Backblaze vs Carbonite: 2020’de Kim Daha İyi Hizmet Vardır?

Verilerinizi yedeklemek önemlidir, ancak sizin için en uygun hizmeti seçmek zordur. Bu nedenle, seçmenize yardımcı olacak en iyi çevrimiçi yedekleme çözümlerinin bir listesini derledik. Backblaze ve Carbonite arasında karar vermeye çalışıyorsanız, bu Backblaze vs Carbonite karşılaştırmasında sizin için daha kolay hale getireceğiz.


Carbonite en iyi çevrimiçi yedekleme çözümleri listemizde. Uygun fiyata sınırsız depolama alanı sunar ve seçtiğiniz plana bağlı olarak birden fazla bilgisayarı veya sunucuyu yedeklemenizi sağlar.

Backblaze, ucuz fiyatları ve sınırsız depolaması nedeniyle popülerdir. En iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri listemizde ikinci sırada yer alırken, Carbonite daha da düştü. Bu siparişin tekrarlanıp tekrarlanmadığını göreceğiz.

Rakipler hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz, Backblaze incelememizi ve Carbonite incelememizi okuyun. Bulut depolama ve yedekleme arasındaki fark konusunda kafanız karıştıysa, açıklamamızı okuyun.

Bulut yedeklemeyi kullanmak ihtiyatlıdır, çünkü sabit sürücünüzün ne kadar dayanacağından emin olamazsınız ve arızalar veya çökmeler nedeniyle verilerinizi kaybedebilirsiniz.

Dosyalarınızı geri yüklemeyi denemek için veri kurtarma yazılımını kullanabilirsiniz, ancak bu güvenilir bir yöntem değildir. Katı hal sürücüleri de güvenilir değildir, çünkü arıza oranları yüzde 1’den az olsa bile daha fazla veri hatası yaşarlar.

Dört turdan fazla, Backblaze ve Carbonite’in birini seçmenize yardımcı olmak için nasıl karşılaştırıldığını göreceğiz. Her turun sonunda bir kazanan adlandıracağız. Ardından, sonuç olarak, bir özet yapacağız ve genel kazananı ilan edeceğiz. Başlayalım.

1

değer

Hizmetin birçok planı olması en iyisidir çünkü bu, ihtiyaçlarınıza uyan birini bulma şansınızı artırır. Tedarikçiler daha az maliyetle daha fazlasını sunduğunda planlar değer artar. Ücretsiz planlar arıyorsanız, en iyi ücretsiz bulut yedek parçamızı okuyun.

Sınırsız yedeklemeye ihtiyaç duyan ve Backblaze ve Carbonite’den daha fazla seçenek görmek isteyenler için en iyi sınırsız çevrimiçi yedekleme listemize bakın..

Backblaze sadece bir planla basit bir fiyatlandırma planına sahiptir. Ayda 5 $ karşılığında, bir bilgisayar için sınırsız yedekleme alanı elde edersiniz. Aylık bir plan olduğundan, istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz, bu da çoğu hizmetin sunmadığı uygun bir seçenektir.

Bir yıl önceden ödeme yaparsanız, fiyat 50 $ ‘a iner. İki kişi için ödeme yaparsanız, fiyat 95 $ olacaktır. Hizmeti 15 günlük ücretsiz deneme sürümüyle test edebilirsiniz.

Carbonite üç sınırsız plan sunuyor: Basic, Plus ve Prime. Temel maliyeti yılda 71,99 $ ve çıplak kemik sınırsız yedekleme sağlar. Artı en popüler plan ve yılda 111,99 $ harici sürücü yedekleme ve otomatik video yedekleme ekler. Yıllık 149,99 $ karşılığında, Prime size geri kalanının üstünde bir kurye kurtarma hizmeti sunar.

Abone olmadan önce hizmeti test etmek için 15 günlük deneme sürümünü kullanmalısınız. İyi bir seçim olduğuna karar verirseniz, iki yıl için ödeme yaparken yüzde 5 veya üç için yüzde 10 indirim alabilirsiniz. Sınırsız yedeklemeye ihtiyacınız yoksa ve bunun yerine sınırsız bilgisayarı yedeklemek istiyorsanız, IDrive şu anda bir indirim sunuyor. IDrive incelememizde bunun hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Birden fazla bilgisayarı da yedeklemenizi sağlar. Carbonite Safe Backup Pro yılda 287,99 $ ‘dan başlıyor ve 25 bilgisayara kadar yedekleme yapmanıza izin veriyor ve 250GB yedekleme alanı sağlıyor.

Carbonite daha fazla bilgisayarı yedeklemenize izin verir, ancak Backblaze daha ucuzdur ve önceden ödeme yaparsanız fark artar. Backblaze bu raundu kazandı.

Tur: Sırlama için Değer Noktası

Sırtı Logo
Karbonit Logosu

2

Güvenlik

Güçlü güvenlik, yedeklemenizi güvende tutacaktır. Gücü, aktarım ve diğer faktörler sırasında dosyalarınızı koruyan transit ve dinlenme sırasında kullanılan şifrelemeye bağlıdır..

