Zdieľanie súborov Google: Kompletná príručka na rok 2020

Disk Google nie je iba službou na ukladanie a synchronizáciu v cloude, je tiež príjemnou alternatívou k balíku Microsoft Office. Poskytuje textový procesor, prezentačný program, kresliaci program, tvorca formulárov a tabuľky. Plne podporuje aj populárne typy súborov spoločnosti Microsoft vrátane PDF, HTML, TXT a ďalších. 


To uľahčuje zdieľanie súborov so spolupracovníkmi, bez ohľadu na to, či majú alebo nemajú Office alebo iné podobné programy. To znamená, že spolupracovníci môžu s vami prezerať a upravovať súbory za predpokladu, že majú prehliadač a pripojenie na internet. 

V tejto príručke sa naučíte základy zdieľania súborov s Diskom Google a ako môžete určiť, kto môže zobrazovať, upravovať, písať komentáre a oveľa viac. Ak chcete získať ďalšie informácie o tejto službe ukladania a synchronizácie súborov, môžete si prečítať našu recenziu na Disku Google.

Ako zdieľať súbory na Disku Google

Súbory služby Disk Google môžete zdieľať s kýmkoľvek, pokiaľ máte ich e-mailovú adresu. Keď tieto súbory zdieľate, môžete určiť, kto ich môže zobraziť, upravovať alebo komentovať. Ukážeme vám, ako zdieľať svoje súbory uložené na Disku Google z PC, Android alebo iOS zariadenia.

Zdieľanie súborov na Disku Google pomocou prehliadača

Otvorte Disk Google a vyhľadajte konkrétny súbor, ktorý chcete zdieľať. Kliknite na súbor a potom kliknite na ikonu „zdieľať“ – ktorá vyzerá ako osoba so znamienkom plus – v pravom hornom rohu obrazovky. Môžete tiež kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor a vybrať možnosť „zdieľať“.

google-zdieľanie súborov-google-drive-share

Ak chcete zdieľať viac súborov, podržte na klávesnici kláves „shift“ a vyberte dva alebo viac súborov. Potom kliknite na „zdieľať“ v pravom hornom rohu obrazovky. 

V prípade formulárov Google sú možnosti zdieľania odlišné v porovnaní s inými typmi súborov. Môžete zdieľať formulár so spolupracovníkmi, aby ste na ňom spolupracovali. Ak to chcete urobiť, otvorte formulár, kliknite na tri bodky v pravej hornej časti obrazovky a vyberte možnosť „pridať spolupracovníkov“. 

google-zdieľanie súborov-google-form-viac-add-spolupracovníci

Zadajte meno alebo e-mailovú adresu spolupracovníka a potom kliknite na tlačidlo „odoslať“. Spolupracovník potom môže upraviť ktorúkoľvek časť formulára vrátane uložených odpovedí. 

google-zdieľanie súborov-google-form-mail-add-spolupracovníci-name-email

Poznámka: Ak si neželáte, aby sa zdieľaný odkaz poslal ako e-mail každému spolupracovníkovi, kliknite na položku Spresniť.

mapu-zdieľanie súborov-People-permissions-pokročilý

Potom môžete zrušiť výber políčka „informovať ľudí“.

mapu-zdieľanie súborov-People-permissions-oznámi medziľudských

Zdieľanie súborov Dokumentov Google s konkrétnymi ľuďmi a povoleniami

Ak chcete zdieľať súbor Google Docs, kliknite na ikonu „zdieľať“ alebo kliknite pravým tlačidlom myši na súbor a vyberte možnosť „zdieľať“. Toto otvorí okno, ktoré znie „zdieľať s ostatnými“. V časti Ľudia môžete zadať e-mailovú adresu konkrétnych ľudí, s ktorými chcete zdieľať súbory Dokumentov Google. Ak príjemca nemá účet Google, bude môcť súbor zobraziť iba.

google-zdieľanie súborov-ľudia

Ak chcete definovať prístupové oprávnenia, kliknite na ikonu „ceruzka“ na pravej strane rozbaľovacieho políčka „zdieľať s ostatnými“. Získate tri možnosti zdieľania: „môžete upravovať“, „môžu komentovať“ alebo „môžu zobraziť“. Vyberte požadovanú možnosť a potom kliknite na tlačidlo „odoslať“.

