Mobile 2020 için En İyi Çevrimiçi Yedekleme: Hareket Halinde Yedekleme

Akıllı telefonlar her yerde ve her zamankinden daha fazla veri tutabilirler. Fotoğraflar, videolar, kişiler, mesajlar ve daha fazlası ile doludur. Telefonu kaybetmek, çalınmak veya yüzmeye gitmeden önce sahilde bırakmayı unutmak, sadece fiyatından çok daha pahalı.


Verilerinizi kaybetmemek için çevrimiçi yedekleme hizmetlerini kullanarak akıllı telefonunuzdan yedekleyebilirsiniz. Bu konuda yeniyseniz, Android’in nasıl yedekleneceğine ilişkin kılavuzumuza başvurabilirsiniz. Google’ın bilgisayar yedekleme için de en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden biri olan yerel Android Yedekleme Hizmeti ve IDrive özelliğine sahiptir..

IDrive en iyi seçimimizdir ve Android ve iOS için tescilli uygulamalar kesinti yapmamıştır. Bu, bazı okuyucuların kafasını karıştırabilir, ancak Google’ı neden aşağıya çektiğimiz hakkında konuşacağız. Sıralamalarımıza başlamadan önce, sürecimizi daha net hale getireceğini umduğumuz seçim ölçütlerimizi tartışacağız.

Burada bulut depolama alanı bulmak için tökezlediyseniz, fikirler için en iyi bulut depolama hizmetleri listemize başvurmalısınız. Bulut depolama ve yedekleme arasındaki farkı bilmiyorsanız, açıklamamızı okuyun.

Mobile 2020 için En İyi Çevrimiçi Yedekleme

Mobil Cihazlar İçin En İyi Çevrimiçi Yedekleme Nedir?

Google Drive incelememizi okursanız, platformun işbirliği özelliklerini sevdiğimizi öğrenirsiniz, ancak şirketin güvenlik ve gizlilik yaklaşımından hoşlanmayız. Google, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın PRISM projesi aracılığıyla devlet gözetimine yardımcı olmaya bağlandı. Çok fazla seçeneği olmayabilirdi, ama mesele duruyor.

Bu gölgeli gizlilik geçmişinin yanı sıra Google, hedeflenen pazarlama için içeriğinizi kendi şart ve koşullarında tarama ve analiz etme hakkını saklı tutar..

Akıllı telefonunuzdaki dosyaları şifrelemek için Boxcryptor (Boxcryptor incelememizi okuyun) gibi araçları kullanarak konuyu kendi ellerinize alabilirsiniz, ancak güçlü güvenlik ve gizliliğe sahip ve Google’ın gevşekliğini paylaşmayan çevrimiçi yedekleme hizmetlerine bağlı kalmaya karar verdik yaklaşmak.

Yerleşik güvenlik çok daha kullanışlıdır ve bilgisayar korsanlarının dosyalarınıza erişemeyeceğinden emin olabilirsiniz. Hizmetin yedeklemeniz için şifreleme sunup sunmadığını ve sıfır bilgi içerip içermediğini dikkate aldık. Sıfır bilgi, sahte çalışanlar da dahil olmak üzere, sizden başka kişilerin dosyalarınızı okumasını engeller.

Parola kilidinin de olması iyidir, çünkü başkaları telefonunuz olsa bile depolama alanınıza erişemez.

Kullanım kolaylığı söz konusu olduğunda uygulamanın kalitesini göz önünde bulundurduk çünkü karmaşık bir kullanıcı deneyimi, hayal kırıklığına ve gözden kaçan dosyaların yedeklemeye yol açabilir. Bunun tersi tercih edilir, böylece keyifli ve sezgisel bir kullanıcı deneyimi aradık.

Hizmetin ne yedekleyebileceğini de dikkate aldık. PCloud, Sync.com ve fotoğraflar için en iyi bulut depolama alanımız ve videolar için en iyi bulut depolama alanımızdaki diğer girişler gibi hizmetler mobil cihazınız için otomatik fotoğraf ve video yükleme sunsa da, çevrimiçi yedekleme hizmetleri ideal olarak daha geniş koruma sunar.

Metin mesajları, kişiler, arama günlükleri ve uygulama verileri yedekleme, değişen derecelerde başarı için aradığımız yeteneklerdir.

