pCloud vs SpiderOak ONE: 2020’de Önce Güvenlik

Bulut depolama hizmetleri ve çevrimiçi yedekleme hizmetleri vardır. Sonra, her ikisini de yapanlar var. SpiderOak ONE her ikisini de yapar, pCloud ise saf bir bulut depolama hizmetidir. pCloud vs SpiderOak alışılmadık bir savaş olabilir, ancak her ikisinde de ortak kategorilerde karşılaştırabiliriz. Nasıl yaptıklarını ve sonunda hangilerinin kazandığını öğrenmek için okumaya devam edin.


Bulut hizmetleri farklı odaklara sahiptir ve burada açıktır, ancak bunları karşılaştırmak için güvenlik, hız, depolama maliyetleri, önemli özellikler ve kullanıcı deneyimini kullanabiliriz. Yine de hangi yönün en önemli olduğuna karar vermek size kalmış.

Bu durumda, SpiderOak ONE da yedekleme sunar, bu yüzden ikisi arasında karar verirken bunu aklınızda bulundurmalısınız. Bununla birlikte, bulut depolama özelliklerine odaklanacağız.

Bulut depolama ve yedekleme arasındaki farkı bilmiyorsanız açıklamamızı okuyun. Hizmetler hakkında daha fazla bilgi edinmek için ayrı pCloud incelememize ve SpiderOak ONE incelememize de başvurabilirsiniz. Bundan sonra hala karar veremiyorsanız, en iyi bulut depolama ve en iyi bulut yedekleme karşılaştırmaları yardımcı olacaktır. Bazen zor SpiderOak kullanma konusunda yardıma ihtiyacınız varsa, size yardımcı olacak bir SpiderOak ONE kılavuzumuz var.

Önümüzdeki beş turda, her iki hizmeti de karşılaştıracağız ve hangisinin ihtiyaçlarınıza uygun olduğuna karar vermenize yardımcı olacağız. Her turun sonunda bir kazanan ilan edeceğiz, ardından şampiyona sonuç olarak adlandıracağız.

1

Depolama Maliyeti

İyi depolama maliyeti, aboneliklerin fiyatına göre belirlenir. Daha az para için daha fazlasını sundukları için değerleri artar. Bir hizmetin birkaç planı olması iyidir, çünkü bu size daha fazla seçenek sunar. Abone olmadan önce test etmek için ücretsiz bir plan veya deneme sunması daha da iyidir. Sadece bir pazarlık arıyorsanız, bulut depolama kılavuzundaki en iyi fırsatlarımızı okuyun.

pCloud, 10 GB’a kadar ücretsiz bir plan sunar, ancak her son baytı çıkarmak için birkaç sıradan görev gerçekleştirmeniz gerekir. pCloud’un yalnızca iki ücretli planı vardır: Premium 500GB ve Premium Plus 2TB. İlki aylık 4,99 ABD dolarıdır ve ikincisi sizi aylık 9,99 ABD doları tutarında geri alır. Yıl için ödeme yaparsanız, fiyatlar sırasıyla 47.88 $ ve 95.88 $ ‘a düşmektedir..

PCloud’un iyi bir seçim olduğunu düşünüyorsanız ve uzun vadede kullanmak istiyorsanız, ömür boyu lisans satın almak size tasarruf sağlayacaktır. Premium 500GB olanı 175 $ ve Premium Plus 2TB’nin fiyatı 350 $.

SpiderOak ONE’ın daha fazla planı var, ancak pCloud’un yaptığı tatlı noktaya pek çarpmıyorlar. 150 GB’lık planın ücreti aylık 5 dolar veya yıl için 59 dolar. 400 GB’lık plan aylık 9 ABD dolarıdır, bu da pCloud’un 2 TB’lık planıyla neredeyse aynıdır. Yıl için ödeme yaparsanız 99 dolar. Üçüncü plan en iyi değere sahiptir, çünkü ayda 12 $ veya yılda 129 $ için 2 TB sunar.

Son plan size aylık 25 $ veya yıl için 279 $ için 5 TB verir. SpiderOak, hizmeti test etmek için yeterli zaman olan 21 günlük ücretsiz bir denemeye sahiptir, ancak depolama alanı sunmaz. Tüm planlar sınırsız sayıda cihaza izin verir.

