Evernote vs OneNote 2020 Karşılaştırması: En iyi not alma uygulaması nedir?

Kendi el yazınızı okuyamamaktan daha kötü bir şey yoktur. İster proje gereksinimleri, ister sınıf notları veya not aldığınız parlak fikirlerin bir listesi olsun, yedi yaşındaki (veya bir doktorun) zanaatkarlığınız olduğu için karalamalarınızı sonsuza kadar kaybedersiniz.


Mutlu bir şekilde, tavuk çizik sendromu ile lanetlenmiş olanlar için, post-it notlara ve kokteyl peçetelerine güvenmekten çok uzun bir yol kat ettik. Bulut not alma uygulamasının dönemi üzerimizde ve biraz daha dikkat çekici.

Bulutlarımızdaki kafalarımızla yaşayacağımız türler olarak, daha önce mevcut en iyi not alma uygulamalarını araştırdık. Daha şaşırtıcı bulgularımızdan biri, orada birkaç seçenek olsa da, sadece ikisinin not alma ihtiyaçlarınızı kolaylaştırmak ve güçlendirmek için özelliklere ve esnekliğe sahip olmasıydı: Evernote ve OneNote.

Bu makalede, ikisinden hangisinin daha iyi bir çözüm olduğunu kesin olarak belirleyip belirleyemeyeceğimizi, başa baş karşılaştırmaya karar verdik. Daha yakından bakmak isterseniz, ayrı Evernote incelememize ve OneNote incelememize de göz atmayı unutmayın..

Evernote veya OneNote: En İyi Not Alma Uygulamasını Seçme

OneNote, 2003 yılında piyasaya sürülen daha uzun sürdü, ancak Evernote tarihsel olarak yetenekli bir not alma aracı olarak daha fazla çevrimiçi vızıltı üretti. Bu da 2017 sonundan itibaren etkileyici bir 200 milyon Evernote kullanıcısına yol açtı.

Bununla birlikte, Microsoft ürününü geliştirmeye devam ettiğinden ve şimdi Evernote ile elde edemeyeceğiniz birkaç özellik sunduğundan öykü değişiyor gibi görünüyor (daha sonra olanlar hakkında daha fazla bilgi).

Bununla birlikte, sesli notları kaydetmek ve market listelerini derlemek için basit bir uygulama arıyorsanız, Evernote ve OneNote’un kolayca en iyi iki not alma uygulaması olduğu sorusu yoktur. İhtiyacınız buysa, Google Keep ile çok daha iyi durumda olacaksınız (Google Keep incelememizi okuyun).

Evernote ve OneNote’u tam anlamıyla dikkate değer yapan birçok şey var, ama bizim için her şey organizasyon ve esneklikle başlıyor. Notlarınızı içerecek not defterleri oluşturma yeteneği, örneğin Kutu Notları ile bulamayacağınız bir şeydir (Kutu Notları incelememizi okuyun).

Her iki not çözümünü de beş mermi olarak böldüğümüzde, aşağıda bahsedeceğimiz çok daha fazla özellik var: maliyet ve kapasite, organizasyon özellikleri, not biçimlendirme, işbirliği ve güvenlik.

1

Maliyet ve Kapasite

Öncelikle, her bir aracın abonelik maliyetlerini karşılaştıracağız ve bu maliyetlere ne tür depolama kapasitesi, not boyutu ve bant genişliği sınırlarının eklendiğine bakacağız..

Evernote

Evernote’un ücretsiz bir planı var, ancak çok aktif kullanıcılar için sorun olacak bazı sınırlamalar getiriyor. Bunlardan en kısıtlayıcı olanı aylık 60 MB’lık bir bant genişliği.

Bu, sadece özel bir günlük kaydı çözümü arayanlar için bir sorun oluşturmazken, bir öğrenciyseniz veya Evernote web kesme makinesini düzenli olarak kullanıyorsanız, biraz hamur atmanız gerekebilir. Ücretsiz planın diğer sınırları, iki cihazlı bir senkronizasyon sınırı ve 25 MB’lık bir not boyutunu içerir.