Hepimiz daha fazla yedekleme ve daha az ödeme yapmak istiyoruz, bu yüzden gözden geçirdiğimiz hizmetlerden aradık. Bunun da ötesinde, planlar ne kadar çok özellik sağlarsa o kadar iyi olur. Hizmetin ücretsiz bir planı veya deneme sürümü olması da iyidir. Bazı hizmetler sınırsız yedekleme alanına sahip planlar sunar.

Son kriter platform çeşitliliğidir, yani bilgisayarınızı çalıştırabilen ve yedekleyebilen uygulamalara bir onay verdik. Google Play ve App Store’da yalnızca cep telefonunuzu yedekleyebilen birçok uygulamanın aksine, en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri listemizdeki bazı yedekleme hizmetleri her ikisini de yapabilir. Bazıları diyoruz çünkü listemizde olmayan G Cloud ve Degoo’yu dahil etmek zorunda kaldık.

1. Mobil Cihazlar için En İyi Çevrimiçi Yedekleme: IDrive

Screenshot_20190218-155532_IDrive Çevrimiçi

IDrive’ın en iyi seçimimiz olması şaşırtıcı değil çünkü genel olarak en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetimiz. Büyük değeri ve güvenlik özellikleri sayesinde.

Hizmet, mobil cihazlar da dahil olmak üzere tüm platformlarda sıfır bilgi koruması sağlar. Şifreleme seviyesi, tüm amaç ve amaçlar için kırılamayan AES 256 bit’tir. Ayrıca şifre kilidi vardır. Etkinleştirirseniz, mobilde IDrive girmek için dört haneli bir şifre girmeniz gerekir.

Uygulamada, sizi yedeklemek istediğiniz öğeyi seçebileceğiniz bir menüye götüren büyük, kırmızı bir “yedekleme” düğmesi bulunur. Oradan, görüntüler ve videolar için çalışan otomatik kamera yüklemelerini açabilirsiniz. Uygulamanın Google Play Store’da saygın bir 4.2 yıldız derecelendirmesi ve 1 milyondan fazla indirmesi var.

Belirli bir türdeki tüm içeriği otomatik olarak yedeklemek kolaydır. Uygulamada yanındaki onay kutusuna dokunmanız yeterlidir.

Android’de fotoğrafları, videoları, kişileri, metinleri, arama günlüklerini ve takvimi yedekleyebilirsiniz. Metinler ve arama günlükleri dışında iOS’ta da aynısını yapabilirsiniz. İstediğiniz dosyalar bu kategorilere girmiyorsa, belirli dosyaları seçmek için “diğer dosyalar” seçeneğini kullanabilirsiniz. Dosya tarayıcı iyi çalışıyor, ancak klasör seçiminin eklenmesinden faydalanacak.

IDrive ile mobil yedekleme günde yalnızca bir kez gerçekleşir, yani sürekli yedekleme bir seçenek değildir. Bu, özellikle mobil veri planınızın kullanımını kapatabileceğiniz için can sıkıcı bir durumdur, böylece yedekleme işlemleri aylık veri ayırmanızda çiğnemeyin. Bununla birlikte, günde bir yedekleme mobil yedekleme uygulamaları için normdur, bu nedenle IDrive yalnız değildir.

Kullanımınızı engellemesini istemiyorsanız, telefonunuzu şarj ederken de yedeklemenin çalışmasını kısıtlayabilirsiniz..

İlginçtir, IDrive yedeklenmiş dosyalarınızı paylaşmanıza izin verir. Bunu, yedeklediğiniz herhangi bir dosya veya klasöre uzunca basarak gerçekleştirebilirsiniz. Bu, alıcılarınızın e-posta adreslerini bir mesajla birlikte girebileceğiniz paylaşım menüsünü başlatır. Dosyalarınızı çevrimdışı da görüntüleyebilirsiniz. Dosyaları cihazlarınız arasında da senkronize etmek için senkronizasyonu etkinleştirebilirsiniz.

IDrive’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

IDrive’ın tadını çıkarmak için çok fazla para ödemeniz gerekmeyecek çünkü fiyatları rekabetçi. En iyi ücretsiz bulut yedekleme hizmetleri arasındadır.

