SD Kart Kolay ve Ücretsiz Nasıl Kurtarılır (Umarım)

CEO bekliyor ve insanlar sahte meşe masalarının arkasından bakıyorlar. Dikkatle hazırlanmış sunumunuzun onları etkilediğinden emin olarak dizüstü bilgisayarınızı açıyorsunuz, sadece gittiğini bulmak için. Dosyalar kayboldu. Böyle bir durumda, bir SD kartı nasıl kurtaracağınızı bilmeniz gerekir.


Veri kaybı utanç verici, pahalı veya daha kötü olabilir. Kaybedilen fotoğraflar rahatsız edici olabilir. İş bilgilerini kaybetmek size veya işinize mal olabilir ve verileriniz tıbbi bilgiler içeriyorsa veya özellikle şiddet içeren bir patronunuz varsa, hayatı tehdit edici bile olabilir.

Neyse ki, kendilerini böyle bir durumda bulanlar için seçenekler var. Verilerinizi kurtarmanıza ve gününüzü kurtarmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu bir araya getirdik.

Bu çözümleri sizin sorumluluğunuzda olduğunu söylemeye gerek yok. Verileriniz finansal veya duygusal olarak sizin için değerliyse, profesyonel veri kurtarma hizmeti sunan birini bulmaya değer olabilir, ancak kendiniz deneyebileceğiniz birçok şey vardır.

Veriler Neden Kurtarılamıyor?

Hata-Bilgisayar-yangın

Veri kaybının ne kadar kolay olacağını etkileyen dosya kaybının farklı nedenleri vardır. Yanlışlıkla silme size güçlü bir iyileşme şansı verir. Bir dosya silindiğinde, aygıt genellikle yalnızca dosya dizinleme sistemindeki girişini kaldırır. Veriler olduğu gibi kalır.

Ancak bundan sonra dosya ekler veya kaldırırsanız, işletim sistemi kapladığı alanı boş olarak değerlendireceğinden verilerin üzerine yazılabilir. Bu, dosyaları kurtarmak istediğiniz kartlarda değişiklik yapmaktan kaçınmanız gerektiği için kalıcı veri kaybına neden olabilir.

Kartla ilgili fiziksel sorunlar, verilerin kurtarılmasını zorlaştırabilir veya imkansız hale getirebilir, bu nedenle en iyi araç bile her zaman çalışmaz. SD kartlar sağlam değildir ve kolayca kırılır. Yazma koruması sekmeleri dayanıksızdır ve takılabilir veya düşebilir.

Kart okuyucuları da başarısız. Sorun okuyucu ile ilgiliyse, kurtarma seçeneklerimiz yardımcı olmaz, bu yüzden başka bir okuyucuda deneyerek veya okuyucunuzu farklı bir kartla test ederek kartın kart olduğunu doğrulayın.

Verilerinizi Yedekleme: Gezinin Sevinci

Tüm yedeklemelerin en önemli ipucuyla başlayacağız. Verilerinizi kaybettikten sonra bu makaleyi arayanlar ileri atlamak isteyebilir. Bununla birlikte, önceden yedekleme, sizi yanlışlıkla veya kötü amaçlı veri kaybından koruyarak ve bir hata yaparsanız ve iş kaydedilirse size geri dönecek bir şey vererek sizi çok fazla baş ağrısından kurtarabilir.

Veri kaybı sorunlarının azaltılmasıyla ilgili ipuçları için yedekleme ve depolama stratejisi hakkındaki makalemize göz atın. Önlemenin tedaviden daha iyi olduğu bir durumdur. Veri kurtarma pahalı ve yavaş olabilir, bu nedenle yedekleme uygun maliyetli bir sigorta türüdür.

Daha önce en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerine baktık. Kartınızda çok fazla fotoğraf varsa, fotoğraf yönetimi yazılımı yedeklemeyi sizin için halledebilir. Mobil cihazlar için birçok iyi çevrimiçi yedekleme seçeneği de vardır.

Bir kart okunamıyorsa, Windows disk yönetimi bir sürücü harfi atamanıza veya yeniden biçimlendirmenize izin verebilir, ancak bu daha fazla veri kaybı riski taşır.

