Carbonite vs Mozy: İş Dünyası İçin 2020 Savaşı

Birçok çevrimiçi yedekleme hizmeti verilerinizi yedekleyebilir, ancak özellikle iki hizmeti düşünüyorsanız, sizin için en uygun olanı seçmek zor olabilir. Bu yazıda, aralarında seçim yapmanızı kolaylaştırmak için Carbonite ve Mozy’yi karşılaştıracağız. Bununla birlikte, başka bir çözüm istediğinizi düşünüyorsanız, hangi hizmetin en üstte olduğunu öğrenmek için en iyi çevrimiçi yedekleme listemize bakın.


Carbonite bu listede yer alıyor çünkü uygun bir fiyata sınırsız depolama alanı sunuyor ve seçtiğiniz plana bağlı olarak birden fazla bilgisayarı veya sunucuyu yedeklemenizi sağlıyor.

Yine de MozyPro üzerinde değil, çünkü çok pahalı. Yine de, çok sayıda bilgisayarı yedeklemek isteyen işletmeler için iyi olan çok yönlü bir yedekleme hizmetidir. İlginçtir, başka bir Carbonite ürünü. Daha üst sıradaki kuzenine karşı birkaç tur kazanıp kazanamayacağını göreceğiz.

Rakipler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Carbonite incelememizi ve MozyPro incelememizi okuyun. Bulut depolama ve yedekleme arasındaki fark konusunda kafanız karıştıysa, açıklamamızı okuyun.

Bulut yedeklemeyi kullanmak akıllıdır, çünkü sabit sürücünüzün ne zaman çökeceğinden veya arızalanacağından ve verilerinizi kaybetmenize neden olacağından emin olamazsınız. Veri kurtarma yazılımını kurtarmayı denemek için kullanabilirsiniz, ancak bu güvenilir bir yöntem değildir. Hata oranı yüzde 1’den az olsa bile, daha fazla veri hatasıyla karşılaştıklarından katı hal sürücülerine güvenemezsiniz.

Beş turdan fazla, hizmetlerden birini seçmenize yardımcı olmak için birbirleriyle nasıl karşılaştırıldığını göreceğiz. Her birinin sonunda bir kazanan adlandıracağız. Zilden sonra, bir özet yapacağız ve genel kazananı ilan edeceğiz.

1

değer

Daha az parayla daha fazlasını elde ederseniz ve aralarından seçim yapabileceğiniz birçok planınız varsa en iyisidir çünkü ihtiyaçlarınızı karşılayan birini bulma şansını artırır. Sağlayıcının da ücretsiz bir plan veya deneme sunması harika, böylece hizmeti test edebilirsiniz. Ücretsiz planlar arıyorsanız, en iyi ücretsiz çevrimiçi yedek parçamızı okuyun.

Sınırsız yedeklemeye ihtiyaç duyan ve Carbonite dışında başka seçenekleri görmek isteyenler için en iyi sınırsız çevrimiçi yedekleme listemize bakın.

karbo-vs-mozy-carbonite fiyatlandırma

Carbonite üç sınırsız plana sahiptir: Basic, Plus ve Prime. Temel maliyeti yılda 71,99 $ ve çıplak kemik sınırsız yedekleme sağlar. Artı en popüler plan ve yılda 111,99 $ harici sürücü yedekleme ve otomatik video yedekleme ekler. Yıllık 149,99 $ karşılığında, Prime size geri kalanının üstünde bir kurye kurtarma hizmeti sunar.

Abone olmadan önce hizmeti test etmek için 15 günlük deneme sürümünü kullanmalısınız. İyi bir seçim olduğuna karar verirseniz, iki yıl için ödeme yaparken yüzde 5 veya üç için yüzde 10 indirim alabilirsiniz. Sınırsız yedeklemeye ihtiyacınız yoksa ve bunun yerine sınırsız bilgisayarı yedeklemek istiyorsanız, IDrive şu anda bir indirim sunuyor. Hizmet hakkında daha fazla bilgiyi IDrive incelememizde okuyun.

