Zoho Notebook İnceleme – Güncellendi 2020

Zoho Notebook İnceleme

Kullanımı kolay bir not alma uygulaması olan Zoho Notebook, açıkça istediği Evernote katili olmayabilir, ancak kullanıcılara sunacak çok şey var. Bunun da ötesinde, türünün en iyi görünümü var. Daha fazla bilgi için Zoho Notebook incelememizin tamamını okuyun.


Onlardan önceki birçok pazarlama departmanı gibi, Zoho Notebook’un arkasındaki ekip de bulut defterini Evernote katili olarak şekillendiriyor. Elbette, Cloudwards.net’teki küçük köşe de dahil olmak üzere interwebz’in her köşesinde popüler bir fikir olduğu göz önüne alındığında, Evernote’un genel olarak en iyi not alma uygulaması olduğu mantıklı..

Bununla birlikte, Zoho Notebook söz konusu olduğunda, kişisel dijital dizüstü bilgisayarınızın ihtiyaçlarına bağlı olarak hak talebinde gerçek bir ışıltı olabilir. Zoho’nun girişinde, Evernote’un (veya bu konuda OneNote’un) sahip olduğu neredeyse etkileyici özgeçmişler olmasa da, fiyat etiketinden başlayarak orada sevilecek biraz var..

Zoho Notebook tamamen ücretsizdir ve bir kuruş harcamak zorunda kalmadan bulutta sınırsız not ve not defteri oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca, sunulan bir masaüstü uygulaması olmasa da, Zoho Notebook web arayüzü, dizüstü bilgisayarlarınızı süslemek için el ile çizilmiş kapaklara kadar bir sanat eseridir..

Yakında çıkacak olan Zoho Notebook incelemesinde, düşünceleriniz, toplantı notlarınız ve manifestolarınız için en iyi dijital not defteri olup olmadığına karar vermenize yardımcı olmak için uygulamanın nerede yükseldiğini ve nereye düştüğünü görmek için uygulamaya daha ayrıntılı bir şekilde bakacağız..

Zoho Notebook için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Zoho Notebook, web tabanlı bir not alma aracıdır. OneNote, Evernote ve Box Notes ile bulacağınız gibi bir masaüstü istemcisi yok (Kutu Notları incelememizi okuyun). Bununla birlikte, metroda takılı kalırken veya bir kafede tekmeleyerek not almak istiyorsanız hem Android hem de iOS için akıllı telefon uygulamaları var.

Zoho’nun “kart” dediği notlar not defterleri halinde düzenlenebilir. Bu dizüstü bilgisayarlara daha hızlı tanımlama için ayrı kapaklar verilebilir ve uygun bir döşeme biçiminde görüntülenir.

Kartların kendilerinin metin tabanlı olması gerekmez. Zoho Notebook, aralarından seçim yapabileceğiniz altı farklı türe sahiptir:

  • Metin kartı: metin notlarını yazın
  • Kontrol listesi kartı: yapılacaklar listeleri, tarifler vb. Oluşturun
  • Ses kartı: sesli notlar, dersler vb. Kaydedin.
  • Fotoğraf kartı: resim, tarama vb. Ekleyin.
  • Eskiz kartı: el yazısı notlar veya elle çizilmiş diyagramlar yazın
  • Dosya kartı: PDF, belge, e-tablo vb. Ekleyin.

Daha dinamik bir şey oluşturmak istiyorsanız metin kartlarına kontrol listeleri ve resimler de ekleyebilirsiniz. Çizim ve ses kartları maalesef tarayıcı arayüzü değil sadece Android ve iOS uygulamaları kullanılarak oluşturulabilir.

Bir çizim kartında derlenen el yazısı notlar (bazen “mürekkep” olarak da adlandırılır) OneNote’ta olduğu gibi otomatik olarak metne dönüştürülemez (OneNote incelememizi okuyun). Ayrıca, belgeleri akıllı telefonunuzla tarayabilirken, Zoho Notebook .pdfs veya resimlerden metin çıkarmak için herhangi bir optik karakter tanıma (OCR) algoritması paketlemez.

Web araştırmasını derlemek için Zoho, web sayfası bağlantılarını, seçilen metni veya ekran görüntülerini yakalamak ve bunları bir not defterine eklemek için kullanabileceğiniz iyi bir web kesme makinesine sahiptir..

Notlarınızı nereye götürdüğünüzü hatırlamanıza yardımcı olması için Zoho’ya konum bilgileri gönderilir. Ancak, gizlilik konusunda endişeleriniz varsa konumunuzu kontrol etmek için izin vermeniz gerekmez. Herkese açık bir WiFi ağındaysanız ve internet kullanımınızı olması gerektiği gibi bir VPN ile koruyorsanız, konum yine de doğru olmayacaktır (en iyi VPN kılavuzumuza bakın).

