2020’de Mac’i Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

Apple Mac bilgisayarlar iyi tasarlanmış ve özelliklerle dolu olabilir, ancak Mac satın almak veri kaybına karşı güvende olduğunuz anlamına gelmez. Tüm iyi teknolojiler başarısız olabilir ve verilerinizi krizde güvende tutmak için bir Mac’i harici bir sabit sürücüye nasıl yedekleyeceğinizi bilmek önemlidir.


Neyse ki, Mac’inizi yedeklemenin birkaç yolu var. Dosyalarınızı manuel olarak harici bir sürücüye kopyalayabilir, dosyalarınızı senkronize etmek için yerleşik Time Machine uygulamasını kullanabilir veya dosyalarınızı üçüncü taraf bir bulut yedekleme hizmetiyle kaydedebilirsiniz.

Başlamadan önce, bazı yaygın yedekleme hatalarından kaçınmayı unutmayın. Ayrıca Mac’iniz için en iyi harici sabit sürücülerden birine yatırım yaptığınızdan emin olmanız gerekir..

Mac’i Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

Mac dosyalarınızı yedeklemek istiyorsanız, en kolay çözüm Time Machine kullanmaktır, ancak özellikle dosyalarınıza diğer cihazlardan erişmek istiyorsanız bazı sorunlar vardır. Örneğin Windows PC’ler, Apple’ın Time Machine kullanan sürücüler için kullandığı HFS + dosya sistemini okuyamıyor.

Bu bir sorun değilse, aşağıda daha ayrıntılı olarak açıkladığımız Time Machine’i kullanmaktan çekinmeyin. Aksi takdirde, FAT32 veya exFAT dosya sistemleriyle biçimlendirilmiş harici bir sabit sürücü kullanın. 

MacOS çalıştıran bir Mac, Windows PC’lerde olduğu gibi FAT32 veya exFAT ile biçimlendirilmiş sürücüleri okuyabilir. FAT32 sürücüsü yalnızca 4GB’a kadar olan dosyaları destekleyebilir, bu nedenle exFAT daha iyi bir alternatif olacaktır. Harici sürücünüzü exFAT veya FAT32 olarak biçimlendirmek için Disk Utility uygulamasını açın. Buna Apple Launchpad’inizdeki “diğer” klasöründen erişebilirsiniz.

MacOS Lansman-Disk-Utility

Sürücünüzü henüz biçimlendirmediyseniz, macOS otomatik olarak sürücünün tanınamadığını bildirir. Bu ekran kutusunu görürseniz, Disk Yardımcı Programı uygulamasını otomatik olarak açmak için “başlat” düğmesine tıklayın..

MacOS-Disk-Tanınmıyor-Box

Disk Utility uygulamasının soldaki menüsünde, sürücünüzü “harici” sekmesi altında listelemiş olmanız gerekir. Sürücünüzü tıklayın, ardından üstteki menüden “sil” düğmesini seçin.

MacOS-Disk-utilty-Sil

Harici sürücünüze “ad” metin kutusuna uygun bir ad verin. “Biçim” açılır menüsünde, FAT32 olarak biçimlendirmek için “MS-DOS (FAT)” veya sürücünüzü exFAT olarak biçimlendirmek için “ExFAT” seçeneğini belirleyin.

MacOS-Disk-Utility-seç-FS

Seçenek mevcutsa, “şema” açılır menüsünden “ana önyükleme kaydı” nı seçin, ardından sürücünüzü biçimlendirmeye başlamak için “sil” düğmesini tıklayın.

MacOS-Disk-Utility-Biçim-Komple

Sürücünüz biçimlendirildikten sonra, “tamamlandı” yı tıklayın ve ardından Disk Yardımcı Programı uygulamasından çıkın. Buradan, macOS dosya gezgini olan Finder’ı açın, ardından soldaki menüdeki “konumlar” sekmesinden harici sürücünüzü seçin.

MacOS-Finder-Mekanlar-tab

Dosyaları Mac sürücünüzden harici sabit sürücünüze kolayca taşımanıza izin vermek için ikinci bir Finder penceresi açmak istersiniz. Bunu yapmak için, alttaki dock’ta Finder simgesini sağ tıklayın, ardından ikinci bir pencere açmak için “new finder window” u tıklayın..

