2020’de Harici Sabit Diskler için En İyi Çevrimiçi Yedekleme

Depolama ihtiyaçları yüksek olma eğilimindedir, çünkü insanlar gittikçe daha fazla veri biriktirmektedir. Sabit sürücüler terabaytlarca veri depolayabilir ve insanlar genellikle yükü paylaşmak veya bilgisayarlar arasında kolayca veri aktarmak için harici sürücüleri kullanır. Harici diskler güvenilir olsa da, verileri bulutta yedeklemek en iyisidir, bu nedenle harici diskler için en iyi çevrimiçi yedekleme seçeneklerinin bir listesini derledik.


Harici bir sürücüyü yanınızda taşımak biraz sıkıcıdır, ancak verileri buluta taşırsanız, bunu yapmanız gerekmez. Endişelenecek birden fazla harici sürücünüz varsa, bulutta veri yerleştirmek daha da uygundur. Harici sürücülerin çalınabileceğinden veya bunları kaybedebileceğiniz veya hasar verebileceğinizden bahsetmiyorum.

Bunun da ötesinde, bulut depolama, sabit sürücü arızası nedeniyle dosyalarınızı kaybetme riskini azaltmanıza yardımcı olabilir. Bu, yüzde 1’den daha düşük bir arıza oranına sahip olan ancak HDD’lerden daha fazla veri hatalarına eğilimli olan SSD’ler için bile geçerlidir. Dosyalarınızı almanıza yardımcı olması için en iyi veri kurtarma yazılımı uygulamalarımızdan birine de güvenebilirsiniz, ancak bu güvenilir bir yöntem değildir.

Bulut yedeklemenin bir başka tarafı da, otomatik yedeklemeler ayarlamanıza, verilerinize uzaktan erişmenize ve işlemi hızlandırmak için artımlı yedeklemeler gerçekleştirmenize izin vermesidir. Harici bir sürücüye ek olarak buluta güvenmek, dosyalarınızı güvende tutmak için iyi bir stratejidir, çünkü 3-2-1 yedekleme kuralını uygulamanıza yardımcı olur.

Mükemmel bir genel hizmet arıyorsanız, en iyi çevrimiçi yedekleme hizmetleri karşılaştırmamıza göz atın. Aksi takdirde, harici sürücünüzü yedeklemeniz gerekir ve doğru yerdesiniz. 

Yoksa, öneriler için en iyi harici sabit disk topluluğumuza bakın. Harici sabit sürücüler söz konusu olduğunda, Samsung T5 en sevdiğimiz seçimlerden biridir. Bu konuda daha fazla bilgiyi Samsung T5 incelememizde bulabilirsiniz. Yine de listeye girmeden önce, bunu yapmak için kullandığımız kriterler hakkında konuşacağız.

Harici Sabit Disk 2020 için En İyi Bulut Yedekleme

Harici Sabit Sürücüler İçin Çevrimiçi Yedeklemeyi En İyi Kılan Nedir?

İlk olarak, hizmetlerin harici sürücüleri yedekleme konusunda herhangi bir kısıtlama getirip getirmediğine bakacağız. Yedekleyebileceğiniz sürücü sayısını, boyutlarını veya bilgisayarınıza düzenli olarak bağlı olup olmadıklarını içerebilir.

Daha sonra, abonelik planları iyi bir değer sağlamalıdır, yani daha az yeşil için daha fazla teklif vermelidir. Bir hizmetin aralarından seçim yapabileceğiniz birkaç planı varsa da harikadır, çünkü bu, ev kurulumunuza uyan bir hizmeti bulmanızı kolaylaştırır. Bununla birlikte, yedeklemenizin yüksek düzeyde çalışması gerekiyorsa, en iyi sınırsız çevrimiçi yedekleme kılavuzumuzu okuyun.

Çoğu kullanıcı verilerini yedeklemek ve yola çıkmak istediği için hizmeti kullanmak zor olmamalıdır. Bunu başarmak için, hizmetin keyifli ve anlaşılır bir kullanıcı deneyimi olması gerekir. Bunu akılda tutarak, hizmet çoğu işletim sisteminde çalışmalı ve dosyaların yedeklenmesini ve geri yüklenmesini kolaylaştırmalıdır.

