Dropbox vs MEGA: 2020’de Cloud Storage hangisi daha iyi?

Dropbox, konsepti ana akım haline getiren bulut depolama sağlayıcısıdır. Bu arada, MEGA, artık şirketle ilgilenmese de, kötü niyetli gizlilik savunucusu Kim Dotcom’un (veya bakış açınıza bağlı olarak telif hakkı korsanının) başlangıç ​​ürünü olarak farklı nedenlerle tanınmaktadır..


Her iki sağlayıcı da birkaç nedenden ötürü yüksek puan alan bulut depolama paketleri sunar ve her ikisi de bulut depolama karşılaştırmalarımızın en tepesinde yer almasa da, ikisi de ilk 10’dadır. Dropbox incelememizde tartıştığımız gibi, işbirliği özellikleri MEGA incelememizde açıkladığımız gibi, Dropbox ile mükemmel, MEGA güvenlik açısından güçlü.

İki sağlayıcı kafa kafaya giderken nasıl eşleşiyor? Bu MEGA vs Dropbox karşılaştırmasında öğrenmeye karar verdik.

Savaş Kurmak: MEGA ve Dropbox

Adil bir karşılaştırma yapmak için, Dropbox ve MEGA gibi bulut depolama sağlayıcılarını yedi turda test etmek için bir sistem geliştirdik. Her kategori için bulut depolamanın önemli bir yönüne bakarız ve yarışmacıların nasıl karşılaştırdıklarını görürüz.

Her raunt kazananı bir puan kazanır, ancak aramaya çok yakınsa, her iki sağlayıcıya da bir puan veririz ve buna beraberlik deriz. Sonunda, puanları toplayacağız ve genel kazananı tavsiyemiz olarak ilan edeceğiz, ardından mantığımızı açıklayacağız.

1

Fiyatlandırma

Gerçekten para biriktirmek istiyorsanız, her iki sağlayıcı da ücretsiz depolama alanı sunar, ancak en iyi ücretsiz bulut depolama alanımıza bir göz atabilirsiniz. Dropbox size 2GB ücretsiz depolama alanı sağlarken MEGA size 15GB ücretsiz depolama alanı sunuyor.

MEGA ayrıca, masaüstü uygulamasını indirerek veya arkadaşlarınızı hizmete katılmaya davet etme gibi başarıları tamamlayarak ek depolama alanının kilidini açmanıza olanak tanır. Ne yazık ki, bu başarı bonuslarının çoğu oldukça hızlı bir şekilde sona eriyor.

Masaüstü uygulamasını indirmek için fazladan 20 GB veya akıllı telefon uygulaması için 15 GB alan kazanırsınız, ancak bu bonusların her ikisi de 180 gün sonra sona erer. Bir arkadaşı davet etmek için 10 GB’lık ekstra depolama alanının süresi bir yıl sonra dolar. En kötüsü hala ilk MEGA kayıt bonusu: sadece kayıt için 35 GB büyük bir depolama alanına sahip olursunuz, ancak 30 gün sonra süresi dolar. 

15 GB’tan fazla depolama alanı gerekiyorsa, MEGA’nın fiyatlandırma planlarını baştan düşünmeniz gerekir veya bir ay sonra fazladan içeriğinizi kaldırmak zorunda kalırsınız.

Ücretsiz seviyenin ötesinde, Dropbox kişisel hesaplar için iki seçenek sunar. Dropbox Plus’ın maliyeti aylık 11,99 $ veya yıllık ödeme yapıyorsanız aylık 9,99 ABD dolarıdır ve size öncelikli e-posta desteği gibi ekstraların yanı sıra iyi bir 2 TB depolama alanı sunar.. 

Daha fazla alana ihtiyacınız varsa, Dropbox Professional size 3 TB alan sağlar ve aylık 19.99 dolar veya yıllık planlar için aylık 16.58 dolar. 

MEGA, fiyatlar Euro cinsinden olmasına rağmen dört kişisel ücretli plan sunuyor, bu yüzden tam bir karşılaştırma yapmak zor. Yazma sırasında MEGA Pro Lite, ayda yaklaşık 5.55 $ karşılığında 400GB alanla geliyor, Pro 1, 2TB için ayda 11.11 $, Pro 2, 8TB depolama için ayda 22.23 $ ve Pro 3, 16TB için aylık 33.36 $. 

