SpiderOak vs Dropbox: 2020’de Sizin İçin En İyisi Hangisi?

Bir bulut depolama hizmeti seçmek zor olabilir, çünkü piyasada çok fazla şey var. İki hizmet arasında karar veremediğinizde özellikle yorucu. Bununla birlikte, Cloudwards.net’te bunu yapmanızı kolaylaştırmak için çalışıyoruz. Bu yazıda, birini seçmenize yardımcı olmak için SpiderOak ONE ve Dropbox’ı kafa kafaya yapacağız.


Dropbox en eski bulut depolama hizmetlerinden biridir ve en iyi bulut depolama karşılaştırmamızda ilk 10’da yer almaktadır. SpiderOak ONE uygun bir bulut depolama hizmeti değil, eşitleme depolama alanı ve paylaşım seçeneklerine sahip bir bulut yedekleme hizmetidir. Aslında, en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden biridir. Bununla birlikte, en güvenli bulut depolama alanı arasındadır ve haklı olarak da öyle. Sync.com incelememizde başka bir güvenli sağlayıcı hakkında bilgi edinin.

Hizmetlere derinlemesine bakmak istiyorsanız, ayrı SpiderOak ONE incelememize ve Dropbox incelememize bakın.

Önümüzdeki beş turda hizmetleri karşılaştıracağız ve hangisinin sizin için daha uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız. Her turun sonunda bir kazanan ilan edeceğiz ve daha iyi genel hizmet için seçimimizi adlandırarak sonuçlandıracağız.

1

Depolama Maliyeti

İyi depolama maliyeti, para için abonelik planlarının ne kadar teklif ettiğine göre belirlenir. Bir hizmet daha fazla plan sunuyorsa, ihtiyaçlarınıza uygun bir hizmet bulma olasılığınız daha yüksektir. Bir hizmetin ücretsiz bir plan veya deneme sürümü sunması da harikadır, böylece abone olmadan önce test edebilirsiniz. Bir pazarlık arıyorsanız, bulut depolama kılavuzundaki en iyi tekliflerimizi okuyun.

SpiderOak ONE’un dört premium planı var. 150 GB’lık planın ücreti aylık 5 dolar veya yıl için 59 dolar. 400 GB’lık plan aylık 9 dolar veya yılda 99 dolar. Üçüncü plan en iyi değere sahiptir, çünkü ayda 12 $ veya yılda 129 $ için 2 TB sunar. Dördüncü plan size aylık 25 $ için 5 TB veya önceden yıl için ödeme yaparsanız 279 $ verir. Hepsi sınırsız sayıda cihazı yedeklemenizi sağlar.

SpiderOak ONE, hizmeti test etmek için yeterli zaman olan 21 günlük ücretsiz bir denemeye sahiptir, ancak bununla birlikte depolama alanı sunmaz.

Dropbox, size 2GB’lık bir depolama alanı sağlayan ücretsiz bir plan olan Basic ile başlar. Bununla birlikte, yönlendirmelerle 500 MB’lık artışlarla ekleyebilirsiniz. Bununla birlikte, en iyi ücretsiz bulut depolama parçamızda görebileceğiniz gibi, daha fazla depolama alanına sahip ücretsiz planlar var.


Dropbox’ın bireysel kullanıcılar için iki planı vardır: Artı ve Profesyonel. Artı 1 TB için ayda 10 $ maliyeti olan iyi bir anlaşma, ama piyasadaki en iyi değerlerden biri değil. Yıl için ödeme yaparsanız, fiyat 99 $ ‘a iner. Çevrimdışı erişim, uzaktan cihaz silme ve öncelikli e-posta desteği sağlar.

Profesyoneller aylık 20 dolara mal oluyor ve 2 TB depolama alanı sağlıyor. Plus’ın sahip olduğu her şeye, tam metin araması, 120 günlük sürüm geçmişi, öncelikli sohbet desteği, akıllı senkronizasyon ve daha fazlasına sahiptir. Bununla birlikte, bu depolama alanı için daha iyi fiyatlar var.

