2020 En İyi 11 Dropbox Alternatifleri: Hangisi En Güvenli?

11.9 milyon ücretli kullanıcı da dahil olmak üzere 500 milyon kayıtlı kullanıcıyla Dropbox, en popüler bulut depolama hizmetlerinden biridir. Bu sayede neredeyse herkesin başının üstünden adlandırabileceği hizmetlerden biri.


Duman ve aynalara dayanan çok fazla kullanıcı bulamadığınız için şaşırtıcı olmayan iyi bir bulut depolama hizmetidir. Bunları, birçok işbirliği özelliği, yetenekli paylaşım seçenekleri ve hızlı senkronizasyon sunarken hizmetinizi kolay ve sezgisel hale getirerek elde edersiniz. Bunun da ötesinde, Dropbox güçlü kullanıcı desteğine sahiptir.

Bununla birlikte, hatasız değil. Dropbox’ın fiyatlandırma planları rekabetçi değildir veya bulut depolama alanındaki en iyi fırsatlara yakın yerlerde değildir. Ayrıca, sıfır bilgi şifrelemesinden yoksundur ve kafa karıştırıcı bir gizlilik politikasına sahiptir. Yine de, Dropbox’ın en iyi bulut depolama platformu olup olmadığı hala görülüyor. Bu, bir bulut depolama hizmetinden ne almak istediğinize bağlı olacaktır.

Bu genel bakışta, en iyi 11 Dropbox alternatifine göz atacağız . Bu sıralamadaki seçimlerin çoğu, Dropbox’ın yaptığı kullanıcı tabanına sahip olmayabilir, ancak bir kategoride veya başka bir kategoride, bir hizmet olarak yer aldıklarını gördük. Listeye başlamadan önce, Dropbox hakkında daha ayrıntılı olarak konuşalım. Dropbox’ın neden ideal olmadığını tartışmak isterseniz, aşağıda okuyabilirsiniz.. 

Bulut depolama terminolojisine aşina değilseniz, bulut depolama kitaplığımızı ziyaret ederek kendinizi eğitmenizi öneririz..

Bulut Depolama için En İyi Dropbox Alternatifleri

Çoğu insan için en iyi dropbox alternatifi Sync.com’dur. İhtiyaçlarınıza uygun bir hizmet görürseniz, nasıl sevdiğinizi görmek için ücretsiz deneme sürümüne kaydolmanızı öneririz. Hiçbir şey verilen bir hizmet ile deneyim yenemez. İşte hızlı bir genel bakış: 

 1. Sync.com – Ana endişeniz güvenlikse en iyi alternatif
 2. pCloud – 10 GB’lık cömert bir planla en iyi alternatif
 3. Tresorit – Çok seçenekli iş için en iyi alternatif
 4. Kutu
 5. MEGA
 6. onedrive
 7. Google sürücü
 8. Amazon Drive
 9. Koofr
 10. SpiderOak
 11. IDrive

1. Sync.com

Toronto merkezli Sync.com, bir süredir en iyi bulut depolama karşılaştırma listemizin başında yer alıyor. Nedenini görmek için Sync.com incelememizi okuyun. Ayrıca, büyük ücretsiz hizmet planlarına sahip ilk beş sağlayıcımızda üst sıralarda yer alıyor ve en iyi sıfır bilgi bulut hizmetleri listemizde en üst sırada yer alıyor. Bunlar Dropbox’ı yenmek için gerekli anahtar kategoriler.

Sync.com-Web Kontrol Paneli-Sürgü-1

Sync.com-Hisse-Dosya-Link-Sürgü-2

Sync.com-Sync-Klasör-Sürgü-3

Sync.com-Hız-Gaz-Sürgü-4

Sync.com-Two-Factor-Doğrulama-Sürgü-5

Önceki

Sonraki

Ziyaret Sağlayıcı

Sync.com, kaydolmanız için size yalnızca 5 GB verir, bu da Dropbox’ın 2GB’ından çok daha iyi değildir. Bununla birlikte, arkadaşlarınızı katılmaya davet etmek için tavsiye programını kullanabilirsiniz. Her biri için, 20 GB’a kadar bir gigabayt ek depolama alanı elde edersiniz. Bonus olarak, arkadaşlarınız da ekstra bir gigabayt alır.

Sync.com’un daha iyi değere sahip planları da vardır. Kişisel Pro 2 TB planı, yıllık abonelikte ayda 8 $ ‘a düşüyor; bu, Dropbox’ın Plus planından daha ucuz ve iki kat depolama sağlıyor. Ayrıca, Dropbox’tan farklı olarak Sync.com, 500GB’lık bir kişisel plan sunuyor ve bu da onu daha esnek hale getiriyor.

İyi değerin yanı sıra, Sync.com ücretsiz sıfır bilgi şifrelemesi de dahil olmak üzere güçlü bir güvenliğe sahiptir, bu da Dropbox’ın aksine verilerinizi yalnızca siz okuyabileceğiniz anlamına gelir. Sync.com ayrıca, aktarılan dosyaları ortadaki adam saldırıları ve kalan dosyaları korumak için AES 256 bit şifreleme gibi tehditlerden korumak için TLS protokolünü kullanır.

