2020 Yılındaki Fotoğraflar için En İyi Çevrimiçi Depolama Alanı: Snapleri Güvenli Bir Şekilde Saklama

En iyi kamera muhtemelen cebinizdeki kameradır. Akıllı telefonlar, yüksek çözünürlüklü, 4K videolar ve fotoğraflar çekebilen sürekli artan özellikler ve megapiksel derecelendirmelerle günü yönetir. Kalite ne kadar iyi olursa, dosyalar o kadar büyük olur, bu da amatör fotoğraf koleksiyonunuzu saklamak için doğru yeri bulmak anlamına gelir.


Basit bir çözüm var: bulut depolama. En son resimlerinizi ve videolarınızı bulut sağlayıcılara yüklemek, taşınabilir cihazlarınızda yer açarak alanınıza ve tüm platformlara kolayca erişebilmenizi sağlar. Ayrıca, sabit sürücünüzü ömür boyu fotoğraflardan kurtarmanın ve donanım arızası nedeniyle kaybolmasını önlemenin mükemmel bir yoludur..

Her biri farklı özelliklere, depolama sınırlarına ve dikkate alınacak fiyatlandırma planlarına sahip fotoğraflar için en iyi bulut depolama alanlarından biri olarak düşünecek 13’den fazla farklı yarışmacımız yok.

Fotoğraflar için En İyi Çevrimiçi Depolama Alanı Nedir??

 1. Amazon Resimleri
 2. Google Fotoğraflar
 3. pCloud
 4. Sync.com
 5. Flickr
 6. 500px
 7. MEGA
 8. Dropbox
 9. onedrive
 10. SmugMug’da
 11. iCloud
 12. Shutterfly
 13. IDrive

Bize göre, fotoğraflar için en iyi bulut depolama alanı Amazon Photos’dur. Sınırsız fotoğraf depolama alanı sunar ve hesabınızı en fazla beş kişiyle paylaşabilirsiniz. Ayrıca ücretsiz Amazon teslimi ve Amazon Prime Video da dahil olmak üzere Prime üyeliğinin diğer tüm avantajlarını elde edersiniz. 

Her sağlayıcı fotoğraflar için depolama alanı sunsa da, yalnızca bazı sağlayıcılar video içeriği yüklemenize izin verir. Çoğu, bir hizmeti denemek için iyi miktarda ücretsiz depolama alanı sunar, ancak ücretli planlar oldukça uygun maliyetlidir. Her bir sağlayıcıya daha yakından bakalım.

1. Amazon Fotoğrafları

Amazon müşterileri fotoğraflarını iki yoldan biriyle depolayabilir. Birincisi, fotoğraf ve video depolamaya adanmış bir hizmet olan Amazon Photos’u kullanmaktır. Medya içeriğinizi Amazon Drive ile de saklayabilirsiniz, ancak Amazon Photos’u çekici bir seçenek haline getiren özelliklerin çoğundan yoksundur.

Burada Amazon Fotoğrafları’na odaklanacağız, ancak yalnızca fotoğraflardan ve videolardan daha fazlasını saklamak istiyorsanız, Amazon Drive incelememize bir göz atın.

Amazon Bulut Sürücüsü

Amazon hesabı olan herkes, Amazon Prime Fotoğraflar’daki fotoğraf ve videolar için 5 GB ücretsiz depolama alanına sahip olur. Amazon Prime üyeliği aylık 12,99 $ ile sınırsız çevrimiçi fotoğraf depolama alanına sahip olursunuz. 

Video depolama alanınız hala 5 GB ile sınırlıdır, bu nedenle bu kısıtlama bir sorunsa ek depolama alanı için ödeme yapmanız gerekir. Ek depolama alanı 100 GB için yıllık 19,99 $ ve 1 TB için yıllık 59,99 $ arasındadır. Ek depolama alanı, her ek TB depolama alanı için yıllık 59.99 dolar ek ücrete tabidir..

Resimlerinizi Amazon Photos’a yüklemek oldukça basittir. Bir masaüstü bilgisayarda veya dizüstü bilgisayarda, Amazon Prime Photos web sayfasında oturum açabilir ve dosyalarınızı sürükleyip bırakabilir veya fotoğraflarınızı bilgisayarınızdaki bir senkronizasyon klasörüne kopyalamanıza izin veren özel masaüstü uygulamasını yükleyebilirsiniz.. 

Telefonunuzdan fotoğraf yüklemek daha da kolay: sadece iOS veya Android uygulamasını yükleyin ve çektiğiniz fotoğrafları otomatik olarak yükleyecek şekilde ayarlayabilirsiniz..