SpiderOak ONE sağlam bir plan esnekliğine sahiptir ve planları Dropbox’lardan daha iyi değerlerdir. Bu raundu kazanır.

Round: SpiderOak ONE için Depolama Maliyet Noktası

2

Güvenlik ve Gizlilik

İnternette tehlike sıkıntısı yok, bu nedenle iyi bir güvenlik şart. Bilgisayar korsanları, fidye yazılımı veya ortadaki adam saldırılarıyla verilerinizi hedeflemekte tereddüt etmeyecektir. Giriş bilgilerinizi de çalmaya çalışabilirler.

Bulut hizmetleri, verilerinizi bu tür tehditlere karşı korumak için birçok yöntem kullanır. Aktarım sırasında verilerinizi koruyan protokoller ve taşıma sırasında ve beklemede çalışan şifrelemeler içerir. Şifreleme algoritmaları AES 128 bit veya 256 bit olabilir.

Özel şifreleme, verilerinizi yalnızca siz okuyabilmenizi ve TLS protokolünün aktarım sırasında verilerinizi korumasını sağlar. Birisi şifrenizi çalarsa iki faktörlü kimlik doğrulama yararlıdır.

SpiderOak ONE özel, uçtan uca şifrelemeye sahiptir. Gizliliğinizin korunmasına yardımcı olur, ancak hizmetin şifrenizi kaybederseniz sıfırlayabilmesini de engeller. SpiderOak ONE, dosyaları bilgisayarınızdan ayrılmadan önce şifrelemek için AES 256 bit ve aktarım sırasında korumak için TLS / SSL kullanır.

Gizliliğinizi daha da korumak için hizmet, dosya meta verilerinizin merkezi bir veritabanını tutmaz. Bunun yerine, bilgisayarınızda yerel bir veritabanı oluşturur. Meta veriler, daha da fazla gizlilik koruması sağlayan eşler arası bir yaklaşım olan cihazlar arasında paylaşıldığında şifrelenir.

Davetsiz misafirlerin çalabileceği her şey güçlü siberler kullanılarak şifrelenmiş olsa da, SpiderOak ONE’un güvenlik çabaları burada bitmiyor. Sanal ve fiziksel saldırılara, depremlere, seller ve yangınlara dayanabilecek veri merkezlerine sahiptir. SAS 70 Tip II uyumludur ve Uptime Institute tarafından Tier 3 olarak sınıflandırılmıştır..

Ne yazık ki, bazı eski kullanıcılara rağmen yeni kullanıcılara iki faktörlü kimlik doğrulaması sunmuyor.

örümcek vs-Dropbox-Dropbox güvenlik

Dropbox’ın güvenlikle ilgili kötü bir geçmişi var, çünkü 2012’de ihlal edildi ve 2013’te PRISM projesine bağlandı. Şirket, ihlalden sonra önlemler aldı ve çok daha iyi bir güvenliğe sahip.

Dosyalarınızı taşıma sırasında korumak için AES 256 bit dinlenme ve AES 128 bit içeren TLS protokolünü kullanır. Şifreleme düzeyi iyidir, ancak Dropbox, veri merkezine geldiklerinde dosyalarınızı dizine ekleme için meta verileri ayıklamak üzere şifresini çözer ve ardından yeniden şifreler. Meta verileriniz ayrı bir sunucuda düz metin olarak kalır.Bu gizliliğiniz için en iyi senaryo değildir, bu nedenle özel bir şifreleme eklentisi olan Boxcryptor’ı kullanmayı düşünün. Bununla birlikte, Dropbox iki faktörlü kimlik doğrulaması sunuyor.

SpiderOak ONE’un yerel özel şifrelemesi, meta verilerinizi sunucularında depolamayı önleyen politikası ve senkronizasyon için eşler arası yaklaşımı ile gizliliğinize çok daha iyi baktığı açıktır. Bu raundu kazanır.