Ayrıca Sync.com’un Kanada’daki konumu, Dropbox’ın ABD’de olduğundan daha fazla tüketici dostu gizlilik yasalarının keyfini çıkarmasına olanak tanır. Bu, dosyalarınızı NSA ve diğer Amerikan alfabe ajanslarından uzak tutar.

Dosya senkronizasyonu Dropbox’lara benzer şekilde çalışır. Sync.com, sync klasörünü kullanmak yerine Sync.com “kasa” adlı bir şeyi kullanmanızı sağlar. Apps Kasası güvenli bir dosya arşivi olarak çalışır.

Senkronizasyon benzer olsa da Sync.com’un aktarım hızları Dropbox’ın hızı kadar değil. Kısmen Sync.com blok düzeyinde kopya kullanmıyor..

Yine de bunun için iyi bir neden var. Sıfır bilgi şifrelemesi ve blok düzeyinde kopyalama birlikte oynatılmaz, çünkü blok düzeyinde kopyalama servisin dosyalarınızı okuyabilmesini gerektirir.

Sync.com Güvenliği

Güvenliği paylaşmak diğer özelliklerin gerisinde kalmaz. Dropbox Professional aboneliğinde olduğu gibi, Sync.com da e-posta yoluyla oluşturabileceğiniz veya gönderebileceğiniz parola korumalı bağlantılar yapmanızı sağlar. Bununla birlikte, bu özelliği ödeme yapan müşterilerle sınırlamaz.

Bununla birlikte, bağlantı bitiş tarihlerini ayarlamak için bir Sync.com Pro aboneliğine ihtiyacınız vardır. Sync.com’un Profesyonel planı, indirme sınırları belirlemenize ve dosya istekleri oluşturmanıza olanak tanır.

Şimdiye kadarki en kullanışlı özellik, sıfır bilgi korumasını paylaşmak istediğiniz herhangi bir bağlantıya genişletme seçeneğidir. Bir paylaşım oluştururken yalnızca “gelişmiş gizlilik” kutusunu işaretlemeniz gerekir.

2. pCloud

pCloud ayrıca en iyi bulut depolama makalemizin de üst sıralarında yer alıyor. Bulut güvenliği sayesinde bu listede yer alıyor, ancak birçok başka özelliği de var.  

pCloud Web Arayüz Dosyaları

pCloud Senkronizasyon Klasörü

pCloud Dosya Paylaşım Bağlantısı

pCloud İndirme Bağlantıları

pCloud Drive İstemcisi

Önceki

Sonraki

pCloud’un ücretsiz planı, Dropbox’tan beş kat daha fazla olan 10 GB depolama alanı sunar. Bununla birlikte, tüm bunları elde etmek için belirli görevleri tamamlamanız gerekecek. Başvurduğunuz her arkadaşınız için 1 GB depolama alanı da ekleyebilirsiniz.

Bundan daha fazla depolama alanına ihtiyacınız varsa, pCloud’un seçebileceğiniz iyi değer planları vardır. Aylık 4.99 $ ‘lık Premium 500GB planı harika bir teklif, ancak yıllık abonelikte ayda sadece 8 $ olan Premium 2TB planı tarafından gölgede bırakılan bir teklif. Dropbox’ın 1 TB planından daha ucuz.

Sync.com’dan farklı olarak sıfır bilgi ücretsiz değildir, ancak bunu herhangi bir plana ayda 3,99 $ karşılığında ekleyebilirsiniz. PCloud’un sizin için çalışacağını düşünüyorsanız, ömür boyu abonelik size uzun vadede tasarruf sağlayacaktır.

Sıfır bilgi eklentisinin yanı sıra, pCloud dosyalarınızı hareketsiz olarak şifrelemek için AES 256 bit ve aktarım sırasında korumak için TLS protokolünü kullanır.

pCloud Sync

pCloud ortak senkronizasyon modelini uygular, ancak pCloud Drive adlı bir özellik de sağlar. PCloud ile depolanan içeriğe, bilgisayarınıza indirmek zorunda kalmadan erişmenizi sağlar.

pCloud, sonraki yüklemeleri hızlandırmak için blok düzeyinde senkronizasyonu kullanır ve müzik için en iyi bulut depolama alanı ve fotoğraflar ve videolar için en iyi bulut depolama alanı için en iyi seçimimizdir.

Dosyaları paylaşmak için bağlantılar oluşturmanız, e-posta ile göndermeniz veya doğrudan sosyal ağlara göndermeniz gerekir. pCloud, parolaları ve son kullanma tarihlerini kullanarak paylaşımları güvence altına almanızı sağlar. Bununla birlikte, Dropbox’ta olduğu gibi, bu özellikleri kullanmak için premium bir plana abone olmanız gerekir. Tüm pCloud vs Dropbox karşılaştırmamızı okuyun.

3. Tresorit

Tresorit, en güvenli bulut depolama hizmetlerinden biridir ve Tresorit ve Dropbox makalemizde daha önce Dropbox ile karşılaştırdığımız hizmettir. Tresorit, özellikle güvenlik özellikleri sayesinde bu makalede en üst sırada yer aldı.

tresorit-vs-dropbox-tresorit-web

Hiç şüphe yok ki Tresorit daha pahalı. En ucuz planı olan Premium, ayda 10,42 $ ve 200GB’lık yetersiz depolama alanı sağlıyor. 2 TB depolama alanı sağlayan Dropbox’ın Profesyonel planıyla eşleşmek için ayda 24 $ ‘lık bir ücret ödemeniz gerekir.