Tüm MEGA kişisel planları, aylık ödeme yapmak yerine yıllık bir plan çıkarırsanız ücretsiz olarak iki ay daha gelir.

MEGA ve Dropbox İşletme Fiyatlandırması

Bir işletme seçeneği arıyorsanız, Dropbox Business Standard planında 5 TB alan için Dropbox Business fiyatlandırma planları kullanıcı başına aylık 15 ABD dolarından başlar. Dropbox Business Advanced, kullanıcı başına aylık 25 ABD dolarıdır ve sınırsız bulut depolama alanı ile birlikte gelir, ancak 3 TB’tan fazla alan kullanmayı düşünüyorsanız, bunu istemeniz gerekir.. 

Sınırsız depolama alanı arıyorsanız, en iyi sınırsız çevrimiçi depolama sağlayıcıları listemize göz atın ve Box ve OpenDrive gibi sağlayıcılara bakın.

Dropbox Enterprise, belirli bir fiyatı olmayan büyük işletmeler için özelleştirilebilir bir çözümdür ve bir teklif için doğrudan Dropbox ile iletişime geçmeniz gerekir. Bu, özellikle Dropbox’ın Egnyte ile birlikte, işletme için en iyi bulut depolama listemize girmesi nedeniyle iyi bir çağrı olabilir..

MEGA ile MEGA for Business (yaratıcı olarak) başlıklı tek bir iş planı vardır. Bu, aylık 10 Euro’dur (döviz kuruna bağlı olarak ayda yaklaşık 11 $) ve üç kullanıcılı bir minimum olmasına rağmen sınırsız depolama alanına sahiptir.. 

Bazı kullanım koşulları MEGA for Business için geçerlidir. Yalnızca “gerçek ticari amaçlar” için kullanılmalı ve kullanımınızı ortalama bir işletme kullanıcısınınkiyle karşılaştıracak adil kullanım politikası ile birlikte gelmelidir. Çok fazla veri depolamayı planlıyorsanız, öncelikle kullanımınızın uygun olup olmadığını MEGA ile kontrol etmeniz gerekebilir..

Her iki sağlayıcı da çoğu kişisel kullanıcıyı tatmin edecek benzer bir maliyetle 2 TB depolama alanı sunar. Ancak, MEGA daha fazla ücretsiz dosya barındırma hizmeti sunar ve zaman sınırlı bonuslar can sıkıcı olsa da, MEGA bu turu alır.

Tur: MEGA için Fiyatlandırma Noktası

MEGA Logosu
Dropbox Logosu

2

Güvenlik

Dosyalarınız için en güçlü güvenliği arıyorsanız, sıfır bilgi şifrelemesi sunabilecek bir sağlayıcıya ihtiyacınız vardır. Bu, bulut depolama sağlayıcınızın şifreleme anahtarınızın bir kopyasını saklamadığı anlamına gelir, bu nedenle kolluk kuvvetleri tarafından zorlansa bile verilerinizin şifresini çözemez. 

Parolanızı güvende tuttuğunuz sürece, verilerinize erişmesi gereken tek kişi sizsiniz. Bunu göz önünde bulundurarak, MEGA burada erken bir liderlik yapıyor çünkü tüm planlarında standart olarak sıfır bilgi şifrelemesi sunuyor.

mega-vs-tresorit-mega-güvenlik

MEGA, en başından itibaren şifrenizi kaybederseniz, verilerinizin şifresini çözemeyeceği için hesabınızı kaybettiğinizi açıkça belirtir. MEGA, bunun oluşma riskini en aza indirmek için bir şifre yöneticisi kullanmanızı önerir, biz de öyle. İyi bir şifre yöneticisi arıyorsanız, oradaki en iyi şifre yöneticisi uzantılarından biri olan Dashlane’ye göz atın.

Ne yazık ki, Dropbox planlarının hiçbirinde sıfır bilgi şifrelemesi sunmaz, bu da dosyalarınız için MEGA’dan çok daha az güvenli bir seçenek haline getirir. 

Dropbox’ın gerçekten sevdiğiniz bazı özellikleri varsa, ancak sıfır bilgi şifrelemesi istiyorsanız, dosyalarınızı yüklenmeden önce şifrelemek için Boxcryptor gibi üçüncü taraf bir hizmet kullanmak mümkündür. Daha fazla bilgi edinmek için Boxcryptor incelememize göz atın.

