Ako zálohovať Mac na externý pevný disk v roku 2020

Počítače Apple Mac môžu byť dobre postavené a vybavené funkciami, ale zakúpenie počítača Mac neznamená, že ste v bezpečí pred stratou údajov. Všetky dobré technológie môžu zlyhať a je dôležité vedieť, ako zálohovať počítač Mac na externý pevný disk, aby boli vaše údaje v prípade krízy v bezpečí..


Našťastie existuje niekoľko spôsobov, ako zálohovať počítač Mac. Súbory môžete skopírovať ručne na externú jednotku, na synchronizáciu súborov môžete použiť vstavanú aplikáciu Time Machine alebo ich môžete uložiť pomocou cloudovej služby tretej strany..

Predtým, ako začnete, nezabudnite sa vyhnúť niektorým častým chybám pri zálohovaní. Musíte sa tiež uistiť, že ste investovali do jedného z najlepších externých pevných diskov pre váš Mac.

Ako zálohovať Mac na externý pevný disk

Ak chcete zálohovať súbory Mac, najjednoduchším riešením je použitie nástroja Time Machine, ale to má určité problémy, najmä ak chcete získať prístup k svojim súborom na iných zariadeniach. Napríklad počítače so systémom Windows nedokážu prečítať súborový systém HFS +, ktorý spoločnosť Apple používa pre jednotky s počítačom Time Machine.

Ak to nie je problém, môžete použiť stroj Time Machine, ktorý podrobnejšie popíšeme nižšie. V opačnom prípade použite externý pevný disk naformátovaný v súborových systémoch FAT32 alebo exFAT. 

Mac so systémom MacOS dokáže čítať jednotky naformátované pomocou FAT32 alebo exFAT, ako aj počítače so systémom Windows. Jednotka FAT32 môže podporovať iba súbory s veľkosťou do 4 GB, takže lepšou alternatívou by bol exFAT. Ak chcete formátovať externú jednotku na exFAT alebo FAT32, otvorte aplikáciu Disk Utility. Môžete k tomu pristupovať z „iného“ priečinka v Apple Launchpad.

MacOS-Launch-Disk-Utility

Ak ste disk ešte nenaformátovali, systém MacOS vám automaticky oznámi, že jednotku nie je možné rozpoznať. Ak sa toto okno zobrazí, kliknite na „inicializovať“, čím namiesto toho automaticky otvoríte aplikáciu Disk Utility.

MacOS-Disk-Not-rozpoznané-Box

V ľavej ponuke aplikácie Disk Utility by ste mali vidieť svoju jednotku uvedenú na karte „externé“. Kliknite na svoju jednotku a potom v ponuke hore vyberte tlačidlo „vymazať“.

MacOS-Disk-utilty-Erase

Do textového poľa „name“ zadajte svoju externú jednotku. V rozbaľovacej ponuke „format“ (Formát) vyberte možnosť MS-DOS (FAT), ak chcete formátovať ako FAT32, alebo „ExFAT“ a naformátujte disk ako exFAT..

MacOS-Disk-Utility-Select-FS

Ak je táto možnosť k dispozícii, v rozbaľovacej ponuke „schéma“ vyberte „hlavný zavádzací záznam“ a potom kliknutím na tlačidlo „vymazať“ spustite formátovanie disku..

MacOS-Disk-Utility-Format-Complete

Po naformátovaní jednotky kliknite na „hotovo“ a potom ukončite aplikáciu Disk Utility. Odtiaľ otvorte Finder, prieskumník súborov MacOS a potom vyberte svoju externú jednotku na karte „umiestnenie“ v ľavej ponuke..

MacOS-Finder-Locations-tab

Budete chcieť otvoriť druhé okno vyhľadávača, ktoré vám umožní ľahko presúvať súbory z jednotky Mac na externý pevný disk. Ak to chcete urobiť, kliknite pravým tlačidlom myši na ikonu Vyhľadávač v doku v dolnej časti a potom kliknutím na položku „Nové okno vyhľadávača“ otvorte druhé okno..