mapu-zdieľanie súborov-People-permissions

Ako zdieľať súbory na Disku Google

 1. Otvorte Disk Google
 2. Vyhľadajte súbor, ktorý chcete zdieľať
 3. Kliknite na ikonu „zdieľať“ alebo kliknite pravým tlačidlom myši na súbor a vyberte možnosť „zdieľať“
 4. Pri viacerých súboroch podržte stlačený kláves „shift“ na klávesnici, vyberte dva alebo viac súborov a potom kliknite na tlačidlo „share“
 5. V prípade formulárov Google otvorte formulár, kliknite na „viac“ a vyberte „pridať spolupracovníkov“. Zadajte meno alebo e-mailovú adresu spolupracovníkov a kliknite na tlačidlo „odoslať“
 6. Do poľa „zdieľať s ostatnými“ zadajte v časti „ľudia“ e-mailové adresy osoby alebo osôb, s ktorými chcete zdieľať súbory. 
 7. Kliknite na ikonu „ceruzka“ na pravej strane, vyberte „môžete upraviť“, „zobraziť“ alebo „môžete komentovať“ a kliknite na „odoslať“

Zdieľanie súborov so skupinami

Zdieľanie súborov Google je obmedzené na 200 ľudí alebo skupín. Až 100 ľudí môže súčasne komentovať a upravovať, ale viac ako 100 ľudí môže súbor zobraziť, hoci je ľahšie publikovať a vytvoriť odkaz, ktorý je možné zdieľať.

Môžete tiež zdieľať súbory až s 200 ľuďmi alebo skupinami, ale okrem toho budete musieť vytvoriť skupinu Google a zdieľať súbor so skupinou prostredníctvom jednej e-mailovej adresy..

google-zdieľanie súborov-google-groups vytvoriť

Môžete napríklad vytvoriť skupinu so špecifickou e-mailovou adresou – napríklad [chránená e-mailom] – a do skupiny pridať členov. Potom môžete použiť e-mailovú adresu skupiny na zdieľanie súborov s členmi skupiny.

Ak zdieľate obsah s podskupinou hlavnej skupiny, členovia podskupiny majú prístup k rovnakému obsahu zdieľanému s nadradenou skupinou. Môžete tiež odstrániť členov zo skupiny a stratia prístup k zdieľanému priečinku alebo súboru skupiny. 

Noví členovia, ktorých pridáte neskôr do skupiny, môžu súbory otvoriť prostredníctvom adries URL, ale zdieľaný priečinok alebo súbor sa na Disku Google okamžite nezobrazí v zobrazení „zdieľané so mnou“. Namiesto toho budete musieť obsah opäť zdieľať so skupinou alebo individuálne s každým novým členom.

Môžete tiež obmedziť možnosti zdieľania obsahu vašej skupiny s ostatnými a povoliť prístup k súborom iba konkrétnym ľuďom z vašej organizácie.

Ak chcete zdieľať súbor so skupinou, vytvorte dokument na Disku Google alebo otvorte existujúci dokument a potom kliknite na tlačidlo „zdieľať“.

google-zdieľanie súborov-google-drive-share

Kliknite na položku Spresniť a potom zadajte e-mailovú adresu skupiny do časti „Pozvať ľudí“ a vyberte úrovne prístupových práv: „môžu upravovať“, „môžu komentovať“ alebo „môžu zobraziť“. Potom kliknite na „hotovo“.

google-zdieľanie súborov-ľudí pozvať-people-oprávnenie

Ako zdieľať súbory so skupinou na Disku Google

 1. Vytvorte dokument na Disku Google alebo otvorte existujúci dokument
 2. Kliknite na tlačidlo „zdieľať“
 3. V časti „Pozvať ľudí“ zadajte e-mailovú adresu skupiny
 4. Vyberte úrovne prístupu: „môžu upravovať“, „môžu komentovať“ alebo „môžu zobraziť“
 5. Kliknite na „hotovo“

Ako zdieľať odkaz na súbor

Odkaz na zdieľanie vášho súboru môžete poslať aj iným ľuďom, aby k nemu mal prístup každý, kto má odkaz. 

Vyberte súbor a v pravom hornom rohu obrazovky kliknite na ikonu „Získať odkaz na zdieľanie“ – ktorý vyzerá ako odkaz na reťaz. V opačnom prípade kliknite pravým tlačidlom myši na súbor a vyberte možnosť „získať odkaz na zdieľanie“.

google-zdieľanie súborov-get-zdieľať-link

Kliknite na položku „nastavenia zdieľania“. 

google-zdieľanie súborov-get-na zdieľanie link-zdieľanie-settings

Kliknutím na šípku nadol vedľa položky „ktokoľvek s odkazom“ vyberte možnosti povolenia.

google-zdieľanie súborov-get-zdieľať-link-nikomu-s-link-oprávnenie

Skopírujte odkaz a vložte ho do e-mailu alebo kamkoľvek ho chcete zdieľať. 