Amazon Fotoğrafları Avantajları

Amazon Photos ayrıca sınırsız depolama alanınızı paylaşması için en fazla beş kişiyi davet etmenizi sağlayan “aile kasası” adlı bir özellik sunar. Herkesin fotoğraflarını birlikte görüntüleyebilir veya ayrı ayrı sıralayabilirsiniz. Ek gizlilik için, aynı depolama alanını paylaşıyor olsanız bile diğer kullanıcıların belirli resimlerini sınırlayabilirsiniz.

Daha önce de belirttiğimiz gibi, Prime üyeliği, ücretsiz teslimat ve Amazon Prime Video ve Prime Music’e erişim dahil, fotoğraf depolamadan daha fazlasını sunar. Amazon Prime üyelerinin fotoğraf koleksiyonunuz için başka bir abonelik düşünmesi gerekmez, çünkü ek ücret ödemeden sınırsız fotoğraf depolama alanı kazanırsınız. 

Amazon, ticari olmayan depolama için Amazon Prime Photos’u kullanamayacağınızı belirtmektedir, bu nedenle küçük işletmeniz için fotoğraf saklamak istiyorsanız, bunun yerine iş için en iyi bulut depolama alanını düşünmeniz gerekir..

2. Google Fotoğraflar

Amazon gibi, fotoğraflarınızı Google’da depolamanın birkaç yolu vardır. Google Fotoğraflar, fotoğraf ve videoların arşivlenmesi için tasarlanmıştır; Google Drive ise diğer dosya türlerinin çoğunu da depolayabilir. Burada Google Fotoğraflar depolama alanına odaklanacağız, ancak daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Google Drive incelememize göz atın..

Google Fotoğraflar, sınırsız fotoğraf depolama alanı sunar – tamamen ücretsizdir, ödeme gerekmez. Amazon Fotoğraflarından farklı olarak, sınırsız sayıda video da saklayabilirsiniz. 

Tek değiş tokuş, ücretsiz sınırsız depolama için fotoğraflarınızın 1080p HD’den yüksek olmayan 16 megapiksel çözünürlüğe düşürülmesi gerektiğidir. Bu sınırları aşarlarsa, otomatik olarak sıkıştırılırlar. 

Aslında, ücretsiz “yüksek kalite” katmanındaki tüm görüntüler, 16MP’den küçük olsalar bile yerden tasarruf etmek için sıkıştırılmıştır. Sıkıştırma mükemmel olsa da, fotoğraflarınızın kalitesini düşürür, bu da onları gereksinimlere “uyacak” şekilde yeniden boyutlandırılabilir.

Fotoğraflarınızı ve videolarınızı sıkıştırılmadan saklamak istiyorsanız, “orijinal kalite” katmanını seçmeniz gerekir. Burada yalnızca 15 GB ücretsiz depolama alanı elde edersiniz, ancak daha fazlasını isterseniz 30 TB’a kadar Google Drive depolama alanı için ödeme yapabilirsiniz; temel 2 TB’lık planın aylık maliyeti 9,99 ABD dolarıdır.

Google Fotoğraflar Özellikleri

Masaüstü bilgisayarlar için Google Yedekleme ve Senkronizasyon uygulaması, sabit sürücünüzdeki veya bağlı depolama alanınızdaki herhangi bir klasörden dosyaları otomatik olarak yüklemenize olanak tanır. Mobil cihazlar için, iOS veya Android’deki Google Fotoğraflar uygulaması, telefonunuza çektiğiniz tüm çekimleri otomatik olarak yedekleyecek ve yerden kazanmak için daha önce yüklenmiş olan görüntüleri kaldıracak.

Yapay zeka destekli bir etiketleme sistemi kullanarak, eşleşen fotoğrafları bulmak için Google Fotoğraflar aramasına “köpek” veya “düğün” gibi ifadeler yazabilirsiniz. Amazon Fotoğrafları benzer bir özelliğe sahiptir, ancak sonuçlar daha az doğrudur. 

Google Fotoğraflar ile ilgili bir sorun, gizlilik söz konusu olduğunda şirketin zayıf geçmişidir. Etiketleme sistemini kullanmak için Google’ın fotoğraf koleksiyonunuzu analiz etmesine ve işlem sırasında gizliliğinizi teslim etmesine izin vermeniz gerekir.

Birçok Google ürününde olduğu gibi, Google’ın verilerinizi pazarlama için kullanması pahasına ücretsiz bir hizmet elde edersiniz, bu da en iyi ücretsiz bulut depolama kısa listemizin en üstünde olmamasının büyük bir nedenidir..

