Kendi bulut depolama alanınızı oluşturma düşüncesi sizi korkutmuyorsa, doğru yerdesiniz. Kendi çözümünüzü oluşturmak bulutunuz üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlayacak ve gizliliğinizi daha iyi koruyacaksınız. Bu genel bakışta, en iyi DIY bulut depolama araçları için seçimlerimizi tartışacağız.


Kişisel bulut depolama cihazlarıyla karıştırılmamak için, bunlar kendi kişisel bulut depolama alanınızı kurmanıza yardımcı olacak yazılım araçlarıdır.

Donanım satın alarak veya sanal bir ana bilgisayara yatırım yaparak donanımı ele almanız gerekir. Bunu okuduktan sonra DIY bulut depolama araçları konusunda o kadar hevesli değilseniz, daha basit bir çözüm için en iyi bulut depolama kılavuzumuza göz atın..

Kişisel Bulut Depolama Nedir??

DIY bulut depolama, genellikle kendi bulutunuzu kurmanıza ve korumanıza yardımcı olan açık kaynaklı veya ücretli istemci-sunucu yazılımıdır. DigitalOcean gibi bir bulut barındırma hizmeti kullandığınız bir fiziksel sunucuda kurabilirsiniz. İkinci sırada yer alan Alibaba ve lider Amazon’un arkasında dünyanın üçüncü büyük bulut barındırma şirketi (Amazon S3 incelememizi okuyun).

Ağa bağlı depolama aygıtlarında bazı DIY bulut depolama çözümleri ayarlayabilir veya en iyi web barındırma sağlayıcılarımız tarafından sunulan seçenekleri kullanabilirsiniz.

Kurulum zor olabilir, ancak ana kullanıcı olsanız bile işlemi kolaylaştıran uygulamalar seçtik. Sunucu yazılımı yüklemeyi ve bilgisayarlarınız için istemci yazılımı ve akıllı telefonlarınız için mobil uygulamaları indirmeyi içerir.

İstemci yazılımı Google Drive veya pCloud’a benzer şekilde çalışır. Bu, sabit sürücünüzde bir senkronizasyon klasörü oluşturacağı anlamına gelir. Bu klasöre bıraktığınız klasörler veya dosyalar bulut depolama alanınızla, ardından istemcilerin yüklü olduğu diğer cihazlarla senkronize edilir.

Birçok DIY bulut depolama aracı web arayüzlerine sahiptir, böylece içeriğinize bir tarayıcı kullanarak erişebilirsiniz. Bu, size ait olmayan bilgisayarlara istemci yazılımı yükleme sorununu ortadan kaldırır. Tarayıcı tabanlı yazılım ve mobil uygulamalar kullanarak da dosya paylaşmak daha kolaydır.

Artık DIY bulut depolama araçlarının ne olduğuna baktığımıza göre, mevcut en iyi seçeneklere bir göz atalım.

1. Sonraki

Nextcloud, bu makalenin ikinci girişinden ayrıldı, ownCloud, 2016’da. OwnCloud’un kurucusu Frank Karlitschek ve bir mühendis ekibi temel olarak farklı bir yöne giden kod deposunun bir kopyasını “çatal” yapmaya karar verdi.

nextcloud-ev

Karlitschek onu şirketten ayrılmaya motive eden “zor deneyimler ve kararlarla” karşılaştı. Bölünmenin nedenleri paranın etrafında dönüyor ve toplumun ve şirketin çıkarları arasında ince bir denge kuruyor. Karar bir etki yarattı ve Nextcloud bugün daha fazla vızıltı alıyor. TU Berlin Nextcloud’a taşındı ve veritabanı yükleme süresini yarıya indirdi.

Nextcloud kurumsal sürümü 50 kullanıcıdan 10 milyona kadar her yerde kullanılabilir. Ev ve küçük işletme kullanıcıları Nextcloud Standard veya açık kaynak sürümlerini kullanabilirler. İkincisi bir kuruşa mal olmaz.

