Nie je nič horšie, ako keby ste nevedeli čítať svoj rukopis. Či už sú to projektové požiadavky, poznámky k triedam alebo zoznam skvelých nápadov, ktoré ste si zapísali, navždy stratíte svoje čmáranie, pretože vás bolesť sedemročného (alebo lekára) bolí.


Našťastie pre tých z nás prekliatych so syndrómom škrabancového škrabania sme prešli dlhú cestu od spoliehania sa na poznámky a kokteilové obrúsky. Obdobie aplikácie písania poznámok v cloude je na nás a je viac ako trochu pozoruhodné.

Keďže sme bývali s hlavami v cloude, predtým sme hľadali najlepšie dostupné aplikácie na vytváranie poznámok. Jedným z našich prekvapivejších zistení bolo, že hoci existuje niekoľko možností, iba dve z nich majú funkcie a flexibilitu na zefektívnenie a posilnenie vašich poznámkových potrieb: Evernote a OneNote.

V tomto článku sme sa rozhodli zistiť, či nedokážeme urobiť konečné rozhodnutie, ktoré z nich je lepším riešením všade okolo ich porovnaním medzi sebou. Ak sa chcete bližšie pozrieť, nezabudnite si pozrieť aj našu samostatnú recenziu Evernote a OneNote.

Evernote alebo OneNote: Výber najlepšej aplikácie na vytváranie poznámok

OneNote bol už dlhší čas, keď bol prvýkrát vydaný v roku 2003, ale Evernote historicky generoval viac online buzzov ako schopný nástroj na zaznamenávanie poznámok. Koncom roka 2017 to viedlo k pôsobivým 200 miliónom používateľov spoločnosti Evernote.

Zdá sa však, že príbeh sa mení, pretože spoločnosť Microsoft neustále vylepšuje svoj produkt a teraz ponúka niekoľko funkcií, ktoré s Evernote nedostanete (viac o tých neskôr).

Napriek tomu nie je pochýb o tom, že Evernote a OneNote sú ľahko dvoma najlepšími aplikáciami na vytváranie poznámok, iba ak hľadáte jednoduchú aplikáciu na nahrávanie hlasových poznámok a zostavovanie zoznamov potravín. Ak to potrebujete, v službe Google Keep budete oveľa lepšie (prečítajte si našu recenziu v službe Google Keep).

Existuje veľa vecí, ktoré robia Evernote a OneNote doslova pozoruhodnými, ale pre nás to všetko začína organizáciou a flexibilitou. Schopnosť vytvárať prenosné počítače, ktoré obsahujú vaše poznámky, je niečo, čo nenájdete, napríklad informácie o schránkach (prečítajte si našu recenziu v poznámkach k poznámkam).

Je tu ešte veľa ďalších funkcií, ktoré sa uvedieme nižšie, keď rozdelíme riešenia poznámok do piatich kôl: náklady a kapacita, organizačné funkcie, formátovanie poznámok, spolupráca a bezpečnosť..

1

Náklady a kapacita

Najprv porovnáme náklady na predplatné každého nástroja a tiež sa pozrieme na to, aký druh úložnej kapacity, veľkosť poznámky a limity šírky pásma sú k týmto nákladom priradené..

Evernote

Spoločnosť Evernote má k dispozícii bezplatný plán, ale ukladá určité obmedzenia, ktoré sa stanú problémom pre veľmi aktívnych používateľov. Najviac obmedzujúcim z nich je šírka pásma 60 MB za mesiac.

Aj keď to pravdepodobne nebude predstavovať problém pre tých, ktorí práve hľadajú riešenie súkromného žurnálovania, ak ste študent alebo pravidelne využívate webový stroj na strihanie Evernote, možno by ste si mali nechať nejaké cesto. Medzi ďalšie limity bezplatného plánu patrí limit synchronizácie dvoch zariadení a veľkosť poznámky 25 MB.

