Bilgisayar dosyalarınızın kopyalarını bulutta tutmak için birçok iyi neden vardır. Bunu yapmanıza izin verecek birçok mükemmel yazılım seçeneği de vardır. Bununla birlikte, ihtiyaçlarınız için yanlış aracı seçmek genellikle yuvarlak bir deliğe kare bir peg takmaya çalışmak gibi biter.


Sizin için doğru aracı bulmak için bir adım, bulut depolama alanının çevrimiçi yedekleme ile aynı şeyi veya başka bir yolla yapıldığını düşünme hatasını yapmamaktır. Bu görev, bazen bulut depolamanın “çevrimiçi yedekleme” ve çevrimiçi yedeklemenin “bulut yedekleme” olarak adlandırılması nedeniyle biraz daha kafa karıştırıcı hale gelir.

Bu iki karmaşık teknoloji arasındaki kesin farkı anlamak ve her birinin sizin için yapabileceklerini anlamak, hassas ihtiyaçlarınız için en iyi bulut depolama alanını veya en iyi çevrimiçi yedekleme aracını bulmak için kritik ilk adımdır.

Bu makalede, tam da bunu yapmanıza yardımcı olacağız. Elinizdeki bu bilgi sayesinde bulut depolama incelemelerimizde ve çevrimiçi yedekleme incelemeleri kitaplıklarımızda ayrıntılı hizmetlere keskin bir bakış açısıyla bakabileceksiniz..

Farklı olanlara dalmadan önce, aynı şey hakkında konuşalım: bulut.  

Neyse Bulut Nedir??

“Bulut” terimi, 90’ların ortalarında (muhtemelen) Netscape yöneticileri tarafından sınırsız bir gelecek hayal eden (muhtemelen Netscape’i hatırlıyor musun?) Anlamlı bir teknik jargon olduğu kadar pazarlama terimidir..

Bu durumda, bulut, bir bilgisayarda yerelleştirilmenin aksine, uzak bir sunucu ağında çalışan yazılımı ifade eder. Bu Internet’e benziyorsa, bunun nedeni şudur: bulut internette çalışan bir yazılımdır (ve daha fazlası: ayrıntılar için bulut terminolojisi hakkındaki makalemize bakın).

Tek bir şirket veya hane tarafından sahip olunan ve kullanılan özel bulutlar (genellikle kendi kişisel bulut depolama alanınızı nasıl kuracağınızı öğrenin) ve genellikle hizmet olarak satılan genel bulutlar vardır. Ancak, hem özel hem de genel bulutlar, bunu yapmaya yetkili herhangi bir bilgisayardan aynı yazılıma ve bilgilere erişmenizi sağlar.

Herkese açık bulut yazılımlarına gelince, Gmail gibi e-posta uygulamalarından QuickBooks Online gibi muhasebe uygulamalarına kadar (bu ilginizi çektiğinde QuickBooks Online incelememizi okuyun) şu anda çalışan birçok farklı program vardır. Bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme bu tür iki hizmet türüdür.

Hem bulut depolama hem de çevrimiçi yedekleme, dosyaları bulutta barındırarak çalışır ve bu dosyalar Internet’e bağlı olduğu sürece bilgisayarlar ve akıllı telefonlar da dahil olmak üzere farklı cihazlardan erişmenizi sağlar..

Bununla birlikte, altyapı benzer olsa da, bulut depolama ve çevrimiçi yedeklemenin genel davranışı bunları birbirinden ayırır ve onlara çok spesifik, farklı, amaçlar verir.  

Bulut Depolama Özellikleri

Büyük olasılıkla, hedef bulut depolamasının – veya isterseniz çevrimiçi depolamanın depolama alanı olduğunu söyleyerek aklınızı başınızdan atmayacağız..

Soyu tükenmek üzere olan bir grup Netscape yöneticisinin 10 yıldan fazla bir süre öncesine kadar popüler hale gelmeyecek bir kelimeyi ürettiği 90’ların ortalarında, ortalama ev sabit diski 400 ila 1000 megabayt arasındaydı. Bu, bugün bir hafta sonu değerinde özçekim (ya da Kardashian iseniz bir saat değerinde).