MacOS Vyhľadávač-druhé okno

Nejde o automatizovaný proces, takže budete musieť začať presúvať alebo kopírovať súbory z jedného okna do druhého. Najjednoduchší spôsob, ako to dosiahnuť, je, aby bol váš externý pevný disk otvorený v jednom okne vyhľadávača a aby boli vaše dôležité súbory a priečinky prístupné z druhého okna..

Ak chcete zálohovať svoje súbory, budete to musieť robiť pravidelne. Alternatívne môžete použiť riešenie zálohovania Mac, ktoré automaticky skopíruje vaše súbory na disk.

Ako zálohovať Mac na externý pevný disk

 1. Vložte disk a naformátujte ho pomocou aplikácie Disk Utility.
 2. Otvorte dve okná vyhľadávača. Jeden by mal ukazovať vašu internú jednotku, zatiaľ čo druhý by mal ukazovať vašu externú jednotku.
 3. Presuňte alebo skopírujte súbory a priečinky, ktoré chcete uložiť z internej jednotky na externú jednotku.

Ako skontrolovať úložisko v systéme Mac

Pred zálohovaním súborov na externú jednotku by ste mali skontrolovať svoje úložisko. Môžete to urobiť z aplikácie Disk Utility.

Od tejto chvíle môžete spustiť proces „prvej pomoci“. Tým sa na vašej jednotke vyhľadajú chyby a podľa možnosti sa automaticky opravia. Mali by ste to urobiť na internom pevnom disku Mac aj na externom pevnom disku.

MacOS-Disk-Utility-First-Aid

Ak vaše makrá nedokážu opraviť chyby na externej jednotke po spustení procesu „prvej pomoci“, mali by ste sa pred zálohovaním súborov pozrieť na jeho výmenu. Výber správnej značky pevného disku je dôležitý, pretože niektorí výrobcovia sú náchylnejší k zlyhaniu. Mali by ste sa pozrieť na nákup najspoľahlivejšieho externého pevného disku pre zálohy systému Mac.

Vo väčšine prípadov by sa však proces „prvej pomoci“ mal dokončiť automaticky po určitom čase. To sa môže líšiť v závislosti od veľkosti disku a prípadných zistených chýb.

MacOS-Disk-Utility-First-Aid-Complete

Túto kontrolu by ste mali vykonať aj na internej jednotke. Ak proces „prvej pomoci“ zistí chyby, môže to znamenať potenciálne zlyhanie hardvéru na vašom pevnom disku Mac. Ak je to váš prípad, budete musieť okamžite okamžite zálohovať svoje súbory.

Ako zálohovať Mac

Aj keď je zálohovanie počítača Mac pomocou externého pevného disku rozumné, existujú aj iné alternatívy. Ako ukazujú naše recenzie na zálohovanie online, existuje niekoľko online riešení na zálohovanie cloudu, ktoré môžete namiesto toho použiť s počítačom Mac.

Cloudové riešenia ponúkajú neobmedzené úložisko a zároveň znižujú pravdepodobnosť straty údajov. Ak udržujete externý pevný disk na rovnakom mieste ako váš počítač Mac, riskujete stratu, ak by došlo k fyzickému poškodeniu alebo strate, napríklad z poškodenia ohňom alebo krádežou.. 

Cloudové riešenie túto hrozbu odstraňuje. Ak zálohujete poskytovateľa online, napríklad Backblaze, získate neobmedzené ukladanie dát (pozri našu kontrolu Backblaze). To znamená, že si môžete vytvoriť celú kópiu interného pevného disku Mac a uložiť ju online, aby ste ju mohli načítať.

Môžete tiež použiť službu zálohovania špeciálne navrhnutú na ochranu pred zlyhaním hardvéru, ako je napríklad Acronis True Image (pozrite si našu recenziu Acronis True Image). Toto riešenie vytvorí zálohu disku a bezpečne ju uloží do cloudu.

Bez ohľadu na to, ktorá metóda je obľúbená, nemali by ste sa spoliehať na jednu zálohu pre váš počítač Mac. Zálohovaním na externý pevný disk a službou online zálohovania sú vaše údaje v bezpečí, nech sa stane čokoľvek s hardvérom.