Dobrou správou pre tých, pre ktorých sa takéto limity stanú problémom, je, že Evernote nie je v skutočnosti tak drahá. Evernote Plus je iba 3,99 dolárov mesačne, ak idete mesiac na mesiac, a 34,99 dolárov, ak sa zaregistrujete na rok vopred.

S programom Evernote Plus získate mesačný limit nahrávania 1 GB, maximálnu veľkosť poznámky 200 MB a neobmedzené množstvo synchronizovaných zariadení. Ak to nestačí na šírku pásma, Evernote Premium vás zvýši na 10 GB mesačne za 7,99 dolárov mesačne alebo 69,99 dolárov ročne.

Spoločnosť Evernote neukladá žiadne obmedzenia na úložný priestor bez ohľadu na predplatné. Technicky sa spoločnosť účtuje ako „neobmedzená“. Ešte technicky je však toto tvrdenie v prípade obmedzení šírky pásma v skutočnosti pravdivé. Navyše, či už upgradujete alebo nie, môžete mať kedykoľvek maximálne 250 notebookov.

Samotné náklady sa v roku 2016 skutočne (relatívne vzaté) výrazne zvýšili, ale stále si myslíme, že Evernote je pre všetko, čo dostanete, veľa. Uvidíme však, či je to lepšia dohoda ako OneNote.

Jedna poznámka

Náklady na OneNote sú skutočne integrované s cloudovou službou spoločnosti Microsoft, OneDrive. Samotný OneDrive je pomerne silný produkt, zaradený medzi najlepšie možnosti cloudového úložného priestoru dnes.

Výsledkom tejto integrácie je, že poznámky vytvorené pomocou zdieľaného priestoru OneNote s ostatnými súbormi, ktoré odovzdáte do OneDrive, vrátane dokumentov, fotografií a videí balíka Microsoft Office. To znamená, že musíte byť trochu usilovnejší o tom, ako spravujete OneNote, ako to robíte s Evernote, aj keď neexistujú žiadne mesačné obmedzenia šírky pásma, aby ste obišli, aspoň.

Samotná aplikácia OneNote je zadarmo. Môžete si ho stiahnuť v Microsoft Store pre Windows 10 a existujú aj verzie pre MacOS, iOS a Android. Okrem toho vám spoločnosť Microsoft v súčasnosti dá 5 GB úložného priestoru len na registráciu do OneDrive. Aj keď to nepatrí medzi najlepšie bezplatné cloudové úložiská, je to niečo.

Ak potrebujete viac poznámok, musíte si kúpiť program OneDrive. Spoločnosť Microsoft ponúka možnosť 50 GB za pouhých 1,99 USD mesačne, ale lepšia ponuka je plán 6,99 USD 1 TB, ktorý vám tiež poskytuje prístup k službe Office 365, pravdepodobne najlepšiu dostupnú kancelársku sadu, ktorá je k dispozícii.

Ak ste študent, v skutočnosti môžete získať zadarmo aj službu Office 365, čo je jeden z dôvodov, prečo si myslíme, že OneNote je pre študentov najlepšou poznámkovou formou. Viac informácií o tejto ponuke nájdete tu.

Okolo jednej myšlienky

Náš prvý krok pri výbere jedného prenosného počítača oproti druhému nerobí ľahké rozhodnutie. Obe služby ponúkajú dobrú hodnotu, aj keď táto hodnota sa odohráva trochu inak. Napríklad spoločnosť Evernote vám poskytuje neobmedzené úložisko, a to aj na základe bezplatného plánu, ale s mesačnou šírkou pásma nikdy nebudete môcť naplno využiť výhody tohto.

Aplikácia OneNote zatiaľ nemá obmedzenia šírky pásma, ale má obmedzenie úložného priestoru a zdieľa úložný priestor v cloude aj s ostatnými súbormi OneDrive. Aj keď neplánujete používať OneDrive na nič iné ako úložisko OneNote, môže 5 GB zmiznúť rýchlejšie, ako by ste chceli.

Na druhej strane, plán 1TB OneDrive stojí iba 6,99 dolárov mesačne a získate s ním veľa ďalších užitočných nástrojov. Evernote Plus je však o tri doláre menej za mesiac a prekročenie mesačnej šírky pásma 1 GB je ťažšie, ako by ste si mysleli.