SpiderOak ONE, 2 TB planında sağlam bir plan esnekliğine ve iyi bir anlaşmaya sahiptir. Bununla birlikte, rakibinin rekabetçi fiyatları ile eşleşemeyeceğini söyledi. pCloud bu turun galibi.

Tur: pCloud için Depolama Maliyet Noktası

pCloud Logosu
Örümcek Adam Logo

2

Güvenlik & Gizlilik

Güçlü bir güvenlik olmadan bulut depolamayı kullanmak en iyi fikir değildir, çünkü internetinizde verilerinizi fidye yazılımı veya ortadaki adam saldırılarıyla hedeflemekte tereddüt etmeyen bilgisayar korsanları gibi birçok tehlike vardır. Giriş bilgilerinizi de çalmaya çalışabilirler.

Bununla mücadele etmek için bulut güvenliği, aktarım ve şifreleme sırasında aktarım sırasında ve beklemede çalışan verilerinizi koruyan protokoller kullanır. Şifreleme algoritmaları AES 128 bit veya 256 bit olabilirken, TLS / SSL aktarım sırasında verilerinizi korur. Özel şifreleme, verilerinizi yalnızca sizin okuyabilmenizi ve birisi parolanızı çalarsa iki faktörlü kimlik doğrulamanın yararlı olmasını sağlar.

pCloud, ayda 3.99 $ karşılığında alabileceğiniz pCloud Crypto adlı özel bir şifreleme eklentisine sahiptir. Bu, şirketin planlarına özel şifreleme eklemediği anlamına gelir. Bununla birlikte, pCloud’u kullanırsanız, verileriniz ABD bulut yasaları ve düzenlemelerine tabi olacaktır, bu nedenle Crypto iyi bir yatırım olabilir.

pcloud-vs-örümceğin-pcloud-güvenlik

Hizmet, sunuculara aktarılan verileri korumak için TLS protokolünü kullanır. Verileriniz bir veri merkezine ulaştığında, en az beş sunucuda çoğaltılır. Dosyalarınız AES 256 bit ile şifrelenecek ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanılabilir.

SpiderOak ONE özel, uçtan uca şifreleme için ekstra ödeme yapmanızı gerektirmez, çünkü varsayılan olarak kullanır. Bu, gizliliğinizin korunmasına yardımcı olur, ancak aynı zamanda hizmetin şifrenizi kaybederseniz sıfırlayamayacağı anlamına gelir. SpiderOak ONE, dosyaları bilgisayarınızdan ayrılmadan önce şifrelemek için AES 256 bit ve aktarım sırasında daha fazla korumak için TLS / SSL kullanır.

Hizmet, dosya meta verilerinizin merkezi bir veritabanını tutmaz, ancak bilgisayarınızda yerel bir veritabanı oluşturur. Meta veriler, cihazlar arasında paylaşılırken şifrelenir. Bu eşler arası yaklaşım, gizliliğinizi daha da korumak için iyi bir yöntemdir.

Çalınacak şifrelenmemiş veri olmamasına rağmen, SpiderOak’ın sanal ve fiziksel saldırılara, depremlere, sellere ve yangınlara dayanabilecek veri merkezleri vardır. SAS 70 Tip II uyumludur ve Uptime Institute tarafından Tier 3 olarak sınıflandırılmıştır..

Bazı eski kullanıcılar sahip olsa da SpiderOak ONE yeni kullanıcılara iki faktörlü kimlik doğrulaması sunmaz. Verileriniz için ek korumaya ihtiyacınız varsa ve bunun için en fazla dolar ödemeyi düşünmüyorsanız, Tresorit incelememizi okuyun.

pCloud ve SpiderOak ONE güçlü bir güvenliğe sahiptir, ancak pCloud, SpiderOak ONE’da olmayan özel şifreleme kullanmak için bir eklenti satın almanızı gerektirir. Ayrıca, meta verilerinizi saklamamaya özen gösterir ve cihazları eşler arası bir yaklaşım kullanarak senkronize eder. Bu yüzden bu raundu kazandı.