Birden fazla bilgisayarı da yedeklemenizi sağlar. Carbonite Safe Backup Pro yılda 287,99 $ ‘dan başlıyor ve 25 bilgisayara kadar yedekleme yapmanıza olanak tanıyor ve 250 GB yedekleme alanı sağlıyor.

karbo-vs-mozy-mozy fiyatlandırma

Mozy’nin planları, sınırsız bilgisayar ve sunucu arasında paylaşabileceğiniz yedekleme alanı sağlar. Aylık, yıllık veya iki yılda bir ödeme yapabilirsiniz. Planlar 10 GB’den başlar ve 4 TB’a kadar çıkar, ancak Mozy web sitesinde yalnızca 250 GB’a kadar fiyat teklifi verir.

Bundan daha fazlasına ihtiyacınız varsa, fiyatlandırma talep etmeniz gerekir. Sunucular olmadan, benzerlerinden daha ucuz olan planlar da vardır.

Plan esnekliği olması güzel, ancak sorun MozyPro 10GB’dan başlıyor. Bir sunucuyu bir yana, bir bilgisayarı yedeklemek yeterli değildir. Birden fazla sunucunuz varsa, 4 TB bile yeterli olmayabilir. En büyük sorun, bunun ne kadar pahalı olduğudur. MozyPro, 250GB yedekleme için yılda 850 dolarlık komik bir ücret alıyor. Diğer hizmetler çok daha iyi değer sağlar.

Depolama alanı başına fiyat yakın değil, bu yüzden burada uygun bir eşleşme bile düşünemeyiz. Karbonit kazanıyor çünkü ucuza sınırsız depolama sunuyor.

Yuvarlak: Karbonit için Değer Noktası

Karbonit Logosu
MozyPro Logosu

2

Güvenlik

Güçlü güvenlik, yedeklemenizi güvende tutacaktır. Gücü, aktarım sırasında ve diğer faktörler sırasında dosyalarınızı koruyan transit ve dinlenme sırasında kullanılan şifrelemeye bağlıdır..

En iyi durumda, hizmet sıfır bilgi olarak nitelendirilir, yani dosyalarınızı yalnızca siz okuyabilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama da önemlidir, çünkü birisi şifrenizi çalarsa yardımcı olur.

karbo-vs-mozy-carbonite-güvenlik

Carbonite, TLS protokolünü kullanarak buluta aktarmadan önce kullanıcı dosyalarını Blowfish 128 bit şifreleme ile şifreler.

Hizmet daha sonra AES 128 bit ile sunucularındaki verileri korur ve anahtarınızı korumalı bir veri merkezinde saklar, böylece çalışanları verilerinizi okuyamaz. Windows kullanıcısıysanız ve anahtarı kendiniz yönetiyorsanız özel şifrelemeyi de etkinleştirebilirsiniz. Bu durumda, hizmet AES 256 bit’e geçer, ancak kaybederseniz şifrenizi sıfırlayamaz..

Hesabınızı korumanıza yardımcı olması için iki faktörlü kimlik doğrulamaya güvenebilirsiniz. Muhtemelen gerekmeyecek, çünkü Carbonite güçlü şifre gereksinimlerine sahip.

Carbonite dosyalarınızı güvenli veri merkezlerinde saklar. Sanal saldırıların yanı sıra deprem ve yangın gibi felaketlere de dayanabilirler. Güvenlik önlemleri arasında yedek güç dağıtım birimi çeşitliliği, pil yedekleme, yerinde jeneratörler, iklim kontrol sistemleri, 7/24 koruma devriyeleri, biyometrik tarayıcılar, elektronik anahtar kartları ve kapalı devre TV gözetimi yer almaktadır..

karbo-vs-mozy-mozy-güvenlik

MozyPro güvenlik konusunda güçlü bir yaklaşıma sahiptir. Veri merkezlerinin verilerinizi güvende tutma görevine bağlı olmasını sağlamak için üçüncü taraf denetimlerini davet eder. Tesisler doğal afetlere, virüs saldırılarına ve verilerinizi tehlikeye atabilecek diğer istenmeyen olaylara dayanabilir. Güvenlik personeli 7/24 hizmet vermektedir ve veri merkezleri kapalı devre TV kameraları, kapılar ve elektronik anahtar erişimi ile korunmaktadır.