Ak potrebujete aj nástroj na ukladanie v cloude a páči sa vám OneDrive, OneNote bude pravdepodobne nákladovo efektívnejšia. Pre tých, ktorí už majú cloudové úložisko, napríklad s Dropboxom alebo pCloud, a pre tých, ktorí sa nestarajú o Microsoft Office, poskytuje Evernote väčšiu hodnotu.

Keďže sa v tomto článku osobitne zameriavame na aplikácie na vytváranie poznámok, Evernote dávame malú výhodu. Ak s tým nesúhlasíte, neobviňujeme vás.

Kolo: Bod nákladov a kapacít pre Evernote

Logo Evernote
Logo OneNote

2

Funkcie organizácie

Viac ako hodnota, jednou z oblastí, ktoré určujú Evernote aj OneNote pred každú ďalšiu aplikáciu na zapisovanie poznámok, ktorá je dnes k dispozícii, je to, ako dobre sú navrhnuté na organizovanie myšlienok a výskumu. Druhé kolo sa bližšie pozrie.

Evernote

Hlavným prístupom organizácie Evernote k organizácii práce je používanie notebookov. Môžete si vytvoriť individuálne zápisníky pre svoj osobný denník, triedy, projekty, nápady na knihy alebo čokoľvek iné.

Jediným limitom, ako už bolo spomenuté, je to, že spolu môžete mať až 250 notebookov, čo je trochu zmätený, ak sme úprimní. Každý zápisník však môže obsahovať toľko poznámok, koľko potrebujete.

Aj keď je rozvrhnutie Evernote priamočiare, pripomína nám trochu Outlooku, akonáhle vytvoríte desiatky notebookov a stovky poznámok, je ťažké ich triediť. Pre tieto príležitosti má Evernote dve riešenia: vyhľadávanie a značky.

Funkcia vyhľadávania funguje tak, ako by ste si mysleli: zadajte reťazec, ktorý chcete hľadať, a algoritmy pôjdu pracovať, aby ste našli relevantné poznámky. Môžete vyhľadávať konkrétne zápisníky alebo celý svoj účet Evernote.

Značky môžu byť ešte užitočnejšie. Značka umožňuje triediť súvisiace poznámky pomocou vlastných identifikátorov. Napríklad môžete vytvoriť značku s názvom „recepty“ a použiť ju na každú poznámku obsahujúcu recept. Môžete tiež vyhľadávať poznámky obsahujúce kombináciu značiek, ako napríklad „cloudwards“ a „webhosting“.

Ďalšou organizačnou vlastnosťou spoločnosti Evernote, ktorú máme radi, je jej doplnok pre webové klipy, ktorý slúži ako tlačidlo na ukladanie na internete, užitočné na zhromažďovanie výskumov alebo na zachytávanie článkov, ktoré si chcete prečítať neskôr.

Môžete orezať celú stránku, iba text článku alebo zjednodušenú verziu článku. Môžete tiež urobiť snímku obrazovky alebo si stránku uložiť ako záložku pomocou odkazu. Napriek tomu sa rozhodnete klip orezať, Evernote vám umožní vybrať si, do ktorého prenosného počítača chcete orezanie uložiť, a súčasne pridať značky a poznámky..

Evernote tiež umožňuje ukladať dôležité e-maily tak, že ich posielate na jedinečnú e-mailovú adresu Evernote, ktorú dostáva každý používateľ.

Ak uprednostňujete automatizáciu tejto funkcie, Zapier aj IFTTT spolupracujú s Evernote a umožňujú vám napríklad odosielať e-maily od určitých osôb do konkrétneho notebooku Evernote. K dispozícii je aj mnoho ďalších receptov pre oba automatizačné nástroje, napríklad na synchronizáciu poznámok na Disk Google, sledovanie páči sa Facebooku alebo vytváranie poznámok pri aktualizácii kalendára iOS. Nakoniec môžete priložiť súbory k poznámkam, ktoré boli odovzdané lokálne aj z Disku Google.

