Stratégie zálohovania pre Mac OSX – Šablóna krok za krokom môjho aktuálneho plánu zálohovania

Ak ste niečo ako ja, ste paranoidní o strate údajov, pretože ste počuli hororové príbehy priateľov a členov rodiny, ktorí to všetko doslova stratili. S niečími údajmi sa môže vyskytnúť veľa vecí: 


Stratégia zálohovania pre Mac OSX

 • Poruchy pevného disku
 • krádež
 • vírusy
 • Útoky Ransomware
 • katastrofy

A zoznam pokračuje …

Ak však nie ste ako ja a zálohovanie údajov je niečo, o čom ste sa veľmi dlho vinili, potom je tento článok určený vám, pretože vám ukážem pár jednoduchých krokov, ako nastavím svoju zálohu. na mojom počítači Macintosh.

Túto stratégiu môžete replikovať aj na počítači so systémom Windows, ale nástroje môžu mať rôzne názvy.

Ako zálohovať súbory na počítači Mac

Táto stratégia pozostáva z dvoch častí. Častí čitatelia našich webových stránok a účastníci nášho kanála YouTube to už budú vedieť, ale je to veľmi dôležité, jednoducho to nedokážem zopakovať dosť:

Predtým, ako urobíte čokoľvek iné, zaistite si poradie miestnych záloh Kliknutím tweetujete

Akákoľvek dobrá stratégia zálohovania musí začať správnym lokálnym zálohovaním.

Prečo miestne zálohy? Lokálny prenos súborov na externý pevný disk, palec alebo zariadenie NAS je stále najrýchlejší spôsob, ako získať úplnú zálohu systému a spustiť ho, takže ste pripravení v prípade katastrofy..

Presuňte svoje súbory mimo lokality pomocou cloudového zálohovacieho riešenia Kliknutím tweetujete

Druhým krokom v mojej stratégii je presunutie súborov mimo stránky. V podstate to znamená, že by ste si mali ponechať aspoň jednu kópiu akejkoľvek zálohy, ktorú vytvoríte na samostatnom mieste, ako je miesto, na ktorom je spustený váš hlavný počítač. Toto je obzvlášť dôležité na ochranu údajov pred krádežou alebo prírodnými katastrofami..

Zálohovanie v cloude sa môže spustiť na pozadí, aj keď vaša miestna záloha ešte nie je dokončená. Nemusíte teda čakať, kým sa zaregistrujete pre službu zálohovania v cloude. V tomto článku vám ukážem poskytovateľa, ktorého osobne používam, zavolal Carbonia (a uvidíte, prečo za pár sekúnd).

Dva základné nástroje na lokálne zálohovanie

1. Náhradné pevné disky (interné alebo externé)


Potrebujete náhradný externý pevný disk s dostatkom voľného miesta, ktorý sa dá pripojiť pomocou adaptéra USB alebo sieťového úložného zariadenia. Mám oboje, ale NAS používam na väčšinu zálohovacích úloh.

V skutočnosti má môj server NAS dva pevné disky. Sú spojené v RAID, čo v podstate znamená, že ak jeden pevný disk zlyhá v mojom NAS, druhý má stále úplnú kópiu týchto údajov, takže môžem jednoducho vymeniť poškodený pevný disk..

Používanie NAS má niekoľko ďalších výhod, ktoré sa nehodia do rozsahu tohto článku. Stačí povedať, že ide o inteligentný pevný disk, ktorý môžete použiť aj na prístup k údajom, ak nie ste v kancelárii alebo v rovnakej sieti ako úložné zariadenie..

2. Stroj času (zadarmo) alebo Cloner uhlíkových kópií (platený)

Najjednoduchším a najlacnejším spôsobom je použitie vstavaného zálohovacieho nástroja spoločnosti Apple s názvom Time Machine. Na jeho nastavenie potrebujete iba pár kliknutí:

Najprv otvorte predvoľby nástroja Time Machine. Predvoľby → Time Machine.

Vyberte disk s dostatkom voľného miesta na pevnom disku. V mojom prípade ide o zdieľaný priečinok v mojom NAS.


Teraz sa nástroj Time Machine automaticky zálohuje, keď zistí dostupný cieľ.

3. Uhlíková kópia Cloner

Uhlíková kópia Cloner je v podstate stroj času na steroidy. Pre každú zadanú úlohu môžete vytvoriť individuálne úlohy. Napríklad súbory, ku ktorým nepristupujete alebo sa často nemenia, je možné presunúť do úlohy zálohovania, ktorá sa spustí iba raz za týždeň.