Dosyalarınız Mozy’nin sunucularında şifrelenir. Aslında, bilgisayarınızdan çıkmadan önce şifrelenir ve TLS bağlantısıyla transit olarak korunurlar. MozyPro, anahtarınızı varsayılan olarak tutar ve 448 bit Blowfish şifrelemesi kullanır. Bununla birlikte, şifreleme algoritmasını AES 256-bit’e geçiren özel şifrelemeyi seçebilirsiniz..

Her iki hizmetin de güçlü güvenliği vardır, ancak MozyPro, dosyalarınızı aktarmadan önce şifrelemek için daha yüksek bir Blowfish algoritması kullanır, bu yüzden bu turu kazanır.

Tur: MozyPro için Güvenlik Noktası

Karbonit Logosu
MozyPro Logosu

3

hız

Herhangi bir hizmetin ilk yedeklenmesi uzun sürebilir. İnternet servis sağlayıcınıza ne kadar süre bağlı olduğuna ve bir sunucuya ne kadar yakın olduğunuza bağlıdır. Ne kadar yakın olursanız bağlantınız o kadar iyi olur. Hizmetler, aktarma ayarlarını değiştirmenize, hızları azaltmanıza ve ilk yedeklemeden sonra yardımcı olan bir blok düzeyinde aktarım algoritması kullanmanıza izin veriyorsa daha fazla puan alır..

Karbonit, Boston dışında 10Mbps yükleme hızında yürütülen testlerimize göre daha hızlı hizmetler arasında yer almıyor. 1 GB’lık bir klasörün yüklenmesi üç saatten uzun sürdü. İlk yükleme yavaş olsa da, sonraki düzey yüklemeler blok düzeyinde kopyalama sayesinde daha hızlı olacaktır. İndirme hızları da yüksekti.

MozyPro, ilk yüklemelerde çok daha hızlıydı, çünkü testlerimiz 1GB sıkıştırılmış bir klasörü buluta yedeklemenin yaklaşık bir saat gerektiğini gösterdi. Testlerimizi Bangkok, Tayland’dan saniyede 55 megabit indirme ve 22 Mbps yükleme hızları ile WiFi bağlantısı üzerinden gerçekleştirdik. Sorun MozyPro’nun verileri sıkıştırmaması olabilir.

Mozy’nin bir gigabayt veri için bir saati, Carbonite’nin üçüne kıyasla harika, ancak çevrimiçi yedekleme pazarının geri kalanıyla karşılaştırıldığında çok fazla değil. İlk yüklemede bile yıldırım gibi dosyalarınızı yükleyen bir servise ihtiyacınız varsa, Acronis True Image incelememizdeki hız testi tablosuna bakın.

Yükleme hızındaki fark göz önüne alındığında, burada hangi hizmetin daha iyi bir seçenek olduğunu tahmin etmek kolaydır. Mozy bu raundu kazandı.

Yuvarlak: MozyPro için Hız Noktası

Karbonit Logosu
MozyPro Logosu

4

Kullanım kolaylığı

Yedeklemenin ilk kurulumunun yanı sıra müteakip yedekler ve verilerinizi kurtarmak basit olmalıdır. Bu şekilde, verileriniz hakkında endişelenmek yerine uygun işleri yapabilirsiniz. Masaüstü istemcisinin çoğu işletim sisteminde çalışması ve arayüzünün, web ve mobil uygulamaların yanı sıra kullanımı hoş ve sezgisel olması gerekir..

karbo-vs-mozy-carbonite-arayüz-masaüstü

Carbonite’ın masaüstü istemcisi basittir ve sizi seçeneklerde boğmaz. İşlemin çoğu otomatiktir, bu nedenle yedeklemeyi başlatmak için yalnızca bir adım gerçekleştirmeniz gerekir. Windows ve macOS için kullanılabilir.

