En İyi Fotoğraf Kurtarma Yazılımı: Bilgisayarınızdaki Kayıp Fotoğrafları Kurtarma

Bir aile tatilini anan bir albüm, mükemmel pozlanmış bir selfie veya zengin bir politikacının uzlaşmacı bir çekimi olsun, fotoğrafların değeri vardır. Onları dijital olarak depolamak, fotoğraflarımızı zamanın yıkımından koruma yeteneğimizde devrim yaratırken, kazalar yine de olabilir.


Sabit diskinizde yüzlerce veya binlerce fotoğraf depolandığında, düşünmeden bir tane silmek nispeten basit bir konudur. Bir bölümü yanlışlıkla biçimlendirmek, üzerindeki her şeyi kaybetmek de duyulmuyor.

Bunun da ötesinde, sabit diskler, özellikle HDD’ler, arızaya eğilimli birçok hareketli parçaya sahiptir. Bu, görüntü dosyalarını görüntülenemez hale getirebilecek bozulmaya yol açar. Dijital kameralar, SD kartlar, USB sürücüler ve fotoğrafların depolanabileceği diğer yerlerde de benzer sorunlar ortaya çıkabilir.

Kayıp Fotoğrafları Geri Yükleme

İyi haber şu ki, çoğu zaman dosyaları sabit diskinizden silmek gerçekten onları silmez ve dosya bozulmaları her zaman kayıp bir neden değildir. Kötü haber, bilgisayar onarım mağazalarının genellikle fotoğraflar da dahil olmak üzere silinen dosyaları kurtarmak için mucho dinero şarj olmasıdır. Diğer iyi haber ise doğru yazılımla aynı şeyi çok daha azıyla yapabilirsiniz..

Bu kılavuz sırasında, kullanabileceğiniz bazı fotoğraf yazılımı kurtarma seçeneklerini ele alacağız ve Stellar Fotoğraf Kurtarma ve PhotoRec kullanarak ve örnek olarak sürecin ne kadar kolay olabileceğini göstereceğiz.

Yazılım kurtarma işleminden önce, önce bulut depolama veya çevrimiçi yedeklemeyi kullanarak dosyaları nasıl kurtarabileceğinize bir göz atacağız, çünkü bu araçlardan birini kullanırsanız, kayıp fotoğraflarınızın sadece bir veya iki tık uzakta olması ihtimali vardır. Ayrıca, yalnızca normal dosyaları kurtarmak istiyorsanız, en iyi veri kurtarma yazılımı incelemelerimize göz atmayı unutmayın..

Silinmiş Fotoğrafları Buluttan Kurtarma

Android telefonunuzu, kaybettiğiniz ve Google Drive’a otomatik yüklemeyi açtığınız fotoğrafı çekmek için kullandıysanız, şanslısınız demektir. Android kullanıcıları otomatik olarak Google Fotoğraflar’ı da kapsayan 15 GB’lık ücretsiz depolama alanına sahip olur. Drive.google.com adresine gidin ve akıllı telefonunuzdan veya tabletinizden yüklenen fotoğraflara erişmek için soldaki Google Fotoğraflar sekmesini tıklayın.

Google Fotoğraflar’ı ayarlamadıysanız veya fotoğraflarınızı bir dijital kameradan çekmediyseniz, bu kurtarma yöntemi yardımcı olmayacaktır. Akıllı telefonunuzda Google Fotoğraflar uygulamanızı açıp ayarlara gidip “yedeklemeyi açarak kendinizi gelecekteki silme işlemlerinden koruyabilirsiniz. & senkron.”

İPhone kullanıcıları için, otomatik yüklemeleri ayarlama öngörüsünüz varsa, Apple iCloud silinen fotoğrafları kurtarmak için de kullanılabilir. Bununla birlikte iCloud ile 5 GB’lık ücretsiz depolama alanınız sınırlıdır. Her iki durumda da – Google Drive veya iCloud – depolama alanınız tükenebilir.

Artık fotoğrafları kurtarmanıza yardımcı olmasa da, Google Drive ile elde ettiğiniz ücretsiz depolama alanını bulursanız veya iCloud yeterli değilse, fotoğraflar için en iyi bulut depolama alanının bir listesini hazırladık. Selfie’lerinizle alay eden NSA casuslarından korkuyorsanız süper güvenli Sync.com da dahil olmak üzere bazı harika alternatif seçenekler vardır (neden bu kadar çok sevdiğimizi öğrenmek için tam Sync.com incelememizi okuyun).

