Dropbox ve Google Drive ve Onedrive: 2020’deki Büyük Üçü Karşılaştırma

Birinden beş bulut depolama hizmetini adlandırmasını isteseydiniz, Dropbox, Google Drive ve OneDrive’ın bahsetmesi iyi bir bahis olurdu.


Neden olması sürpriz değil. Dropbox, konsepti gerçekten popüler hale getiren bulut depolama hizmetidir ve Microsoft ve Google, çevredeki en büyük oyunculardan ikisidir. Bulut depolama alanına kaydolmayı düşünüyorsanız, özellikler, fiyatlandırma ve daha pek çok konuda Dropbox ile Google Drive ve OneDrive arasındaki savaşta kimin kazanacağını merak edebilirsiniz..

En iyi bilinen üç bulut depolama çözümünün bu karşılaştırmasında kendiniz karar vermenize yardımcı olacağız..

Hangisi Daha İyi: Google Drive vs OneDrive vs Dropbox?

Bunlar bulut depolamada üç büyük isim, hangisi en iyi bulut depolama sağlayıcısı olarak öne çıkıyor? Hızlı cevap OneDrive. Bu üçünden: Google Drive ve Dropbox ve OneDrive. Ancak, Sync.com bizim mutlak favorimizdir.

Microsoft OneDrive’ın kullanımı kolaydır ve hızlı senkronizasyon sunar. Piyasadaki en güvenli bulut depolama hizmeti olmasa da, diğer iki sağlayıcıdan daha iyi güvenlik özellikleri sunuyor. Ayrıca bulut depolama karşılaştırmamızda önerdiğimiz ilk hizmettir.

Dropbox, özellikle hem Office hem de Google dokümanlarında işbirliği yapmak için ideal bir ürün arıyorsanız, özellikler için çok yüksek puan alır. Bununla birlikte, özellikle daha ayrıntılı olarak ele alacağımız Mac ve iOS kullanıcıları için bazı kusurları var. Google Drive en ücretsiz depolama alanını sunar ve daha iyi müşteri hizmetlerine sahiptir, ancak iyi bilinen gizlilik sorunları vardır. 

Daha fazla ayrıntıya girmeden önce, bu karşılaştırmanın nasıl çalışacağına dair hızlı bir açıklama.

Savaş Kurmak: Dropbox ve OneDrive ve Google Drive

Bu karşılaştırmayı olabildiğince adil hale getirmek için, bir bulut depolama sağlayıcısı seçerken en önemli olduğunu düşündüğümüz dokuz temel alana ayırdık. Bu alanların her birindeki sağlayıcıları karşılaştıracağız.

Her turun sonunda bir kazanan varsa ilan edeceğiz. Tur çağrılamaya çok yakınsa, iki veya üç yollu bir bağ ile sonlanabilir. Dokuz turun sonunda, tüm puanları toplayacağız. 

En fazla raundu kazanan sağlayıcı genel kazananı taçlandırır. Daha fazla uzatmadan, savaş başlasın!

1

Özellikleri

OneDrive bir Microsoft ürünüdür, bu nedenle diğer Microsoft uygulamalarıyla çok güzel oynar. Örneğin Outlook’ta bir ek alırsanız, sağ tıklayıp doğrudan seçtiğiniz herhangi bir OneDrive klasörüne kaydedebilirsiniz..

Office 365 aboneliğinin bir parçası olarak, cep telefonlarını ve sabit hatları aramak için 60 dakikalık Skype kazanırsınız. OneDrive dosyalarını, fotoğraflarını veya klasörlerini doğrudan Skype’ın kendisi aracılığıyla paylaşabilirsiniz. OneDrive incelememizde diğer bazı özellikler hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Benzer şekilde, Google Drive, Google Dokümanlar ve Google E-Tablolar gibi diğer Google uygulamalarıyla sorunsuz bir şekilde çalışır. Yenildiği yerlerde Microsoft OneDrive üçüncü taraf hizmetleriyle entegrasyon halindedir. Google Drive arayüzünüzde medya oynatıcıları, fotoğraf ve video düzenleyicileri, muhasebe yazılımlarını ve daha fazlasını kullanabilirsiniz.

Gmail ile entegrasyon da mükemmel. Google Drive’ınızdan doğrudan “oluştur” penceresinden bir dosya ekleyebilirsiniz. Daha fazla bilgi edinmek için Google Drive incelememize göz atın.

Dropbox_paper_empty

Dropbox’ın kendi ofis paketi veya e-posta istemcisi yoktur, ancak kendi başına iki uygulama sunar: Kağıt ve Vitrin. Kağıt, metin, resim, video ve hatta kod parçacıkları eklemenizi sağlayan temel bir notlar uygulamasıdır. Dropbox Paper incelememizde tartıştığımız gibi, özellikle Google Dokümanlar veya Microsoft Word (veya bu konuda OneNote) ile karşılaştırıldığında kullanışlılığı oldukça sınırlıdır.

İlginç bir özellik, dosyaları profesyonel görünümlü bir portföyde paylaşmanıza izin veren Dropbox Showcase’dir. Zaten Dropbox Professional için ödeme yapıyorsanız ve müşterilere iş göndermeniz gerekiyorsa, bunu yapmanın iyi bir yoludur, ancak kendi başına bir “öne çıkma” özelliği değildir.

İşbirliği Özellikleri

Bu sağlayıcıların üçü de mükemmel işbirliği araçları sunar, bu nedenle bu üçünü de işbirliği kısa listesi için en iyi bulut depolama alanımızda öneriyoruz. Bu şaşırtıcı değil, çünkü sağlayıcılardan ikisi, en popüler ofis uygulamalarından bazılarından sorumlu.

