MEGA vs Tresorit: 2020’de Kim Trump Ediyor?

MEGA kendini “gizlilik şirketi” olarak tanıtırken, Tresorit güvenlik özelliklerini vurgular. Eski hizmet en iyi bulut depolama listemizin en üstünde yer alırken, ikincisi altındaki noktayı kaplar. Bu MEGA ve Tresorit savaşında bunları karşılaştırdığımızda bu emrin devam edip etmediğini göreceğiz.


Onlar hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, ayrı MEGA incelememizi ve Tresorit incelememizi okuyun. Kararınızı veremiyorsanız, yardım için en iyi bulut depolama kılavuzumuza bakın. Her ikisi de üzerinde ve diğerleriyle kolayca karşılaştırılabilir.

Bulut depolama hizmetleri farklı kullanıcılar için farklı şeyler olabilir, ancak ortak faktörleri kullanarak çoğunu karşılaştırabiliriz. Depolama maliyeti, güvenlik ve gizlilik, ek özellikler, kullanıcı deneyimi ve paylaşımı içerir. Yine de sizin için neyin en önemli olduğunu bulmanız gerekiyor. Seçimi kolaylaştırmak için sonunda genel bir kazanan ilan edeceğiz.

1

Depolama Maliyeti

Bir hizmet fiyat için çok şey sunuyorsa, iyi bir değerdir. Buna çok sayıda plan eklediğinizde, size eldiven gibi uyan bir plan seçebilmeniz için iyi bir plan esnekliği elde edersiniz. Hizmetin ücretsiz bir plan veya deneme sürümü sunması da harikadır, bu yüzden taahhütte bulunmadan önce test edebilirsiniz. İyi bir değerle ilgileniyorsanız, bulut depolama alanındaki en iyi fırsatlarımızı okuyun.

MEGA’nın ücretsiz bir planı var, Tresorit ise sadece 14 günlük ücretsiz bir deneme süresine sahip. MEGA’nın ücretsiz planı 50GB depolama alanı ile başlıyor, ancak 35GB bir süre sonra buharlaşacak. Bazı çemberlerden atlayarak geri alabilirsiniz, ancak 180 gün sonra tekrar kaybolacaktır. 5 GB’a kadar dosya göndermenizi sağlayan Tresorit Send, beta sürümündedir ve ücretsizdir.

MEGA, dört ücretli planı ile iyi bir esnekliğe sahiptir. Birincisi, Pro Lite, ayda 5.70 $ karşılığında 200GB depolama alanı sağlıyor. İkincisi bunu 1 TB’a çıkarıyor ve ayda 11,42 dolar. Üçüncü plan etkileyici bir 4 TB sunuyor, ancak aylık 22,85 dolar. Son plan, ayda 34,28 dolar, fiyatı ikiye katlamadan aldığınız depolama miktarını iki katına çıkarıyor.

Tresorit, güçlü güvenliğini telafi etmek için yüksek fiyatlara sahiptir, ancak ücretli planları MEGA’larla karşılaştırılamaz. Premium en ucuz olanıdır, ancak 200GB için aylık 10.42 $ ‘dır. Bu 2 TB için bir ücretten daha fazlası. Diğer kişisel planı Solo, ayda 24 $ karşılığında 2 TB alan sağlıyor.

Servis iş planları da sunuyor. Küçük İşletme, kullanıcı başına aylık 20 ABD dolarıdır ve her kullanıcı için 1 TB depolama alanı sunar. Bir sonraki adım olan Business şu anda yüzde 50 indirimli, bu nedenle kullanıcı başına aylık 12 dolar. Gelişmiş dosya kontrolü ve desteği gibi ek özelliklerle önceki planda iyileştirme yapar.

Kurumsal kullanıcı başına aylık 24 ABD dolarıdır ve 100’den fazla kullanıcınız olmasını, yönetici API’sını kullanmanızı ve personele eğitim vermenizi sağlar.

Bu kategoride, para için alacağınız depolama miktarını düşünüyoruz, bu yüzden bariz kazanan MEGA. Planları yarı fiyatına veya depolamanın iki katı.

Tur: MEGA için Depolama Maliyet Noktası

MEGA Logosu
Tresorit Logosu

2

Güvenlik ve Gizlilik

Internet tehditlerle dolu, bu yüzden iyi bir güvenlik olması bir zorunluluktur. Bilgisayar korsanları, fidye yazılımı veya ortadaki adam saldırılarıyla verilerinizi hedeflemekte tereddüt etmeyecek ve giriş kimlik bilgilerinizi de çalabilirler.

Bulut hizmetleri, verileri potansiyel tehditlere karşı korumak için birçok yöntem kullanır. Örneğin, TLS protokolü, ortadaki adam saldırılarının başarılı olmasını engeller ve şifreleme, verilerinizi taşıma sırasında ve beklemede korur. Özel, uçtan uca şifreleme, sizden başkalarının dosyalarınızı okumasını engeller.