Bununla birlikte, Tresorit, mükemmel güvenlik sağlayarak yüksek fiyatlarını haklı çıkarıyor. Gizliliğinizi korumak için sıfır bilgili şifreleme, dosyalarınızı taşıma sırasında güvenli hale getirmek için TLS protokolü ve dosyalarınızı beklemede kaldırmak için AES 256 bit şifreleme kullanır. Bu güvenlik buzdağının sadece görünen kısmı. Gerisini Tresorit incelememizde detaylı olarak okuyabilirsiniz..

Tresorit Senkronizasyonu

Tresorit, içeriği buluta senkronize etmenizi sağlar, ancak ağ sürücüsü özelliğini de kullanabilirsiniz. Dropbox da dahil olmak üzere diğer bulut depolama hizmetlerinden farklı olarak, Tresorit’in tek bir senkronizasyon klasörü yoktur. Bunun yerine, senkronize etmek istediğiniz her klasör için “hileler” oluşturmanız gerekir. Bu, kullanımı daha karmaşık hale getirir.

Bunun tersi, Dropbox ile yapamayacağınız herhangi bir klasörü senkronize edebilmenizdir. Seçici senkronizasyon da mevcuttur. Bunu sadece tresor’unuzdaki belirli klasörleri senkronize etmek için kullanabilirsiniz.

Tresorit’in hızları testlerimizde yüksekti, ancak blok düzeyinde senkronizasyon mevcut değil. Tresorit ayrıca verimlilik özelliklerinden yoksundur, çünkü Sync.com gibi özel şifreleme kullanır.

Bir son kullanma tarihi, şifre veya erişim limiti belirleyerek koruyabileceğiniz bir bağlantı kullanarak dosya paylaşabilirsiniz. Çok fazla paylaşımda bulunursanız, paylaşımlarınıza genel bir bakış için “bağlantılar” görünümünü kullanabilirsiniz. Benzer şekilde “kişiler” görünümü, paylaştığınız kişileri gösterir. Bununla birlikte, Dropbox ile yapabileceğiniz gibi yükleme bağlantıları oluşturmanın bir yolu yoktur..

4. Kutu

kutu-iş-anasayfa

Box, işletmeler için bir bulut depolama hizmeti ve daha iyi veri ve kullanıcı rolü yönetimi seçenekleri arayan insanlar için iyi bir alternatiftir. Dropbox’ta gördüğümüz birçok çan ve ıslık sunuyor. Ancak kullanılabilirliğin acı çektiğini düşünüyoruz: çok fazla seçenek ihtiyacınız olanı bulmanızı şaşırtabilir. 

Bununla birlikte, 256-AES ile şifreleme birinci sınıftır, böylece dosyalar meraklı gözlerden veya rakiplerden güvende olursunuz. 

5. MEGA

MEGA çok fazla ücretsiz depolama alanı verirdi, ancak o zamandan beri birkaç ay sonra çoğunu ortadan kaldırmaya başladı. Bununla ilgili ayrıntıları MEGA incelememizde okuyabilirsiniz. Listemizdeki önceki servisler gibi sıfır bilgili şifreleme sunar.

MEGA-Ana-2018

Ücretsiz plan, 15 GB depolama alanı ve sonunda süresi dolan başka bir 35 GB depolama alanı sağlar. Sadece sınırlı bir süre için geri alabilirsiniz. Yine de, 15GB, Dropbox’ın sunduğundan çok daha fazlası. Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, MEGA’nın seçim yapabileceğiniz dört kişisel planı vardır.

Bunlardan, Pro I planı en iyi değere sahiptir, çünkü ayda 11,38 $ için 1 TB depolama alanı sunar. Bu Dropbox ve listemizdeki önceki girişlerden daha pahalı. MEGA’yı dikkate almanın tek nedeni, 1 TB’tan az depolama alanına ve ücretsiz sıfır bilgi şifrelemesine ihtiyacınız olması.

MEGA ile sıfır bilgi şifrelemesi zorunludur. Dosya paylaşımı için de kullanılır. Daha güvenli olması dışında şifre koruması gibi çalışır. Hareketsiz şifreleme düzeyi AES 128 bittir ve TLS protokolü dosyalarınızı aktarım sırasında korur.

MEGA Senkronizasyonu

MEGA’nın senkronizasyonu Dropbox’ınki kadar zarif değil, ancak karmaşıklığı önemsemezseniz işi hallediyor. Bunun kapak tarafı, Dropbox’tan farklı olarak, herhangi bir klasörü senkronize edebilirsiniz.

Birçok kullanıcı yavaş ve kararsız aktarım hızları bildirir. Ayrıca, MEGA hızlandırmak için blok düzeyinde kopyalama kullanmaz. Ayrıca Dropbox’ın sahip olduğu verimlilik entegrasyonlarından yoksundur.

Bağlantı oluşturan veya e-posta ile gönderme yapan dosyaları paylaşabilirsiniz. Dropbox’ta olduğu gibi, bir şifre veya son kullanma tarihi belirlemek premium abonelik gerektirir, ancak bu durumda en ucuz plana sahip olursunuz. Ayrıca başkalarını sizinle paylaşmaya davet edebilirsiniz ve bu paylaşımları bir bakışta gösteren bir sayfa vardır. Daha fazla bilgi için Dropbox vs MEGA parçamızı okuyun.

