Büyük ölçekli veri ihlalleri gittikçe yaygınlaşıyor ve işletmeler hassas, ticari verilerin yıkıcı bir şekilde kaybına uğradı. Verilerimizi riske atan fidye yazılımı ve kimlik avı saldırıları ile evde de bağışık değiliz. Bilgilerimizi bulutta sakladığımızda, kimsenin iznimiz olmadan erişemeyeceğinden emin olmak istiyoruz.


Bu nedenle verileriniz için en güvenli bulut depolama alanını bulmak önemlidir. Neyse ki, uygun fiyatlarla güçlü güvenlikli bulut depolama sunmayı misyon edinen bir dizi bulut depolama hizmeti var. Kişisel ve iş amaçlı kullanım için en iyi ve en güvenli bulut depolama sağlayıcılarından altısından oluşan bir kısa liste oluşturduk.

En Güvenli Bulut Depolama Nedir??

  1. Sync.com
  2. pCloud
  3. Tresorit
  4. Egnyte
  5. MEGA
  6. SpiderOak

Şüphe gerekmez – listemizdeki en güvenli bulut depolama sağlayıcısı Sync.com’dur. Paylaşılan dosyalar için bir seçenek olarak bile standart olarak sıfır bilgi şifrelemesi sunar. Güvenlikle ilgili diğer en iyi bulut depolama sağlayıcılarımız için aşağıdaki kısa listemize göz atın.

pCloud sıfır bilgi koruması sağlamak için bir eklenti gerektirmesine rağmen bir saniyeyi kapatır. Güvenli bulut depolaması için hem Sync.com hem de pCloud’un büyük hayranlarıyız, ancak sağlayıcılarımızın her biri ihtiyaçlarınıza bağlı olarak farklı bir şey sunuyor. Her bir sağlayıcıya daha yakından bakalım.

1. Sync.com

Sync.com en sevdiğimiz bulut depolama hizmetlerimizden biridir ve sunduğu güvenlik düzeyi neden önemli bir rol oynamaktadır. Sync.com incelememizde diğer özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, ancak burada güvenliğe odaklanacağız.

sync.com senk-web uygulaması

Dosyalarınız için en iyi güvenlik için sıfır bilgi şifrelemesi sunan bir bulut depolama hizmetine ihtiyacınız vardır. Bu, sağlayıcınızın şifreleme anahtarınızın bir kopyasını saklamadığı anlamına gelir. Anahtar olmadan, şirket dosyalarınıza erişemez – nokta. Sunuculara yasadışı olarak erişildiyse veya bir hükümet bir emir yayınladıysa, bilgileriniz sizden başka kimseler tarafından erişilemez olacaktır..

Sync.com, en güvenli ücretsiz bulut depolama seçeneklerinden biri olarak gördüğümüz 5 GB bulut depolama içeren ücretsiz bir hesapla başlayarak tüm planlarında sıfır bilgi güvenliği sunar.. 

Yalnızca birkaç dosyayı saklamak istiyorsanız, ancak bunların olabildiğince güvenli olmalarını istiyorsanız, bu ücretsiz depolama planı mükemmel bir seçimdir. Sync.com’un en iyi sıfır bilgi bulut hizmetleri listemizi geçmesinin nedenlerinden biri de bu.

Sync.com’un sunduğu güvenlik özellikleri sıfır bilgiyle durmaz. TLS protokolü, verilerinizi aktarım sırasında korumak için kullanılırken, beklemedeki veriler endüstri standardı AES 256 bit şifreleme ile korunur. Şifreleme anahtarlarının kendileri RSA 2048 bit şifreleme ile korunur.

Sync.com, varsayılan olarak etkin olmasa da iki faktörlü kimlik doğrulama sunar, bu nedenle hemen açmanızı önerdiğimiz bir şeydir.

Kişisel hesaplar 200 GB depolama alanı için ayda 5 ABD dolarından veya 2 TB için ayda 8 ABD dolarından başlar. İşletme hesapları her kullanıcı için aylık 5 ABD dolarından başlar ve her biri 1 TB depolama alanına sahiptir. Bu planların tümü yıllık olarak faturalandırılır – aylık ödeme seçeneği yoktur.