Ak chcete verejne zdieľať svoj súbor, aby ho mohol vyhľadávať, vyhľadávať a otvárať niekto, kto má odkaz na webe, kliknite na odkaz Získať odkaz na zdieľanie, kliknite na šípku nadol vedľa položky Ktokoľvek s odkazom a kliknite na položku Viac.

google-zdieľanie súborov-get-zdieľať-link-nikomu-s-link-viac

Kliknite na „verejné na webe“ a potom na „uložiť“.

google-zdieľanie súborov-get-zdieľať-link-nikomu-s-link-verejnosti

Poznámka: Ak otvoríte súbor a namiesto mena osoby sa zobrazí anonymné zviera, znamená to, že osoba, ktorá má prístup k súboru, nie je prihlásená do účtu Google.

Ako zdieľať odkaz na Disku Google

 1. Kliknite na odkaz „získať odkaz na zdieľanie“ alebo kliknite pravým tlačidlom myši na súbor a vyberte príkaz „získať odkaz na zdieľanie“
 2. Kliknite na položku „nastavenia zdieľania“ a potom na šípku nadol vedľa položky „ktokoľvek s odkazom“ a vyberte možnosti povolenia
 3. Skopírujte odkaz a prilepte ho kamkoľvek chcete zdieľať
 4. Ak chcete verejne zdieľať svoj súbor, kliknite na odkaz „získať odkaz na zdieľanie“ a potom kliknite na šípku „nadol“ vedľa položky „ktokoľvek s odkazom“
 5. Kliknite na „viac“ a vyberte „verejné na webe“. Kliknite na tlačidlo „uložiť“ a potom na položku „hotovo“.

Ako zastaviť zdieľanie súboru na Disku Google

Ak už nechcete zdieľať súbor s konkrétnymi ľuďmi, najjednoduchší spôsob, ako to zmeniť, je kliknúť pravým tlačidlom myši na súbor alebo priečinok, prejdite na „zdieľanie“ a potom na „pokročilé“. Odtiaľ môžete jednoducho odstrániť osoby, s ktorými už nechcete zdieľať, jednoduchým kliknutím na „x“ vpravo.

Zdieľanie súborov na Disku Google pomocou mobilnej aplikácie

Ak používate Disk Google zo svojho zariadenia so systémom Android alebo iOS, proces je podobný, ale s niekoľkými malými zmenami oproti verzii pre stolné počítače. Ak chcete zdieľať jeden súbor, otvorte aplikáciu Disk Google a klepnite na ikonu „viac“ (tri bodky) vedľa názvu súboru.

google-zdieľanie súborov-mail

Klepnite na „zdieľať“.

google-zdieľanie súborov-viac-share

Ak chcete zdieľať viac súborov, vytvorte priečinok a pridajte do neho súbory a potom klepnutím na ikonu „more“ vedľa názvu priečinka zdieľajte celú zložku.

google-zdieľanie súborov-zložky-share

Povolenia na zdieľanie súborov na zariadeniach s Androidom alebo iOS

Ak používate zariadenie so systémom Android alebo iOS, môžete zdieľať súbory s konkrétnymi ľuďmi, ktorí majú účet Google. V časti Ľudia zadajte e-mailovú adresu osoby alebo skupinu Google, s ktorou chcete zdieľať.

google-zdieľanie súborov-ľudia

Klepnite na ikonu „odoslať“.

google-zdieľanie súborov-people-send

Poznámka: Ak nechcete, aby boli ľudia upozorňovaní e-mailom, klepnite na ikonu „viac“ (tri bodky) v hornej časti a vyberte položku „preskočiť zasielanie oznámení“.

google-zdieľanie súborov-preskočiť odosielanie oznámením

Ako zdieľať súbor na Disku Google v mobile

 1. Otvorte aplikáciu Disk Google a klepnite na ikonu „viac“ (tri bodky) vedľa názvu súboru
 2. Klepnite na „zdieľať“
 3. Pre viac súborov vytvorte priečinok a pridajte do neho súbory. Potom kliknutím na ikonu „more“ vedľa názvu priečinka zdieľajte celú zložku
 4. V časti Ľudia zadajte e-mailovú adresu osoby alebo skupinu Google, s ktorou chcete zdieľať
 5. Klepnite na „odoslať“

Zdieľanie súborov pomocou odkazu v mobile

Môžete získať odkaz na zdieľanie a poslať ho iným ľuďom, aby k nemu mohol mať prístup každý, kto má odkaz na súbor. 