Hizmetin kullanımı kolaysa harika, ancak dosya yüklemek sonsuza dek sürerse yardımcı olmaz. İlk yedekleme oluşturmak uzun sürebilir, ancak sonsuza kadar sürüklenmemelidir. Bir sunucuya ne kadar yakın olduğunuza, yedekleme servisinin altyapısına ve internet servis sağlayıcınıza bağlıdır. Blok düzeyinde dosya kopyalama algoritması sonraki yüklemelerde yardımcı olacaktır.

Son kriter bulut güvenliğidir. Gücü, dosya şifreleme düzeyine, aktarılan dosyaları koruyan TLS / SSL protokollerine, veri merkezlerinin ne kadar güvenli olduğuna ve daha fazlasına bağlıdır.. 

Özel, uçtan uca şifreleme (veya bulutta sıfır bilgisi) olması en iyisidir çünkü sizden başkalarının dosyalarınızı okumasını engeller. İki faktörlü kimlik doğrulama, biri şifrenizi çalarsa da yardımcı olur.

Harici Sabit Diskler için En İyi Çevrimiçi Yedekleme: IDrive

IDrive 1995 yılında piyasaya sürüldü ve bu da onu çok deneyime sahip bir şirket yapıyor. Bu ve onun birçok özelliği, büyük değer planları ve sınırsız cihaz yedeklemesi sayesinde, çevrimiçi yedekleme incelemeleri listemizin en üstünde yer alıyor. Özellikleri arasında NAS ve harici sabit disk desteği bulunur. NAS’ı yedeklemeniz gerekiyorsa, NAS toplama için en iyi çevrimiçi yedeklememizi okuyun.

İDrive-Client-Yedekleme-Slider1

İDrive-Client-Restore-slider2

IDrive İstemcisiVerileri Zamanlayıcı-slider3

IDrive İstemcisiVerileri Sync-slider4

IDrive İstemcisiVerileri Disk-Görüntü-Slider5

Önceki

Sonraki

Bunun da ötesinde, IDrive bilgisayarlar, tabletler, akıllı telefonlar ve harici sürücüler içeren sınırsız cihaz yedeklemesi sunar. 

IDrive sınırsız yedekleme sunmaz, bu nedenle yedekleyebileceğiniz harici disklerin sayısı, sahip oldukları veri miktarına bağlıdır. 2 TB veya 5 TB seçenekleri sunan iki yıllık kişisel plan arasından seçim yapabilirsiniz.. 

2 TB’lık plan yıllık 52.12 dolarken, 5 TB’lık plan size yıllık 74.62 dolarlık geri ödeme yapacak. Aylık ödeme seçeneği yoktur. Bu yedekleme alanının üstünde, plana bağlı olarak 4 TB veya 10 TB gerçek alan anlamına gelen 2 TB veya 5 TB senkronizasyon alanı elde edersiniz. 

IDrive’ın uzun vadede kullanacağınız bir hizmet olduğunu düşünüyorsanız, iki yıl önceden ödeme yapabilir ve indirim alabilirsiniz. IDrive’dan emin değilseniz, abone olmadan önce test etmek için 5 GB’lık ücretsiz planını yapabilirsiniz.

İşletmeniz için IDrive’a ihtiyacınız varsa, yedekleyebileceğiniz kullanıcı veya bilgisayar sayısını sınırlamayan çeşitli planlardan birini seçebilirsiniz. 

İş planları yıllık 74.62 $ karşılığında 250GB’dan başlıyor ve yıllık 2249.62 $ için 12.5TB’ye kadar çıkıyor ve kişisel olanlarla aynı indirimlere sahip. 2,5 TB veya daha fazla depolama alanı sunan iş planları ayda ödeme yapmanıza olanak tanır, ancak bunu yapmak daha pahalıdır.

IDrive’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

IDrive’ın masaüstü istemcisi Windows ve macOS üzerinde çalışır, ancak Linux üzerinde çalışmaz. Bunu istiyorsanız, Linux için en iyi çevrimiçi yedeklememizi okuyun. Hala IDrive’ı kullanmak istiyorsanız, komut dosyalarına güvenebilir veya web istemcisini geçici çözüm olarak kullanabilirsiniz.