Tur: Güvenlik & SpiderOak ONE için Gizlilik Noktası

pCloud Logosu
Örümcek Adam Logo

3

Kullanıcı deneyimi

Kullanıcı deneyimi, hizmeti kullanmanın ne kadar keyifli olduğunu yansıtır. BT yardımı için aramanız gereken basit ve karmaşık ya da çok karmaşık değilse daha iyidir. Hizmet masaüstü, web ve mobil cihazlarda çalışmalı ve uygulamaların çekici ve sezgisel arayüzleri olmalıdır.

pcloud-vs-örümceğin-pcloud-masaüstü

pCloud’un masaüstü uygulaması Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir. Aslında, Linux için en iyi bulut depolama alanıdır. Sistem tepsisi simgesini veya sistem dosya yöneticinizdeki pCloud sürücüsünü kullanarak erişebilirsiniz. Arayüz çekici değil, ama açık ve sezgisel.

pcloud-vs-örümcek-pcloud arayüzü

Web istemcisi, masaüstü uygulamasından daha fazla özelliğe sahiptir, tüm pCloud araçlarına tek bir yerden erişmenizi sağlar ve hızlı ve eğlenceli bir kullanıcı deneyimi sunar.

pcloud-vs-örümceğin-pcloud-mobil

Mobil uygulama da iyi çalışıyor. Hareket halindeyken dosyalarınıza ulaşmanızı sağlar ve fotoğraflarınızı ve videolarınızı otomatik olarak yükleyebilirsiniz. Kullanımı kolaydır ve Android ve iOS için kullanılabilir.

PCloud’un yaklaşımı sizin için işe yaramıyorsa ve sorunsuz bir kullanıcı deneyimi sunan başka bir hizmet örneği istiyorsanız Dropbox incelememizi okuyun (pCloud vs Dropbox karşılaştırmamıza da göz atın).

SpiderOak ONE’nun masaüstü istemcisi Linux, macOS ve Windows için kullanılabilir. Çekici bir arayüzü değil, tarihli ve hantal bir arayüzü var. Yine de, faydacı doğası sayesinde, kullanımı açık ve basittir. Bununla birlikte, yalnızca yedekleme planınıza eklenen klasörleri senkronize edebilmek gibi kendi başınıza bazı şeyler bulmanız gerekir..

pcloud-vs-örümceğin-örümcek masaüstü

İstemcinin üstündeki beş sekme, sekmede gezinmenize izin verir. Bunlar: “gösterge tablosu”, “yedekleme”, “yönetme”, “senkronize etme” ve “paylaşma”. Dashboard, SpiderOak ONE için kontrol merkezinizdir, yedekleme, yedeklenecek dosyaları seçmenize ve yönetmenize, dosyaları yedeklemeden indirmenize veya kaldırmanıza olanak tanır.

Senkronizasyon, Hive klasörünüzün etrafında dönen Hive senkronizasyon alanınıza erişmenizi sağlar. Cihazlarınız arasında senkronizasyon gerçekleştiren bir klasördür. Taşıyamazsınız, ancak senkronizasyon işlevi görecek başka bir klasör seçebilirsiniz. Bununla birlikte, yalnızca yedeklememizdekileri değil, herhangi bir klasörü senkronize etmeyi tercih ederiz..

Paylaş, verilerinizi paylaşmanıza olanak tanır, ancak bunun hakkında aşağıdaki paylaşım kategorisinde daha fazla konuşacağız.

pcloud-vs-örümceğin-örümcek web

SpiderOak ONE’un web arayüzü, kısmen masaüstü istemcisinin özelliklerini yansıtır. Garip bir şekilde, hesap etkinliğinizi gösteren bir ana sayfa sekmesi yoktur ve yedekleme planınızı değiştiremezsiniz. Bununla birlikte, Hive senkronizasyon alanınıza erişebilir, sekmeleri yönetebilir ve paylaşabilirsiniz. Kişisel ve fatura bilgilerinize erişmek ve bunları değiştirmek için bir hesap sekmesi de vardır.

Akıllı telefon uygulamasının kullanımı kolaydır, ancak işlevselliği sınırlıdır. Soldaki menü, cihazlarınızdan yedeklenen dosyalara erişmenizi ve bunları indirmenizi sağlar. Ayrıca Hive senkronizasyon alanınıza ve “ShareRooms” a da gidebilirsiniz. Android veya iOS için kullanılabilir.