Ek Güvenlik Önlemleri

Her iki sağlayıcı da dosyalarınız için hem beklemede hem de geçişte endüstri standardı şifreleme düzeylerini kullanır. Dropbox, beklemedeki veriler için AES 256 bit şifreleme ve aktarılan veriler için SSL / TLS kullanır. 

MEGA, aktarılan veriler için TLS protokolünü de kullanır, ancak hareketsiz veriler biraz daha az güvenli AES 128 bit şifreleme kullanır. Bu, Dropbox’tan koruma kadar güçlü olmasa da, en azından teoride kaba kuvvetle çatlamak milyonlarca yıl sürmelidir..

Authy

Her iki sağlayıcı da iki faktörlü kimlik doğrulama ayarlama seçeneği sunar. Bu, ikinci bir kimlik doğrulama biçimi ve parolanızı gerektiren ek bir güvenlik katmanıdır. SMS ile gönderilen bir kod girmek veya telefonunuzda bir kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanmak gibi iki faktörlü kimlik doğrulamanın çeşitli yöntemleri vardır.

Birçok sağlayıcıdan farklı olarak, MEGA, bazı kimlik doğrulama uygulamalarını önermek için bile olsa, iki faktörlü kimlik doğrulaması kurmanızı aktif olarak teşvik eder. Dropbox ayrıca iki faktörlü kimlik doğrulama sunar, ancak seçenek MEGA ile olduğu gibi açıkça reklamlanmaz. 

MEGA ayrıca, birisi bilgisayarınıza erişirse sıfır bilgi şifrelemesinin dosyalarınızı korumayacağı konusunda da çok açıktır. Sabit diskinizdeki verilerin bile güvenli kalmasını sağlamak için cihaz düzeyinde tam disk şifrelemesi kullanılmasını önerir. 

MEGA güvenlik konusunda güçlü olabilir, ancak daha da iyi seçenekler var. Daha fazla bilgi edinmek için en güvenli bulut depolama listemize bir göz atın.

Güvenlik sizin için önemliyse (ve olması gerekiyorsa), sıfır bilgi şifrelemesiyle birlikte gelen bulut depolama kesin bir artıdır. MEGA, Sync.com ve pCloud ile birlikte en iyi sıfır bilgili bulut depolama sağlayıcılarından biridir (pCloud vs MEGA karşılaştırmamızı okuyun). Dropbox bu düzeyde bir güvenlik sağlayamadığından MEGA burada açık kazanıyor.

Tur: MEGA için Güvenlik Noktası

MEGA Logosu
Dropbox Logosu

3

Gizlilik

MEGA kendisini gizlilik odaklı olarak satıyor, hatta web sitesinde “gizlilik şirketi” olarak adlandırıyor. MEGA’nın veri merkezleri Lüksemburg, Hollanda, Kanada ve Yeni Zelanda gibi gizlilik açısından oldukça uygun yerlerde bulunur. Amerika’da hiçbir dosya depolanmadı, yani PATRIOT Yasası gibi müdahaleci mevzuatın ulaşamayacağı kadar fazla.. 

MEGA, GDPR kurallarına uygundur, ancak bu korumaları yalnızca Avrupa Birliği’ndeki tüm kullanıcılara uygulamaz. Dropbox’ın gizlilik konusundaki tutumu ne yazık ki çok daha az etkileyici.

Dropbox’ın gizlilik politikası, hizmetlerinin kötüye kullanılmasını önlemek için şirketin verilerinizi topladığını açıkça ortaya koymaktadır. Örneğin, şart ve koşullarını ihlal etmediğinizden emin olmak için hesabınızdaki dosyaları tarayabilir.

Verilerinizden bazıları Amazon, Google, Oracle ve Zendesk gibi üçüncü taraflara da aktarılabilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi, Dropbox sıfır bilgi şifrelemesi kullanmaz ve üçüncü taraflarla veri paylaşmasına rağmen, aynı zamanda iyi bir entegrasyona izin verir ve sonuç olarak bu hizmetlerden Dropbox kullanıcılarına ekstra özellikler sağlar.

MEGA ise sıfır bilgi şifrelemesi kullanıyor, bu nedenle verileriniz güvende. Tek şifre çözme anahtarını tuttuğunuzdan, MEGA’nın dosyalarınıza erişmesi, taraması, okuması veya başka bir şey yapması mümkün değildir.

