Büyük Dosyaları İnternet Üzerinden Gönderme: 2020 İçin Pratik Bir Kılavuz

Hepimiz bir zamanlar aynı problemle karşılaşıyoruz: birine büyük bir dosya göndermemiz gerekiyor. Video, fotoğraf albümü veya .pdf biçimindeki bir belge olsun, internet üzerinden gitmesi gereken yere götürmek, ilk şüphelendiğinizden çok daha büyük bir sorundur. Bu makalede, size büyük dosyalar göndermenin ve herhangi bir hayal kırıklığını önlemenin birkaç yolunu göstereceğiz..


En kolay yol bir bulut depolama sağlayıcısı kullanmaktır. Makalenin bu bölümüne atlamak için buraya tıklayın.

Herhangi bir dosyayı e-posta ile gönderebilmenizi beklersiniz, ancak durum böyle değildir. Gmail ve Tutanota gibi en iyi e-posta hizmetleri bile dosya boyutunuzu 25 MB ile kapatırken, Apple’ın iCloud E-postası ve Microsoft’un Outlook’u 20 MB’da daha da düşük bir değere sahiptir. 100 MB’lık kısa videolarla bile, bir zip programı gibi dosya sıkıştırması kullansanız bile, bu bir seçenek değildir..

Dosyaları paylaşmanın en güvenli yolu muhtemelen bir USB’ye koymak, daha sonra fiziksel olarak ona ihtiyacı olan kişiye teslim etmektir, ancak bu her zaman bir seçenek değildir. Mümkün olduğunca çabuk ihtiyaçları olabilir ve günlerce onlarla buluşmayacaksınız. Farklı bir ülkede de olabilirler ve salyangoz posta yoluyla bir USB gönderme fikri dayanamayacak kadar 20. yüzyıl olabilir.

Ancak, bulut bu soruna hızlı, basit ve hatta bazen ücretsiz çözümler sunar. Bu makaledeki dosyaları aktarmak için dört seçeneğin tümünü ele alacağız, ancak işte kısa bir özet.

25 MB’tan Büyük Dosyaları Nasıl Gönderebilirim?

 1. Bulut depolama alanını kullanarak büyük dosyalar gönderin
 2. Büyük dosyaları e-posta ile gönder (iyi, biraz)
 3. Aktarım servislerini kullanarak büyük dosyalar gönderin
 4. Dosya aktarma istemcilerini kullanarak büyük dosyalar gönderme

Büyük Dosyaları Cloud Storage ile Gönderme

Büyük dosyaları göndermenin en kolay yolu – ve çoğu durumda en iyi yolu – bir bulut depolama çözümü kullanmaktır. 

En iyi bulut depolama hizmetlerinin çoğunun cömert bir ücretsiz planı da vardır, bu da ek bir tersidir, bu nedenle bir iş toplantısının transkripsiyon için ses kaydının gönderilmesi çok fazla sorun oluşturmamalıdır (konuşmadan metne yazılım kullanıldığında) muhtemelen bu özel senaryoda daha iyi bir fikirdir).

Örneğin, Sync.com, ücretsiz olarak 5 GB depolama alanınız olmasını sağlar ve hizmetle de hesabı olan herkesle paylaşmanıza olanak tanır. 

Sadece e-posta kullanırken alıcınızın teknoloji kurtarması tavana uygunsa, pCloud daha iyi bir seçimdir, çünkü dosyayı indirmelerine izin verecek bir kerelik e-posta yoluyla gönderebilirsiniz. pCloud’un da ilk başta sadece 2GB olmasına rağmen ücretsiz bir planı var.

-Büyük Dosyalar-pCloud Gönder

Bir başka harika seçenek Tresorit’tir, ancak ücretsiz bir katman sunmaz. Ancak bunun için ödeme yapmak, sıfır bilgi şifrelemesi, bazı gelişmiş paylaşım seçenekleri ve bir ekip içinde kolay paylaşım da dahil olmak üzere bazı harika güvenlik seçenekleri sunar..

Her üçü de bir dosyayı depolama alanınıza sürükleyip bırakarak, seçip ardından bir paylaşma yöntemi seçerek dosya yüklemenizi kolaylaştırır. Dosyaları insanlara aktarmanın neredeyse kolay bir yolu yoktur ve ek güvenlik avantajı, önyükleme.

