En İyi Dosya Aktarım İstemcileri 2020: FTP, WebDAV ve Bulut Kaşifleri

Bugün piyasadaki en iyi dosya aktarımı istemcilerini arıyorsanız, doğru yere geldiniz. Aşağıda, yerel bilgisayarlar ve bulut sunucuları arasında toplu olarak dosya yüklemek ve indirmek için seçimlerimizi ayrıntılarıyla açıklıyoruz.


Geleneksel olarak FTP istemcileri olarak bilinen bazı yazılım seçenekleri uzun zamandır sadece FTPS ve SFTP’yi değil, Amazon S3, Google Cloud ve Rackspace Cloud Files gibi bulut hizmetlerine WebDAV ve API bağlantılarını desteklemek için bu erken protokolün ötesine geçmiştir. Dosyaları taşımanın yanı sıra, en iyi istemciler dizin karşılaştırmalarından dosya şifrelemeye kadar bir dizi özellik sunar.

Favori genel hizmetimiz popüler ve ücretsiz Cyberduck olsa da, harcayacak az paraya sahip olanlar için CloudBerry Explorer Pro, genel olarak daha geniş bir özellik yelpazesi ve daha tatmin edici bir kullanıcı deneyimi sunar. Bir dakika içinde her ikisinden de bahsedeceğiz. İlk olarak, genel olarak dosya aktarım protokolleri hakkında konuşalım ve seçimlerimizi nasıl yaptığımıza bir göz atalım.

Yine de FTP nedir?

FTP’nin ne olduğunu anlamanın anahtarı “dosya taşıma protokolü” anlamına gelen baş harflerinde yatar. Bu yaygın olarak kullanılan bir iletişim protokolü veya bilgisayarların TC / ICP ağı (internet gibi) üzerinden birbirleriyle iletişim kurmak için kullandıkları bir dizi kuraldır..

FTP iletişiminde iki uç nokta vardır: bir FTP sunucusu ve bir istemci bilgisayar. İstemci bağlantıyı başlatırken sunucu bağlantı isteklerini dinler. Bağlantı kurulduktan sonra, istemci sunucuya dosya yükleyebilir, ondan dosya indirebilir ve dosyaları silme ve taşıma gibi çeşitli işlemleri gerçekleştirebilir.

Bu makalede adı geçen istemciler genellikle FTP istemcileri olarak adlandırılırken, FTP, temelde verileri düz metin olarak gönderdiği için gerçekten eskidir. 80’lerde bu kötü bir fikirdi ve siber suçların ne kadar karmaşık hale geldiği düşünüldüğünde bugün çok daha kötü bir fikir. Bu nedenle, FTPS veya SFTP ile ilgili iki protokolden birini kullanmanız daha olasıdır.

FTPS ve SFTP Arasındaki Fark

FTPS ve SFTP, hem iletilen verileri hem de iletişim kanallarını açmak için kullanılan kimlik bilgilerini (kullanıcı adı ve şifre) şifreleyen FTP’den daha güvenli iletişim protokolleridir.

FTPS, öncelikle HIPAA gibi eylemler sayesinde veri güvenliği konusunda daha yüksek yasal taleplere yanıt olarak geliştirildi. Temelde FTP’dir ancak bir TC / ICP ağı üzerinden taşınan verileri korumak için SSL şifrelemelidir. SFTP, sıklıkla FTPS ile karıştırılsa da, güvenli kabuk (SSH) tabanlı tamamen farklı bir protokoldür.

“SSL üzerinden FTP” ve “SSH üzerinden FTP” olarak adlandırılan SFTP’yi de duyabilirsiniz.

FTPS ve SFTP arasında, ikincisinin uygulanması daha kolay kabul edilir. Bunun nedeni, verileri bir güvenlik duvarı üzerinden sürekli olarak iletmek için yalnızca tek bir bağlantı noktasının açılmasını gerektirmesidir.