IDrive Personal’ın iki çeşidi vardır. Birincisi, yılda 52 $ karşılığında 2 TB’a kadar içeriği depolamanızı sağlar. İkincisi 75 TB için 5 TB depolamanızı sağlar. Ayrıca, seçtiğinize bağlı olarak 2 TB veya 5 TB senkronizasyon alanı elde edersiniz ve toplam 4 TB veya 10 TB alan elde edersiniz. Bunun da ötesinde, her ikisi de sınırsız sayıda cihazı yedeklemenizi sağlar.

Bir işletmeniz varsa, IDrive İş planı ihtiyaçlarınıza daha uygun olacaktır. Sınırsız cihazlar ve kullanıcılar için 75 $ ‘dan başlar ve 250GB yedekleme alanı sağlar. Alanı 12,5 TB’a kadar artırabilirsiniz. En ucuz iki iş planı haricinde aylık ödeme yapmayı tercih edebilirsiniz.

Uzun vadede abone olmaya karar vermeden önce, 5 GB’lık çevrimiçi yedekleme alanı sağlayan ücretsiz planı kullanabilirsiniz..

IDrive, Windows, macOS ve Linux’ta çalışır ve üçünü de destekleyen az sayıdaki hizmetten biridir. Masaüstü deneyimi hafif bir öğrenme eğrisine sahiptir, çünkü IDrive, her şeyi yedekleyen sınırsız hizmetlerin aksine yedekleme için dosyaları manuel olarak seçmenizi gerektirir. Bununla birlikte, kullanımı zor değil. Bu konuda daha fazla bilgiyi IDrive incelememizde okuyabilirsiniz.

2. G Bulutu

Screenshot_20190218-155610_G Bulut

Hayır, G Cloud bir Google uygulaması değil, düşünebileceğiniz anlaşılabilir. Google Drive’a değil, Amazon Web Services’e yedeklenir. Bilgisayarınızı yedekleyemediği için en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetlerimiz arasında değildir, ancak mobil verilerinizi korumak iyi bir iş çıkarır.

G Cloud, dosyalarınızı şifrelemek için AES 256 bit kullanır, ancak özel şifreleme içermez. Hesabınızı korumanıza yardımcı olan bir şifre kilidi özelliği de var.

Uygulama, ne kadar depolama alanı kullandığınızı gösteren giriş sekmesiyle açılır. Neleri yedeklemeniz gerektiğini seçmek için “veri” sekmesini kullanmanız ve belirli dosya ve klasörleri seçmeniz gerekir. Bunu yaptıktan sonra, ihtiyacınız olan verileri yedeklemek ve geri yüklemek için giriş sekmesini kullanabilirsiniz. Uygulama açık ve ihtiyacınız olanı bulmaya çalışırken başınızı kaşımayacak.

Google’ın Play Store’daki kullanıcılar, uygulama 4.6 ve 5 milyondan fazla indirmeye sahip olduğu için kullanıcı deneyiminin ve özelliklerinin kalitesinden memnunlar.

G Cloud, kişiler, arama günlükleri, belgeler, sistem ayarları, tarayıcı verileri, fotoğraflar ve videolar dahil olmak üzere yedeklenecek birçok veri türünü seçmenize olanak tanır. G Cloud’un yedekleme için seçtiği dosya türlerini gelişmiş ayarlar menüsünden düzenleyebilirsiniz. Düzenleyebileceğiniz kategoriler arasında fotoğraflar, videolar, müzik ve belgeler bulunur. Bunu yapmak için, dosya türü eklemek veya silmek üzere belirli bir kategori seçebilirsiniz.

IDrive’da olduğu gibi, sürekli yedekleme yoktur, ancak gerekirse yedeklemeleri çalışmaya zorlayabilir, şarj olurken otomatik olarak yüklenecek şekilde ayarlayabilir veya bir program ayarlayabilirsiniz. Program, yedeklemeyi çalıştırmak için gereken belirli bir zaman, gün ve pil seviyesini ayarlamanıza olanak tanır.