Bu tür sınırların sorun haline geldiği kişiler için iyi haber, Evernote’un gerçekten o kadar pahalı olmadığıdır. Evernote Plus ayda aya giderseniz ayda sadece 3,99 dolar ve bir yıl önceden kayıt yaptırırsanız 34,99 dolar.

Evernote Plus ile aylık 1 GB yükleme sınırı, maksimum 200 MB not boyutu ve sınırsız senkronize cihaz elde edersiniz. Bu yeterli bant genişliği değilse, Evernote Premium sizi ayda 7,99 $ veya yıllık 69,99 $ karşılığında ayda 10 GB’a çıkarır.

Evernote, abonelik ne olursa olsun depolama alanına herhangi bir kısıtlama getirmez. Teknik olarak şirket kendini “sınırsız” olarak faturalandırıyor. Daha da teknik olarak, bant genişliği sınırları ile bu iddia gerçekte doğru değildir. Ayrıca, yükseltip yükseltmemenizden bağımsız olarak, istediğiniz zaman en fazla 250 dizüstü bilgisayarınız olabilir.

Maliyetler 2016’da aslında önemli ölçüde arttı (göreceli olarak), ancak hala Evernote’un aldığınız her şey için iyi bir anlaşma olduğunu düşünüyoruz. Bununla birlikte, OneNote’tan daha iyi bir anlaşma olup olmadığını görelim.

Bir not

OneNote’un maliyeti aslında Microsoft’un bulut depolama hizmeti OneDrive ile entegre edilmiştir. OneDrive’ın kendisi, bugün en iyi bulut depolama seçenekleri arasında sıralanan oldukça güçlü bir üründür.

Bu tümleştirmenin sonucu, OneNote kullanılarak oluşturulan notların, Microsoft Office belgeleri, fotoğrafları ve videoları da dahil olmak üzere OneDrive’a yüklediğiniz diğer dosyalarla paylaşım alanı oluşturmasıdır. Bu, Onevernote’u nasıl yönettiğiniz konusunda Evernote ile yaptığınızdan biraz daha çalışkan olmanız gerektiği anlamına gelir, ancak en azından etrafta çalışacak aylık bant genişliği sınırları yoktur, en azından.

OneNote uygulamasının kendisi ücretsizdir. Windows 10 için Microsoft Store’da indirebilirsiniz ve MacOS, iOS ve Android için de sürümler vardır. Ayrıca, Microsoft şu anda yalnızca OneDrive’a kaydolduğunuz için size 5 GB depolama alanı sağlayacaktır. Bu, en iyi ücretsiz bulut depolama alanı teklifleri arasında yer almasa da, bir şey.

Notlarınız için daha fazla alana ihtiyacınız varsa, bir OneDrive planı satın almanız gerekir. Microsoft’un ayda sadece 1,99 ABD doları için 50 GB seçeneği vardır, ancak daha iyi bir anlaşma, Office 365’e erişmenizi sağlayan 6,99 ABD doları tutarındaki 1 TB planının tartışmasız en iyi ofis paketi olmasıdır..

Öğrenci iseniz, aslında Office 365’i ücretsiz olarak da edinebilirsiniz, bu OneNote’un öğrenciler için genel olarak en iyi not alma uygulaması olduğunu düşünmemizin nedenlerinden biridir. Bu teklif hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinebilirsiniz.

Birinci Tur Düşünceler

Bir not defterini diğerinin üzerinde seçmeye ilk adımımız kolay bir karar vermez. Her iki hizmet de bu değer biraz farklı olsa da iyi bir değer sunuyor. Örneğin Evernote, ücretsiz planında bile size sınırsız depolama alanı sunar, ancak aylık bant genişliklerinde bundan asla tam olarak yararlanamayacaksınız.

Bu arada OneNote’un bant genişliği sınırları yoktur, ancak depolama kapağı vardır ve bulut depolama alanını diğer OneDrive dosyalarıyla da paylaşır. OneDrive’ı OneNote depolama alanı dışında bir şey için kullanmayı planlamasanız bile, bu 5 GB istediğinizden daha hızlı kaybolabilir.

