Bulut depolamayı kullanmak çoğu insan için sıradan hale geldi. Ancak, buluttaki bir aileyi yönetmeye çalışmak daha zor olabilir. Beş kişi için depolama alanı ararken aileniz için en iyi bulut depolama alanını bulmak o kadar kolay değildir. Neyse ki, Microsoft ve Google gibi şirketler herkes için bulut depolama alanını yönetmeyi kolaylaştırıyor.


Dışarıda birçok farklı bulut depolama seçeneği var, bu nedenle aileler için bu en iyi bulut depolama alanını hazırlarken bazı yönergeler sunmak istedik.

En İyi Aile Bulutu Depolamasını Yapan Nedir?

  1. onedrive
  2. Google sürücü
  3. pCloud
  4. Sync.com
  5. iCloud

Ailenizin dinamiğine yeni bir şey eklerken, sorun yaratmadığı zaman iyi olur. Bulut depolama farklı değil. Aileniz fotoğraf, video ve diğer dosyaları depolayacak, bu nedenle bulut depolama alanınızın güvenli, hızlı, kullanımı kolay ve size çok fazla depolama alanı sağlayacağını düşünüyoruz.

Güvenlik için, iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) ve sıfır bilgi şifrelemesine baktık. İki faktörlü kimlik doğrulama, size gönderilen bir kod girerek kimliğinizi doğrulamanızı gerektiren bir özelliktir. 

Sıfır bilgi şifrelemesi, bulut depolama sağlayıcınızın bile dosyalarınıza erişememesini sağlar, böylece bilgilerinize üçüncü tarafların erişmediğini bilirsiniz.

Bu iki güvenlik özelliği çoğunlukla – veya tamamen – arka planda çalışır ve hemen hemen hiç öğrenme eğrisine sahip değildir, bu nedenle aileniz ne kadar teknoloji meraklısı olsa da olmasa da dosyalarınız güvende kalır. 

Sıfır bilgi ve bunu sağlayan en iyi bulut depolama hizmetleri hakkında daha fazla bilgi edinmek için en iyi sıfır bilgi bulut depolaması listemize göz atın..

Son olarak, bulutta belge düzenlemeyi ve oluşturmayı daha kolay hale getiren Word veya Google Dokümanlar gibi ofis araçları gibi ek özelliklere baktık.

Güvenlik ve işlevselliğe bakıldığında daima bir ödünleşmenin olacağını unutmayın. Güvenliğe daha fazla odaklanan bulut depolama sağlayıcıları, üçüncü taraf uygulamalar için pek çok özelliğe veya desteğe sahip değildir. Bulut güvenliğinin doğası nedeniyle, size en iyi korumayı sağlamak için yazılımın büyük ölçüde kapatılması gerekir.

1. Microsoft OneDrive

OneDrive, Microsoft’un bulut depolama çözümüdür ve bu listedeki büyük aileler için ucuz bir depolama planına sahip tek seçenektir. Bu, artı Microsoft Office paketinin dahil edilmesi, OneDrive’ı üniversite ve lise öğrencileri, iş profesyonelleri ve aradaki herkes için mükemmel bir uyum haline getirir.

onedrive-dosya yöneticisi

OneDrive’a site, masaüstünüzdeki veya dizüstü bilgisayarınızdaki senkronizasyon klasörü veya herhangi bir Android veya iOS cihazı üzerinden erişilebilir. Kullanıcı arabirimi bir klasör sistemi kullanır, bu nedenle çoğu kişi için tanıdık gelir. Paylaşılabilir bir bağlantı aracılığıyla da dosya ve klasörleri başkalarıyla paylaşabilirsiniz. OneDrive ayrıca bağlantılarınızı parola ile korumanıza izin verir, böylece yanlış ellere düşseler bile güvenli olurlar.

OneDrive’da 5 GB ile 1 TB arasında değişen dört depolama planı vardır. Office 365 Ev planı OneDrive’ın aile planıdır ve her biri altı kullanıcı ve toplam 6 TB için 1 TB sunar. Plan, nasıl ödeme yapmak istediğinize bağlı olarak yıllık 99 $ veya aylık 9.99 $ ‘dır..

OneDrive’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Aile planında Office 365 Ev bulunur; böylece PC’lerinizde, Mac’lerinizde, tabletlerinizde ve akıllı telefonlarınızda Microsoft’un Office ürünleri ailesine erişebilirsiniz. Microsoft Office, okullarda ve iş dünyasında yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle günlük tutuyor olmanıza, ödev yapmanıza veya iş için veri yorumlamanıza bakılmaksızın, Microsoft.