En fazla 50 kullanıcıyı destekleyen Temel plana abone olmak için yılda 2.180 dolar ödemeniz gerekir. Daha fazla kullanıcı için, Standart plana yıllık 3.902 $ ‘a abone olabilirsiniz. Daha fazla kullanıcı için ödeme yaparsanız her ikisinde de indirim uygulanır. Son plan olan Premium, 50 veya daha fazla kullanıcıyı barındırabilir ve yılda 5.623 $ karşılığında gelişmiş özellikler sunar.

nextcloud-masaüstü

Nextcloud’u kullanmak için, bir Nextcloud sunucusunu bir sunucu için indirip yükleyerek ayarlamanız gerekir. Ardından, sunucuyla etkileşime girecek Nextcloud masaüstü istemcisini indirmeniz gerekir. Windows, macOS ve Linux’ta çalışır ve akıllı telefon uygulamaları iOS ve Android’de çalışır. Dosyalarınıza herhangi bir uyumlu tarayıcıdan da erişebilirsiniz.

Eğer işe koymak istemiyorsanız Nextcloud Box, Spreedbox veya Syncloud gibi önceden yapılandırılmış donanım satın alabilirsiniz.

Özel bulut hizmetleri gibi Nextcloud da dosyaları başkalarıyla paylaşmanıza olanak tanır. Kullanıcı, e-posta, bağlantı veya sosyal medya üzerinden paylaşım, şifre koruması ve son kullanma tarihleri ​​dahil olmak üzere tüm standart özelliklere sahiptir. Başkalarıyla neler paylaştığınızı veya başkalarının sizinle neler paylaştığını görebilirsiniz. Hesabı olmayan kullanıcılar da dokümanı düzenleyebilir.

Başka bir ilginç özellik de, başkalarının sunucunuza dosya yüklemesine izin veren “güvenli bırakma” dır. Nextcloud yazılımı ayrıca dosyaların önceki sürümlerini geri yüklemenize ve dosya yorumlamasına izin verir. Tam metin araması da yapılabilir.

Nextcloud’un rakipleri benzer özelliklere sahiptir, ancak eklentileri öne çıkmasına yardımcı olur. Nextcloud uygulama mağazasında 162 uygulama var. Örneğin, Google’ın ofis paketine açık kaynaklı bir rakip olan Collabora Online’ı kullanarak iş akışınızı geliştirebilirsiniz. Multimedya uygulamaları, video konferanslarını ayarlamanızı sağlayan Talk ile birlikte ses ve video oynatıcıları içerir.

Nextcloud Güvenliği

Güvenlik de yok. Nextcloud, LDAP, Active Directory ve Tek Oturum Açma özelliklerini destekler. İki faktörlü kimlik doğrulama, kimlik bilgilerinizi korumanıza yardımcı olur. Uygulama, Universal 2nd Factor donanım belirteçlerini ve zamana dayalı One Time Password’ü kullanır. İkinci faktör desteği NFC ve Ağ Geçidi, Sinyal, Telgraf veya SMS’yi içerir.

Nextcloud, aktarım sırasında dosyalarınızı korumak için SSL / TLS protokolünü kullanır. Ayrıca, sunucu tabanlı veya özel anahtar yönetimiyle AES 256 bit şifreleme kullanarak verilerinizi beklemede şifreleyebilir.

Belirli klasörler için uçtan uca şifrelemeyi etkinleştirme seçeneği de bulunurken, sunucu sıfır bilgili bir model kullanarak paylaşım ve anahtar yönetimine yardımcı olur. Nextcloud’un uygulanmasından emin değilseniz, özel şifreleme sunan geleneksel bulut depolama hizmetleri hakkında bilgi edinmek için en iyi sıfır bilgi hizmetleri makalemizi okuyun.

Yine de hepsi pembe değil, çünkü Nextcloud üçüncü taraf güvenlik denetim şirketlerini kullanıcılarının sunucularında güvenlik taramaları yapmakla meşgul etti. Bir temsilci reddit konusuna daha fazla ışık tutuyor. Onlara göre, üçüncü taraf taraması kullanıcıları korumak için kullanılan stratejilerden biridir, ancak birçoğu bunun gölgeli bir iş olduğunu düşünmektedir..