Öte yandan, 1 TB OneDrive planı ayda sadece 6,99 ABD dolarına mal oluyor ve bununla birlikte bir dizi başka yararlı araç elde ediyorsunuz. Bununla birlikte, Evernote Plus ayda üç dolar daha az ve aylık 1 GB bant genişliğini aşmak düşündüğünüzden daha zor.

Bir bulut depolama aracına da ihtiyacınız varsa ve OneDrive’ı seviyorsanız, OneNote muhtemelen daha uygun maliyetli olacaktır. Zaten bulut depolama alanına sahip olanlar için, örneğin Dropbox veya pCloud ile ve Microsoft Office ile ilgilenmeyenler için Evernote daha fazla değer sağlar.

Bu makalede özellikle not alma uygulamalarına baktığımızdan, Evernote’a küçük bir avantaj sağlıyoruz. Ancak katılmıyorsanız sizi suçlamıyoruz.

Tur: Evernote için Maliyet ve Kapasite Noktası

Evernote Logosu
OneNote Logosu

2

Organizasyon Özellikleri

Değerden daha fazlası, hem Evernote’u hem de OneNote’u bugün mevcut olan diğer not alma uygulamalarının önüne koyan alanlardan biri, düşünceleri ve araştırmaları düzenlemek için ne kadar iyi tasarlanmış olduklarıdır. İkinci raunt daha yakından bakar.

Evernote

Evernote’un işi düzenli tutmaya yönelik yaklaşımında not defteri kullanımı var. Kişisel günlüğünüz, sınıflarınız, projeleriniz, kitap fikirleriniz veya başka herhangi bir şey için ayrı ayrı not defterleri oluşturabilirsiniz.

Daha önce de belirtildiği gibi tek sınır, sadece 250 adede kadar not defteriniz olabileceğidir, bu da dürüst olursak bir nebze olur. Ancak her dizüstü bilgisayar, ihtiyacınız olduğu kadar not tutabilir.

Evernote’un düzeni anlaşılır olsa da, bize biraz Outlook hatırlatıyor olsa da, düzinelerce not defteri ve yüzlerce not oluşturduktan sonra, sıralamak oldukça zor olabilir. Bu durumlar için Evernote’un iki çözümü vardır: arama ve etiketler.

Arama özelliği düşündüğünüz gibi çalışır: aramak istediğiniz dizeyi yazın; ilgili notları bulmak için algoritmalar işe yarayacaktır. Belirli not defterlerinde veya tüm Evernote hesabınızda arama yapabilirsiniz.

Etiketler daha da yararlı olabilir. Bir etiket, özel tanımlayıcıları kullanarak ilgili notları sıralamanızı sağlar. Örneğin, “tarifler” adlı bir etiket oluşturabilir ve bunu reçete içeren herhangi bir nota uygulayabilirsiniz. Ayrıca, “cloudwards” ve “web barındırma” gibi bir etiket kombinasyonu içeren notları da arayabilirsiniz.

Evernote’un sevdiğimiz bir diğer organizasyon özelliği, internet için bir kaydet düğmesi olarak çalışan, araştırma toplamak veya daha sonra okumak istediğiniz makaleleri yakalamak için yararlı olan web kesme eklentisidir..

Tam bir sayfayı, yalnızca makale metnini veya makalenin basitleştirilmiş bir sürümünü kırpabilirsiniz. Ayrıca bir ekran görüntüsü alabilir veya sayfaya bir bağlantı ile yer imi koyabilirsiniz. Klibi kırpmaya karar verdiğinizde, Evernote kırpmayı saklamak istediğiniz not defterini seçmenize izin verir, aynı zamanda etiketler ve açıklamalar ekler.

Evernote ayrıca önemli e-postaları, her kullanıcının aldığı benzersiz bir Evernote e-posta adresine yönlendirerek kaydetmenizi sağlar.

Bu işlevi otomatikleştirmeyi tercih ederseniz, hem Zapier hem de IFTTT, Evernote ile birlikte çalışarak belirli kişilerden belirli bir Evernote not defterine e-posta göndermek gibi şeyler yapmanızı sağlar. Her iki otomasyon aracı için notları Google Drive ile senkronize etmek, Facebook beğenilerini izlemek veya bir iOS takvimi güncellendiğinde not oluşturmak gibi birçok başka tarif de mevcuttur. Son olarak, hem yerel olarak hem de Google Drive’dan yüklenen notlara dosya ekleyebilirsiniz.