Hizmet sıfır bilgiyse en iyisidir, yani dosyalarınızı yalnızca siz okuyabilirsiniz. İki faktörlü kimlik doğrulama da önemlidir, çünkü birisi şifrenizi çalarsa hesabınıza erişimin engellenmesine yardımcı olur.

Backblaze vs Carbonite

Backblaze, özel şifreleme de dahil olmak üzere birçok güvenlik özelliğine sahiptir. Devre dışı bırakırsanız, Backblaze şifreleme anahtarınızı korur. Aksi takdirde, sizinle kalır.

Ne olursa olsun, şifreli dosyaları kurtarmak için şifrenizi şifresini çözmek için Backblaze’a göndermeniz gerekir. Bunun nedeni Backblaze’nin masaüstü istemcisini kullanmak yerine dosyaları web üzerinden geri yüklemesidir. Bununla birlikte, şirket daha sonra parolanızı sildiğini iddia ediyor. Baştan sona özel şifreleme etrafında oluşturulmuş bir hizmet için SpiderOak incelememizi okuyun.

Özel şifrelemenin yanı sıra, Backblaze dosyalarınızı beklemede olan AES 128 bit’i kullanarak şifreler. Bu AES 256-bit kadar güçlü değil, ama işi yapıyor. TLS protokolü aktarılan dosyaları korur.

Birisi şifrenizi çalarsa sorun yaşamayacaksınız, çünkü Backblaze her giriş yaptığınızda bir güvenlik kodu gerektiren iki faktörlü kimlik doğrulama sağlıyor ve sizden başkalarının hesabınıza erişmesini zorlaştırıyor.

Backblaze veri merkezleri, RAID kurulumunu kullanarak dosyalarınızın kopyalarını birden fazla sunucuda yedekler. Merkezler doğal afetlere ve fiziksel davetsiz misafirlere dayanabilir.

Backblaze vs Carbonite

Carbonite, TLS protokolünü kullanarak buluta aktarmadan önce kullanıcı dosyalarını Blowfish 128 bit şifreleme ile şifreler.

Hizmet daha sonra AES 128 bit ile sunucularındaki verileri korur ve anahtarınızı korumalı bir veri merkezinde saklar, böylece çalışanları verilerinizi okuyamaz. Windows kullanıcısıysanız ve anahtarı kendiniz yönetiyorsanız özel şifrelemeyi de etkinleştirebilirsiniz. Bu durumda, hizmet AES 256 bit’e geçer, ancak kaybederseniz şifrenizi sıfırlayamaz..

Hesabınızı korumanıza yardımcı olması için iki faktörlü kimlik doğrulamaya güvenebilirsiniz. Muhtemelen gerekmeyecek, çünkü Carbonite güçlü şifre gereksinimlerine sahip.

Carbonite dosyalarınızı güvenli veri merkezlerinde saklar. Sanal saldırıların yanı sıra deprem ve yangın gibi felaketlere de dayanabilirler. Güvenlik önlemleri arasında yedek güç dağıtım birimi çeşitliliği, pil yedekleme, yerinde jeneratörler, iklim kontrol sistemleri, 7/24 koruma devriyeleri, biyometrik tarayıcılar, elektronik anahtar kartları ve kapalı devre TV gözetimi yer almaktadır..

Carbonite gizliliğinize daha iyi bakar çünkü Backblaze gibi parolanızı girmenizi gerektirmez. Ayrıca, Backblaze’nin 128 bitlik sürümü yerine AES 256 bit kullanır. Bu onu bu kategoride kazanan yapar.

Yuvarlak: Karbonit için Güvenlik Noktası

Sırtı Logo
Karbonit Logosu

3

hız

İlk yedekleme uzun sürebilir. Ne kadar süreceği internet servis sağlayıcınıza ve bir sunucuya ne kadar yakın olduğunuza bağlı olacaktır. Bağlantınız ne kadar yakınsanız o kadar iyi olur.

Hizmetler, aktarma ayarlarını değiştirmenize, hızları azaltmanıza ve ilk yedeklemeden sonra yardımcı olması için blok düzeyinde bir aktarım algoritması kullanmanıza izin veriyorsa daha fazla puan alır.

Testlerimiz Backblaze’ın saatte 1,85GB yüklediğini gösterdi, bu da teorik kapasitenin yaklaşık yüzde 50’si. Adil olmak gerekirse, testlerimizi saniyede 8 megabit yükleme hızı ile Chiang Mai, Tayland’dan gerçekleştirdik..

Backblaze, yükleme veya indirme hızlarınızı sınırlamaz, bu nedenle hızınızı etkileyen ana faktör, Kaliforniya’daki veri merkezine olan uzaklığınız olmalıdır. Bu sizin lehinize sonuç vermiyorsa, yüklemeyi daha hızlı yapmak için çalıştırdığınız yedek iş parçacıklarının sayısını artırabilirsiniz.