Şirket artık sunucunuzun ne kadar güncel olduğunu kontrol eden ve harekete geçmeniz gerektiğini size bildiren kendi güvenlik tarayıcısına sahiptir. Nextcloud hataları bulmaya kararlıdır, bu nedenle insanları buldukları hatalar ve hackler hakkında rapor göndermeye davet eden bir HackerOne sayfası tutar. Nextcloud’un sunucularının en ciddi ihlalleri 5.000 dolara kadar çıkabilir.

Nextcloud, HIPAA ve Genel Veri Koruma Yönetmeliği ile de uyumludur. GDPR hakkında daha fazla bilgiyi açıklamamızda bulabilirsiniz..

Kapsamlı üçüncü taraf uygulamaları kütüphanesi ve güçlü güvenliği sayesinde Nextcloud’u zirveye taşıdık.

2. ownCloud

Nextcloud’a en yakın rakip, selefi ownCloud’dur. Çok fazla kod paylaştıkları düşünüldüğünde, uygulamalarının benzer olması şaşırtıcı değildir. ownCloud da açık kaynak kodlu ve güçlü bir topluluk tarafından destekleniyor. Ayrıca, işletmeler arasında popüler olan bir işletme sürümüne de sahiptir. Bununla birlikte, aşağıda ele alacağımız farklılıklar var.

owncloud-kurumsal

Nextcloud’da olduğu gibi, önce ownCloud’un sunucu tarafı yazılımını indirmeniz ve yüklemeniz gerekir. Bunu ev sunucunuzda yapabilir veya bir tane kiralayabilirsiniz. ownCloud’da, aralarından seçim yapabileceğiniz çeşitli kamu sağlayıcıları da vardır.

Masaüstü istemcileri Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir. Mobil istemciler Android ve iOS için kullanılabilir. Birçok bulut depolama çözümü için yaptıkları gibi, akıllı telefon uygulamaları, otomatik fotoğraf yükleme gibi kullanışlı özelliklerin yanı sıra basit ve kullanıcı dostu bir deneyim sunar. ownCloud, dosyalarınıza tarayıcı arayüzü üzerinden de erişmenizi sağlar.

En iyi seçimimiz gibi, ownCloud da premium abonelik planlarıyla para kazanıyor. Bununla birlikte, Standart abonelik için 3.600 dolara mal olan Nextcloud’lardan daha pahalıdırlar. Kurumsal 9.000 dolardan başlıyor ve markalı akıllı telefon uygulamaları, kurumsal uygulamalar ve daha hızlı destek tepki süresi içeriyor.

Özel abonelik, daha fazla kullanıcı için destek ekler ve tepki süresini daha da azaltır, ancak bir teklif için ownCloud ile iletişim kurmanızı gerektirir.

ownCloud’un dosya senkronizasyonu, paylaşımı, ortak düzenleme ve tam metin araması gibi birçok özelliği vardır.

OwnCloud, parola korumalı bağlantılar, otomatik bağlantı süresinin dolması ve mobil paylaşım bildirimleri içeren dosya paylaşımına güvenli bir yaklaşım uyguladığından, dosyaları ve klasörleri endişelenmeden paylaşabilirsiniz. Dosya yorumlama, dosya etiketleri, dosya düzenlemeleri ve video konferans özellikleri işbirliğini desteklemeye yardımcı olur.

Nextcloud’a benzer şekilde, Dosya Bırakma özelliği anonim kullanıcıların bir dosyayı sürükleyip doğrudan kendiCloud’unuza yüklemesine izin verir.

OwnCloud’un uygulama kütüphanesinde 70’ten fazla uygulama var. Collabora Online, OnlyOffice Connector, Workflow App, PDF Viewer, Calendar, Contacts ve daha fazlası gibi popüler olanları içerir..

Güvenlik cephesinde, ownCloud gecikmez. Fidye yazılımı koruması, uçtan uca şifreleme ve yöneticilerin şifre gereksinimlerini tanımlamasını sağlayan bir şifre politikası vardır.

ownCloud’un uçtan uca şifrelemesi vardır, böylece kullanıcılar istemci tarafı şifreli iç veya dış veri alışverişi için klasörler oluşturabilir. Ne ownCloud yöneticisi ne de üçüncü taraflar klasörün içeriğini okuyamaz, yalnızca içerik oluşturucu.

