2020’de Kırık Bir Telefondan Veri Kurtarma

Hepimiz, telefonu hiçbir zaman tam olarak işlev görmemiş gibi görünen birini tanıyoruz. Burada bir vuruş, bir damla ve Tanrı günün önemli işlerini yaparken cebinizde bırakmanızı yasaklıyor. Bu başınıza gelirse veya sadece ihtiyacı olan bir arkadaşınıza yardım etmek istiyorsanız, bozuk bir telefondan nasıl veri kurtarılacağını bilmeniz gerekir..


Felaket olursa, panik yapmadan önce denemeniz gereken birkaç şey vardır. Yeni başlayanlar için, telefonunuzu fırında veya lavaboda bırakmadıysanız, sim kart büyük olasılıkla hala sağlamdır. Bu durumda, kaldırabilir, bir sim kart okuyucusuna yapıştırabilir ve verileri ondan alabilirsiniz. Değilse, bazı ipuçları için SD kart kılavuzunun nasıl kurtarılacağına bir göz atın.

İdeal bir dünyada, verileriniz çevrimiçi yedekleme ile korunur. Bu, telefon sağlayıcınız veya bir üçüncü taraf hizmeti tarafından depolanan veri biçiminde olabilir. En iyi bulut yedekleme hizmetlerinde depolanan veriler muhtemelen bir sonraki telefonunuzdaki uygulamalar yeniden yüklenerek kurtarılabilir.

Bu yine de şifreleriniz olduğunu varsayar. Tüm bu garip giriş bilgilerini hatırlamakta sorun yaşıyorsanız, en iyi şifre yöneticileri kılavuzumuza göz atın.

Önceden yedeklediyseniz, tek yapmanız gereken yedeklenmiş verilerinizi telefonunuza geri yüklemektir..

İşte ne yapacağınızla ilgili adım adım bir kılavuz.

Birinci Adım: Yedeklemeden Geri Yükleme

Bir mobil yedekleme hizmeti kullanmak için öngörüye sahipseniz, açıksınız demektir. Telefonunuzu sabitledikten veya değiştirdikten sonra verileri geri almak için yedekleme hizmetini kullanabilirsiniz.

Bunu yapmadıysanız, şimdi bir yedekleme sistemi kurmayı düşünmek için iyi bir zaman olabilir. Android kullanıyorsanız, Android telefonların nasıl yedekleneceğine ilişkin bu kılavuza göz atın.

Birçok bulut depolama hizmeti vardır. Ayrıntılar için en iyi bulut depolama kılavuzumuza ve telefonunuzu yedeklemeyle ilgili ipuçları için mobil cihazlar için en iyi çevrimiçi yedeklememize göz atın. Bu görev için ve genel olarak çevrimiçi yedekleme için ilk seçimimiz, IDrive incelememizde daha fazla bilgi edinebileceğiniz IDrive’dır..

Bazı veriler çevrimiçi hesabınızla ilişkilendirilmiş olabilir. Örneğin, bir Android’de bir Google hesabı kullanırsanız, iletişim verileriniz ve e-postalarınız çevrimiçi olacaktır. Bu verileri yalnızca şifrenizi kullanarak geri alabilmelisiniz.

Çevrimiçi yedekleme, bu ve diğer birçok nedenden dolayı iyi bir fikirdir. Bir şeylerin yanlış gitmesi durumunda, yıkılmış bir telefon bile verilerinizi yedekleme sağlayıcısı aracılığıyla geri yükleyebilirsiniz. Verilerinizi yedekleyecek öngörüye sahip değilseniz, ikinci adıma geçin.

İkinci Adım: Kartı Kontrol Edin

Yedeklemediyseniz veya son yedeklemenizden bu yana koptuysanız (Snapchat için en iyi VPN’imizle yaptığınızdan emin olun) panik yapmayın. SD kartınızdaki veriler hala sağlam olabilir. SD kartınızı çıkartmanın ve sabitlemenin kendi sorumluluğunuzda olduğuna dikkat edin. Zaten çatlamış veya hasar görmüş bir kartı yanlış kullanırsanız, işleri daha da kötüleştirme olasılığı vardır.

Bununla birlikte, kart sağlam olduğunda, verileri geri almanın birkaç yolu vardır. Telefonu bilgisayarınıza bağlamanız veya kartı çıkarmanız ve kart okuyucu kullanmanız gerekir.

Telefonunuz çok hasarlı değilse, bir USB kablosu ile PC’nize bağlayabilirsiniz. Telefonunuz USB ile bağlandıktan sonra, genellikle normal dosya sisteminizi kullanarak göz atabileceğiniz bir sürücü olarak eklenir. Değişiklikler telefonunuzu bozabileceğinden bunu yaparken dikkatli olun.

Telefonunuzu bir USB ile bağlayamıyorsanız, bir kart okuyucu almanız gerekir. Çok pahalı değiller, ancak telefonunuzun SD kartıyla uyumlu bir tane aldığınızdan emin olun.