G Cloud’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

G Cloud ile yalnızca 1 GB ücretsiz yedekleme alırsınız, ancak yönlendirmelerle 10 GB’a kadar kazanabilirsiniz. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, G Cloud’un ayda yalnızca 3,99 ABD dolarına mal olan ve iPhone’lar da dahil olmak üzere beş cihazı yedeklemek için kullanılabilen sınırsız bir yedekleme planı vardır. Veriler, tek bir dokunuşla bu cihazlar arasında da taşınabilir.

Sınırsız yedekleme alanına ihtiyacınız yoksa ve paradan tasarruf etmek istiyorsanız, 100 GB yıllık planını 11,99 ABD Doları karşılığında kullanabilirsiniz..

Bilgisayarınızdaki dosyaları korumanıza izin verecek bir masaüstü uygulaması yok, ancak G Cloud mobil veri yedekleme için mükemmel bir hizmet olduğu için bu küçük bir dezavantaj.

3. Degoo

Screenshot_20190218-155627_Degoo

Degoo, Windows ve macOS’un yanı sıra Android ve iOS cihazlarında da çalışır, ancak beceriksiz tasarım kararları ve yedekleme zamanlayıcısının olmaması nedeniyle bunu tavsiye edemeyiz. Degoo incelememizde masaüstündeki eksikliklerle ilgili ayrıntıları alabilirsiniz. Windows’u destekleyen daha iyi alternatifler için, Windows için en iyi çevrimiçi yedeklememizi okuyun makalesi.

Yine de Degoo, dosyalarınızı şifrelemek için AES 256-bit kullanır ve Premium planı ile özel şifreleme sağlar. Kullanmak için bir parola seçmeniz ve “çok gizli klasörünüze” dosya yüklemeniz gerekir.

Degoo mobil deneyimi, masaüstü deneyiminden çok daha iyi. Tasarımı, mobil cihazlardaki diğer uygulamalara benzer, ancak yine de kafa karıştırıcı olmayı başarır, çünkü verilerinizi gerektiğinden yedeklemeye başlamak için daha fazla adım atmanızı gerektirir. Uygulamayı açtığınızda, telefonunuzdaki fotoğraf ve videoları gösteren “feed’im” sekmesini görürsünüz.

Neyi yedeklemek istediğinizi seçmek için, “dosyalarım menüsü” sekmesine gitmeniz ve oradan yüklemek için mavi daireye dokunmanız gerekir. Dosya veya klasör yüklemeyi seçebilirsiniz, ancak belirli dosya türlerini yüklemezsiniz.

Bunu yapmak için sağdaki menüyü açmanız ve “yüklemelerim” e hafifçe vurmanız gerekir. Otomatik yüklemeler kategorisi, fotoğraflarınızı, videolarınızı, belgelerinizi ve müziğinizi yüklemenizi sağlar. SMS, kişiler, takvim ve diğer veri türleri kullanılamıyor.

Bu, Degoo’nun Play Store’da 4,5 yıldız derecelendirmesi ve 10 milyondan fazla indirmeye sahip olmasını engellemedi. Diğer hizmetlerden çok daha fazla olan 100 GB’lık çevrimiçi yedekleme alanı sağlaması,.

Önceki iki uygulama gibi, Degoo’nun da sürekli yedeği yoktur, ancak yedeklemelerinizi planlamanıza da izin vermez. Kullanılabilir seçenekler yalnızca Kablosuz ağa bağlıyken veya yalnızca şarj olurken çalışacak şekilde ayarlanmasıdır.

Degoo Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Degoo, fotoğraflarınızı yükleyerek, ardından telefonunuzda görüntülediğinizde daraltarak cihazınızdaki depolama alanını temizlemenize yardımcı olabilir. Tam boyutlu fotoğraflara hala Degoo’dan erişilebilecek.

Arkadaşlarınıza başvurarak 100 GB’lık ücretsiz yedekleme alanına ekleyebilirsiniz. Oldukça cömert olan 500GB’a kadar yönlendirmeler yapabilirsiniz. Ayrıca, ücretsiz planı sınırsız cihazlarda kullanabilirsiniz. Yine de hesabınıza her 90 günde bir erişmeniz gerektiğini veya Degoo’nun verilerinizi sileceğini unutmayın..