Web istemcisi basit ve kullanımı kolaydır. Uygulamanın başlangıç ​​sayfası yedeklemenizi, senkronizasyon klasörünüzü, paylaşım ve web günlüklerinizi gösterir. Ayrıca bağlı cihazlarınızı da gösterir.

Minimal ve sezgisel bir tasarıma sahip olduğu için mobil uygulama da kullanıcı dostudur. Telefon verilerinizi yedeklemek, yedekleme ve fotoğraf zaman çizelgenize erişmek için kullanabilirsiniz. Ayrıca, fotoğraflarınızdaki kişileri tespit etmek için yüz tanıma özelliğini kullanabilir. Bu özellikler sayesinde, mobil liste için en iyi çevrimiçi yedeklememizde en üst sırada yer alıyor.

IDrive, sunucularını ABD’deki güvenli veri merkezlerinde tutar ve deprem, sel ve yangın gibi felaketlere dayanacak şekilde donatılmıştır. Alarmlar, gözetim ve hareket sensörleri verilerinizi homo sapien davetsiz misafirlere karşı da korur. Veri merkezi güvenliği ile ilgili makalemizde daha fazla bilgi edinin.

Sınırsız harici sürücü desteği, mükemmel fiyatlandırma planı ve güçlü güvenliği sayesinde IDrive’ı en üst sıraya yerleştirdik. Bununla ilgili daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, IDrive incelememizi okuyun.

Acronis True Görüntüsü

Acronis True Image pahalıdır, ancak birden fazla bilgisayarı ve harici sabit sürücüyü yedekleyebilir. Bunu karşılamak için çeşitli fiyatlandırma planları arasından seçim yapabilirsiniz.

Acronis True Image için ömür boyu lisans alan ilk plan “Standart” tır. Ancak, verilerinizi buluta yedeklemenize izin vermez, ancak yalnızca yerel depolama alanına. Bu nedenle, iki yıllık plandan birini almanızı öneririz.

Acronis-True-Görüntü-Yedekleme-Kur-Slider1

Acronis-True-Görüntü-Hedef-slider2

Acronis-True-Görüntü-Aktif-Protect-slider3

Acronis-True-Görüntü-Ayarlar-slider4

Acronis-True-Görüntü-Araçlar-Slider5

Önceki

Sonraki

Bunlardan birincisi, yılda 49,99 $ karşılığında bir bilgisayar için 250 GB yedekleme alanı sağlayan Gelişmiş plan. Bilgisayar sayısını üç veya beşe yükseltebilirsiniz, ancak her artış fiyatı 20 $ artırır. 250 GB alan eklerseniz aynı şey olur.

Diğer plan olan Premium, yılda 99,99 $ karşılığında 1 TB’dan başlıyor. Advanced ile aynı sayıda bilgisayarı korur, ancak her eklenti fiyatı 50 $ artırır. Ayrıca yedekleme alanını 1 TB’a kadar 5 TB’a kadar artırabilirsiniz, bu da sizi yumru başına 40 $ geri getirir. Planlar esnektir ancak ucuz değildir..

Bununla birlikte, ödeme yapmaya karar vermeden önce, ihtiyacınız olanı aldığınızdan emin olmak için 30 günlük ücretsiz denemeyi kullanabilirsiniz. Çok fazla özelliğe sahip olmak istiyorsanız, Acronis, basit bir harici sabit diskten daha fazlası olan Western Digital My Book ile iyi eşleşir. Western Digital My Book incelememizde neler sağladığını okuyun.

Acronis True Image’ı Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Masaüstü istemcisi çekici ve sezgisel bir tasarıma sahiptir. Yedekleme alanınız sınırsız olmasa da belirli dosya ve klasörleri seçmek yerine tüm bilgisayarınızı yedeklemenizi sağlar. Bu, yedek oluşturmanın daha hızlı olduğu anlamına gelir. Tüm alanınızı kullandığınızdan emin olmak için dosyaları yedeklemenizden hariç tutabilirsiniz. Windows ve macOS’ta çalışır, ancak Linux’ta çalışmaz.

Acronis True Image, dosyalarınızı beklemede kaldırmak için AES 256 bit şifreleme kullanır ve TLS / SSL protokolü, aktarım sırasında verilerinizi korur. Ayrıca Acronis Active Protection 2.0 adı verilen yenilikçi özelliği, sizi fidye yazılımı saldırılarına karşı korur. Ne yazık ki, iki faktörlü kimlik doğrulama yok.