Bunları not defterlerinde düzenlemeye ek olarak, ilgili notları yığınlar halinde gruplayabilirsiniz. Bununla birlikte, Zoho Notebook kartları etiketli etiketlemenize izin vermez (örn. Kitap fikirleri, favori tarifler, ziyaret edilecek yerler). Ayrıca, bir bummer olan gömülü bağlantıları olan notları çapraz bağlayamazsınız. Bu özlüyorlar onu karmaşık araştırma projeleri için kötü bir seçim haline getiriyor.

Notları başkalarına e-postayla gönderebilmenize rağmen, Zoho Notebook’un özellikleri paylaşma konusunda fazla bir etkisi yoktur. Örneğin, Evernote ile başkalarıyla araştırma toplamak için kullanabileceğiniz ortak çalışma not defterleri oluşturabilirsiniz (Evernote incelememizi okuyun).

Ayrıca, e-postalardan, sosyal medya gönderilerinden ve benzerlerinden otomatik olarak not oluşturmak için IFTTT veya Zapier tarifleri yoktur..

Genel olarak, Zoho Notebook sadece daha gelişmiş bir notebook yeteneğine sahip değil. Ancak bu bir nişin olmadığı anlamına gelmez. Önümüzdeki iki bölümde ele alacağımız gibi, hem fiyat hem de kullanıcı deneyimi Zoho Notebook’un daha basit bir çevrimiçi günlük kaydı aracı (huysuz gençler gibi) arayanlar için değerli bir araç olmasını sağlıyor..

Fiyatlandırma

Google Keep gibi (Google Keep incelememizi okuyun), Zoho Notebook tamamen ücretsizdir. Kısıtlama olmaksızın istediğiniz kadar not ve not defteri oluşturabilirsiniz. Bu, hem OneNote hem de Evernote’tan ayıran bir şey, ancak her iki dizüstü bilgisayarın da sınırlı ücretsiz sürümleri var.

Özgür olmanın yanı sıra, Zoho Notebook sizi reklamlarla bombalamaz. Esasen, uygulamanın şirkete Zoho adını yaymaktan başka gelir değeri yoktur. Tabii ki Zoho, CRM araçları ve en iyi muhasebe yazılımına sahip bir defter tutma programı da dahil olmak üzere banka yapmak için birçok ürüne sahiptir (Zoho Books incelememizi okuyun).

Ücretsiz her zaman iyi olmakla birlikte, özellikle de bu özellikler zamandan tasarruf etmeye ve iş kalitesini artırmaya yardımcı olduğunda değer de özelliklere dayanır. Yukarıdaki özellikler bölümümüzde belirtildiği gibi, Zoho Notebook tam olarak özelliklerden yoksun olmasa da, kesinlikle birçok iyi özellik eksik. Herhangi bir gelir üretiminin yokluğunda, Zoho’nun da iyileştirmek için çok çaba gösterip göstermeyeceğini merak etmeliyiz.

Bununla birlikte, temel bir not aracı arıyorsanız, Zoho Notebook ile fiyat doğru.

Kullanıcı deneyimi

Web tabanlı dizüstü bilgisayarların hayranı olmayanlar için masaüstü istemcilerini tercih edenler için Zoho Notebook sadece fikrinizi değiştirebilir. Birçok açıdan, en güzel tasarlanmış çevrimiçi uygulamalardan biri, dizüstü bilgisayar veya başka bir şey.

Minimalizm, çoğu bulut hizmetinin çevrimiçi arayüzlerle aldığı bir yaklaşım olsa da, çoğu Zoho Notebook kadar net ve temiz hissettirmez. Tasarım, dikkat dağınıklığı az olan not almaya odaklanmayı kolaylaştırır.

Sol kenar boşluğunda “not defterleri”, “tüm notlar” ve “arama” için dikey olarak listelenen bağlantılar bulunur. Daha sonra ayarlara ve hesap bilgilerinize erişebilirsiniz.

Yeni bir not defteri oluşturmak için yalnızca web uygulamasının üst kısmındaki “+” simgesini tıklamanız yeterlidir. Bu, rastgele kapaklı “adsız” adında bir not defteri oluşturur. Defter adını üzerine tıklayarak ve yeni bir tane yazarak değiştirebilirsiniz..

Defterlere, aralarında hızlı bir şekilde sıralama yapmanıza yardımcı olacak tanımlayıcı kapaklar verilebilir. Belirtildiği gibi, Zoho kullanabileceğiniz bazı kapaklar sağlar veya kendi kapaklarınızı tasarlayabilirsiniz. Bir kapağı değiştirmek için üzerine sağ tıklayın ve menüden “kapağı değiştir” i seçin.

İlk allıkta önemsiz görünebilir, ancak dizüstü bilgisayar kapağı özelliği kullanıcı deneyimini gerçekten geliştirir. Parlak renkli, benzersiz bir görüntü belirlemek, dizüstü bilgisayarınızı karışıklık içinde bulmanın çok daha hızlı bir yoludur.

Kart oluşturma, metin, fotoğraf, kontrol listesi ve dosya notları için ayrı düğmelerle not defteri oluşturma simgesinin sağındaki kontroller kullanılarak yapılabilir.