Çevrimiçi yedekleme en iyi korumadır, ancak dosyaları SD karttan taşımak da size yardımcı olabilir. Yedeklemediyseniz ve SD kartınızda bozuk dosyalar varsa, üçüncü adıma geçin.

Üçüncü Adım: Veri Kurtarma

Bir kart okuyucu kullanarak dosyalarınıza göz atamıyorsanız, veri kurtarma yazılımını kullanmayı deneyebilirsiniz. Veriler hala kartta olduğundan, işletim sisteminizin silindiğini düşündüğü dosyaları sıklıkla bulabilir.

Bunu yapmak için en iyi veri kurtarma yazılımı kılavuzumuzda ayrıntılı olarak açıklandığı gibi birkaç araç vardır. Cüzdanınız hafifse, en iyi ücretsiz veri kurtarma yazılımımıza da göz atabilirsiniz..

Windows kullanıcıları yerleşik chkdsk yardımcı programıyla başlamak isteyebilir. Windows 10’da, “run” istemini getirmek için “R” ile Windows tuşuna basarak başlatabilir, ardından komut satırını açmak için metin kutusuna “cmd” yazabilirsiniz..

Windows dosya gezginini kontrol ederek SD kartınıza hangi harfi atandığını bulun. Orada görmüyorsanız, çok zarar görmüş olabilir, bu yüzden başka bir araç kullansanız bile çalışma şansı iyi değildir.

Kartta bir harf olduğu sürece, kart harfi “E” ise “chkdsk / f E:” yazarak chkdsk komutunu çalıştırabilirsiniz. Değilse, doğru sürücü harfiyle değiştirin.

Chkdsk başarısız olursa başka bir araca geçme zamanı. Bir sürü özel kurtarma yazılımı var ve doğru olanı seçmek zor olabilir. Windows için Prosoft Mühendislik Veri Kurtarma incelememiz ve EaseUS Veri Kurtarma Sihirbazı incelememiz ve Mac için CleverFiles Disk Drill incelememizdeki favorilerimizi okuyun.

En yüksek puan alan veri kurtarma aracımız Stellar Veri Kurtarma’dır, bu nedenle nasıl kullanılacağına bir göz atacağız.

Yıldız Kullanımı

Yıldız Veri Kurtarma indirmek ve yüklemek kolaydır. Başlarken ilk göreceğiniz şey “ne kurtarılacak” ekranıdır. Her şeyi kurtarmayı veya belirli belge türlerini aramayı seçmeyi seçebilirsiniz.

james-yıldız-anka-ne kadar-kurtarma

Bir sonraki adım, SD kartınızı konum seç ekranında bulmaktır. Windows cihazınızı bir SD kart olarak etiketlemeyebilir, ancak hangilerinin USB ile bağlı olduğunu ve boyutlarını görebilirsiniz, bu yüzden anlayabilmeniz gerekir. Emin değilseniz, fişini çekin ve hangi cihazın kaybolduğunu görün.

james-yıldız-anka seçim-location

Daha kapsamlı, ancak daha yavaş bir arama istiyorsanız “derin tarama” seçeneğini belirleyin. Bilgisayarınız derin taramada, özellikle büyük kartlarda saatler alabilir. Mola vermeye hazır olun.

yıldız-anka-tarama-ilerleme

Tarama sırasında Stellar, ne kadar uzakta olduğunu ve kalan süreyi tahmin eder. Daha önce bulduğu dosyaları da görebilirsiniz.

Tarama bittikten sonra kurtarılabilen dosyaların listesine göz atabilirsiniz. Bazen dosyalar kendileri sağlam olsa bile dosya adları kaybolacaktır, bu nedenle ne olduklarını görmek için onları açmanız gerekebilir.

Stellar daha sonra mümkün olduğunca çok veri kurtarmaya çalışacak.

Stellar, standart sürümü için pahalı olan 99 dolara mal oluyor. Ücretsiz bir sürümü var, ancak kullanırken veri sınırlamalarına rastladık. Daha fazla bilgi için Stellar Veri Kurtarma incelememize göz atın.

Son düşünceler

Verileriniz yalnızca telefonunuz düzgün çalışmadığı için gitmiyor. Gördüğümüz gibi, verilerinizi kullanılamaz görünen bir cihazdan geri almanın birçok yolu vardır. Herhangi bir kaybın giderilmesinin daha kolay olduğundan emin olmak için önceden yapabileceğiniz mantıklı şeyler de vardır..

Bulut depolamayı kullanmak ve verilerinizi yedeklemek ihtiyatlıdır ve bunu kolaylaştırmaya yardımcı olacak çok sayıda yazılım vardır. Telefonunuz kırılırsa, çok geç olacak, bu nedenle verilerinizi korumaya kendinize bir başlangıç ​​yapmak istiyorsanız, şimdiki zaman gibi bir zaman yok.

Verileri kırıldıktan sonra telefonunuzdan kurtardıysanız, nasıl yaptığınızı bize bildirin. Bu ipuçlarının verilerinizi kurtarmanıza yardımcı olup olmadığını bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me