Existuje veľa dobrých dôvodov na uchovávanie kópií počítačových súborov v cloude. Existuje tiež veľa vynikajúcich softvérových možností, ktoré vám to umožnia. Výber nesprávneho nástroja pre vaše potreby však zvyčajne skončí trochu ako pokus o osadenie štvorcového kolíka do kruhovej diery.


Prvým krokom k nájdeniu správneho nástroja pre vás je, že sa nedomnieva, že úložisko cloud computingu robí to isté ako zálohovanie online alebo naopak. Táto úloha sa stáva trochu mätúcejšou v dôsledku skutočnosti, že cloudové úložisko sa niekedy nazýva „online zálohovanie“ a online zálohovanie sa nazýva „cloudové zálohovanie“.

Pochopenie presného rozdielu medzi týmito dvoma často zmätenými technológiami a tým, čo pre vás môže každý urobiť, je rozhodujúcim prvým krokom k nájdeniu najlepšieho cloudového úložiska alebo najlepšieho online zálohovacieho nástroja pre vaše presné potreby..

V tomto článku vám pomôžeme urobiť toto. Na základe týchto poznatkov budete mať možnosť prezerať si služby podrobne uvedené v našich recenziách cloudového úložiska a online knižniciach s recenziami zálohovania so zaostreným uhlom pohľadu a navyše môžete dať svojmu vierohodnosti dôveryhodnú podporu.

Predtým, ako sa ponoríme do toho, čo je iné, povedzme si však, čo je to isté: cloud.  

Čo je Cloud??

Samotný pojem „cloud“ je rovnako marketingovým heslom, ako aj zmysluplným technickým žargónom, ktorý bol vytvorený v polovici 90. rokov (pravdepodobne) vedcami spoločnosti Netscape snívajúc o neobmedzenej budúcnosti (pamätáte na Netscape?).

V tomto prípade sa cloud odkazuje na softvér, ktorý beží na vzdialenej sieti serverov, na rozdiel od lokalizovaných v počítači. Ak to znie podobne ako internet, je to tak preto, že: cloud je softvér bežiaci na internete (a ešte viac: podrobnosti nájdete v článku o terminologickej oblasti cloudu).

Existujú súkromné ​​oblaky, ktoré vlastní a používa jedna spoločnosť alebo domácnosť (zistite, ako nastaviť svoj osobný cloudový úložisko) a verejné oblaky, ktoré sa zvyčajne predávajú ako služba. Súkromné ​​aj verejné oblaky vám však umožňujú prístup k rovnakému softvéru a informáciám z ľubovoľného počítača, ktorý je na to oprávnený.

Pokiaľ ide o softvér verejného cloudu, existuje mnoho rôznych druhov programov, ktoré teraz fungujú týmto spôsobom, od e-mailových aplikácií, ako je Gmail, až po účtovnícke aplikácie, ako je QuickBooks Online (prečítajte si našu recenziu v QuickBooks Online, ak si to váži váš záujem). Cloudové úložisko a online zálohovanie sú dva takéto typy služieb.

Úložisko v cloude aj zálohovanie online fungujú tak, že hosťujú súbory v cloude a umožňujú vám prístup k týmto súborom z rôznych zariadení vrátane počítačov a smartfónov, pokiaľ sú tieto zariadenia pripojené k internetu..

Aj keď infraštruktúra môže byť podobná, všeobecné správanie sa cloudového úložiska a online zálohovania ich odlišuje a dáva im veľmi konkrétne, odlišné účely..  

Funkcie cloudového úložiska

Pravdepodobne vám nebudeme vadiť tým, že povieme, že cieľovým cloudovým úložiskom – alebo online úložiskom, ak chcete – je úložisko.

V polovici 90. rokov, keď banda zaniknutých vedúcich pracovníkov spoločnosti Netscape razila slovo, ktoré by sa nemalo popularizovať až o 10 rokov neskôr, bežný domáci pevný disk bežal medzi 400 a 1000 megabajtov. To by dnes udržalo asi sobotňajšiu hodnotu selfies (alebo hodinu, ak ste Kardashian).