MacOS-Finder-İkinci Pencere

Bu otomatik bir işlem değildir, bu nedenle dosyaları bir pencereden diğerine taşımaya veya kopyalamaya başlamanız gerekir. Bunu yapmanın en kolay yolu, harici dosyalarınızı tek bir Finder penceresinde açık tutmak ve önemli dosya ve klasörlerinizin ikinci pencereden erişilebilir olmasını sağlamaktır.

Dosyalarınızı yedeklemek istiyorsanız bunu düzenli olarak yapmanız gerekir. Alternatif olarak, dosyalarınızı otomatik olarak sürücünüze kopyalayacak bir Mac yedekleme çözümü kullanabilirsiniz.

Mac’i Harici Sabit Sürücüye Yedekleme

  1. Sürücünüzü takın ve biçimlendirmek için Disk İzlencesi uygulamasını kullanın.
  2. İki Finder penceresi açın. Biri dahili sürücünüzü gösterirken diğeri harici sürücünüzü göstermelidir.
  3. Dahili sürücünüzden harici sürücünüze kaydetmek istediğiniz dosya ve klasörleri taşıyın veya kopyalayın.

Mac’te Depolamayı Kontrol Etme

Dosyalarınızı harici bir sürücüye yedeklemeden önce depolama alanınızı kontrol etmelisiniz. Bunu Disk İzlencesi uygulamasından yapabilirsiniz.

Buradan “ilk yardım” sürecini çalıştırabilirsiniz. Bu, sürücünüzü hatalara karşı tarar ve mümkünse bunları sizin için otomatik olarak düzeltir. Bunu hem dahili Mac sabit sürücünüzde hem de harici sabit sürücünüzde yapmalısınız.

MacOS-Disk-Utility-İlkyardım

“İlk yardım” işlemini çalıştırdıktan sonra macOS’unuz harici sürücünüzdeki hataları düzeltemezse, dosyalarınızı yedeklemeden önce değiştirmeye bakmanız gerekir. Bazı üreticiler başarısızlığa daha eğilimli oldukları için doğru sabit disk markasını seçmek önemlidir. Mac yedeklemeleriniz için en güvenilir harici sabit sürücüyü satın almalısınız..

Ancak çoğu durumda, “ilk yardım” süreci bir süre sonra otomatik olarak tamamlanmalıdır. Bu, sürücünüzün boyutuna ve bulunan olası hatalara bağlı olarak değişebilir.

MacOS-Disk-Utility-İlkyardım-Komple

Bu kontrolü dahili sürücünüzde de yapmalısınız. “İlk yardım” işlemi hataları algılarsa, bu, Mac sabit sürücünüzde olası bir donanım arızasını gösterebilir. Bu durumda, dosyalarınızı hemen gecikmeden yedeklemeye başlamanız gerekir.

Mac Yedekleme

Mac’inizi harici bir sabit sürücü ile yedeklemek mantıklı olsa da, alternatifler var. Çevrimiçi yedekleme incelemelerimizin gösterdiği gibi, bunun yerine Mac’inizle kullanabileceğiniz birkaç çevrimiçi bulut yedekleme çözümü vardır.

Bulut çözümleri sınırsız depolama alanı sunarken verilerinizi kaybetme şansınızı da azaltır. Harici sabit sürücünüzü Mac’inizle aynı konumda tutarsanız, yangın hasarı veya hırsızlık gibi fiziksel hasar veya kayıplar meydana gelirse, hem kaybetme riskiyle karşılaşırsınız.. 

Bir bulut çözümü bu tehdidi ortadan kaldırır. Backblaze gibi bir çevrimiçi sağlayıcıya yedekleme yapıyorsanız, sınırsız veri depolama alanı elde edersiniz (Backblaze incelememize bakın). Bu, dahili Mac sabit sürücünüzün bir kopyasını oluşturabileceğiniz ve geri almanız için çevrimiçi olarak depolayabileceğiniz anlamına gelir.

Ayrıca sizi, Acronis True Image gibi donanım arızalarından korumak için özel olarak tasarlanmış bir yedekleme hizmeti de kullanabilirsiniz (Acronis True Image incelememize bakın). Bu çözüm, sürücünüzün görüntü yedeklemesini oluşturur ve bunun yerine güvenli bir şekilde bulutta saklar.

En sevdiğiniz yöntem hangisi olursa olsun, Mac’iniz için tek bir yedeğe güvenmemelisiniz. Harici bir sabit sürücüye ve çevrimiçi bir yedekleme hizmetine yedekleme, donanımınız ne olursa olsun verilerinizi güvende tutar.