Microsoft Office ile birlikte, OneDrive’ın birden çok PC’si olan kullanıcılar için başka bir düzgün özelliği vardır. Bir masaüstü veya dizüstü bilgisayarda OneDrive’daki “PC’ler” sekmesini tıklayarak, daha önce bağladığınız herhangi bir PC’deki tüm dosyalara erişebilirsiniz..

onedrive-pc-erişim

Microsoft, OneDrive’a 2FA da dahil etti, ancak sıfır bilgi şifrelemesi kullanmıyor, yani bu güvenlik özelliğini istiyorsanız Boxcryptor gibi üçüncü taraf bir yazılım kullanmanız gerekecek. OneDrive’ın ve diğer çevrimiçi yazılımların nasıl güvenli hale getirileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için tüm Boxcryptor incelememize göz atabilirsiniz..

OneDrive, Kişisel Kasa adlı başka bir güvenlik özelliğine sahiptir. Kişisel Kasanız ile doğum belgeleri, vergi kayıtları ve güvende tutulmasını istediğiniz her şey gibi önemli belgeleri doğrudan güvenli klasöre tarayabilirsiniz. Dosyalarınızı otomatik olarak koruyan ek güvenlik özellikleri de vardır.

Kişisel kasanız 2FA gerektirir ve 20 dakika boyunca işlem yapılmazsa klasör otomatik olarak kilitlenir, bu nedenle önemli bir şeyle yanlışlıkla uzaklaşırsanız korunursunuz. Kişisel Kasaya tüm cihazlarınızdan erişebilirsiniz ve belgeleri mobil uygulamadan yapabilirsiniz.

2. Google Drive (Google One)

Google’ın çevrimiçi araç ve hizmet seçimi, özellikle Google Drive ve çeşitli planları söz konusu olduğunda, her zaman en basit seçenek olmamıştır. Bunu değiştirmek için Google, depolama planlarını, kullanıcılar ve aileler için açık depolama seçenekleri ve diğer avantajlar sağlamayı amaçlayan Google One markası altında topladı..

Google Drive’a site, mobil uygulama ve bir Windows veya Mac senkronizasyon klasörü üzerinden erişilebilir. Google Drive ayrıca klasörler aracılığıyla düzenlenir ve dosyalarınızı istediğiniz zaman depolamak ve erişmek kolaydır. Dosyalar ayrıca bir bağlantı yoluyla başkalarıyla kolayca paylaşılabilir.

google-drive-dosya yöneticisi

Google Drive, ücretsiz 15 GB’lık plandan 2 TB’a kadar değişen dört standart plana sahiptir. Ücretli planların tümü, Google Drive’ı ucuz bir planı test etmek isteyen veya depolama gereksinimi düşük olan aileler için iyi bir seçenek haline getiren aile üyeleri ekleme yeteneğinin reklamını yapar.

Google Drive’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Google One aracılığıyla depolamanın yanı sıra Google One, tüm ücretli planlarında üye avantajları da içerir. Şu andan itibaren, Google ile arama yaparken belirli otellerde indirim alabilirsiniz. Ayrıca Google Store satın alımlarında yüzde 10’a kadar geri dönebilirsiniz ve Google, daha fazlasının geleceğine söz verir.

Google Drive üzerinden depolamanın yanı sıra, her planla Google’ın ofis uygulamaları paketine ücretsiz erişime sahip olursunuz. Bu uygulamalar, doğrudan Google Drive’dan doküman oluşturmanıza ve düzenlemenize, diğer Drive kullanıcılarıyla ortak çalışmanıza ve daha pek çok şeye olanak tanır. Google Dokümanlar, okullar ve işyerleri için kullanışlılığına katkıda bulunan bir başka popüler ofis paketidir.

google-docs

OneDrive gibi Google da 2FA kullanıyor. OneDrive gibi, Google da sıfır bilgi şifrelemesi sağlamaz, bu da ek güvenlik için üçüncü taraf desteği almanız gerekeceği anlamına gelir. Boxcryptor, sıfır bilgi korumasına ihtiyaç duyan veya isteyen kullanıcılar için Google Drive ile de çalışacak. 

OneDrive ve Google Drive’ı yan yana karşılaştırmak isterseniz, Dropbox ile Google Drive ve OneDrive karşılaştırmasını inceleyebilirsiniz. Google Drive ve OneDrive ile genel kullanım için başka bir lider bulut depolama hizmeti olan Dropbox’ı karşılaştırabilirsiniz.