6. OneDrive

Microsoft OneDrive bu liste için bariz bir seçimdir, ancak Dropbox’ın bazı zayıf yönlerini paylaşır.

Ücretsiz planı sadece 5GB sunuyor, ancak bu hala Dropbox’ı geçiyor. Daha fazla bilgi için, üç premium plandan birine kaydolmanız gerekir.

OneDrive Web Arayüz Dosyaları

OneDrive Senkronizasyon Klasörü Kaydırıcısı

OneDrive Uygulama Başlatıcı

OneDrive Bağlantı Dosya Paylaşımı Oluştur

OneDrive Kelime Çevrimiçi

Önceki

Sonraki

50 GB’lık plan ayda sadece 1,99 ABD doları için iyi bir seçenektir, ancak diğer iki plan en yüksek değeri sunar. Office 365 Bireysel, ayda 6.99 dolar veya yılda 69.99 dolar karşılığında 1 TB depolama alanı sağlar. Daha da iyisi, Office 365 Home altı kullanıcı için ayda yalnızca 9,99 ABD doları veya yılda 99,99 ABD doları tutarında 6 TB depolama alanı sunar. Her iki planın da Dropbox’ın 1 TB planından daha iyi fiyatları var.

Dropbox gibi, sıfır bilgi şifrelemesi de yok. Bununla birlikte, OneDrive her dosyayı AES 256 bit şifreleme kullanarak şifreler ve aktarım sırasında saldırıları önlemek için TLS protokolünü kullanır.

OneDrive Senkronizasyonu

OneDrive, Dropbox tarafından geliştirilen standart senkronizasyon modelini kullanır. Belirli klasörleri de senkronize etmenize izin vermez. Yalnızca yararlı olmayan ortak klasörler listesinden seçim yapabilirsiniz. Seçici senkronizasyon var, ancak Dropbox’ın akıllı senkronizasyonu kadar kullanışlı değil.

OneDrive’ın aktarım hızları, dosyalarınızı hızlı bir şekilde senkronize etmenizi sağlar ve blok düzeyinde senkronizasyon ile daha da hızlı hale getirir.

OneDrive’ın not alma uygulaması vardır ve Office Online ve diğer birçok Microsoft uygulamasıyla entegre olur, OneNote incelememizde bununla ilgili her şeyi okuyun. Bu, Dropbox’ın verimlilik özelliklerinden geçiş yapmayı kolaylaştırır.

Dosyaları paylaşmak için bir bağlantı oluşturabilir, e-posta ile gönderebilir veya Facebook, Twitter, Linkedin veya Sina Weibo gibi sosyal ağlara gönderebilirsiniz. Her durumda, şifreleri ayarlayarak veya son kullanma tarihleri ​​ekleyerek bağlantılarınızı düzenlemeyi etkinleştirebilir ve koruyabilirsiniz. Ayrıca, başkalarıyla neler paylaştığınızı gösteren bir “paylaşılan” sayfa da vardır.

7. Google Drive

Dropbox’ın popülaritesinden bahsettik, ancak bir milyara yakın kullanıcıyla Google Drive daha da popüler.

Google Drive, fotoğrafları 16 megapiksele sıkıştırılmış olarak kaydederseniz 15 GB ücretsiz depolama alanı ve sınırsız depolama alanı sunar. Ücretsiz planın yanı sıra Google’ın altı ücretli plandan oluşan esnek bir dizisi var.

Google Drive Web Arayüzü

Google Drive Senkronizasyon Klasörü

Google Drive Google Dokümanlar

Google Drive Bağlantı Oluştur

Google Drive Ağ Ayarları

Önceki

Sonraki

İlk iki plan size ayda 2 dolar ve 3 dolar karşılığında 100 GB ve 200 GB alır. Çok fazla depolama alanına ihtiyacınız yoksa ve Dropbox benzerlerini sunmuyorsa iyi bir seçenektir. Daha fazlası için, en iyi seçenek, aylık 9,99 ABD doları veya yıllık 99,99 ABD doları olan 2 TB’lık plan. Dropbox Plus’ın fiyatı aynı, ancak Google’ın planı iki kat daha fazla depolama alanı sağlıyor.

Dosyalarınız depodayken Google Drive, dosyaları AES 128 bit şifreleme kullanarak şifreler. PRISM projesine bağlandıktan sonra bunu yapmaya başladı. Google, içeriğinizi taradığını itiraf eder. Gizlilik politikası, özelleştirilmiş arama sonuçları, uyarlanmış reklamcılık, spam ve kötü amaçlı yazılım tespitini sağladığını söylüyor. TLS protokolü aktarılan dosyaları korur.

Google Drive’ın masaüstü istemcisi ortak senkronizasyon modelini takip eder, ancak sürekli bir yedekleme seçeneğiyle zenginleştirir. İstemciyi, buluttaki belirli klasörleri ve herhangi bir klasörü buluta senkronize etmek için de kullanabilirsiniz. Ancak, Google Drive incelememiz için test ettiğimizde müşteri bir hıçkırık yaptı ve üzerindeki bazı eski yorumlar zayıf senkronizasyondan şikayet ediyor.