OneDrive, daha önce de belirttiğimiz gibi Microsoft Office uygulamalarıyla sorunsuz entegrasyon sağlar. Dosya başkalarıyla paylaşılıyorsa, belge üzerinde aynı anda çalışabilirsiniz. Dosyada başka kimin çalıştığını ve gerçek zamanlı olarak yaptıkları değişiklikleri görürsünüz. Tüm değişiklikler otomatik olarak OneDrive hesabınıza kaydedilir. 

Google Drive entegrasyonu, Google’ın Google Dokümanlar ve Google E-Tablolar gibi kendi ofis uygulamalarını kullanarak benzer bir şekilde çalışır. Başka hangi ortak çalışanların dosyayı görüntülediğini görebilirsiniz; adları yeni metin ekledikçe farklı renkli bir imleç olarak görünür..

Google Drive Web Arayüzü

Dropbox’ın kendi ofis uygulamaları yoktur, bu nedenle ortak bir araç olarak daha az kullanışlı olmasını bekleyebilirsiniz. Aslında, Dropbox Microsoft ve Google Dokümanlar’daki dosyalarla çalıştığından bunun tersi doğrudur. Hizmetler arasında geçiş yapmak istiyorsanız, Dropbox bunu kolaylaştırır.

Dropbox depolama alanınızdaki herhangi bir Google dokümanını tıkladığınızda doküman, ilgili Google uygulamasında açılır. Google Drive’daki Google dokümanlarıyla tam olarak aynı şekilde işbirliği yapabilirsiniz, ancak değişiklikleriniz otomatik olarak Dropbox’a kaydedilecektir.

Microsoft Office dosyalarında OneDrive’da yaptığınız gibi ortak çalışabilirsiniz. Microsoft dosya biçimlerini Google Dokümanlar, E-Tablolar veya Slaytlar’da bile açabilir ve düzenlemeler yapabilirsiniz. Dosyalar, Dropbox depolama alanınıza orijinal Microsoft biçimlerinde kaydedilmeye devam edecek. 

Hangi hizmeti kullanmayı tercih edeceğinize karar vermek yerine, Dropbox her ikisini de kullanmanıza izin verir. Bu kendi başına kazanan bir özellik olabilir, ancak Office erişimini kullanmak için ödeme yapmanız gerekebilir (Google Dokümanlar ücretsizdir).

Burada OneDrive ile Google Drive arasında fazla bir şey yok, ancak ek üçüncü taraf hizmetleri desteğiyle Google Drive, OneDrive’ı burada genel kazanan olmaya itiyor.

Tur: Google Drive için Özellikler Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

2

Fiyatlandırma

Her üç sağlayıcı da bir miktar ücretsiz depolama alanı sunar. Dropbox sadece 2GB sunuyor. OneDrive 5GB ile birlikte gelir, ancak kişisel kasanızda yalnızca en fazla üç dosya saklayabilirsiniz, ancak daha sonra daha ayrıntılı olarak bakacağımız bir özellik. 

Google Drive, 15 GB’lık cömert ücretsiz depolama alanı sunan en iyi ücretsiz bulut depolama sağlayıcıları özetimizde üç yarışmacımızdan en yüksekini çıkarıyor. Kişisel dosyalarınız için biraz depolama alanı arıyorsanız, kişisel kullanım için en iyi bulut depolama alanı kılavuzumuza göz atın. 

Ücretli katmanlar, işlerin daha karmaşık hale geldiği yerlerdir. Dropbox planları, Dropbox Plus planı için ayda 11,99 $ veya yıllık ödeme yapıldığında ayda 9,99 $ ‘dan başlar. Bu, 2 TB depolama alanının yanı sıra mobil çevrimdışı klasörler ve öncelikli e-posta desteği de dahil olmak üzere bazı ek özelliklerle birlikte gelir.

Dropbox Professional planı, 3 TB depolama alanı aylık 19,99 $ (yıllık planda aylık 16,58 $) ile daha da ileri gidiyor. Bu, daha önce bahsettiğimiz portföy ürünü olan tam metin araması ve Dropbox Vitrini gibi daha fazla özellik ekler.

Ayrıca, Dropbox için üç iş katmanı vardır; İşletme Standardı planı, kullanıcı başına aylık 15 ABD doları karşılığında 5 TB verir. Bu yeterli değilse, Dropbox Business Advanced planıyla kullanıcı başına aylık 25 ABD doları karşılığında “sınırsız” depolama alanı kapabilirsiniz. İş katmanlarının nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgiyi Dropbox Business incelememizde bulabilirsiniz.. 

Bir Dropbox Enterprise planı da var, ancak bu büyük işletmeler için özelleştirilebilir bir çözümdür, bu nedenle bir teklif için Dropbox ile iletişime geçmeniz gerekir. Dropbox, kuruluşlar için en iyi bulut depolama listemizin en üstünde yer aldığından, kullanım durumunuzsa bunu yapmak zaman ayırmaya değer olabilir..

OneDrive’a bakıldığında, aylık 100 GB ile ücretli depolama planlarına başlar, ancak bu, Office uygulamalarına erişim ile birlikte gelmez. 

Office 365 Kişisel planı, 1 TB depolama alanı ve ayrıca Outlook, Word, Excel ve Powerpoint’in masaüstü sürümleri için aylık 6,99 $ ‘dır (yıllık olarak ödenirse aylık 5,83 $’ a eşdeğerdir). Office 365 Ev planı aylık 9,99 ABD dolarıdır (her yıl ödenen ayda 8,33 ABD doları) ve her biri altı kişiye kadar 1 TB depolama alanı.

OneDrive Planları

Dropbox gibi, OneDrive üç iş planıyla birlikte gelir. Hayali olarak adlandırılan OneDrive İş Planı 1, kullanıcı başına aylık 5 ABD dolarıdır ve her birine 1 TB depolama alanı sağlar. OneDrive İş Planı 2, kullanıcı başına aylık 10 ABD Doları ile sınırsız depolama alanına sahiptir. Her iki plan da yıllık bir taahhüt gerektirir ve herhangi bir Office uygulamasına erişim sağlamaz. 