Genel olarak, Evernote’un kurumsal özelliklerinden tam olarak yararlananlar için yazılım, notlarınızı, araştırmalarınızı ve fikirlerinizi düzenli tutmak için harikalar yaratabilir.

Bir not

OneNote, çalışmayı düzenlemek için Evernote ile aynı özelliklerin çoğunu paylaşır ve ilgili notları toplamak için not defterleri en önemlisidir. Evernote aslında işleri bir adım daha ileri götürür: her dizüstü bilgisayarın projeleri daha da alt bölümlere ayırmak için birden fazla renk kodlu “bölümü” olabilir.

Ayrıca, OneNote, Evernote gibi kaç tane not defteri oluşturabileceğiniz konusunda herhangi bir sınırlama getirmez.

OneNote yazılımının sol üst köşesine yakın olan büyüteç simgesini tıklayarak belirli anahtar kelimeler içeren notları arayabilirsiniz. Aramayı belirli bir not defteri bölümü veya not defteri ile kısıtlayabilir veya tüm not defterlerinde arama yapabilirsiniz.

OneNote ayrıca ilgili notları sıralamak için önceden tanımlanmış etiketlere sahiptir. Bununla birlikte, bunlar, sadece altı oldukça belirsiz seçeneğe sahip (örneğin, “önemli”, “soru”, “kritik”) ciddi not alan kişiler için neredeyse işe yaramaz olma noktasıyla sınırlıdır..

OneNote 2016 özel etiketler oluşturmanıza izin verirken, Microsoft mağazasında bulunan uygulamanın sürümü desteklemiyor ve Microsoft OneNote 2016’yı gün batımına karar verdi. Umarım, Microsoft bunu düzeltir, ancak şimdilik bu, OneNote’u seçerseniz birlikte yaşa.

OneNote’un web makası, Evernote’unki kadar hoş olmasa bile daha az zahmetlidir. Tam sayfaları veya makaleleri kırpabilir, ekran görüntüleri çekebilir ve daha sonra neden kaydettiğinizi kendinize hatırlatmak için kuponlarınıza notlar ekleyebilirsiniz..

Evernote gibi, OneNote ve varsayılan not defteri için bir adres ayarlayarak e-postaları notlara dönüştürebilirsiniz. Bundan sonra, e-postaları korumak için bu adrese yönlendirebilirsiniz.

OneNote, Evernote ile bulacağınız tariflere benzer tariflerle hem Zapier hem de IFTTT ile de çalışır. Önemli e-postaları Gmail’den bir dizüstü bilgisayara otomatik olarak aktarma, iPhone ekran görüntülerini kaydetme ve sevdiğiniz Tweetleri kaydetme, yapabileceklerinize sadece birkaç örnektir.

Yuvarlak İki Düşünce

Evernote ve OneNote, bulut tabanlı notları düzenleme söz konusu olduğunda en iyi iki araçtır. Ayrıca, onları birbirinden ayıracak çok şey yok.

OneNote’un Evernote’a göre iki önemli avantajı, sınırsız not defteri oluşturabilmeniz ve not defterlerini bölümlere ayırabilmenizdir. Bu arada Evernote’un OneNote’a göre en büyük avantajı özel etiketler oluşturmanıza izin vermektir. Ayrıca, biraz daha iyi bir web kesme makinesi var.

Birinci turda olduğu gibi, her iki aracın da diğerinin üzerinde gerçek bir ayağı olduğunu önerecek çok şey yok. Bununla birlikte, özel etiket kullanımının dizüstü bilgisayar bölümlerinden daha yararlı olduğunu düşünüyoruz ve çoğu insan 250 dizüstü bilgisayar sınırıyla iyi olacak.

OneNote için güçlü bir tartışma yapılabilmesine rağmen, bir kez daha Evernote ile gidiyoruz.