Google Drive Senkronizasyonu

Google Drive’ın yüksek senkronizasyon hızları vardır, ancak blok düzeyinde kopya yoktur, bu nedenle sonraki yüklemelerde hızlanmayacaksınız.

Google Drive’ın üretkenlik özellikleri arasında Google’ın ofis paketi, Takvim, Keep ve daha pek çok özellik bulunur. Tescilli uygulamaların yanı sıra Google, birçok üçüncü taraf uygulamasıyla entegre olur. Özelliklerin miktarı Dropbox’ın setinden daha fazla.

Dosyaları paylaşmak için bir bağlantı oluşturmanız ve kopyalayıp yapıştırmanız veya e-postayla göndermeniz gerekir. Ayrıca doğrudan Facebook veya Twitter’a da gönderebilirsiniz. Paylaştığınız kişiler, belirlediğiniz izinlere bağlı olarak görüntüleyebilir, yorum yapabilir veya düzenleyebilir. Kimin bağlantıya erişimi olduğunu gösteren bir tablo var.

Bir şifre ayarlayamaz, yükleme bağlantıları gönderemez veya indirme sayısını sınırlandıramazsınız. Yapabileceğiniz, paylaştığınız her kişi için bir son kullanma tarihi belirlemektir. Başkalarının sizinle neler paylaştığını görmek için “benimle paylaşılanlar” klasörünü açın.

8. Amazon Sürücüsü

Amazon Drive, en iyi bulut depolama incelemelerimizin en üstünde değil, ancak bu listeyi yapmasına yardımcı olan mükemmel bir değere sahip.

Hizmeti test etmek isterseniz, size 5 GB depolama alanı sağlayan ücretsiz plana kaydolabilirsiniz. Çok fazla değil, ama yine de Dropbox’ın sunduğundan daha fazlası. Amazon Drive, sınırsız fotoğraf depolama ile anlaşmayı tatlandırıyor.

Bu Google Drive’a benzer, ancak benzerlikler burada bitmiyor. Amazon Drive’ın esnek bir abonelik şeması da var. Dropbox’ı değil, Google Drive’ı yenen 13 plan sunuyor. Oranları da adil.

100 GB’lık plan ayda sadece 1 ABD dolarıdır ve bu da çok fazla depolama alanına ihtiyaç duymayan kullanıcılar için mükemmeldir. Aylık 5 $ için 1 TB depolama alanı elde edersiniz. Bu anlaşma, planların çoğunu 10 doların altında atıyor. Ayda 10 ABD doları tutarında Amazon Drive, Dropbox’ın teklifini yenen 2 TB depolama alanı sağlıyor.

Mükemmel değerin karşılığı, hareketsiz şifreleme eksikliğidir. Bu kaçınmak istediğiniz bir şeyse, dosyalarınızı Amazon Drive’a yüklemeden önce şifrelemek için Boxcryptor’ı kullanabilirsiniz. Bu konuda daha fazla bilgiyi Boxcryptor incelememizde okuyabilirsiniz.

Amazon Drive Sync

Amazon Drive, blok düzeyinde senkronizasyon özelliklerinin yanı sıra ortak senkronizasyon modelini kullanır ve seçici senkronizasyon gerçekleştirmenizi sağlar. Yine de hiçbir klasör senkronize edilemez.

Amazon’un dünya genelinde veri merkezleri vardır, bu nedenle Amazon Drive’ın senkronizasyon hızlarının yüksek olması şaşırtıcı değildir. Amazon Drive incelememizde ne kadar hızlı olduğunu görebilirsiniz.

Dropbox’ın aksine, Amazon Drive verimlilik özelliklerinden yoksundur. Dosyalarınızı yükledikten sonra, temel paylaşım özelliklerini kullanarak paylaşabilirsiniz. Bir bağlantı oluşturabilir, e-postayla gönderebilir veya dosyalarınızı doğrudan Facebook veya Twitter’da paylaşabilirsiniz.

Neleri paylaştığınıza dikkat edin, çünkü bağlantıları şifre ile koruyamaz veya bunlara erişim son kullanma tarihleri ​​koyamazsınız. Yapabileceğiniz tek şey “paylaşılan” sekmesine gidip belirli bağlantılar için paylaşmayı durdurmak. Dropbox, paylaşım koruma özelliklerini kullanmak için daha fazla ödeme yapmanızı sağlar, ancak en azından kullanılabilirler.

9. Koofr

Koofr, çok fazla depolama alanı sunmayan, ancak bunun yetenekli bir hizmet olmadığı anlamına gelmeyen Slovenya merkezli bir hizmettir.

İlginç bir şekilde, Koofr’in ücretsiz planı, Dropbox’ın planıyla aynı miktarda alan sağlar. Yine de fiyatlandırma benzerlikleri sona eriyor, çünkü Koofr’un 1 TB’tan daha az alan sunan birkaç planı var. Onlar da pahalı değil, bu da fazla ödeme yapmak istemiyorsanız iyi. 100 GB için ayda 2,28 dolar, 250 GB’lık plan aylık 4,55 dolar..

koofr paylaşım-with-insanlar

Google Drive veya Amazon Drive’a abone olarak planlarınız çok daha fazlasını elde ettiğiniz düşünülürse planlar iyi değerler değildir. 1 TB planı ayrıca Dropbox’ın benzerlerinden daha pahalıdır. Koofr’un Dropbox’tan daha fazla parladığı yer güvenlik ve gizliliktir.