Celkovo pre tých, ktorí plne využívajú organizačné schopnosti spoločnosti Evernote, môže softvér skutočne urobiť zázraky, aby udržal vaše poznámky, výskum a nápady v poriadku..

Jedna poznámka

Program OneNote zdieľa pri organizovaní práce mnoho rovnakých funkcií ako Evernote, pričom najdôležitejšie sú notebooky na zhromažďovanie súvisiacich poznámok. Evernote v skutočnosti robí veci ešte o krok ďalej: každý notebook môže mať aj viac farebne označených „sekcií“ na ďalšie rozdelenie projektov.

Aplikácia OneNote navyše nestanovuje žiadne obmedzenia týkajúce sa počtu notebookov, ktoré môžete vytvoriť, ako to robí spoločnosť Evernote.

Poznámky, ktoré obsahujú konkrétne kľúčové slová, môžete vyhľadať kliknutím na ikonu lupy v ľavom hornom rohu softvéru OneNote. Vyhľadávanie môžete obmedziť na konkrétnu časť alebo poznámkový blok prenosného počítača alebo prehľadávať všetky prenosné počítače.

OneNote má tiež preddefinované značky na triedenie súvisiacich poznámok. Tieto sú však obmedzené na to, že sú takmer zbytočné pre serióznych notárov, ktorí majú k dispozícii iba šesť dosť vágnych možností (napr. „Dôležité“, „otázka“, „kritické“).

Aplikácia OneNote 2016 vám umožňuje vytvárať vlastné značky, verzia aplikácie dostupnej v obchode Microsoft však nie je a spoločnosť Microsoft sa rozhodla ukončiť program OneNote 2016. Dúfajme, že spoločnosť Microsoft to vyrieši, ale zatiaľ je to obmedzenie, ktoré musíte žiť s ak vyberiete OneNote.

Web Clipper OneNote je menej problematický, aj keď nie je taký pekný ako Evernote. Môžete orezávať celé stránky alebo články, robiť snímky obrazovky a pridávať poznámky k výstrižkom, aby ste si pripomenuli, prečo ste ich neskôr uložili..

Podobne ako Evernote môžete e-maily prevádzať na poznámky nastavením adresy pre OneNote a predvolený zápisník. V budúcnosti môžete na túto adresu posielať e-maily, aby ste ich uchovali.

OneNote tiež spolupracuje s Zapierom a IFTTT, s podobnými receptami, aké nájdete u Evernote. Automatické párovanie dôležitých e-mailov z Gmailu do notebooku, ukladanie snímok obrazovky pre iPhone a ukladanie obľúbených tweetov sú len niekoľkými príkladmi toho, čo môžete urobiť.

Druhé myšlienky

Evernote a OneNote sú dva najlepšie nástroje, pokiaľ ide o organizovanie poznámok typu cloud. Tiež ich nie je veľa čo oddeľovať.

Dve kľúčové výhody OneNote oproti Evernote spočívajú v tom, že môžete vytvoriť neobmedzený počet prenosných počítačov a rozdeľovať ich na jednotlivé oddiely. Najväčšou výhodou Evernote oproti OneNote je medzičasom to, že vám umožňuje vytvárať vlastné značky. Tiež má o niečo lepší webový strihač.

Rovnako ako v prvom kole, ani tu nie je veľa toho, čo by naznačovalo, že jeden z nástrojov má skutočnú nohu nad druhým. Domnievame sa však, že používanie vlastných značiek je užitočnejšie ako v sekciách pre notebooky a väčšina ľudí bude pravdepodobne s limitom pre 250 notebookov v poriadku.

Ešte raz ideme s Evernote, aj keď pre OneNote by sa dalo tvrdiť.