Sync.com Gizlilik

Güvenliğe bu kadar güçlü bir şekilde odaklanıldığında, getiriler gizlilik için de geçerlidir. Sync.com’da depoladığınız her şeyin, veri gizliliği için en iyi ülkelerden biri olan Kanada’da veri yerleşikliği vardır.

Bu, bilgilerinizin ABD Vatanseverlik Yasası aracılığıyla erişme girişimlerinden korunduğu anlamına gelir. Bunun yerine Kanada Kişisel Bilgi Koruma ve Elektronik Belgeler Yasası (PIPEDA) kapsamına girer ve bu da işletmelerin kişisel bilgileri ifşa ettiklerinde bireyin onayını almasını gerektirir.

Aslında, Sync.com’un gizliliği ve güvenliği o kadar iyidir ki, HIPAA uyumludur. Bu, hassas kişisel sağlık bilgilerini depolaması gereken işletmelerin Sync.com’un bulut depolama hizmetlerini kullanabileceği ve yine de düzenlemelere uygun kalabileceği anlamına gelir. Yalnızca güçlü güvenlik ve gizlilik geçmişi kanıtlanmış sağlayıcılar bu standartları karşılar.

Özel bilgileri başkalarıyla paylaşma konusunda endişeleriniz varsa, Sync.com da sizi orada kapsamaktadır. Bağlantılarınızı aktarım sırasında SSL şifrelemesi ile göndermeyi seçebilirsiniz, ancak gelişmiş gizliliği etkinleştirirseniz, bağlantılarınızın uçtan uca şifrelemesi de olacaktır.. 

Bağlantılar için bu gizlilik düzeyiyle ilgili bir sorun, çoğu iPhone kullanıcısı için varsayılan tarayıcı olan Safari de dahil olmak üzere bazı tarayıcılarla tam uyumlu olmamasıdır..

2. pCloud

Diğer kılavuzlarımızdan bazılarını okuduysanız, pCloud’un düzenli olarak listemizin çoğunun yakınında veya üstünde yer aldığını bileceksiniz. Çok iyi bir çözümdür ve çok çeşitli kullanımlar için tavsiye etmekten çekinmiyoruz. PCloud incelememizde kendi değerlerinin daha geniş bir incelemesini okuyabilirsiniz..

pcloud-masaüstü-app

Sync.com’un sıfır bilgi koruması hakkında övüldük, ancak pCloud’un aslında standart olarak sıfır bilgi sağlamadığını görmek sizi şaşırtabilir. Dosyalarınız ve klasörleriniz için sıfır bilgi istiyorsanız, pCloud Crypto adlı bir ek ücret ödemeniz gerekir; bu, yıllık abonelik için aylık 3,99 ABD dolarıdır. 

2 TB depolama alanı aylık 9,99 ABD dolarıdır, pCloud Crypto tüketiciler için önemli bir ek maliyet olabilir, bu da bütçeniz varsa göz önünde bulundurmanız gereken bir şeydir.

pCloud Kripto

Güvenlik için ekstra ödeme yapma hayranı değiliz, ancak pCloud’un göz ardı edilmemesi gereken faydaları var. Hem şifrelenmiş hem de şifrelenmemiş dosyaları aynı hesapta depolamanızı sağlar. Yalnızca daha hassas dosyalarınızdan bazılarını koruma konusunda endişeleriniz varsa, bunları hassas olmayan dosyalardan çok daha yüksek güvenlikle izole ederek diğer dosyalarınızı daha erişilebilir hale getirebilirsiniz.

Bu, sıfır bilgi güvenliğini kullanmanın en büyük dezavantajlarından birini aşmayı amaçlamaktadır – sunucunun kendisi ne tür dosyalarla uğraştığına dair hiçbir fikre sahip değildir. Bu, dosyalarınızda size ne kadar yardımcı olabileceğini sınırlar. Örneğin, sunucu medya dosyalarını kodlayamaz ve çoğu durumda bulutta oynatmanızı engeller.