Koofr Güvenliği

Koofr, aktarılan dosyalarınızı korumak için SSL / TLS protokolünü ve bekleyen dosyalarınızı karıştırmak için AES 256 bit şifrelemeyi kullanır. Dropbox gibi, sıfır bilgi şifrelemesi sağlamaz, ancak meta verilerinizi çıkarmaz veya gizlilik politikasında şüpheli hükümler içermez.

Ayrıca Dropbox gibi, Koofr hiçbir klasörü senkronize etmenize izin vermez, ancak seçici senkronizasyon kullanılabilir. Bununla birlikte, kullanmak için bir premium plana abone olmanız gerekir. Koofr ayrıca bir ağ sürücüsü seçeneğine sahiptir.

Senkronizasyon hızları testimizde yüksekti. Bununla birlikte, Koofr, Dropbox hakkında söylenemeyen blok düzeyinde senkronizasyondan yoksundur. Koofr ayrıca verimlilik özelliklerinden yoksundur.

Paylaşma, bir bağlantıyı e-postayla göndermenize, kopyalayıp yapıştırmanıza veya doğrudan Facebook, Twitter, Reddit veya Tumblr’da paylaşmanıza olanak tanır. Sosyal ağlarda paylaşırken bağlantıları şifre ile koruyamazsınız, ancak başka şekilde yapabilirsiniz. Bağlantıların süresinin dolmasını sağlama seçeneği de vardır. Dropbox da dahil olmak üzere birçok hizmetin aksine, Koofr bu içerik kontrol özelliklerini ücretsiz kullanıcılar için bile sağlar.

10. SpiderOak ONE

SpiderOak One, Dropbox alternatifi olarak nitelendirilir çünkü bulut yedeklemesine ek olarak güvenli bulut depolama alanı sunar. İkisi arasındaki farkın ne olduğundan emin değilseniz, açıklama makalemizi okuyun.

SpiderOak ONE ücretsiz bir plan sunmaz, bu nedenle bu konuda Dropbox’tan daha iyi değildir. Bununla birlikte, çevrimiçi yedekleme hizmetleri için ücretsiz bir plan yaygın değildir. SpiderOak ONE’un planları da pahalıdır. Dropbox’ın 1 TB’lik planı, SpiderOak ONE’un 400 GB’lık aylık 11 dolarlık planına kıyasla aylık 9,99 dolar.

SpiderOakONE-DesktopDashboard-Slider1

SpiderOakONE-Yedekleme-Files-slider2

SpiderOakONE-İndir-Dosya-slider3

SpiderOak Kovan Eşitleme Klasörü

SpiderOakONE Web Arayüzü Kovanı

Önceki

Sonraki

Yine de 2 TB planlarına ulaştığımızda işler SpiderOak ONE’un lehine dönüyor. Planı aylık 14 $, Dropbox’lar ise 19.99 $. Bununla birlikte, daha az depolama alanına ihtiyaç duyan kullanıcılar Dropbox’ı daha cazip bir anlaşma olarak bulacaklar. Ayrıca, yalnızca bulut depolama alanı arıyorsanız, muhtemelen SpiderOak ONE’u Dropbox’a uygun bir alternatif olarak görmüyorsunuz.

SpiderOak ONE Güvenliği

Öte yandan, depolama ve yedeklemeye ihtiyacınız varsa, SpiderOak ONE harika bir melezdir. Ayrıca, dosyalarınızı bilgisayarınızdan ayrılmadan önce şifrelemek için AES 256 bit ile özel şifreleme kullandığından da güvenlidir. SSL protokolü, aktarılan dosyaları korur.

Özel şifrelemenin yanı sıra, SpiderOak ONE dosya meta verilerinizin merkezi veritabanını bile tutmaz. Güvenliği hakkında daha fazla bilgi için SpiderOak ONE incelememizi okuyun.

SpiderOak ONE, “kovan” olarak adlandırdığı bir senkronizasyon klasörü yükler; bu, diğer herhangi bir senkronizasyon klasörü gibi çalışır. Senkronize edilecek dosyaları seçmek için seçici senkronizasyonu kullanamazsınız ve herhangi bir klasörü senkronize edemezsiniz. Daha fazla ayrıntı için SpiderOak ONE kılavuzumuza göz atın. Arayüzde gezinmenize yardımcı olur.

Herhangi bir dosyaya paylaşım bağlantısı oluşturabilirsiniz, ancak süresi üç gün sonra otomatik olarak dolar. Bir şifre de belirtemezsiniz. “ShareRoom” özelliği, klasörleri paylaşmanıza ve paylaşımları bir parola ile korumanıza olanak tanır. ShareRooms’a yerleştirilen dosyaların özel şifrelemeden yararlanamayacağını unutmayın.

11. Kimlik

SpiderOak ONE gibi, IDrive da yedekleme ve senkronizasyon alanı sunan bir hizmettir. Ayrıca en iyi çevrimiçi yedekleme karşılaştırmamızın en üstünde yer alır. Karma bir çözüm arıyorsanız, bu bir yarışmacıdır ve SpiderOak ONE ve Dropbox’tan da daha ucuzdur.