Artı tarafta, şifrenizi kullanarak dosyaları şifreleyebilirsiniz ve Acronis True Image bu dosyaya erişemez, yani şifrelemeniz özeldir. Acronis’in kapsamlı özellikleri hakkında daha fazla bilgiyi Acronis True Image incelememizde bulabilirsiniz..

BigMIND Ana Sayfa

BigMIND Home, birden fazla bilgisayarı ve sınırsız harici sürücüyü yedeklemenizi sağlayan nispeten yeni bir Zoolz ürünüdür. IDrive fiyatlarına uygun olmayabilir, ancak BigMIND Home hala iyi bir teklif.

Bununla birlikte, ücretsiz bir planı olduğu için BigMIND Home’u kullanmak için herhangi bir ücret ödemeniz gerekmiyor. Bir bilgisayarı, bir harici sürücüyü ve iki mobil cihazı yedeklemenizi sağlar, ancak yalnızca 1 GB yedekleme alanı sunar. Bu cılız, ancak hizmeti test etmek ve paranızla ayrılmak isteyip istemediğinizi görmek için yeterli.

BigMIND Masaüstü Kontrol Paneli

BigMIND Bağlantı Seçenekleri

BigMIND Akıllı Seçim

BigMIND Yedekleme Programı

BigMIND Online Dosyaları Keşfet

Önceki

Sonraki

Bundan sonra, aralarından seçim yapabileceğiniz üç premium plan var ve hepsi yılda bir ödeme yapmanızı gerektiriyor. Hepsi sınırsız sayıda harici sürücüyü yedeklemenizi sağlar. Kişisel plan, yıllık ödeme yapıldığında 35,88 $ karşılığında 100GB’lık yedek alan elde etmenizi sağlar, bu da aylık 2,99 $ ‘a karşılık gelir. Sınırsız harici sürücüyü ve üç bilgisayarı yedeklemek için kullanabilirsiniz. 

Aile planı yıllık 83.88 $ ‘dır ve üç kullanıcı, dokuz bilgisayar ve altı mobil cihaz için 500GB depolama alanı sağlar. Daha iyi bir anlaşma, ancak bu kadar çok kullanıcı için çok fazla alan sunmuyor.

Daha fazlasına ihtiyacınız varsa, Family Plus planına abone olarak yılda 155,88 $ karşılığında 1 TB bulut yedekleme alanı elde edebilirsiniz. Bu daha iyi, ama yine de pek bir şey ifade etmiyor. Plan, 15 bilgisayarda ve sınırsız mobil cihazda dört kullanıcıyla alan paylaşmanıza olanak tanır.

BigMIND, SanDisk Extreme Portable gibi bir SSD için iyi bir uyum sağlayan modern özelliklerle ilgilidir. Ayrıca gözden geçirdiğimiz daha ucuz harici SSD’lerden biri, bu nedenle BigMIND’in fiyatları ile uyumlu. Bu konuda daha fazla bilgiyi SanDisk Extreme Portable incelememizde bulabilirsiniz..

BigMIND Ana Sayfasını Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Masaüstü uygulaması basit, çekici ve Windows ve macOS’ta mevcut, ancak Linux’ta mevcut değil. Bir bakışta yedekleme durumunuzu, son yedeklemeden bu yana geçen zamanı, bir sonrakinin ne zaman başlayacağını ve ne kadar yedekleme alanı kullanıldığını görüntüler. Web istemcisini başlatmak için de kullanabilirsiniz.

Web istemcisinin ana sayfası, cihazlarınızı, etkinlik akışınızı, yedek trafiğinizi, veri türlerinizi detaylandıran bir pasta grafik, medyanızı ve ne kadar depolama alanı kullandığınızı gösteren gösterge tablosudur. İlk başta bunaltıcı görünebilir, ancak net ve kullanımı kolaydır.

Hizmet, hareket halindeyken dosyalarınızı korumak için AES 256 bit şifreleme ve SSL protokolünü kullanarak hareketsiz dosyalarınızı korur. Yine de, masaüstü istemcisinin ayarlar menüsündeki “SSL kullan” onay kutusunu işaretleyerek etkinleştirmeniz gerekir. Ayrıca, BigMIND Home, kimlik bilgilerinizi korumak için iki faktörlü kimlik doğrulamasına sahiptir.