Bir süre önce olmasına rağmen, Dropbox 2012’de ciddi bir veri ihlali yaşadı ve 68 milyon kullanıcı şifresi sızdırıldı. Ayrıca, Dropbox’ın herhangi bir katılımı reddetmek hızlı olmasına rağmen, gizlilik bozucu PRISM programının bir parçası olarak Google ve Apple gibi diğer şirketlere katılmak için dizilmiş olduğu belirtildi.. 

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, bu tur beyinsizdir. Dropbox’ın gizlilik politikası arzulanan pek çok şey bırakırken, MEGA kalbinde gizlilik oluşturuyor ve bu da MEGA için bir başka net kazanç sağlıyor.

Tur: MEGA için Gizlilik Noktası

MEGA Logosu
Dropbox Logosu

4

hız

Hız söz konusu olduğunda, Dropbox ve MEGA arasında fazla bir şey yoktur. Testler sırasında, İngiltere’deki test konumumuzdan her iki sağlayıcıya da 1 GB’lık yeni bir dosya yüklemek yaklaşık 25 dakika sürdü. İndirmeler sırasında hem MEGA hem de Dropbox’tan benzer hızlar görüldü ve aynı 1GB dosyasını indirmek yaklaşık üç dakika sürdü.

DropboxMEGA
Yükle:25:1126:04
İndir:03:1903:22

Dropbox’ın gerçekten kendi başına geldiği yer, bir şekilde düzenlenmiş veya değiştirilmiş dosyalarla. MEGA’daki bir dosyada – hatta küçük bir dosyada – değişiklik yaparsanız, tüm dosyanın tekrar yüklenmesi gerekir.

Ancak Dropbox, bu soruna geçici bir çözüm bulmak için blok düzeyinde senkronizasyon olarak bilinen şeyi kullanır. Dosyalarınız ayrı ayrı bloklara bölünür ve yalnızca değişen blokları senkronize eder. Bir dosyada küçük bir değişiklik yaparsanız, daha az bloğun yüklenmesi gerekir, bu da MEGA’lardan çok daha hızlı bir işlem haline getirir ve her bloğun değiştirilmesi gerekir.

Bu özellik, yükleme süreleri üzerindeki etkisi daha önemli olduğundan, değiştirilecek çok sayıda büyük dosyanız varsa özellikle kullanışlıdır. Bununla birlikte, daha küçük dosyalarla, özellikle bağlantınız iyi ise, büyük bir fark görmezsiniz.. 

Sürekli olarak düzenlenmekte olan çok sayıda büyük dosyayla ilgileniyorsanız, Dropbox kesinlikle daha iyi bir seçimdir. Bu nedenle Dropbox, pCloud gibi başka bir blok düzeyinde senkronizasyon sağlayıcısına kıyasla bile senkronizasyonlu en iyi bulut depolama listemizin en üstünde yer alır (pCloud vs Dropbox parçamızı okuyun).

Bunu akılda tutarak, Dropbox burada kazanan: MEGA’lara kıyasla daha hızlı yüklemelerini görmezden gelemeyiz.

Yuvarlak: Dropbox için Hız Noktası

MEGA Logosu
Dropbox Logosu

5

Kullanım kolaylığı

Hem MEGA’ya hem de Dropbox’a çevrimiçi olarak veya macOS, Windows ve Linux dahil olmak üzere tüm büyük işletim sistemleri için mevcut uygulamalar aracılığıyla erişilebilir. Tüm bulut depolama sağlayıcıları Linux’u desteklemez, ancak her iki yarışmacımız da Tresorit ve pCloud’un yanı sıra Linux kısa listemiz için en iyi bulut depolamamızı yapar. Her iki hizmet için de Android ve iOS uygulamaları var.

mega web arayüzü

MEGA ve Dropbox’ın masaüstü uygulamaları oldukça benzer şekilde çalışır. Her ikisi de sabit diskinizde otomatik olarak buluta senkronize olan bir klasör kurmanıza izin verir. Ayrıca ayarları değiştirmenize veya web arayüzünü başlatmanıza izin veren bir sistem tepsisi veya menü çubuğu simgesi sunar. 

Dropbox’ın popüler hale getirdiği yaklaşım budur ve bugünlerde çoğu bulut servis sağlayıcısı tarafından kullanılan benzer bir sistem göreceksiniz. Daha önce bulut depolama hizmetlerini kullandıysanız, hiçbir şey yerinde görünmeyecek.