Ayrıca, verilerin şifresini çözmek için USB belirteçleri, HSM veya akıllı kartlar ve diğer cihazları kullanma seçeneğiyle profesyonel anahtar yönetimine olanak tanıyan bir Anahtar Servis uygulaması ile birlikte bireysel veya merkezi anahtar yönetimi mevcuttur..

ownCloud Delta Senkronizasyonu

Eserlerdeki bir başka ilginç özellik, daha önce yüklenmiş olan dosyaları aktarırken zamanı azaltan delta senkronizasyonudur. Bunu yalnızca dosyanın değiştirilen kısmını aktararak yapar. Duyuru, “Sanal Dosya Sistemi” adı verilen bir özellikle birlikte geldi. Kullanıcıların dosya tarayıcılarındaki dosyaları ve klasörleri doğrudan senkronize etmelerini sağlar.

ownCloud, etkilenen dosyaların otomatik dağıtımını önlemek için yüklediğiniz dosyaları ClamAV kullanarak tarar. Virüsleri, kötü amaçlı yazılımları, truva atlarını ve diğer tehditleri tespit edebilir. Küçük özelleştirme seçenekleri, seçtiğiniz sunucudaki dosyaları tarayabilen harici virüs tarayıcılarıyla antivirüs korumanızı genişletmenize olanak tanır.

Sunucularınıza giriş yapmak için Active Directory, LDAP veya OpenLDAP kullanabilirsiniz. Kotaları, e-postaları, avatarları gibi diğer kullanıcı özellikleri de harici bir dizinden ownCloud’a entegre edilebilir.

İki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanarak kullanıcıların kimlik bilgilerini daha fazla koruyabilirsiniz. PrivacyIDEA ownCloud Uygulaması aracılığıyla standart zaman tabanlı Tek Kullanımlık Parolayı kullanabilir veya ek kimlik doğrulama cihazlarını desteklemek için özelliği genişletebilirsiniz. ownCloud’un HackerOne’da bir sayfası var, ancak gönderimleri almıyor.

Hasta bilgileriyle uğraşıyorsanız, ownCloud’un işinizi yapmanıza engel olmayacağından emin olabilirsiniz, çünkü bu HIPAA uyumludur. Gizliliğinize değer verirseniz, ownCloud’un GDPR’ye uyduğunu bilmeniz rahatlar.

OwnCloud güçlü bir hizmet olmasına rağmen, Nextcloud’un arkasına yerleştirdik, çünkü daha az eklentisi var, güvenliğe iyi bakmıyor ve daha pahalı premium planları var.

3. Deniz Dosyası

Önceki iki çözüm gibi, Seafile da ücretsiz bir Topluluk sürümüne ve karını artıran bir kurumsal çözüme sahip açık kaynaklı bir bulut depolama çözümüdür. Bir iş çözümü olarak, en iyi kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşım sağlayıcılarımızdan herhangi biriyle baş başa gidebilir, çok daha fazla müdahalede olsa da.

seafile-ev

Seafile, dosyalarınızı ayrı ayrı eşitleyebileceğiniz ve paylaşabileceğiniz ayrı kitaplıklar halinde düzenlemenizi sağlar. Her ne kadar geniş bir kişiselleştirme sağlarsa da, ilk başta kafa karıştırıcı olabilir.

Masaüstü senkronizasyon istemcileri Windows, macOS ve Linux için kullanılabilirken, akıllı telefon uygulamaları Android ve iOS’ta çalışır. Seafile’ı kullanmaya başlamadan önce, sunucu sürümünü sunucunuza indirip yüklemeniz gerekir.

Seafile birçok özelliğe sahiptir, ancak ücretli kurumsal sürümü için diğer çözümlerden daha fazlasını saklar. Kurumsal sürüm, Nextcloud ve ownCloud’a kıyasla daha ucuz. Aslında, üç veya daha az kullanıcınız varsa ücretsizdir. Dokuz kullanıcı için kullanıcı başına 100 ABD Doları ödemeniz gerekir. 10 ila 249 kullanıcı, kullanıcı başına 44 ABD dolarıdır.

