pCloud vs MEGA: Bezpečné bezplatné úložisko pre všetkých v roku 2020

Pokiaľ ide o cloudové služby zamerané na ochranu osobných údajov, vynikajú dve mená: pCloud a MEGA. Ak pre vás znamená meno Kim Dotcom niečo, potom už pravdepodobne poznáte MEGA, riešenie cloudového úložiska založené na tomto farebnom odpadlíkovi zameranom na ochranu súkromia (hoci veľký muž už dávno opustil spoločnosť)..


Naše ďalšie porovnania úložiska v cloude vám ukážu, že sme veľkými fanúšikmi pCloud. Ako pCloud, tak MEGA ponúkajú šifrovanie s nulovými znalosťami, aby boli vaše dáta v bezpečí, aj keď to predplatné pCloud stojí trochu navyše. Obe sa dajú pomerne ľahko používať, ale pCloud má niektoré vynikajúce funkcie synchronizácie.

Čítajte ďalej, keď sa bližšie pozrieme na pCloud verzus MEGA, aby sme zistili, ktorá je lepšou možnosťou v tomto porovnávacom hodnotení.

Nastavenie bitky: pCloud vs. MEGA

Porovnávanie rôznych služieb ukladania v cloude môže byť výzvou, pretože žiadne dva produkty nie sú presne rovnaké. Aby sme tento problém obišli, v niekoľkých kolách sa pozrieme na pCloud a MEGA. V každom kole kladieme našich dvoch poskytovateľov priamo k dôležitému aspektu ukladania v cloude. 

Poskytovateľ, ktorý vyhrá kolo, získa bod a ak je to remíza, body sa zdieľajú. Na konci tohto článku si spočítame body, aby sme našli celkového víťaza.

1

cena

Obaja poskytovatelia ponúkajú bezplatné úložisko a prvotriedne služby, ktoré ich umiestnia na našom zozname najlepších bezplatných služieb úložiska cloud. S pCloud získate zadarmo 10 GB úložného priestoru, zatiaľ čo MEGA sa môže pochváliť neuveriteľnými 50 GB voľného úložného priestoru pre svojich používateľov. Ani jedna z ponúk však nie je taká, ako sa zdá.

Ak chcete získať prístup k celých 10 GB pomocou pCloud, musíte ho odomknúť. Aj keď je k dispozícii 2 GB úložného priestoru okamžite, môžete odomknúť ďalších 5 GB potvrdením e-mailu, odovzdaním súboru do cloudu, inštaláciou pracovnej plochy a mobilnej aplikácie a zapnutím funkcie automatického nahrávania fotografií.. 

Konečné 3 GB je k dispozícii po tom, ako začnete pozývať ostatných používateľov na pCloud, ďalší úložný priestor však získate, iba ak sa skutočne zaregistrujú. Ak sa chcete dozvedieť viac, pozrite si našu recenziu pCloud.

MEGA tiež ponúka bezplatné úložisko pre zákazníkov: 50 GB zadarmo pri registrácii účtu. Platnosť 35 GB však vyprší už po 30 dňoch, bez ohľadu na to, čo robíte. Môžete získať 20 GB za inštaláciu desktopovej aplikácie a ďalších 15 GB za inštaláciu mobilnej aplikácie, ale platnosť oboch týchto bonusov vyprší po 180 dňoch. 

Dokonca aj 10 GB, ktoré dostanete za pozvanie ďalších ľudí na pripojenie, vyprší po jednom roku. V skutočnosti je množstvo bezplatného úložiska, ktoré nie je časovo obmedzené, 15 GB. Toto je stále slušné množstvo a určite sa zlepšuje voľný limit pCloud, ale stále je tu veľa slučiek, cez ktoré môžete skočiť, aby ste získali viac.

