En İyi Not Alma Uygulamaları

Her şeyi not etmek için zorlayıcı ihtiyacı olanlar için, duvarlarınızı sıvalama günleriniz ve garajınızda yığılmış karton kutularla dolu spiral defterler azalıyor. Dijital dizüstü bilgisayarın yükselişi, her düşüncenizi kaydetmede yeni bir çağ başlattı ve oldukça dikkat çekici.


Bununla birlikte, özellikle akıllı telefonlar ve tabletler için birçok not alma uygulaması olsa da, gerçekten çok az harika uygulama var. Dahası, en iyi not alma uygulamaları ile bunlar için en uygun uygulamalar arasında şaşırtıcı bir farklılık var.

Örneğin, Google Keep, daha sonra hatırlatma için hızlı düşünceleri ve listeleri kaydetme paketini yönetirken, Evernote derinlemesine araştırmalar için en iyisidir. Sadece dijital bir günlük arıyorsanız, Zoho Notebook bu amaç için en iyi seçimimizdir. Son olarak, daha sonra açıklayacağımız gibi, öğrenciler için en iyi not defteri olduğundan emin olduğumuzdan emin olduğumuz OneNote var.

Bu makaledeki amacımız, beyninizi harmanlamak için doğru aracı bulmanıza yardımcı olmaktır, bu da bulut için özellikle uygundur. Belgelerinizi, fotoğraflarınızı ve videolarınızı da saklayacak bir yer arıyorsanız, mevcut en iyi bulut depolama çözümlerini de inceliyoruz..

Bulut Not Alma Uygulamalarının Temelleri

Mevcut dijital dizüstü bilgisayar pazarının trendlerinden (veya trend olmayanlardan) biri, böyle bir aracın nasıl görünmesi gerektiği konusunda net bir fikir birliği olmadığı yönünde. Google Keep ve Evernote en popüler adlardan ikisinde yer alırken, aralarında çok az benzerlik var. Ancak bu gerçekten kötü bir şey değil: bazen bir peashooter’a ve bazen de bir topa ihtiyacınız var.

Tek gerçek sabit, bugün mevcut olan en iyi not alma uygulamalarının buluta bağlı olmasıdır. Bu araçlar notlarınızı kendi sabit sürücünüzde saklamak yerine, sunuculara kopyalar. Avantajı, bilgisayarınızın çökmesi durumunda ilham alan takıntılarınızı kaybetmemenizdir, yani her şeyi geri almak için zarları veri kurtarma yazılımı ile yuvarlamanız gerekmez.

Notlarınızı bulutta depolamak, dosyalarınızı kendiniz aktarmak zorunda kalmadan herhangi bir bilgisayardan veya akıllı telefondan erişebileceğiniz anlamına gelir. Buna bulut depolama alanının ortak bir özelliği olan cihaz senkronizasyonu denir (senkronizasyon ile en iyi bulut depolama alanını okuyun).

Not alma uygulamalarının diğer popüler özellikleri daha az yaygındır. Daha temel olanlardan bazıları notlarınızı düzenlemek için not defterleri, metin biçimlendirme, çizim araçları ve resim ve ek ekleme yeteneğini içerir. Daha gelişmiş özellikler ses ve video kayıt cihazlarından optik karakter tanıma (OCR) ve mürekkepten metne dönüştürmeye kadar değişir.

Yazdığımız not alma incelemelerinin her birinde tam özelliklerin bir özeti bulunur, ancak aşağıdaki en iyi seçimlerimizden geçerken, en dikkat çekici olanları ana hatlarıyla açıklayacağız. Beyin fırtınası, günlük kaydı, bir sınıf veya toplantı için notlar almak, listeler ve hatırlatıcılar oluşturmak veya kapsamlı araştırmalar derlemek gibi her aracın ne için iyi olduğu hakkında da konuşacağız..