Kolo: Organizácia predstavuje bod pre Evernote

Logo Evernote
Logo OneNote

3

Poznámka Formátovanie

V tomto treťom kole našej spolupráce sme sa rozhodli pozrieť sa na funkcie formátovania poznámok. Rovnako ako v organizácii je to oblasť, v ktorej mnoho menších aplikácií na písanie poznámok, ako napríklad produkt spoločnosti Zoho (prečítajte si našu recenziu v zoho notebooku), zaostáva, ale Evernote aj OneNote viac či menej vynikajú..

Evernote

Evernote má väčšina rovnakých možností formátovania formátovaného textu, aké nájdete v modernom textovom procesore. Patria sem desiatky rôznych typov písma, rôzne veľkosti písma a možnosti písania tučným písmom, kurzívou a podčiarknutím textu.

Môžete tiež vytvárať zoznamy s odrážkami a číslami, ako aj začiarkavacie políčka, ktoré sú užitočné pri zostavovaní zoznamov úloh. Program Evernote umožňuje vytvárať tabuľky aj v poznámkach. To všetko sa deje z pásky na úpravy, ktorá sa nachádza v hornej časti každej poznámky.

Aj keď existuje veľa možností formátovania, poznámky v aplikácii Evernote sú pri rozložení opravené. Nemôžete napríklad vkladať text kamkoľvek na stránku, napríklad okolo ručne nakreslených schém.

Základné poznámky v skutočnosti nemajú schopnosti čerpania. Ak chcete ručne písať poznámky alebo náčrtky, musíte vytvoriť špeciálnu „atramentovú poznámku“. Sú užitočné pre tých, ktorí používajú tablety, ale želáme si, aby sme kombinovali atramentové a textové poznámky a vytvorili tak niečo dynamickejšie. Spoločnosť Evernote navyše nemá funkciu konverzie atramentu na text.

Evernote má možnosti na vytváranie zvukových poznámok, ako aj poznámok zo snímok obrazovky a poznámok z webovej kamery. Poznámky z webovej kamery sa však dajú použiť iba na vytvorenie snímky, nemôžete vytvárať videozáznamy.

Jedna poznámka

OneNote má všetky možnosti formátovania, ktoré by ste od produktu Microsoft Office očakávali. Nájdete takmer akýkoľvek typ písma, ktorý by ste mohli chcieť, môžete zmeniť veľkosť a farbu písma, tučné, podčiarknuté a kurzívou a vybrať si z rôznych možností hlavičky.

Na sledovanie úloh môžete pridať zoznamy s odrážkami aj očíslované a kontrolné zoznamy. Aplikácia OneNote má dokonca aj formátového maliara na rýchle duplicitné formátovanie.

Do poznámok môžete vložiť odkazy, obrázky a zvukové poznámky. Do poznámok môžete tiež pridať informácie o stretnutí (miesto, čas, pozvaní atď.) Priamo z programu Outlook.

OneNote 2016, verzia, ktorá je nastavená na západ slnka, má oveľa viac možností formátovania ako aplikácia OneNote v obchode Microsoft Store. To zahŕňa nahrávanie videa, ktoré je užitočné pri zachytávaní prednášok, orezávania obrazovky a rôznych šablón stránok (akademických, obchodných, plánovačov atď.). Rovnako ako v prípade absencie vlastných značiek, skutočne dúfame, že to spoločnosť Microsoft opraví.

Obe verzie programu OneNote sú však skvelé na skicovanie, vytváranie diagramov a písanie rukou písaných poznámok. Aplikácia OneNote má lištu nástrojov na kreslenie, v ktorej nájdete rôzne možnosti pera a ceruzky, tvary a ďalšie nástroje na vytváranie vizuálov.

Pre tých, ktorí radi písajú poznámky, ale chcú ich typovú verziu neskôr, existuje aj možnosť prevodu atramentu na text. Je to užitočné najmä pre poznámky triedy, pretože sa všeobecne uznáva, že ručné písanie faktov im pomáha zapamätať si ich.

Aplikácia OneNote vám okrem vynikajúcich možností formátovania textu a kreslenia umožňuje usporiadať poznámky ľubovoľným spôsobom. Kliknutím na ktorúkoľvek oblasť na stránke môžete vytvoriť textové pole a pridať poznámky. Výsledkom je zážitok, ktorý veľmi napodobňuje skutočnú stránku poznámkového bloku, ktorá sa nám obzvlášť páči pri kopírovaní tabúľ.