3. pCloud

Bu, listemizde özel bir fotoğraf depolama hizmeti olmayan ilk hizmettir. Çok yönlü bir depolama sağlayıcı olarak pCloud’un büyük hayranlarıyız ve tipik bulut depolama kullanımı için sık sık önerdiğimiz bir hizmettir. Çevrimiçi fotoğraf depolama için pCloud kullanmaya odaklanacağız, ancak pCloud incelememizdeki diğer harika özellikler hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz..

pCloud Web Arayüz Dosyaları

PCloud’daki fiyatlandırma planları makul ve 10 GB ile 2 TB arasındaki depolama alanı aylık 5,99 ile 9,99 ABD doları arasında değişiyor. Ayrıca, yaşam boyu depolama seçenekleri de mevcut; 500 GB “ömür boyu” 175 $ veya 2 TB için 350 $. Üç yıldan uzun bir süre pCloud’a bağlı kalacağınızı düşünüyorsanız, bu size önemli miktarda para kazandırabilir.

Windows, macOS ve Linux için pCloud istemcileri vardır ve dosyalarınızı yedeklemek için sanal bir sürücü kullanmanızı sağlar. İOS ve Android için mobil uygulamalar fotoğraflarınızı hallederek otomatik olarak çektiğiniz fotoğrafları yedeklemenizi sağlar.

Fotoğraflar için pCloud’u kullanma

Fotoğraf koleksiyonunuzu harmanlamak için uğraşıyorsanız ancak işleri yerel bir sürücüde tutmak istemiyorsanız, pCloud size yardımcı olacaktır. Yalnızca mobil ve masaüstü uygulamaları sunmakla kalmaz, aynı zamanda Facebook ve Instagram gibi sosyal medya hizmetlerinden dosya yedeklemenizi sağlar. Bunu her üç günde bir yapacak, böylece en son sosyal çekimleriniz her zaman güvende kalacak.

Bu çok yönlü bir sağlayıcıdır ve ciddi fotoğraf kullanıcıları için birkaç özellik sunmasına rağmen, kesinlikle aklınızda bulundurmaz. Bu nedenle, fotoğraf depolama için en iyi tedarikçimiz değil, ancak video içeriği için iyi depolama alanına sahip, video kısa listesi için en iyi bulut depolama alanımız için en iyi öneri.

4. Sync.com

Tümünü yapabilen bir bulut depolama sağlayıcısı arıyorsanız Sync.com bizim bir numaralı tercihimizdir. Sadece iyi depolama limitleri sunmakla kalmaz, aynı zamanda sıfır bilgi şifrelemesi kullanması nedeniyle güvenlik ve gizlilik açısından da çok yüksek puanlar alır. Bu konu hakkında Sync.com incelememizde daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

sync.com güvenlikli

Bu gizlilik odağı, mevcut en güvenli bulut depolama sağlayıcılarından biri olduğu için Sync.com’un çevrimiçi fotoğraf depolama için önerilerimizden biridir. Fotoğrafları diğer kullanıcılarla paylaşsanız bile, diğer sağlayıcıların çoğunun eşleşemeyeceği bir şeyle sıfır bilgi şifrelemesini fotoğraf koleksiyonunuza genişletir.

Windows ve macOS için masaüstü uygulamaları sunar, yerel fotoğraflarınızı ve videolarınızı (ve diğer dosyalarınızı) yedekler. PCloud gibi diğer sağlayıcılar gibi Sync.com da Android ve iOS uygulamaları aracılığıyla otomatik fotoğraf yükleme özelliği sunuyor. Tarayıcınız üzerinden resimleri önizleyemeseniz de, dosyalarınızı çevrimiçi olarak da görüntüleyebilirsiniz.

Sync.com Fiyatlandırması

Sync.com’un ücretsiz planı 5 GB depolama alanı sunar, ancak diğer kullanıcıları hizmete davet ederek her kayıt için 1 GB kazanarak buna ekleyebilirsiniz. Aylık plan yoktur, bu nedenle ek depolama alanı için bir yıl boyunca önceden ödeme yapmanız gerekir.

Bununla birlikte, fiyatlar çok rekabetçi olmak için işe yarıyor. Ayda 8 ABD dolarına eşdeğer 2 TB depolama alanı elde edebilirsiniz, bu da makul miktarda depolama alanına ihtiyacınız varsa listemizdeki daha ucuz tekliflerden biri olmasını sağlar.. 

5. Flickr

Fotoğraflarınızı dünyayla paylaşmak istiyorsanız, Flickr muhtemelen duyduğunuz ve düşündüğünüz bir hizmettir. Dışarıdaki en eski fotoğraf bulut depolama sağlayıcılarından biri, ancak birkaç kez el değiştirildi, bazı kötü değişiklikler yol boyunca sürünüyor.

flickr-fotoğraf akışı

SmugMug tarafından 2018’de yakın zamanda ele geçirilmesinin bir parçası olarak, Flickr’ın cömert 1 TB’lık ücretsiz çevrimiçi depolama alanı, ücretsiz kullanıcılar için maksimum 1000 fotoğraf ve video ile değiştirildi, 200 MB ile sınırlı görüntüler ve 1 GB’a kadar videolar. Video içeriği akışı da üç dakika ile sınırlıdır.