Yuvarlak: Evernote için Organizasyon Özellikleri Noktası

Evernote Logosu
OneNote Logosu

3

Not Biçimlendirme

Kafa kafaya bu üçüncü turda, not biçimlendirme özelliklerine bir göz atmaya karar verdik. Kuruluşta olduğu gibi, bu, Zoho’nun ürünü (Zoho Notebook incelememizi okuyun) gibi daha az not alan uygulamaların yetersiz kaldığı, ancak hem Evernote hem de OneNote’un daha fazla veya daha az mükemmel olduğu bir alandır.

Evernote

Evernote, modern bir kelime işlemcide bulacağınız zengin metin biçimlendirme seçeneklerinin çoğuna sahiptir. Bunlar düzinelerce farklı yazı tipi, farklı yazı tipi boyutları ve kalın, italik ve altı çizili metin seçeneklerini içerir.

Ayrıca, yapılacaklar listeleri yapmak için yararlı olan madde işaretli ve sayı listelerinin yanı sıra onay kutuları da oluşturabilirsiniz. Evernote, notlar içinde de tablolar oluşturmanıza olanak tanır. Tüm bunlar her notun üstünde bulunan bir düzenleme şeridinden yapılır.

Birçok biçimlendirme seçeneği olsa da, Evernote’taki notlar düzen olduğunda sabittir. Örneğin, sayfada elle çizilmiş diyagramlar gibi herhangi bir yere metin ekleyemezsiniz.

Aslında, temel notaların aslında çekme yetenekleri yoktur. Notları veya çizimi yazmak için özel bir “mürekkep notu” oluşturmanız gerekir. Bunlar tablet kullanan kişiler için yararlıdır, ancak daha dinamik bir şey oluşturmak için mürekkep ve metin notlarını birleştirebilmemizi dileriz. Ek olarak, Evernote’ta mürekkep metne dönüştürme özelliği yoktur.

Evernote’un ekran görüntüsü ve web kamerası notlarının yanı sıra sesli notlar oluşturma seçenekleri de vardır. Ancak web kamerası notları yalnızca anlık görüntü çekmek için kullanılabilir, video notları oluşturamazsınız.

Bir not

OneNote, bir Microsoft Office ürününden bekleyebileceğiniz tüm biçimlendirme seçeneklerine sahiptir. İstediğiniz hemen hemen her yazı tipi türünü bulacaksınız, yazı tipi boyutlarını ve renklerini değiştirebilir, kalın, altını çizebilir ve metni italik hale getirebilir ve çeşitli başlık seçeneklerinden birini seçebilirsiniz.

Hem madde işaretli hem de numaralandırılmış listeler ve görevleri izlemek için kontrol listeleri ekleyebilirsiniz. OneNote’ta biçimlendirmeyi hızlı bir şekilde çoğaltmak için bir biçim ressamı bile var.

Notların içine bağlantılar, resimler ve sesli notlar ekleyebilirsiniz. Ayrıca doğrudan Outlook’tan notlara toplantı bilgileri (konum, saat, davetliler vb.) Ekleyebilirsiniz..

Gün batımı için ayarlanan sürüm olan OneNote 2016, Microsoft Store’daki OneNote uygulamasından çok daha fazla biçimlendirme seçeneğine sahiptir. Ders kaydı, ekran kırpma ve çeşitli sayfa şablonları (akademik, işletme, planlamacılar vb.) Özel etiket eksikliğinde olduğu gibi, bu gerçekten Microsoft’un çözeceğini umduğumuz bir şey.

Bununla birlikte, OneNote’un her iki sürümü de el yazısı notları çizmek, diyagramlamak ve almak için mükemmeldir. OneNote uygulamasında, görseller oluşturmak için çeşitli kalem ve kurşun kalem seçeneklerini, şekilleri ve diğer araçları bulabileceğiniz bir çizim araç çubuğu vardır.

Ayrıca, notları el yazısı yazmaktan hoşlanan ancak daha sonra bunların yazılı bir sürümünü isteyenler için mürekkepten metne dönüştürme seçeneği de vardır. Sınıf notları için bu özellikle yararlıdır, çünkü gerçekleri elle yazmanın onları hafızaya almaya yardımcı olduğu genel olarak kabul edilir..