Aj keď veľkosť pevných diskov stúpala, množstvo údajov, ktoré vlastníme, má viac než len stále tempo. Okrem toho nahradenie mechanických pevných diskov (HDD) mechanikami pevného disku (SSD) so zipsom dočasne zvýšilo cenu úložného priestoru..

Z dôvodu tohto prudkého poklesu cien nie je neobvyklé vidieť notebooky, v ktorých je zabudované iba 256 GB úložného priestoru. Príležitostne uvidíte dokonca aj špičkové laptopy plné 128 GB úložného priestoru. To je v poriadku, ale cloudové úložisko je dôvod, prečo.

Pozrime sa na stránku Sync.com ako príklad toho, ako funguje úložisko v cloude: je to jedna z našich obľúbených služieb ukladania v cloude, ako sa dočítate v našej recenzii Sync.com. Čiastočne je to preto, že poskytuje šifrovanie s nulovými znalosťami a množstvo ďalších vynikajúcich funkcií zabezpečenia cloudu.  

Je to tiež preto, že server Sync.com je jedným z najlepších obchodov v úložisku typu cloud, ktorý v súčasnosti stojí približne 8 dolárov mesačne za 2 TB úložiska..

Úložný priestor 2 TB sa môže použiť na doplnenie pevného disku. Znamená to, že namiesto ukladania všetkých vašich domácich miláčikov a videí s pozorovaním UFO do prenosného počítača ich môžete namiesto toho ukladať v cloude..

Okrem toho máte k tomuto úložnému priestoru prístup takmer z ľubovoľného prehľadávača na akomkoľvek zariadení, ktoré vlastníte. Väčšina služieb úložiska v cloude, vrátane služby Sync.com, tiež umožňuje mobilným aplikáciám pre Android a iOS prístup a ukladanie údajov.

Rozšírenie schopnosti fyzického ukladania vášho zariadenia alebo zariadení je určujúcou a podstatnou súčasťou každého riešenia cloudového úložiska. Moderné riešenia – tie, ktoré sa objavili nad hranicami – majú tendenciu robiť trochu viac, aj keď majú dve spoločné vlastnosti častejšie ako iné: synchronizácia a zdieľanie.

Cloudová synchronizácia a zdieľanie

Synchronizácia, ktorá je skratka pre synchronizáciu zariadenia, je funkcia úložiska v cloude, ktorá vám umožňuje upravovať súbor na jednom zariadení a tieto úpravy sa prejaviť na inom zariadení takmer v reálnom čase. Táto myšlienka sa pripisuje Drewovi Houstorovi, zakladateľovi Dropboxu, ktorý tvrdí, že prišiel s ním potom, čo si pri autobusovej ceste medzi New Yorkom a Bostonom uvedomil, že nechal disk USB za sebou.

Základným mechanizmom koncepcie Drewa Houstona a základným mechanizmom, ktorý používa väčšina cloudových úložných služieb ponúkajúcich synchronizáciu na deň, je „synchronizačný priečinok“. Synchronizovaný priečinok je priečinok, ktorý vyzerá a správa sa podobne ako ktorýkoľvek iný priečinok na pevnom disku, okrem toho, že súbory umiestnené v tomto priečinku sú uložené na disku aj v cloude.

Na každom zariadení s nainštalovaným klientom cloudového úložiska bude mať nainštalovaný aj tento priečinok, ktorý sa zrkadlí na všetkých zariadeniach pripojených k vášmu cloudovému úložnému priestoru. Cloud je sprostredkovateľ, ktorý odovzdáva aktualizácie vykonané na počítači ostatným.  

Jedným z problémov so synchronizáciou je však to, že ukladá súbory v cloude aj na pevný disk. Možno ste si to uvedomili, zdá sa, že poráža návrh základnej hodnoty cloudového úložiska, ktorý sme už uviedli (doplnenie úložného priestoru).

Aby ste to mohli vysvetliť, mnoho služieb cloudového úložiska ponúka buď samostatný priečinok, ktorý nesynchronizuje obsah, alebo funkciu nazývanú „selektívna synchronizácia“, ktorá vám umožňuje vypnúť synchronizáciu obsahu, ak nechcete ponechať pevný disk aj disk oblak, mrak. Niektoré z nich, vrátane stránky Sync.com, majú oboje.