En İyi Not Alma Uygulaması: Evernote

 • En iyi not alma uygulaması
 • Araştırma için en iyi not alma uygulaması
 • Yazarlar için en iyi not alma uygulaması
 • Güvenlik için en iyi not alma uygulaması

Evernote, 2007 yılında kurulmuş on yıldan fazla bir süredir var ve o zamandan beri teknoloji meraklısı yazarlar arasında bol miktarda olumlu ağızdan ağıza kavuştu. Aslında, hizmet 2016’da fiyatlarını önemli ölçüde artırmasına rağmen, son raporda 220 milyondan fazla kullanıcıya balon açtı.

Tabii ki, kısmen çoğu insanın Evernote’un ücretsiz sürümünü kullanmayı tercih etmesinden kaynaklanıyor. Ancak, orada çok sayıda ücretsiz dijital dizüstü bilgisayar var: Evernote’u alt çizginin üzerinde özel yapan şey.

Her şey harika bir masaüstü uygulamasıyla başlar. Evernote, not oluşturmayı ve not defterlerinde düzenlemeyi kolaylaştırır. Notları daha sonra özel etiketlerle sıralamak için de etiketleyebilirsiniz; bu, tüm “blog fikirlerinizi” veya “tariflerinizi” birkaç fare tıklamasıyla çekmenin harika bir yoludur. Ayrıca notalarınız için kişisel bir web sitesi gibi notları çapraz bağlantılarla birbirine bağlayabilmenizi gerçekten seviyoruz.

Evernote, tüm yaygın fontlar da dahil olmak üzere bir kelime işlemcide bulacağınız metin biçimlendirme özelliklerinin çoğuna sahiptir. Ayrıca görüntüler ekleyebilir, notlara dosya ekleyebilir, ayrıca sesli (video değil) not kaydedebilirsiniz. Tablet ve phablet kullanıcıları için daha yararlı olan Evernote, çizim araçlarıyla bir “mürekkep notu” seçeneğine sahiptir ve Livescribe gibi bazı akıllı kalemlerle de uyumludur.

Ayrıca Evernote’un otomasyon özelliklerini de seviyoruz. Bunlar arasında URL’leri veya seçilen metin ve görüntüleri doğrudan belirtilen bir not defterine göndermek için kullanabileceğiniz bir web kesme makinesi bulunur. Ayrıca, ödeme yapan bir aboneyseniz özel bir e-posta adresi kullanarak günde 200 adede kadar e-posta iletebilirsiniz ve önceden hazırlanmış birkaç IFTTT ve Zapier tarifi mevcuttur.

Çoğunlukla, Evernote da herhangi bir bulut hizmetinden, özellikle de en iyi fikirlerinizi barındırabilecek bir bulut hizmetinden istediğiniz gibi oldukça güvenlidir. Dosyalar beklemede ve aktarılırken şifrelenir ve çalınan parolalara karşı biraz koruma sağlamak için iki öğeli kimlik doğrulamayı açabilirsiniz.

Şirket şifreleme sürecini yönetirken ve teorik olarak notlarınızı herhangi bir amaç için şifresini çözebilirken, Evernote şu anda tüm bunları giderecek SafeRoom adlı üçüncü taraf bir eklenti tarafından desteklenen iki dijital not defterinden biridir. SafeRoom ile not defterlerinizi yalnızca bildiğiniz bir parola ile özel olarak şifreleyebilirsiniz. Evernote incelememizde daha fazlasını öğrenin.

Evernote Plan Seçenekleri

Görünürde, Evernote’un ücretsiz planı, tıpkı iki ücretli planında olduğu gibi size sınırsız depolama alanı sağlıyor. Ancak, 60 MB’lık aylık bant genişliği sınırı sayesinde bu gerçekten doğru değil. Notlar ayrıca 25 MB’tan büyük olamaz ve aynı anda yalnızca iki cihaz senkronize edilebilir.

