Google Dosya Paylaşımı: 2020 için Tam Kılavuz

Google Drive yalnızca bulut depolama ve senkronizasyon için bir hizmet değil, aynı zamanda Microsoft Office için de iyi bir alternatiftir. Bir kelime işlemci, bir sunum programı, bir çizim programı, bir form oluşturucu ve elektronik tablolar sağlar. Ayrıca PDF, HTML, TXT ve daha fazlası dahil olmak üzere popüler Microsoft dosya türlerini tamamen destekler. 


Bu, Office veya benzeri programlara sahip olsun ya da olmasın, dosyaları ortak çalışanlarla paylaşmayı kolaylaştırır. Bu, ortak çalışanların tarayıcı ve internet bağlantısı olması koşuluyla sizinle dosyaları görüntüleyip düzenleyebileceği anlamına gelir. 

Bu kılavuzda, Google Drive ile dosya paylaşımının temellerini ve kimlerin görüntüleyebileceğini, düzenleyebileceğini, yorum yazabileceğini ve çok daha fazlasını nasıl kontrol edebileceğinizi öğreneceksiniz. Bu dosya depolama ve senkronizasyon hizmeti hakkında daha fazla bilgi almak için Google Drive incelememizi de okuyabilirsiniz..

Google Drive’da Dosya Paylaşma

E-posta adreslerine sahip olduğunuz sürece Google Drive dosyalarını herhangi biriyle paylaşabilirsiniz. Bu dosyaları paylaştığınızda, dosyaları kimlerin görüntüleyebileceğini, düzenleyebileceğini veya üzerinde yorum yapabileceğini denetleyebilirsiniz. Google Drive’da depolanan dosyalarınızı bir PC, Android veya iOS cihazdan nasıl paylaşacağınızı göstereceğiz.

Tarayıcınızla Google Drive’da Dosya Paylaşma

Google Drive’ı açın ve paylaşmak istediğiniz dosyayı bulun. Dosyayı tıklayın ve ardından ekranınızın sağ üst köşesinde artı işareti olan bir kişiye benzeyen “paylaş” simgesini tıklayın. Ayrıca dosyayı sağ tıklayıp “paylaş” ı da seçebilirsiniz.

google-dosya paylaşım-google-drive-share

Birden fazla dosya paylaşmak için klavyenizdeki “üst karakter” tuşunu basılı tutun ve iki veya daha fazla dosya seçin. Ardından ekranınızın sağ üst tarafındaki “paylaş” ı tıklayın. 

Google Formlar için paylaşım seçenekleri diğer dosya türlerine göre farklıdır. Bir form üzerinde birlikte çalışmak için ortak çalışanlarla paylaşabilirsiniz. Bunu yapmak için formu açın, ekranınızın sağ üst tarafındaki üç noktayı tıklayın ve “ortak çalışan ekle” yi seçin. 

google-dosya paylaşım-google-form-daha-eklenti işbirlikçiler

Ortak çalışanınızın adını veya e-posta adresini yazın ve ardından “gönder” i tıklayın. Ortak çalışan daha sonra kaydedilen yanıtlar da dahil olmak üzere formun herhangi bir bölümünü düzenleyebilir. 

google-dosya paylaşım-google-form-daha-eklenti işbirlikçileri-name-posta

Not: Paylaşılan bağlantının her ortak çalışana e-posta olarak gönderilmesini istemiyorsanız “gelişmiş” i tıklayın.

google-dosya paylaşım-insan-izinleri-ileri

Ardından “kişileri bilgilendir” kutusunun seçimini kaldırabilirsiniz.

google-dosya paylaşım-insan-izinleri-kişilere haber

Google Dokümanlar Dosyalarını Belirli Kişiler ve İzinler ile Paylaşma

Bir Google Dokümanlar dosyasını paylaşmak için “paylaş” simgesini tıklayın veya dosyayı sağ tıklayın ve “paylaş” ı seçin. Bu, “başkalarıyla paylaş” yazan bir kutu açar. “Kişiler” altında, Google Dokümanlar dosyalarını paylaşmak istediğiniz belirli kişilerin e-posta adreslerini girebilirsiniz. Alıcının bir Google hesabı yoksa, yalnızca dosyayı görüntüleyebilir.

google-dosya paylaşım-insanlar

Erişim izinlerini tanımlamak için, “başkalarıyla paylaş” açılır kutusunun sağ tarafındaki “kurşun kalem” simgesini tıklayın. Üç paylaşım seçeneği elde edersiniz: “düzenleyebilir”, “yorum yapabilir” veya “görüntüleyebilir”. İstediğiniz seçeneği belirleyin ve ardından “gönder” i tıklayın.