Dropbox veya MEGA yüklediğinizde, bir dosyayı sağ tıkladığınızda yüklenecek dosyaları seçmenize izin verme gibi ek seçenekler de kazanırsınız. Dropbox’ın burada hafif bir kenarı var gibi görünüyor, ek seçenekler hızlı bir şekilde yorumları veya bir dosyanın sürüm geçmişini görüntülemenizi sağlar.

Ne yazık ki, Dropbox macOS ve iOS kullanıcıları için mükemmel bir hizmet değildir, çünkü dosyalar ve klasörler varsayılan olarak dosyalarla karıştırılmış klasörlerle alfabetik olarak düzenlenmiştir. Çok fazla medyanız varsa, aradığınız dosyayı veya alt klasörü bulmak için sıralama yapmak zor olabilir.

Bunu da kolayca değiştiremezsiniz. Dosyaların nasıl sıralanacağını değiştirebilirsiniz, ancak yine de dağınıktır. Ancak Windows kullanıcıları, klasörlerin web sitesi de dahil olmak üzere varsayılan olarak dosyaların üstünde listelendiğini bulacaklardır.

Dropbox, macOS ve iOS kullanıcılarına bunu bir özellik olarak talep etmelerini önerir, bu nedenle çok sayıda Apple kullanıcısı istemedikçe bunun değişmesi olası değildir. Bunu göz önünde bulundurarak, Mac için en iyi bulut depolama alanı öneriler listemizde Dropbox’ı bulamayacaksınız.

Apple ekosistemine bağlıysanız, bunun yerine iCloud veya Sync.com adresine bakın. İlk önce Sync.com incelememizi okuyabilirsiniz çünkü sadece Mac kullanıcıları için en iyi bulut depolama önerimiz değil, aynı zamanda iPhone için en iyi bulut depolama alanı olarak önerimiz.

Windows ve Linux kullanıcıları için MEGA veya Dropbox arasında fazla bir şey yoktur. Ancak, Mac ve iPhone sahiplerinin karşılaştığı zorluklar göz önüne alındığında, bu tur herhangi bir platformda kullanımı daha kolay sağlayıcı olarak MEGA’ya gidiyor.

Yuvarlak: MEGA için Kullanım Kolaylığı Noktası

MEGA Logosu
Dropbox Logosu

6

Dosya Senkronizasyonu ve Paylaşımı

Bulut depolama hizmeti, dosyaları ne kadar iyi paylaşabileceği veya senkronize edebileceği ile yapılır veya bozulur. Bunu yapamazsa, rekabet etmeyecek – bu kadar basit. Dropbox ve MEGA için oldukça eşit bir resim.

Dropbox-senkron-online-files

MEGA masaüstü kullanıcıları, uygulamayı ilk yüklediklerinde tüm bulut depolama alanlarını indirebilir veya yer kazanmak için düzenli olarak kullandıkları dosya ve klasörleri seçerek senkronize edebilirler. Bu en basit işlem olmasa da MEGA ayarlarına ek senkronizasyon konumları da ekleyebilirsiniz..

Dropbox, dosya senkronizasyonu için iki farklı yöntem sunar; bunlardan biri MEGA’ya benzer. Dropbox kullanıcıları için ilk seçenek, hangi dosyaların ve klasörlerin sabit sürücünüzle senkronize edileceğini ve hangilerinin bulutta kalacağına karar vermenizi sağlayan seçici senkronizasyondur.. 

Bu MEGA’ya benzer, ancak bulut depolama alanınızın tüm içeriğini sabit diskinizde göremeyeceğiniz anlamına gelir. Seçimini kaldırdığınız dosya veya klasörler görünmez.

Bu sorunu çözmek için Dropbox akıllı senkronizasyon sunar. Bu, bilgisayarınızdaki tüm dosya ve klasörleri görmenizi sağlar, ancak bulut depolama biriminizde depolanacak belirli dosyaları ayarlayabilirsiniz. Bilgisayarınızda görünür olacaklar ve kullanmanız gerektiğinde indirilecekler, ancak o zamana kadar yer kaplamayacaklar.

Bu özellik, Dropbox’ın Egnyte Connect’in hemen altındaki en iyi kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşım sağlayıcıları kısa listemizde en iyi ikinci öneri olmasının bir nedenidir. Dropbox’ta depolama sınırınız dışında dosya aktarım kotası yoktur, böylece içeriğinizi istediğiniz kadar yükleyebilir ve indirebilirsiniz.