Flickr Pro’nun aylık maliyeti 5,99 ABD doları olup, fotoğraf ve videolar için tam çözünürlükte sınırsız depolama alanı sunar. Videolar 10 dakika uzunluğunda olabilir ve video içeriğinizde hiç reklam oynatılmaz. Yıllık aboneliği tercih ederseniz Adobe Creative Cloud gibi diğer abonelik hizmetlerinde de indirim alırsınız.

Flickr ile İçerik Paylaşma 

Fotoğraflarınız ve videolarınızla gurur duyuyorsanız, onları göstermek istemeniz doğaldır. Diğer sağlayıcılar fotoğrafları kişilerle veya gruplarla paylaşmanıza izin verir, ancak Flickr içeriğinizi dünyaya görünür kılmak için tasarlanmıştır. Resimlerinizi gizli tutmayı tercih ederseniz bunu değiştirebilirsiniz, ancak varsayılan ayar içeriğinizi herkese açık hale getirir. 

Flickr, benzer düşünen insanlardan oluşan bir topluluk oluşturmak için 15 yıldan fazla bir süreye sahiptir. Diğer fotoğrafçılarla tanışmak, ipuçlarını paylaşmak ve tavsiye almak için harika bir yer, ancak cömert bir ücretsiz sürüm eksikliği, siteye katılmanın en büyük nedenlerinden birini sakatladı.

6. 500 piksel

Flickr gibi, 500px de amatörleri değil, ciddi fotoğrafçılara odaklanmasına rağmen, kamuoyu göz önünde bulundurularak başka bir fotoğraf paylaşım sitesidir. 500 pikselde bulacağınız fotoğrafların kalitesi çoğunlukla mükemmel, ancak yalnızca resim yükleyebilirsiniz.

500px-all-fotoğrafları

500 pikselde kaliteyi koruma stratejisinin bir kısmı yüklemeleri sınırlandırıyor. Ücretsiz planda, kullanıcıları “en iyisini paylaşmaya ve nicelikten daha fazla kaliteye odaklanmaya” teşvik etmek amacıyla ayda yalnızca yedi resim yükleyebilirsiniz. 

Sınırsız sayıda resim yüklemek için ayda sadece 2,99 dolara mal olacağı için, bu, gerçek bir nedenden ötürü kendisini diğer fotoğraf paylaşım sitelerinden ayırt etmek için bir hile daha doğrudur..

500 piksel ile kazanç

Ciddi fotoğrafçılar için bir site olarak, 500 piksel fotoğraflarınızı başkalarının satın alması ve kullanması için lisanslamanıza olanak tanır. Bunların önce site tarafından onaylanması gerekir, ancak onaylanırsa, yaptığınız satışlarda yüzde 60’a kadar telif hakkı kazanabilirsiniz..

Flickr gibi, 500 pikseli de güçlü bir topluluk hissine sahip, diğer kullanıcıların fotoğraflarına oy vermenize ve yorum yapmanıza ve en sevdiğiniz fotoğrafçıları takip etmenize izin veriyor.

7. MEGA

MEGA, o zamandan beri kapalı olan Megaupload’u yaratan kötü şöhretli işadamı Kim Dotcom’un beyni. Kim Dotcom artık MEGA’nın operasyonlarında herhangi bir rol oynamadığından, 50 GB ücretsiz depolama alanı ile fotoğraf depolama alanınız için iyi bir seçenek sunuyor. Daha fazla bilgiyi MEGA incelememizde bulabilirsiniz.

mega-vs-tresorit-mega-share

Yine de, bu ücretsiz depolama alanında bazı uyarılar var. 50 GB’lık ücretsiz olanın 35 GB’ı 30 gün sonra sona eren bir hesap kayıt bonusu.. 

Bir kısmını mobil uygulamayı yüklemek veya bir arkadaşınızı davet etmek gibi “başarılar” yoluyla geri kazanabilirsiniz, ancak bu ödüller bile en fazla 365 günle sınırlıdır. 2 TB depolama alanı için aylık yaklaşık 11 ABD dolarından başlayan fiyatlandırma çeşitlidir.

Windows, macOS ve Linux için kullanılabilir bir masaüstü uygulaması var veya web arayüzünü kullanarak fotoğraflarınızı manuel olarak yükleyebilirsiniz. Diğer sağlayıcılarda gördüğümüz gibi, MEGA’nın Android ve iOS uygulamaları fotoğraflarınızı otomatik olarak yedekliyor. Bu uygulamalar aynı zamanda normalde gördüğümüz bir özellik değil, diğer MEGA kullanıcılarıyla gerçek zamanlı sohbet sunar.