google-dosya paylaşım-insan izinler

Google Drive’da Dosya Paylaşma

 1. Google Drive’ı aç
 2. Paylaşmak istediğiniz dosyayı bulun
 3. “Paylaş” simgesini tıklayın veya dosyayı sağ tıklayın ve “paylaş” ı seçin
 4. Birden fazla dosya için klavyenizdeki “üst karakter” tuşunu basılı tutun, iki veya daha fazla dosya seçin ve ardından “paylaş” ı tıklayın
 5. Google Formlar için formu açın, “diğer” i tıklayın ve “ortak çalışan ekle” yi seçin. Ortak çalışanlarınızın adını veya e-posta adresini yazın ve “gönder” i tıklayın
 6. “Başkalarıyla paylaş” kutusuna, dosyaları paylaşmak istediğiniz kişinin veya kişilerin e-posta adreslerini “kişiler” altına girin 
 7. Sağ taraftaki “kurşun kalem” simgesini tıklayın, “düzenleyebilir” i “görüntüleyebilir” veya “yorum yapabilir” i seçin ve “gönder” i tıklayın

Dosyaları Gruplarla Paylaşma

Google dosya paylaşımı 200 kişi veya grupla sınırlıdır. 100’e kadar kişi aynı anda yorum yapabilir ve düzenleyebilir, ancak dosyayı yayınlamak ve paylaşılabilir bir bağlantı oluşturmak daha kolay olsa da 100’den fazla kişi dosyayı görüntüleyebilir.

Ayrıca 200’e kadar kişi veya grupla dosya paylaşabilirsiniz, ancak bunun ötesinde bir Google Grubu oluşturmanız ve dosyayı tek bir e-posta adresiyle grupla paylaşmanız gerekir..

google-dosya paylaşım-google-grupları oluşturmak

Örneğin, [e-posta korumalı] gibi belirli bir e-posta adresine sahip bir grup oluşturabilir ve gruba üye ekleyebilirsiniz. Daha sonra dosyaları grup üyeleriyle paylaşmak için grup e-posta adresini kullanabilirsiniz.

İçeriği ana grubun bir alt grubuyla paylaşıyorsanız, alt grubun üyeleri üst grupla paylaşılan içeriğe erişebilir. Üyeleri gruptan da kaldırabilirsiniz; grubun paylaşılan klasörüne veya dosyasına erişimini kaybeder. 

Gruba daha sonra eklediğiniz yeni üyeler dosyaları URL’ler aracılığıyla açabilir, ancak paylaşılan klasör veya dosya Google Drive’daki “benimle paylaşılan” görünümlerinde hemen görünmez. Bunun yerine, içeriği grupla veya her yeni üyeyle tek tek paylaşmanız gerekir..

Ayrıca, grubunuzun içerik paylaşım yeteneklerini başkalarıyla sınırlayabilir ve yalnızca kuruluşunuzdaki belirli kişilerin dosyalara erişmesine izin verebilirsiniz.

Bir dosyayı bir grupla paylaşmak için Google Drive’da bir belge oluşturun veya mevcut bir dosyayı açın, ardından “paylaş” ı tıklayın.

google-dosya paylaşım-google-drive-share

“Gelişmiş” i tıklayın, ardından grubun “kişileri davet et” in e-posta adresini girin ve erişim izni düzeylerini seçin: “düzenleyebilir”, “yorum yapabilir” veya “görüntüleyebilir”. Ardından “tamamlandı” yı tıklayın.

google-dosya paylaşım-insan-davet-insan izinler

Google Drive’da Bir Grupla Dosyaları Paylaşma

 1. Google Drive’da bir doküman oluşturun veya mevcut bir dokümanı açın
 2. “Paylaş” ı tıklayın
 3. “Kişileri davet et” bölümünün altına grubun e-posta adresini girin
 4. Erişim izni seviyelerini seçin: “düzenleyebilir”, “yorum yapabilir” veya “görüntüleyebilir”
 5. “Tamamlandı” yı tıklayın

Dosya Bağlantısı Nasıl Paylaşılır

Ayrıca, bağlantıya sahip olan herkesin dosyaya erişebilmesi için dosyanızın paylaşılabilir bağlantısını başkalarıyla da gönderebilirsiniz. 

Dosyayı seçin, ardından ekranın sağ üst köşesindeki “zincir bağlantısına benzeyen” paylaşılabilir bağlantı al “simgesini tıklayın. Aksi takdirde, dosyayı sağ tıklayın ve “paylaşılabilir bağlantı al” ı seçin.

google-dosya paylaşım-get-paylaşılabilir bağlantı

“Paylaşım ayarları” nı tıklayın. 

google-dosya paylaşım-get-paylaşılabilir bağlantı paylaşımı-ayarları

İzin seçeneklerini belirlemek için “bağlantıya sahip olan herkes” in yanındaki “aşağı” oku tıklayın.

google-dosya paylaşım-get-paylaşılabilir bağ-kimseyi-ile-link-izinleri

Bağlantıyı kopyalayıp bir e-postaya veya paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın. 