Windows ayrıca dosya hatalarını düzeltmek için yerleşik Chkdsk aracına sahiptir.Kullanmak için, Windows tuşuna ve “R” tuşlarına aynı anda basıp açılan çalışma penceresine “cmd” yazarak bir komut istemi açın. Kartınızın sürücü harfini bilmiyorsanız, dosya gezgini’ni kontrol edin. Sürücü harfiniz “E” ise, “chkdsk / f E:” yazın. Değilse, E’yi sürücü harfiniz ne olursa olsun değiştirin.

james-chkdsk

Chkdsk çalışırsa, iyisin. Yine de işi her zaman yapmaz, bu yüzden başka bir çözüm aramak isteyebilirsiniz. Özel kurtarma yazılımı daha kullanıcı dostudur ve Chkdsk’ın başarısız olduğu yerde başarılı olabilir.

Veri Kurtarma Yazılımı

En iyi veri kurtarma yazılımı

Özelleştirilmiş veri kurtarma yazılımı, Chkdsk’ten daha geniş bir seçenek ve özellik yelpazesi sunar. Yine de ucuz değildir ve veri kurtarma, yazılımın her zaman çalışmasını bekleyebileceğiniz bir alan değildir, ancak verileriniz sizin için değerliyse, kullanmak maliyete değebilir.

Genel kullanım ve SD kartlar için size yardımcı olacak birçok veri kurtarma aracı vardır. Nelerin mevcut olduğunu öğrenmek için en iyi veri kurtarma yazılımı makalemizi okuyun.

Birçok kurtarma aracı, hızlı tarama veya derin tarama yapma seçeneği sunar. Hızlı tarama birkaç saniye kadar kısa olabilir, ancak derin taramalar saatler veya bazı durumlarda günler sürebilir. İşlemi başlatırken bir süre beklemeye hazırlıklı olun.

Süre, kartın boyutuna ve türüne, kart okuyucunun hızına ve bilgisayarınıza olan bağlantısına ve ayrıca bilgisayarınızın işlemcisinin kapasitesine bağlı olarak değişir..

Farklı USB bağlantı noktası türleriniz varsa, derin bir tarama gerçekleştirirken sahip olduğunuz en hızlı USB bağlantı noktasını kullanmanızı öneririz. Sürüm ne kadar geç olursa, o kadar fazla bant genişliği elde edilir.

Bir veri kurtarma aracı seçtiğinizde, SD kart kurtarmaya izin veren bir araç seçtiğinizden emin olun. Ortak bir özellik olmasına rağmen, evrensel değildir. Favori programımız Stellar Veri Kurtarma’yı kullanarak SD veri kurtarma işleminin nasıl gerçekleştirileceğine ayrıntılı bir şekilde bakacağız.

Diğer seçenekler arasında Prosoft Mühendislik Veri Kurtarma ve EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı bulunmaktadır; CleverFiles Disk Drill, Mac kullanıcıları için iyi bir seçenektir.

Stellar Kullanarak SD Kartını Kurtarma

Şimdi, Stellar’ı kullanarak kurtarmaya daha ayrıntılı bakalım.

james-yıldız-anka-ne kadar-kurtarma

İndirme ve kurulum bir esinti ve uygulama başlangıçta “ne kurtarılacağı” ekranı ile sunmak için zaman kaybetmez. Tüm verileri seçebilir veya belirli belge türlerini hedefleyebilirsiniz.

james-yıldız-anka-ne kadar-kurtarma

Ardından, bir sonraki ekranda konumu seçmeniz gerekir. Windows, SD kartımızın bir olduğunu belirtmez, bunun yerine “Yerel Disk” olarak adlandırır. Kartınızın hangi sürücü harfini kullandığından emin değilseniz, dosya gezginine bakın. Simge, bağlı cihazınızdan hangisinin SD kart olduğunu netleştirmelidir.