Daha fazla esnekliğe ihtiyacınız varsa, Evernote Plus sizi yalnızca ayda yaklaşık 4 dolar veya yılda 35 dolar olarak ayarlayacaktır. Ayrıca, bant genişliğinizi ayda 1 GB’a, maksimum not boyutunu 200 MB’a kadar çıkarır ve sınırsız cihazı senkronize etmenizi sağlar. Ayrıca ayda 10 GB bant genişliği ile daha pahalı bir Evernote Premium var.

Her iki abonelik de “sınırsız” faturalandırmayı karşılamaz, ancak bant genişliği ödenekleri yazmaya devam etmeniz için yeterli olmalıdır.

İki Numara: OneNote

 • Öğrenciler için en iyi not alma uygulaması
 • Tasarımcılar için en iyi not alma uygulaması
 • Bulut depolama için en iyi not alma uygulaması
 • Tabletler için en iyi not alma uygulaması

OneNote, sıralamamızda üçüncü olarak olabildiğince kolay bir şekilde birinci olabilirdi. Evernote üzerinden OneNote’u seçmenin en ikna edici nedeni, daha esnek bir not oluşturmaya izin vermesi ve bir dizüstü bilgisayardaki gerçek bir kağıdı daha doğru taklit etmesidir..

Metin bir notun içine istediğiniz yere yerleştirilebilir ve OneNote, harika çizim araçları ve mürekkep-metin dönüştürme algoritmaları ile mürekkep notlarını destekleyen çok daha iyi bir iş çıkarır. Tabletiniz ve smartpen kombinasyonunuz için bir not alma uygulaması arıyorsanız, OneNote incelememizin tamamını tartıştığımız için OneNote’un akıllı bir seçim olduğu sorusu yoktur.

OneNote’u öğrenciler için not alma uygulaması olarak sevmemizin nedenlerinden biri budur, çünkü bir kara tahtaya tebeşirle yazılan hem kelimeleri hem de diyagramları doğru bir şekilde yeniden oluşturmanıza izin verir. Evernote’un aksine, OneNote video notları kaydetmenizi de sağlar. Bu, her iki özelliği de klavyelerinde öfkeli bir şekilde yazmaktan ziyade emmek ve katılmak isteyenler için sınıf dersleri yakalamak için harika olan sesli not desteğine ek olarak geliyor.

Hepsinden önemlisi, öğrenciler (ve öğretmenler) Word, Excel ve PowerPoint’e ek olarak OneNote için 1 TB bulut depolama alanı ile birlikte geçerli bir okul e-posta adresiyle Office 365’i Microsoft’tan ücretsiz olarak alırlar.

Notları geliştirmenin diğer özellikleri arasında gömülü bağlantılar ve dosya ekleri ile tarayıcı uzantısı olarak kullanılabilen bir web kesme makinesi bulunur. Kırpıcı, araştırmayı korumak için sayfaları doğrudan OneNote’a kaydetmenize izin verir, ayrıca daha sonra sayfayı neden ilk önce kırptığınızı hatırlatmak için ek açıklamalar ve çağrılar eklemenizi sağlar.

İyi olan her şeyle birlikte, Evernote’u ikinci ve OneNote’u ilk sıralamamamızın nedeni çoğunlukla bir konu tasarımı tercihi. En azından, uzun süredir Evernote kullanıcısı olan bu yazar, Evernote’u hem ayrıntılı araştırmalar hem de fikirler hazırlamak için önemli olan odağı düzenlemek ve sürdürmek için daha iyi bir araç olarak görüyor.

Ayrıca, Windows 10 için Microsoft Store’da bulunan OneNote uygulaması özel etiketleri desteklemez, bu da ilgili notları sıralamayı daha zor hale getirir. OneNote 2016 yapar, ancak bu sürüm terk ediliyor.

OneNote Plan Seçenekleri

Evernote üzerinden OneNote’u seçmenin bir diğer dezavantajı, ücretsiz sürümün, orada depoladığınız fotoğraf, video ve belgelerle paylaşılan OneDrive aracılığıyla yalnızca 5 GB depolama alanı ile gelmesidir. Bununla birlikte, ayda yalnızca 6,99 ABD doları tutarında 1 TB depolama alanına kadar çarpabilir ve bulut depolama alanındaki en iyi fırsatlar arasında yer alan Office 365’i de alabilirsiniz..