Round: SpiderOak ONE için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

3

Kullanıcı deneyimi

Bir hizmetin, uygulamayı ele almak yerine işinize odaklanmanızı sağlayan eğlenceli ve anlaşılır bir kullanıcı deneyimi olması en iyisidir. Sağlayıcının karmaşık veya güncel olmayan bir arayüzü olduğu için BT yardımına ihtiyacınız yoktur. Ayrıca, bulut depolama hizmetleri çoğu işletim sisteminde çalışmalı, çekici ve sezgisel arayüzlere sahip olmalıdır.

örümcek vs-dropbox-örümcek web

SpiderOak ONE’un web arayüzü, masaüstü istemcinin sahip olduğu özelliklerin çoğuna sahiptir. Garip bir şekilde, hesap etkinliğinizi gösteren bir ana sayfa sekmesi yoktur ve yedekleme planınızı değiştiremezsiniz. Bununla birlikte, Hive senkronizasyon alanınıza erişebilir, sekmeleri yönetebilir ve paylaşabilirsiniz. Ayrıca kişisel ve fatura bilgilerinizi düzenleyebileceğiniz bir hesap sekmesi de vardır..

örümcek vs-Dropbox-örümcek masaüstü

SpiderOak ONE’un masaüstü uygulaması Linux, macOS ve Windows için kullanılabilir. Arayüzü tarihli ve hantaldır, ancak faydacı yapısı sayesinde kullanımı açık ve kolaydır. Bununla birlikte, yalnızca yedekleme planınıza eklenen klasörleri senkronize edebilmeniz gibi bazı şeyleri kendi başınıza anlamanız gerekir..

Uygulamanın üst kısmındaki beş sekme, gezinmenize yardımcı olur. Bunlar “gösterge tablosu”, “yedekleme”, “yönetme”, “senkronize etme” ve “paylaşma” dır.

“Gösterge panosu” kontrol merkezidir, “yedekleme” yedeklenecek dosyaları seçmenizi sağlar ve “yönet” dosyaları yedeklemeden indirmenizi veya kaldırmanızı sağlar.

“Sync”, Hive klasörünüzün etrafında dönen Hive senkronizasyon alanınıza erişmenizi sağlar. Hive klasörü, cihazlarınız arasında senkronizasyon gerçekleştirir. Taşıyamazsınız, ancak senkronizasyon işlevi görecek başka bir klasör seçebilirsiniz. Bununla birlikte, yalnızca yedeklememizdekileri değil, herhangi bir klasörü senkronize etmeyi tercih ederiz.

“Paylaş”, verilerinizi paylaşmanıza olanak tanır, ancak daha sonra bunun hakkında konuşacağız.

Akıllı telefon uygulamasının kullanımı kolaydır, ancak işlevselliği sınırlıdır. Dosyalarınıza yalnızca yedeklenmiş cihazlardan erişebilir ve indirebilirsiniz. Ayrıca, Hive senkronizasyon alanınıza ve ShareRoom’larınıza ulaşmak için de kullanabilirsiniz. Android ve iOS için kullanılabilir.

örümcek vs-dropbox-Dropbox-web

Dropbox’ın kullanıcı deneyimi zariftir ve hizmetin lansmanından bu yana bu kategorinin ön saflarında yer aldığını yansıtmaktadır.

Web istemcisi çekici bir arayüze sahip, gezinmek bir esinti ve size bilgileri net bir şekilde gösteriyor. Sürükle ve bırak ve diğer özellikler onu akıcı ve eğlenceli hale getirir.

örümcek vs-Dropbox-Dropbox-masaüstü

Masaüstü istemcisinin kullanımı da kolaydır ve bir sistem tepsisi simgesi ve eşitleme klasöründen oluşur. Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışır. Sistem tepsisi simgesi bildirimlerinizi gösterir, senkronizasyon klasörünüze hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlar, web istemcisini başlatır ve tercihlerinizi ayarlar.