Sabit sürücülerin boyutu hızla artmış olsa da, sahip olduğumuz veri miktarı hızdan daha fazladır. Bunun ötesinde, plodding yerine mekanik sabit disk sürücülerinin (HDD’ler) zippy katı hal sürücülerle (SSD’ler) değiştirilmesi depolama fiyatını geçici olarak artırdı.

Bu fiyat artışı nedeniyle, yalnızca 256 GB depolama alanına sahip dizüstü bilgisayarları görmek nadir değildir. Bazen, 128 GB depolama alanına sahip üst düzey dizüstü bilgisayarlar bile göreceksiniz. Yine de sorun yok ve bunun nedeni bulut depolama alanı.

Bulut depolamanın nasıl çalıştığının bir örneği olarak Sync.com’a bakalım: Sync.com incelememizde okuyabileceğiniz gibi, kişisel favori bulut depolama hizmetlerimizden biri oluyor. Kısmen bunun nedeni, sıfır bilgi şifrelemesi ve bir dizi mükemmel bulut güvenliği özelliği sağlamasıdır.  

Bunun nedeni, Sync.com’un bulut depolama alanındaki en iyi fırsatlardan biri olması ve şu anda 2 TB depolama alanı için ayda yaklaşık 8 ABD dolarına mal olmasıdır..

Bu 2 TB depolama, sabit sürücünüzü desteklemek için kullanılabilir. Yani, evcil hayvan resimlerinizi ve UFO nişan videolarınızı dizüstü bilgisayarınızda depolamak yerine, onları bulutta saklayabilirsiniz.

Bunun da ötesinde, bu depolama alanına sahip olduğunuz herhangi bir cihazdaki herhangi bir tarayıcıdan da erişebilirsiniz. Sync.com da dahil olmak üzere çoğu bulut depolama hizmeti, Android ve iOS için verilere erişmek ve bunları depolamak için mobil uygulamalar yapar.

Cihazınızın veya cihazlarınızın fiziksel depolama kapasitesinin genişletilmesi, herhangi bir bulut depolama çözümünün tanımlayıcı ve temel özelliğidir. Modern çözümler – yıpranmanın üzerinde yükselenler – diğerlerinden daha yaygın iki özellik ile biraz daha fazlasını yapma eğilimindedir: senkronizasyon ve paylaşım.

Bulut Depolama Senkronizasyonu ve Paylaşımı

Cihaz senkronizasyonunun kısaltması olan senkronizasyon, bir cihazdaki bir dosyayı düzenlemenizi ve bu düzenlemelerin neredeyse gerçek zamanlı olarak başka bir cihaza yansıtılmasını sağlayan bir bulut depolama özelliğidir. Fikir, USB sürücüsünü geride bıraktığını New York ve Boston arasında bir otobüs yolculuğunda fark ettikten sonra ortaya çıktığını iddia eden Dropbox’ın kurucusu Drew Houston’a yatırılıyor..

Drew Houston’ın anlayışının ardındaki temel mekanizma ve güne senkronizasyon sunan çoğu bulut depolama hizmeti tarafından kullanılan temel mekanizma bir “senkronizasyon klasörü”. Senkronizasyon klasörü, sabit sürücünüzdeki diğer klasörlere çok benzeyen ve davranan bir klasördür, ancak bu klasöre yerleştirilen dosyaların hem sürücünüzde hem de bulutta depolanması.

Bulut depolama istemcisinin yüklü olduğu tüm cihazlarda, bulut depolama alanınıza bağlı tüm cihazlara yansıtılan bu klasör de yüklenir. Bulut, bilgisayarda yapılan güncellemeleri başkalarına ileten aracıdır..  

Senkronizasyon ile ilgili sorunlardan biri, dosyaları hem bulutta hem de sabit diskinizde saklamasıdır. Daha önce ortaya koyduğumuz bulut depolama alanının temel değer teklifini yenmiş gibi görüyor olabilirsiniz (depolama takviyesi).

Bunu hesaba katmak için, çoğu bulut depolama hizmeti, içeriği senkronize etmeyen ayrı bir klasör ya da hem sabit sürücünüzde hem de Bulut. Sync.com da dahil olmak üzere bazılarının her ikisi de.