OneDrive’ın ayda 2 dolar için 50 GB’lık bir planı var. Bulut depolama hizmetinin en iyi özelliklerine ve eksikliklerine tam olarak göz atmak için OneDrive incelememizi okuyun..

3: Google Keep

 • Mobil cihazlar için en iyi not alma uygulaması
 • Sesli notlar için en iyi not alma uygulaması
 • Hatırlatıcılar için en iyi not alma uygulaması

Google Keep, Evernote veya OneNote kadar neredeyse bir araştırma aracı değildir: düşüncelerinizi düzenleyecek not defteri yoktur, notların 20.000 karakter sınırı vardır, dosya ekleri ekleyemezsiniz, metin biçimlendirme özellikleri yoktur ve yoktur masaüstü istemcisi. Ancak, tüm bu özlemelere rağmen, iyi kullanırsanız yine de kullanışlı bir not uygulaması.

Google Keep’in değeri, not alma manzarasında kendi alanına hakim olduğunu fark etmekten kaynaklanıyor. Bu noktaya “şunu not edeyim” niş diyeceğiz. Özellikle Android için Google Keep, metroya binerken, parkta yürürken ve tuvalette kişiselleştirirken ortaya çıkan beklenmedik ilham flaşlarını kaydetmek için mükemmeldir..

Sesli notların (veya Starfleet ile ilgiliyseniz kaptan günlüklerinin) kaydedicisi olarak Google Keep’e özellikle bulaştık. Telefonunuzda sesli not kaydetmek, not alma uygulamaları arasında yeni bir özellik değildir, ancak Google’ın genel olarak doğru konuşma tanıma özellikleriyle eşleştirilmiştir, sesi metin notlarına dönüştürmek için oynadığımız en iyi araçtır..

Google Keep, rastgele düşüncelerinizi daha sonra sıralamak için etiketlemeyi de destekler. Keep’in liste yapma özellikleriyle birlikte kullanılan kullanışlı bir hatırlatma özelliği de proje, market, intikam ve diğer yapılacaklar listelerini derlemek için iyi çalışıyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, arama kralı için Google Keep, İnternet’te gezinirken içeriği korumak için bir Chrome web kesme makinesine sahiptir. Bununla birlikte, daha esnek olan ve kupürlerinizi not defterlerinde derlemenizi sağlayan Evernote ile aldığınız ürünü tercih ediyoruz..

Belirtilen eksik özelliklerin yanı sıra, Google Keep’ten kaçınmanın en iyi nedeni, ne kadar özel olduğuna dair belirsizliktir. Google, reklamlardan para kazanır ve sunucularında depolanan kullanıcı verilerini hedefli pazarlama kampanyalarında kullanmak üzere tarama hakkını saklı tutar (bunun hakkında daha fazla bilgi için Google Keep incelememizin tamamını okuyun).

Google Drive, Boxcryptor ve Evernote ve OneDrive ile SafeRoom kullanılarak korunabilirken, Google Keep notlarını özel olarak şifrelemek için benzer bir seçenek yoktur. Bunu göz önünde bulundurarak, Google Keep’e söylediklerine dikkat edin çünkü orada sizi dinleyen bir pazarlamacı olması için iyi bir şans var.

Google Keep Planı Seçenekleri

Google Keep yüzde 100 ücretsizdir ve Google’ın bu günlerde “kötülük yapma” işinden daha fazla para kazandığı göz önüne alındığında, gizlilik endişelerimizi ortadan kaldırmak için hiçbir şey yapmayan sınırsız notlar almanıza izin verir. Uygulama herhangi bir Google Drive depolama alanı kaplamıyor, bu nedenle fotoğraflarınız için bunu net tutabilirsiniz (Google Drive’ın fotoğraflar için en iyi bulut depolama alanımızda nerede olduğunu öğrenin).

