İnsanların bozuk bir sabit disk sektörüne veri kaybettiklerini veya daha da kötüsü, bir sabit sürücü arızası yaşadıklarını duydunuz. Sabit diskler kararsız olabilir ve birçoğu uzun bir hizmet ömrü sunsa da, verilerinizi korumak için bir planınız olmalıdır. Bu sorunları önlemenin en iyi yolu, en iyi çevrimiçi yedekleme sağlayıcılarımızdan biriyle birlikte birden çok sabit disk bölümü kullanmaktır.


Disk depolama için bölümleme gereklidir, ancak verileriniz için daha güvenli bir ortam oluşturur. Bir sabit diski nasıl bölümleyeceğinizle ilgili bu kılavuzda, bir bölümün ne olduğunu ve macOS ve Windows’da nasıl bölümlemeye başlayabileceğinizi tartışacağız.

Bölüm Nedir??

Bölümleme, sabit sürücünüzü birden çok bölüme ayırmanın bir yoludur. Bir bölüm, sabit sürücünüzün bir dilimi olarak düşünülebilir. Bu parça tüm sürücünüzden sadece mantıklı bir ayırma olsa da, işletim sistemi onu bağımsız bir sürücü olarak ele alacaktır (bu RAID’den farklıdır).

Her bölüm, fiziksel diskin bir yığınını temsil eden mantıksal bir disk haline gelir. Bu, işletim sisteminin – ve sizin – sürücünün diğer bölümlerinden ayrı dosyaları ve verileri yönetmesine olanak tanır. Sabit diskler, verileri depolayabilmeniz için önce bölümlenmeli ve biçimlendirilmelidir, ancak çok bölümlü bir şemaya sahip olmanın başka birçok avantajı vardır.

Hangi işletim sistemini kullandığınızdan bağımsız olarak, bölümleri ve biçimlendirmeyi ayarlamanız gerekir. Boş bir sürücüye veri yazamazsınız. İşletim sisteminin veri yazmak ve depolamak için bir dosya sistemine sahip bir birime ihtiyacı vardır. Bölüm birimdir ve biçimlendirme dosya sistemini oluşturur.

İşlem işletim sistemine bağlı olarak değişir. Genellikle işletim sistemleri birden çok bölümle kurulur ve sabit disk bölümlerini çeşitli şekillerde oluşturabilir ve biçimlendirebilirsiniz. Örneğin, Windows’u yüklerken, işletim sisteminin içinde bulunması için bir bölüm oluşturulacak ve başka bir bölüm kurtarma için olacak.

Bölümleme Nedenleri

Bölümleme, dosyalarınızı, projelerinizi ve programlarınızı bulmayı daha kolay hale getiren verilerinizi düzenlemenin sağlam bir yoludur. Ayrı bölümler ayrıca verilerinizin yedeklenmesini kolaylaştırır, böylece birden fazla klasör ve dizin arasında gezinmek zorunda kalmazsınız. Yine de, çevrimiçi yedekleme kullanmalısınız, çünkü birden fazla bölüm sizi sabit sürücü hatasından korumaz.

Bölümler ayrı sürücüler olarak işlendiği için bunları şifreleyebilirsiniz. Bu, bölüm başına bazda şifreleyebileceğiniz için sabit sürücüyü şifreleme üzerinde daha fazla kontrol sahibi olduğunuz anlamına gelir. Tüm bir sürücüyü şifrelemek iyidir, bölümleme size daha fazla seçenek sunar. Bu işlem hakkında daha fazla bilgi için sabit sürücü kılavuzunuzu nasıl şifreleyeceğimizi okuyun.

Bölümleme ayrıca bir sabit sürücüde birden fazla işletim sistemi kullanmanıza olanak tanır. Her işletim sistemi kendi sürücüsünü gerektirdiğinden, bunun için birden çok bölüm olması zorunludur. Ayrıca, her işletim sistemine göre dosyalar ve veriler için ek bölümler isteyeceksiniz, çünkü bunların birleştirilmesi sorun yaratacaktır. Performansı da artırır.