MEGA Güvenliği 

Beklediğiniz gibi, kayalık doğum göz önüne alındığında, MEGA tamamen güvenlikle ilgilidir. Yalnızca sıfır bilgi şifrelemesiyle dosyalarınızı güvende tutmakla kalmaz, aynı zamanda başkalarıyla paylaşsanız bile dosyalarınızı güvende tutar. 

İstenen alıcı dışında hiç kimse bağlantılarınızı açamaz. Fotoğrafları özel olarak saklamak temel endişelerinizden biriyse, mevcut en iyi sıfır bilgi bulut depolama hizmetlerinden biri olduğu göz önüne alındığında MEGA’yı düşünmelisiniz..

Şifreleme anahtarı olmaması kontrol olmaması anlamına gelir, bu nedenle MEGA şifrenizi kaybederseniz dosyalarınızı kaybedersiniz. Sıfır bilgi şifrelemesi tam olarak budur, bu nedenle MEGA bu durumda erişiminizi sıfırlayamaz. Çevrimdışı bir kurtarma anahtarını kaydedebilirsiniz, ancak riskleri sınırlamak için 1Password gibi mevcut en iyi şifre yöneticilerinden birini kullanarak şifrenizi güvende tutmanızı öneririz..

8. Dropbox

Bulut depolama alanından bahsettiğinizde, çoğu insan Dropbox’ı düşünür. İşbirliği için mükemmel kılan birçok kullanışlı özelliğe sahip ilk bulut depolama sağlayıcılarından biriydi. Dropbox incelememizin açıkladığı gibi, fotoğraf depolama için sağlam – belirsizse – bir seçim. 

2 TB depolama alanı için aylık 9,99 ABD doları tutarında (yıllık faturalandırılır), diğer seçeneklerden de daha pahalıdır. Fotoğraflar için en iyi ücretsiz bulut depolama alanını arıyorsanız, 2 GB ücretsiz depolama alanıyla Dropbox’ı ücretsiz olarak deneyebilirsiniz, ancak muhtemelen daha büyük fotoğraf koleksiyonları için yeni sürüme geçmeniz gerekir.

Dropbox-senkron-online-files

Dropbox, RAW dosyaları söz konusu olduğunda bazı rakiplerinden daha iyi çalışır. Dropbox dosyalarınızı sıkıştırmaz, bu nedenle herhangi bir RAW görüntü veya yüksek çözünürlüklü fotoğraf orijinal boyutlarında ve kalitede yüklenir, dosya boyutlarında sınır yoktur. Dropbox masaüstü ve mobil uygulamalar, RAW dosyalarını diğer görüntü dosyası türleriyle birlikte önizlemenize de olanak tanır.

Dropbox for Business sayesinde, Amazon Photos’un aksine iş kullanımı için de fotoğraf yükleyebilirsiniz.

Dropbox Gizliliği

Dropbox sıfır bilgi şifrelemesi sunmaz, bu nedenle bu listedeki diğer sağlayıcılardan bazıları kadar güvenli değildir. Bununla birlikte, dosyalarınızı yüklenmeden önce şifrelemenize izin veren üçüncü taraf bir uygulama olan Boxcryptor ile entegre olur. Bunun nasıl çalıştığı hakkında Boxcryptor incelememizde daha fazla bilgi bulabilirsiniz..

Dropbox geçmişte milyonlarca hesabın etkilendiği güvenlik açıklarıyla ilgili sorunlar yaşadı. Bunun gerçekleşmesinden bu yana birkaç yıl geçti, ancak özellikle Dropbox sıfır bilgi şifrelemesi sunmadığı için akılda tutmaya değer.

Resimlerinizi ve videolarınızı gizli tutma konusunda endişeleriniz varsa, bunun yerine Sync.com gibi diğer seçenekleri göz önünde bulundurun.

9. OneDrive

Microsoft OneDrive sadece bir depolama sağlayıcı değil, aynı zamanda diğer Office uygulamalarıyla tam entegrasyon sunan güçlü bir işbirliği aracıdır ve bu süreçteki işbirliği kısa listesi için en iyi bulut depolamamızı yapar.

OneDrive incelememizde Office entegrasyonu hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, ancak OneDrive’ın fotoğrafları burada nasıl ele alacağına odaklanacağız.