Pre platené skladovanie ponúka pCloud dva osobné plány s možnosťou platiť mesačne alebo ročne, alebo vykonať jednorazovú doživotnú platbu. Prémiový plán je dodávaný s 500 GB úložného priestoru. Mesačná opcia stojí 4,99 $ mesačne, ročné platobné náklady sa rovnajú 3,99 $ mesačne a doživotné predplatné predstavuje celkom 175 USD.

Špičkový plán, Premium Plus, prichádza s 2 TB úložného priestoru. Mesačná opcia stojí 9,99 $ mesačne, ročné platobné náklady sú ekvivalentom 7,99 $ mesačne a celoživotné predplatné stojí celkom 350 USD. 

Podobné plány sú k dispozícii aj u spoločnosti MEGA, ktorá ponúka štyri osobné platené programy. Ceny sú uvedené v eurách, takže ceny môžu kolísať podľa výmenného kurzu.

V čase zverejnenia má MEGA Pro Lite 400 GB priestoru za približne 5,55 dolárov mesačne, Pro 1 je približne 11,11 USD za 2 TB, Pro 2 je približne 22,23 USD za 8 TB a Pro 3 je približne 33,36 USD za 16 TB. Ak platíte celý rok vopred, získate ďalšie dva mesiace zadarmo. Viac informácií o tom, čo získate, získate v každej úrovni v našej recenzii MEGA.

Obchodné ceny pCloud verzus MEGA

Obaja poskytovatelia tiež ponúkajú cloudové úložisko pre podniky. Podnikateľský plán spoločnosti pCloud je 9,99 dolárov mesačne na 1 TB úložného priestoru na používateľa, na odber sa však potrebujete najmenej troch používateľov. Ročná platba to znižuje na 7,99 dolárov na používateľa mesačne. Skutočnou výhodou podnikateľského plánu je to, že obsahuje pCloud Crypto pre každého používateľa – o tejto funkcii sa budeme baviť neskôr.

MEGA má tiež iba jeden podnikateľský plán. MEGA pre firmy stojí približne 11 dolárov mesačne pre každého používateľa a podobne ako pCloud má minimálne pravidlá pre troch používateľov. Ponúka neobmedzené úložisko, ale iba na „skutočné obchodné účely“ s pravidlami spravodlivého použitia, ktoré sa zavedú, ak v porovnaní s priemerným obchodným používateľom MEGA využívate viac úložného priestoru.. 

Pre pCloud nie je k dispozícii žiadna neobmedzená možnosť ukladania, takže ak hľadáte neobmedzený priestor a MEGA vás nezaujíma, pozrite si konkurentov, ako je Dropbox Business and Box, v našom najlepšom článku o neobmedzenom ukladaní v cloude..

Porovnať služby typu „podobné za podobné“ s cloudovými službami je vždy výzvou, ale obaja poskytovatelia ponúkajú balík 2TB, ktorý s pCloud funguje trochu lacnejšie. Aj keď MEGA ponúka viac bezplatného úložiska, časovo obmedzené výhody sú dosť mätúce. Je to blízke volanie, ale pCloud práve prechádza týmto kolom.

Kolo: Cena za pCloud

Logo pCloud
Logo MEGA

2

zabezpečenia & súkromia

Najbezpečnejšie cloudové úložisko vyžaduje viac než čokoľvek iné: šifrovanie s nulovými znalosťami. Súbory, ktoré ukladáte, sú šifrované a poskytovateľ úložiska cloudu nemá žiadny záznam o kľúči na ich dešifrovanie; zostáva iba vo vašich rukách. Bez kľúča nemá nikto iný ako prístup k vašim súborom. 

Aj keď je poskytovateľ nútený odovzdať vaše údaje orgánom, tieto údaje sú bez vášho dešifrovacieho kľúča zbytočné. Preto, pokiaľ ide o bezpečnosť, MEGA aj pCloud ponúkajú ten správny druh riešení.

pcloud-crypto

MEGA používa šifrovanie s nulovými znalosťami pre všetky svoje produkty, a to aj na svojej bezplatnej úrovni, čo znamená, že vaše údaje sú v bezpečí. Existuje však jeden problém s poskytovateľom nulových znalostí: nemôže vám obnoviť vaše heslo, pretože by to vyžadovalo kľúč na dešifrovanie údajov.