Öte yandan FTPS ile, her dosya aktarım isteği çağrısı alındığında ek bir portun açılması gerekir. Daha güvenli olmak yerine, iletişim için birden fazla bağlantı noktası açmak zorunda kalmanız aslında ağınız için bir güvenlik riski oluşturabilir.

Bu nedenle, ikisi arasında, SFTP daha yaygın olarak kullanılmaktadır. Uygulaması daha kolay, daha hızlı ve daha güvenli.

WebDAV ve Cloud IaaS API’ları

En iyi FTP istemcileri FTP, FTPS ve SFTP kullanarak sunuculara bağlanabilir. Daha iyi istemciler başka güvenli bağlantı türleri de oluşturabilir.

En yaygın olanlardan biri, World Wide Web Dağıtılmış Yazma ve Sürüm Oluşturma anlamına gelen WebDAV’dir. WebDAV aslında, web sunucularının dosya sunucuları gibi davranmasına izin vererek internet üzerinden ortak düzenlemeyi kolaylaştırmak amacıyla HTTP’ye eklenen bir dizi uzantıdır.

Dropbox, Google Drive, OneDrive ve dördünün favorisi pCloud dahil olmak üzere birçok bulut depolama hizmeti WebDAV’ı destekler (pCloud incelememizi okuyun). WebDAV desteğiyle, bulut depolama sürücünüzde depolanan dosyalara bu hizmetin web arayüzünü kullanmak zorunda kalmadan erişebilir, bunları düzenleyebilir ve silebilirsiniz.

Yukarıda belirtilen tüm bağlantı protokollerine ek olarak, bazı FTP istemcileri “uygulama programlama arabirimi” kısaltması olan bir API kullanarak sunuculara da bağlanabilir. FTP istemcilerindeki API bağlantıları, genellikle bulut IaaS (hizmet olarak altyapı) çeşidinin belirli bulut sağlayıcıları üzerine kurulur.

Cloud IaaS çözümleri, dosyaları barındırmak için kullanılabilen uzak sunucu çözümleridir (veritabanları oluşturmak veya web uygulamalarını barındırmak gibi). Duymuş olabileceğiniz bazı yaygın örnekler arasında Amazon S3, Rackspace Bulut Dosyaları ve Google Cloud sayılabilir..

Tüm favorilerimizi en iyi bulut IaaS kılavuzumuzda çalıştırıyoruz, bu yüzden gözden geçirdiğimiz dosya aktarımı istemcilerini bir anda iyi kullanmak için koymak istiyorsanız emin olun ve kontrol edin.

En İyi Dosya Transferi İstemcisini Seçme

Tüm bunlar bizi makalemizin en önemli noktasına getiriyor ve en iyi olduğunu düşündüğümüz dosya aktarımı istemcileri için önerilerde bulunuyor. En iyi istemcilerin, tahmin edebileceğiniz gibi, FTP’den çok daha fazla bağlantı seçeneği vardır. FTPS ve SFTP genellikle verilirken, belirli bulut hizmetlerine WebDAV desteği ve API bağlantıları daha az yaygındır.

Bağlantı seçeneklerinin yanı sıra kullanım kolaylığı da aradık. Üst düzey bir FTP istemcisi bağlantı kurmayı, dosyalara göz atmayı, dosyaları karşıya yüklemeyi ve indirmeyi kolaylaştırır ve umarım bağlantı yer imleri, klasör karşılaştırmaları, dosya senkronizasyonu ve dosya şifrelemesi gibi bazı yararlı özelliklere de sahiptir..

Ayrıca platform desteği aradık. Aşağıda bahsettiğimiz bazıları da dahil olmak üzere birçok FTP istemcisi yalnızca Windows ve Mac için kullanılabilir ve bazıları yalnızca biri veya diğeri için kullanılabilir. Yalnızca birkaçı CloudBerry Explorer gibi Linux desteği sunuyor.

Değer de dikkate alındı. Birçok ücretsiz dosya aktarımı istemcisi ve bir kerelik lisans ücretleriyle birkaçı bulacaksınız, ancak bunlar genellikle 40 $ veya 50 $ ‘dan fazla değildir.