En yaygın sorunlardan biri, şifreli bulut depolama fotoğraflarının küçük resimlerini önizleyememenizdir; bu, fotoğraf koleksiyonunuzla uğraşmaya çalışırken gerçek bir sorun olabilir. PCloud Crypto ile tüm fotoğraflarınız için sıfır bilgi şifrelemesini kapatabilir veya yalnızca meraklı gözlerin görmesini istemediğiniz kişiler için açabilirsiniz.. 

Fotoğrafları bulutta saklamak söz konusu olduğunda, pCloud güçlü bir seçimdir; fotoğraflar için en iyi çevrimiçi depolama alanı listemizde yüksek sırada yer aldı. 

PCloud Crypto’nun bir diğer çok kullanışlı özelliği, yerel dosyalarınızı kilitleyebilmenizdir, böylece bunları açmak için bir şifre gerekir. Diğer bazı sağlayıcılarda, birisinin masaüstünüze veya dizüstü bilgisayarınıza erişimi varsa, senkronizasyon klasörünüze gidebilir ve şifresi çözülmüş tüm dosyalarınızı görebilir. 

Paylaşılan bir bilgisayar kullanıyorsanız veya dizüstü bilgisayarınızın çalınması için yeterince talihsizseniz bu özellik daha fazla koruma sağlar.

Ek pCloud Özellikleri

pCloud, güvenlik söz konusu olduğunda parasını ağzının olduğu yere koyan bir sağlayıcıdır. PCloud’un kripto para korsanlığı yarışması – pCloud’un müşteri tarafı şifrelemesini hackleyebilecek herkese 100.000 dolar ödül teklif ettiği altı aylık bir yarışmada yaklaşık 3.000 katılımcı vardı. Tek bir katılımcı pCloud’un güvenlik önlemlerini ihlal etmeyi başaramadı.

Bu listedeki diğer sağlayıcılardan farklı olarak, pCloud ayrıca Windows ve macOS istemcilerinin yanı sıra bir Linux istemcisi de sunar. Bir Linux kullanıcısıysanız, pCloud’un Linux için en iyi bulut depolama listemizi aştığını öğrenmek isteyeceksiniz. Doğrudan fotoğraf düzenleme yazılımından pCloud hesabınıza kaydetmenizi sağlayan bir Adobe Lightroom eklentisi bile var.

İsviçre merkezli bir şirket olarak pCloud, AB’nin GDPR düzenlemeleriyle uyumludur. Ancak dosyalarınız ABD sunucularında depolanır, bu nedenle şifrelenmemiş dosyalarınıza, onları tutan sunucuları ele geçirmeleri durumunda kolluk kuvvetleri tarafından erişilebildiğini görebilirsiniz..

3. Tresorit

Almanca’da “güvenli” veya “kasa” (tresor) kelimesini temel alan bir adla, Tresorit’in en güvenli bulut depolamasının herhangi bir listesinde oldukça yüksek olmasını beklersiniz. Tresorit kesinlikle Tresorit incelememizde daha fazla okuyabileceğiniz diğer birçok yararlı özelliğe sahip olmasına rağmen, güvenlik en büyük satış noktası olmakla birlikte ismini karşılıyor..

tresorit-sürücü

Sync.com gibi, Tresorit de 3GB depolama içeren ücretsiz hesabı da dahil olmak üzere tüm planlarında sıfır bilgi şifrelemesi sunuyor. Ortadaki adam saldırılarına karşı korunmak için aktarılan veriler için TLS protokolünü kullanır. Beklemedeki veriler AES 256 bit şifreleme kullanılarak korunur. 

Tresorit’in çalışma şekli yarışmaların çoğundan biraz farklıdır, çünkü bilgilerinizi bölümlere ayırarak güvende tutmanıza yardımcı olur. Verilerinizi depolamak için bir sanal klasörünüzün yerine, şifreleyebileceğiniz “hileler” adı verilen ayrı ana klasörler oluşturabilirsiniz. Bilgisayarınızdaki herhangi bir yerel klasör bir tresöre dönüştürülebilir.

