarılı olmasını engellerken, şifreleme verilerinizi taşıma sırasında ve beklemede korur. Özel, uçtan uca şifreleme, sizden başkalarının dosyalarınızı okumasını engeller.

sugarsync-vs-Dropbox-sugarsync-güvenlik

SugarSync sağlam bir güvenliğe sahiptir. Dosyalarınızı beklemede şifrelemek için AES 256-bit ve taşıma sırasında korumak için TLS protokolünü kullanır. Ne yazık ki, sıfır bilgi sağlayıcısı değil. Bu, şirket çalışanlarının dosyalarınızı okuyabileceği anlamına gelir. Bundan kaçınmak için, en yüksek puanlı bulut depolama hizmetimiz Sync.com’u deneyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için Sync.com incelememizi okuyun.

SugarSync, dosyalarınızın son 12 sürümünü koruyarak sürüm oluşturmayı da destekler. Fidye yazılımına çarptıysanız önceki bir sürüme geri dönmek için kullanabilirsiniz.

Dropbox’ın güvenlikli bir geçmişi var, çünkü 2012’de ihlal edildi ve 2013’te PRISM projesine bağlandı. Şirket, ihlalden sonra önlemler aldı ve iyileşti.

Hareket halindeyken dosyalarınızı korumak için AES 256 bit ve AES 128 bit içeren TLS protokolünü kullanır. Şifreleme düzeyi iyidir, ancak Dropbox, veri merkezine ulaştıklarında dizinleme için meta verileri ayıklamak üzere dosyalarınızın şifresini çözer ve ardından bunları yeniden şifreler.

Meta verileriniz ayrı bir sunucuda düz metin olarak kalır. Bu, gizliliğiniz için en iyi senaryo değildir, bu nedenle özel bir şifreleme eklentisi olan Boxcryptor’ı kullanmayı düşünün. Bununla birlikte, Dropbox iki faktörlü kimlik doğrulaması sunuyor.

Fidye yazılımı saldırılarından da kurtulmanıza yardımcı olacak sürümler var. Basic ve Plus kullanıcıları 30 güne kadar olan sürümleri geri yüklerken, Professional kullanıcıları 120 güne sahip olabilir.

Ne SugarSync ne de Dropbox sıfır bilgi olarak sınıflandırılmaz, ancak her ikisi de dosyalarınızı şifrelemek için AES 256 bit kullanır. Dropbox, kimlik bilgilerinizi korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama sunar, ancak bazılarının endişe kaynağı olabilecek meta verilerin ayıklanması için dosyalarınızın şifresini çözer. SugarSync bunu yapmaz, bu yüzden bu raundu kazanır.

Tur: Güvenlik & SugarSync için Gizlilik Noktası

Şirket logosu yok
Dropbox Logosu

3

Kullanıcı deneyimi

Basit bir kullanıcı deneyimi, karmaşık, modası geçmiş ve yerleşik bilgisayar meraklılarından yardım gerektiren bir deneyim daha iyidir. Bulut depolama hizmetleri, çoğu işletim sisteminde çalışmalı, çekici ve sezgisel arayüzlere sahip olmalıdır.

sugarsync-vs-dropbox-sugarsync-web

SugarSync’in web uygulaması işlevseldir, ancak basit dosya işlemlerini tamamlamak için birçok hizmetten daha fazla adım gerektirdiğinden tarihli hissedilir. Örneğin, kök klasördeyseniz ve bir dosya yüklemek istiyorsanız, bir dosyayı sürüklediğinizde görünmesi yerine sürükle ve bırak alanını açmanız gerekir. Ayrıca, sürükle ve bırak yöntemiyle klasör yükleyemezsiniz.

sugarsync-vs-Dropbox-sugarsync-masaüstü

Masaüstü uygulaması daha çekici ve sezgisel. Gezinme solda ve farklı renkler iyi kontrastlar oluşturuyor, bu yüzden aradığınızı kolayca tespit edebilirsiniz. Yükledikten sonra, varsayılan senkronizasyon klasörünüz olan “SugarSync” klasörü mevcut belgeler klasörüne yerleştirilir. Windows ve macOS üzerinde çalışır.

