Bir Word Belgesini Hızlı ve Kolay Bir Şekilde Kurtarma: Kısa Bir Kılavuz

Hemen hemen herkes bir noktada Microsoft Word’ü kullandı. Ödev yapan öğrencilerden proje raporları yazan ofis çalışanlarına kadar hepimiz klavyeye parmak koymak zorundayız ve Word hala kelime işlemci yığınının tepesinde. Yine de işler her zaman düzgün gitmez.


Kapı zili çalar ve cevap vermek için masanızdan çıkarsınız. Beş dakika sonra, Windows’un bir güncelleme için yeniden başlatmaya karar verdiğini bulmak için geri dönün, sonra çöktü ve verilerinizi limboda bırakın. Yine de sonsuza kadar kaybolmayabilir, bu yüzden bir Word belgesinin nasıl kurtarılacağı ile ilgili bu makaleyi bir araya getirdik.

Çalışmanızı yakın zamanda kaydettiyseniz, muhtemelen böyle bir çökmeden sonra kurtarabilirsiniz. Bununla birlikte, manuel olarak kaydetmek güvenilmezdir ve er ya da geç unutmak zorundasınız. Bu olursa, işinizi kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsınız.

Her zaman olduğu gibi, önleme tedaviden daha iyidir, bu nedenle gittiğinizde yedeklemek, kendinizi tamamen kaybetmemek için iyi bir fikirdir. Bu konuda size yardımcı olabilecek birçok yazılım var. Verilerinizi otomatik bir çözüm kullanarak yedeklerseniz, bir şeyler ters giderse neredeyse her zaman kurtarabilirsiniz..

OneDrive ve Office 365

Word Belgesi Yedeklemesini Kurtarma

Word’ü Office 365 paketinin bir parçası olarak kullanıyorsanız, OneDrive’daki depolama alanı aboneliğinize dahil edilir. OneDrive İş incelememizde adım adım ilerledik, bu yüzden daha fazla ayrıntı için şuna bir göz atın.

Word’ün dosyalarınızı düzenli olarak kaydetmesini sağlamak için Office 365’in otomatik kaydetme özelliğini de kullanabilirsiniz. Kaydetme sıklığı ayarlardan değiştirilebilir. Bu şekilde, kendiniz yapmayı hatırlamanız gerekmez.

Çevrimiçi yedekleme hizmeti kullanmak, yerel cihazınıza ne olursa olsun, çalışmanızı kaydetmenin olağan avantajlarının yanı sıra kurtarmanın bir yolunu sunar. Daha fazla bilgi için en iyi çevrimiçi yedekleme makalemize göz atın veya Backblaze incelememizde favori hizmetimizi okuyun.

Çevrimiçi platformları kullanmak, verilerinizden biri bozulsa bile her zaman verilerinize her zaman erişebileceğiniz için veri kaybı sorunlarını azaltabilir. Örneğin Google Dokümanlar, yazmayı bitirir bitirmez otomatik olarak kaydeder; bu nedenle kaydet’i tıklamayı bile hatırlamanız gerekmez.

Bulut depolama, cihazınızda bir sorun olsa bile verilerinizin güvende olmasını sağlamanın başka bir iyi yoludur. Sync.com en iyi sağlayıcımızdır. En iyi bulut depolama makalemiz birçok başka seçenek içeriyor, ancak bir göz atın.

Bununla birlikte, bunların hiçbirini yapmadığınızı ve 5.000 kelimelik başyapıtınız olmadan çalışmaya devam edeceğinizi varsayalım. Hâlâ birkaç seçeneğiniz var. Hadi onların üzerinden geçelim.

Word Belgesi Nasıl Kurtarılır

İlk olarak, Word her başlatıldığında dosyaları tarayan bir otomatik kurtarma özelliği içerir. Verilerinizi kaybettiğinizi düşünüyorsanız, dosyayı sizin için kurtarıp kurtarmayacağını görmek için Word’ü yeniden başlatmayı deneyebilirsiniz.