Office 365 Business Premium planı, Office erişimi istiyorsanız, sınırsız depolama alanı için kullanıcı başına aylık 15 ABD Doları karşılığında ihtiyaç duyacağınız plantır. Yıllık abone olursanız, bunu aylık 12,50 ABD dolarına düşürebilirsiniz..

Google Drive fiyatları OneDrive’dan çok farklı değil. İlk Google Drive ücretli planı 100 GB için aylık 1,99 ABD dolarıdır. Ayda 2,99 $ karşılığında 200GB veya ayda 9,99 $ için 2TB alabilirsiniz. Yıllık abonelikler için de indirimler mevcuttur.

Daha büyük planlar sadece aylık olarak satın alınabilir, 10 TB aylık 99,99 $, 20 TB aylık 199,99 $ ve 30 TB büyük bir 299,99 $. Toplam depolama alanı, Drive, Gmail ve Google Fotoğraflar dahil olmak üzere birden çok Google hizmeti arasında paylaşılır. 

İlk 15 GB’lık ücretsiz depolama alanı hariç, depolama alanınızı en fazla beş aile üyesiyle paylaşma seçeneği vardır. Diğer sağlayıcılar gibi, üç iş seçeneği de vardır. 

G Suite Temel planı, kullanıcı başına aylık 6 ABD doları olup, 30 GB depolama alanı sunar. G Suite Business planı kullanıcı başına aylık 12 $, sınırsız depolama alanına sahiptir ve G Suite Enterprise planı, her kullanıcı için aylık 25 $ ‘dır; sınırsız depolama alanının yanı sıra gelişmiş kurumsal kontroller ve veri kaybı önleme Gmail ve Google Drive.

Çok fazla miktarda veri depolamak istemiyorsanız, üç sağlayıcıdan da uygun fiyatlı bulut depolama seçenekleri vardır. Aslında, her üçü de 1TB’yi bulutta depolamanın en iyi yoluna rehberimiz haline getiriyor.

Sınırsız Depolama Alanı Göründüğü Her Şey Değil 

Sınırsız bulut depolama alanı arıyorsanız, en iyi sınırsız çevrimiçi depolama sağlayıcılarına göz atmanızı öneririz. Bu karşılaştırmada yer alan üç sağlayıcı da “sınırsız depolama alanı” adını verdiklerini söylüyor, ancak bu resmin tamamı değil.

Örneğin, Dropbox Business Advanced planıyla 3 TB ile başlıyorsunuz. Tam sınırsız miktara erişmek için önce Dropbox desteğine başvurmanız gerekir.

OneDrive benzer şekilde çalışır. Beşten fazla kullanıcılı abonelikler için, her kullanıcıya başlangıçta 1 TB depolama alanı verilir, bu da yöneticilere kullanıcı başına 5 TB’a kadar çıkabilir. Bunun üzerindeki her şey, daha sonra kullanılabilir alanı kullanıcı başına 25 TB’a çıkaracak olan OneDrive desteği ile talep edilmelidir.. 

Bunun ötesinde, SharePoint ekip planlarına ve Microsoft onayı gerektiren diğer kurumsal veya kar amacı gütmeyen planlara bakmanız gerekir.

Benzer şekilde, G Suite Business kullanıcıları beşten az kullanıcı için kullanıcı başına 1 TB ile sınırlandırılmıştır. Sınırsız erişim elde edebilmek için depolama alanınızı kullanan beşten fazla kullanıcınız olması gerekir.

Çoğu kişisel kullanıcı için, 2 TB genellikle bol miktarda depolama alanı olacaktır. Google Drive ve Dropbox’ı tercih ederseniz bunu biraz daha ucuza alabilirsiniz. OneDrive kişisel planları yalnızca 1 TB’a kadar depolama alanı sunar, ancak bu Microsoft Office masaüstü uygulamalarını da içerir. 

Google Drive en büyük miktarda ücretsiz depolama alanı, en ucuz 2 TB kişisel seçenek ve açık arayla en iyi sınırsız seçenek sunduğundan, Google Drive fiyatlandırmada kazanan.

Tur: Google Drive için Fiyatlandırma Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

3

Dosya Senkronizasyonu

Dropbox, üç sağlayıcı tarafından kullanılan eşitleme klasörü modelini ilk kez popülerleştiren şirkettir. Dropbox, kullanmanız için bilgisayarınızda bir senkronizasyon klasörü oluşturur ve bu klasöre yerleştirilen tüm dosyalar veya klasörler buluta senkronize edilir. 

Üç sağlayıcı da Dropbox’ın “seçici senkronizasyon” dediği şeyi sunar. Hangi klasörlerin sabit sürücünüzle senkronize edileceğini ve hangilerinin sürücünüzde yer kazanmak için yalnızca bulutta kalacağını seçmenize olanak tanır. Senkronize edilmemiş klasörler bilgisayarınızda görünmeyecek.

Dropbox, Plus, Professional ve Business planları için mevcut olan Smart Sync ile bunu tamamlıyor. Bu, Dropbox’ın senkronize edilmiş en iyi bulut depolama listemizde en üst sıralara ulaşmasına yardımcı olan harika bir özelliktir. Dosyaları “yalnızca çevrimiçi” olarak ayarlamanıza olanak tanır, yani dosyalar bilgisayarınızdaki senkronizasyon klasörünüzde gösterilir, ancak sürücünüzde yer kaplamaz.

Dropbox-senkron-online-files

OneDrive, İsteğe Bağlı Dosyalar adlı benzer bir sisteme sahiptir. Salt çevrimiçi bir dosya indirirseniz, kapattıktan sonra sabit diskinizde kalır. Yalnızca çevrimiçi olmaya geri dönmek için sağ tıklamanız ve “alan boşalt” ı seçmeniz gerekir. 