Bir metin kartına tıklamak kartı getirir ve hemen notunuzu yazmaya başlayabilirsiniz.

Kalın, altı çizili ve italik gibi birkaç temel metin biçimlendirme seçeneği vardır. Ayrıca madde işaretli ve numaralı listeler oluşturabilir ve paragrafları hizalayabilirsiniz. Bununla birlikte, OneNote ile alacağınız kadar çok biçimlendirme seçeneği yoktur, bu da metni not içinde istediğiniz yere yerleştirmenize olanak tanır.

En azından, Zoho Notebook metin kartlarına kontrol listeleri ve resimler ekleyebilirsiniz. Siz istemiyorsanız, bu kişiler için ayrı bir kontrol listesi veya fotoğraf kartı oluşturmak zorunda değilsiniz..

Herhangi bir kart türünün altında, son tarihler eklenmiş yapılacaklar listelerini yönetmek için yararlı olan bir çalar saat hatırlatıcısı ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yanlışlıkla bir şeyin üzerine yazdıysanız notlarınızı kilitleme ve önceki not sürümlerini geri alma seçeneği de vardır.

Ayrıca notları e-postayla yeniden oluşturmak yerine doğrudan Zoho’dan başkalarına gönderebileceğiniz gerçeğini de seviyoruz..

Daha sonra belirli notları bulmak için Zoho Notebook’un bir arama işlevi vardır ve notları ada, oluşturulma tarihine ve diğer birkaç alana göre sıralamanızı sağlar. Ancak, birçok not alma uygulamasında bulacağınız gibi notları etiketleme seçeneği yoktur. Bu, fantezi dizüstü bilgisayar kapaklarıyla bile araştırma projeleri düzenlemeyi zorlaştırabilir.

Bu nedenle, kullanım kolaylığı açısından, derlenecek çok sayıda dijital notunuz varsa, sonuçta üstün organizasyon özelliği sayesinde Evernote muhtemelen en iyi bahistir (daha genel özelliklerden bahsetmemek gerekirse).

Bununla birlikte, temel bir günlük kaydı aracı arayanlar için Zoho Notebook’un açık tasarımı ve maliyetin olmaması onu sağlam bir seçim haline getirir.

Güvenlik

Zoho, AES protokolünü bir şifre olarak kullanarak sunucularında depolanan tüm belgeler ve dosya ekleri için 2017’nin sonlarında istirahat şifrelemesi uyguladı. Buna, Zoho Notebook kullanılarak yüklenen ekler ve notlar da dahildir. Ancak, beklemede şifreleme Avrupa hesapları için değil yalnızca ABD sunucuları için uygulandı.

Zoho veri merkezleri 24 × 7 devriye gezilir, video gözetimi ile izlenir ve biyometrik tarayıcılara (ve görünüşe göre kurşun geçirmez duvarlara) karşı izinsiz girişlere karşı korunur. 

Bilgisayarınız ve bulut arasındaki iletişim, taşıma katmanı güvenliği (TLS) ve AES şifrelemesi kullanılarak korunur, bu nedenle ortadaki adam saldırılarına ve diğer siber gizli dinleme türlerine karşı güvende olmaları gerekir.

Zoho Notebook’un iki faktörlü kimlik doğrulama seçeneği yoktur. Bu, şifrenizi saklayan herkesin hesabınıza kolayca giriş yapabileceği anlamına gelir (2FA ile, tanımadığınız bir makineden giriş yaparken ek bir güvenlik kodu gerekir).

Kısacası, özellikle üçüncü taraf SafeRoom eklentisini kullanarak Evernote ve OneNote için notları özel olarak şifreleyebildiğinizde Zoho Notebook, en güvenli not alma uygulaması değil.

Son düşünceler

Daha iyi zengin metin biçimlendirme, etiketleme, not çapraz bağlama, optik karakter tanıma ve IFTTT ve Zapier ile otomasyon entegrasyonu gibi bir dizi eksik özellik, Zoho’nun iddia ettiği Evernote gaspçısı olmasını engelliyor olsa da, yine de yardım edemeyiz. Zoho Dizüstü Bilgisayar.

Büyük araştırma projeleri için kötü olan Zoho Notebook, basit bir günlük kaydı aracı olarak dijital dizüstü panteonu arasında bir yere sahiptir. Minimalist bir tarayıcı uygulaması ve parlak renkli dizüstü bilgisayar kapakları, ücretsiz ve sınırsız notlar ile bu amaç için idealdir.

Zoho Notebook’un akıllı telefon ses kaydedici, kontrol listesi ve hatırlatıcı özellikleri de faydalı olsa da, Google Keep’in (Google Keep incelememizi okuyun) bu özelliklerin uygulanmasının biraz daha iyi olduğunu düşünüyoruz.

Zoho Notebook’u ele alalım. Sorularınızı ve yorumlarınızı aşağıya bırakmayı unutmayın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me