İki öğeli kimlik doğrulaması, şifrenizi çalan bilgisayar korsanlarının hesabınıza erişmesini önler. Yine de, ilk etapta güçlü bir şifreniz olduğundan emin olmalısınız.

mega-vs-tresorit-mega-güvenlik

MEGA gizliliğini vurgular ve istemci tarafındaki dosyaları korumak için özel şifreleme kullanır. Şifreleme seviyesi AES 128 bit’tir, bu AES 256 bit kadar güçlü değildir, ancak bu bir sorun olmamalı çünkü çatlamak hala milyonlarca yıl alacaktır. TLS protokolü, aktarılan dosyalara başka bir koruma katmanı ekler. MEGA iki faktörlü kimlik doğrulama da sunuyor.

Bir MEGA kullanıcısı bir cihazı kaybederse, kullanıcı kaybının MEGA hesaplarından ödün vermesini önlemek için oturumu uzaktan yok edebilir. Sürüm oluşturma da mevcuttur, böylece dosyalarınızı fidye yazılımı tarafından vurulursa kurtarabilirsiniz. Daha güçlü sürüm oluşturma özelliklerine ihtiyacınız varsa, sürüm oluşturma için en iyi bulut depolama alanımızı okuyun.

Kaynak kodu da herkese açıktır, bu nedenle MEGA’nın güvenliğini kontrol etmek isteyen herkes bunu yapabilir.

MEGA’nın Yeni Zelanda, Lüksemburg, Almanya, Fransa, Hollanda ve Kanada’da hepsi ABD’den daha gizlilik dostu olan veri merkezleri vardır MEGA, Genel Veri Koruma Yönetmeliği’nin korumasını yalnızca AB.

En güvenli bulut depolama hizmetlerinden biri olan Tresorit, verilerinizin güvende olmasını sağlamak için büyük çaba harcıyor. TLS protokolü dosyalarınızı taşıma sırasında korur ve AES 256 bit şifreleme onları beklemede korur.

mega-vs-tresorit-tresorit-güvenlik

Tresorit, gizliliğinizi korumak için özel şifreleme kullanır, ancak bu, şifrenizi kaybederseniz sıfırlayamayacağı anlamına gelir. Hizmet ayrıca hesabınızı korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama sağlar.

Tresorit, verilerinizi İrlanda ve Hollanda’daki sunucularda tutar, böylece GDPR ile de uyumlu olduğundan emin olabilirsiniz.

Veri merkezleri 7/24 güvenlik, gözetim ve biyometrik tarama kullanır. En son ISO standartlarıyla uyumludur ve Microsoft Azure’u da çalıştırırlar (bu hizmet hakkında daha fazla bilgi için Microsoft Azure incelememizi okuyun).

Birisi cihazınızı çalarsa, hırsızın cihazınıza ulaşmasını önlemek için üzerindeki verileri uzaktan silebilirsiniz. Kötü amaçlı yazılım dosyalarınızı bozar ve fidye para isterse, bunları almak için dosya sürümlendirmesini kullanarak ödeme yapmaktan kaçınabilirsiniz.

Daha pahalı planlar, bir dizi kullanıcı için güvenlik politikaları tanımlamanıza, yöneticilerin cihazları izlemesine ve bunlardan erişimi iptal etmenize olanak tanır.

Bu tur yakındır, çünkü her iki hizmet de gizlilik ve güvenlik konusunda güçlü bir bağlılığa sahiptir, ancak Tresorit, AES 256 bit şifrelemesiyle küçük bir farkla kazanır. Her ikisinin de özel şifrelemeyi nasıl uyguladığından memnun değilseniz, en iyi sıfır bilgili hizmetler makalemizi okuyun.

Tur: Tresorit için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

MEGA Logosu
Tresorit Logosu

3

Kullanıcı deneyimi

Hoş ve anlaşılır bir kullanıcı deneyimi, ana kullanıcı için karmaşık, modası geçmiş ve karmaşık olandan daha iyidir. Hizmet web, masaüstü ve mobil cihazlarda çalışmalı ve istemciler çekici ve sezgisel arayüzlere sahip olmalıdır.

mega-vs-tresorit-mega-masaüstü

MEGA’nın masaüstü uygulaması, standart senkronizasyon modelini kullanan hoş bir arayüze sahiptir – bir senkronizasyon klasörü ve senkronizasyonunuzu yöneten ve ayarlara erişmenizi sağlayan bir sistem tepsisi simgesi. Sizi karıştırmayacak açık bir şekilde bilgi sunar. İstemci Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışır.

mega-vs-tresorit-mega-arayüzü

Web arayüzü hızlı ve basittir ve yeni kullanıcılar yapmaları gerekeni kaybetmezler. Soldaki menüyü kullanarak gezinebilirsiniz ve diğer özellikler ekranın sağ üst köşesindeki menüde bulunur. Genel işlemler için üst menüyü kullanabilirsiniz, ancak bireysel işlemler bir dosyayı sağ tıklatmanızı gerektirir.