Okrúhle tri myšlienky

OneNote je ľahko najuniverzálnejšia aplikácia na vytváranie poznámok, ktorú sme testovali tu na Cloudwards.net. Rovnako úžasné ako Evernote nie je, pokiaľ ide o rozloženie, nie je také flexibilné. Okrem toho môžete do OneNote pridávať kresby k textovým poznámkam, zatiaľ čo v aplikácii Evernote musíte vytvárať samostatné atramentové poznámky.

Prvé dve kolá síce klesli v prospech Evernote, ale tri kola nie sú súťažou OneNote.

Kolo: Poznámka: Formátovací bod pre OneNote

Logo Evernote
Logo OneNote

4

spolupráca

Ďalej sa pozrieme na zdieľanie poznámok s ostatnými a možnosti spoločnej editácie.

Pre niektorých používateľov na funkciách spolupráce notebookov nebude záležať. Notebooky sa častejšie používajú na zhromažďovanie osobných myšlienok, nie na skupinovú prácu. Schopnosť zdieľania má svoje využitie, napríklad zostavovanie skupinového prieskumu alebo distribúciu poznámok zo schôdzí.

Evernote

Evernote má niekoľko funkcií, ktoré podporujú spoluprácu. Medzi nimi môžete zdieľať ľubovoľný zápisník kliknutím pravým tlačidlom myši a výberom položky „zdieľať zápisník“. Zadajte e-mailové adresy osôb, s ktorými chcete svoj prenosný počítač zdieľať, a vyberte typ prístupových oprávnení, ktoré im chcete udeliť: prezerajte, upravujte alebo upravujte a pozývajte.

Jednotlivé poznámky môžete zdieľať aj vtedy, ak nechcete povoliť prístup k celému notebooku. Navyše môžete generovať odkazy na poznámky, ktoré umožnia každému zobraziť poznámku v prehliadači. Prípadne môžete poslať e-mailom poznámku priamo z aplikácie.

Keďže spolupráca môže niekedy ísť nesprávnym smerom, spoločnosť Evernote vám umožňuje prístup k histórii poznámky, aby ste si v prípade nechcených zmien mohli pozrieť a vrátiť sa k predchádzajúcim verziám. Stačí kliknúť na ikonu informácií v pravom hornom rohu poznámky a vybrať možnosť „zobraziť históriu“.

Nakoniec má Evernote praktickú funkciu rozhovoru, ktorú je možné použiť na diskusiu o poznámkach. Aj keď to nie je tak funkčné ako vyhradená chatová aplikácia, ako je Slack, je to stále užitočné pre rýchlu komunikáciu založenú na špecifikovaných poznámkach a prenosných počítačoch (prečítajte si naše najlepšie cloudové úložisko pre článok Slack).

Jedna poznámka

V aplikácii OneNote môžete zdieľať ľubovoľný zápisník kliknutím na ikonu zdieľania v pravom hornom rohu aplikácie a zadaním e-mailových adries tých, s ktorými chcete zdieľať. Povolenia na zobrazenie alebo úpravy môžu byť udelené.

Aj keď nemôžete zdieľať jednotlivé oddiely alebo stránky poznámkového bloku rovnakým spôsobom, text môžete poslať e-mailom aspoň z poznámok z aplikácie (otvorí sa tak program Outlook).

Neexistuje žiadna možnosť rozhovoru, ako by ste sa dostali k Evernote, a žiadna možnosť komentovať poznámky v aplikácii. Táto absencia komentárov je prekvapujúca a nešťastná, pretože je k dispozícii v programe Microsoft Word a je tu veľmi užitočná funkcia.

Aplikácia OneNote vám nedáva možnosť prezerať posledné úpravy ani vrátiť zmeny, pokiaľ nepoužívate aplikáciu OneNote 2016, ktorá má špeciálnu kartu „história“. Ešte raz však musíme zdôrazniť, že spoločnosť Microsoft opustila program OneNote 2016. Začína sa čudovať prečo?