Buna karşılık, MEGA dosya yüklemelerinize ve indirmelerinize aylık bir kota uygular. Kişisel hesaplar için bu kotalar toplam depolama kapasitenizle aynıdır, bu nedenle önemsiz değildir. Ancak, çok sayıda büyük dosya yüklüyorsanız ve indiriyorsanız, kotaya hızlı bir şekilde vurduğunuzu görebilirsiniz.

Dropbox ve MEGA ile Dosya Paylaşımı

Dosya paylaşımı söz konusu olduğunda, her iki sağlayıcı da oldukça tipik özellikler sunar. Dropbox, mobil uygulamalar ve çevrimiçi olanlar da dahil olmak üzere tüm platformlardan dosya paylaşmanıza olanak tanır. Dosyalarınıza ve klasörlerinize salt okunur veya tam düzenleme erişimi vererek başkalarına gönderebileceğiniz paylaşılabilir bir bağlantı oluşturabilirsiniz. 

Bu bağlantılar için bir dizi ayarı değiştirebilirsiniz. Yalnızca bir Dropbox Professional veya iş planlarında mevcut olmasına rağmen, bir son kullanma tarihi belirleyebilir, bir şifre ekleyebilir ve indirmeleri devre dışı bırakabilirsiniz. Dropbox, paylaşım için en iyi bulut depolama listemize koyuyor, ancak Sync.com gibi daha iyi seçenekler var.

egnyte-vs-Dropbox-Dropbox-iş-dosya paylaşım

Dosyalarınız ve klasörleriniz için paylaşılabilir bağlantılar oluşturabileceğiniz, ayrıca son kullanma tarihleri ​​ayarlayabileceğiniz ve şifreler ekleyebileceğiniz için MEGA ile benzer özellikler bulacaksınız. Ancak, bu özellikleri kullanabilmek için ücretli bir hesaba ihtiyacınız olacaktır.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, MEGA sıfır bilgi şifrelemesi sunar (Dropbox’ın yapmadığı bir şey). Diğer kullanıcıların dosyalarınızı görüntülemesine veya düzenlemesine izin vererek anahtarınızın bir kopyasını sağlayarak bağlantılarınızı paylaşabilirsiniz. Bağlantıları anahtar olmadan paylaşabilirsiniz, ancak açabilmeleri için şifre çözme anahtarınızı son kullanıcıya manuel olarak vermeniz gerekir.

İkinci seçeneği tercih ederseniz, bağlantının paylaşılması veya çalınması önemli değildir, çünkü yalnızca şifre çözme anahtarına sahip kullanıcılar dosyalara erişebilir, bu da MEGA’yı dosya paylaşımı için daha güvenli bir hizmet haline getirir.

Genel olarak, bu aramak zor bir tur. Dropbox, tüm dosyalarınızı senkronize etmek yerine PC’nizde yerden tasarruf etmenizi sağlayan akıllı senkronizasyon özelliğiyle iyi çalışır. Ayrıca, değiştirdiğiniz dosyalar için dosya yüklemelerinde zaman kazanmak için blok düzeyinde senkronizasyon kullanır.

Bununla birlikte, MEGA dosyaları şifre çözme anahtarı olmadan paylaşmanıza izin veren güvenli bir yol sunar, yani yalnızca güvendiğiniz kullanıcılar bunlara erişebilir. İhtiyaçlarınıza bağlı olarak, bu harika olabilir – veya anlamsız olabilir. 

Akıllı senkronizasyon kazanan bir özelliktir, ancak yalnızca, bu nedenle Dropbox bu turu alır.

Yuvarlak: Dropbox için Dosya Senkronizasyonu ve Paylaşım Noktası

MEGA Logosu
Dropbox Logosu

7

Özellikleri

Çoğu bulut depolama hizmeti tarafından sunulan standart özelliklere ek olarak, hem MEGA hem de Dropbox bazı benzersiz ek özellikler sunar.

Paranoya’nın ethos’un bir parçası olduğu MEGA’da, diğer MEGA kullanıcılarıyla şifreli sohbet mevcuttur. Bu, WhatsApp gibi diğer uçtan uca şifreleme sohbet servislerine benzer. Sohbet uygulaması aracılığıyla dosya paylaşabilir, sesli ve görüntülü arama yapabilirsiniz.

mega Megaburger'i

Mozilla Thunderbird posta istemcisini kullanıyorsanız, hangi e-posta barındırma hizmetini kullanırsanız kullanın, büyük dosyaları e-posta eki olarak değil, MEGA üzerinden göndermek için MEGAbird uzantısını kullanabilirsiniz. Ayrıca, görevleri otomatikleştirmek için komut dosyaları yazmanıza veya bir GUI istemcisi olmadan doğrudan MEGA’da komut çalıştırmanıza izin veren bir komut satırı aracı olan MEGAcmd de vardır..

