Ako dlho vydrží váš pevný disk?

Úrazy smrti, daní a pevných diskov: nie je nič iné. Benjamin Franklin by to prinajmenšom uviedol, keby žil tiež ako IT človek. Zatiaľ vám nemôžeme pomôcť s prvým, cloudové ukladanie vedomia je stále ako pár rokov preč. Pokiaľ ide o dane, naše recenzie účtovného softvéru môžu pomôcť zmierniť bolesti spojené s pripočítaním a odpočítaním. Tento článok sa však týka naprašovania pevných diskov.


Nešťastnou realitou je, že predpovedanie zlyhania pevného disku je crapshoot. Najpravdepodobnejšia vec, ktorú vám môžeme povedať, je, že všetky pevné disky sa nakoniec stanú kerplooey. Pokiaľ si myslíte, že nový SSD je nerozbitný, realitou je, že čas nie je na vašej strane (ani ho nemáte, ako si môžete prečítať v našej histórii pevného disku)..

Keď prídeme, poskytneme vám štatistiku a potom ponúkneme niekoľko užitočných tipov, ako rozpoznať hroziacu erupciu pevného disku na plamene (dúfame hyperbolicky). Predtým, ako sa veci dostanú ďalej, si tiež uvedomíme dôležitosť zálohovania vašich údajov.

Ak ste sa už rozhodli, že šťastie nie je pre vás najlepším modelom zálohovania, môžete prejsť na naše najlepšie online zálohovanie. Ak ste hráčom hazardných hier, hovoríme tiež o obnove údajov v prípade zlyhania pevného disku, pričom sa opierame o inšpiráciu z nášho najlepšieho sprievodcu softvérom na obnovu dát.

Miera zlyhania pevného disku

Údaje o miere zlyhania pevného disku nie sú príliš k dispozícii. Najkomplexnejšie údaje, na ktoré sa každý rád odvoláva, zostavuje Backblaze. Výsledky štúdie, aj keď sú úhľadné, poskytujú veľmi obmedzenú odpoveď na otázku, ako dlho vydrží váš pevný disk.

Štúdia Backblaze sa začala v roku 2013 a najnovšie výsledky sa zaznamenali vo februári 2018. Analytici sledujú mieru zlyhania niekoľkých rôznych značiek a modelov a celkovo predstavujú viac ako 90 000 pohonov vo všetkých.

V priebehu štúdie, od apríla 2013 do konca roku 2017, sa priemerná ročná miera zlyhania HDD pohybuje na dve percentá. Miera neúspechov bola v rôznych modeloch nejednotná. HGST, dcérska spoločnosť Western Digital, uvádzala najlepšie čísla s jednotkou 4TB: 130 porúch v priebehu 8,7 milióna dní jazdy pri minimálnej miere zlyhania 0,54%.

Najhoršie sadzby boli zaznamenané u dvoch modelov Seagate na 15,34 percenta a 29,08 percenta (ostatné modely Seagate dosahovali oveľa lepšie výsledky).

Štúdia má niekoľko problémov, pokiaľ ide o predpovedanie možnosti zlyhania vlastného pevného disku. Po prvé, jednotky Backblaze sa točia v bezpečných dátových centrách so zvýšenými podlahami, bezpečnými stojanmi, systémami HVAC a klimatizáciou. Je to trochu iné ako stolný počítač napchaný pod stolom, ktorý absorbuje vaše kopy a vdychuje do vločiek odumretej kože.

Ďalším problémom je, že Backblaze používa iba HDD vo svojich dátových centrách, zatiaľ čo dnešné notebooky a smartfóny spolu so stále väčším počtom stolných počítačov používajú SSD. SSD používajú čipy na ukladanie údajov, vďaka čomu sú oveľa spoľahlivejšie ako HDD, ktoré používajú spriadacie taniere a mechanické ramená, ktoré sú náchylné na rozbitie.

Uskutočnilo sa niekoľko štúdií o SSD, ale väčšina z nich, žiaľ, vychádza aj z testov v dátových centrách. Jeden z najznámejších vykonali University of Toronto a Google, v ktorom vedci zistili, že SSD sa musia vymieňať asi o 25 percent menej často ako HDD. Štúdia však trvala dlhšie, ale zistila, že SSD trpeli vyššou mierou chybovosti údajov.