Bilgisayarınızın sabit diskinden silinen fotoğrafları kurtarmak için bulut depolamadan daha iyi bir bahis, onları çevrimiçi bir yedekleme çözümünden kurtarmaktır. Bulut depolama ile çevrimiçi yedekleme arasındaki farktan emin değilseniz, en iyi çevrimiçi yedekleme kılavuzumuz yardımcı olacaktır.

Yedekleme Örneği

Bulut depolama üzerindeki çevrimiçi yedeklemenin avantajı, çevrimiçi yedeklemenin, bu fotoğrafların dosya sisteminizde nerede olduğuna bakılmaksızın bilgisayarınızda depolanan fotoğrafları otomatik olarak yedeklemek için kullanılabilmesidir. Bulut depolama genellikle onları bir senkronizasyon klasörüne taşımayı gerektirir, bu da fotoğrafları gözden kaçırmayı kolaylaştırır.

Çevrimiçi yedekleme sağlayıcısı IDrive, yanlışlıkla dosya silme işlemlerine karşı koruma için mükemmeldir, çünkü bilgisayarınızda bir dosya silinse bile, el ile silene veya bir arşiv temizleme işlemi çalışana kadar IDrive sunucusunda kalır. IDrive incelememizde okuyabileceğiniz gibi, hizmet bu silinen dosya kurtarma yöntemini “gerçek arşivleme” olarak adlandırıyor ve Backblaze ve Carbonite dahil olmak üzere diğer birçok popüler çevrimiçi yedeklemeyle elde edemeyeceğiniz bir şey.

Diğer hizmetler de silinen dosyaları korur, ancak yalnızca sınırlı bir süre için.

ServiceService TypeSillenmiş Dosya Tutma
Google sürücüBulut depolamasüresiz olarak
iCloudBulut depolama30 gün
Sync.comBulut depolamasüresiz olarak
DropboxBulut depolama30 gün
onedriveBulut depolama30 gün
IDriveÇevrimiçi Yedeklemesüresiz olarak
BackblazeÇevrimiçi Yedekleme30 gün
CarboniteÇevrimiçi Yedekleme60 gün
CloudBerry YedeklemeÇevrimiçi Yedeklemesüresiz olarak
SpiderOak ONEÇevrimiçi Yedeklemesüresiz olarak

Hem bulut depolama hem de çevrimiçi yedekleme hizmetleri genellikle sürüm oluşturma adı verilen bir özellik de içerir. Sürüm oluşturma ile, göreli kolaylıkla önceki dosya durumlarına geri dönebilirsiniz. Sürüm oluşturma işlemini istenmeyen dosya değişikliklerini geri yürüme ile ilişkilendirirken, resim dosyası bozulmasını da içeren dosya bozulmalarını düzeltmek için kullanılabilir..

Aslında, sürüm oluşturma, dosya bozulmasını bir zorlama aracı olarak kullanan bir tür siber suç olan fidye yazılımı ile kendinizi beladan kurtarmanın harika bir yoludur. Soruna neden olan kötü amaçlı yazılımı silin ve önceki sürümü geri yükleyin.

Önceki bir görüntü dosyasını geri yükleme işlemi genellikle nispeten basittir. Örneğin Sync.com ile tarayıcıya giriş yapmak, görüntüyü sağ tıklayıp “geçmişi görüntüle” yi seçmek önemlidir. Geri dönmek istediğiniz dosyayı bulup işaretleyin ve “seçileni geri yükle” yazan düğmeyi tıklayın.

Çoğu bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme hizmeti dosya sürümlendirme sunarken, kaç sürümün ve ne kadar süreyle tutulacağı başka bir konudur.

Hizmet Sürümü Politikası
IDriveHerhangi bir dosyanın önceki 10 sürümünü korur
BackblazeSon 30 günün tüm sürümlerini korur
CarboniteYaşa ve diğer sürümlere bakılmaksızın en fazla üç sürümü üç aya kadar saklar
Sync.comSınırsız sürüm oluşturma (Pro hesabı)
DropboxSon 30 günün tüm sürümlerini korur

Yedeklemediğiniz Zaman İçin: Fotoğraf Kurtarma Yazılımı

Bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme, silinen fotoğraf kurtarmayı bir noktaya kadar nispeten basit hale getirir. Ardından, bu makaleyi okuyorsanız, bu çözümlerden birini uygulamadığınız için iyi bir şans var..