V mojom prípade som vytvoril dennú úlohu pre zálohu celého systému, ktorú môžem použiť na obnovenie celého systému s preferenciami, ak by sa niečo stalo s mojím hlavným počítačom..

Povedal by som, že CCC je niečo pre ľudí, ktorí sa zaujímajú o podrobnosti a skutočne chcú konečnú kontrolu nad svojimi zálohami. Time Machine je Apple-hands hands-off riešenie, ktoré beží viac či menej ticho na pozadí.

Ace Up My Sleeve: Cloudové zálohovanie s karbonitom

Teraz musíme riešiť najdôležitejší krok v našej stratégii zálohovania: presun súborov mimo web. V tomto prípade nehovorím o prenášaní pevného disku z kancelárie do domu alebo do bezpečného trezoru, ale skôr pohodlne cez cloud.

Prehľad zálohovania cloudu Carbonite Infocenter

Ilustrujem zálohovanie v cloude pomocou Carbonite, pretože túto službu používam sám a môžem ju odporučiť ľuďom, ktorí hľadajú hands-off riešenie..

Karbonit je jednou zo služieb, ktoré ponúkajú neobmedzené zálohovanie v cloude za 59 dolárov ročne. Carbonite robí skenovanie systému na zálohovanie súborov a ich nahrávanie na ich servery. V závislosti od vášho internetového pripojenia to môže byť pomalé alebo rýchle, ale v priemere môžete očakávať prenos niekoľkých gigabajtov za deň.

Ak sa vám páči, môžete si pozrieť moju podrobnú karbonitovú recenziu tu:

KROK 1

V aplikácii Carbonite vyberte súbory alebo priečinky, ktoré chcete zálohovať. Upozorňujeme, že keď sa prihlásite na odber základného plánu, súbory nad 4 GB sa nebudú automaticky zálohovať. V kontextovej ponuke musíte vybrať väčšie súbory ručne.


Poznámka: Počiatočné zálohovanie môže chvíľu trvať, kým sa nedokončí. K súborom však môžete pristupovať skôr, ako bude pripravená počiatočná záloha. 

KROK 2

Počkajte, kým sa dokončí počiatočná záloha, potom sa Carbonite postará o následné zálohy vždy, keď do zálohovaného priečinka uložíte súbor alebo niečo nové. Páči sa mi skutočnosť, že na zálohovanie súborov nemusíte pamätať žiadne tlačidlá. Karbonit beží na pozadí a čaká na zmeny.


Poznámka: nemôžete použiť karbonit ako pevný disk v cloude. Potrebuje lokálnu kópiu ľubovoľného súboru v počítači. Nemôžete „uvoľniť“ miesto na pevnom disku tak, že nahráte súbory do karbonitu a potom ich odstránite z počítača. Karbonit však zmazané súbory uchová celkom 30 dní v prípade, že si to rozmyslíte. 

KROK 3 – Obnova súborov

Súbory je možné ľahko obnoviť na karte „Obnoviť“, kde môžete buď vyhľadať jednotlivé súbory, alebo vykonať úplné obnovenie. Na získanie prístupu k prezentácii, na ktorú som zabudol doma, som použil vyhľadávanie jednotlivých súborov nespočetne krát na svojom mobilnom telefóne..


Poznámka: Môžete si zvoliť nový priečinok na obnovenie súborov alebo ich obnovenie na rovnakom mieste.

Slovo o bezpečnosti

Teraz je tu ešte jedna veľká výhoda cloudových záloh a najmä karbonitu.

Karbonit si môžete prispôsobiť tak, aby šifroval súbory pred ich odoslaním do cloudu. Chráni to súbory pred zvedavými očami alebo hackermi, pretože súkromný kľúč vlastní iba vy.

Je tu však jedna nevýhoda: strata kľúča znamená stratu prístupu k vašim súborom – to je celý účel šifrovania end-to-end. Nezabudnite teda uložiť kľúč niekde na uloženie.

Ak používate miestnu zálohu bez cloudu, musíte sa o šifrovanie postarať sami. Čo keď niekto získa prístup k vášmu zálohovanému pevnému disku a uložíte citlivé informácie, ako sú zmluvy alebo bankové údaje?

Robí to za vás solídne riešenie zálohovania v cloude.

Dúfam, že by som mohol ukázať, prečo mať dobrú stratégiu zálohovania nemusí byť ťažké.

Ak by ste mohli urobiť iba jednu vec, navrhol by som vyskúšať karbonit, pretože je to najviac rozdaných riešení uvedených v tomto článku..

Myslím si však, že pre najlepšiu ochranu používam miestne zálohy a cloudové zálohy vždy spolu.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map