Bulut Depolama Alanına Yerel Bir Sürücü Gibi Nasıl Erişilir: A 2020 Rehberi

İnternetin muhtemelen bir bilgisayar kullanmanızın nedeni olduğu göz önüne alındığında, bulut depolama alanınıza erişmek için kullanmaktan çekinmeyeceğinizi varsaymak mantıklıdır. Bununla birlikte, bulut depolama dosyalarına erişmenizi gerektiren çevrimdışı uygulamalar kullanıyorsanız, bu makalede yerel bir sürücü gibi bulut depolama alanına nasıl erişeceğinizi anlatacağımız için bir tedavi göreceksiniz. Ayrıca, “tedavi” tanımımız sizinkinden farklı olabilir.


Bulut depolama, dosyalarınızı bulutta tutarak başkalarıyla işbirliği yapmanızı sağlar. Bu şekilde kolayca paylaşabilirsiniz. Ayrıca, sabit sürücünüz arızalanırsa veya biri dizüstü bilgisayarınızı çalarsa, önemli dosyalarınız kaybolmaz.

Bununla birlikte, bulut depolama alanını yerel bir sürücü olarak kullanmak, onu bulut ağ sürücüsü olarak kullanmaktan farklıdır. Disk alanından tasarruf sağlamaz, ancak içeriğinize daha hızlı erişmenizi sağlar. Bunun nedeni bulut depolama içeriğinizin bilgisayarınızla senkronize edilmesi veya indirilmesidir. Bir OneDrive kullanıcısıysanız, nasıl kurulacağını öğrenmek için OneDrive’ı ağ sürücüsü olarak nasıl eşleştireceğimizi okuyun.

Senkronizasyon, çevrimdışı programları kullanarak dosyaları düzenlemenizi ve ardından değiştirilen dosyaları buluta göndermenizi sağlar. Tüm dosyayı tekrar göndermek zaman kaybıdır çünkü değiştirilen kısmı göndermek daha iyi olur. Blok düzeyinde senkronizasyon algoritmasının amacı budur. Senkronizasyon listesiyle en iyi bulut depolama alanımızda bulunan en iyi hizmetlerden bazıları.

Burada yedekleme aramayla karşılaşırsanız, en iyi bulut yedekleme hizmetleri listemize başvurmalı ve bulut depolama ve yedekleme arasındaki farkı okumalısınız. Aksi takdirde, makalenin geri kalanında, buradaki hizmetler hakkında konuşacağız, ancak isterseniz en iyi bulut depolama karşılaştırmamız size hızlı bir liste verebilir.

pCloud

pCloud 2013 yılında piyasaya sürüldü ve ABD merkezli. Mükemmel değeri, kullanım kolaylığı ve iyi özellikleri sayesinde en iyi bulut depolama listemizin en üstünde yer alıyor. Diğer birçok hizmet gibi, sistem tepsisi simgesi ve bir senkronizasyon klasöründen oluşan ortak senkronizasyon modelini kullanır. Yüklemek ve erişmek için aşağıdaki adımları izleyin.

pcloud-step1-indir

PCloud web uygulamasını kullanarak pCloud hesabınızda oturum açın ve sayfanın üst kısmındaki “indir” bağlantısını tıklayın.

pcloud-adım2-os-versiyon

Oradan işletim sisteminizi seçin. Windows 10’u kullandık. PCloud, macOS ve Linux’ta da çalışır. Apple’ın işletim sistemi için alternatif bir hizmet istiyorsanız, Mac için en iyi bulut depolama alanımızı okuyun. pCloud, Linux için en iyi bulut depolama alanımızın başında yer alır, ancak üzerinde daha iyi olabilecek başka hizmetler de vardır.

İstemciyi indirip yükledikten sonra çalıştırın ve kimlik bilgilerinizle giriş yapın. PCloud uygulamasını ve pCloud yerel sürücüsünü göreceksiniz.

pcloud-step3-pcloud-sürücü

PCloud sürücüsü dosyalarınızı buluttan bilgisayarınıza senkronize eder ve içine koyduğunuz tüm dosyalar bulutla senkronize edilir. Ekran görüntülerini senkronize etmek için de ayarlayabilirsiniz. Maalesef pCloud, işbirliğini hızlandırmak için blok düzeyinde senkronizasyon sunmuyor.

pcloud senk-tercihleri

pCloud, buluta senkronize etmek için ek klasörler de seçmenizi sağlar. Dosyaları ve klasörleri pCloud sürücünüzden sağ tıklayıp “paylaş” menüsüne giderek paylaşabilirsiniz..

pcloud paylaşım sekmesi

pCloud medya önizlemesinde iyidir, bu yüzden fotoğraflar ve videolar için en iyi bulut depolama listemizin en üstünde yer alır. Özellikleri ve fiyatlandırma planları hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, pCloud incelememizi okuyun.

Google sürücü

800 milyon kullanıcısıyla Google Drive, en popüler bulut depolama hizmetidir. Kullanım kolaylığı, Google Dokümanlar da dahil olmak üzere güçlü işbirliği özellikleri ve iyi senkronizasyon hızlarına erişmenizi sağlayan küresel bir sunucu ağına sahip olması şaşırtıcı değildir..

