Bir .pdf dosyasını düzenlemek zor olabilir. Bilgileri hızlı bir şekilde derlemek ve yayınlamak için harika bir yol olsa da, kutunun dışında düzenleyebileceğiniz bir dosya biçimi değildir. Microsoft Office belgesinden farklı olarak, düzenleme için tasarlanmamış bir .pdf dosyasıdır, bu nedenle içeriği değiştirmek için doğru araçlara ihtiyacınız vardır.


İnternette hızlı bir arama yapmak, .pdf belgeleri için birçok düzenleme seçeneği gösterecektir. Bazıları oldukça pahalıdır, ancak ucuz veya ücretsiz editörler yalnızca temel özellikler sunar ve dosyaları doğru bir şekilde dönüştürmez. Birçoğu .pdf içindeki metni veya grafikleri düzenleyemez, ancak yapışkan not stili notlar veya dosya içeriğinin üzerindeki metin kutuları ve çizgiler kullanarak yorum eklemenize izin verir.

Bazı düzenleyiciler tarayıcınızda çalışır, ancak masaüstü meslektaşları kadar çok özelliği yoktur. Ayrıca, dosyalarınızı internete açığa çıkarırlar, bu da özellikle gizli veya hassas içerik barındırıyorsa endişe kaynağı olabilir. Ekstra güvenlik için bağlantınızı şifrelemek üzere bir VPN kullanabilirsiniz..

İyi bir .pdf editörü, belgeyi taşımanıza, değiştirmenize, silmenize ve içerik eklemenize olanak tanır. Aynı zamanda, eşit derecede iyi bir aracı olmadıkça başka hiç kimsenin bunları değiştiremeyeceği şekilde düzenlemelerinizi koruyacaktır..

Temel teknikler tüm .pdf editörlerinde benzerdir, ancak ara yüzleri farklıdır. Yine de aynı .pdf belgesini birden fazla araçta işleyebilirsiniz. Örneğin, metni düzenlemek için birini, formları düzenlemek, görüntüleri güncellemek veya sayfaları kaldırmak için başka birini kullanabilirsiniz. 

PDF Nasıl Düzenlenir

Varsayılan olarak, .pdf belgeleri Adobe Acrobat’ta açılır. Dosyayı doğrudan Acrobat programından düzenlemek istiyorsanız, nasıl yapılacağı aşağıda açıklanmıştır:

  1. Adobe Acrobat’ı aç
  2. “Dosya” yı ve ardından “aç…” ı seçin
  3. Belge penceresinden .pdf dosyanızı seçin ve “aç” ı tıklayın
  4. Sağdaki araç çubuğunda “PDF’yi düzenle” yi tıklayın. Acrobat ile metin düzenleyebilir, değiştirebilir veya ekleyebilir, yazım hatalarını düzeltebilir, hizalamaları ayarlayabilir, yazı tiplerini ve yazı tipi boyutlarını değiştirebilir, üst simge veya abonelik ekleyebilir ve paragrafları veya metni yeniden boyutlandırabilirsiniz
  5. Düzenlemek istediğiniz metni bulun ve imlecinizi üzerine getirin
  6. Sağdaki araç çubuğunun üst kısmında, metninizi düzenlemek için “biçimlendir” i tıklayın. Görüntüler için imleci düzenlemek istediğiniz görüntünün üzerine getirin ve sağ araç çubuğundaki “nesneler” seçeneğini tıklayın

Not: Bu adımlar Acrobat X ve XI için geçerlidir. Eski Acrobat ürünleri, gezinme çubuğunuzun sağ üst tarafındaki “araçlar” seçeneğini kullanmanızı ve ardından “metni düzenle” yi seçmenizi gerektirir & Görüntüler.”

En İyi PDF Editörleri

Önemli değişiklikler yapmanız gerektiğinde .pdf belgelerini düzenlemek için kullanabileceğiniz üç seçenek sunacağız ve Adobe Acrobat ile başlayarak bunları tek tek ele alacağız..