Artık tüm ölçütlerimiz çözüldüğüne göre, dosya aktarımları için favori müşterimize göz atalım, Cyberduck.

En İyi Dosya Transferi İstemcisi: Cyberduck

Dosya aktarımı için en iyi seçimimiz olarak Cyberduck’i seçmemekten mutluluk duyacağız. Sadece FTP, FTPS, SFTP ve WebDAV’ı değil, aynı zamanda birden çok bulut sürücüsüne API bağlantılarını destekliyor. Bu sürücüler arasında IaaS seçenekleri Rackspace Bulut Dosyaları, Amazon S3, Microsoft Azure, Google Cloud ve Backblaze B2.

Cyberduck ayrıca, bu hizmetler için giriş kimlik bilgilerinizi kullanarak Dropbox, Google Drive veya OneDrive’a doğrudan bağlanmanıza olanak tanır. Cyberduck’u ayrıntılarla nasıl kullanacağımız hakkında bir kılavuzumuz var.

Cyberduck masaüstü istemcisinin sürümleri Windows ve MacOS için mevcuttur. Ne yazık ki, Linux kullanıcıları oldukları soğuk, çirkin ördek yavrusu dışında kalıyorlar. (Beni toplama ihtiyacı olan bir Linux kullanıcısıysanız, Linux için en iyi bulut depolama kılavuzumuzu okuyun).

Sevdiğimiz Cyberduck özellikleri, klasörler ve dosya oluşturma, yükleme ve indirme gibi beklenen yetenekleri ve ayrıca bazı beklenmedik güzellikleri içerir. Bunların arasında bulutta özel olarak şifrelenmiş klasörler oluşturma seçeneği ve yerel ile uzak klasörleri senkronize etme seçeneği bulunur.

Cyberduck ayrıca daha sonra hızlı erişim için bağlantınızın ayrıntılarını saklayan çok kullanışlı bir “yer imi” özelliğine sahiptir. Yer imleri diğer kullanıcılarla bile paylaşılabilir. Dosyaları başkalarıyla paylaşmak için URL bağlantıları da oluşturabilirsiniz.

Cyberduck ücretsiz, açık kaynaklı bir yazılımdır. Ürünü gerçekten seviyorsanız, geliştirme ekibine onu desteklemek için bir bağış gönderebilirsiniz. 10 dolarlık bağışla, istemcideki bağış düğmesini devre dışı bırakmak için yazılımınızı kaydedebilirsiniz. Mac uygulama mağazası aracılığıyla 24 $ karşılığında Cyberduck’un ücretli bir sürümü de var.

CloudBerry Explorer Pro

CloudBerry, 50’den fazla farklı bulut hizmetine dosya gönderebilen, özellik dolu bir çevrimiçi yedekleme istemcisi de dahil olmak üzere en iyi dosya aktarım yazılımlarından bazılarını sunar. Bu yedekleme aracı hakkında daha fazla bilgi için CloudBerry Yedekleme incelememizi okuyun.

Şirket ayrıca hem ücretsiz hem de ücretli bir dizi bulut kaşif aracı üretiyor. FTP ve SFTP aktarımları için, yazılımın lisanslı “Pro” sürümünü bilgisayar başına tek seferlik 39,99 $ karşılığında satın almanız gerekir..

Ayrıca, istemciyi bir bulut IaaS hizmetiyle kullanmayı planlıyorsanız, seçtiğiniz sağlayıcınızla çalışan sürümü satın almanız gerekir:

 • Amazon S3 için CloudBerry Explorer
 • Google Cloud için CloudBerry Explorer
 • Microsoft Azure için CloudBerry Explorer
 • OpenStack için CloudBerry Explorer

Her sürüm en azından bazı ek bulut sağlayıcılarına da bağlanabilir. Örneğin, Amazon S3 sürümü Backblaze B2 veya Wasabi ile kullanılabilir (Wasabi incelememizi okuyun).