OneDrive Web Arayüz Dosyaları

OneDrive, 5 GB depolama alanı içeren ücretsiz bir planla başlar, bu nedenle muhtemelen daha büyük fotoğraf koleksiyonları için yeni sürüme geçmeyi düşünebilirsiniz. 1 TB depolama alanına sahip olmak aylık 9,99 ABD dolarıdır, ancak yıllık ödeme yapıyorsanız tasarruf edebilirsiniz. Bu arada, 2 TB size aylık 19,99 ABD dolarına mal olacak ve bu listedeki diğer sağlayıcılardan oldukça yüksek olduğunu kabul ediyoruz.. 

Microsoft OneDrive’ın önemli bir satış noktası, PC veya Mac için Office’i de bu plana dahil etmenizdir, ancak yalnızca fotoğraf depolamakla ilgileniyorsanız rekabetçi bir şekilde fiyatlandırılmaz.

OneDrive Özellikleri

OneDrive, yüklü bir dizüstü veya masaüstü bilgisayara taktığınız herhangi bir cihazdan fotoğraf ve videoları otomatik olarak kaydeder. Bu, kameralar ve telefonların yanı sıra SD kartlar ve USB sürücüler gibi taşınabilir flash belleklerle çalışacaktır. Ayrıca OneDrive’ın cihazlarınızda çektiğiniz ekran görüntülerini otomatik olarak yedeklemesini de sağlayabilirsiniz..

Android ve iOS uygulamaları da telefon fotoğraflarınızın otomatik olarak yedeklenmesine izin verir, OneDrive bunu Android için en iyi bulut depolama listemizde yapar. Bu, iPhone kullanıcıları için de geçerlidir, ancak OneDrive iCloud için optimize edilmiş fotoğrafları yükleyemez. 

OneDrive fotoğraflarınızı veya videolarınızı hiç sıkıştırmaz. RAW görüntüler veya 4K videolar saklamak istiyorsanız, maksimum 100 GB dosya boyutu olmasına rağmen OneDrive iyi bir seçimdir.

10. Kendini beğenmiş

Dikkatli okuyucular SmugMug’dan daha önce bahsettiğimizi not edecekler – 2018’den beri Flickr’a sahip olan hizmet. Flickr biraz daha geniş olmasına rağmen, SmugMug daha çok 500 piksel gibi hizmetlerle rekabet eden profesyonel fotoğrafçılara yönelik. Bununla birlikte, fotoğraflarını depolamak ve görüntülemek için bir yerde isteyen amatörler için hala yararlıdır. 

SmugMug-foto-sayfa

Geniş fotoğraf koleksiyonlarını taşımanıza yardımcı olmak için SmugMug, klasörleri ve alt klasörleri olduğu gibi senkronize etmenizi sağlar. Bu, PC’nizde veya Mac’inizde farklı klasörlerde düzenlediğiniz tüm fotoğrafların bu yapıyı koruyacağı anlamına gelir.

Profesyonel fotoğrafçılar, görüntülerinizi çevrimiçi olarak başkalarına satmanıza olanak tanıyan yerleşik e-ticaret özellikleriyle, çalışmalarını göstermek için genel portföyler ayarlayabilirler. Kimsenin çalmadığından emin olmak için resimlerinize özel filigranlar da ekleyebilirsiniz..

SmugMug Fiyatlandırması

SmugMug’da ücretsiz plan yoktur, ancak hizmeti 14 gün boyunca deneyebilirsiniz. Bu sürenin sonunda, ücretli planlarından birine kaydolmanız gerekir. Temel katman ayda 5.99 $ veya yıllık ödeme yapıyorsanız yılda 48 $ ‘dır..

Bununla birlikte, planlar arasında depolama sınırlarında bir fark yoktur. Videoların maksimum 3 GB dosya boyutu ve video başına 20 dakika sınırı olmasına rağmen, SmugMug ürün yelpazesi üzerinden sınırsız fotoğraf ve video depolama alanı uygulanır.

Dezavantajı, yalnızca 500MB’ın biraz üzerinde dosya boyutuna sahip JPEG, GIF, PNG veya HEIC dosyalarını yükleyebileceğiniz için farklı dosya türleri için destektir. Resimleriniz bundan daha büyükse, sıkıştırılırlar. RAW dosyalarınızı yedeklemek istiyorsanız, başka bir yere bakamazsınız..

11. iCloud

Mac kullanıcılarının nadiren Apple’ın sunduğu hizmetlerden daha fazlasına bakması gerekir ve iCloud’un fotoğraf ve video depolama için sağlam bir seçenek sunması şaşırtıcı değildir. İCloud Drive incelememizde belirttiğimiz gibi, iCloud macOS ve iOS cihazlarınıza entegre edilmiştir ve dosyalarınız ve fotoğraflarınız için hızlı ve kolay bulut depolama alanı sunar.

iCloud-Windows Resimleri-Entegrasyon

Bu, web sitesini ve temel bir masaüstü istemcisini kullanarak hizmete erişebilmenize rağmen, Windows ve Android kullanıcılarının iCloud’un dikkatinin odağı olmadığı anlamına gelir. Her ikisi de kullanımı oldukça zayıf, ancak Apple kullanıcıları için farklı bir hikaye.

iCloud, ücretsiz olarak 5 GB depolama alanına sahiptir. Ekstra 50 GB, ayda 1 ABD dolarından daha az maliyetlidir veya aylık 9,99 ABD doları için 2 TB’a yükseltebilirsiniz. Saklanacak çok fazla fotoğraf ve videonuz varsa, bu, listemizdeki diğer seçeneklerden biraz daha pahalı hale getirir.. 