Sol altta, derin bir tarama seçmenizi sağlayan bir geçiş kontrolü var. İnce dişli bir tarakla kartınızdan geçecek, ancak özellikle büyük kartlarda tamamlanması çok daha uzun sürecek.

james-yıldız-anka-ileri-settings

Üst taraftaki gelişmiş ayarlar simgesi, sekmeleri arasında gizlenmiş güçlü özelliklere sahiptir. Manuel olarak veya Stellar’ın örnek dosyaları analiz etmesine izin vererek yeni dosya türleri için özel üstbilgiler ekleyebilirsiniz. Taramayı hızlandırmak için dosya türleri daha da daraltılabilir.

Eksik bir taramayı devam ettirebilirsiniz; bu, büyük bir kurtarma görevinin ortasındayken bilgisayarınızı acilen kullanmanız gerektiğinde kullanışlıdır..

james-yıldız-anka-tarama-ilerleme

Kartımızı seçtiğimize göre, “ne kurtarılacağı” ekranında netliğin nasıl ilerlediğini bize bildiren net bir ekran görüyoruz. Nelerin bulunduğunu ve süreç boyunca ne kadar ilerlediğimizi gösterir. Testlerimizde, 500 GB’lık hızlı bir tarama altı dakika sürdü, derin bir tarama ise iki saat 20 dakika sürdü, ancak sonuçlarınız değişebilir.

james-yıldız-anka-tarama-sonuç

Tarama tamamlandıktan sonra sonuçları görebiliriz. Test için “yanlışlıkla” sildiğimiz dosyaları ve bilmediğimiz birkaç eski dosyayı gördük. Dosya adının ilk harfi birçok dosya için eksik. Dosyalar kurtarıldığında dosya adları genellikle kaybolur veya değişir, bu nedenle ne olduğunu bulmak biraz zaman alabilir.

Umarım verilerinizi bu noktada kurtardınız veya en azından bir kısmı. 

Stellar Ücretsiz Sürüm

Stellar’ın sınırlı bir ücretsiz sürümü var, ancak bununla ilgili sorunlarımız vardı. Standart sürümün 99 $ maliyeti ve 30 günlük para iade garantisi vardır.

Stellar’ı ilk kez kullandığınızda kayıt olmanız gerekir. Can sıkıcı bir şekilde, taramadan sonra, ancak iyileşmeden önce, bunu yapmak için bekler. Önce standart sürümü test etmeyi denedik, ardından kayıt ekranına bastıktan sonra ücretsiz sürüme geçtik.

Ücretsiz sürüm yanlış bir şekilde, 247 MB ​​dosya bulduktan sonra 1 GB’lik kurtarma sınırını aştığımızı söyledi..

Neyse ki, bunlar sadece test dosyalarıydı, ancak acil bir durum olsaydı, çok şaşırırdık. Stellar bunun için ödeme yaparken iyi bir hizmet olmasına rağmen, ücretsiz teklifini sağlıklı şüphecilikle ele almanızı öneririz..

Ücretli sürümü tam Stellar incelememizde iyi olduğunu gördük, ancak birkaç mutsuz yorum vardı. Bazıları müşteri desteğiyle ilgiliydi, ancak bu tür bir yazılımın her kartta asla mükemmel çalışmayacağını düşünüyoruz, bu yüzden boş bırakılmayı hak ediyor.

Son düşünceler

Veri kurtarma travmatize olabilir, ancak tatil fotoğraflarınızda en kötüsü olursa, yenilgiyi kabul etmeden önce deneyebileceğiniz birçok şey vardır..

Windows’da denemek için ücretsiz seçenekler ve daha derinlemesine, kullanıcı dostu bir deneyim sunan özel yazılımlar var. Stellar, ücretsiz versiyonunu rasyonelleştirmesine rağmen, kavramalarımıza rağmen demet seçimimizdir..

Veri kurtarma yazılımı, yazılım cephaneliğiniz için mükemmel bir araçtır, ancak mükemmel değildir. Yedekleme, zamanında yapmanız koşuluyla en iyi seçenektir.

Stellar’ı veya başka bir veri kurtarma yazılımını denediyseniz, aşağıdaki yorumlarda nasıl çalıştığını bize bildirin. Rehberimizde diğer okuyuculara da yardımcı olabilecek bir şeyi kaçırırsak bize bildirmekten çekinmeyin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map