MEGA vám na tento účel poskytne kľúč na obnovenie, ktorý môžete použiť na obnovenie hesla, ak ho zabudnete. Ak to však stratíte, nie je možné sa vrátiť späť a vaše údaje sa stratia. Na uloženie tohto kľúča odporúčame použiť dobrého správcu hesiel, ako je napríklad Dashlane. Prezrite si náš zoznam najlepších rozšírení pre správu hesiel, kde nájdete alternatívy.

Aj keď pCloud ponúka šifrovanie s nulovými znalosťami, musíte zaň platiť (pokiaľ nie ste podnikovým používateľom). Je označený ako pCloud Crypto a umožňuje šifrovať niektoré alebo všetky súbory pomocou šifrovania s nulovými znalosťami. Stojí to 4,99 dolárov navyše mesačne alebo asi 3,99 dolárov mesačne v ročnom pláne so 125 USD poplatok za celoživotný prístup.

Ochrana osobných údajov pCloud a MEGA

Spoločnosť pCloud sídli vo Švajčiarsku, krajine s niektorými z najlepších zákonov na ochranu osobných údajov v cloude na svete. Má však servery v USA, takže na vaše údaje sa môžu vzťahovať oveľa menej platné zákony USA týkajúce sa ochrany osobných údajov. Dobrým spôsobom, ako to obísť, je použitie pCloud Crypto alebo šifrovanie súborov pomocou Boxcryptora (pozrite si našu recenziu v Boxcryptore).

Ak používate pCloud Crypto, vaše údaje sú chránené pred zvedavými očami. Ak však nepoužívate program pCloud Crypto, program pCloud má prístup k vašim súborom a môže tak urobiť, aby ste zabezpečili, že nebudete porušovať jeho podmienky. Nezabúdajte na to, ak máte obavy o ochranu súkromia.

Ako takzvaná „súkromná spoločnosť“ sa spoločnosť MEGA bezpochyby zameriava na ochranu súkromia používateľov. Všetky jeho servery sú umiestnené na miestach, ktoré sú z hľadiska ochrany súkromia pomerne slušné – vrátane Nového Zélandu, Kanady a Luxemburska – bez serverov na americkej pôde.

Európski používatelia sú stranami prísnych pravidiel ochrany údajov GDPR, ale MEGA to robí o krok ďalej a rovnaké pravidlá uplatňuje na všetkých používateľov, dokonca aj na tých, ktorí žijú mimo EÚ..

Obaja poskytovatelia ponúkajú dobrú bezpečnosť, pričom každý z nich je na našom zozname najlepších cloudových služieb s nulovými znalosťami. pCloud Crypto je dobré riešenie, ale MEGA ponúka šifrovanie s nulovými znalosťami ako štandard a bez ďalších nákladov. MEGA má tiež lepšie súkromie, čo znamená, že vaše údaje sú bezpečnejšie na základe žiadostí vládnych agentúr.

pCloud je vynikajúci pre bezpečnosť aj súkromie, ale MEGA je lepšia, vďaka čomu je tu víťazom.

Kolo: Bezpečnosť & Ochrana osobných údajov pre MEGA

Logo pCloud
Logo MEGA

3

Jednoduchosť použitia

Väčšina poskytovateľov cloudového úložiska ponúka klientov pre systémy MacOS a Windows, ale obaja uchádzači tu tiež ponúkajú podporu systému Linux, ktorá pokrýva všetkých pravdepodobných používateľov stolných počítačov. Obe služby sa tiež dostanú na náš zoznam najlepších cloudových úložísk pre Linux. Pre mobilných používateľov sú pre obe služby k dispozícii kvalitné aplikácie pre Android a iOS.

pcloud-web-app

MEGA a pCloud používajú známy systém synchronizačných priečinkov, ktorý Dropbox popularizoval asi pred desiatimi rokmi. Ak ste už niekedy využívali služby cloudového úložiska, bude pre vás pCloud aj MEGA jednoduché používať so známymi funkciami. Na stolných počítačoch používajú ikony systémovej lišty alebo panela s ponukami, ktoré vám umožňujú prístup k vašim nastaveniam.