1.000 kullanıcıya ulaşana kadar kullanıcı sayısı arttıkça fiyat düşer, bundan sonra bir tahmin almak için Seafile ile iletişime geçmeniz gerekir. Bir eğitim kurumuna aitseniz kullanıcı başına yıllık indirim alırsınız.

Seafile ayrıca seçici senkronizasyon özelliğine sahiptir, böylece belirli klasörler için senkronizasyonu kapatabilirsiniz. Bir senkronizasyon istemcisi kullanmak istemiyorsanız, Seafile, sürücü istemcisi aracılığıyla sanal sürücü eşlemesi sunar. Dosyalara çevrimdışı olarak da erişmenizi sağlar. Senkronizasyon istemcisi olmayan bir makineden erişiyorsanız tarayıcı tabanlı erişim de vardır. WebDAV desteği de mevcuttur.

Seafile Sync

Dosyaları senkronize ederken Seafile, özellikle çok sayıda küçük dosyayla uğraşırken hızlı senkronizasyon gerçekleştirmesine olanak tanıyan küçük parçalar halinde keser. Ancak sunucudaki dosyalara erişmeyi daha karmaşık hale getirir.

Kitaplıkları ve klasörleri salt okunur veya okuma-yazma izinleriyle kullanıcılara veya gruplara paylaşabilirsiniz. Harici kullanıcılar dosyalara paylaşım bağlantıları aracılığıyla erişebilir. Şifreleri ve son kullanma tarihlerini ayarlayarak bunların korumasını artırabilirsiniz.

Seafile’in de sürümü vardır, böylece kullanıcılar bir dosyayı veya klasörü önceki bir sürüme kolayca geri yükleyebilir. Dosyaların aynı anda düzenlenmesini ve çakışmaların oluşmasını önlemek için dosya kilitleme de mevcuttur. Kullanıcılar web arayüzünü veya masaüstü istemcilerini kullanarak dosyaları kilitleyebilir. Notun ek özellikleri arasında tam metin araması ve veri tekilleştirme.

Seafile, Microsoft Office Online Server ve Collabora Online sunucusuyla bütünleşir; böylece dosyaları çevrimiçi olarak düzenleyebilirsiniz. Videolar, ses, .pdfs, resimler ve metin dosyaları için yerleşik önizlemeler de vardır. Bununla birlikte, Seafile, Nextcloud ve ownCloud’un sahip olduğu uygulama kitaplığı seçeneklerine sahip değil..

Seafile, kimlik bilgilerinizi korumak için iki faktörlü kimlik doğrulama kullanır, fidye yazılımı koruması için anlık görüntüler oluşturur ve virüs taramaları yapar. Ayrıca uzaktan silme ve denetim günlükleri gerçekleştirebilir.

Uçtan uca şifreleme kullanılabilir, ancak meta verileri şifrelemediğini unutmayın. Yine de gelecekte olacağı ima ediliyor.

İstemci tarafı şifrelemesi, web tarayıcısı veya masaüstü istemcisinin dosya gezgini özelliğiyle çalışmaz.

Ana endişeniz kurumsal sürüm için çok fazla ödeme yapmak zorunda kalmadan hızlı dosya senkronizasyonu ise, Seafile harika bir seçenektir. Bununla birlikte, diğer çözümlerin topluluk sürümleri sınırlı değildir ve güvenlikleri daha güçlüdür.

4. Pydio

Pydio eskiden AjaxPlorer olarak adlandırıldı ve 2007 yılında Charles du Jeu tarafından yaratıldı. Önceki çözümler gibi, dosyaları kendi sunucunuzda senkronize etmek ve depolamak için açık kaynaklı bir uygulamadır.

pydio-web

Pydio, Scaleway, Amazon AWS ve Microsoft Azure gibi genel bulut sunucularına dağıtım seçeneği sunar. Microsoft’un bulut altyapısıyla ilgileniyorsanız, Microsoft Azure incelememizi okuyun.