İşleri biraz daha kolaylaştırmak için, pCloud kullanarak dosya paylaşımı hakkında hızlı ve adım adım yol gösteren bir kılavuz. Bu talimatlar, Dropbox dahil olmak üzere diğer herhangi bir hizmetle az çok çalışacak.

PCloud ile Büyük Dosyaları Paylaşma

 1. PCloud web sitesine gidin ve e-posta adresinizi kullanarak bir hesap açın
 2. Web istemcisini açın
 3. Paylaşmak istediğiniz dosyaları bilgisayarınızdan istemciye sürükleyip bırakarak yükleyin.
 4. Dosyaları seçin, ardından “paylaş” ı tıklayın
 5. Bir bağlantı paylaşmak mı yoksa kişileri klasöre davet etmek mi istediğinizi seçin
 6. Artık erişebilmeleri ve indirebilmeleri gerekir

Büyük Dosyaları E-posta ile Gönderme (Daha Fazla veya Daha Az)

Tabii ki, tam bir bulut depolama hizmeti kullanmanın yanı sıra başka seçenekler de var. En kolay alternatif, Gmail ve Google Drive gibi bulut depolamaya entegre edilmiş mevcut e-posta hizmetlerini kullanmaktır – dolayısıyla bölüm başlığındaki “az ya da çok” bit. Başka bir harika örnek, Apple’ın iCloud E-posta ile gelen Posta Bırakma işlevidir.

Her iki durumda da, söz konusu dosyayı normal ataçtan farklı bir düğme kullanarak ekleyebilirsiniz. Gmail söz konusu olduğunda, bu, e-postanızın altındaki araç çubuğunda, normal ekleme düğmesinden sadece birkaç kapı aşağıda bulunan bir düğmedir. “Drive’ı kullanarak dosya ekle” olarak adlandırılır.

Gmail Ekli Büyük Dosyalar

Tıklandığında Google Drive’ınız ayrı bir ekranda açılır. Paylaşmak istediğiniz dosyayı Google Drive’a yükleyin, ardından eklemek istediğinizi tıklayın ve yarışlara katılın.

GDrive Büyük Dosyalar

Apple’ın Posta Bırakma özelliğini kullanmak daha da kolaydır. Tek yapmanız gereken normal ek düğmesine tıklamaktır, ardından dosya çok büyükse, Mail Drop’u kullanmak isteyip istemediğiniz sorulacaktır. Bununla birlikte, Apple’ın destek sayfasında okuyabileceğiniz gibi Mail Drop ile ilgili bazı sorunlar var, bu nedenle Gmail’i tercih ediyoruz. Aşağıda, bu hizmeti kullanma talimatlarını özetleyeceğiz.

Büyük Dosyaları Gmail ile Gönderme

 1. Paylaşmak istediğiniz dosyayı Google Drive’a yükleyin
 2. Yeni bir mesaj oluşturun veya mevcut bir sohbete girin
 3. Alt araç çubuğundaki Drive simgesini tıklayın
 4. Daha önce yüklediğiniz dosyayı seçin
 5. “Ekle” yi tıklayın

Dosya Aktarım Hizmetleri ile Büyük Dosyaları Gönderme

Herhangi bir nedenle Gmail veya Apple Mail’i kullanmaktan keyif alıyorsanız – sizi suçlamıyoruz – ve bir bulut depolama hizmetine abone olmak istemiyorsanız başka bir seçenek daha vardır. Yaklaşık 15 yıl önce interneti kullanan kişilerin tanıyacağı şey: dosya aktarımı. 

Bu eski, hantal web uygulamaları hala çalıyor ve genellikle iyi bir iş çıkarıyorlar, ancak biraz yavaş olabilirler ve güvenlik bir sorundur. Her ne kadar seçenekler bol olsa da, geçmişte WeTransfer ile en iyi sonuçları elde ettik, bu yüzden onu bu kılavuzun amaçları için kullanacağız.

WeTransfer boyutu 2 GB’a kadar olan dosyalar için ücretsizdir ve oldukça hızlıdır. Kullanımı basit: WeTransfer sitesine gidin ve beyaz kaplama penceresinde “Kabul ediyorum” u tıklayın.

WeTransfer-Large-Files

Ardından, dosyalarınızı, alıcının e-posta adresini ve kendi e-postanızı ve ayrıca almasını istediğiniz mesajı eklemek için “+” işaretini tıklayın. Bunu yaptıktan sonra “aktar” ı tıklayın.