SpiderOak ONE’un masaüstü uygulaması pCloud’lar kadar kolay değildir. Her iki mobil uygulamanın da kullanımı kolaydır, ancak pCloud’un dosyaları çevrimdışı depolama, dosyaları türe göre filtreleme ve fotoğraf ve videolar için otomatik yüklemeler gibi daha fazla özelliği vardır. Aynı şey, web uygulamaları için de geçerlidir, çünkü pCloud’lar daha güçlüdür ve tıknaz hissetmezler. pCloud bu turu kazandı.

Round: pCloud için Kullanıcı Deneyimi Noktası

pCloud Logosu
Örümcek Adam Logo

4

Paylaşım

Paylaşma, dosyalarınızı buluta yüklemenin ana avantajlarından biridir. Bunu yapmak kolay ve hızlı olmalı ve büyük sosyal ağlar, bireyler ve gruplarla doğrudan paylaşımda bulunabilmelisiniz. Ayrıca uygun içerik denetimleri almalısınız, böylece parola koruması, son kullanma tarihleri ​​ve izinlerle yetkisiz erişimi kısıtlayabilirsiniz.

pcloud-vs-örümceğin-pcloud mülk

pCloud paylaşımda iyidir. Aslında, paylaşım için en iyi bulut depolama listemizde.

Web uygulamasını kullanarak dosya ve klasör paylaşabilirsiniz. Diğerleri klasörlere erişmeye veya e-posta veya hesap adları aracılığıyla yükleme veya indirme bağlantıları oluşturmaya davet edilebilir. Yükleme bağlantısı, içeriği klasörünüze yüklemelerine izin verirken, indirme bağlantısı dosyalarınızı ve klasörlerinizi görüntülemelerine ve indirmelerine olanak tanır. Facebook ve Twitter’da da paylaşabilirsiniz.

pCloud, başkalarını davet ederek ve “düzenleyebilir” veya “görüntüleyebilir” izinleri vererek klasör paylaşma seçeneği sunar. Alternatif olarak, başkalarının doğrudan klasörünüze yüklemek için kullanması için bir yükleme bağlantısı veya dosyalarınızı indirmelerini sağlayan bir indirme bağlantısı oluşturabilirsiniz..

Aynı şeyi masaüstü uygulamasından yapabilirsiniz, ancak sınırlı bir şekilde. Yalnızca dosya bağlantınızı kopyalayabilir ve doğrudan gönderemezsiniz. Klasör paylaşımı, web uygulamasındaki ile aynıdır..

PCloud web uygulamasındaki “paylaşımlar” sayfası, başkalarıyla paylaştığınızı gösterir ve “benimle paylaşılan” görünümü, başkalarının sizinle neler paylaştığını anlatır. Hizmet ayrıca paylaşımlarınız için istatistikleri gösteren yararlı bir tablo da sunar.

pcloud-vs-örümcek örümcek mülk

SpiderOak ONE kullanarak paylaşmak için, herhangi bir dosyayı işaret eden bir bağlantı oluşturabilirsiniz, ancak üç gün sonra izlemek ve süresinin dolması zor olacaktır..

Bunu yapmanın daha iyi bir yolu, hizmetin ShareRoom özelliğini kullanmaktır. Klasörleri istediğiniz kişilerle paylaşmanıza olanak tanır. Her ShareRoom’un benzersiz bir URL’si vardır ve bu URL’yi bir şifre ile daha fazla koruyabilirsiniz. Erişimi olanlar, kendisiyle ilişkilendirilmiş klasörlerdeki dosyaları indirebilir.

SpiderOak ONE’ın paylaşım özellikleri güvenli ve diğer bulut yedekleme çözümlerinden öne çıkmasına rağmen, özel bulut depolama hizmetlerinin rakiplerine benzemez. pCloud daha fazla içerik kontrolüne sahiptir ve dosya ve klasör paylaşımını kolaylaştırır. pCloud bu turu kazandı.