Máme jednu malú odrodu s pCloud: branding. Ikona cloudu je veľmi podobná ikona, ktorú používajú iní poskytovatelia, napríklad OneDrive, Google a Amazon. Ak máte viac cloudových účtov, mohlo by to byť trochu mätúce (hoci pripúšťame, že je to pravdepodobne zámerné). MEGA má pekné jednoduché logo „M“, takže nehrozí, že si ho pomýlite s iným účtom.

Webové rozhrania oboch poskytovateľov môžu byť v porovnaní so súpermi ako Sync.com a Dropbox tiež trocha neohrabané. Presunutie súboru do webovej aplikácie pCloud je možné vykonať iba v aktuálne otvorenom priečinku, nie do podpriečinkov. 

Pri MEGA sa vyskytuje rovnaký problém. Nemôžete len pustiť súbor do priečinka na obrazovke; musíte v rozbaľovacom okne uviesť, kam ho chcete umiestniť.

Podobný problém existuje aj v mobilných aplikáciách. Ak chcete súbor presunúť, nemôžete ho podržať a pretiahnuť okolo, ako je to možné u iných poskytovateľov. Namiesto toho musíte súbor stlačiť dlho a vybrať, aby ste ho presunuli v ponuke, ktorá sa zobrazí, keď tak urobíte.

Na rozdiel od toho vám konkurenti, ako sú OneDrive a Dropbox, umožňujú presúvať súbory v rámci samotnej mobilnej aplikácie, ktorá je pre používateľov omnoho jednoduchšia, rýchlejšia a intuitívnejšia. Ak sa chcete dozvedieť viac o svojej aplikácii, pozrite si našu recenziu aplikácie OneDrive.

Napriek týmto (dosť malým) problémom sú aplikácie inak užitočné. Napríklad pCloud aj MEGA ho zaradia do nášho zoznamu najlepších úložísk v cloude pre Android. Medzi poskytovateľmi skutočne nie je veľký rozdiel, pokiaľ ide o jednoduchosť použitia, preto toto kolo nazývame remíza.

Kolo: Jednoduché použitie Žiadny jasný víťaz, body za oba

Logo pCloud
Logo MEGA

4

Synchronizácia a zdieľanie súborov

Základom všetkých cloudových úložísk je ukladanie a zdieľanie súborov. Ako špičkoví poskytovatelia to MEGA a pCloud robia celkom dobre.

MEGA vám umožňuje kontrolovať, ktoré súbory synchronizujete s počítačom. Ak je úložný priestor obmedzený, môžete si vybrať, ktoré súbory chcete mať okamžite prístupné, alebo si ich môžete všetky ľahko stiahnuť. Z ponuky nastavení môžete pridať nové priečinky pre PC ako nové synchronizované umiestnenia.

mega-web rozhranie

pCloud používa inú metódu, ktorá (ako sme tvrdili) je lepšia a odstraňuje zložitosť. Keď inštalujete pCloud, váš synchronizačný priečinok je nastavený ako virtuálna jednotka. Obsah tohto disku je uložený v cloude a je viditeľný na vašom počítači, akoby bol uložený na pevnom disku, ale nezaberá na vašom počítači žiadne miesto..

Ak chcete pracovať so súbormi offline, môžete použiť funkciu synchronizácie. To vám umožní vybrať si miestne priečinky v počítači, ktoré sa majú synchronizovať s programom pCloud, čo vám dáva možnosť pracovať na nich v režime offline. Pri ďalšom pripojení na internet sa všetky vykonané zmeny automaticky synchronizujú so servermi pCloud.