Adobe Acrobat DC

Adobe Acrobat DC, bir .pdf düzenleyicisidir. Bir tıklama veya dokunma ile paragraf ekleyebilir, yazım hatalarını düzeltebilir, sayfaları yeniden düzenleyebilir ve hatta fotoğrafları kırpabilir veya değiştirebilirsiniz.

Bir sayfaya metin eklediğinizde paragrafları otomatik olarak ayarlayan ve madde işaretli listelere satır eklediğinizde biçimi ayarlayan tam sayfa düzenleme araçları vardır. Otomatik yazım denetimi, düzenlemelerinizin doğru olduğundan emin olurken, “bul ve değiştir” aracı, güncellemeniz gereken bir kelime öbeğinin veya tarihin her örneğini düzeltir.

Başka hiçbir uygulamanın sunmadığı bir başka şık özellik, taranan görüntülerdeki yazı tiplerini eşleştirme yeteneğidir. Bunu optik karakter tanıma kullanarak yapar ve bulduğu karakterlerden bir yazı tipi oluşturur. Bu şekilde, yazı tipinin kaç yaşında olduğuna bakılmaksızın, aynı yazı tipini kullanarak taranan görüntülerdeki metni düzenleyebilirsiniz.

Acrobat Reader mobil uygulaması sayesinde .pdf dosyanızı bir iPad’den düzenleyebilir ve uzaktan çalışmanın avantajlarından yararlanabilirsiniz. Acrobat DC’nin güçlü özelliklerini denemek istiyorsanız yedi günlük ücretsiz bir deneme sürümü mevcuttur, ancak aksi takdirde faturalandırılacağınız için sona ermeden önce iptal ettiğinizden emin olun..

Pahalı olmasına rağmen, Acrobat DC’nin özelliklerini yenmek zordur. Adobe, fotoğraf düzenleme pazarının sahibidir ve bu sizi ilgilendirirse, en iyi fotoğraf düzenleme yazılım kılavuzumuz en iyi seçenekleri sıralar. Yine de, daha ucuz seçeneklerden iyi sonuçlar alabilirsiniz, çünkü temel teknikler tüm .pdf editörlerinde benzerdir.

Microsoft Word

Acrobat DC’yi karşılayamıyorsanız, .pdf dosyanızı düzenlemek için Microsoft Word’ü kullanabilirsiniz. Microsoft Word 2013, 2016 veya 2019’a sahipseniz, .pdf dosyanızı programda açabilir ve düzenlenebilir bir Word belgesine dönüştürebilirsiniz.. 

Değişiklik yaptıktan sonra, dokümanı tekrar .pdf dosyası olarak kaydedebilirsiniz.

PDF Dönüştürücü Nasıl Kullanılır

Bir .pdf dönüştürücü, içeriğini düzenleyebilmeniz için .pdf dosyalarını farklı ama düzenlenebilir biçimlere dönüştürmenize yardımcı olur. Bu, belgenin artık bir .pdf olmayacağı, ancak Microsoft Word gibi belge düzenleme programlarında açılacağı anlamına gelir.

Bir .pdf editörü kullanmakla karşılaştırıldığında, bir dönüştürücü daha rahat ve tanıdıktır ve size zaman ve emek tasarrufu sağlar. Metin veya görüntüleri değiştirmenin veya çıkarmanın en kolay yolu, .pdf dosyasını bir Word belgesine dönüştürmek ve sonra tercih ettiğiniz ofis yazılımıyla açmaktır..

Orijinal biçimlendirmeyi korurken birkaç program işi yapabilir. Yine de hepsi aynı değil, çünkü bazıları diğerlerinden daha doğru sonuçlar veriyor.

Acrobat DC aboneliğine sahip olamayabilirsiniz ve muhtemelen Microsoft Word 2013, 2016 veya 2019’a sahip olmayabilirsiniz. Çevrimiçi .pdf editörleri her zaman kullanılabilir ve bazıları ücretsizdir.. 