3. pCloud

pCloud, hesabınızı her şeyden daha güvenli tutmaya odaklanan güvenli bir bulut depolama çözümüdür. pCloud ayrıca daha ilginç aile planlarından birini sunar. Aylık ödeme yapmak yerine, 1.400 dolarlık bir kerelik ödeme yaparsınız ve bu tutar şu anda yazma sırasında 500 dolar olarak işaretlenir.

pCloud ayrıca sizi 2GB ile başlatan ve basit görevleri tamamlamak için daha fazla depolama alanı sağlayan ilginç bir ücretsiz plana sahiptir.

PCloud’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Bu listedeki diğer seçenekler gibi, pCloud dosyalarınızı depolamayı ve bulmayı kolaylaştıran modern, klasör tabanlı bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Belgeler bağlantılar yoluyla da paylaşılabilir, böylece diğerleri seçtiğiniz fotoğraf albümlerine, videolara ve dosyalara kolayca erişebilir. PCloud’a Android ve iOS’taki mobil uygulamadan veya siteden de erişebilirsiniz.

pcloud dosya yöneticisi

pCloud’un başka bir pCloud hesabına sahip olmasını gerektirmeyen dosyaları paylaşmanın başka bir yolu da vardır – pCloud Aktarımı. Web istemcisine gidip paylaşmak istediğiniz dosyayı (5GB’a kadar) ve bir alıcıyı ekleyin, ardından “dosya gönder” e basın. Alıcı, dosyayı indirmelerini sağlayan bağlantıyı içeren bir e-posta alır.

PCloud Transfer ile gönderdiğiniz dosyalar bir şifreyle de şifrelenebilir, böylece yalnızca şifreye sahip kişiler gönderdiğiniz öğeye erişebilir. 

Bu seçenek, daha az teknoloji meraklısı ancak ekstra adım atmadan aile resimleri ve videoları görmek isteyen yaşlı ebeveynler veya büyükanne ve büyükbabalar için mükemmeldir. Ek olarak, şifre ihtiyaçlarınıza bağlı olarak eklenebilir veya kaldırılabilir.

pcloud transfer

Aile planı size 2 TB depolama alanı sağlar ve beş kullanıcıya kadar erişilebilir. Plan bir ömür boyu plan olduğundan, hiçbir zaman abonelik ödeme veya cevapsız ödeme nedeniyle verilerinizi kaybetme konusunda endişelenmenize gerek kalmayacaktır. Ayrıca her kullanıcının ne kadar depolama alanı alacağını da seçebilirsiniz, böylece depolamaya aç bir aile üyesi ihtiyaç duyduğu alana sahip olabilir.

pCloud güvenlik için 2FA ve sıfır bilgi şifrelemesi kullanır, ancak bu özellik ayda 3.99 $ ek ücret gerektirir. Kripto klasörü için ödeme yaptıktan sonra, buraya kaydettiğiniz her şeye yalnızca sizin tarafınızdan erişilebilir.

Çok fazla medya depolama alanına sahip aileler için pCloud, dahili bir video oynatıcı ve çalma listesi oluşturma özelliğine sahip dahili bir ses çalar sunar.

4. Sync.com

Sync.com, kullanımı kolay ve çok güvenli olan temel bir bulut depolama hizmetidir. Sync.com 2FA’yı destekler ve sıfır bilgili şifreleme kutunun dışında etkinleştirilir, bu da Sync.com’u listedeki en güvenli bulut depolama seçeneği haline getirir.

Sync.com teknik olarak bir aile planı sunmasa da, 4 TB’lık tek kullanıcılı Plus planı yılda 180 dolar karşılığında satın alınabilir. Ayrıca, üç kullanıcı ve 1 TB depolama alanı için yıllık 180 ABD doları olan İş Ekipleri planını da tercih edebilirsiniz. İş planları 1 TB, 4 TB ve 10 TB olarak gelir ve bütçenize bağlı olarak iki ila 100 kullanıcı arasında kullanılabilir..

Diğer Nedenler Sync.com

Sync.com’da gezinmek kolaydır ve senkronizasyon klasörü, Sync.com veya uygulama üzerinden erişilebilir. Kişileri ekleyebileceğiniz paylaşılabilir klasörler oluşturabilir veya normal klasörleri paylaşılan klasörlere dönüştürebilirsiniz. Dosyalar, bireysel videolara veya diğer anılara ve belgelere ek olarak bir bağlantı yoluyla da paylaşılabilir.

Senkronizasyon dosya yöneticisi

Bağlantı paylaşımının yanı sıra, “bağlantıyı yönet” düğmesiyle bağlantılarınızı kolayca şifre korumalı, indirme sınırlarına sahip, salt okunur ve daha fazla özelleştirebilirsiniz.

senkron bağlantı

Sync.com, sıfır bilgi şifrelemesi ve 2FA nedeniyle çok fazla ek özelliğe sahip olmayabilir, ancak aileniz gizliliğe ve güvenliğe her şeyden önem veriyorsa, Sync.com’u yenemezsiniz.