Zdieľanie súborov

Obaja poskytovatelia vám umožňujú vytvárať odkazy na zdieľanie súborov. S pCloud môžete vložiť heslo alebo dátum vypršania platnosti, alebo použiť skrátený odkaz. Šifrované súbory z pCloud Crypto však nemôžete zdieľať, pokiaľ nemáte firemný účet.

mega-vs-tresorit-mega-share

MEGA vám tiež umožňuje nastaviť dátum vypršania platnosti a heslo pre zdieľané súbory, ale iba ak máte platený účet. Môžete tiež zdieľať šifrované súbory s možnosťou zdieľania odkazov s dešifrovacím kľúčom alebo bez neho. 

Ak odošlete odkaz MEGA s kľúčom, môže ho otvoriť ktokoľvek s odkazom. Ak kľúč nie je zahrnutý, budete musieť dešifrovací kľúč poslať osobitne každému, komu chcete otvoriť súbor alebo priečinok..

pCloud obmedzuje šírku pásma sťahovania každý mesiac pre zdieľané odkazy. Účty zadarmo získajú 50 GB, účty Premium 500 GB a účty Premium Plus 2 TB. 

MEGA má podobný systém, pričom platené úrovne ponúkajú každý mesiac 1TB, 2TB, 4TB a 8TB. Bezplatné účty nemajú stanovený limit; MEGA tvrdí, že záleží na dennej dobe a ďalších faktoroch, ale neočakávajte viac ako približne 4 GB za deň.

rýchlosť

V rýchlostných testoch boli pCloud aj MEGA pomerne podobné rýchlosti nahrávania a sťahovania. Na načítanie súboru s veľkosťou 1 GB trvalo približne 24 minút a v našom rýchlom teste asi tri minúty na stiahnutie.

Jednou z hlavných výhod, ktorú má pCloud z hľadiska rýchlosti, je to, že používa synchronizáciu na úrovni blokov na rozdelenie súborov do malých blokov. Pri úprave súboru sa synchronizujú iba tie časti alebo bloky, ktoré zmeníte, namiesto toho, aby museli synchronizovať celý súbor. 

Ak synchronizujete veľké súbory, môže to výrazne zmeniť zrýchlenie nahrávania. Toto je jeden z dôvodov, prečo sa pCloud stáva jedným z našich najlepších cloudových úložísk pre užší zoznam veľkých súborov spolu so Sync.com a OneDrive..

Páči sa nám prístup virtuálnej jednotky pCloud. Je to jednoduché a ľahko zrozumiteľné a efektívne vám ukladá 2 TB voľného miesta na ukladanie súborov v počítači. Využíva tiež synchronizáciu na úrovni blokov, vďaka čomu je synchronizácia veľkých súborov s minimálnymi úpravami oveľa rýchlejšia, vďaka čomu je pCloud ľahkým víťazom tu.

Kolo: Bod na synchronizáciu a zdieľanie súborov pre pCloud

Logo pCloud
Logo MEGA

5

Vlastnosti

Ako by ste mohli očakávať, funkcie sú bohaté z MEGA aj pCloud, aj keď niektoré funkcie sú pravdepodobne užitočnejšie ako iné.

Napríklad pCloud má špeciálny hudobný prehrávač pre vašu hudobnú zbierku, ktorý vám umožňuje vytvárať zoznamy skladieb a vyhľadávať podľa názvu skladby, názvu albumu alebo interpreta. To samo o sebe robí z jedného z najlepších úložísk v cloude pre výber hudby, ak skladujete svoju hudbu v cloude. Ak však používate streamingovú službu, je pravdepodobne zbytočná.

pcloud-audio-player

Aplikácia pCloud vám tiež umožňuje zálohovať súbory priamo z iných cloudových služieb, ako sú Dropbox, Disk Google a OneDrive, ako aj z vášho účtu Instagram alebo Facebook. To vám umožní rýchlo triediť a ukladať fotografie zo sociálnych médií. 