Yeni bir tresor oluşturursanız, içine yüklenen dosya veya klasörler yalnızca bulutta depolanır ve sabit sürücünüzde yer açar. Yerel dosyalarda yaptığınız değişikliklerin otomatik olarak senkronize edilmesini istiyorsanız, bu özelliği Tresorit ayarlarından açabilirsiniz. Alternatif olarak, yerel bir klasörü sürükleyip Tresorit’e bırakabilirsiniz;.

Tresors kullanmanın bir avantajı, diğer insanlarla paylaşılanları kontrol etmenize izin vermesidir. Herhangi bir tresor – veya bir klasör içinde tutulan herhangi bir klasör veya dosya için bir bağlantı paylaşabilirsiniz ve alıcılar bu dosyalara erişebilir, ancak izin vermedikçe bunları düzenleyemezler.

Diğer seçenek, ortak çalışanları belirli bir tresor’a davet etmektir. Daha sonra aynı dosya ve klasörlere erişebilir, böylece onları ekleyebilir, düzenleyebilir veya silebilirler. Bu, diğer dosyalar için gizli kalmanızı sağlarken aynı dosyalar üzerinde işbirliği yapmak isteyen bir grup insan için idealdir.. 

Ortak çalışanlarınızın bunu yapmak için Tresorit hesaplarına ihtiyacı olacaktır, ancak ücretsiz Tresorit hesabı olan kullanıcılarla paylaşabilirsiniz, bu nedenle maliyet minimumdur.

Diğer Tresorit Güvenlik Özellikleri

Sıfır bilginin bir dezavantajı da en büyük yararıdır. Şifrenizi kaybederseniz ve şifreleme anahtarınız yoksa, hesabınıza erişemezsiniz ve dosyalarınız sonsuza kadar kaybolur. 

Tresorit şifrenizi sıfırlayamaz ve şifrelemeyi atlayamaz. Bunu aklınızda tutarak, şifrenizi veya anahtarınızı saklamak için LastPass veya Dashlane gibi iyi bir şifre yöneticisi kullanmayı düşünün.

Etkinleştirmeyi düşünmeniz gereken bir diğer isteğe bağlı özellik, iki faktörlü kimlik doğrulamasıdır. Bu genellikle telefonunuz gibi belirli bir cihazda oluşturulan kod biçimindedir. Bilgisayar korsanları hem şifrenize hem de telefonunuza sahip olmadıkça, hesabınıza erişemez ve başka bir güvenlik katmanı sunar.

Tresorit ile ilgili en büyük sorun, ilk iki tedarikçimizle karşılaştırıldığında maliyettir. Yalnızca 200 GB bulut depolama alanı için ayda 12,50 ABD doları ve 2 TB için aylık 30 ABD doları ödemeniz gerekir. Aynı miktarda depolama için Sync.com’un fiyatının üç katından fazla. 

Bir iş planının peşindeyseniz, şu anda 10 veya daha fazla kullanıcı gerektiren işletmeler için yüzde 50 indirim uygulanmaktadır ve bu da kullanıcı başına aylık 1 TB depolama alanı için 15 ABD doları tutarındadır..

4. Egnyte Connect

Egnyte, iş seçenekleri için en güvenli bulut depolama alanlarından biridir ve özellikle en iyi kurumsal dosya senkronizasyonu ve paylaşım sağlayıcıları listemizde en üstte ortaya çıktığı için ticari dosyaları depolamanız gerekiyorsa kesinlikle bir göz atmaya değer. Küçük bir işletme sahibiyseniz, Egnyte incelememize göz atmanızı kesinlikle öneririz.. 

egnyte bağlanma-network-sürücü

Egnyte, kutunun dışında sıfır bilgi koruması sunmaz, ancak şifreleme anahtarınızın nasıl saklandığını kontrol etmek istiyorsanız, Egnyte Anahtar Yönetimi’ni kullanmanız gerekir. Bu, kendi şifreleme anahtarlarınızı kendiniz veya Microsoft Azure Anahtar Kasası gibi bir üçüncü taraf çözümü aracılığıyla yönetmenize olanak tanır. 

Egnyte Anahtar Yönetimi’nin yalnızca Egnyte’nin Kurumsal planında mevcut olduğu unutulmamalıdır, bu yüzden ucuz değildir..