Otomatik olarak başlamazsa manuel olarak başlatabilirsiniz. Word 2010’da bunu yapmak, “dosya” menüsünde “son” seçeneğini tıkladıktan sonra “kaydedilmemiş belgeleri kurtar” ı tıklamak kadar kolaydır.

Otomatik kurtarma, deneyimimizde etkilidir ve bir çökme veya beklenmedik bir yeniden başlatma sonrasında genellikle kurtarmaya gelir. Yine de, son birkaç dakikanız iyi iş için kaybolabilir.

Word, otomatik kurtarma verilerini daha sık kaydetmenizi sağlar. Örneğin, Word 2007’de seçenekleri açabilir, “kaydet” sayfasına geçebilir ve “Otomatik Kurtarma bilgilerini her biri için kaydet” değerini değiştirebilirsiniz. Ayrıca, yanındaki onay kutusunun seçili olduğundan emin olmak istersiniz.

“Asd” uzantılı dosyaları da aramayı deneyebilirsiniz. Bunlar, Word’ün çalışmanızı gittikçe saklamak için kaydetmeden önce kullandığı geçici dosyalardır. Bunları bulabilirseniz, Word kayıp verilerinizin en azından bir kısmını açabilir ve geri yükleyebilir.

Word Dosyalarını Kurtarmak için Veri Kurtarma’yı Kullanma

Word, belgelerini kurtarabilecek tek araç değil. Sabit sürücünüzde bir sorun varsa, Windows’ta bulunan chkdsk’yi kullanabilir veya özel bir kurtarma aracı deneyebilirsiniz. En iyi veri kurtarma yazılımı listemiz, sağlayıcıları aramak için iyi bir yerdir.

Disk kurtarma araçları, bir şeyi yanlışlıkla sildiyseniz ve geri dönüşüm kutusunda görünmediyse de yardımcı olabilir.

Chkdsk kullanmak, Windows + R tuşlarına basıp “cmd” yazarak bir komut istemi açmayı içerir. Bundan sonra, E’yi sürücü harfinizle değiştirerek “chkdsk / f E:” yazın. Taramayı gerçekleştirmek biraz zaman alabilir, bu nedenle beklerken ekran kırılması için iyi bir zaman olabilir.

chkdsk

Veri kurtarma yazılımı daha zor veri kaybı sorunları ile size yardımcı olabilir. Disk hasar görmüşse ve chkdisk başarısız olursa, size verilerinizi kurtarma şansı verir. Ayrıca chkdsk’den daha kolay kullanım.

Size yardımcı olacak birçok veri kurtarma aracı vardır. Birçok veri kurtarma incelememize ve daha fazla bilgi için en iyi araçlara bir göz atın.

Yıldız Veri Kurtarma incelememizi ve CleverFiles Disk Drill incelememizi okuyabileceğiniz gibi, Word’ün otomatik kurtarma işlemi başarısız olduğunda bu iki araç yararlı seçeneklerdir. Stellar sizi kurtarma işlemine adım adım götürecek ve sonunda kurtarılan dosyaların bir listesini verecektir. Standart sürüm için yıllık 50 ABD dolarıdır, bu da sıkı çalışmanızı kurtarmak için ödenecek adil bir fiyattır.

yıldız-anka-tarama-ilerleme

Son düşünceler

Bir Word belgesini kaybettiğinizi düşünüyorsanız, verileri geri almak için yapabileceğiniz birçok şey vardır. İpuçlarımızın hiçbiri her seferinde işe yaramaz, ancak verilerinizi geri yükleme ve patronunuzun veya öğretmeninizin gazabından kaçınma şansı verir..

Takip edilecek en iyi ipuçları, veriler kaybolmadan önce yapılır. Otomatik yedekleme ve depolama çözümleri ucuzdur ve tek bir sabit sürücü çökmesinden sonra kendileri için kolayca ödeme yapar. Yine de etkinlikten sonra seçenekleriniz var. Asla tamamen güvenilir değildirler, ancak felaket grevi yapmayı denemeye değer.

Veri kaybından muzdaripseniz, aşağıdaki yorumlarda deneyimlerinizi duymak isteriz. Kılavuzumuzu verilerinizi geri almak için kullandıysanız veya başka ipuçlarınız varsa, bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me