sugarsync-vs-dropbox-sugarsync-mobil

Mobil uygulamanın kullanımı kolaydır. Fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak yedekleme seçeneği sunar ve dosyalarınızı paylaşmanıza ve çevrimdışı erişim için kaydetmenize olanak tanır.

sugarsync-vs-Dropbox-Dropbox-masaüstü

Dropbox’ın kullanıcı deneyimi parlak. Masaüstü istemcisinin kullanımı kolaydır ve bir sistem tepsisi simgesi ve eşitleme klasöründen oluşur. Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışır. Sistem tepsisi simgesi bildirimlerinizi gösterir, senkronizasyon klasörünüze hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar, web istemcisini başlatır ve tercihlerinizi ayarlar.

sugarsync-vs-dropbox-Dropbox-web

Web istemcisi çekici bir arayüze sahiptir. Gezinmek bir esinti ve bilgileri net bir şekilde gösteriyor. Sürükle ve bırak ve diğer genel özellikler, onu akıcı ve kullanımı eğlenceli hale getirir.

sugarsync-vs-dropbox-Dropbox-mobil

Mobil uygulama Android ve iOS’ta çalışır. Fotoğraf ve videoları telefonunuzdan otomatik olarak yüklemenizi sağlar. Dosya bilgilerinizi yalnızca bir adımda düzenleyebilirsiniz; bu, SugarSync’in uygulamasıyla yapabileceklerinizden daha iyidir ve dosya ve klasörleri de paylaşmanıza olanak tanır.

SugarSync’in kullanım kolaylığı iyi olsa da, Dropbox Linux için kullanılabilir olduğundan ve web ve mobil cihazlarda daha iyi performans gösterdiğinden rakiplerinden daha az.

Tur: Dropbox için Kullanıcı Deneyimi Noktası

Şirket logosu yok
Dropbox Logosu

4

Paylaşım

Dosyalarınız çevrimiçi olduktan sonra bunları paylaşmak isteyeceksiniz. Bunu yapmak sıkıcı olmamalı, kolay ve hızlı olmalıdır. Ayrıca, doğrudan büyük sosyal ağlarla, bireylerle ve gruplarla paylaşabilmelisiniz. Ayrıca parola koruması, son kullanma tarihleri ​​ve izinler gibi içerik denetimlerini kullanarak paylaşımlarınızı koruyabilmeniz gerekir.

sugarsync-vs-Dropbox-Dropbox mülk

Dropbox kullanarak bir dosyayı paylaşmak istediğinizde, ona bir bağlantı oluşturursunuz. Bağlantıyı e-postayla gönderebilir veya kopyalayabilir ve manuel olarak gönderebilirsiniz. Bir şifre veya son kullanma tarihi ekleyerek veya indirmeleri devre dışı bırakarak koruyabilirsiniz. Klasörler için, başkalarını e-posta yoluyla davet edebilir ve “düzenleme” veya “görünüm” için izinler ayarlayabilirsiniz. Ne paylaştığınızı da gösteren bir sayfa var.

Masaüstü istemcisinden de paylaşabilirsiniz. Dosya isteği özelliği, Dropbox kullanmayanlar da dahil olmak üzere başkalarını klasörünüze dosya yüklemeye davet etmenizi sağlar. “Vitrin”, dosyalarınızı profesyonel görünümlü bir sayfada paylaşmanıza olanak tanır, bu da hoş bir ektir. Bununla birlikte, doğrudan sosyal ağlarda paylaşmanın bir yolu yoktur..

sugarsync-vs-Dropbox-sugarsync mülk

SugarSync, doğrudan Twitter veya Facebook gibi sosyal ağlara bağlantıları paylaşmanıza izin verir, ancak bunları şifrelerle veya son kullanma tarihleriyle koruyamazsınız. Klasörleri aynı şekilde paylaşabilir veya kişileri e-posta yoluyla ortak çalışmalarına davet edebilirsiniz. Klasörleri davete göre paylaştığınızda, “düzenleme” veya “görünüm” için izin vermeyi seçebilirsiniz.