4 Numara: Zoho Dizüstü Bilgisayar

 • Günlük kaydı için en iyi not alma uygulaması

Zoho Notebook, sondan bir önceki not alma uygulaması önerimizdir. Bu listedeki diğer girişler gibi, bu şeyler biraz daha sınırlı olsa bile, alanın geri kalanından daha iyi yaptığı bazı şeyler vardır..

Özellikle, Zoho Notebook’un bir günlük kaydı aracı olarak ideal olduğunu düşünüyoruz. Kullanılabilir bir masaüstü istemcisi olmasa da, tarayıcı arayüzü fark etmeyeceğiniz kadar iyi tasarlanmış. Zoho Notebook incelememizde deneyimi daha yakından detaylandırıyoruz.

Tabii ki bu, not defterlerinizin masaüstünüzde çevrimdışı olarak kullanılamayacağı anlamına gelir, özellikle de web’in olmadığı bir kıyamet senaryosu belgelediğinizde sorunludur.

Çevrimiçi arayüzün tasarımı, her dizüstü bilgisayarın kendi kartı ve farklı bir kapağı olan kart tabanlıdır. Dizüstü bilgisayar kapakları, düz renkler yerine elle çizilmiş, bu da onları bulmayı kolaylaştırıyor.

Defterler sınırsız sayıda not tutabilir, ancak notların kendileri sadece 10.000 karakterle sınırlıdır, bu yaklaşık 2.000 ila 3.000 kelimedir. Bununla birlikte, kişisel bir günlük için, bir günün anımsatan için bol olması gerekir.

Fotoğraf, ses ve çizim notları gibi çeşitli not türleri de mevcuttur. Bunlar günlük kaydı seçeneklerinizi geliştirmenize yardımcı olur ve özellikle reklam öğesi türlerine hitap etmelidir.

Zoho Notebook’un işe yaramadığı şey iş kullanımıdır; Zoho’nun öncelikle CRM yazılımı gibi iş araçları geliştirmesi şaşırtıcıdır. Notlarla başkalarıyla işbirliği yapamazsınız, biçimlendirme için sınırlı seçenekler vardır, taranan görüntülerden metin çekmek için optik karakter tanıma yoktur ve sosyal medya gönderilerini bir not defterine iletmek için IFTTT veya Zapier tarifleri yoktur.

Zoho Defter Planları

Google Keep gibi, Zoho Notebook tamamen ücretsizdir. Bulutta daha fazla gigabayt satın almak veya Evernote gibi aylık bant genişliği sınırlarına girmek konusunda endişelenmenize gerek kalmadan sınırsız not defteri ve sınırsız not oluşturabilirsiniz..

Endişelenmeniz gereken tek sınır, notlar için 10.000 karakter ve ekler için maksimum 5 GB dosya boyutudur. Sınırların ve maliyetin olmaması, Zoho Notebook’u, dizüstü bilgisayar desteği ve sınırlı finansmana sahip not alma uygulaması arayanlar için ideal hale getiriyor.

Sayı 5: Kutu Notları

 • Notes Uygulaması ile En İyi EFSS Aracı

Toplantı notlarını, proje notlarını ve diğer notları kolayca alıp dağıtmak isteyen iş kullanıcıları için basit bir not uygulaması mantıklıdır. Bunu yapmanın en kolay yolu, bir bulut depolama çözümü ile entegrasyon olacaktır. Ne yazık ki, en iyi EFSS (kurumsal senkronizasyon ve paylaşım) seçimlerimizin çoğu, bunu yapmak için yerleşik bir araç sunmaz.

OneDrive’da OneNote var, ancak basit notlar için çok fazla. Dropbox ve Box, Dropbox Paper aracına sahip Box ve Box Notes’a sahip Box ile bu ihtiyaç için muhtemelen en iyi çalışan iki hizmettir. İkisinden Box Notes’un biraz daha iyi bir uygulama olduğuna karar verdik, bu yüzden onu beşinci ve son not alma uygulaması önerimiz yapıyoruz.