İyi haber şu ki, Kurumsal plan çok fazlaysa, sağlayıcınız bunu sunmasa bile sıfır bilginin güvenliğini elde etmenin başka bir yolu vardır. Şifreleme yazılımı, dosyalarınızı buluta yüklenmeden önce şifrelemenize olanak tanır. 

Boxcryptor gibi üçüncü taraf hizmetleri, hangi sağlayıcıyı kullanırsanız kullanın dosyalarınızı şifrelemenize olanak tanır. Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Boxcryptor incelememize bir göz atın.

Egnyte kurumsal pazara yönelik olduğundan, herhangi bir bireysel plan yoktur. Kişisel depolama için Egnyte kullanmak istiyorsanız, Ekip planında en az bir kullanıcı olur ve 1 TB depolama alanı için 10 ABD doları tutar.

Egnyte Güvenlik Özellikleri

Sıfır bilgi eksikliğine rağmen, Egnyte hala birçok güçlü güvenlik özelliği, özellikle de bilgilerinizin daha fazla “fiziksel” korunması sunmaktadır. Veri merkezlerinde 24 saat gözetim, biyometrik erişim kontrolleri ve doğal afetlere karşı dayanıklı olması sayesinde bilgilerinizin güvenli bir şekilde saklanmasını sağlar. 

Daha teknik düzeyde, Egnyte verilerinizi depolamak için endüstri standardı AES 256 bit şifreleme ve taşıma sırasında korumak için TLS protokolünü kullanır. 

Şifreniz açık olsa bile bilgilerinizin güvende olması için iki faktörlü kimlik doğrulamayı ayarlama seçeneği de vardır. Hesap yöneticisi olarak, iş arkadaşlarınızın hiçbirinin zayıf şifrelerle oturum açmaya çalışmadığından emin olmak için minimum şifre gücü gereksinimleri de belirleyebilirsiniz..

Egnyte iş planları, veri güvenliğiniz üzerinde size daha fazla kontrol sağlamak için çalışan cihazlarını yönetmenizi sağlar. Parola kilitlerini, kullanıcıların Egnyte’de oturum açtıklarında dört haneli bir kod girmeleri için ayarlayabilirsiniz. Hassas bilgilerin yanlış ellere geçmesini önlemek için cihazların kaybolması veya çalınması durumunda cihazları uzaktan silmek de mümkündür.

5. MEGA

MEGA, ücretsiz olarak 50 GB’lık büyük bir bulut depolama alanı sunuyordu. Bu artık geçerli değil, ancak ilk 30 gün boyunca 35 GB’lık yeni bir kullanıcı bonusu ve ayrıca kullanıcıları yönlendirmek için diğer bonuslar kazanıyorsunuz. MEGA incelememizde okuyabileceğiniz gibi, ödenen planları da kesinlikle bir göz atmaya değer.

MEGA

ABD’nin telif hakkı ihlali suçlamalarıyla yüzleşmesini isteyen meşhur yaratıcısı Kim Dotcom sayesinde şirketin biraz ünü var. Şirket şu anda liderliğinden ve kontrolünden bağımsız, ancak devlet görevlilerinin verilerinize iradesine erişmesini önlemek için tasarlanmış sıfır bilgi güvenliği sunan ethosuyla devam ediyor.

MEGA, bilgilerinize erişiminizi kaybetmemeniz için bir şifre yöneticisi kullanmanızı önerir ve işi yapmak için 1Password gibi bir seçenek öneriyoruz. Birçok sıfır bilgi sağlayıcısının aksine, MEGA şifrenizi kaybetmeniz durumunda size bir yedek kurtarma anahtarını kaydetme seçeneği sunar.

Uçtan uca şifreleme, MEGA’nın şifrenizi sizin için sıfırlayamayacağı anlamına gelir, bu nedenle bu anahtar şifrenizi kendiniz sıfırlamanıza izin verir. Bu şifreleme anahtarını doğru şekilde kullanmazsanız, başka biri şifrenizi sıfırlayabilir ve hesabınıza erişebilir, bu nedenle güvenli bir şekilde saklamayı düşünmeniz gerekir..