Hizmet rengi dosyalarınızı kodlar, böylece durumlarını kolayca kontrol edebilirsiniz. Bazı dosyaları ve uzantıları hariç tutar ve varsayılan olarak 4 GB’tan büyük dosyaları yedeklemez, bu nedenle bunları dahil etmek için manuel olarak seçmeniz gerekir.

karbo-vs-Mozy'ye-carbonite-arayüz-web

“Yedeklerimi görüntüle” bağlantısını tıklatırsanız, web arayüzüne yönlendirilirsiniz. Sıkıcı olsa da, işlevseldir ve yedekleme durumunuzu kontrol etmenize, dosyalara erişmenize ve hesabınızı yönetmenize olanak tanır.

Aynı şeyi Carbonite’ın Android ve iOS için mobil uygulamasıyla da yapabilirsiniz. Arayüzü net ve minimaldir, bu yüzden sizi şaşırtmaz.

MozyPro, verilerinizi yedeklemeye başlamadan önce olduğundan daha fazla iş gerektirir. Bununla birlikte, bir kez ayarladığınızda, sürecin ilerlemesini kolaylaştıran özelliklere sahip.

Masaüstü istemcisini indirmek kolaydır ve kurulum çok uzun sürmez. MozyPro dosya sisteminizi tarar ve yedekleme için en yaygın dosya türlerini seçtiği için yedeklemenizi ayarlamak için fazla bir şey yapmanız gerekmez. Şimdiye kadar gördüğümüz en verimli arayüze sahip değil, ancak sihirbaz işi yapmanıza yardımcı oluyor. Windows, macOS ve Linux üzerinde çalışır.

Web arayüzü, hesap yönetimini kolaylaştıran kullanışlı özelliklere sahip bir yönetici konsoluna sahiptir. Hesabınızla olan bağlantıları kullanıcı veya cihaza göre arayabilir ve ne kadar verinin yedeklendiğini ve son yedeklemenin ne zaman yapıldığını görebilirsiniz. “Grafikler ve raporlar” bölümünde yedekleme geçmişi ve sağlığı görüntülenir ve e-posta uyarıları ayarlamanızı sağlar.

MozyPro’nun akıllı telefon uygulamaları verilerinizi yedekleyemez, ancak verilerinize erişmenizi sağlar. Android ve iOS için kullanılabilirler.

Mozy’nin web arayüzü Carbonite’ninki kadar net veya çekici değil. Masaüstü cephesinde benzerdir, çünkü Carbonite kullanımı daha kolaydır. Carbonite bu raundu kazandı.

Yuvarlak: Karbonit için Kullanım Kolaylığı Noktası

Karbonit Logosu
MozyPro Logosu

5

Karar

Her iki hizmetin de iki galibiyeti var, ancak Mozy güvenlikle zar zor kazanıyor ve çok daha pahalı, bu yüzden genel olarak Carbonite’i ilan ediyoruz. Kullanımı basit, güçlü bir güvenliğe sahip ve ucuza sınırsız depolama alanı sunuyor.

Yine de MozyPro, kullanım kolaylığı açısından çok geride değil. Ayrıca, şifrelenecek hassas verileriniz varsa zihninizi kolaylaştıracak daha güçlü varsayılan şifrelemeye sahiptir. Her iki hizmet de size özel anahtarınızı kullanma seçeneği sunar, böylece haydut çalışanlarınızın dosyalarınızı okuduğu konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

Kazanan: Karbonit

Bu savaş hakkında ne düşünüyorsun? Carbonite’i mi tercih ediyorsunuz yoksa Mozy’nin özelliklerinin yüksek fiyatını haklı bulduğunu mu düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me