Android ve iOS için kullanılabilen mobil uygulama, dosyalarınıza göz atmayı kolaylaştırır ve fotoğraf ve videoları otomatik olarak yüklemenizi sağlar. Dosyalarınıza çevrimdışı olarak da erişebilirsiniz. Mesajlarınızı korumak için MEGA’nın şifrelemesini kullanan bir sohbet özelliği var. İlginç bir ek, ancak orada özel sohbet uygulamaları göz önüne alındığında kullanışlılığı tartışmalıdır..

MEGA ve diğer bulut depolama hizmetlerinin aksine, Tresorit zengin özelliklere sahip bir masaüstü istemcisine sahiptir. Bununla birlikte, bunun bir bedeli vardır, çünkü bunu kullanmak kolay değildir. Tresors adı verilen klasörler oluşturmanızı ve bunları tek tek senkronize etmenizi gerektirir. İstemci Windows, macOS ve Linux’ta kullanılabilir.

Web arayüzü masaüstüne benzer, ancak aynı seçeneklere sahip değil. “Son günler” için sayfa yok, ancak “kişiler” için bir sayfa var.

Mobil uygulama Android ve iOS için kullanılabilir. Fotoğraf ve video gibi mobil dosyaları yüklemenizi ve bulut depolama alanınıza erişmenizi sağlar.

Her iki hizmet de Linux için en iyi bulut depolamamızda yer almaktadır. MEGA veya Tresorit sizin için işe yaramıyorsa, başka önerileri de var. Lezzet, basitlik ve sezgiselliğin bu kategoride daha fazla ağırlık taşımasına rağmen, MEGA kazanır.

Tur: MEGA için Kullanıcı Deneyimi Noktası

MEGA Logosu
Tresorit Logosu

4

Paylaşım

Paylaşma, dosyalarınızı buluta yüklemenin en önemli avantajlarından biridir ve muhtemelen bunu yapacaksınız. Bu yüzden kolay, hızlı olmalı ve doğrudan büyük sosyal ağlara, bireylere ve gruplara gitme kapasitesine sahip olmalıdır. Parola koruması, son kullanma tarihleri ​​ve izinler gibi içerik denetimlerini kullanarak da paylaşımlarınızı koruyabilmeniz gerekir..

mega-vs-tresorit-mega-share

MEGA’nın web istemcisi, bir anahtarla koruyabileceğiniz bir bağlantı oluşturarak dosya paylaşmanıza olanak tanır. Bu onları sıfır bilgi yapar, böylece sadece anahtarı verdiğiniz insanlar okuyabilir. Anahtarı, bağlantınız olan herkesin ona erişmesine izin verecek şekilde bağlantınıza ekleyebilirsiniz veya anahtarı ayrı olarak gönderebilirsiniz. Ayrıca bir şifre veya son kullanma tarihi de belirleyebilirsiniz.

Bir dosyayı paylaşmanın başka bir yolu, dosyayı MEGA arayüzünü kullanarak kişi olarak eklediğiniz herkese göndermektir..

Dosyaları paylaşmakla aynı şekilde çalışan bir bağlantı oluşturarak veya başkalarını e-posta adresleri aracılığıyla davet ederek bir klasörü paylaşabilirsiniz. Bunu yaparsanız, “salt okunur”, “okuma ve yazma” veya “tam erişim” izinlerini ayarlayabilirsiniz. Başkalarını MEGA kullanıcısı olmayanlar da dahil olmak üzere klasörünüze yüklemeye davet etmek için onu “MEGAdrop” klasörü yapabilirsiniz.

Web arayüzünde bir “benimle paylaşılan” sayfası var, ancak başkalarıyla paylaştığınızı gösteren bir sayfa yok. Masaüstü uygulaması da paylaşmanıza izin verir, ancak yalnızca bir bağlantı oluşturarak.

Tresorit, e-posta yoluyla veya bir bağlantı oluşturup kopyalayıp yapıştırarak içeriği belirli kişilerle paylaşmanıza olanak tanır. Bir klasörü paylaşmak için bir e-posta kullanırsanız, alıcıların bir Tresorit hesabına kaydolmaları gerekir. Dosyalar yalnızca bir bağlantıyla paylaşılabilir ve bu gereksinime sahip değildir.