Şaşırtıcı bir şekilde, 5GB’lık ücretsiz bir planı var. Premium planlar 2 TB veya 5 TB yedekleme alanı ve aynı miktarda senkronizasyon alanı sağlar. Yıl için önceden ödeme yapmak zorundasınız, ancak fiyatlar rekabetçi. 2 TB’lık plan ayda 4.34 $ ‘a, 5 TB’lık plan ise ayda 6.22 $’ a iniyor. İki yıl boyunca peşin ödeme yaparsanız indirim alırsınız.

İDrive-Client-Yedekleme-Slider1

İDrive-Client-Restore-slider2

IDrive İstemcisiVerileri Zamanlayıcı-slider3

IDrive İstemcisiVerileri Sync-slider4

IDrive İstemcisiVerileri Disk-Görüntü-Slider5

Önceki

Sonraki

IDrive, AES 256 bit kullanır ve kaydolduğunuzda özel şifrelemeyi etkinleştirebilirsiniz. IDrive incelememizden IDrive’ın güvenliği hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

IDrive Senkronizasyonu

Senkronizasyonu açtığınızda, IDrive bilgisayarınızda senkronizasyon için bir klasör oluşturur. Standart bir senkronizasyon klasörü gibi çalışır. Seçici senkronizasyonu kullanabilirsiniz, ancak ek klasörleri senkronize etmenin bir yolu yoktur.

Web istemcisini kullanarak kişileri paylaşmaya davet edebilirsiniz. Ayrıca, her paylaşım için izin düzeyini belirtmenize olanak tanır, ancak bir şifre veya son kullanma tarihi belirlemenin bir yolu yoktur. Yine de başkalarıyla neler paylaştığınızı ve başkalarının sizinle neler paylaştığını kontrol edebilirsiniz..

Dropbox’ı İyi Yapan Nedir?

Başka bir hizmeti neyin daha iyi hale getirdiğini belirleyebilmemiz için Dropbox’ın neler yaptığını inceleyeceğiz.

Dropbox, güçlü senkronizasyon ve paylaşım özellikleri, özellik seti ve iyi kullanıcı deneyimi nedeniyle popülerdir. Ayrıca bulut hizmetleri tarafından yaygın olarak kullanılan senkronizasyon modelinin icat edildiği yerdir. Dropbox incelememizde bu kategoriler hakkında uzun süre konuşuyoruz.

Ortak senkronizasyon modelinin merkezi noktası senkronizasyon klasörüdür. Senkronizasyon klasörü diğer herhangi bir klasör gibi çalışır, ancak içine koyduğunuz her şey bulutla senkronize edilir ve bulutta bulunan her şey buluttan kullanılabilir. Dropbox, akıllı senkronizasyon özelliğiyle bu konsepti geliştirir ve bu nedenle senkronizasyon için en iyi bulut depolama alanıdır.

Akıllı eşitleme, bulut dosyalarınıza önce bilgisayarınıza eşitlemeden erişmenizi sağlar. Bunun dezavantajı, çevrimdışıyken dosyalarınıza erişemeyeceksiniz. Dropbox’ın senkronizasyon modeliyle ilgili bir sorun, senkronizasyon klasörü dışındaki klasörlerin senkronize edilememesidir.

Rekabetin çoğu aynı modeli kullanıyor, ancak sadece bazıları bunu da uyguluyor. Dropbox’ın senkronizasyon yeteneklerini en doğrudan iki rakibi olan Google Drive ve Microsoft OneDrive ile karşılaştırabilirsiniz ve en azından blok düzeyinde senkronizasyonu sayesinde bulut depolama alanına kopyalanmış dosyalarda yapılan değişiklikleri senkronize etme söz konusu olduğunda her ikisinden de daha iyi sonuç verir.

Dropbox Paylaşımı

Dropbox ayrıca güçlü içerik paylaşma özelliklerine sahiptir. Bağlantıları web istemcisini kullanarak paylaşabilir veya e-posta ile gönderebilirsiniz. Dropbox, bir şifre veya son kullanma tarihi belirleyerek, indirmeleri devre dışı bırakarak veya yalnızca belirli kişilere erişim vererek bağlantıları korumanıza olanak tanır. Ancak bunları doğrudan sosyal ağlara gönderemezsiniz.

Paylaşım için içerik kontrol seçeneklerinin, en ucuz planı olmayan Dropbox’ın Profesyonel planına ayrıldığını unutmayın. Bir sonraki bölümde bunun hakkında daha fazla konuşacağız.

Özel bir sayfada başkalarıyla neler paylaştığınızı görebilirsiniz. Başkalarını sizinle paylaşmaya davet etmek istiyorsanız, “dosya isteği” özelliğini kullanabilirsiniz.

Bunun da ötesinde, Dropbox, Word, Excel ve PowerPoint belgelerini Dropbox web arayüzünden düzenlemenizi sağlayan Microsoft Office Online ile entegre olur. Ayrıca, Dropbox, Dropbox Paper incelememizde keşfettiğimiz notları ve daha fazlasını yapmanızı sağlayan Dropbox Paper adlı kullanışlı bir not alma uygulamasına sahiptir..