Karbonit, Boston dışında 10 Mbps yükleme hızında yapılan testlerimizde de performans göstermedi. 1 GB’lık bir klasörün yüklenmesi üç saatten uzun sürdü. İlk yükleme yavaş olsa da, sonraki düzey yüklemeler blok düzeyinde kopyalama sayesinde daha hızlı olacaktır. İndirme hızları da yüksekti.

İlk yükleme sırasında bile yarın yokmuş gibi dosyalarınızı yükleyen bir servise ihtiyacınız varsa Acronis True Image incelememizdeki hız testi tablosuna bakın..

Yükleme hızındaki boşluk göz önüne alındığında, burada hangi hizmetin daha iyi bir seçenek olduğunu görmek kolaydır. Backblaze bu raundu kazandı.

Yuvarlak: Sırlama için Hız Noktası

Sırtı Logo
Karbonit Logosu

4

Kullanım kolaylığı

Yedeklemenin yanı sıra sonraki yedeklemelerinizin ayarlanması ve verilerinizin kurtarılması kolay olmalıdır. Bu şekilde, verileriniz hakkında endişelenmek yerine işinize odaklanabilirsiniz. Masaüstü istemcisinin çoğu işletim sisteminde çalışması ve arayüzünün, web ve mobil uygulamaların yanı sıra kullanımı hoş ve sezgisel olması gerekir..

Backblaze’nin masaüstü istemcisiyle yedeklemek kolaydır. Aslında, test ettiğimiz tüm hizmetlerin en kolayı budur. Bunun nedeni, ne kadar veya ne yedeklediğinizi yönetmenizi gerektirmez. Bunun yerine, sistem ve geçici dosyalar hariç her şeyi yedekler.

Bununla birlikte, kolaylığın yedeklemeyi yavaşlattığını unutmayın, bu nedenle “ayarlar” menüsünde yedeklemek istemediklerinizi hariç tutmalısınız. Windows ve macOS üzerinde çalışır.

Web arayüzü de iyi çalışıyor. Sezgiseldir ve navigasyon kullanıcı dostudur. “Genel bakış” sekmesi hesap durumunuzu gösterirken “görüntüleme / geri yükleme” sekmesi dosyalara erişmenizi sağlar.

Mobil uygulama, dosyalarınıza göz atmanıza ve bunları cihazınıza indirmenize olanak tanır. Android ve iOS için kullanılabilir.

Carbonite’ın masaüstü uygulaması basittir ve sizi seçeneklerle boğmaz. İşlemin çoğu otomatiktir, bu nedenle yedeklemeyi başlatmak için yalnızca bir adım gerçekleştirmeniz gerekir. Windows ve macOS için kullanılabilir.

Backblaze vs Carbonite

Hizmet rengi dosyalarınızı kodlar, böylece durumlarını kolayca kontrol edebilirsiniz. Bazı dosyaları ve uzantıları hariç tutar ve varsayılan olarak 4 GB’tan büyük dosyaları yedeklemez, bu nedenle bunları dahil etmek için manuel olarak seçmeniz gerekir.

“Yedeklerimi görüntüle” bağlantısını tıklatırsanız, web arayüzüne yönlendirilirsiniz. Sıkıcı olsa da, işlevseldir ve yedekleme durumunuzu kontrol etmenize, dosyalara erişmenize ve hesabınızı yönetmenize olanak tanır.

Backblaze vs Carbonite

Aynı şeyi Carbonite’ın Android ve iOS için mobil uygulamasıyla da yapabilirsiniz. Arayüzü net ve minimaldir, bu yüzden sizi şaşırtmaz.

Backblaze ve Carbonite kaliteli kullanıcı deneyimleri sunar, bu nedenle bu kategorideki tüyleri ayırmak zorunda kaldık. Carbonite’ın masaüstü istemcisi daha çekici ve Backblaze’ gibi kısıtlanmış hissetmediği için bu turu veriyoruz.

Yuvarlak: Karbonit için Kullanım Kolaylığı Noktası

Sırtı Logo
Karbonit Logosu

5

Karar

Bu, kazanma sayısında bir kravat, ancak Carbonite kullanım kolaylığı içinde neredeyse hiç kazanmıyor, bu yüzden genel kazananı Backblaze olarak ilan ediyoruz. Kullanımı basit, iyi hızlara ve güçlü güvenliğe sahip. Üstün başarısı, ayda sadece 5 $ karşılığında abone olabileceğiniz tek sınırsız planının mükemmel değeridir..

Yine de karbonit çok geride değil. Temel sınırsız planı sadece bir dolar daha pahalı. Backblaze’den daha iyi olduğu kanıtlanan güçlü bir güvenliğe sahiptir, çünkü AES 256 bit kullanır. Bununla birlikte, çok daha yavaş yükleme süreleriyle Backblaze’ın hızlarıyla eşleşemez.

Kazanan: Backblaze

Bu yakın maç hakkında ne düşünüyorsun? Backblaze sizin için daha uygun mu yoksa Carbonite’i mi tercih ediyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map