Bu makalenin başında belirttiğimiz gibi, silinmiş görüntü dosyalarını kurtarmak ve hatta bozuk dosyaları onarmak için tasarlanmış bir dizi yazılım var. Her biri değişen performans, özellik ve kullanıcı deneyimine sahip bazı ücretsiz, açık kaynak seçenekleri ve bazı lisanslama seçenekleri bulacaksınız.

Cloudwards.net’te sevdiğimiz araçlar arasında Yıldız Fotoğraf Kurtarma, Remo Fotoğraf Kurtarma, PhotoRec, Pandora Kurtarma ve PhotoRescue 3.

Bu kılavuzun geri kalanında, bu hizmetlerden ikisini kullanarak size yol göstereceğiz. Birincisi, seçtiğimiz en iyi ücretsiz, açık kaynak seçeneklerinden biri olduğu için seçtiğimiz PhotoRec. İkincisi, özellikleri ve BT mağazası profesyonelleri arasında Stellar markasının favori olması nedeniyle seçtiğimiz Stellar Fotoğraf Kurtarma..

PhotoRec ile Fotoğrafları Kurtarma

PhotoRec, yüzlerce farklı dosya türünü (sadece fotoğrafları değil) kurtarma yeteneği sayesinde alabileceğiniz en iyi ücretsiz kurtarma araçlarından biridir. Fotoğrafları sabit diskinizden, USB sürücülerden ve hatta dijital kameranızdan kurtarabilir. PhotoRec’in avantajlarından biri hızlı olması, dosya sistemini görmezden gelmesi ve yalnızca temel verileri hedeflemesidir..

Bu yaklaşım, bilgisayarınızın dosya sistemi hasar görmüş olsa bile PhotoRec’in fotoğraflara erişmesine ve dosya sistemi türünden bağımsız olarak hemen hemen tüm cihazlardan fotoğrafları kurtarmasına olanak tanır.

PhotoRec ile ilgili en büyük sorun, bir GUI kullanmamasıdır: bir komut satırı aracıdır. Bu, çoğu modern yazılım çözümüyle elde edeceğinizden biraz daha az elde tutma ile rahat olmanız gerektiği anlamına gelir.

PhotoRec’i daha eksiksiz bir veri kurtarma aracı olan TestDisk ile birlikte cgsecurity.org adresini ziyaret ederek yükleyebilirsiniz (her iki yazılım parçasının yazarı Christophe Grenier’den almıştır).

İndirilip çıkarıldıktan sonra, çalıştırmak için PhotoRec uygulama dosyasını tıklamanız gerekir..

Bu komut satırı arabirimini açar. Biraz korkutucu görünebilir, ancak kullanımı gerçekten zor değildir. Taramak istediğiniz bölümü veya tüm fiziksel sürücüyü vurgulamak için klavye ok tuşlarınızı kullanarak başlayın. Ardından “devam et” seçeneğini vurgulayın ve enter tuşuna basın.

Ardından, taramayı dosya sisteminize veya temel diske karşı çalıştırmayı seçmeniz gerekir. Seçiminizi yaptıktan sonra, “arama” nın aşağıda vurgulandığından emin olun ve tekrar enter tuşuna basın.

Bir sonraki adım, sadece boş alanı veya tüm bölümü taramaktır. Yalnızca silinmiş dosyaları arıyorsanız, boş alanı tarayın. Aksi takdirde, silinmemiş dosyaları iade edersiniz ve işlem daha uzun sürer.

Son olarak, kurtarılan dosyalarınızı kaydetmek için bir yer seçmeniz gerekir.

Dosyalarınızı bırakmak üzere bir dizine yerleştikten sonra “c” ye basın, tarama çalışmaya başlar. Komut satırı arayüzü çalışırken ilerlemenizi sağlar.

Tamamlandığında, kurtarma için belirttiğiniz dizine gidin ve fotoğraflarınızın umarım orada olması gerekir.

PhotoRec işi yapar ve ücretsizdir, ancak daha tam özellikli bir deneyim arıyorsanız, başka bir yere bakmak isteyebilirsiniz. Bir komut satırı arabirimine güvenmeye ek olarak, PhotoRec dosyaları kurtarmadan önce önizlemenize izin vermez ve bozuk fotoğraf dosyalarını onarmaz. Biraz para harcamak sakıncası yoksa en iyi seçeneklerden biri Stellar Fotoğraf Kurtarma.