örümcek vs-dropbox-Dropbox-mobil

Mobil uygulamanın kullanımı da basittir ve Android ve iOS’ta çalışır. Telefonunuzdan otomatik olarak fotoğraf ve video yüklemenizi sağlar ve en sevdiğiniz çekimlere daha hızlı erişmek için “fotoğraflar” a dokunabilirsiniz. Ayrıca dosyaları çevrimdışı erişim için saklayabilir ve bildirim alabilirsiniz.

SpiderOak ONE’un masaüstü uygulaması, Dropbox’ların kullanımı kadar kolay veya basit değildir. Her iki mobil uygulama da sezgiseldir, ancak Dropbox, dosyaları çevrimdışı depolama, fotoğraf türlerini seçme ve fotoğraflar ve videolar için otomatik yükleme gibi daha fazla özelliğe sahiptir. Web uygulamalarındaki karşılaştırma benzerdir – Dropbox daha kullanıcı dostudur, daha fazla özelliğe sahiptir ve tıknaz hissetmez.

Tur: Dropbox için Kullanıcı Deneyimi Noktası

4

Paylaşım

Dosyalarınız çevrimiçi olduktan sonra, bunları paylaşmanız daha olasıdır. Bunu yapmak kolay ve hızlı olmalı ve doğrudan büyük sosyal ağlara, bireylere ve gruplara gidebilmelisiniz. Ayrıca uygun içerik denetimleri almalısınız, böylece parola koruması, son kullanma tarihleri ​​ve izinlerle yetkisiz erişimi kısıtlayabilirsiniz.

örümcek vs-dropbox-örümcek payı

SpiderOak ONE herhangi bir dosyayı işaret eden bir URL oluşturabilir, ancak üç gün sonra otomatik olarak izlenmesi ve süresinin dolması zor olacaktır. Paylaşmanın daha iyi bir yolu “ShareRoom” özelliğini kullanmaktır.

Klasörleri istediğiniz kişilerle paylaşmanıza olanak tanır. Her ShareRoom’un bir şifre ile daha fazla koruyabileceğiniz benzersiz bir URL’si vardır. ShareRoom’unuza erişenler, kendisiyle ilişkili klasörlerde dosya indirebilir. Dosyalarınızı ve klasörlerinizi paylaşmanın güvenli bir yolu olsa da, Dropbox gibi diğer bulut depolama hizmetlerinin sağladığı daha kullanıcı dostu çözümlere alışkınız.

Dropbox ile bir dosya veya klasörü paylaşmak istediğinizde, ona bir bağlantı oluşturursunuz. E-postayla gönderebilir veya kopyalayabilir ve manuel olarak gönderebilirsiniz. Bağlantıyı korumak için bir şifre, son kullanma tarihi ekleyebilir veya indirmeleri devre dışı bırakabilirsiniz. Klasörler için, “düzenleme” veya “görünüm” için izinler ayarlayabilirsiniz. Ne paylaştığınızı da gösteren bir sayfa var.

Masaüstü istemcisinden de paylaşabilirsiniz. Dosya isteği özelliği, Dropbox kullanmayanlar da dahil olmak üzere başkalarını klasörünüze dosya yüklemeye davet etmenizi sağlar. “Vitrin”, dosyalarınızı profesyonel görünümlü bir sayfada paylaşmanıza olanak tanır, bu da hoş bir ektir. Bununla birlikte, doğrudan sosyal ağlarda paylaşmanın bir yolu yoktur..

Dropbox, içeriği paylaşmayı basit ve kolay hale getirir ve güçlü içerik kontrol seçeneklerine sahiptir. Bu turda SpiderOak ONE’u yenmek için yeterli.

Yuvarlak: Dropbox için Paylaşım Noktası

5

Ek özellikler

Bu karşılaştırma için standart setin ötesine geçen özelliklere de bakacağız. Bazı örnekler medya önizleme ve oynatma, üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyon ve üretkenlik araçlarıdır.