Bu bir endişeniz varsa, 2 TB’lık plana aylık 10 ABD doları karşılığında abone olabilirsiniz. Abone olmadan önce 14 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanarak planı deneyebilirsiniz. Bununla birlikte, IDrive’ın iki katı fiyat için sunduğu aynı depolama alanı miktarı.

Yine de, ücretsiz plan çok şey sunuyor ve kullanıcı deneyimi genel izlenimden çok fazla etkilenmiyor.

4. BigMIND Ana Sayfa

Screenshot_20190218-155545_BigMIND

BigMIND Home, Zoolz Home Backup ve G Cloud’u oluşturan şirketten bir başka çevrimiçi yedekleme hizmetidir. G Cloud’a benzer, ancak masaüstünde ve mobil istemcilerde muadilinin yapmadığı yeni özellikler var. Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi G Cloud’la tam olarak eşleşmiyor.

BigMIND Home dosyalarınızla ilgilenir, çünkü onları beklemede şifrelemek için sıfır bilgi AES 256 bit kullanır.

Mobil uygulama, “keşfet” sekmesi seçili olarak başlar. Ne yüklediğimiz önemli değil, bize hiçbir şey göstermedi. Ne yüklemek istediğinizi seçmek için soldaki menüyü kullanmanız ve “veri seçimi” ne dokunmanız gerekir.

Buradan kişileri, arama günlüklerini, fotoğrafları, mesajları, videoları ve diğer dosya türlerini seçebilirsiniz. Bundan sonra, seçiminizi kaydetmek için “kaydet” düğmesine dokunmanız gerekir. Ardından, “şimdi yükle” ye dokunarak yüklemenizi sağlayan “gösterge tablosu” sekmesini göreceksiniz. Veri seçim penceresindeki basit bir yükleme düğmesi işlemi daha kolay hale getirir.

BigMIND Home, Play Store’da 10.000’den fazla indirmeyle daha popüler uygulamalar arasında değil. Yine de 4.6 yıldız derecelendirmesi var.

Sürekli yedeklemesi yoktur, ancak şarj ederken, bir programda veya WiFi’ye bağlandığında çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Zamanlamayı belirli bir zaman, gün ve pil seviyesi için ayarlayabilirsiniz.

BigMIND Home fotoğraflarınızdaki yüzleri ve şeyleri tanıyabilir, böylece onları bu kategorilere göre filtrelemenize olanak tanır. Yüzleri algıladığında, bunlara adlar ekleyebilirsiniz, böylece insanları daha kolay arayabilirsiniz. Aynı şey işler için de geçerli.

BigMIND Home’u Facebook ve Instagram gibi sosyal medya uygulamalarına bağlanmak ve üzerlerindeki verileri yedeklemek için kullanabilirsiniz. Bu özellik yalnızca sosyal medyayla sınırlı olmayıp Box, Google Drive, Dropbox ve OneDrive gibi bulut depolama hizmetleriyle de çalışır.

BigMIND Ana Sayfasını Sevdiğimiz Diğer Nedenler

BigMIND Home’un birkaç premium planı var. 16 GB aylık 99 senttir ve üç mobil cihazı ve üç bilgisayarı yedekleyebilen bir kullanıcınız olmasını sağlar. 100 GB’lık plan aynı şeyi aylık 2,99 ABD doları karşılığında yapmanıza olanak tanır. 500 GB’lık planın aylık maliyeti 6,99 ABD dolarıdır ve dokuz bilgisayarı ve altı mobil cihazı yedekleyebilen üç kullanıcıyı barındırabilir.

Son plan beş kullanıcı için 1 TB yedekleme alanı sunuyor. Sınırsız mobil cihazı ve bilgisayarı yedekleyebilir ve yüksek tanımlı videolar yayınlayabilir. Aylık 12,99 ABD doları.

Abone olmadan önce hizmeti test etmek için ücretsiz 5GB planını kullanabilirsiniz. Bu yeterli değilse, arkadaşlarınızı katılmaya ikna edebilirsiniz ve her bir kişi için 1 GB ek alan elde edebilirsiniz..

BigMIND Home en iyi değere sahip değil, ancak güçlü özelliklere ve başarılı bir kullanıcı deneyimine sahip. Masaüstü için nasıl çalıştığını BigMIND Home incelememizde öğrenebilirsiniz.