Hayal kırıklığı yaratan, Google Drive akıllı bir senkronizasyon seçeneği sunmaz. Dosyaların sabit diskinizde yer kaplamasını istemiyorsanız, dosyaları Google Drive klasörünüzde göremezsiniz. Ancak, Google Drive’ın önce bunları sıkıştırmasına izin vermek istiyorsanız, fotoğraflarınız için sınırsız depolama alanı sunabilir.

Blok Seviyesinde Senkronizasyon ve Sürüm Geçmişi

Bir bulut depolama sağlayıcısı seçerken en önemli faktörlerden biri senkronizasyon hızı ve seçtiğiniz sağlayıcının blok düzeyinde senkronizasyon kullanıp kullanmadığıdır. Bu, her dosyayı daha küçük parçalara böler. Dosyada bir değişiklik yapıldığında, yalnızca değişiklik yapan bölüm senkronize edilir, bu da tüm dosyayı tekrar senkronize etme ihtiyacını ortadan kaldırır.

Bu, özellikle büyük dosyalar için senkronizasyon sürelerini önemli ölçüde hızlandırabilir. Depolama alanınızı daha küçük dosyalar için daha fazla kullanıyorsanız, belgeler için en iyi bulut depolama alanı listemize bakın. 

Hem Dropbox hem de OneDrive, pCloud gibi diğer büyük ad sağlayıcılarıyla eşleşen blok düzeyinde senkronizasyon kullanır. OneDrive bu yöntemi yalnızca kendi Microsoft Office dosya biçimleri için kullanır, ancak şimdi çoğu büyük dosya türüne blok düzeyinde senkronizasyon uygular. Google Drive yine de blok düzeyinde dosya kopyalama kullanmıyor. 

onedrive-seçici-senkronizasyon

Sürüm geçmişi, bulut depolamanın başka bir yararlı özelliğidir. Yaptığınız değişikliklerden memnun değilseniz dosyaları önceki sürümlere geri döndürmenize olanak tanır. Dropbox, 180 güne kadar sürüm geçmişi sunar. Aslında, Dropbox, Sync.com ve Google Drive ile birlikte sürüm oluşturma için en iyi bulut depolama listemizi yapar.

OneDrive, kişisel hesaplar için sürüm geçmişini 30 günle sınırlar. İşletme hesapları için varsayılan değer 500’e kadar sürümü saklamaktır. Google Drive sürüm geçmişinin bir sınırı yok gibi görünüyor, ancak belgelerde yer kazanmak için değişiklikleri birleştirebileceğini söylüyor. 

Dropbox ayrıca “geri sarma” adı verilen bir özellik de sunar. Bu, virüs gibi sorunlarınız varsa tüm Dropbox hesabınızın önceki bir sürümüne dönmenizi sağlar. OneDrive, hem kişisel hem de iş planlarında en fazla 30 günlük bir sınırlama içeren “dosya geri yükleme” adı verilen benzer bir özelliğe sahiptir. 

Google Drive aynı özelliği sunmuyor. Tüm dosyalarınızdaki son etkinliklerin bir listesini görebilir ve tek tek dosyaların önceki sürümlerine geri dönebilirsiniz, ancak sürücünün tamamını önceki bir duruma geri yüklemenin bir yolu yoktur.

Hem Dropbox hem de OneDrive, dosyaya göre sürüm oluşturma sunmasına rağmen, Google Drive’ın eşleşemediği akıllı senkronizasyon ve geri sarma özellikleri sunar. Google Drive, diğer iki sağlayıcıdan farklı olarak blok düzeyinde senkronizasyon kullanamıyor.

Aralarında pek bir şey yok, ancak daha uzun bir dosya geçmişi sunulduğunda, Dropbox daha iyi bir seçenektir.

Yuvarlak: Dropbox için Dosya Senkronizasyon Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

4

Dosya paylaşımı

Üç sağlayıcı da paylaşılabilir bağlantılar oluşturarak dosya paylaşımını kolaylaştırır. Dropbox, paylaşım için en iyi bulut depolama listemize bile gıcırdadı, ancak pCloud ve Tresorit gibi diğer ücretli sağlayıcılar onu dövdü.

Her hizmet, alıcının bir dosyayı düzenleyip düzenleyemeyeceğini belirleme seçeneği sunar. Google Drive, dokümana kimlerin yorum yapabileceğini ayarlamanıza da olanak tanır. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Google Drive’da dosya paylaşmayla ilgili kılavuzumuza göz atın.

Dropbox ve OneDrive ayrıca bağlantılarınızı parola ile korumanıza ve geçici erişim sağlamak için son kullanma tarihleri ​​belirlemenize olanak tanır. Bu, ücretli bir Google Drive for Business hesabınız olmadığı sürece Google Drive’ın yapmanıza izin verdiği bir şey değildir.

Bağlantılar yoluyla dosya paylaşımı, hem gönderen hem de alıcı için işleri kolaylaştıran basit ama etkili bir yöntemdir. Egynyte ve Sync.com ile birlikte, her üç sağlayıcı da birden fazla kullanıcı için en iyi bulut depolama listemizde görünmesinin nedenlerinden biridir..

Büyük Dosyaları Paylaşma

Büyük dosyaları paylaşmak söz konusu olduğunda, yükleyebileceğiniz maksimum dosya boyutunda bazı farklılıklar vardır. Saklamak istediğiniz çok sayıda büyük dosyanız varsa, büyük dosyalar için en iyi bulut depolama alanımıza bir göz atın. 

OneDrive, boyutu 100 GB’a kadar olan dosyaları yüklemenize ve paylaşmanıza olanak tanır. Alıcının dosyayı görmek için bir Microsoft hesabına ihtiyacı yoktur veya oturum açmış olması gerekmez.