Zaman makinesi

Tek tek dosyaları ve klasörleri harici bir sürücüye manuel olarak nasıl yedekleyeceğimizi konuştuk, ancak tüm makinenizi yedeklemek istiyorsanız, Apple’ın yerleşik Time Machine çoğu Mac sahibinin dikkate alacağı ilk seçenek olacak.

Time Machine, verilerinizin saatlik, günlük ve haftalık anlık görüntülerini oluşturabilir ve daha sonra harici sabit sürücülere veya ağ depolama alanına kaydeder. Time Machine yedeklemelerini Apple’ın kendi bulut depolama hizmeti olan iCloud ile senkronize edemezsiniz, ancak Time Machine yedeklemelerinizi üçüncü taraf bulut yedekleme hizmetlerini kullanarak buluta senkronize edebilirsiniz. 

Bu, kullanmayı seçtiğiniz bulut depolama sağlayıcısına bağlıdır. Backblaze veya Carbonite (Carbonite incelememize bakın) gibi hizmetler macOS’u destekler, ancak Time Services yedeklemelerinizi senkronize etmek için bu hizmetleri ayarlamanız gerekir.

Time Machine’i, uygulama platformunuzda olması muhtemel olan Sistem Tercihleri ​​uygulamanızdan ayarlayabilirsiniz. Ayrıca Launchpad’den de bulabilirsiniz. Buradan Time Machine’e tıklayın.

MacOS-Time-Machine-Lansman

Time Machine ayarları menüsünde, “yedekleme diskini seç” düğmesine tıklayın. Harici sürücünüzü menüden seçin, ardından Time Machine yedek sürücünüz olarak onaylamak için “diski kullan” ı tıklayın.

Time Machine yedeklemelerinizi şifrelemek istiyorsanız, “diski kullan” düğmesine tıklamadan önce “yedeklemeleri şifrele” onay kutusunu tıkladığınızdan emin olun.

MacOS-Time-Machine-seç-Drive

Harici sabit sürücünüzün, FAT32, NTFS veya exFAT gibi Apple olmayan bir dosya sistemi kullanıyorsa önce silinmesi gerekir. Bu, yukarıda açıkladığımız gibi bir manuel yedekleme çözümünü aynı sürücüdeki Time Machine yedekleriyle karıştıramayacağınız ve eşleştiremeyeceğiniz anlamına gelir. Devam etmek istiyorsanız, sürücünüzü silmeye başlamak için “sil” düğmesini tıklayın.

MacOS-Time-Machine-Sil-Drive

Time Machine sürücünüzü yapılandırdıktan sonra, otomatik yedeklemeleri etkinleştirmek için “otomatik olarak yedekle” onay kutusunu tıkladığınızdan emin olun. Bu seçeneğin çalışması için harici sürücünüzün Mac’inize bağlı kalması gerekir.

İlk Time Machine yedeklemesi, sürücünüzün tam bir anlık görüntüsünü oluşturduğu için biraz zaman alacaktır. Gelecekteki anlık görüntülerde, gereksiz depolama kullanımını önlemek için yalnızca son yedeklemeden bu yana değişen dosyalar bulunur. Bu, gelecekteki Time Machine yedeklemelerinizin işlenmesinin çok daha hızlı olacağı anlamına gelir.

Son düşünceler

İster dosyalarınızı manuel olarak kopyalayın, ister Apple’ın Time Machine kullanın veya bir bulut yedekleme hizmetine güvenin, önemli Mac dosyalarınızı ve klasörlerinizi düzenli olarak yedeklemeniz önemlidir. Özellikle büyük yedeklemeler için harici bir sabit sürücü kullanmanızı öneririz, ancak bunları uzun vadede bir bulut hizmetiyle birleştirmeyi düşünmelisiniz.

1 TB harici sabit disk kullanmak, uzun vadeli bir Mac yedekleme çözümü için önerdiğimiz minimum değerdir. En iyi 1 TB harici sabit sürücüler için önerilerimizi inceleyebilir veya alternatifler için diğer donanım makalelerimizi inceleyebilirsiniz..

Mac yedeklemeleriniz için harici bir sabit disk mi kullanıyorsunuz, yoksa bulut depolama çözümlerini mi tercih ediyorsunuz? Mac yedeklemelerine ilişkin stratejinizi aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me