En iyi ücretsiz .pdf dönüştürücülerinden biri Smallpdf. Yalnızca .pdf dosyanızı farklı, düzenlenebilir bir biçime dönüştürmekle kalmaz, aynı zamanda belgenize metin veya resim eklemenizi sağlar. .Pdf dosyanızı düzenlemek için Smallpdf kullanmak için atabileceğiniz adımlar şunlardır.

.Pdf belgenizi Smallpdf ile düzenlemenin iki yolu vardır: düzenlenebilir bir Word belgesine dönüştürmek ve sonra değişikliklerinizi yapmak veya dosyayı çevrimiçi düzenlemek.

PDF’yi Word Belgesine Dönüştürmek için Smallpdf Nasıl Kullanılır

Smallpdf web sitesine gidin ve yapmak istediğiniz dönüşüm türünü seçin. Bu durumda, “PDF to Word” seçeneğini tıklayın.

smallpdf-edit-pdf-convert-pdf-word

Word’e dönüştürmek istediğiniz .pdf belgesini yükleyin.

smallpdf-edit-pdf-convert-pdf-word-yükleme

Dönüştürme işleminin tamamlanmasını bekleyin.

Dosyanın bir Word belgesine dönüştürüldüğüne dair bir uyarı alırsınız. Düzenlenebilir Word belgesini indirebilir, başkalarıyla paylaşmak isterseniz Gmail aracılığıyla bir bağlantı olarak gönderebilir veya daha sonra düzenlemek üzere Dropbox’a veya Google Drive’a kaydedebilirsiniz.

Word belgesini tıklayarak açın ve değişikliklerinizi yapın. 

“Dosya” yı ve ardından “farklı kaydet …” i tıklayın ve Word belgesini tekrar .pdf’ye dönüştürmek için PDF’yi seçin.

PDF’yi Düzenlemek için Smallpdf Nasıl Kullanılır

.Pdf dosyasını düzenlenebilir bir biçime dönüştürmek istemiyorsanız Smallpdf’i çevrimiçi .pdf düzenleyicisi olarak kullanabilirsiniz. 

Smallpdf’i açın ve “PDF’yi düzenle” yi seçin.

smallpdf-edit-pdf-smallpdf

Düzenlemek istediğiniz .pdf belgesini yükleyin.

smallpdf-edit-pdf-editör

Ekranın üstünde farklı düzenleme araçlarına sahip bir menü görünecektir. 

smallpdf-edit-pdf-editör-menü

Metin, görüntü veya şekil ekleyebilirsiniz. Ayrıca .pdf belgesinde farklı formlar çizmenize olanak tanır.

smallpdf-edit-pdf-editör-eklenti metin

İstediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra, ekranınızın sağ alt tarafındaki “bitir” düğmesini tıklayın

smallpdf-edit-pdf-editör-finiş

Düzenlenen belgeniz artık hazır. İndirebilir, başkalarıyla paylaşabilir veya Dropbox’a veya Google Drive’a kaydedebilirsiniz

smallpdf-edit-pdf-editör-Düzenlenen

Son düşünceler

Bir .pdf dosyasını düzenlemek zor olabilir, ancak bu imkansız değildir. Doğru araçları kullanarak elinizde, birkaç hızlı düzenleme veya daha fazla değişiklik yapmanız gerekip gerekmediği gibi .pdf dosyalarını Word belgeleri kadar kolay düzenleyebilirsiniz.

Adobe Acrobat DC oldukça pahalıdır, ancak işi bitirir. Smallpdf gibi bir .pdf düzenleyicisi yalnızca temel düzenleme özellikleri sunar ve doğru dosya dönüşümleri sağlamaz. Öte yandan, Microsoft Word, diğer iki seçeneğin sonsuz güçlüklerinden tasarruf etmenizi sağlayan daha ucuz ve daha hızlı bir yöntemdir.

Bir .pdf dosyasını düzenleme ile ilgili ipuçlarınızı ve önerilerinizi duymak isteriz. Yorumlarda bizimle paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me