Web’de bağlantıya sahip olan herkesin arayabileceği, bulabileceği ve açabileceği şekilde dosyanızı herkese açık olarak paylaşmak için “paylaşılabilir bağlantı al” ı tıklayın, “bağlantıya sahip olan herkes” in yanındaki “aşağı” oku ve “daha fazla” yı tıklayın.

google-dosya paylaşım-get-paylaşılabilir bağ-kimseyi-ile-bağlantı-daha

“Web üzerinde herkese açık” seçeneğini tıklayın, ardından “kaydet” i tıklayın.

google-dosya paylaşım-get-paylaşılabilir bağ-kimseyi-ile-link-halk

Not: Dosyanızı açar ve bir kişinin adı yerine anonim bir hayvan görürseniz, dosyaya erişen kişinin bir Google hesabında oturum açmamış olduğu anlamına gelir.

Google Drive’da Bağlantı Paylaşma

 1. “Paylaşılabilir bağlantı al” ı tıklayın veya dosyayı sağ tıklayın ve “paylaşılabilir bağlantı al” ı seçin
 2. “Paylaşım ayarları” nı tıklayın ve ardından izin seçeneklerini belirlemek için “bağlantıya sahip olan herkes” in yanındaki “aşağı” oku tıklayın
 3. Bağlantıyı kopyalayın ve paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın
 4. Dosyanızı herkese açık olarak paylaşmak için “paylaşılabilir bağlantı al” ı ve ardından “bağlantıya sahip olan herkes” in yanındaki “aşağı” oku tıklayın
 5. “Diğer” i tıklayın ve “web üzerinde herkese açık” ı seçin. “Kaydet” i ve ardından “bitti” yi tıklayın

Google Drive’da Dosya Paylaşmayı Durdurma

Artık bir dosyayı belirli kişilerle paylaşmak istemiyorsanız, bunu değiştirmenin en kolay yolu dosya veya klasörü sağ tıklamak, “paylaşım” a ve ardından “gelişmiş” e tıklamaktır. Buradan, artık paylaşmak istemediğiniz kişileri sağ taraftaki “x” işaretine tıklayarak kaldırabilirsiniz..

Mobil Uygulama ile Google Drive’da Dosya Paylaşma

Google Drive’ı Android veya iOS cihazınızdan kullanıyorsanız, işlem benzerdir ancak masaüstü sürümünde birkaç küçük değişiklikle. Tek bir dosyayı paylaşmak için Google Drive uygulamasını açın ve dosya adının yanındaki “daha fazla” simgesine (üç nokta) hafifçe vurun.

google-dosya paylaşım-daha

“Paylaş” a hafifçe vurun.

google-dosya paylaşım-daha-share

Birden fazla dosya paylaşmak için bir klasör oluşturun ve dosyaları ona ekleyin ve ardından tüm klasörü paylaşmak için klasör adının yanındaki “diğer” simgesine dokunun.

google-dosya paylaşım klasör paylaşımı

Android veya iOS Cihazlarda Dosya Paylaşım İzinleri

Bir Android veya iOS cihazı kullanıyorsanız, dosyaları Google hesabı olan belirli kişilerle paylaşabilirsiniz. “Kişiler” altında, kişinin e-posta adresini veya paylaşmak istediğiniz Google grubunu girin.

google-dosya paylaşım-insanlar

“Gönder” simgesine hafifçe vurun.

google-dosya paylaşım-insan-send

Not: Kullanıcılara e-posta ile bildirim gönderilmesini istemiyorsanız, üstteki “daha fazla” simgesine (üç nokta) hafifçe vurun ve “gönderme bildirimlerini atla” yı seçin.

google-dosya paylaşım-atlama-gönderme bildirim

Mobil Cihazlarda Google Drive’da Dosya Paylaşma

 1. Google Drive uygulamasını açın ve dosya adının yanındaki “daha fazla” simgesine (üç nokta) hafifçe vurun
 2. “Paylaş” a hafifçe vurun
 3. Birden fazla dosya için bir klasör oluşturun ve dosyaları bu klasöre ekleyin ve ardından tüm klasörü paylaşmak için klasör adının yanındaki “diğer” simgesine dokunun
 4. “Kişiler” altında, kişinin e-posta adresini veya paylaşmak istediğiniz Google grubunu girin
 5. “Gönder” e hafifçe vurun

Mobil Cihazlarda Bağlantı Kullanarak Dosya Paylaşma

Paylaşılabilir bir bağlantı alabilir ve dosyayı başkalarına gönderebilirsiniz, böylece dosya bağlantısı olan herkes buna erişebilir. 