Klepnite na ikonu „viac“ (tri bodky) vedľa názvu súboru a klepnutím na „zdieľanie odkazov vypnite“ ho zapnite.

google-zdieľanie súborov-link-zdieľanie-off

Klepnite na „kopírovať odkaz“ a potom ho prilepte kamkoľvek chcete zdieľať.

google-zdieľanie súborov-link-zdieľanie-copy-link

Poznámka: Ak súbor nevlastníte, možnosť „zdieľať odkaz“ sa nezobrazí. V takom prípade požiadajte vlastníka súboru o povolenie zdieľať súbor.

Ako zdieľať odkaz na Disk Google v mobile

 1. Klepnite na ikonu „viac“ (tri bodky) vedľa názvu súboru a potom na „zdieľanie odkazov“
 2. Klepnite na „kopírovať odkaz“ a potom ho prilepte kamkoľvek chcete zdieľať

Verejné zdieľanie súboru z mobilného zariadenia

Súbor môžete zdieľať aj verejne prostredníctvom svojho mobilného zariadenia, aby ho mohol niekto vyhľadať, nájsť a otvoriť na internete.

Klepnite na ikonu „viac“ a potom na „zdieľať“. Posuňte zobrazenie nadol a klepnite na „kto má prístup“.

google-zdieľanie súborov-ktorý-má-access

Klepnutím na „zdieľanie odkazov vypnete“ ho zapnete.

google-zdieľanie súborov-access-link-zdieľanie-off

Klepnutím na šípku nadol vyberte možnosti povolenia: „upraviť“, „komentovať“ alebo „zobraziť“.

google-zdieľanie súborov-niekto-s-LINK-oprávnenie

Vložte odkaz kamkoľvek ho chcete zdieľať.

Ako verejne zdieľať súbor Google Drive z mobilného zariadenia

 1. Klepnite na ikonu „viac“, potom na „informácie“ a vyberte „zdieľanie odkazov vypnuté“
 2. Klepnutím na šípku nadol vyberte možnosti povolenia: „upraviť“, „komentovať“ alebo „zobraziť“
 3. Vložte odkaz kamkoľvek ho chcete zdieľať

Zdieľanie súborov Google: Ochrana osobných údajov a zabezpečenie

Zdieľanie a distribúcia súborov na Disku Google je jednoduché, má však niekoľko nedostatkov. Jedným z najväčších je to, že nemôžete nastaviť dátumy vypršania platnosti alebo heslá pre odkazy, aby zdieľaný súbor mohli zobraziť alebo stiahnuť iba tí, ktorí majú heslo. Bezpečné zdieľanie súborov s Diskom Google je zložité a preto ho neodporúčame používať pre citlivé súbory.

Väčšina ostatných služieb cloudového úložiska to tiež nemá, hoci medzi našimi najlepšími cloudovými úložiskami pre poskytovateľov zdieľania existuje niekoľko výnimiek. Náš najlepší návrh v tomto zozname úložísk v cloude je Sync.com, ktorý šifruje zdieľanie súborov a umožňuje vám nastaviť dátumy vypršania platnosti, heslá a limity na sťahovanie odkazov (prečítajte si našu recenziu na Sync.com)..

Okrem toho by ste mali vedieť, že zmluvné podmienky služby Disk Google udeľujú spoločnosti povolenie na skenovanie uloženého a zdieľaného obsahu. Jedným z dôvodov je ochrana materiálu, ktorý je chránený autorskými právami, napríklad filmov, pred zdieľaním, najmä ak sa šíri. 

Ak hľadáte trochu viac súkromia, radšej využite jedného z najlepších poskytovateľov cloudových úložísk s nulovými znalosťami, ako sú Sync.com, Tresorit alebo pCloud..

Záverečné myšlienky

Zdieľanie súborov je jedným z najdôležitejších prvkov služby Disk Google, bez ktorého by nepatrilo medzi naše najlepšie tipy na najlepšie cloudové úložisko na zdieľanie. Proces je z väčšej časti jednoduchý a dúfame, že vás tento sprievodca dovedie na správnu cestu.

Ak chcete iba spolupracovať, zdieľať dokumenty a pracovať s nimi, Disk Google je vynikajúcou možnosťou. Ak je vašou prioritou bezpečnosť a ochrana osobných údajov, prečítajte si ďalšie najlepšie nástroje na spoluprácu v oblasti cloudových úložísk. Dajte nám vedieť, čo si myslíte v sekcii nižšie. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map