Masaüstü istemcisini kullanıyorsanız, dosyayı veya klasörü sağ tıklayıp “genel bağlantıyı kopyala” yı seçerek ondan paylaşımda bulunabilirsiniz. Ayrıca, paylaştıklarınızı gösteren bir “benim tarafımdan paylaşılan” sayfası da var. Bu yararlı ve tüm hizmetlerin sunduğu bir şey değil.

SugarSync, dosya veya klasörleri paylaşmak için ihtiyacınız olan çıplak kemik özelliklerine sahiptir, ancak paylaşımlarınızı korumanıza yardımcı olacak özelliklerden yoksundur. Dropbox bu özelliklere ve paylaşım için gerekli diğer tüm özelliklere sahiptir, bu yüzden bu turu kazanır.

Yuvarlak: Dropbox için Paylaşım Noktası

Şirket logosu yok
Dropbox Logosu

5

Ek özellikler

Bu karşılaştırma için standart setin ötesine geçen özelliklere bakacağız. Bazı örnekler medya önizleme ve oynatma, üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyon ve üretkenlik araçlarıdır.

sugarsync-vs-Dropbox-Dropbox-özelliklerle

Dropbox, Office Online ile bütünleşerek belgeler üzerinde işbirliği yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, Dropbox Paper incelememizde okuyabileceğiniz Dropbox Paper adlı iyi bir not alma uygulaması da sunar. Daha güçlü bir taneye ihtiyacınız varsa, en iyi not alma uygulamaları makalemizi okumanızı öneririz..

Seçici senkronizasyon var, ancak “akıllı senkronizasyon” adı verilen geliştirilmiş sürüme daha çok düşkünüz. Bir klasör için senkronizasyonu kapatmanıza izin verir, ancak yine de senkronizasyon klasörünüzde gösterir. Bu küçük görünüyor, ancak dosyalarınızın nerede olduğunu bulmak için web uygulamasını kullanmak zorunda kalmanıza engel oluyor.

Dropbox ile de müzik ve video oynatabilirsiniz. Yerli oyuncu harika değil, ancak hizmetle entegre olan birkaç iyi oyuncu var. Bu nedenle Dropbox, video için en iyi bulut depolama alanı listemizde.

SugarSync, bulut depolamanın standart özelliklerinin çok ötesinde bir teklif sunmaz. Ne sunduğu bir Outlook eklentisine ve e-posta yüklemesine gelir. Çevrimiçi uygulamalar ve üçüncü taraf hizmetlerle entegrasyonlar için destek eklemek, uygulamanın öne çıkmasına yardımcı olur.

Her şey oldukları gibi, Dropbox daha fazla özellik sunuyor, bu yüzden bu turu kazanıyor.

Round: Dropbox için Ek Özellikler Noktası

Şirket logosu yok
Dropbox Logosu

6

Karar

SugarSync’in sadece bir galibiyeti var, bu yüzden açık kazanan Dropbox. Bununla birlikte, SugarSync güçlü güvenlik, iyi kullanım kolaylığı ve sağlam paylaşım yeteneklerine sahiptir. Bununla birlikte, yüksek fiyatı ve paylaşım için güvenlik seçeneklerinin olmaması nedeniyle gölgeleniyor.

Dropbox, bizim için çok şaşırtıcı olan, SugarSync’lerden daha iyi bir değere sahip, kolay kullanım ve paylaşım sağlayan, dosya ve klasörleri güvenceye almak için daha fazla seçenek istemenize izin vermeyen abonelik planlarına sahip.

Bu karşılaştırma hakkında ne düşünüyorsun? Fikrini oluşturmana yardımcı oldu mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me