RAW dosyalarını işleyerek orijinal dosyayı bulutta tutar ve yerden tasarruf etmek için cihazlarınızda önizleme yapabilmeniz için gömülü bir JPEG gösterir.

iCloud Gizlilikle İlgili Endişeler

Apple, gizlilik sorunlarından muaf değil, birkaç ünlü, 2014’te iCloud’dan samimi görüntülerinin çalınmasıyla sonuçlandı. Apple o zamandan beri varsayılan olarak hesaplara uygulanan iki faktörlü kimlik doğrulama ile hesap güvenliğini artırdı.

iCloud, saklanan parolalarınız ve ödeme bilgileriniz gibi bazı veriler için sıfır bilgi şifrelemesi kullanır. Ancak bu fotoğraf ve videolara yayılmaz. İCloud.com’a erişirken, beklemedeki veriler için minimum 128 bit AES şifrelemesi ve TLS 1.2 protokolü kullanır.

Verileriniz oldukça güvenlidir, ancak diğer sağlayıcılar muhtemelen fotoğraf koleksiyonunuz için daha iyi koruma sunabilir.

Artıları:

 • Apple ürünleriyle iyi entegre olur
 • RAW görüntüleri işleyebilir
 • Windows uygulaması mevcut

Eksileri:

 • Minimum boş depolama alanı
 • Sıfır bilgi şifrelemesi yok
 • iCloud fiyatlandırması bazı seçeneklerden daha pahalıdır

12. Shutterfly

Dijital fotoğraflar harika, ancak büyük bir kusuru var – büyük çoğunluğu hiç görülmüyor. Bazıları sosyal medyada yayınlanabilir, ancak yalnızca fotoğraf kitapları, baskılar ve kartlar görüntülerinizi ekranınızdan ve gerçek dünyaya çekmenize izin verir. İşte bu noktada Shutterfly devreye giriyor.

Shutterfly

Shutterfly, fotoğraflarınızı, kartlarınızı, kırtasiye malzemelerinizi, takvimlerinizi, duvar resimlerinizi ve daha fazlasını içeren fotoğraflarınızı kullanarak oluşturabileceğiniz çok çeşitli ürünlere sahiptir. Sizi ürünlerini satın almaya ikna etmek için Shutterfly ayrıca, videoları depolamanın bir yolu olmasa da fotoğraflar için sınırsız bulut depolama alanı sunar. 

Fotoğraflarınızı depolamak için herhangi bir ücret yoktur – yalnızca site üzerinden ürün satın aldığınızda ödeme yaparsınız.

Fotoğrafları Shutterfly’a Yükleme

Shutterfly sınırsız depolama alanı sunmasına rağmen, dosyaları yalnızca JPEG biçiminde kabul edecektir. Fotoğraflarınız başka bir biçimdeyse, önce onları dönüştürmeniz gerekir. Dosya boyutunda sınır yoktur, ancak RAW resimlerinizi depolamanın bir yolunu arıyorsanız, Shutterfly değil.

Hesabınıza fotoğraf yüklemenin üç yolu vardır. Bunları bilgisayarınızdan siteye sürükleyip bırakabilir, telefonunuzdan çekim eklemek için Shutterfly uygulamasını kullanabilir veya Facebook, Instagram ve SmugMug’dan otomatik olarak görüntü aktarabilirsiniz. Otomatik yüklemeyi ayarlama seçeneği yoktur, bu nedenle manuel olarak fotoğraf eklemeniz gerekir. 

Tüm fotoğraflarını JPEG biçiminde kaydeden amatör bir fotoğrafçıysanız, bu sınırsız fotoğrafları tamamen ücretsiz saklamanın ve “gerçek” dünyaya getirmenin akıllı bir yoludur. Yine de, bunları yüklemek için bu listedeki diğer sağlayıcıların çoğundan biraz daha fazla çaba gerektiriyor.