OneDrive Web Arayüz Dosyaları

Google Drive, diğer dosya sınırlarının geçerli olduğu belgeler, e-tablolar veya sunular olmadıkça boyutu 5 TB’a kadar olan dosyaları yüklemenize olanak tanır.

Dropbox, daha büyük dosyaları paylaşmak için özel bir seçeneğe sahiptir. Dosya hesapları, ücretsiz hesaplarda 100 MB, Dropbox Plus planı için 2 GB ve Dropbox Professional planı için 100 GB ile sınırlıdır ve İşletme hesapları için aynı sınırlara sahiptir. Orijinal dosyanızı paylaşmak yerine Dropbox bir kopyasını sunar; üzerinde yapılan hiçbir değişiklik orijinal dosyaya uygulanmaz.

Google Drive, kişisel hesaplardaki paylaşılan bağlantılar için sona erme tarihleri ​​belirlemenize izin vermez, ancak diğer sağlayıcılardan daha büyük dosyaları paylaşabilirsiniz. Bununla birlikte, kullanıcıların büyük çoğunluğunun 100 GB’ın üzerindeki dosyaları paylaşmasına gerek yoktur.. 

Bağlantıların sona erme tarihleri ​​çok daha kullanışlı bir özelliktir ve 100 GB’a kadar olan dosyaları desteklemenin yanı sıra Microsoft dışındaki hesap sahipleriyle dosya paylaşmanın yanı sıra OneDrive bu turu kazanır.

Yuvarlak: OneDrive için Dosya Paylaşım Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

5

Kullanım kolaylığı

OneDrive ve Google Drive, hem Windows hem de macOS için masaüstü istemcileri sunar, ancak Linux’taysanız şansınız kalmaz. OneDrive Windows 10 ile birlikte yüklenir, ancak kullanmak için oturum açmanız gerekir. Dropbox, Windows, macOS ve Linux için istemciler sağlar ve pCloud ve MEGA ile birlikte Linux kullanıcıları için en iyi bulut depolama listemize koydu (Dropbox ile MEGA parçasını okuyun).

Her üç sağlayıcı da klasörleri senkronize etmek için denenmiş ve test edilmiş yöntemi kullanır; ayarları hızlı bir şekilde değiştirmenize olanak tanıyan erişilebilir bir sistem tepsisi veya menü çubuğu simgesiyle. Deneyim, her üç platformda da oldukça benzer.

Bununla birlikte küçük bir sorun ikonografidir. Çarpıcı bir özgünlük belirtisinde, Google Drive ve OneDrive hem bulut şeklinde simgeler kullanır hem de bu görünüm (gözlerimize) oldukça benzerdir. 

Amazon Prime Photos ayrıca bir bulut simgesi kullanır, bu nedenle birden çok bulut depolama hesabınız varsa, istediğinizi bulmadan önce birkaç simgenin üzerine gelmek zorunda kalabilirsiniz. Dropbox, en azından oldukça belirgin bir kutu simgesi kullanıyor.

Mac kullanıcıları için, Dropbox web uygulamasıyla ilgili bir sorun, öncelikle klasörleri listelememesidir. Varsayılan, türden bağımsız olarak her dosya ve klasörü alfabetik olarak listelemektir. Fotoğraf ve alt klasörlerle dolu büyük bir klasörünüz varsa, aradığınız klasörü bulmadan önce binlerce resim dosyasında dolaşmanız gerekebilir..

Dropbox-web uygulaması

Bunu düzeltmenin bir yolu yok; türe göre sıralayabilirsiniz, ancak bu klasörleri en üste yerleştirmez. Sorunun etrafında da bir yol yok gibi görünüyor. Bu biraz hayal kırıklığı yaratıyor, ancak yine de diğer sağlayıcılara OneDrive veya Sync.com gibi daha iyi seçenekler olarak öneriyoruz..

Bu sorunun Windows’taki Dropbox web uygulamasıyla ortaya çıkmadığına dikkat edilmelidir; klasörleri beklediğiniz gibi dosyalardan önce görünür. Aslında, Dropbox Windows için en iyi bulut depolama hizmetleri listemizi yapar.

Yine de, bu küçük bir sorundur, ancak Mac kullanıcısıysanız başka bir yere bakmak isteyebilirsiniz. Kusursuz arayüzlerle OneDrive ve Google Drive daha iyidir, ancak OneDrive Windows entegrasyonu için burada kazanır.

Round: OneDrive için Kullanım Kolaylığı Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

6

Mobil uygulama

Üç sağlayıcı da Android ve iOS için mobil uygulamalar sunar. Kısaca göreceğimiz gibi, Dropbox uygulamasının iOS sürümünde ciddi bir kusuru olsa da, genel olarak, hepsi oldukça benzer görünüyor. Android’deki her üç uygulamadan da sağlam bir performans gördük ve üçü de Android kısa listesi için en iyi bulut depolamamızı yapıyor. 

Google Drive mobil uygulamasında, aralarından seçim yapabileceğiniz dört ana sekme vardır. “Giriş” sekmesi en son dosyalarınızı, “X” sekmesi favori dosyalarınızı veya klasörlerinizi gösterir, “paylaşılan” sekmesi paylaştığınız dosyaları gösterir ve “genel dosyalar” sekmesi tüm Google Drive’ınıza erişmenizi sağlar Dosyalar.

OneDrive benzerdir, ancak fotoğraflarınızı yerlere, etiketlere ve daha fazlasına göre aramanızı sağlayan bir “fotoğraflar” sayfası içerir. Dropbox uygulaması ayrıca şu anda ne kadar depolama alanı kullandığınız gibi alakalı bilgileri görebileceğiniz bir hesap bölümü de içerir..