Mükemmel metin biçimlendirme ve çizim seçeneklerine ek olarak, OneNote notlarınızı istediğiniz gibi düzenlemenizi sağlar. Bir sayfadaki herhangi bir alanı tıklayarak notlarınızı eklemek için orada bir metin kutusu oluşturabilirsiniz. Sonuç, özellikle tahta kopyalama için sevdiğimiz gerçek bir not defteri sayfasını yakından taklit eden bir deneyimdir.

Yuvarlak Üç Düşünce

OneNote, burada Cloudwards.net’te test ettiğimiz en çok yönlü not alma uygulamasıdır. Evernote kadar harika, mizanpaj söz konusu olduğunda neredeyse esnek değil. Ayrıca, OneNote’ta metin notlarınıza çizim ekleyebilirsiniz, Evernote ile ayrı mürekkep notları oluşturmanız gerekir.

İlk iki tur Evernote’un lehine dar bir şekilde düşerken, üçüncü tur OneNote için bir yarışma değil.

Yuvarlak: OneNote için Not Biçimlendirme Noktası

Evernote Logosu
OneNote Logosu

4

İşbirliği

Şimdi, notları başkalarıyla paylaşmaya ve birlikte düzenleme seçeneklerine bakacağız.

Bazı kullanıcılar için dizüstü bilgisayar işbirliği özellikleri bir parça önemli olmayacaktır. Dizüstü bilgisayarlar, grup çalışması için değil, kişisel düşünceleri toplamak için daha sık kullanılır. Bununla birlikte, paylaşma yeteneğinin, grup araştırmalarını bir araya getirmek veya toplantı notlarını dağıtmak gibi kullanımları vardır..

Evernote

Evernote, işbirliğini destekleyen birkaç özelliğe sahiptir. Bunlar arasında, herhangi bir not defterini sağ tıklayıp “not defterini paylaş” ı seçerek paylaşabilirsiniz. Not defterinizi paylaşmak istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini girin ve onlara vermek istediğiniz erişim izinlerinin türünü seçin: görüntüleme, düzenleme veya düzenleme ve davet etme.

Tüm not defterine erişime izin vermek istemiyorsanız ayrı ayrı notları da paylaşabilirsiniz. Ayrıca, herkesin bir notu tarayıcıda görüntülemesine izin veren not bağlantıları oluşturabilirsiniz. İsterseniz, doğrudan uygulamanın içinden birine not gönderebilirsiniz.

İşbirlikleri bazen yanlış yöne gidebileceğinden, Evernote istenmeyen değişiklikler durumunda önceki sürümleri görüntülemek ve bu sürümlere geri dönmek için bir notun geçmişine erişmenizi sağlar. Notun sağ üst tarafındaki bilgi simgesini tıklayıp “geçmişi görüntüle” yi seçmeniz yeterlidir.

Son olarak, Evernote notları tartışmak için kullanılabilecek kullanışlı bir sohbet özelliğine sahiptir. Slack gibi özel bir sohbet uygulaması kadar zengin özellikli olmasa da, belirtilen notların ve not defterlerinin etrafında oluşturulmuş hızlı iletişim için hala yararlıdır (Slack makalesi için en iyi bulut depolamamızı okuyun).

Bir not

Uygulamanın sağ üst tarafına yakın yerdeki paylaş simgesini tıklayıp, paylaşmak istediğiniz kişilerin e-posta adreslerini girerek OneNote’taki herhangi bir not defterini paylaşabilirsiniz. Görüntüleme veya düzenleme izinleri verilebilir.

Tek tek defter bölümlerini veya sayfaları aynı şekilde paylaşamasanız da, en azından uygulamadaki notlardaki metni e-postayla gönderebilirsiniz (bunu yapmak için Outlook’u açar).

Evernote ile aldığınız gibi sohbet seçeneği yok ve uygulamadaki notlara yorum yapma seçeneği yok. Bu yorumun olmaması şaşırtıcı ve talihsiz çünkü Microsoft Word’de mevcut ve orada çok kullanışlı bir özellik.