En son Pydio sürümüne Pydio Cells denir ve artan işbirliği ve paylaşım seçeneklerine sahiptir. Dosyalarınızı hücrenize koyarak başkalarıyla kolayca paylaşabilirsiniz.

pydio-share

Hücre, okuma ve yazma gibi belirli izinler verirken daha fazla kullanıcı ekleyebileceğiniz paylaşılan bir klasör gibi çalışır. Paylaşım için en iyi bulut depolama alanımızda herkese açık bulut çözümleriyle karşılaştırabilirsiniz.

Cells Home sürümü Linux ve macOS üzerinde çalışır. Windows için, bir docker görüntüsü kullanmanız gerekir. Enterprise sürümü, sanal makineler için bir OVF paketi ve Pydio Enterprise 8 adlı eski bir Pydio sürümü ile sürüm listesini genişletirken, dosyalarınıza hareket halindeyken erişmek için Android veya iOS uygulamalarını kullanabilirsiniz..

Akıllı telefon uygulamaları ayrıca görüntüleri çekmenize ve yüklemenize, dosyaları önbelleklere koymanıza ve çevrimdışı olarak erişmek için dosyaları yerel olarak senkronize etmenize olanak tanır..

Açık kaynak sürümü AGPL v3 lisansı altındadır ve destek sunmaz. Özellikleri temel paylaşım ve kimlik doğrulama ile sınırlıdır. Kurumsal sürümde, yönetim güvenliği ile rol tabanlı ve güvenlik ilkelerinin yanı sıra gelişmiş paylaşım ve yönetim özellikleri bulunur.

Pydio Enterprise

Enterprise sürümü için fiyat teklifi almak için Pydio ile iletişime geçmeniz gerekiyor, ancak hizmeti test etmenizi sağlayan 30 günlük ücretsiz deneme sürümü var.

Pydio, paylaşılan dosyalarınızı parolalarla korumanıza, son kullanma tarihlerini ve indirme sınırlarını korumanıza olanak tanır. Yeni bir şey olduğunda dosyalara yorum yapabilir ve uyarı alabilirsiniz. Yorum bırakmanın ve e-posta göndermenin yavaş olduğunu fark ederseniz, doğrudan sohbet iletişimini kullanabilirsiniz. Daha fazla kişi için sohbet odaları da mevcuttur.

Kullanıcıları sohbet etmeye veya belirli dosyaların etrafında oda oluşturmaya davet edebilirsiniz. Siz veya ekip arkadaşlarınızdan biri hata yaparsa, sürüm oluşturma bir dosyanın önceki sürümünü geri yüklemenize yardımcı olur.

Kullanıcılarla uğraşırken, izinlerini birçok değişkenle kontrol edebilirsiniz, böylece yalnızca izin verdiğiniz şeyleri görebilir, paylaşabilir ve düzenleyebilirler. Collabora Online kullanarak ekip arkadaşlarınızla belgeler üzerinde işbirliği yapabilirsiniz. Pydio ayrıca görüntü dosyalarını önizlemenizi ve düzenlemenizi ve entegre oynatıcıları kullanarak ses ve video dosyalarını oynatmanızı sağlar.

Kurumsal aboneler, logolarını ekleyerek, renkleri değiştirerek, yeni düğmeler ekleyerek ve daha fazlasını yaparak Pydio arayüzünü özelleştirebilir.

Pydio, beklemedeki dosyaları şifrelemek için AES 256 bit ve aktarım sırasında korumak için SSL kullanır. Bir şeyler ters giderse, günlükleri ayrıştırmak ve denetlemek kolaydır. Kullanıcıların oturum açmasına yardımcı olmak için LDAP’yi kullanabilirsiniz. Pydio, GDPR’ye de uygundur.

5. Resilio

Resilio, önceki çözümlerle aynı şekilde çalışmaz. Bunun yerine, içeriğinizi yalnızca cihazlar arasında senkronize eder ve bir sunucuda depolamaz. Bu bir seçenek bile değil. Ayrıca ücretsiz değil.

resilio-ev

Masaüstü istemcileri Windows, macOS ve Linux’ta çalışır, mobil uygulamalar ise Android veya iOS’ta çalışır. Ayrıca NAS cihazlarına da kurulabilir (NAS için en iyi çevrimiçi yedeklemedeki kılavuzumuzu okuyun).