Dropbox-mobil uygulama

Sinir bozucu bir şekilde, Dropbox’ın iOS uygulamasında, Mac’teki web uygulamasında olduğu gibi aynı sorun ortaya çıkar: dosyalar ve klasörler alfabetik olarak listelenir ve uygulamayı önce klasörleri listelemeye zorlamanın bir yolu yoktur. Apple ekosistemine kilitlendiyseniz, hem web hem de mobil cihazlarda çok daha kötü bir kullanıcı deneyimi yaşarsınız.

Alternatif olarak, iCloud, Google Drive ve pCloud’un söz ettiği iPhone için en iyi bulut depolama alanımıza göz atın..

Uygulamadan Bulut Depolama Alanınıza Dosya Ekleme

Her üç uygulama da işletim sisteminden bağımsız olarak telefonunuzdan dosya yüklemenize izin verir. Telefonunuza kaydetmeden doğrudan depolama alanınıza yüklenen fotoğraflar çekmek için kameranızı uygulama içinde de kullanabilirsiniz.

Belge tarama, bir belgenin resmini çeken, fazlalığı kaldırmak için otomatik olarak kırpan, ardından fotoğraf doğrudan yukarıdan çekilmemişse görüntüyü düzleştirmek için yararlı bir özelliktir. Hem Dropbox hem de OneDrive bu özelliği mobil cihazlarda sunar.

Dropbox-features-mobil tarama

OneDrive, belgeleri, beyaz tahtaları, kartvizitleri ve standart fotoğrafları, her biri için farklı bir ayar ile taramanıza olanak tanır. Elde edilen görüntüler tam renkli olarak gösterilir. Dropbox yalnızca bir varsayılan ayara sahiptir ve görüntünüz siyah beyaz kaydedilir. 

Genel kullanım için her üç uygulama da oldukça benzerdir. Ancak Dropbox ve OneDrive, Google’ın sağlamadığı yararlı tarama özellikleri sunar. Daha fazla işlevsellik ve biraz daha iyi özelliklere sahip olan OneDrive, Google Drive’ı geçerek burada kazanan olmak ister, ancak her üç uygulama da mobil cihazlarda oldukça iyi bir deneyim sunar.

Tur: OneDrive için Mobil Uygulama Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

7

Güvenlik

Bu tura açık bir noktadan başlayacağız: OneDrive vs Dropbox ve Google Drive tartışmasında nerede oturduğunuz önemli değil, çünkü bu hizmetlerin hiçbiri güvenlik için mükemmel değil ve nedenini açıklayacağız.

Bulut depolamada güvenlik için altın standart sıfır bilgi şifrelemesidir. Bu tür şifreleme, sağlayıcınızın şifreleme anahtarınızın bir kopyasını saklamaması anlamına gelir; böylece isteseniz bile dosyalarınızın şifresini çözemez. Bu, favori bulut depolama sağlayıcımız Sync.com için geçerli.

Ne yazık ki, bu üç sağlayıcıdan hiçbiri sıfır bilgi şifrelemesi sunmuyor. Ek güvenlik arıyorsanız, en iyi sıfır bilgili bulut hizmetleri kılavuzumuza göz atın. Başka bir seçenek, dosyalarınızı buluta yüklemeden önce şifreleyebilen Boxcryptor gibi üçüncü taraf şifreleme yazılımlarını kullanmaktır. Daha fazla bilgi edinmek için Boxcryptor incelememize göz atabilirsiniz. 

google-drive-güvenlik

Sağlayıcılarımızın hiçbiri sıfır bilgi şifrelemesi sunmasa da, hepsi diğer alanlarda endüstri standardı güvenlik seviyeleri sunar. OneDrive İş, beklemedeki veriler için AES 256 bit şifreleme ve aktarılan veriler için SSL / TLS bağlantılarını kullanır. Kişisel hesaplar için, veri aktarımda ve beklemede şifrelenir, ancak Microsoft tam olarak hangi şifrelemenin kullanıldığını belirtmez. 

Google Drive, beklemedeki veriler için hem AES 128 bit hem de AES 256 bit şifreleme kullanır, ancak her protokol kullanıldığında net değildir. Aktarılan veriler TLS protokolü ile şifrelenir. Dropbox, beklemedeki veriler için AES 256 bit şifreleme ve aktarılan veriler için SSL / TLS kullanır.

Ek Güvenlik Özellikleri

Sıfır bilgi şifrelemesi sunan hizmetlerde bile, hesabınız yalnızca şifreniz kadar güvenlidir. Her zaman hatırlanması daha zor olabilecek güçlü parolalar kullanmanızı öneririz, ancak kaydetmek için bir parola yöneticisi kullanarak bu parolaları güvende tutabilirsiniz. Dashlane gibi seçenekler hakkında bilgi için en iyi şifre yöneticileri listemize göz atın..

Kullanabileceğiniz başka bir koruma katmanı iki faktörlü kimlik doğrulamasıdır. Giriş yaptığınızda, verilerinize gerçekten erişebildiğinize dair ikinci bir kanıt sağlamanız gerekir. Bu bir SMS mesajı şeklinde veya kullanmanız için zaman sınırlı bir kod oluşturan bir kimlik doğrulayıcı uygulaması kullanarak olabilir.

Dropbox, SMS veya bir kimlik doğrulama uygulaması kullanarak iki faktörlü kimlik doğrulama sunar. Bu sizin için yeterli değilse, güvenlik için en iyi Dropbox alternatiflerimize göz atın. Google Drive ile SMS, bir kimlik doğrulayıcı uygulaması veya Google uygulamasını telefonunuza yüklüyorsanız bir bildirim istemi kullanarak iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlayabilirsiniz.

Authy

OneDrive ile, oturum açmak için bir metin mesajı veya bir kimlik doğrulama uygulaması kullanabilir veya bir Windows kullanıcısı olarak, donanımınıza bağlı olarak hesabınıza yüz tanıma veya parmak izi ile erişmek için Windows Hello kullanabilirsiniz.