Stroj času

Hovorili sme o tom, ako manuálne zálohovať jednotlivé súbory a priečinky na externú jednotku, ale ak chcete zálohovať celý počítač, vstavaný stroj Time Apple bude prvou možnosťou, ktorú väčšina majiteľov počítačov Mac zváži.

Time Machine môže vytvárať hodinové, denné a týždenné snímky vašich údajov, ktoré potom ukladá na externé pevné disky alebo do sieťového úložiska. Zálohy Time Machine nemôžete synchronizovať s iCloud, vlastnou službou cloudového úložiska spoločnosti Apple, ale zálohy Time Machine môžete synchronizovať s cloudom pomocou cloudových služieb tretej strany.. 

Závisí to od poskytovateľa cloudového úložiska, ktoré sa rozhodnete používať. Služby ako Backblaze alebo Carbonite (pozrite si náš prehľad o karbonite) podporujú MacOS, ale budete musieť nastaviť tieto služby, aby synchronizovali vaše zálohy Time Machine.

Časový stroj môžete nastaviť pomocou aplikácie Predvoľby systému, ktorá bude pravdepodobne umiestnená v doku aplikácie. Nájdete ho aj na Launchpade. Odtiaľ kliknite na Time Machine.

MacOS-Time-Machine-Launch

V ponuke nastavení nástroja Time Machine kliknite na tlačidlo „Vybrať záložný disk“. Vyberte svoju externú jednotku z ponuky a potom kliknite na „použiť disk“ a potvrďte ju ako záložnú jednotku Time Machine.

Ak chcete šifrovať zálohy nástroja Time Machine, pred kliknutím na tlačidlo „použiť disk“ nezabudnite zaškrtnúť políčko „šifrovať zálohy“..

MacOS-Time-Machine-Select-Drive

Externý pevný disk bude potrebné najprv vymazať, ak používa súborový systém od iných výrobcov, ako napríklad FAT32, NTFS alebo exFAT. To znamená, že nemôžete kombinovať riešenie manuálneho zálohovania, ako sme opísali vyššie, so zálohami nástroja Time Machine na rovnakom disku. Ak chcete pokračovať, kliknite na tlačidlo „vymazať“ a začnite vymazávať disk.

MacOS-Time-Machine-Erase-Drive

Keď Time Machine nakonfiguroval vašu jednotku, nezabudnite kliknutím na začiarkavacie políčko „automaticky zálohovať“ povoliť automatické zálohovanie. Aby však táto možnosť fungovala, bude potrebné, aby vaša externá jednotka zostala pripojená k počítaču Mac.

Prvá záloha aplikácie Time Machine bude nejaký čas trvať, pretože vytvorí úplnú snímku vašej jednotky. Budúce snímky budú obsahovať iba súbory, ktoré sa od poslednej zálohy zmenili, aby sa zabránilo zbytočnému používaniu úložiska. To znamená, že vaše budúce zálohovanie Time Machine bude oveľa rýchlejšie spracovávať.

Záverečné myšlienky

Či už svoje súbory skopírujete manuálne, použijete Time Machine spoločnosti Apple, alebo sa spoliehate na službu cloudového zálohovania, je dôležité, aby ste pravidelne zálohovali svoje dôležité súbory a priečinky Mac. Odporúčame vám použiť externý pevný disk, najmä pre veľké zálohy, ale mali by ste zvážiť ich dlhodobú kombináciu s cloudovou službou..

Používanie externého pevného disku s kapacitou 1 TB je holé minimum, ktoré odporúčame pre dlhodobé riešenie zálohy v systéme Mac. Môžete si prezrieť naše odporúčania týkajúce sa najlepších 1TB externých pevných diskov alebo si pozrieť niektoré z našich ďalších hardvérových článkov, kde nájdete alternatívy.

Používate na zálohovanie Mac externý pevný disk, alebo uprednostňujete riešenia cloudového úložiska? Dajte nám vedieť svoju stratégiu zálohovania Mac v nižšie uvedených komentároch. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map