Sabit sürücünün geçmişiyle ilgili olarak, bölümleme işletim sistemlerini daha hızlı hale getirmek için kullanılmıştır. Bir sabit sürücünün fiziksel yapısı, diskin dış izleri en yüksek aktarım hızlarını sunacak şekildedir. Oluşturulan ilk bölümler orada bulunur ve en hızlısıdır, bu nedenle işletim sisteminizin yaşamasını istediğiniz yer burasıdır.

Bu kılavuzun kapsamı temel bölümleme ile sınırlı olmakla birlikte, özel yazılımlarla daha gelişmiş bölümleme yapabilirsiniz. Örneğin, bir çift önyükleme kurulumu çalıştırmayı düşünüyorsanız, bölüm yazılımı bölüm yönetiminiz üzerinde daha fazla kontrol sağlar.

Windows’ta Bir Sabit Sürücüyü Bölümleme

Windows’ta bir sabit sürücüyü bölümlere ayırmak, işletim sisteminin her sürümünde bulunan bir disk yardımcı programı olan disk yönetim aracı aracılığıyla yapılır. Aşağıdaki adımlarda Windows 10 kullanıldığı varsayılmaktadır ancak Windows 7 ve 8.1 için de aynı derecede geçerlidir. Hangisine sahip olduğunuzdan emin değilseniz, buradan kontrol edebilirsiniz. Süreç çok fazla değişmiyor.

Biçimlendirdiğinizde veya bölümlere ayırdığınızda, tüm verilerinizi yedeklediğinizden emin olmak iyidir.

Aşama 1: “Disk yönetimi” ni açın. Bu bilgisayar yönetimi, Cortana veya komut istemi ile yapılabilir. Ayrıca başlat düğmesine sağ tıklayıp ardından menüden “disk yönetimi” ni seçebilirsiniz. Şöyle görünüyor:

Açılış-Disk-Yönetimi

Adım 2: Disk yönetimini açtıktan sonra, ayrı bir pencerede “diski başlat” istemi alabilirsiniz. Orada, bir bölüm stili belirtmeniz istenir. Mesajı görmüyorsanız endişelenmeyin, bir sonraki adıma geçin.

Aşama 3: Pencerenin altında bölümlemek istediğiniz sabit sürücüyü seçin. “Ayrılmamış” olarak gösterilir. Sağ tıklayın, ardından “yeni basit birim…” i seçin

Yeni-Basit-Hacim

Sürücünüzü sürücü haritasında görmüyorsanız, Windows sürücüyü tanımayabilir. Doğru şekilde yüklendiğini bir kez daha kontrol edin ve bilgisayarınızı yeniden başlatın.

Mevcut bir sürücüyü veri veya üzerinde işletim sistemi yüklü olarak bölümlere ayırıyorsanız, Windows’un çalışması için ayrılmamış alan oluşturmanız gerekir. Bölümü sağ tıklatın ve “birimi küçült…” seçeneğini seçin. Windows size bölüm için ne kadar boş alan bulunduğunu söyler ve yeni bölümün boyutunu belirtmenizi ister.

Hacmi küçültmek

4. Adım: Yeni basit birim sihirbazı görünecektir. “İleri” yi ve ardından “hacim boyutunu belirtin” i tıklayın, tümü yeni basit birim sihirbazı penceresinde tekrar “ileri” yi tıklayın. Varsayılan olarak, Windows, ayrılmamış en fazla alanı kullanarak bir bölüm oluşturur. Daha küçük bir bölüme ihtiyacınız varsa, boyutu megabayt cinsinden belirtin.

Cilt-Sihirbazı

Belirtme Hacim

Adım 5: “Sürücü harfini veya yolunu ata” seçeneğinde “ileri” yi tıklayın. Windows otomatik olarak ilk sürücü harfini A ve B’yi atlayarak atayacaktır. Sürücü harfi C – yani C sürücüsü – işletim sistemini, sistem dosyalarını ve diğer uygulamaları ve dosyaları depolayan ana sabit disk bölümüdür.