Özel bir “geçmiş” sekmesi olan OneNote 2016’yı kullanmadığınız sürece OneNote size son düzenlemeleri veya geri alma değişikliklerini görüntüleme olanağı sağlamaz. Yine de, OneNote 2016’nın Microsoft tarafından terk edildiğini belirtmek zorundayız. Nedenini merak etmeye başlıyorum?

Yuvarlak Dört Düşünce

Evernote ve OneNote arasında, Evernote’un Microsoft Office’in iş dünyasındaki yeri göz önüne alındığında daha çok yönlü işbirliği özelliklerine sahip olduğunu bulmak bizi şaşırttı. Ancak, Evernote’un burada zirveye çıktığı oldukça açıktır, size sadece not defterlerini değil notları da paylaşmanın yanı sıra kullanışlı bir iş sohbet özelliği de sunar..

Tur: Evernote için İşbirliği Noktası

Evernote Logosu
OneNote Logosu

5

Güvenlik ve Gizlilik

Son turumuz her bir not alma uygulamasının güvenliğini ölçmek için kullanılacaktır. Hem Evernote hem de OneNote’un notları buluta kaydettiği göz önüne alındığında, bu önemli bir husustur. Sonuçta, birisinin ailenin çikolatalı kurabiye için gizli tarifiyle kaçmasını istemiyorsun.

Evernote

Bazı okuyucuları Evernote’un kendi veri merkezlerini kullanmadığını, bunun yerine Google Cloud’u kullandığını öğrenmeleri için uyarabilir. Sonuçta Google Drive incelememizde okuyabileceğiniz gibi Google her zaman en iyi gizlilik uygulamalarını göstermemiştir.

Bununla birlikte, bu endişelerin çoğu, Google Drive, Gmail ve diğer Google hizmetleri için pazarlama amacıyla saklanan tüketici bulut verilerini kullanarak Google ile ilgilidir. Evernote’un gizlilik şartlarında, Google’ın kullanıcı tabanının özel düşüncelerine erişmesine izin vermesini öneren bir gösterge yoktur.

Aslında, Evernote’un kendisi, izin vermedikçe veya yasa uygulayıcı tarafından zorlanmadığı sürece hiçbir zaman kullanıcı içeriğine bakmadığını iddia eder. Notlarınız ayrıca, kırılmaz olduğu bilinmeyen bir protokol olan 256 bit AES kullanılarak da bekletilir..

Notlar aktarım sırasında da şifrelenir (yani, internet üzerinden), ancak varsayılan olarak şifreleme uçtan uca değildir. Sunucu tesisine vardığınızda, notlar tekrar şifrelenmeden önce indeksleme için şifresi çözülür. Bu, daha sonra almayı hızlandırmaya yardımcı olur.

İlginçtir ki, Evernote özel, uçtan uca şifreleme sunar, ancak vurgulanan metinle sınırlar. Şifrelemek istediğiniz metni seçip sağ tıklayıp “seçilen metni şifreleme” yi seçerek bunu uygulamanın içinden kendiniz ayarlayabilirsiniz.

Şirketin tüm dizüstü bilgisayarlara özel şifreleme vermesini tercih etsek de, bildiğimiz kadarıyla bildiğimiz tek bulut dizüstü bilgisayar aracı. Daha fazla güvenliğe ihtiyacınız varsa, Evernote, Erantote’teki herkesin bir arama emrinin yetkisi dahilinde bileğinizin şifresini çözmesini önleyen özel bir şifreleme aracı olan SafeRoom ile uyumlu iki not alma uygulamasından biridir..

Evernote şifrenizi kıran birine karşı bir güvenlik önlemi olarak, iki faktörlü kimlik doğrulamayı da açabilirsiniz. Bu, aksi takdirde en iyi çevrimiçi yedekleme seçeneklerinden bazıları da dahil olmak üzere çok fazla bulut hizmetinin sunmadığı gerçekten önemli bir özelliktir.

İki faktörlü kimlik doğrulama açıkken, birisi şifrenizi çalsa veya kaba kuvvet kırsa bile, muhtemelen kullanamayacaktır, çünkü Evernote tanımadığınız bir bilgisayardan bir oturum açma girişimi algılarsa ek bir kimlik bilgisi gerektirecektir. Bu kimlik bilgisi, mobil cihazınıza metin yoluyla gönderilecek bir güvenlik kodudur.