Seçici senkronizasyon bir seçenektir. NAS cihazınızda kalan içeriği ve bilgisayarınızda da depolanan içeriği seçmek için kullanabilirsiniz. Dropbox gibi Resilio da, dosyaları orada saklamak zorunda kalmadan bilgisayarınızda görmenizi sağlayan seçici senkronizasyon yer tutucuları kullanır. Dropbox’ın bunu nasıl yaptığını görmek için Dropbox incelememizi okuyun.

resilio-planlar

Sync Home, Resilio’nun kişisel kullanım planıdır. Bir kerelik 59,99 $ ücret ödemenizi gerektirir. Cihazlar arasında senkronizasyon, izinler, seçici senkronizasyon ve bant genişliği kullanımı için kontroller gibi standart özelliklere sahiptir..

Sync Ailesi en fazla beş üyeyi barındırabilir ve Sync Home planındaki tüm özelliklere sahiptir. Bir kerelik ücreti $ 99.99. İş planı ayda 29 ABD dolarından başlar ve çok kullanıcılı ve premium destek içerir.

Resilio, içeriği uzak bir sunucu üzerinden yönlendirmesi gerekmediğinden dosyaları geleneksel bulut hizmetlerinden daha hızlı senkronize edebileceğini iddia ediyor. Aksine, eşler arası bir yaklaşım kullanır.

Resilio’yu kullanarak dosya veya klasörleri de paylaşabilirsiniz. Klasörler, başka bir kullanıcıya sahiplik atamanıza, erişimi iptal etmenize veya okuma ve yazma haklarını değiştirmenize izin veren izinlere sahip olabilir. AES 128 bit, dosyalarınızı ve klasörlerinizi beklemede korur.

Resilio, dosyalarınızı otomatik olarak başka bir cihaza yedeklemenize de yardımcı olabilir. Örneğin, fotoğrafları dizüstü bilgisayarınıza veya NAS cihazınıza yedeklemek için ayarlayabilirsiniz.

Resilio geleneksel bulut depolama hizmetleri için uygun bir yedek olarak davranamasa da, eşler arası bağlantı kullanırken dosyaları senkronize etmenize yardımcı olabilecek ilginç bir araçtır..

Son düşünceler

DIY bulut depolama araçları ile uğraşmak kolay değildir, çünkü geleneksel bulut depolama hizmetlerinin aksine, kurulumunuza bağlı olarak çok fazla iş gerektirebilirler. Yine de bu onun esası olmadan değil. İşi kendiniz yapıp kişisel sunucunuzu barındırarak gizliliğinizin kontrolünü elinize alırsınız ve her şeyi beğeninize göre düzenleyebilirsiniz.

Nextcloud, geniş kütüphanesi ve güçlü güvenliği nedeniyle en iyi köpektir. Progenitor OwnCloud çok geride değil, ancak kütüphanesinde çok fazla uygulama yok ve o kadar güvenli değil. Bununla birlikte, blok düzeyinde senkronizasyon desteği eklemeyi vaat ediyor, bu yüzden devam ediyor.

Seafile, hızlı senkronizasyon ve ucuz bir işletme sürümüne ihtiyaç duyanlar için daha iyi bir seçenektir. Pydio, güçlü paylaşım yeteneklerine ve sezgisel ve çekici bir arayüze ihtiyaç duyanlar için harika olacak.

Sunucuları atlamak ve NAS cihazlarına odaklanan eşler arası bir yaklaşım kullanmak isteyenler için Resilio iyi bir seçenektir, ancak geleneksel bulut depolama hizmetlerinin yerine geçtiği sürece başkalarıyla karşılaştırılamaz.

DIY depolama araçları hakkında ne düşünüyorsunuz? Çok karmaşık mı yoksa çabaya değer mi? Kaçırdığımız başka bir hizmet kullanıyor musunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me