Zdieľanie súborov sa týka jednoducho možnosti umožniť ostatným prezerať, upravovať alebo sťahovať súbory, ktoré ste nahrali, do svojho cloudového úložného priestoru. Niekoľko služieb cloudového ukladania tiež umožňuje ostatným ukladať svoje vlastné súbory do vášho cloudového úložného priestoru.

Keďže ide o internetovú službu, zvyčajným mechanizmom zdieľania súborov úložiska v cloude je vygenerovanie adresy URL smerujúcej k súboru – alebo dokonca k priečinku súborov -, ktorý chcete zdieľať..

Tento odkaz môžete skopírovať a prilepiť a distribuovať manuálne, napríklad v kanáli Slack, alebo ho automaticky zaslať e-mailom alebo uverejniť na sociálnych médiách. Niektoré služby, napríklad pCloud (áno, máme kontrolu pCloud), vám tiež umožňujú chrániť heslom a pridať do týchto adries URL dátumy vypršania platnosti – alebo ich dokonca nemusia vedieť vôbec.

To je všetko, čo je skutočne potrebné synchronizovať a zdieľať, s výnimkou toho, že v súčasnosti existuje niekoľko služieb cloudového ukladania údajov zameraných na podnikanie, ktoré sú viac postavené na aspektoch produktivity a spolupráce týchto dvoch funkcií, ako rozširujú priestor na pevnom disku. Tieto služby sa nazývajú služby synchronizácie a zdieľania podnikových súborov. O krému plodiny si môžete prečítať v našej najlepšej príručke pre kupujúcich EFSS..

Predtým, ako sa dostaneme k online zálohovaniu, je tiež potrebné spomenúť, že niektoré služby cloudového ukladacieho priestoru sa integrujú s nástrojmi ako softvér ako služba ako Microsoft Word Online a Dokumenty Google. To sa však väčšinou obmedzuje na väčšie mená na trhu, najmä na Dropbox, Google Drive a OneDrive. 

Funkcie online zálohovania

Základným účelom ukladania v cloude je doplnenie pevného disku; základným účelom online zálohovania je jej replikácia.

Inými slovami, online zálohovanie sa týka obnovy po katastrofe. Je to tak, že pohár rozliateho mlieka – v tomto prípade, ktorý zmizol medzi trhlinami na klávesnici – sa naozaj nestojí za to plakať.

Nápoje s hrotmi sú iba jedným zo spôsobov, ako spôsobiť katastrofu v súboroch uložených na pevnom disku. Záplavy, požiare, straty, krádeže – existuje veľa spôsobov, ako počítať, že môžete stratiť svoje údaje skôr, ako pevný disk nevyhnutne dosiahne koniec svojej životnosti..

Táto štúdia je podľa štúdie vykonanej online zálohovacím dodávateľom Backblaze asi 1,5 roka pre zhruba päť percent pevných diskov. Toto počiatočné obvinenie je väčšinou spôsobené chybnou konštrukciou. Potom sa miera zlyhania v nasledujúcich troch rokoch zníži na jedno percento za rok.

Okrem toho sa váš pevný disk točí v vypožičanom čase: SSD disky môžu samozrejme predĺžiť životnosť, samozrejme, možno aj desaťročia. Je to však veľa pohárov mlieka (mlieko je metaforou pre pivo, nie?), Ktoré sa nerozliali.

Bez online zálohovania, za predpokladu, že váš pevný disk je stále vo vašom vlastníctve, môžete zaplatiť počítačovej opravárni asi stovky dolárov za pokus o obnovenie niektorých vašich údajov. Môžete tiež vyskúšať nástroj na obnovu dát, ako je jeden z tých, ktoré sú uvedené v našich najlepších recenziách softvéru na obnovu dát.    

Online zálohovanie je lepšou možnosťou. Väčšina takýchto nástrojov beží nepretržite, aby sa zabezpečilo, že sa súbory v cloude replikujú takmer ihneď po ich vytvorení alebo zmene. Ak uprednostňujete, väčšina vám tiež umožní nastaviť naplánované zálohovanie, aby sa vaša záloha mohla spustiť v noci, keď je tento proces menej vhodný na prasa systémové prostriedky..