Veri merkezi tarafında, BigMIND Home dosyalarınızı korumak için artıklık kullanır ve veri merkezleri yılda en az bir kez güvenlik incelemelerine tabi tutulur. BigMIND Home’un güvenliği hakkında daha fazla bilgi için BigMIND Home incelememizi okuyun.

Backblaze

Backblaze 2007’den beri var ve bugün hem ucuz hem de sınırsız yedekleme sağlayan abonelik planı sayesinde en popüler çevrimiçi yedekleme hizmetlerinden biri. Backblaze ayrıca sınırsız harici sürücüleri yedeklemenizi sağlar, ancak her şeyin çalışması için biraz hokkabazlık gerektirir.

Yeni başlayanlar için Backblaze, Backblaze kurulumunuzu tamamladıktan sonra harici sürücülerinizin takılı olmasını gerektirir. Bunu yapmazsanız manuel tarama başlatmanız gerekir. 

Backblaze-Slider1

Backblaze-slider2

Backblaze-slider3

Backblaze-slider4

Backblaze-Slider5

Önceki

Sonraki

Bunun üzerine, Backblaze yedekleme verilerini oluşturmak için harici sürücünüzü çıkarmanız ve yeniden takmanız gerekir. Sabit sürücünüzü 30 günden daha uzun bir süre ayırırsanız, Backblaze verilerinizin kalıcı olarak silinmiş olduğunu ve veri merkezinden sileceğini yorumlar. Uzun bir yolculuğa veya hapishaneye gidiyorsanız zor.

Diğer bir zorluk ise, Backblaze’e göre, “sürücülerinizi mümkün olduğunca aynı anda takılı tuttuğunuzdan emin olmak isteyeceksiniz. Yüklenecek bir şey olmasa bile, sistemimizin sürücülerinizi güncellemenin bir yolu var. ” Buradan daha fazlasını okuyabilirsiniz.

Artı tarafta, çevrimiçi tutmak için ekstra iş yapmayı düşünmediğiniz sürece, büyük miktarda veri depolamak için Backblaze’in sınırsız yedekleme alanını kullanabilirsiniz..

Bu anlaşmayı daha da tatlandırmak için Backblaze’nin harika bir fiyatlandırma planı var. “Plan” diyoruz çünkü çoğu hizmetin aksine, kişisel yedekleme için tek bir plan var ve aylık 6 dolar. Ayrıca, Backblaze yılda değil, ayda ödeme yapmanıza olanak tanır. 

Bir yıl önceden öderseniz, fiyat ayda 5 $ ‘a, hatta iki kişi için ödeme yaparsanız daha da düşük olur. Ayrıca, 15 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanarak abone olmadan önce Backblaze’yi test edebilirsiniz.

Backblaze Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Backblaze’nin masaüstü istemcisi yedekleme planınızı oluşturmanızı kolaylaştırır çünkü Backblaze her şeyi yedekler çünkü dosya seçmenize gerek yoktur. Bununla birlikte, ayarlar menüsünün hariç tutma sekmesini kullanarak yedeklemek istemediğiniz dosyaları hariç tutabilirsiniz. Windows ve macOS üzerinde çalışır.

Backblaze’ın aktarım hızları yüksektir ve aktarım ayarlarını, gaz hızlarını değiştirmenize ve ilkinden sonra yedeklemeleri hızlandırmak için blok düzeyinde aktarım algoritmasının keyfini çıkarmanıza olanak tanır. Daha yüksek hızlara ulaşmak istiyorsanız, çalıştırdığınız yedek iş parçacıklarının sayısını artırabilirsiniz. 

Tam Backblaze incelememizde hizmet hakkında daha fazla bilgi edinin veya fiyatlandırma planlarını kendiniz görün ve hangisinin en uygun olduğunu görün.

Carbonite

Carbonite ilginç bir hizmettir çünkü kişisel kullanıcılar için üç sınırsız yedekleme planı sağlar. Temel olarak adlandırılan ilk harici sürücüleri yedekleyemez. Bu, harici bir sürücüyü yedekleyebilen Plus ve Prime planları arasında seçim yapmanızı sağlar.