Güvenli aile depolaması için pCloud ve Sync.com arasında karar vermede sorun yaşıyorsanız, Sync.com ve pCloud makalemizdeki başa baş karşılaştırmamıza göz atabilirsiniz..

5. iCloud

İPhone veya Mac kullanıyorsanız, zaten iCloud’u bir miktar kapasite kullanmış olmanız mümkündür. iCloud yedeklemelerinize ve fotoğraf depolamanıza güç sağlar ve bunları diğer Apple cihazlarınızda sorunsuz bir şekilde yönetir.

Apple’ın fiyatlandırması, ikisi aile paylaşımına sahip dört planla oldukça basit: 200 GB ve 2 TB planlar.

İCloud’u Sevdiğimiz Diğer Nedenler

İCloud Drive depolama alanı ile birlikte Apple, Apple kullanıcıları için çeşitli kullanışlı özellikler içeriyor. İCloud ile tüm Apple cihazlarınızı yedekleyebilir, iPhone’umu Bul gibi özellikleri kullanabilir ve aile planınızda olsun ya da olmasın diğer Mac ve iOS kullanıcılarıyla kolayca fotoğraf paylaşabilirsiniz.

icloud-sürücü

iCloud Drive’ın bir Mac veya iOS cihazında kullanımı kolaydır ve tek dezavantajı Windows istemcisidir. Windows için iCloud istemcisi en iyi ihtimalle sinir bozucu ve içeriğinize çok az erişim sağlıyor.

icloud-drive-pencere

İCloud’un bir başka para tasarrufu özelliği, uygulamalarınızı, müziğinizi ve diğer içeriğinizi aile planınızdaki herkesle paylaşma yeteneğidir. Bu, herkesin oyun oynamasına ve evinizdeki her kişi için ayrı olarak satın almak zorunda kalmadan premium uygulamalar kullanmasına olanak tanır.

Son düşünceler

Bulut depolama, çoğu insanın düşünmediği bir şeydir. Bazıları kesinlikle diğerlerinden daha iyi olsa da, tüm bulut depolama yazılımı aslında aynı amaca hizmet eder. Bununla birlikte, aileniz için iyi bir bulut depolama seçeneği ararken, iyi güvenlik ve özelliklerin yanı sıra, birden fazla kullanıcı için uygun fiyatlı depolama sunan çok az şey vardır.

OneDrive, altı kullanıcıya kadar kullanıcı başına 1 TB, temel Microsoft Office paketine tam erişim ve iyi güvenlik sunan uygun fiyatlı bir planla, ailelerin en iyi bulut depolama alanı olarak geride kalıyor. Google, arkasından yakından takip eder, çünkü Google One’ın fiyatı ve entegre Google Dokümanları.

Güvenlik merkezli aileler için pCloud ve Sync.com mükemmel seçeneklerdir, Sync.com daha iyi güvenlik sunar. Son olarak, Apple’a bağlıysanız neredeyse bir zorunluluk olan iCloud var, ancak dosyaları depolamak veya uygulamalarınızı ve Apple içeriğinizi ailenizle paylaşmak istiyorsanız oldukça iyi bir seçenek..

Aile fotoğraflarını yedeklemek için başka bir seçenek merak ediyorsanız, Amazon Drive – eski adıyla Amazon Cloud Drive – sınırsız fotoğraf depolama alanı sunar ve fotoğraf sıralaması için en iyi çevrimiçi depolama alanımızda en üst sırada yer aldı. Her türden sınırsız bulut depolama alanı nadirdir ve Amazon’un sınırsız çevrimiçi fotoğraf depolama teklifi Prime üyeliğiyle kullanılabilir. Amazon Drive incelememizin tamamını buradan da kontrol edebilirsiniz.. 

Bu listedeki tüm bulut depolama seçeneklerinde az miktarda ücretsiz depolama alanı vardır, bu nedenle tüm ailenize tanıtmadan önce bunları deneyebilirsiniz. Başka ücretsiz bulut depolama seçenekleri arıyorsanız, 2020 için en iyi ücretsiz bulut depolama listemizde 12 harika öneri var.

Son olarak, tüm aileniz için bulut depolama alanı tam olarak aradığınız şey değilse, ancak yine de aileniz ve arkadaşlarınızla dosya paylaşmak istiyorsanız, bu kılavuz dosyaları çevrimiçi olarak nasıl kolayca paylaşacağınız konusunda size yol gösterecektir..

Aşağıdaki yorumlarda aileler için en iyi bulut depolama alanı için en iyi seçimlerimiz hakkındaki düşüncelerinizi bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me