Ata-Drive-Letter

6. Adım: Daha sonra, daha sonra biçimlendirmek istiyorsanız “bu birimi biçimlendirme” seçeneğini belirleyebilirsiniz veya şimdi yapabilirsiniz.

Biçim-Bölme

7. Adım: “Yeni basit ses seviyesini tamamlama” ekranında, seçimlerinizi doğrulayın ve “bitir” i tıklayın. Windows sürücüyü boş alana göre bölümlere ayıracak ve bu işlem yalnızca bir dakika sürecektir.

Ayarı Doğrulayın

Altıncı adımda yapmadığınız sürece sürücünün biçimlendirilmesi gerekir. Yeni bir bölüm oluşturduktan sonra, Windows sürücüyü açmaya ve onu biçimlendirmeniz için bir komut istemine çalışır. Biçimlendirme yardımı için bir sabit sürücü kılavuzunu silme adımlarımızdaki adımları izleyin..

MacOS’ta Sabit Sürücüyü Bölümleme

Windows’ta olduğu gibi, Mac’te bölümlemek istiyorsanız bu basit bir işlemdir. Temel bölümleme, Apple’ın yerleşik disk yönetim aracı olan Disk İzlencesi kullanılarak yapılır. Yine, sürücülerinizle uğraşmadan önce verilerinizin yedeklendiğinden emin olun.

Aşama 1: Disk İzlencesi’ni açın. Spot Işığı başlatmak için “komut” + “boşluk” tuşlarına basın, ardından “disk yardımcı programı” yazın. Veya:

  • Açık Bulucu
  • “Uygulamalar” ı seçin
  • “Yardımcı programlar” klasörünü açın
  • Açmak için Disk İzlencesi’ne tıklayın

Açılış-Disk-Utility

Adım 2: Disk İzlencesi penceresine girdikten sonra sol taraftaki sabit sürücünüzü seçin.

Disk-Utility-Side-Bar

Aşama 3: Cihazınızı seçtikten sonra “bölüm” sekmesini tıklayın.

4. Adım: “Ekle (+)” düğmesine tıklayın. Ardından, yeni bölümünüzün boyutunu seçin ve bir ad verin.

Bölme Cihazlı

Yeni bir bölüm seçip “ekle (+)” düğmesine tıklayarak daha fazla bölüm oluşturabilirsiniz. Bu toplam kullanılabilir boş alan miktarına bağlıdır..

Adım 5: Bölüm için istediğiniz biçimi seçin.

6. Adım: “Uygula” yı tıkladığınızda macOS yeni sürücü bölümünü oluşturur.

Tüm bunlar bittiğinde, yeni bölümünüz Disk Yardımcı Programı’nın sol kenar çubuğunda yeni bir birim olarak görünmelidir.

Son düşünceler

Umarım bu kılavuz, çift önyükleme veya çevrimiçi yedeklemeleri kolaylaştırmak için kullanabileceğiniz yeni ve parlak bir sürücü bölümü oluşturmanıza yardımcı oldu. Bölümlerinizi yönetmeyle ilişkili bir risk vardır, bu nedenle olası tüm olasılıkları planlayın.

Bunu yapmanın en iyi yolu sağlam bir yedekleme stratejisine sahip olmaktır. Yedekleme ve depolama stratejimiz iyi bir seçimdir.

Birkaç bölüme sahip olmak, veri kaybı tehdidini azaltmak ve çevrimiçi yedeklemeleri kolaylaştırmak için mükemmeldir. Ayrıca, verilerin nereye gitmesi gerektiğini bildiğiniz için yedeklemelerden verileri geri yüklemeyi kolaylaştırabilir.

Normal yedeklemeleriniz için en iyi seçeneği kullandığınızdan emin olmak için çevrimiçi yedekleme incelemelerimize göz atın. Size bir adım kaydedeceğiz ve IDrive incelememizde okuyabileceğiniz gibi, IDrive’ın favori çevrimiçi yedekleme seçeneğimiz olduğunu söyleyeceğiz. Bölümleme hakkında sorularınız varsa veya dışarıda bıraktığımız bir şey varsa, bize yorum yapın veya tweet atın.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me