Kutu Notları kullanılarak oluşturulan tek tek notlar, 200 sayfa metin ve 500.000 karakterlik önerilen (ancak gerçek olmayan) sınırlarla büyük olabilir. Bununla birlikte, Kutu Notları incelememizde tartıştığımız gibi, not defterleri ve not etiketleri gibi organizasyon özelliklerinin olmaması ve metin biçimlendirme seçenekleri olmaması, büyük miktarda araştırma derlemek için kötü bir seçimdir..

Aynı zamanda, not alma uygulaması, günlük ofis işleri için iyi hale getiren basit bir tasarıma ve paylaşım özelliklerine sahiptir. İş arkadaşlarınıza e-posta adresleri aracılığıyla notlara erişim izni verilebilir veya notu işaret eden paylaşılabilir bir bağlantı oluşturabilirsiniz ve en fazla 20 kişi aynı notu aynı anda düzenleyebilir.

Bu miktarda işbirliğini yönetmek için Box Notes, her 30 saniyede bir yeni bir not sürümü oluşturur, böylece istenmeyen değişiklikleri geri alabilirsiniz. Yönetici konsolu ayrıca görüntülenen, düzenlenen ve silinen notları izlemenizi sağlar.

Kutu Not Planları

Box Notes, Box bulut depolama alanı ile birlikte ücretsiz olarak gelir. Kişisel bulut depolama seçeneği arıyorsanız, kullanabileceğiniz 10 GB’lık ücretsiz bir plan var. Ancak bundan sonra, maliyet depolama oranı ev kullanımı için pek mantıklı değil: sadece 100 GB depolama alanı için aylık 11 ABD doları.

Ticari kullanıcılar için fiyat etiketi daha uygundur. Her plan en az üç kullanıcı gerektirir, ancak ayda 15 ABD doları karşılığında sınırsız bulut depolama alanı hapşırmak için bir şey değildir.

Aslında, Box’ı genel olarak en iyi sınırsız bulut depolama çözümleri arasında sıralıyoruz. Bununla birlikte, notlar aracı sizin için çok şey ifade etmiyorsa, Egnyte Connect’in genel olarak daha iyi bir anlaşma ve daha yetenekli bir EFSS aracı olduğunu düşünüyoruz. Nedenini bulmak için Egnyte Connect incelememizi okuyun.

Son düşünceler

Kullanabileceğiniz birkaç not alma uygulaması var. Ancak, incelediğimiz başka hiçbir hizmet, belirli bir kullanım durumu için Evernote, OneDrive, Google Keep, Zoho Notebook veya Box Notes’tan daha iyi olduğu anlamına gelmez..

Evernote’u mevcut en iyi not alma uygulaması tam olarak orijinal olmasa da, saçma sapan dijital dizüstü bilgisayarlar söz konusu olduğunda, sadece OneNote gerçekten iddia edilen “Evernote Killer” statüsüne layık bir meydan okuma olarak ortaya çıktı. Zoho Notebook, pazarlama departmanı için (iddia etseler bile) bu iddiayı ikna edici bir şekilde yapmak için neredeyse yeterli özelliğe sahip değilken, Google Keep kendi işini yapıyor.

Son notta, hangi dizüstü bilgisayarla birlikte olursanız olun, herkese açık bir WiFi ağı üzerinden yazıyorsanız, özellikle kişisel bilgileri tutmak için bu hizmetlerden herhangi birini kullanıyorsanız bir VPN ile emin olun ve güvende kalın. Birçok iyi seçeneğe sahip en iyi VPN kılavuzumuzun yanı sıra gazeteciler için bir gizlilik kılavuzumuz var.

Aşağıdaki yorumlarda bize kendi notunuzu bırakmaktan çekinmeyin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me