Karbonit ana sayfası 2019

Artı planı ayrıca yılda 111,99 ABD doları karşılığında otomatik video yedekleme sağlar. Prime, yıllık 149,99 ABD dolarıdır ve Plus plan özelliklerinin üzerine kurye kurtarma hizmeti ekler. İki yıl abone olursanız yüzde 5 veya üç yıl abone olursanız yüzde 10 indirim alabilirsiniz. Kredi kartınızı çıkarmadan önce, 15 günlük ücretsiz deneme sürümünü kullanarak Carbonite’i test edebilirsiniz.

Karbonit Sevdiğimiz Diğer Nedenler

Carbonite’ın masaüstü istemcisi Windows ve macOS üzerinde çalışır, ancak Linux üzerinde çalışmaz. Kullanımı kolaydır, çünkü yedekleme planınızı oluşturmak için yalnızca bir adım gerekir. Sürekli yedekleme için en yaygın dosya türlerini önceden seçer, böylece hiçbir şeyi değiştirmeniz gerekmiyorsa yedekleme işlemini başlatabilirsiniz..

Carbonite’in web istemcisini kullanma deneyimi benzerdir, ancak tasarımı sıkıcıdır. Ana sayfası yedeklediğiniz bilgisayarları gösterir ve bir bilgisayar eklemenize, dosyalarınızı görüntülemenize veya geri yüklemenize veya Carbonite’i yeniden yüklemenize olanak tanır.

Mobil uygulama basittir, ancak bu listedeki diğer hizmetler kadar çok özelliğe sahip değildir. Yedeklemenizi kontrol etmek ve çevrimdışı erişim için dosyaları etkinleştirmek için kullanabilirsiniz. 

Karbonit, ilk yedeklemedeki en yavaş hizmetlerden biridir, çünkü testlerimize 1 GB’lık bir klasör yüklemek bir saatten fazla sürdü. Bunun da ötesinde, hızları artırmak için yedek iş parçacığı sayısını artıramazsınız, ancak blok düzeyinde dosya kopyalama daha sonraki yüklemelerde yardımcı olur. 

Carbonite incelememizde okuyabileceğiniz gibi, dosyalarınızı beklemede korumak için AES 128 bit şifreleme kullanır. Yine de özel şifrelemeyi açabilirsiniz, bu da Carbonite’nin AES 256-bit kullanmasını sağlar. SSL protokolü veri aktarım işlemi sırasında dosyaları korur. İki faktörlü kimlik doğrulama da mevcuttur.

Servis pahalı olduğu ve kişisel planlarıyla sınırsız harici sürücü yedeklemesi sunmadığı için en son yerleştirdik. Sunucu yedeklemesi için iyi olan fiyatlandırma planları daha pahalıdır ve sınırlı yedekleme alanı sunar.

Son düşünceler

Bu listedeki hizmetleri, kaç tane harici sürücüyü yedekleyebileceklerine ve başka kısıtlamalar koyup koymadıklarına göre sıraladık. IDrive, sınırsız cihaz desteği, harika fiyatlandırma planları ve güçlü güvenlik sayesinde zirveye çıktı. Hizmetin aktarım hızları ortalamanın altındadır, ancak çok fazla değildir ve sınırsız yedekleme alanı sağlamaz.

Acronis True Image çok daha hızlıdır, ancak IDrive’ın fiyatlarıyla eşleşemez. Bununla birlikte, Acronis’in ihtiyaç duyduğunuzda çok daha iyi bir anlaşma sağlayabilecek birçok özelliği var. Bu, BigMIND Home için de geçerli olabilir, ancak biraz daha pahalı olması. Öte yandan, daha fazla cihazı kullanarak yedekleyebilirsiniz.

Backblaze bu listenin sonuna yaklaşıyor, bu da genellikle toplantımızda üst sıralarda yer alan bir hizmet için nadir. Bunun nedeni, Backblaze’ın yedeklerinizi silmesini önlemek için harici sürücülerinizi dengelemeniz gerektiğidir. Karbonit kuyruk ucunda çünkü pahalı ve birden fazla harici diski yedekleyemiyor. Kalitesinin sınırsız yedeklemesini kullanmak.

Bu hizmetler hakkında ne düşünüyorsunuz? Hangisi harici sürücülerinize en uygun gibi görünüyor? Aşağıdaki yorumlarda bize bildirin. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map