Dosya paylaşımı, başkalarının bulut depolama alanınıza yüklediğiniz dosyaları görüntülemesine, düzenlemesine veya indirmesine izin verme yeteneğini ifade eder. Birkaç bulut depolama hizmeti, başkalarının kendi dosyalarını bulut depolama alanınıza kaydetmesine de izin verir.

İnternet tabanlı bir hizmet olduğundan, bulut depolama dosya paylaşımının arkasındaki genel mekanizma, paylaşmak istediğiniz dosyayı veya hatta bir dosya klasörünü işaret eden bir URL’nin oluşturulmasıdır..

Bir Slack kanalı gibi manuel olarak dağıtmak için bu bağlantıyı kopyalayıp yapıştırabilir veya bazen otomatik olarak e-posta ile gönderebilir veya sosyal medyaya gönderebilirsiniz. PCloud gibi bazı hizmetler (evet, bir pCloud incelemesi var), aynı zamanda bu URL’lere şifre korumanıza ve son kullanma tarihleri ​​eklemenize izin verir – veya bunları sıfır bilgi haline getirir.

Senkronize etmek ve paylaşmak için gereken tek şey, gerçekten, bugün bu iki özelliğin üretkenliği ve işbirlikçi yönleri etrafında sabit disk alanınızı desteklemekten daha fazla inşa edilmiş birkaç iş odaklı bulut depolama hizmeti olduğunu söylemek dışında. Bunlara “kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşımı” hizmetleri denir ve ürünün kremini en iyi EFSS alıcı kılavuzumuzda okuyabilirsiniz.

Çevrimiçi yedeklemeye başlamadan önce, bazı bulut depolama hizmetlerinin Microsoft Word Online ve Google Dokümanlar gibi bir hizmet olarak yazılım araçlarıyla entegre olduğunu da belirtmek gerekir. Ancak, bu çoğunlukla piyasadaki daha büyük adlarla, özellikle Dropbox, Google Drive ve OneDrive ile sınırlıdır. 

Çevrimiçi Yedeklemenin Özellikleri

Bulut depolamanın hayati amacı sabit diskinizi tamamlamaktır; çevrimiçi yedeklemenin hayati amacı onu çoğaltmaktır.

Başka bir deyişle, çevrimiçi yedekleme olağanüstü durum kurtarma ile ilgilidir. Öyle ki, bir bardak dökülmüş süt – bu durumda klavyenizin çatlakları arasında kayboldu – gerçekten ağlamaya değmez.

Uçlu içecekler de sabit diskinizde saklanan dosyaları tahrip etmenin bir yoludur. Su baskını, yangınlar, kayıp, hırsızlık – sabit diskiniz kaçınılmaz olarak ömrünün sonuna ulaşmadan verilerinizi kaybedebileceğinizi saymanın çok fazla yolu vardır.

Çevrimiçi yedekleme satıcısı Backblaze tarafından yapılan bir araştırmaya göre, bu ömür, HDD’lerin yaklaşık yüzde beşi için yaklaşık 1,5 yıldır. Bu ilk ölü sayısı çoğunlukla hatalı yapımdan kaynaklanmaktadır. Bundan sonra, başarısızlık oranı önümüzdeki üç yıl için yılda yüzde bire düşüyor.

Bunun yanı sıra, sabit diskiniz ödünç alındığı zaman dönüyor: SSD’ler bu ömrü önemli ölçüde uzatabilir, belki de onlarca yıl. Ancak, bu dökülmeyen çok sayıda bardak süt (süt bira için bir metafor, değil mi?).

Çevrimiçi yedekleme olmadan, sabit diskinizin hala elinizde olduğunu varsayarsak, bazı verilerinizi denemek ve kurtarmak için belki de yüzlerce dolarlık bir bilgisayar tamirhanesine ödeme yapabilirsiniz. Ayrıca, en iyi veri kurtarma yazılımı incelemelerimizde belirtilenlerden biri gibi bir veri kurtarma aracını deneyebilirsiniz.    

Çevrimiçi yedekleme daha iyi bir seçenektir. Bu tür araçların çoğu, dosyaların oluşturulduğu veya değiştirildiği anda bulutta çoğaltılmasını sağlamak için sürekli çalışır. İsterseniz, çoğu zaman zamanlanmış yedeklemeler ayarlamanıza izin verir, böylece yedekleme sistem kaynaklarına daha az eğilimli olduğunda, yedeklemeniz gece çalışabilir.