Dropbox’ta çok fazla dosyanız varsa ve bunlar arasında arama yapmanız gerekiyorsa, bunu tam metin aramasıyla yapabilirsiniz. Arama, bulut depolama hizmetleri arasında alışılmadık bir özellik olan mobil uygulama ile taranan belgeleri içerir. Dropbox, bir belgeyi taramak ve .pdf veya .jpeg dosyası olarak buluta yüklemek için kullanmanıza olanak tanır.

Dropbox Hakkında Neler İyi Değil?

Dropbox en popüler bulut depolama hizmetlerinden biridir, ancak diğerleri de vardır. Birçoğu her kategoride Dropbox’tan daha iyi değil, ancak bir veya iki önemli alanda yenebilirler. Bunun sizin için ne kadar önemli olduğu bulut depolama önceliklerinize bağlıdır. Dropbox’ı bunlarda yenerse gemiyi terk etmeniz yeterli olabilir.

Dropbox Güvenliği

Dropbox, başladığından beri güvenlikle çalkantılı bir geçmişe sahip. En büyük ve en çok konuşulan ihlal, 68 milyondan fazla Dropbox kullanıcısından 2012 e-posta ve şifre hırsızlığıdır.

Çalınan parolaların yaklaşık yarısı bcrypt kullanılarak karma hale getirildi, bu da okunamaz hale getirmelidir. Diğer yarısı SHA-1 adı verilen çok daha zayıf bir algoritma kullanılarak karıştırıldı. Daha da kötüsü, Dropbox’ın çalınan bu kimlik bilgilerinden bazılarının çevrimiçi olarak satışa çıktığı 2016 yılına kadar hack’in kapsamını açıklamaması.

Dropbox’ın kontrolü sıkılaştırdığı ve tekrarlanmasını önlemek için 2012’den bu yana şifre karma algoritmalarını birçok kez değiştirdiği bildirildi. Beklemedeki dosyalarınızı korumak için AES 256 bit ve dosyalarınızı taşıma sırasında korumak için AES 128 bit ile TLS protokolü kullanır. Yine de, dizine ekleme için meta verileri ayıklamak ve ardından yeniden şifrelemek için bulutta olduktan sonra verilerinizin şifresini çözer.

Aşağıdaki listede bunu yapmayan birkaç güvenli alternatif bulacaksınız.

Dropbox Gizliliği

Sorunlu güvenliğin yanı sıra, Dropbox’ın gizliliği bir endişe kaynağıdır. Dropbox, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın PRISM projesine katıldı. PRISM teröristleri bulmak için tasarlanmış bir gözetim programıdır. Bununla birlikte, NSA, ABD Vatanseverlik Yasası’nın etkileri sayesinde herkesten veri topluyor.

Dropbox, ABD Dijital Binyıl Telif Hakkı Yasası’nın rehberliğinde belirli dosyaların paylaşılmasını engelleyebilir ve engelleyecektir. Dropbox bunu yapmak için bulut depolama dosyalarınızı taramaz, ancak paylaştığınızda içeriğinize bakar, ki bu o kadar da kötü değildir. Bununla birlikte, birkaç bulut depolama hizmeti sıfır bilgi dosya paylaşımı sağlar ve bu da.

Ayrıca, önereceğimiz bazı hizmetler ABD’den daha gizlilik dostu konumlardadır, bununla ilgilidir, çünkü internet servis sağlayıcılarının yasal olarak kullanıcı verilerini gözetlemesine ve tüketicilere devre dışı bırakma fırsatı vermeden üçüncü taraflara satmasına izin verilir..

Bir yan not olarak, gizliliğinize değer veriyorsanız, gizliliğinizi korumak için ücretsiz araçlar seçimimize ve en iyi VPN hizmetleri topluluğumuza göz atın.

Dropbox Ücretsiz Plan ve Fiyatlandırma

Bazı hizmetlerden farklı olarak, Dropbox size ücretsiz planında çalışmanız için yalnızca 2GB verir, bu da yüksek çözünürlüklü fotoğraf ve videolar depolamanız gerektiğinde yeterli olmaz.

Premium planlar çok daha iyi değil çünkü pahalılar. Dropbox’ın en ucuz planı, ayda 9.99 dolara veya yılda 99 dolara mal olan ve 1 TB depolama alanı sağlayan Plus. Bir sonraki plan, size aylık 19,99 $ veya yıl için ödeme yaparsanız ayda 16,58 $ karşılığında 2 TB depolama alanı sağlayan Profesyonel’dir. Ayrıca, paylaşımlarınızı koruyan özellikler sunar.

Son düşünceler

Sync.com, rekabetçi planları, sıfır bilgi şifrelemesi dahil güçlü güvenlik, yetenekli paylaşım özellikleri ve Kanada gizlilik yasalarına bağlılık sayesinde listenin en başında yer almaktadır. Seçimlerin geri kalanı da iyi adaylar, çoğu kriterlerimizde Dropbox’tan daha yüksek sıralananlar daha iyi. Geri kalanlar en azından Dropbox’tan daha iyi bir şey yapar.

Sondaki hizmetler belirli durumlarda iyi alternatiflerdir. Örneğin, güvenliği vurgulamak istiyorsanız Tresorit size uygun olabilir, oysa SpiderOak ONE ve IDrive hibrit bir çözüm kullanmak isteyenler için en iyisidir.

Yine de, bir veya iki hizmeti kaçırmış olabiliriz, bu yüzden aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Hangi hizmet sizi en çok ilgilendiriyor? Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me