Belge oluşturucular için Dropbox, Kağıt sunar. Bu, içeriği dosyalar olarak kaydetmeden metin, görüntü ve video depolamanızı sağlayan tek ve sınırsız bir sayfa belgesi uygulamasıdır. Bu bir not alma ve işbirliği aracıdır, ancak Dropbox Paper incelememizde belirttiğimiz gibi, Google Dokümanlar gibi hizmetlerle karşılaştırıldığında oldukça basittir.

Ancak, profesyonel kullanıcılar Dropbox Vitrini’nden daha fazla yararlanabilirler. Bu, geçmiş çalışmalarınızı paylaşmanızı sağlayan bir portföy aracıdır. İş kullanıcıları veya serbest çalışanlar için mükemmel olan, içeriğinizi barındırmak için akıllı görünümlü sayfalar oluşturmak için kullanabileceğiniz çeşitli şablonlarla birlikte gelir. Bu araç yalnızca Dropbox Professional veya Business hesapları için kullanılabilir.

Dropbox’ın gerçekten parladığı yer işbirliği ile. Dropbox, hem Microsoft Office hem de Google Dokümanlar ile inanılmaz derecede iyi bütünleşir. Bir Word veya Google Dokümanlar dosyası üzerinde çalışabilir, başkalarıyla ortak çalışabilir ve Dropbox hesabınızdan ayrılmadan değişiklikleri kaydedebilirsiniz. Dosyalar otomatik olarak uygun uygulamalarda başlatılır ve hizmetler arasında kolayca geçiş yapmanızı sağlar. 

Bu işbirliği özellikleri, Dropbox’ı işbirliği kısa listesi için en iyi bulut depolama alanımızın en üstüne taşımanın yanı sıra bu son turda adil bir kazanan yapmamıza yardımcı oluyor.

Tur: Dropbox için Özellikler Noktası

MEGA Logosu
Dropbox Logosu

8

Karar

Bu MEGA vs Dropbox savaşının yakın olduğunu kanıtlaması sürpriz değil. MEGA önceki turlarımızda iyi sonuç verirken, Dropbox geri itti. Ancak, yeterli değildi, MEGA Dropbox’ın üçüne karşı dört puan alıyor.

Kazanan: MEGA

MEGA, bu özellikler göz önünde bulundurularak kurulduğu göz önüne alındığında, tamamen şaşırtıcı olmayan güvenlik ve gizlilik konusunda net kazanımlar elde etti. Hem MEGA hem de Dropbox fiyatlandırmaya ve kullanım kolaylığına yakındı, ancak MEGA daha fazla boş depolama alanı sunduğu ve tüm platformlar için kullanımı daha kolay olduğu için kazandı. Dropbox’tan farklı olarak, MEGA’nın iOS veya Mac’te kullanımı o kadar zor değil.

Ancak, Dropbox biraz kazandı. Blok düzeyinde senkronizasyon kullanımı sayesinde Dropbox, mükemmel akıllı senkronizasyon sistemi sayesinde dosya senkronizasyonu ve paylaşımı için benzer başarı ile hız turumuzda iyi bir performans gösterdi. Son olarak, Dropbox, Office ve Google Dokümanlar ile mükemmel entegrasyonlar nedeniyle son özellikler turumuzu talep etti ve işbirliği için ideal hale getirdi.

Bu yakın bir sonuçtu ve MEGA, bu Dropbox vs Mega karşılaştırmasında genel kazanan olsa da, gerçekten bulut depolama alanınızdan ne istediğinize bağlı. 

İşbirliği veya hızlı dosya paylaşımı için kullanmayı düşünüyorsanız, Dropbox çok daha güçlü bir seçimdir. Verilerinizi güvenli ve gizli tutacak bir şey arıyorsanız, MEGA daha iyi bir seçenektir.

Bu sağlayıcılardan herhangi biriyle yaşadığınız deneyimleri her zaman duymaya hevesliyiz, bu nedenle lütfen aşağıdaki yorumlarda düşüncelerinizi bizimle paylaştığınızdan emin olun. Okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map