OneDrive ayrıca yakın zamanda “kişisel kasa” adı verilen ve içinde tutulan her şeye erişmek için iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaya zorlayan yeni bir özellik sundu. Ayrıca 20 dakika kullanılmadığında otomatik olarak kilitlenir. Ancak, pCloud incelememizin açıkladığı gibi, hesabınızı pCloud gibi bir hizmette yapabileceğiniz gibi sıfır bilgi şifrelemesine yükseltme seçeneği yoktur..

Windows 10’daki kişisel kasa dosyaları, iki faktörlü kimlik doğrulaması gerektirmenin yanı sıra, sabit sürücünüzün BitLocker şifreli alanına eşitlenir. Mac için benzer bir koruma yoktur, ancak bir Apple hayranıysanız, en iyi şifreleme yazılımı kılavuzumuza göz atmak isteyebilirsiniz..

Daha önce de belirttiğimiz gibi, taranan belgeleri önce telefonunuza kaydetmeden doğrudan kasaya yüklemek için OneDrive uygulamasını kullanabilirsiniz. Uygulamayı test ettiğimizde, telefonda üçüncü taraf klavyelerimizin yüklü olduğunu tespit etti ve şifreyi girerken varsayılan klavyeyi kullanmamızı teşvik etti..

Güvenlik açısından, sağlayıcıların hiçbiri sıfır bilgi şifrelemesi sunmaz, bu yüzden gözlerimizdeki şifreleme için asla en iyi bulut depolama alanı olmazlar. Bununla birlikte, OneDrive sizi iki faktörlü kimlik doğrulamayı kullanmaya zorlayan ve işlem yapılmadığında otomatik olarak kilitlenecek kişisel bir kasaya sahip olarak biraz daha fazla koruma sunar. 

Bu nedenle, OneDrive bu turun galibi olarak gizlice giriyor.

Round: OneDrive için Güvenlik Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

8

Gizlilik

Güvenlikte olduğu gibi, buradaki sağlayıcıların hiçbiri gizlilik konusunda büyük bir üne sahip değildir. Gizliliğinize saygı duyan bir bulut depolama sağlayıcısı arıyorsanız, orada daha iyi seçenekler var. Birkaç tanesini zaten kontrol ettik, ancak burada okuduklarınızı beğenmediyseniz alternatifler için Tresorit (Tresorit incelememize bakın) veya Sync.com’u deneyin.

Google gizlilik politikası, “hizmetlerimizi kullanırken oluşturduğunuz, yüklediğiniz veya başkalarından aldığınız içeriği toplayacağını” belirtir ve e-postaları, oluşturduğunuz belgeleri ve YouTube gibi Google platformlarında yaptığınız yorumları içerir. Google, daha iyi hizmetler sunmak ve size kişiselleştirilmiş reklamlar sunmak için bu verileri topladığını belirtir.

OneDrive biraz daha az rahatsız edici. Microsoft gizlilik politikası, “reklamları size hedeflemek için söylediklerinizi e-posta, sohbet, video görüşmeleri veya sesli mesajlarda veya dokümanlarınızda, fotoğraflarınızda veya diğer kişisel dosyalarınızda kullanmadığını” belirtir. Buna rağmen, sıfır bilgi şifrelemesi ve ABD’de bulunan dosyalar olmadan, Microsoft mühendisleri dosyalarınıza ihtiyaç duyduklarında erişebilir. 

Bu, dosyalarınız arasında tam bir yabancıya sahip olabileceğiniz anlamına gelir, bu da çekici bir düşünce değildir..

onedrive-gizlilik kontrol paneli

Dropbox’ın gizlilik politikası, verilerinizin “güvenlik sorunlarını araştırma ve önleme ile Dropbox Hizmetleri veya Dropbox kullanıcılarının kötüye kullanılması” gibi çeşitli nedenlerle toplandığını belirtir. Ayrıca, analiz edilen verilerin “öğelerinizi” de içerdiğini, yani “Dropbox hesabınızda saklamaya karar verdiğiniz” – dosyalarınız anlamına gelir..

Sadece bu değil, verileriniz Amazon Web Hizmetleri, Google ve Zendesk’i içeren “güvenilir” üçüncü taraflara da açıklanır. Dropbox, o zamandan beri oyununu yükseltmesine rağmen, 2012’de yaklaşık 70 milyon kullanıcı şifresiyle sızdı. Dropbox incelememizde Dropbox gizliliğinin durumu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

PRISM Vahiyleri

2013 yılında Edward Snowden, NSA belgelerini The Washington Post ve The Guardian’a açıkladı. Vahiylerin bir kısmı PRISM, bir NSA gözetim programı ve programın bir parçası olan şirketler hakkında bilgi içeriyordu. Bu şirketler arasında Facebook, Yahoo, Apple, YouTube ve en önemlisi bu karşılaştırma için Google ve Microsoft vardı.

Sızan belgeler PRISM’in NSA’nın bulutta depolanan e-postaların, çağrıların ve dosyaların içeriğini toplamasına izin verdiğini iddia etti. Adı verilen şirketler durumu netleştirmek için hızlıydı. Microsoft, yalnızca “yasal olarak bağlayıcı bir sipariş veya mahkeme celbi” aldığında müşteri verilerine erişime izin verdiğini belirtti. 

Google’ın yanıtı, “yasalara uygun olarak kullanıcı verilerini hükümete ifşa ediyoruz ve bu tür tüm talepleri dikkatle inceliyoruz” şeklinde ifade etmekti. Bu sizi korkutuyorsa, başka bir yere bakın.

Dropbox, programa katılan şirketlerden biri olarak listelenmedi, ancak sızan belgeler Dropbox’ı ortak olarak eklemenin planlandığını belirtti. Şirketin yanıtı, programın “bu tür bir programın parçası olmadığını ve kullanıcılarımızın gizliliğini korumaya kararlı olduğunu” söylemekti.