Yıldız Fotoğraf Kurtarma ile Fotoğrafları Kurtarma

Stellar Photo Recovery ücretsiz değildir, ancak önce dosyalarınızın kurtarılabilir olduğundan emin olmak için yazılımı en azından ücretsiz olarak indirebilir ve tarama yapabilirsiniz. Bu şekilde, sizin için işe yaramayacak bir şey için ödeme yapmazsınız ve fotoğraflarınızı ilk başta kaybetmenin hayal kırıklığını birleştirirsiniz.

Resimlere ek olarak, video ve ses dosyalarını kurtarmak için Fotoğraf Kurtarma da kullanılabilir. Daha esnek bir dosya kurtarma çözümü istiyorsanız, Stellar ayrıca Stellar Veri Kurtarma incelememizde okuyabileceğiniz en iyi veri kurtarma araçlarından birini sunar.

Stellar Fotoğraf Kurtarma’yı kullanmaya başlamak için önce bilgisayarınız için doğru kurtarma yazılımını indirmeniz gerekir. İstemciler hem Windows hem de Mac için kullanılabilir ve her işletim sistemi için iki farklı sürüm vardır: standart ve profesyonel.

Yanlışlıkla silinen medya dosyalarını kurtarmanız gerekiyorsa standart sürüme geçin. Onarmak istediğiniz bozuk dosyalarınız varsa, profesyonel.

Tüm sürümler, dosya sisteminizden, biçimlendirilmiş sabit sürücülerden, dijital kameralardan, harici depolama aygıtlarından, bellek kartlarından ve flash sürücülerden dosya kurtarmak için kullanılabilir. 100’den fazla farklı multimedya formatı desteklenmektedir.

Kurulum yalnızca birkaç dakika sürer. Yazılım çalışmaya başladıktan sonra mavi renkli “fotoğrafı kurtar, ses & video ”düğmesine basın.

Bir sonraki ekranda, taramak için bir bölüm seçmeniz gerekecektir. Bölümünüz yanlışlıkla silinmiş veya biçimlendirilmişse, medya dosyalarını kurtarmak için tüm diske karşı bir tarama da çalıştırabilirsiniz.

Seçiminizi yapın ve “tara” düğmesine tıklayın. Program yalnızca medya dosyalarını aradığından, taramalar büyük sabit disklerde bile nispeten hızlı çalışır. Tamamlandığında, kurtarılan tüm dosyalara göz atabilir ve önizleme yapabilirsiniz.

Uygulamanın listede de silinmemiş dosyaları göstereceğini unutmayın. Sonuçları yalnızca silinmiş olanlarla daraltmak istiyorsanız, “silinen liste” sekmesini tıklayın. Oradan, belirli dosyaları veya tüm dosyaları kurtarmayı seçebilirsiniz. Seçimlerinizi yaptıktan sonra, “kurtar” düğmesini tıklamak onları disk sürücünüzdeki bir konuma kaydetmenizi sağlar.

Gerçekten hepsi bu kadar. Yıldız Fotoğraf Kurtarma uygulaması, daha tam özellikli Yıldız Veri Kurtarma aracı kadar güzel değildir, ancak kullanımı kesinlikle PhotoRec’ten daha kolaydır..

Son düşünceler

Yanlışlıkla silme, dosya bozulması ve disk bölümleme yoluyla fotoğraf kaybını önlemenin en iyi yolu, koleksiyonunuzun Sync.com veya Google Drive gibi bir bulut depolama aracı kullanarak veya tercihen bir Backblaze, IDrive veya Carbonite gibi çevrimiçi yedekleme aracı.

Bununla birlikte, burada Cloudwards.net’te güçlü bir bulut savunucusu olduğumuz halde, tıkınırcasına Netflix’i izlemek ve sosyal medyada yetişmek adına felaket kurtarmaya hazır olmanın ne kadar kolay olduğunu da biliyoruz..

Yedeklenmediğiniz durumlar için, bir dizi mükemmel kurtarma aracı kayıp fotoğraflarınızı yeniden yapılandırabilir. Stellar Photo Recovery ve PhotoRec tercih edilen iki seçenek olsa da, kesinlikle sadece bunlar değil.

Aşağıdaki yorumlarda fotoğraf kurtarma için en iyi seçeneklerle ilgili kendi görüşlerinizi duymak isteriz. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me