Bir not

Daha önce de belirttiğimiz gibi, OneNote kullanılarak oluşturulan not defterleri ve notlar OneDrive bulut depolama alanınızda saklanır. Bu nedenle, OneDrive’daki gibi OneNote güvenliğine benzer bir bakış açısı alıyoruz. Bu özellikle iyi bir şey değil.

En büyük endişemiz, bir iş kullanıcısı değilseniz OneDrive’ın sunucuda kalan dosyaları şifrelememesi. Bu, notlarınızı bir ihlal durumunda kolay seçimlere açık bırakır.

Dizüstü bilgisayar bölümlerini doğrudan istemciden parola ile koruyabilirsiniz. Ancak bu, yalnızca bilgisayarınızı kullanan birinin not defterinin içeriğini okumasını engeller. Buluta gönderilen dosyaları karıştırmaz.

İyi haber şu ki, OneNote, SafeRoom tarafından desteklenen diğer bulut dizüstü bilgisayardır, böylece dizüstü bilgisayarlarınıza bu şekilde sıfır bilgi şifrelemesi ekleyebilirsiniz. Ürün, Microsoft Mağazası’ndan indirilebilir ve OneNote’ta gizli bilgileri saklamak istiyorsanız ödemeye değer bir fiyat olan 2.99 $ ‘a mal olur.

OneNote, aktarım katmanı güvenliğini (TLS) kullanarak aktarılan dosyaları da korur, bu nedenle dosyalarınızın çevrimiçi gizlice dinlenmeye karşı güvenli olması gerekir, ancak yine de genel WiFi üzerinden bir VPN kullanmanızı öneririz (öneriler için en iyi VPN kılavuzumuzu okuyun).

Evernote gibi, OneNote da parolanızın çalınması veya kırılması durumunda dizüstü bilgisayarlarınızı korumak için iki faktörlü bir kimlik doğrulama özelliği sağlar.

Beşinci Tur Düşünceler

Giderek daha fazla siber güvenlik tehdidi ortaya çıktığında, verilerinizi korumaya yönelik bulut hizmetlerini seçmek her zamankinden daha önemli. Bu nedenle okuyucularımıza Sync.com ve pCloud gibi sıfır bilgili bulut depolama hizmetlerini sık sık öneriyoruz.

Bildiğimiz hiçbir bulut dizüstü bilgisayar sağlayıcısı tam, yerel sıfır bilgi koruması sunmasa da, Evernote en azından vurgulanan metni özel olarak şifrelemenize izin verir. Güvenliğinizi bu şekilde yönetmek biraz acı verici, ama bir şey.

Bu arada Microsoft, bir işletme kullanıcısı olmadığınız sürece dizüstü bilgisayarlarınızı sunucu tarafı tarafından yönetilen bir şifreleme işlemi kullanarak şifrelemez.

Tur: Evernote için Güvenlik ve Gizlilik Noktası

Evernote Logosu
OneNote Logosu

6

Nihai Karar

Evernote kafa kafaya beş turdan dördünü aldı, ancak ilk iki tur (maliyet ve organizasyon özellikleri) o kadar yakındı ki, bire iki tur olabilir.

Muhtemelen OneNote üzerinden Evernote’u seçmenin en zorlayıcı nedeni güvenliğe iniyor. Bu arada OneNote, çizim araçları ve daha dinamik düzen seçenekleri sayesinde not oluşturma konusunda daha fazla özgürlüğe ihtiyaç duyanlara hitap etmeli.

Bununla birlikte, şu anda Evernote vs OneNote’u seçmenin en büyük nedeni muhtemelen OneNote 2016’nın terk edilmesidir. Şirketin OneNote’un Microsoft Store sürümünde hem OneNote 2016 hem de Evernote ile elde ettiğiniz önemli özellikler eksik, özel etiketler ve sürüm oluşturma dahil.

Final Birincisi: Evernote

Şimdilik, Evernote bizim gözümüzde piyasadaki en iyi not alma uygulaması olmaya devam ediyor. Tartmak ister misiniz? Bize bir not bırakın, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map