Dosya adının yanındaki “diğer” simgesine (üç nokta) hafifçe vurun ve açmak için “bağlantı paylaşımı kapalı” ya hafifçe vurun.

google-dosya paylaşım bağlantı paylaşımı-off

“Bağlantıyı kopyala” ya dokunun ve ardından bağlantıyı paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın.

google-dosya paylaşım bağlantı paylaşımı kopya-link

Not: Dosyanın sahibi siz değilseniz, “bağlantı paylaş” seçeneğini görmezsiniz. Bu durumda, dosya sahibinden dosyayı paylaşma izni isteyin.

Mobil Cihazda Google Drive Bağlantısı Nasıl Paylaşılır?

 1. Dosya adının yanındaki “daha fazla” simgesine (üç nokta) ve “bağlantı paylaşımı” na hafifçe vurun
 2. “Bağlantıyı kopyala” ya dokunun ve ardından bağlantıyı paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın

Mobil Cihazınızdan Genel Olarak Dosya Paylaşma

Ayrıca, dosyayı herkesin İnternet’te arama yapması, bulması ve açması için mobil cihazınız üzerinden herkese açık olarak paylaşabilirsiniz..

“Diğer” simgesine, ardından “paylaş” a hafifçe vurun. Sayfayı aşağı kaydırın ve “erişimi olan kişiler” e dokunun.

google-dosya paylaşım--erişimi vardır

Açmak için “bağlantı paylaşımı kapalı” ya hafifçe vurun.

google-dosya paylaşım erişim bağlantı paylaşımı-off

İzin seçeneklerini belirlemek için “aşağı” okuna dokunun: “düzenle”, “yorum” veya “görünüm”.

google-dosya paylaşım-herkes-ile-link-izinleri

Bağlantıyı paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın.

Google Drive Dosyasını Mobil Cihazınızdan Herkese Açık Olarak Paylaşma

 1. “Diğer” simgesine, ardından “bilgi” ye hafifçe vurun ve “bağlantı paylaşımı kapalı” yı seçin
 2. İzin seçeneklerini belirlemek için “aşağı” okuna dokunun: “düzenle”, “yorum” veya “görünüm”
 3. Bağlantıyı paylaşmak istediğiniz yere yapıştırın

Google Dosya Paylaşımı: Gizlilik ve Güvenlik

Google Drive’da dosya paylaşmak ve dağıtmak kolaydır, ancak bazı eksiklikleri vardır. En büyüklerinden biri, yalnızca şifreye sahip olanların paylaşılan dosyayı görüntüleyebilmesi veya indirebilmesi için bağlantıların son kullanma tarihlerini veya şifrelerini ayarlayamamanızdır. Google Drive ile güvenli dosya paylaşımı zor ve hassas dosyalar için kullanılmasını önermiyoruz.

Diğer bulut depolama hizmetlerinin çoğu da buna sahip değildir, ancak sağlayıcıları paylaşmak için en iyi bulut depolama alanımız arasında birkaç istisna vardır. Bu bulut depolama listesinden en iyi önerimiz, dosya paylaşımını şifreleyen ve bağlantılarda son kullanma tarihleri, şifreler ve indirme sınırları belirlemenizi sağlayan Sync.com’dur (Sync.com incelememizi okuyun).

Ayrıca, Google Drive’ın şartlar ve koşullar sözleşmesinin şirkete depolanan ve paylaşılan içeriği taramasına izin verdiğini de bilmelisiniz. Bunun nedenlerinden biri, filmler gibi telif hakkıyla korunan malzemelerin, özellikle de işkence görüyorlarsa, paylaşılmasını önlemektir.. 

Biraz daha fazla gizlilik arıyorsanız, Sync.com, Tresorit veya pCloud gibi en iyi sıfır bilgili bulut depolama sağlayıcılarından birini kullanmanız daha iyi olur.

Son düşünceler

Dosya paylaşımı, Google Drive’ın en önemli öğelerinden biridir, bu olmadan paylaşım için en iyi bulut depolama alanı arasında en iyi seçimlerimiz olmaz. Çoğunlukla, süreç basittir ve bu kılavuzun sizi doğru yola koymasını umuyoruz.

İstediğiniz tek şey belgelerle ortak çalışmak, paylaşmak ve onlarla çalışmaksa, Google Drive harika bir seçenektir. Önceliğiniz güvenlik ve gizlilikse, işbirliği için en iyi bulut depolama araçlarımıza daha fazla seçenek okuyun. Aşağıdaki yorumlar bölümünde ne düşündüğünüzü bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map