Yine de, kullanıcıları ana bulut hizmetlerinin her biri için farklı bir lisans satın almaya zorlayarak, CloudBerry Explorer parlaklığını bir miktar kaybediyor, bu yüzden Cyberduck’un arkasında sıralıyoruz (elbette herhangi bir paraya mal olduğu gerçeği ile birlikte) ).

Bu noktalar sizi caydırmazsa, CloudBerry Explorer Pro, onu genel olarak daha güçlü bir müşteri haline getiren ve bazı kullanıcılar için harcamaya değer bir dizi kullanışlı özelliğe sahiptir. Notun özellikleri arasında istemci tarafı şifreleme, dosya sıkıştırma, çok iş parçacıklı yüklemeler, klasör karşılaştırmaları, klasör senkronizasyonu ve yükleme kuralları yer alır.

İncelediğimiz tüm FTP ve bulut istemcileri arasında kullanımı da en eğlenceli olanı CloudBerry, Cyberduck ile elde edeceğinizden çok daha güçlü bir destek ağına sahip. Bu, özellikle BT uzmanları ve işletme sahipleri için daha iyi bir seçim olmasını sağlıyor.

Son olarak, Cyberduck’ın aksine, CloudBerry Explorer Linux sürümünde geliyor.

FileZilla Pro

Yakın zamana kadar FileZilla, yalnızca FTP, SFTP ve FTPS’yi desteklediğinden Cyberduck alternatifinin büyük bir kısmı değildi. Ancak, Ocak 2018’de şirket, Amazon S3, Azure ve Google Cloud’a bağlantının yanı sıra FileZilla Pro istemcisine WebDAV desteği getirdi.

İstemci, toplu olarak binlerce dosyayı bilgisayarınızdan uzak bir sunucuya taşımak için kullanılabilir veya bunun tersi de geçerlidir ve gerektiğinde kullanılan bant genişliğini azaltabilirsiniz. İstemci, bağlantı kurmayı ve dosyalara göz atmayı kolaylaştıran modern, sekmeli bir arayüze sahiptir.

Notun özellikleri arasında hızlı bağlantılar için yer imleri, dosya adı filtreleri, deltaları tanımlamak için dizin karşılaştırmaları, dizin senkronizasyonu, sürükle ve bırak, dosya düzenleme ve dosya boyutu sınırı yok.

Filezilla Pro, Cyberduck ile aldığınız gibi bir şifreleme özelliğine sahip değildir ve Linux istemcisi de yoktur. Belki daha da önemlisi, ücretsiz değildir: Windows sürümü için 19.99 dolar veya MacOS için 13.99 dolar harcamanız gerekir. Bir kuruşa mal olmayan basit bir Filezilla istemcisi var ama neredeyse Filezilla Pro kadar güçlü değil, bu yüzden uzak durmanızı öneririz.

CuteFTP 9

CuteFTP, bir FTP istemcisi için dördüncü seçimimizdir. Bazı çok önemli şekillerde, ilk üç seçmemizden çok daha az yetenekli bir araçtır. Örneğin, kesinlikle FTP, FTPS, SFTP ve WebDAV için bir istemcidir. Başka bir bulut IaaS sağlayıcısı için Amazon S3, Google Cloud veya bağlantı desteği yok.

Aslında, CuteFTP genel olarak çok temel bir FTP istemcisidir, ancak bazen ihtiyacınız olan veya istediğiniz her şey budur, bu yüzden bu makalede bir yer vermeye karar verdik. Yer imleri, dosya sıkıştırma ve dosya şifreleme gibi birkaç temel özelliği destekler.

Yazılım aynı zamanda hem bilgisayarınızda hem de uzak sunucuda HTML belgeleri yazmak için yerleşik bir HTML düzenleyiciye sahiptir.

Dosya aktarma zamanlaması ile birlikte dosya yedekleme ve senkronizasyon da dahildir. Yine de, Cyberduck veya CloudBerry Explorer ile alacağınız gibi bir dosya karşılaştırma özelliği yoktur.