To sa väčšinou zhoduje s tým, čo v tejto veci hovorí Network World, čo znamená, že SSD spotrebiteľov majú ročnú mieru zlyhania výrazne pod jedným percentom. Ak je používateľ domáceho počítača, potom je pravdepodobne v poriadku viac ako 99% pravdepodobnosť, že váš disk SSD zlyhá.

Ak ste odborníkom v oblasti IT, ktorý má na starosti ochranu cenných obchodných údajov, potom je vaším cieľom pravdepodobne päťdesiat deväť (99,999 percenta) dostupnosti. V takom prípade sa zlomok percenta zlyhania pravdepodobne javí ako koniec sveta.

Krátka odpoveď je, že nevieme, ako dlho vydrží váš pevný disk. Vo všeobecnosti sa zistilo, že ak zlyhá pevný disk, dôjde k tejto chybe buď v prvých dňoch jeho životnosti, alebo po približne štyroch rokoch. Včasné zlyhania sú spôsobené chybami výrobcu, ktoré niekedy spôsobujú, že prešli testami kvality. Neskoré poruchy sú spôsobené normálnym opotrebením.

Pre väčšinu používateľov domáceho počítača je oveľa pravdepodobnejšie, že vymeníte celý počítač skôr, ako sa disk niekedy zrúti. Potom by ste mohli byť jedným z tých nešťastných.

Aby ste sa ubezpečili, že nemáte dostatok informácií, môžete podniknúť niekoľko krokov vrátane rozpoznania príznakov, že váš pevný disk je na konci svojej cesty..

Znaky a príčiny zlyhania pevného disku

Spoločnosť Stellar Phoenix, tvorcovia programu Stellar Phoenix Recovery Recovery, zostavila praktickú tabuľku siedmich prvých príznakov zlyhania pevného disku, ktorá vám pomôže vyhnúť sa problémovým vodám..

Príznak: Možná príčina: Kroky na ochranu údajov:
Pády systému (často alebo pri intenzívnom používaní)Prehrievanie CPU alebo pamäte.
Chybné sektory na jednotke pevného disku.
Okamžite zálohujte svoje údaje.
Spustite diagnostiku počítača, pamäte alebo pevného disku.
Overte nahromadenie prachu vo vetraných priestoroch počítača.
Spustenie systému trvá dlhšie, ako sa očakávaloPorucha hardvéru.
Porucha pevného disku.
Zlyhané časti pevného disku.
Zálohujte disk na externú jednotku.
Vykonajte diagnostiku systému.
Chýbajúce súboryPoškodenie súborového systému.
Vírusový útok.
Zlyhanie pevného disku.
Zálohovacie dáta.
Prieskumník súborov trvá dlho, kým sa zobrazí obsah priečinkaPoškodenie súborového systému.Zálohovacie dáta.
Chyby SMART označené diagnostikou pevného diskuLogické, ako aj fyzické chyby.Zálohujte svoje údaje.
Skopírujte údaje na disk.
Modrá obrazovka smrtiProblémy so softvérom alebo hardvérom.Použite nástroj na opravu operačného systému Windows.
Odstráňte chybný ovládač zariadenia.
Systém BIOS nedokáže zistiť pevný diskPoužitie nespoľahlivého zdroja energie.
Príliš vysoké alebo príliš nízke napájanie pre UPS.
Používajte značkové UPS.
Ak sa systém nepoužíva, vypnite ho.

Aj keď mnohé z vyššie uvedených príznakov môžu znamenať iné veci, vo všeobecnosti naznačujú, že s počítačom niečo nie je v poriadku. Ak ste si nezálohovali svoj počítač, v tomto okamihu by ste si mali vyskúšať.

Zálohovanie na pevný disk: Prevencia je najlepším liekom

Zálohovanie pevného disku je šikovné, aj keď vás malé percento pravdepodobnosti, že pevný disk zlyhá, vás nevystraší. Existuje mnoho ďalších spôsobov, ako stratiť údaje iné ako zlyhanie disku, vrátane ľudských chýb, prírodných katastrof, škodlivého softvéru a poškodenia softvéru.

Nástroje na zálohovanie replikujú nielen vaše súbory, ale aj váš systém súborov. Ak teda musíte prejsť na iný pevný disk, môžete obnoviť všetko tak, ako to bolo, iba niekoľkými kliknutiami myši.