Karbonitový domov je dobrým príkladom. V rámci klienta pre stolné počítače môžete zálohovanie povedať nepretržite, raz za deň alebo medzi určitými hodinami, aby sa záloha nezálohovala.

Riešenia cloudového úložiska nemajú možnosti plánovania, ale väčším dôvodom, prečo nie sú skutočne vhodné na zálohovanie pevného disku, je to, že nezachovávajú ani štruktúru systému súborov, pretože nakoniec musíte všetko vložiť do synchronizovaného priečinka..

Online zálohovacie služby zachovávajú štruktúru systému súborov a umožňujú vám obnoviť všetko späť tak, ako to bolo v prípade, že potrebujete znovu vytvoriť pevný disk..

Okrem týchto funkcií existuje množstvo ďalších, ktoré rozlišujú jedno riešenie zálohy od druhého.

Niektorí, ako napríklad Backblaze, využívajú skutočnosť, že nie sú obmedzení na jednoduché zálohovanie všetkých bežných typov súborov (všetky informácie o neobmedzenom zálohovaní nájdete v časti Kontrola backblaze). Nie je potrebné, aby ste robili čokoľvek iné ako inštaláciu klienta, aby ste zaistili, že všetky vaše predchádzajúce fotografie, videá, e-maily a dokumenty sú zahrnuté do plánu zálohovania..

Ostatné služby online zálohovania, napríklad Carbonite, vyžadujú, aby ste manuálne označili každý priečinok a súbor, ktorý chcete chrániť, mimo niektorých priečinkov, ktoré softvér automaticky navrhuje.. 

Technicky zdatnejší používatelia budú milovať CloudBerry Backup (prečítajte si našu recenziu na zálohovanie CloudBerry), ktorá obsahuje množstvo funkcií navrhnutých na zvýšenie možností obnovy po katastrofe. Medzi tieto funkcie patrí hybridné zálohovanie, zálohovanie NAS, zobrazovanie diskov, verzovanie súborov a uchovávanie odstránených súborov.

Základná myšlienka je však rovnaká pre všetky online zálohovacie nástroje, a to je verná replikácia pevného disku.

Záver – Cloud Storage vs Online Backup

Mnoho služieb zálohovania online vrátane karbonitu vám umožňuje zdieľať súbory. Tieto schopnosti však zvyčajne nie sú také dokonalé ako dobrá služba úložiska v cloude.

Niektoré cloudové služby idú o kúsok ďalej pri rozmazávaní čiar medzi ukladaním a zálohovaním. Napríklad služba zálohovania SpiderOak (prečítajte si našu recenziu SpiderOak ONE) vám umožňuje synchronizovať všetky súbory pridané do plánu zálohovania. Acronis True Image (prečítajte si našu recenziu Acronis True Image) a IDrive, dve ďalšie služby zálohovania zákazníkov, vám umožňujú synchronizovať súbory bez ohľadu na to, či sú alebo nie sú súčasťou vášho plánu zálohovania..

Vo väčšine prípadov však ostáva hranica medzi cloudovým úložiskom a online zálohovaním pravdivá a najlepšou voľbou je vybrať službu cloudového úložiska, ak chcete úložisko, a online záložnú službu, ak chcete zálohovať. Alebo vyberte obidve.

Ďalšie kroky? Odporúčame vám doplniť svoje nové poznatky tak, že si pozriete náš najlepší porovnávací graf úložiska v cloude. Oba články nielenže podrobne popisujú kľúčové funkcie, ktoré treba hľadať, ale poskytujú tie najlepšie možnosti pre každú funkciu. Väčšina služieb, o ktorých píšeme, vám ich tiež umožní vyskúšať zadarmo, či už ide o 5 GB bezplatného cloudového úložiska so serverom Sync.com alebo 30-dňovú skúšobnú verziu s uhlíkom.  

Máte otázky alebo pripomienky? Použite sekciu komentárov uvedenú nižšie a pošlite nám riadok – a ďakujeme za prečítanie.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me