WeTransfer-Transferi

Dosyanız yedi gün boyunca kullanılabilir olacak, bundan sonra siber eterde kaybolacak. Bununla birlikte, gönderdiğimiz dosyadan daha büyük dosyaların yüklenmesi çok uzun sürebileceğini unutmayın. Bunun dışında, yaptığınız tek şey bir kez bir dosya gönderiyorsa WeTransfer yeterince iyi çalışıyor. Aşağıda atmanız gereken adımları özetleyeceğiz.

WeTransfer ile Büyük Dosyalar Nasıl Gönderilir

 1. WeTransfer web sitesini açın ve şartları kabul edin
 2. “+” İşaretini tıklayın ve göndermek istediğiniz dosyaları seçin
 3. Kendi e-posta adresinizi ve alıcınızın adresini girin
 4. “Aktar” ı tıklayın ve işiniz bitti

Dosya Aktarım İstemcilerini Kullanarak Büyük Dosyaları Gönderme

Yukarıdaki seçeneklerin tümü sizin için çok kolay ve genelse, büyük dosyaları göndermek için bir tane daha vardır, yani dosya aktarımı istemcilerini kullanmak. Ancak, bu çevrimiçi dosya aktarımı yöntemi hem sizin hem de alıcının üzerinde bazı beceriler gerektirir, bu yüzden sadece sürecin cesaretine girmek isteyenler için tavsiye ediyoruz.

Bu yöntemi kullanmanın tersi, özelleştirme, elbette, sıkıştırma ve benzerleri ile dosya kalitesini kaybetmeyeceğinizin garantisidir. En sevdiğimiz CyberDuck da dahil olmak üzere, göz atabileceğiniz en iyi dosya aktarımı istemcilerinden oluşan bir grup var. İsterseniz WebDAV ile uğraşabilirsiniz..

Hangi seçeneği seçerseniz seçin, ihtiyacınız olan depolama alanını sağlamak için bir bulut depolama hizmetine veya en iyi IaaS sağlayıcılarından birine kaydolmanız gerekebilir. Bu 10 dakikalık videoyu annelerine göndermesi gereken çoğu kullanıcı için, bu sadece gereksiz bir aracı ekliyor, bu yüzden şimdilik şimdilik bu şekilde bırakacağız.

Son düşünceler

Orada, USB çubuklarına veya fiziksel kağıda başvurmak zorunda kalmadan dünyanın her yerinden büyük dosyalar göndermenin dört yolu var. Google Drive dahil olmak üzere diğer tüm seçeneklere kıyasla bulut depolamayı tercih ediyoruz, çünkü diğer yöntemlerin de değeri var, ancak ucuz ve güvenli olduğu için.

Bu hizmetlerin nasıl çalıştığını kendiniz deneyimlemek istiyorsanız, Sync.com ve pCloud’un ücretsiz planları var, Tresorit ise ücretsiz deneme sürümüyle geliyor. Aşağıdaki yorumlarda bu mükemmel hizmetlerle nasıl başa çıkabileceğinizi bize bildirin. Her zamanki gibi, okuduğun için teşekkürler.

Dosya Aktarımı Hakkında Sık Sorulan Sorular

 • Büyük Dosyaları Ücretsiz Gönderme?

  En kolay yol WeTransfer kullanmaktır, ancak pCloud veya Sync.com gibi ücretsiz bir bulut depolama hizmetine kaydolmanızı öneririz, böylece üstün hızlarından ve güvenliklerinden yararlanabilirsiniz.

 • Android’den Büyük Video Dosyaları Gönderme?

  İşletim sisteminizde yerleşik olan ve harika bir uygulaması olan Google Drive’ı kullanabilir veya kullanımı kolay mobil uygulamalara sahip pCloud, Sync.com veya Tresorit’e abone olabilirsiniz. Uygulamada medya oynatmaya izin verdiği için pCloud özel bir sözü hak ediyor, bu da kullanışlı.

 • İPhone’umdan Büyük Dosyaları Nasıl Gönderebilirim?

  Apple Mail’in içinden Mail Drop kullanmanızı veya her ikisi de iPhone’larda iyi çalışan pCloud veya Sync.com’a kaydolmanızı öneririz..

 • Büyük Bir PDF Dosyasını Nasıl Gönderebilirim?

  En iyi seçeneğiniz Gmail veya bulut depolama alanını kullanmaktır. Google Dokümanlar, PDF dosyasını tarayıcınızın içinde okumanıza izin verecek ve dosyaları aktarmak çok kolay.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map