Senkronizasyon klasörüne erişmek için önce Google hesabınıza giriş yapmanız ve Google Drive sayfasına gitmeniz gerekir. Ardından, sağ üst köşeye yakın küçük dişli çark simgesini tıklayın.

GDrive-adım 1-dişli-simge

“Windows için yedekleme ve senkronizasyon al” seçeneğini tıklayın ve istemciyi indirin.

GDrive-adım2-indir

GDrive-step3-sistem-tepsi-ikon

“Yedekle ve senkronize et” i seçin, istemciyi indirin ve yükleyin. Yüklemeden sonra uygulama otomatik olarak başlayacaktır, ancak başlatmak için sistem tepsisi simgesini kullanabilirsiniz.

GDrive-step4-yedekleme-to-GDrive

Ardından, Google Drive’a sürekli olarak yedeklemek istediğiniz klasörü ve bilgisayarınızla hangi dosya ve klasörleri senkronize etmek istediğinizi seçebilirsiniz. Senkronizasyonu ayarlamayı bitirdiğinizde, Google Drive senkronizasyon klasörü dosya tarayıcı yöneticinizde görünecektir (Windows 10’da “hızlı erişim” içinde olacaktır).

GDrive senk-klasör

Senkronizasyon sistem kaynaklarınızın veya ağ bant genişliğinizden çok fazla zaman alıyorsa, sistem tepsisi simgesini sağ tıklayıp, ayarlar düğmesini tıklayıp “duraklat” ı seçerek duraklatabilirsiniz.

GDrive senk-duraklama

Aynı menüden, tercihlere gidebilir, ardından senkronizasyona ne kadar bant genişliği atamak istediğinizi sınırlamak için ağ ayarlarını değiştirmek için ayarlar yapabilirsiniz. İstemci ayrıca ekran görüntülerini doğrudan bulutunuza kaydetmenizi sağlar.

Google Drive’ın aktarım hızları iyi olsa da, blok düzeyinde senkronizasyon ile işbirliği özelliklerini daha da iyileştirebilir. Fiyatlandırma ayrıntılarıyla birlikte hangi işbirliği özelliklerini sunduğunu görmek için Google Drive incelememizi okuyun.

Dropbox

500 milyon kullanıcısı olan Dropbox bir diğer popüler hizmettir. Ortak senkronizasyon modelini ve blok seviyesi senkronizasyon algoritmasını icat etti. Yüksek hızlara sahiptir ve piyasadaki en iyi kullanıcı deneyimlerinden birini sunar. Aslında, senkronizasyon için en iyi bulut depolama alanıdır.

Yerel bir sürücü gibi erişmek için, web istemcisini kullanarak Dropbox hesabınıza giriş yapın, ardından sağ üstteki küçük hesap yüzünü bulun.

dropbox'ı adımlı-1

Menüdeki “yükle” bağlantısını tıklayın.

Dropbox adım-2-install

Masaüstü istemcisini indirin ve yükleyin. Yükleme tamamlandığında istemciyi sistem tepsisi simgesinden çalıştırabilirsiniz. Dosyalarınızı nasıl senkronize etmek istediğinizi seçmenizi isteyecektir. Dosyaları yerel yapan seçeneği seçin.

Dropbox-adım 3-seçim

Dropbox senkronizasyon klasörünü, sistem tepsisi simgesini ve ardından üst taraftaki menüdeki klasör simgesini tıklayarak açabilirsiniz..

Dropbox-adım 4-tepsi-klasör

Başka bir seçenek de dosya yöneticinizi açmak ve “Dropbox” ı seçmek.

dropbox'ı senk-klasör

Masaüstü istemcisi, ekran görüntülerinizi otomatik olarak yedeklemenizi, bant genişliğini sınırlamanızı ve bilgisayarınıza hangi klasörleri eşitlemek istediğinizi seçmek için seçici eşitlemeyi kullanmanızı sağlar. Dropbox Professional’a abone olursanız, sabit diskinizde yer kaplamadan dosyalarınızı ve klasörlerinizi görmek ve bunlara erişmek için kullanabileceğiniz akıllı senkronizasyon da elde edersiniz.

Dropbox Professional ve hizmetin sunduğu diğer özellikler hakkında daha fazla bilgi edinmek için Dropbox incelememizi okuyun.

Son düşünceler

Bulut depolamayı yerel bir klasör olarak kullanmak güçlüdür çünkü çevrimdışı uygulamaları kullanarak iş akışınızı hızlandırmanıza yardımcı olur. Daha fazla yer kaplar, ancak Dropbox gibi bazı hizmetlerin de bir yolu vardır, ancak erişiminiz daha yavaş olabilir. Medya dosyalarıyla çalışıyorsanız pCloud mükemmel bir seçimdir ve Google Drive belgeler üzerinde işbirliği yapmak için mükemmeldir.

Yerel bir diskle senkronizasyon hakkında ne düşünüyorsunuz? Sabit disk alanına değer mi? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map