PRISM olmasa bile, Vatanseverlik Yasası gibi Amerikan mevzuatı, ajansların bulut depolama hizmetlerinden veri istemesine izin verir. Bu sağlayıcıların hiçbiri sıfır bilgi şifrelemesi sunmadığından, açıklanan bilgilere bu ajanslar tarafından tam olarak erişilebilecektir.. 

Bir kazanan bulmak zordur, çünkü sağlayıcıların hiçbiri gizlilik söz konusu olduğunda kendilerini şan içinde boyamaz. Bununla birlikte Google, verilerinizi hasat etmek ve kullanmakla ün salmıştır ve Dropbox, büyük bir hack olayı yaşayan üç kişiden yalnızca biridir. 

OneDrive en az rahatsız edici gizlilik politikasına sahip gibi görünüyor, bu nedenle dosyalarınız hikayenin ABD Ahlakına dayansa bile, sadece buradaki noktayı kazıyor: gizlilik konusunda endişeleniyorsanız, dosyalarınızı en iyi şifreleme yazılımlarımızdan herhangi biriyle şifreleyin.

Round: OneDrive için Gizlilik Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

9

Müşteri desteği

Ücretli bir hesabınız olmadığı sürece Google Drive için sohbet desteği olmamasına rağmen, Dropbox ve Google Drive e-posta, telefon ve 7/24 canlı sohbet desteği sunar. Testler sırasında, Dropbox canlı sohbet neredeyse anında cevap verdi. 

Mac’in ve iOS uygulama sorunlarına bir özellik isteği olarak öne sürmemizi önermek dışında bir çözüm sunamasalar da, desteğin kalitesi makul..

Google ayrıca bir dakikadan daha kısa bir sürede yanıt verdi. Yanıtlar, hizmetin ne tür bir şifreleme kullandığını bize söyleyemeseler de, genel olarak yararlıydı. Ayrıca, sorgu ile ilgili bazı yararlı bilgiler sunan takip e-postaları da gönderdiler..

google-drive-yardım merkezi

OneDrive çok daha az yardımcıdır. İlk bağlantı noktanız kullanışlı olmayan bir sanal asistandır. Bir temsilci ile görüşmek istediğinizde, tek seçenek e-postadır. 

20 dakika içinde e-postamızı onaylayan bir hisse senedi yanıtı aldık ve sorgumuzla ilgili başka bir e-posta bir saat içinde geldi. Yine, bir iş hesabı hakkında bir sorgu için BT departmanımızla iletişime geçmemizi tavsiye etmekten daha az yardımcı oldu.

Çalışma saatleri boyunca, beş dakika içinde bir Microsoft OneDrive uzmanıyla sohbet etme bağlantısı içeren bir e-posta yanıtı aldık. Şirkete göre, bunlar Microsoft çalışanları yerine soruları cevaplamak için seçilen “yetenekli profesyoneller”. 

Bunu ilk kez denediğimizde faydalı bir yanıt aldık. İkinci kez güncel olmayan bilgi verildi. Google’da daha iyi arama yaparsınız.

Hem Dropbox hem de Google Drive, 24 saat canlı sohbet desteği sundu, ancak OneDrive’da bir insanla sohbet etmeye çalışmak oldukça zordu. Anında destek ve yardımcı takip e-postalarıyla Google Drive bu turu gerçekleştirir.

Tur: Google Drive için Müşteri Destek Noktası

Dropbox Logosu
Google Drive Logosu
OneDrive Logosu

10

Karar

Her zaman en küçük marjlara dayanan bir karar olacaktı. Bunu tam olarak okuduysanız, bir model görürsünüz: neredeyse tüm kategorilerimizin yakın bağları vardı, ancak yalnızca bir kazanan olabilir.

Beş puanla, bu Dropbox vs Google Drive vs OneDrive savaşının galibi OneDrive. Google Drive üç puanla izlenirken Dropbox (ilk bakışta haksız) bir puanla en alta oturur. Sonunda, bu gerçekten bir bulut depolama sağlayıcısında aradığınız şeye bağlı.

Kazanan: OneDrive

Fiyatlandırma konusunda endişeleriniz varsa, Google Drive, ödediğiniz fiyat için daha fazla depolama alanı ve hizmetin yanı sıra alttaki ücretsiz bir planla mükemmel bir seçenektir. Dosya senkronizasyonu ve paylaşımı gibi diğer alanlarda, Dropbox ve OneDrive ihtişamı paylaştı, hem tam hesap sürümü oluşturma hem de kolay bağlantı paylaşımı sağladı.

OneDrive, en hassas belgeleriniz için kişisel bir kasa ile dosyalar için blok düzeyinde senkronizasyon sunar, bu yüzden güvenlik turumuzda ilerler. Ayrıca, mobil ve masaüstü kullanıcıları için en iyi arayüzü sunmak da dahil olmak üzere diğer birçok alanda da iyi bir performans gösterdi, Google Drive neredeyse onunla eşleşiyor.

Bununla birlikte, müşteri desteği için iyi olmadı. Google orada kazanan oldu ve Dropbox güçlü bir alternatif sunuyor. 

OneDrive, bu OneDrive ile Google Drive ve Dropbox karşılaştırmasının genel kazananı olabilir, ancak bu mutlaka en iyi seçenek olduğu anlamına gelmez. Güvenlik ve gizlilik büyük endişeler ise, üstün ürünler var. Sync.com’a bakın veya önce dosyalarınızı şifrelemek için Boxcryptor gibi bir hizmet kullanın.

Bu karşılaştırmada sağlayıcılardan herhangi biri hakkındaki düşüncelerinizi her zaman duymak istiyoruz. Yorumlarınızı aşağıya bırakın ve her zamanki gibi okuduğunuz için teşekkürler. 

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me