Kolo štyri myšlienky

Medzi Evernote a OneNote nás prekvapilo zistenie, že Evernote má všestrannejšie funkcie spolupráce, pretože Microsoft Office má miesto v obchodnom svete. Je však celkom jasné, že Evernote tu vychádza, čo vám dáva nielen možnosť zdieľať notebooky, ale aj poznámky, ako aj praktickú funkciu pracovného rozhovoru..

Kolo: Bod spolupráce pre Evernote

Logo Evernote
Logo OneNote

5

Bezpečnosť a súkromie

Naše posledné kolo sa použije na meranie bezpečnosti každej aplikácie na zapisovanie poznámok. Vzhľadom na to, že Evernote aj OneNote ukladajú poznámky do cloudu, je to dôležitá úvaha. Koniec koncov, nechcete, aby niekto utekal s tajným receptom vašej rodiny na čokoládové cookies.

Evernote

Niektorým čitateľom to môže alarmovať, keď zistia, že spoločnosť Evernote neudržiava svoje vlastné dátové centrá, ale namiesto toho používa službu Google Cloud. Spoločnosť Google nie vždy preukázala najlepšie postupy ochrany osobných údajov, o čom sa dočítate v našej recenzii Disku Google.

Väčšina z týchto obáv však súvisí so spoločnosťou Google, ktorá využíva marketingové údaje spotrebiteľov uložené v službách Disk Google, Gmail a ďalšie služby Google. V podmienkach ochrany osobných údajov spoločnosti Evernote neexistuje žiadny náznak, ktorý by spoločnosti Google umožňoval prístup k súkromným myšlienkam jej používateľskej základne.

Samotná spoločnosť Evernote v skutočnosti tvrdí, že sa nikdy nepozerá na obsah používateľa, pokiaľ na to nedostanete povolenie alebo nebudete nútení presadzovaním práva. Vaše poznámky sú tiež šifrované v pokoji pomocou 256-bitového protokolu AES, ktorý nie je známy ako crackable.

Poznámky sú šifrované aj pri prenose (t. J. Cez internet), ale šifrovanie nie je v predvolenom nastavení úplné. Po príchode do serverového zariadenia sa noty dešifrujú na indexovanie a potom sa zašifrujú znova. Pomáha to urýchliť vyhľadávanie neskôr.

Je zaujímavé, že spoločnosť Evernote ponúka súkromné ​​šifrovanie typu end-to-end, ale obmedzuje ho iba na zvýraznený text. Môžete to nastaviť sami v aplikácii tak, že vyberiete text, ktorý chcete zašifrovať, kliknete naň pravým tlačidlom myši a vyberiete možnosť „šifrovať vybraný text“.

Aj keď by sme uprednostnili, aby spoločnosť rozšírila súkromné ​​šifrovanie na celé notebooky, je to jediný nástroj cloudového notebooku, o ktorom vieme, že ide dokonca tak ďaleko, ako sa dá. Ak požadujete väčšiu bezpečnosť, Evernote je tiež jednou z dvoch aplikácií na vytváranie poznámok kompatibilných s SafeRoom, súkromným šifrovacím nástrojom, ktorý zabráni komukoľvek v Evernote dešifrovať vaše prenosné počítače, a to aj na základe oprávnenia rozkazu..

Ako mieru bezpečnosti proti neoprávnenému prelomeniu hesla Evernote môžete zapnúť aj dvojfaktorové overenie. Toto je skutočne dôležitá funkcia, ktorú príliš veľa cloudových služieb neponúka, vrátane niektorých z najlepších možností zálohovania online.

Ak je zapnutá dvojfaktorová autentifikácia, aj keď niekto ukradne alebo hrubou silou prelomí vaše heslo, pravdepodobne ho nebude môcť použiť, pretože Evernote bude vyžadovať ďalšie poverenie, ak zistí pokus o prihlásenie z neznámeho počítača. Toto poverenie je bezpečnostný kód, ktorý sa pošle na vaše mobilné zariadenie prostredníctvom textu.