Artıları:

 • Sınırsız fotoğraf depolama
 • Tamamen bedava
 • Çok çeşitli fotoğraf ürünleri mevcut

Eksileri:

 • Yalnızca JPEG dosyalarını saklayabilirsiniz
 • Video depolama alanı yok
 • Otomatik yükleme yok

13. IDrive (Ücretsiz Depolama İçin)

IDrive bir yedekleme çözümü olmasına rağmen, yedekleme depolama sınırınıza uymayan senkronizasyon klasörleri oluşturarak, etkin bir şekilde yedekleme ve tipik bulut depolama alanı sağlar. 

Yalnızca standart biçimlerde kaydedilmiş oldukça küçük bir fotoğraf koleksiyonunuz varsa, IDrive tarafından sunulan 5 GB’lık ücretsiz depolama alanı ihtiyaçlarınızı karşılamak için yeterli olabilir. Önceki IDrive incelememizde keşfedebileceğiniz gibi oldukça iyi bir ürün. 

İDrive-Zaman Çizelgesi

Fazladan IDrive depolama alanı arıyorsanız, IDrive aylık planlar sunmadığı için önceden ödeme yapmanız gerekir. Bununla birlikte, fiyat olarak diğer sağlayıcılarla iyi karşılaştırır, ancak genellikle sunulan indirimler olmasına rağmen, 2 TB depolama alanı yılda sadece 69,50 ABD dolarıdır. 5 TB depolama alanı için yılda 99,50 ABD doları ödersiniz.

IDrive Özellikleri

IDrive, Dropbox gibi diğer sağlayıcılardan gördüğümüz standart senkronizasyon klasörü yöntemini kullanarak Windows ve macOS için bir masaüstü istemcisi sunar. Ayrıca fotoğraflarınızı otomatik olarak yedekleyecek ve uygulamada zaman çizelgesi olarak kaydedecek Android ve iOS uygulamaları da vardır. 

IDrive kayıpsız sıkıştırma ve şifreleme kullanır, yani çözünürlük kaybı korkusu olmadan tüm RAW dosyalarınızı kaydedebilirsiniz. Dosya başına maksimum 2 GB sınırlama olmasına rağmen video dosyaları da yükleyebilirsiniz. 

IDrives ücretli planları harika olsa da, 5GB ücretsiz depolama alanı, daha küçük fotoğraf koleksiyonları için iyi bir seçenektir ve iCloud gibi diğer çözümlerle rekabete sokar.

Artıları:

 • Ücretsiz 5 GB depolama alanı
 • Sıkıştırma yok
 • İndirimli fiyatlandırma planları

Eksileri:

 • Aylık fiyatlandırma planı yok

Tedarikçilerimizi Nasıl Seçtik?

Diğer bulut depolama incelemelerimizden, avantajlarını ve dezavantajlarını öğrenmek için her sağlayıcıya soğuk ve sert bir şekilde baktığımızı bileceksiniz. Bir sağlayıcı iyi bir iş çıkarsa, bunu söyleriz. Kötü bir seçenekse, size söylemekten korkmayacağız.

Bu nedenle, toplamalarımızdaki özelliklere, fiyatlandırmaya ve güvenliğe bakıyoruz ve bu inceleme için her bulut depolama hizmetinin fotoğraf depolamayı ne kadar iyi ele aldığını inceledik. İşte bu yüzden en çok sevdiğimiz çok yönlü pcloud ve Sync.com paketin ortasını yapıyor.

Son düşünceler

Telefonunuzu ve sabit sürücünüzü tıkadığınız binlerce JPEG’i saklamak istiyorsanız, bu listedeki sağlayıcılardan herhangi biri muhtemelen harika bir iş çıkarır. Bununla birlikte, biraz daha yakından bakın ve paylaşabileceğiniz sınırsız depolama alanının yanı sıra diğer Amazon hizmetlerine erişim ile Amazon Photos’un çoğu kullanıcı için en iyi seçeneklerden biri olduğunu göreceksiniz..

Google Drive, dosyalarınızın sıkıştırıldığını düşünmediğiniz sürece sınırsız ücretsiz depolama alanına sahip bir saniyedir. Profesyonel bir fotoğrafçıysanız SmugMug iyi bir seçimdir, Sync.com mükemmel güvenlik sunar ve fotoğraflarınızın doğru formatta olması durumunda Shutterfly bile ücretsiz olarak harika bir iş yapabilir.

Bu liste, ister amatör ister profesyonel olun, fotoğraf koleksiyonunuzu Amazon’dan IDrive’a (ve aradaki diğer her şeye) depolamanıza veya göstermenize olanak tanıyacak çok sayıda resim barındırma sitesi ve bulut depolama sağlayıcısı olduğunu kanıtlar..

Yukarıdaki hizmetlerden herhangi birini kullanma konusunda deneyiminiz varsa veya önemli bir oyuncuyu kaçırdığımızı düşünüyorsanız, lütfen aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Her zaman olduğu gibi, okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map