SpiderOak ONE, bu maçın amaçları için ekstra bir özellik olan depodan çok bir yedekleme hizmetidir. Sınırsız harici cihazları yedeklemek için kullanabilirsiniz, bu da bir demetiniz varsa kullanışlıdır. Bununla birlikte, akıllı telefonunuzu yedeklemenize izin vermemesi şaşırtıcıdır.

Bir başka yararlı özellik de, değişiklik yaptığınızda dosyalarınızın önceki sürümlerini koruyan sürüm oluşturmadır. Yeni dosya sürümlerinde yer kazanmak için yalnızca önceki sürümlerden değiştirilen veriler depolanır. Aldıkları alanı daha da azaltmak için ihtiyaç duymadığınız sürümleri silebilirsiniz.

Dosyaları sildiğinizde, bunlar SpiderOak ONE’nun silinmiş öğe kutusuna gönderilir. Dosyaları gerçekten silmek için yapmanız gereken masaüstü istemcisini kullanarak oraya ulaşabilirsiniz. Yoksa orada kalacaklar. Teknolojide buna sınırsız dosya tutma denir.

örümcek vs-Dropbox-Dropbox-özelliklerle

Dropbox, Office Online ile bütünleşerek belgeler üzerinde işbirliği yapmanıza olanak tanır. Ayrıca, Dropbox Paper incelememizde okuyabileceğiniz Dropbox Paper adlı iyi bir not alma uygulaması da sunar. Biraz daha yumruklu bir taneye ihtiyacınız varsa, en iyi not alma uygulamaları makalemizi okumanızı öneririz..

Dropbox ile de müzik ve video oynatabilirsiniz. Yerli oyuncu harika değil, ancak hizmetle entegre olan birkaç iyi oyuncu var. Bu nedenle Dropbox, video için en iyi bulut depolama alanı listemizde.

Seçici senkronizasyon var, ancak “akıllı senkronizasyon” adı verilen geliştirilmiş sürüme daha çok düşkünüz. Bir klasör için senkronizasyonu kapatmanıza izin verir, ancak yine de senkronizasyon klasörünüzde görebilirsiniz. Bu küçük gözüküyor, ancak dosyalarınızın nerede olduğunu öğrenmek için web uygulamasını kullanmanıza gerek yok.

SpiderOak ONE ve Dropbox, bulut deneyiminizi zenginleştiren özelliklere sahiptir. SpiderOak ONE dosyalarınızı yedeklemenizi, sürüm oluşturmayı kullanmanızı ve silinmiş dosyalarınızı süresiz olarak saklamanızı sağlar. Dropbox, Office Online ile entegre olur, medya oynatmaya sahiptir ve notlar uygulamasıyla medya dosyalarıyla birlikte notlar almanıza olanak tanır.

Bu kategori daha fazlasına ihtiyacınız olan şeye bağlıdır, ancak Dropbox verimlilikte daha iyi bir iş çıkarır ve medya oynatımı vardır, bu yüzden bu turda ödüllendiriyoruz.

Round: Dropbox için Ek Özellikler Noktası

6

Karar

Matematik açıktır: Dropbox üç galibiyet alırken, SpiderOak ONE sadece iki galibiyet alır. SpiderOak ONE daha güçlü bir güvenliğe sahipken, gizliliğinize daha iyi bakar ve planları çok daha iyi bir değer sunar, Dropbox daha kolay paylaşım yapar, daha fazla üretkenlik özelliğine ve sezgisel kullanıcı deneyimine sahiptir.

Yine de hepsi basit bir ek değil. İyi değer ve güvenliğe ihtiyaç duyan kullanıcılar, özellikle Dropbox’ın geçmişte yaşadığı ihlallerin ışığında SpiderOak ONE ile gitmelidir. Bulut depolama ve yedekleme işlemlerini aynı anda yönetmelerine olanak tanıyan hibrit bir çözüm isteyenler de SpiderOak’ı düşünmelidir.. 

Bu karşılaştırma hakkında ne düşünüyorsun? Fikrini oluşturmana yardımcı oldu mu? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map