5. SOS Çevrimiçi Yedekleme

Screenshot_20190218-155632_SOS

SOS Online Backup iyi bir hizmettir, ancak abonelik maliyetleri en azından pahalıdır. Bununla birlikte, akıllı telefon yedeklemesi için durum böyle olmak zorunda değil, çünkü daha ucuz bir plan tercih edebilirsiniz. Aşağıdaki değer hakkında daha fazla konuşacağız, ancak önce güvenlik hakkında konuşalım.

Uygulama varsayılan olarak dosyaları şifrelemez, ancak etkinleştirebilirsiniz ve bunu yapmanızı öneririz. SOS Online Backup, AES 256 bit şifreleme kullanır ve anahtarınızı yönetmenizi sağlar, bu da onu sıfır bilgi yapar.

Uygulamayı açtığınızda, kategorileri seçmenize olanak tanıyan “koruma” seçeneğiyle basit bir başlangıç ​​sayfası görürsünüz. Görüntüleri, videoları, müzikleri ve uygulama verilerini otomatik olarak yedekleyebilir ve manuel olarak yedeklemek için başka bir klasör veya dosya seçebilirsiniz. Yine de kısa mesajlar veya arama günlükleri için bunu yapamazsınız..

Tasarım güncelliğini yitirmiş ve listemizdeki diğer uygulamalar kadar sezgisel değil.

Play Store kullanıcıları, SOS Online Backup’ın bu listede yer aldığı yeri kabul eder ve 3.8 yıldız derecelendirmesi verir. İndirme sayısı 10.000’in biraz üzerindedir.

Sürekli bir yedekleme yoktur, ancak bir zamanlama ayarlayabilir veya yalnızca Kablosuz ağa bağlıyken çalışmasını kısıtlayabilirsiniz. Zamanlamayı seçerseniz, yedeklemeyi belirli bir saat ve tarihte veya her gün çalışacak şekilde ayarlayabilirsiniz.

SOS Online Backup’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Premium hesaplar için 5 GB’lık ücretsiz bir plan ve 14 günlük ücretsiz deneme sürümü var. Premium planlar yedek pazardaki en kötü planlar arasında yer aldığından satın almadan önce denemenizi öneririz. Sadece 50 GB’lık bir yedekleme alanı için, ayda 4,99 dolar veya yılda 44,99 dolar tüketmeniz gerekir. Diğer planlar daha iyi değil, ancak listenin tamamını istiyorsanız SOS Çevrimiçi Yedekleme incelememizi okuyun.

Son düşünceler

Aralarından seçim yapabileceğiniz çok sayıda kaliteli uygulama yok, bu yüzden SOS Online Backup’ı ekleyerek dereceleri doldurmak zorunda kaldık. Bununla birlikte, diğer uygulamalar iyi olduğu için seçip seçebilirsiniz.

IDrive en iyi seçimimizdir çünkü planları büyük bir değere sahiptir, sıfır bilgi şifrelemesine sahiptir, sınırsız cihazları yedeklemenizi sağlar ve güçlü bir kullanıcı deneyimi sağlar.

İkinci seçimimiz G Cloud sıfır bilgi şifrelemesine sahip değil, bu yüzden IDrive’ın arkasında. Yine de, sadece 3,99 $ sınırsız yedekleme alanı sunuyor ve kullanımı zevkli.

Bir kuruş ödemek istemiyorsanız Degoo en iyi seçenektir, çünkü 100 GB’lık cömert bir yedekleme alanı sunar. Premium plan ucuz değil, ancak sıfır bilgi şifrelemesine sahip. Degoo, SMS veya kişi yükleyemiyor ve mobil arayüzünün çalışması gerekiyor.

Aynı şey BigMIND Home için de söylenebilir, çünkü uygulama bazen kafa karıştırıcı olabilir, ancak ilginç özellikler sunar. Ucuz değil, ancak fiyatları son seçimimiz SOS Online Backup’tan çok daha iyi.

Mobil cihazlar için çevrimiçi yedekleme hakkında ne düşünüyorsunuz? En iyi seçimimizi beğendin mi yoksa Degoo’nun sunduğu ücretsiz plana doğru eğildin mi? Eğer kaçırdığımız bir hizmeti kullanırsanız, nedir? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me