Jedna poznámka

Notebooky a poznámky vytvorené pomocou OneNote, ako sme už spomenuli, sa ukladajú do cloudového úložného priestoru OneDrive. Preto berieme podobný názor na zabezpečenie OneNote ako na OneDrive. To nie je obzvlášť dobrá vec.

Naším najväčším problémom je, že program OneDrive nešifruje súbory na serveri, pokiaľ nie ste podnikovým používateľom. Vaše poznámky zostanú otvorené pre ľahké vyzdvihnutie v prípade porušenia.

Časti notebooku môžete chrániť heslom priamo z klienta. To však bráni iba tomu, aby niekto, kto používa váš počítač, čítal obsah tohto notebooku. Nejde o zakódované súbory odoslané do cloudu.

Dobrou správou je, že OneNote je ďalší cloudový notebook podporovaný SafeRoom, takže týmto spôsobom môžete do svojich prenosných počítačov pridať šifrovanie s nulovými znalosťami. Produkt si môžete stiahnuť z obchodu Microsoft Store a stojí 2,99 USD, čo je cena, ktorú stojí za to zaplatiť, ak plánujete ukladať dôverné informácie do OneNote.

OneNote tiež chráni tranzitné súbory pomocou zabezpečenia transportnej vrstvy (TLS), takže vaše súbory by mali byť chránené pred online odpočúvaním, aj keď stále odporúčame používať VPN cez verejné WiFi (návrhy nájdete v najlepšom sprievodcovi VPN)..

Podobne ako Evernote aj OneNote poskytuje funkciu dvojfaktorovej autentifikácie na ochranu prenosných počítačov v prípade odcudzenia alebo prasknutia hesla..

Kolo päť myšlienok

Keďže sa objavujú stále viac a viac hrozieb v oblasti kybernetickej bezpečnosti, výber cloudových služieb zaviazaných k ochrane vašich údajov je stále dôležitejší. Preto našim čitateľom, ako sú napríklad Sync.com a pCloud, často odporúčame cloudové ukladacie služby s nulovými znalosťami.

Aj keď žiadny poskytovateľ cloudového poznámkového bloku, o ktorom vieme, ponúka úplnú natívnu ochranu nulových znalostí, spoločnosť Evernote vám aspoň umožňuje súkromne šifrovať zvýraznený text. Spravovať svoju bezpečnosť týmto spôsobom je trocha bolesti, ale je to niečo.

Spoločnosť Microsoft medzitým ani nešifruje vaše notebooky na serveri pomocou spravovaného šifrovacieho procesu, pokiaľ nie ste firemným používateľom..

Kolo: miesto zabezpečenia a ochrany osobných údajov pre Evernote

Logo Evernote
Logo OneNote

6

Konečné rozhodnutie

Evernote vzal štyri z piatich kôl v našej priamej spolupráci, ale prvé dve kolá (náklady a organizačná charakteristika) boli také blízko, že to mohlo byť aj dve kolá na jedno.

Pravdepodobne najpútavejším dôvodom pre výber Evernote over OneNote je bezpečnosť. OneNote by sa medzitým mal obrátiť na tých, ktorí potrebujú viac slobody pri vytváraní poznámok vďaka svojim nástrojom na kreslenie a dynamickejším možnostiam rozloženia..

Najväčším dôvodom, prečo si vybrať spoločnosť Evernote vs OneNote práve teraz, je však pravdepodobne blížiace sa upustenie od aplikácie OneNote 2016. Verzia OneNote pre Microsoft Store, ktorú spoločnosť bude naďalej dodržiavať, chýba dôležitým funkciám, ktoré získate pri programoch OneNote 2016 a Evernote, vrátane vlastných značiek a verzií.

Konečný víťaz: Evernote

V súčasnosti Evernote zostáva v našich očiach najlepšou aplikáciou na vytváranie poznámok na trhu. Chcete zvážiť? Zašlite nám poznámku nižšie a ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me