Yuvarlak: pCloud için Paylaşım Noktası

pCloud Logosu
Örümcek Adam Logo

5

Ek özellikler

Bu kategoride, bulut depolama hizmetlerinin tipik olarak sunduğundan farklı özelliklere göz atacağız. Bunlara örnek olarak gelişmiş sürüm oluşturma, dosya önizlemeleri, verimlilik uygulamaları, medya oynatma ve üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyon verilebilir..

pCloud, fotoğraflarınızı önizlemenizi ve medya dosyalarını oynatmanızı sağlar, ancak başka özellikleri de vardır. Fotoğraflarınız yüklediğinizde yeniden boyutlandırılmaz, ancak isterseniz fotoğraflarınızı farklı bir çözünürlükte indirebilirsiniz.

pcloud-vs-örümcek pcloud-işitsel

Müzik dosyalarınızı sevenler için mükemmel olan ses dosyalarınızın çalma listelerini oluşturabilirsiniz. Video ve ses çalarlar çekici ve iyi çalışıyor. Aslında, pCloud fotoğraflar ve videolar için en iyi bulut depolama hizmetlerinden biridir. Sync.com ayrıca müzik çalmak için de iyidir ve en iyi bulut depolama listemizin en üstünde yer alır, bu nedenle özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için Sync.com incelememizi okuyun.

Birden fazla bulut depolama hesabınız varsa, pCloud buluttan buluta aktarmanızı sağlar. Örneğin, Google Drive, Dropbox veya OneDrive için buluttan buluta yedekleme kullanabilirsiniz. Facebook ve Instagram’dan da yedekleme yapabilir.

pcloud-vs-örümceğin-pcloud-CTC

SpiderOak ONE her şeyden önce bir yedekleme hizmetidir, ancak bu karşılaştırmadaki senkronizasyon ve paylaşım yeteneklerine ek bir avantajdır. Sınırsız harici cihazları yedeklemenizi sağlar, bu da etrafta bir sürü sürücünüz varsa kullanışlıdır. Yine de akıllı telefonunuzu yedeklemenize izin vermez.

Hizmet ayrıca, her değişiklik yaptığınızda dosyalarınızın önceki sürümlerini tutar. Yeni dosya sürümlerinde yer kazanmak için yalnızca önceki sürümlerden değiştirilen veriler depolanır. Aldıkları alanı daha da azaltmak için ihtiyaç duymadığınız sürümleri silebilirsiniz.

Dosyaları sildiğinizde, masaüstü istemcisi aracılığıyla erişilebilen SpiderOak ONE’nun silinmiş öğe kutusuna gönderilir. Kendiniz yapmadığınız sürece bu klasördeki dosyalar asla silinmez. Sınırsız dosya tutma güzel bir özelliktir.

Her iki hizmet de bulut deneyiminizi zenginleştiren özelliklere sahiptir. pCloud, medya oynatma ve buluttan buluta aktarımlarda daha iyi olurken, SpiderOak ONE dosyalarınızı yedeklemenizi, sürüm oluşturmayı kullanmanızı ve silinmiş dosyalarınızı süresiz olarak saklamanızı sağlar. Bu kategori neye ihtiyacınız olduğuna bağlı, ancak yedeklemenin güçlü bir katkı olduğunu düşünüyoruz, bu nedenle SpiderOak ONE bu turu kazanıyor.

Round: SpiderOak ONE için Ek Özellikler Noktası

pCloud Logosu
Örümcek Adam Logo

6

Karar

Farklı hizmetleri karşılaştırmak kolay bir iş değildir. Bu, aynı kullanım durumlarını hedeflemedikleri için nihai kararı etkileyecektir. Bununla birlikte, bunları örtüşen kategorilerde karşılaştırdık ve pCloud genel kazananımız.

Çok değerli, sezgisel ve eğlenceli bir kullanıcı deneyimine ve güçlü paylaşım seçeneklerine sahiptir. Güvenliği neredeyse SpiderOak ONE’larınki kadar iyidir, ancak pCloud kullanarak özel şifreleme almak daha pahalıdır, bu nedenle SpiderOak ONE bu kategoride kazanır. Ekstra özelliklere de yakınlar, pCloud medya oynatımı ve birden fazla bulut hesabı olanlar için daha iyi.

Bu karşılaştırma hakkında ne düşünüyorsun? Hangi hizmete yaslanıyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me