K dispozícii je tiež funkcia na vytváranie verzií súborov, ktorá vám umožní vrátiť sa k staršej verzii vašich súborov. V prípade platených účtov sa môžete vrátiť až o 30 dní alebo o ďalších 39 dolárov ročne. MEGA obsahuje podobnú funkciu, aj keď sa menej ľahko používa.

Používatelia účtu MEGA majú k dispozícii funkciu šifrovaného chatu a zdieľania súborov. Toto šifrovanie typu end-to-end vás môže osloviť najmä v prípade, že máte obavy o súkromie aplikácií, ako je WhatsApp..

Ak chcete zdieľať veľké súbory s ostatnými používateľmi, môžete ich odoslať priamo pomocou MEGAbird, rozšírenia poštového klienta Mozilla Thunderbird. To vám umožňuje odosielať veľké súbory prostredníctvom MEGA priamo z Thunderbirdu, bez ohľadu na vašu e-mailovú hostingovú službu. K dispozícii je tiež nástroj príkazového riadku, ktorý vám umožňuje kontrolovať a automatizovať váš účet.

Ako vidíte, tieto funkcie – okrem bežných funkcií úložiska v cloude, ktoré by ste očakávali – sa pohybujú od užitočných po výklenok. Kým hudobný prehrávač pCloud a šifrovaný chat MEGA sa môžu niektorým páčiť, najväčšou remízou bude zálohovacia služba pCloud, ktorá vám umožní ukladať súbory na viac platforiem. S týmto vedomím tu zvíťazí pCloud.

Kolo: Funkcie Bod pre pCloud

Logo pCloud
Logo MEGA

6

Verdikt

Počas prvých troch kôl bola súťaž pomerne tesná, pričom obaja poskytovatelia požadovali jedno víťazstvo a jedno losovanie. pCloud však skončil silnejší, pričom si vzal posledné dve kolá. Celkovým víťazom je pCloud so skóre 3: 1 a 1 kolo.

MEGA vyšiel na špičke, pokiaľ ide o bezpečnosť a súkromie, vďaka tomu, že ponúka štandardné šifrovanie s nulovými znalosťami, a to aj na svojej bezplatnej úrovni. Body sa zdieľali, keď sme uvažovali o ľahkom používaní, s niektorými malými problémami s použiteľnosťou, ktoré ovplyvňujú takmer bezchybný zážitok pre oboch poskytovateľov.

pCloud bol jasným víťazom, pokiaľ ide o synchronizáciu a zdieľanie súborov, avšak synchronizácia na úrovni blokov urýchlila synchronizáciu súborov (najmä pre veľké súbory) a systém virtuálnej jednotky používaný na uvoľnenie miesta na disku. 

Funkcie pCloud tiež zvíťazili, pričom integrácia s inými cloudovými službami sa ukázala ako užitočná. Cena bola trochu bližšia, ale spoločnosť pCloud zvíťazila tým, že vyšla o niečo lacnejšia v porovnateľnom porovnaní, aj keď spoločnosť MEGA ponúka viac bezplatného úložiska.

Víťaz: pCloud

Ak hľadáte kvalitnú službu cloudového úložiska, potom pCloud aj MEGA majú svoje silné stránky a boli by pre vás dobrými poskytovateľmi. Ak je váš najväčší záujem o súkromie, potom je MEGA silným kandidátom. Ak hľadáte rýchlu synchronizáciu alebo ak chcete pristupovať ku všetkým svojim cloudovým súborom bez toho, aby ste do procesu zaplnili disk, potom je pCloud vynikajúcou voľbou. 

Ak ste už predtým použili MEGA alebo pCloud a chcete s niektorým z týchto bodov súhlasiť alebo nesúhlasiť, urobte to. Vložte ich do komentárov nižšie a ako vždy ďakujem za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me