MEGA’nın yaklaşımı veri güvenliğine en zayıf olan bağlantıya odaklanır: kullanıcı. Bunu akılda tutarak, site iki faktörlü kimlik doğrulamanın kullanılmasını ve verilerin kullanım noktasında güvenli olmasını sağlamak için tüm sabit sürücünüzü şifrelemenizi şiddetle tavsiye eder.. 

MEGA Gizlilik

MEGA’nın veri merkezleri, Lüksemburg, Almanya, Kanada ve Yeni Zelanda gibi makul düzeyde gizlilik dostu yerlerdedir. Ancak, bu konumların hiçbiri en iyi bulut gizlilik yasalarına sahip ülkeler listemizi oluşturmaz. 

Daha da önemlisi, dosyalarınızın hiçbiri ABD’de depolanmaz veya ABD’den kullanılamaz, bu nedenle Vatansever Yasası gibi mevzuatın kapsamı dışında kalırlar. Avrupa’daki konumlar, fiyatlandırmasının avro cinsinden olduğu anlamına geliyor, ancak 2 TB bulut depolama alanı için ayda yaklaşık 11 ABD doları olacak şekilde çalışıyor.

MEGA, AB vatandaşlarının verilerini korumak için tasarlanmış Avrupa GDPR düzenlemelerine uyar. Şirket işleri bir adım daha ileri götürüyor ve AB’de ikamet etseler de etmeseler de aynı GDPR korumasını tüm kullanıcılarına uyguluyor. 

MEGA’nın gizlilik politikası gördüğümüz kadar açık değil, ancak kişisel verilerinizin hiçbirinin üçüncü taraflara satılmayacağını açıkça belirtiyor. Şeffaflık açısından, MEGA’nın istemci uygulamaları açık kaynaklıdır, böylece herkes hataları veya güvenlik zayıflıklarını kontrol edebilir.

Ayrıca, olası güvenlik sorunlarını bulabilecek herkese nakit teşvikleri sunan bir güvenlik açığı ödül programı da vardır..

6. SpiderOak

SpiderOak, bu listedeki diğer seçeneklerle karşılaştırıldığında “gerçek” bir bulut depolama sağlayıcısı yerine çevrimiçi yedekleme hizmeti olarak öne çıkıyor. Bununla birlikte, dosya paylaşımı ve senkronizasyonu da sunar, bu nedenle bulut depolama alanı olarak kullanılabilir, ancak yalnızca dosya yedeklemelerinizin bir parçası olan dosyaları senkronize edebilir ve paylaşabilirsiniz. 

Yine de, bulut depolamanın yanı sıra bir yedekleme hizmeti arıyorsanız, kesinlikle SpiderOak ONE incelememize göz atmaya değer.

örümcek vs-dropbox-örümcek web

SpiderOak standart olarak sıfır bilgili şifreleme sunar. Beklemedeki veriler için AES 256 bit şifreleme ve tüm ağ trafiği için TLS / SSL kullanır. Her dosya ve klasör, dosyalarınızın her sürümü gibi farklı bir anahtarla şifrelenir. Bu, SpiderOak’ın dosyalarınızın birden çok sürümünü yedeklemesini sağlar, böylece gerekirse daha eski bir kopyaya geri dönebilirsiniz.

Ancak, bu güvenlik düzeyi başkalarıyla paylaştığınız dosyalar ve klasörler için geçerli değildir. Bir klasörü paylaşırsanız (SpiderOak’ın “paylaşım odaları” olarak adlandırdığı), o klasörün içeriği artık sıfır bilgiyle korunmaz. Paylaşılan dosyalar için bile güçlü güvenlik istiyorsanız, listedeki diğer seçeneklerden birine bakmanız gerekir. 

SpiderOak, Windows için en iyi bulut yedeklemesi listemizde yüksek puan alan Windows, Linux ve macOS için kullanılabilir. Ayrıca iOS ve Android için de uygulamalar var, ancak bunlar yalnızca hesabınıza salt okunur erişim izni verecek, bu nedenle büyük bir hayal kırıklığı olan bir telefon veya tabletten yükleyemez veya senkronize edemezsiniz. Şaşırtıcı bir şekilde, şu anda iki faktörlü kimlik doğrulama mevcut değil.