Bununla birlikte, yazılım, 1996’da ilk çıkış yolundan bu yana olduğu gibi yüzde 100 ücretsiz. Ne yazık ki, Linux desteği olmayan sadece Windows ve Mac işletim sistemleri için kullanılabilir..

İletim 5

Panic Inc. tarafından geliştirilen Transmit, yalnızca Mac kullanıcıları için tasarlanmış bir dosya aktarım istemcisidir. Normalde bu gerçek bizi “en iyi” hizmetler listesinden çıkarmamıza neden olsa da (Mac için Mac için en iyi bulut depolama alanımız gibi spesifik değilse), Transmit’i sevmeye yetecek kadar ve vermeye karar verdiğimiz yeterince az sayıda mükemmel alternatif var beşinci ve son noktamız.

Yazılımın en son sürümü Transmit 5’tir. Transmit, bir süre önce WebDAV ve Amazon S3 desteği ekleyerek bir FTP istemcisi olmanın ötesine geçti. En son sürümü bunu daha da ileri götürüyor ve şimdi 10’dan fazla bulut hizmetini destekliyor.

Bu hizmetler arasında Google Cloud’u değil, IaaS sağlayıcıları Backblaze B2, Azure ve Rackspace CloudFiles bulunmaktadır. Amazon Drive, Box, Dropbox, Google Drive ve OneDrive dahil olmak üzere birkaç bulut depolama hizmetine de bağlanabilir (OneDrive incelememizi okuyun).

İncelediğimiz tüm hizmetler arasında, Transmit 5 en iyi görünümlü istemciye sahip olabilir ve bu da Windows veya Linux sürümü olmadığı için utanç verici olabilir. Yerel dosyalar arayüzün bir tarafına, uzak dosyalar diğer tarafına yerleştirilir.

Panic’in istemcisinin en son sürümünde, önceki sürümden çok daha hızlı olan tamamen yeniden yazılan dosya aktarım kodu bulunur ve bu da fotoğraf ve video yüklemeleri için mükemmeldir. Notun diğer özellikleri arasında yerel klasörlerin bulut ile senkronizasyonu ve sıfır bilgi şifrelemesi sayılabilir..

Bununla birlikte, Steve Jobs’un ruhuna sadık kalarak, yazılım 45 $ ‘lık biraz ağır bir fiyat etiketi ile geliyor.

Mansiyonlar

WinSCP (yalnızca Windows) ve Fetch (yalnızca Mac), muhtemelen dahil etmediğimiz birkaç FTP istemcisi var. Bu istemcilerin her ikisi de FTP, FTPS, SFTP ve WebDAV’ı destekler. Ancak, Amazon S3 veya diğer bulut hizmetlerini de desteklemez, bunları zamanın biraz gerisine yerleştirir.

Spektrumun diğer tarafında Amazon S3 ve Google Cloud’u destekleyen, ancak garip bir şekilde FTP, SFTP veya FTPS’yi destekleyen ücretsiz bir dosya aktarım yöneticisi olan Dragondisk var. Dragondisk’in genel tasarımı da biraz tarihli hissediyor, ancak en azından bir Linux istemcisi var.

Son düşünceler

İhtiyaçlarınız için en iyi dosya aktarım istemcisini bulmak, dosyaları elle veya senkronizasyon yoluyla toplu olarak buluta veya buluttan taşımayı kolaylaştırabilir. FTP, SFTP ve FTPS eski bekleme protokolleri olsa da, en iyi araçlar Amazon S3 gibi bulut altyapı hizmetleri desteğine ek olarak WebDAV desteğine de sahiptir..

Oynama şansına sahip olduğumuz tüm müşteriler arasında Cyberduck, en iyi özellik ve değer kombinasyonunu sağladığımıza dikkat çekiyor. Bununla birlikte, para harcamayı düşünmeyenler için CloudBerry Explorer yenmek için zor bir hizmettir.

Dosya aktarımı istemcileri hakkındaki kendi düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın ve kaçırdığımız seçenekleri bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map