Pri zálohovaní pevného disku si môžete zvoliť možnosť lokálnej zálohy, ako je externý pevný disk alebo sieťové úložné zariadenie (NAS). Ak sa zdá, že lokálne uchovávanie údajov je zlý nápad, existujú aj možnosti zálohovania online, čo znamená, že vaše súbory sa budú uchovávať na serveroch v bezpečných dátových centrách..

Prístup, ktorý väčšina guru zálohovania údajov navrhuje, je dodržiavať pravidlo zálohovania 3-2-1, ktoré vyžaduje ukladanie zálohovaných údajov lokálne aj v cloude, aby ste získali výhody oboch.

Ak hľadáte cenovo dostupné riešenie zálohovania online, ktoré si vyžaduje len malé úsilie na implementáciu, Backblaze je dobrá voľba. Spoločnosť nemá iba najjednoduchší nástroj na zálohovanie, ktorý sme použili, ale aj neobmedzenú zálohu, ktorú získate za 5 dolárov mesačne, čo je najlepšia dohoda o zálohovaní, o ktorej vieme.

Pády pevného disku a obnova dát

Ak sa vám nepodarí zálohovať pevný disk a zlyhá, stále existuje šanca na obnovenie súborov. Svoju cestu by ste mohli zobrať k odborníkovi na opravu počítačov, hoci v takom prípade by vás obnova mohla stáť stovky dolárov alebo viac.

Lepším prvým krokom je vyskúšať a obnoviť ho sami, čo môžete vyskúšať pomocou mnohých nástrojov, ktoré sú uvedené v našej príručke pre kupujúceho pre najlepší softvér na obnovu dát. Po vykonaní všetkých najlepších možností prostredníctvom testovania, ktoré si nezabúdame, osobne odporúčame aplikáciu Obnova dát Stellar Phoenix.

Ak chcete obnoviť údaje z havarovanej jednotky pomocou softvéru Stellar Phoenix, musíte túto jednotku pripojiť ako otrok k funkčnému počítaču s nainštalovaným softvérom na obnovenie a potom spustiť skenovanie. Ak sa už na ceste venujete poškodeniu súborov na jednotke, môžete spustiť program obnovy na zlyhávajúcom počítači, aj keď budete chcieť mať ďalšiu jednotku pripravenú na prenos do obnoveného súboru.

Máme úplnú kontrolu obnovy dát Stellar Phoenix, ktorú si môžete pozrieť, ale tu je rýchly pohľad na proces vo videu vytvorenom samotnou spoločnosťou..

Celkovo je Stellar Phoenix veľmi jednoduchý nástroj na použitie. Aj keď je určený pre profesionálov v oblasti IT, je vhodný aj pre menej skúsených používateľov. Spoločnosť tiež vytvára špeciálny nástroj na obnovenie odstránených alebo poškodených obrázkov, ktorý sa radí medzi naše najlepšie softvér na obnovu fotografií.

Záverečné myšlienky

Neexistuje jednoduchý spôsob, ako vypočítať životnosť pevného disku. Závisí to od toho, či používate SSD alebo HDD, koľko zneužívania váš počítač vydrží a šťastie. Spravidla povedané, akonáhle zasiahnete štvorročnú značku, zvážte sa v nebezpečnom teritóriu, aj keď v skutočnosti by ste vždy mali hľadať príznaky hroziacej zániku..

Ak dôjde k strate údajov v dôsledku havárie alebo poškodenia disku, služba Stellar Phoenix Recovery Recovery často pomôže zachrániť vás. Nie je však spoľahlivá a váš počítač ani neprenáša na drahého odborníka na obnovu dát.

Najlepšie je, aby ste boli pripravení tak, aby ste už nikdy nemuseli kocky hádzať pri obnove údajov. To znamená, že implementujete plán zálohovania pomocou kombinácie lokálneho zálohovacieho a cloudového softvéru, ako je napríklad jeden z tých v našej online knižnici recenzií záloh..

Máme samostatné odporúčania pre najlepšiu online zálohu pre domáce počítače a najlepšiu online zálohu pre podniky, takže si môžete vybrať možnosť, ktorá najlepšie vyhovuje vašim potrebám. Máme dokonca najlepšie online zálohovanie pre mobilné zaokrúhlenie.

To je všetko, čo musíme povedať v súvislosti s zlyhaniami pevného disku. Ak viete o akýchkoľvek ďalších zaujímavých štúdiách o miere zlyhania, máte príbeh, ktorý chcete zdieľať alebo sa pýtať na otázku, dajte nám vedieť v komentároch nižšie. Vďaka za prečítanie.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map