SpiderOak kesinlikle listemizdeki en ucuz seçenek değil. Ayda 6 $ karşılığında yalnızca 150 GB depolama alanına sahip olursunuz. 2 TB için aylık 14 ABD Doları ödemeniz gerekir. SpiderOak’ı denemek istiyorsanız 21 günlük ücretsiz deneme olsa da, kullanılabilir ücretsiz katman yok.

SpiderOak Gizlilik

SpiderOak, sıfır bilgi koruması kullanan güvenli Dropbox alternatiflerinin bir örneği olarak aşk nefreti güvenlik figürü Edward Snowden tarafından kontrol edildiğinde gizlilik kimlik bilgilerini büyük ölçüde artırdı. Bu listedeki bazı sağlayıcıların aksine, SpiderOak’ın oldukça açık ve basit bir gizlilik politikası var. 

Topladığı tek bilgi giriş bilgileriniz, fatura bilgileriniz ve hizmetinde depolanan veri miktarı ile erişim isteklerinin tarih ve saati gibi bazı cihaz bilgilerinizdir. SpiderOak’a göre, bu bilgiler yasal gerekliliklere uymak dışında hiçbir zaman üçüncü taraflarla satılmaz veya paylaşılmaz.

SpiderOak’ın sunucuları ABD’de bulunmaktadır, bu nedenle verileriniz hala Vatanseverlik Yasası’na tabidir. Bu, gerekirse SpiderOak’ın tüm verilerinizi kolluk kuvvetlerine devretmek zorunda kalabileceği anlamına gelir.

Ancak, SpiderOak sıfır bilgi kullandığından verileriniz şifrelenir ve şifreniz veya şifreleme anahtarınız olmadan okunamaz. SpiderOak şifresini çözmek isteseydi bile, bu mümkün olmazdı (paylaşılan klasörler hariç).

Tedarikçilerimizi Nasıl Seçtik?

Tüm bulut depolama incelemelerimizde olduğu gibi, her bir sağlayıcıya, her birinin güçlü ve zayıf yönlerini dikkate almak için bakarız. Diğer incelemelerde nasıl derecelendirdiğimizden bağımsız olarak, her kategori için en iyi sağlayıcılar olduğunu düşündüğümüzü seçiyoruz.

Amacımız size mümkün olan en iyi tavsiyeyi sunmaktır. Bu nedenle, iyi bir fiyatlandırma ile karıştırılmış güvenliğe odaklanması nedeniyle, bu bulut depolama sağlayıcıları listesinde yedek bir ürün olan SpiderOak’ı tavsiye etmekten mutluluk duyuyoruz. Ayrıca, pCloud ve Sync.com’un uygun fiyatlı planların yanı sıra sunulan iyi güvenlik ve gizlilik önlemleri ile listemizi oluşturmasının nedeni de budur.

Son düşünceler

En güvenli bulut depolama alanını arıyorsanız, bir numaralı seçimimiz Sync.com’dur. Ücretsiz kullanıcılar için bile sıfır bilgili şifreleme sunar. Ücretli planlar çok makul fiyatlıdır, bu nedenle saklamak için çok fazla veriniz varsa, bankayı kırmayacaktır.

Yakın bir saniye, şifreleme için ücretli bir eklenti gerektirmesine rağmen, onu güçlü bir rakip yapan bazı benzersiz özelliklere sahip olan pCloud’dur. Bunlar, hangi dosyaların ve klasörlerin en güçlü şifrelemeyi alacağına karar verme yeteneğini içerir ve diğer dosyaları farklı kullanıcılarla paylaşmanıza olanak tanır.

Tresorit, SpiderOak, Egnyte ve MEGA, masaya farklı bir şey getiriyor ve her biri verilerinizi bulutta güvenli tutmak için harika bir iş çıkarıyor. Aşağıdaki güvenli bulut depolama hizmetleri hakkındaki düşüncelerinizi ve görüşlerinizi bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me