Bağlantıları bir şifre, son kullanma tarihi veya indirme limiti kullanarak koruyabilirsiniz. Klasörlerin üç izin düzeyi vardır. Bunlar paylaşabilen, düzenleyebilen ve görüntüleyebilen “yönetici” dir; Okuyabilen ve değiştirebilen “editör”; ve yalnızca okuyabilen “görüntüleme”.

Oluşturduğunuz bağlantıları takip etmenize yardımcı olacak bir “bağlantılar” görünümü vardır. Başka bir sekme olan “kişiler”, klasör paylaştığınız kullanıcılara gösterir. Bununla birlikte, yükleme bağlantıları oluşturmanın veya sosyal ağlarda paylaşmanın bir yolu yoktur..

Tresorit, paylaşım için en iyi bulut depolama listemizde. “Kişiler” sayfasına sahiptir ve bağlantılara indirme sınırları koyabilir. Yine de, MEGA, bağlantıları sıfır bilgi yapma yeteneğinin yanı sıra yükleme bağlantısı işlevselliğine sahiptir ve bu turu kazanmasına yardımcı olur.

Yuvarlak: MEGA için Paylaşım Noktası

MEGA Logosu
Tresorit Logosu

5

Ek özellikler

Bu kategoride, bulut depolama hizmetlerinin genellikle sunmadığı özelliklere göz atacağız. Bunlara örnek olarak dosya önizlemeleri, gelişmiş sürüm oluşturma, üretkenlik uygulamaları, medya oynatma ve üçüncü taraf uygulamalarla entegrasyon verilebilir..

MEGA’nın yardımcı program uygulamalarında pek bir etkisi yoktur, ancak fotoğraf ve video önizlemeleri sunar. Bununla birlikte, Office dosyalarını çevrimiçi olarak önizleyemezsiniz, bu yüzden onları indirmeniz gerekir.

mega-vs-tresorit-mega-sohbet

Yaygın olmayan bir özellik, MEGA’ya eklediğiniz kişilerle başlatabileceğiniz sohbettir. İletişiminizi gerçek zamanlı olarak korumak için şifreleme kullanır. Daha pratik bir yaklaşım isteyenler için MEGAcmd, bilgisayar becerilerinizi dosyalarla çalışmak için kullanmanıza izin veren bir komut satırı aracıdır. MEGAbird eklentisi, Mozilla Thunderbird kullanarak büyük dosyalar göndermenizi sağlar.

MEGA masaüstü istemcisi, MEGA bulutunuzdaki herhangi bir dosyayı veya favori oynatıcınızdaki bir dosya bağlantısını akışa almanızı sağlar.

Tresorit Seçmeli Senkronizasyon

Tresorit, Tresorit Drive adlı bir ağ sürücüsü özelliğine sahiptir. Senkronizasyon klasöründen farklıdır, çünkü verilerinizi yalnızca sabit diskinizde yer açan bulutta depolar. Seçici senkronizasyona sahip herhangi bir klasör için de senkronizasyonu kapatabilirsiniz.

Microsoft Outlook kullanıyorsanız, Tresorit için bir eklenti olduğu için şanslısınız. Bununla birlikte, üçüncü taraf uygulama entegrasyonları yoktur. Tresorit’in medya oynatıcısı veya fotoğraf önizleyicisi de yok. Bununla birlikte, şirketin bu eksiklikler için iyi bir mazereti var: özel şifreleme kullanımlarını engelliyor.

MEGA’nın daha fazla özelliği var, ancak Tresorit, dosya ve klasörleri senkronize etmenizi ve dosya gezginde görmenizi sağlar. Tresorit bu raundu kazandı.

Yuvarlak: Tresorit için Ek Özellikler Noktası

MEGA Logosu
Tresorit Logosu

6

Karar

Bu savaş birçok açıdan yakındı. En belirleyici kategori, MEGA’nın büyük bir farkla kazandığı depolama maliyetidir. Her iki hizmet de güçlü bir güvenlik ve gizliliğe sahiptir, ancak Tresorit, MEGA yakın olsa bile daha iyi olduğunu kanıtladı. MEGA, kullanıcı deneyimi kategorisinde Tresorit’i geride bıraktı ve küçük bir fark değildi.

MEGA, yükleme bağlantısı ve sıfır bilgi özellikleri sayesinde paylaşım kategorisinde de kazandı. Tresorit, sürücü işlevselliği nedeniyle ek özellikler kategorisinde bir galibiyetle MEGA’nın liderliğini azaltmayı başardı, ancak sonunda MEGA’nın daha fazla galibiyeti vardı ve genel kazananımız.

Kazanan: MEGA

Bu karşılaştırma hakkında ne düşünüyorsun? Sizce Tresorit’in güvenliği fiyat etiketini haklı çıkarıyor mu? MEGA’nın daha iyi bir seçim olduğunu kabul ediyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin ve Dropbox ve MEGA’nın da nasıl karşılaştırıldığını okuyun. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map