Carbonite Home iyi bir örnektir. Masaüstü istemcisinin içinden, günde bir kez sürekli yedekleme yapmasını veya belirli saatler arasında yedekleme yapmamasını söyleyebilirsiniz..

Bulut depolama çözümlerinin zamanlama özellikleri yoktur, ancak sabit sürücü yedeklemesi için gerçekten uygun olmamalarının en büyük nedeni, her şeyi bir senkronizasyon klasörüne koymak zorunda olduğunuz için dosya sistemi yapınızı da korumamasıdır..

Çevrimiçi yedekleme hizmetleri dosya sistemi yapınızı korur ve sabit sürücünüzü yeniden oluşturmanız gerektiğinde her şeyi olduğu gibi geri yüklemenizi sağlar.

Bu özelliklerin ötesinde, bir yedekleme çözümünü diğerinden ayıran bir dizi başka özellik de vardır..

Backblaze gibi bazıları, tüm yaygın dosya türlerini yedeklemek için sınırsız oldukları gerçeğinden yararlanır (Backblaze incelememizde sınırsız yedeklemeyle ilgili her şeyi okuyun). Önceki tüm fotoğraflarınızın, videolarınızın, e-postalarınızın ve belgelerinizin yedekleme planınıza dahil edilmesini sağlamak için istemciyi yüklemek dışında başka bir şey yapmanız gerekmez..

Carbonite gibi diğer çevrimiçi yedekleme hizmetleri, yazılım tarafından otomatik olarak önerilen bazı klasörlerin dışında korumak istediğiniz her klasörü ve dosyayı manuel olarak etiketlemenizi gerektirir. 

Daha fazla teknoloji meraklısı kullanıcılar, olağanüstü durum kurtarma seçeneklerinizi artırmak için tasarlanmış bir dizi özellik içeren CloudBerry Backup’ı (CloudBerry Yedekleme incelememizi okuyun) çok sevecek. Bu özellikler arasında karma yedekleme, NAS yedekleme, disk görüntüleme, dosya sürümü oluşturma ve silinen dosya tutma.

Ancak, temel fikir tüm çevrimiçi yedekleme araçları için aynıdır ve bu, sabit sürücünüzün sadık bir şekilde çoğaltılmasıdır.

Sonuç – Bulut Depolama ve Çevrimiçi Yedekleme

Carbonite dahil olmak üzere birçok çevrimiçi yedekleme hizmeti, dosyaları paylaşmanıza izin verir. Ancak, genellikle bu özellikler iyi bir bulut depolama hizmeti kadar hon değildir.

Bazı bulut hizmetleri, depolama ve yedekleme arasındaki çizgilerin bulanıklaştırılmasında biraz daha ileri gider. Örneğin, yedekleme hizmeti SpiderOak (SpiderOak ONE incelememizi okuyun), yedekleme planınıza eklenen tüm dosyaları senkronize etmenizi sağlar. Acronis True Image (Acronis True Image incelememizi okuyun) ve iki adet daha tüketici yedekleme hizmeti olan IDrive, dosyaları yedekleme planınızın bir parçası olup olmadıklarına bakılmaksızın senkronize etmenizi sağlar.

Bununla birlikte, çoğunlukla, bulut depolama ve çevrimiçi yedekleme arasındaki çizgi doğrudur ve en iyi bahis, depolama istiyorsanız bir bulut depolama hizmeti ve yedekleme istiyorsanız bir çevrimiçi yedekleme hizmeti seçmektir. Veya ikisini de seçin.

Sonraki adımlar? En iyi bulut depolama karşılaştırma grafiğimizi inceleyerek yeni bulduğunuz bilgileri tamamlamanızı öneririz. Her iki makale de sadece aranacak temel özellikleri değil, aynı zamanda her özellik için en iyi seçenekleri sunar. Yazdığımız hizmetlerin çoğu, Sync.com ile 5 GB’lık ücretsiz bulut depolama alanı veya Carbonite ile 30 günlük deneme sürümü olsun, bunları ücretsiz olarak denemenize izin verir.  

Sorularınız veya yorumlarınız mı var? Bize bir satır bırakmak için aşağıdaki yorum bölümünü kullanın – ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me