OneNote İncelemesi – Güncellendi 2020

OneNote İncelemesi

Bu OneNote incelemesinde Cloudwards.net, piyasadaki en popüler ikinci not alma uygulamasına bakar. OneNote, Evernote’un en kullanışlı özelliklerine sahip olmasa da, birçoğunun bir numaralı not alma uygulamasına tercih edeceğini tahmin ediyoruz. Nedenini bulmak için incelememizin tamamını okuyun.


Dropbox, Google Drive ve Box dahil olmak üzere büyük ad bulut depolama hizmetlerinin çoğu artık dijital dizüstü bilgisayar uygulamaları sunuyor. Ancak, hepsini yumruk haline getirmek ve 2003’te daha az bir şekilde, OneNote ile Microsoft oldu.

Tabii ki, teknoloji söz konusu olduğunda kıdem her zaman fazla bir şey ifade etmez. Ancak, bu durumda, en iyi dijital dizüstü bilgisayar girişlerini sıralama konusunda Microsoft’un girişini bulut depolama rakiplerinin önüne koymakta sorun yaşamıyoruz.

Çünkü OneNote, beğenilen Evernote’un topuklarına çok net bir şekilde eğilen esnek ve özellik dolu bir düşünce toplama aracıdır. Video kaydı, metin dönüştürmeye el yazısı ve notlarınızı gerçek bir şey gibi istediğiniz şekilde düzenleyebilme özelliği sayesinde bazı şekillerde daha iyi performans gösterir..

Çünkü OneNote, beğeni toplayan Evernote’un topuklarını çok net bir şekilde kıran esnek ve özellik dolu bir toplama aracıdır. Video kaydı, metin dönüştürmeye el yazısı ve notlarınızı gerçek bir şey gibi istediğiniz şekilde düzenleyebilme özelliği sayesinde bazı şekillerde daha iyi performans gösterir..

OneNote için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Dijital bir dizüstü bilgisayar olarak OneNote, notları buluta kaydedebilir ve cihazlarınız arasında senkronize edebilir. OneNote, bulut depolama için OneDrive’ı kullanır, Word ve Excel gibi diğer Microsoft Office ürünleriyle alan paylaşır, ayrıca bulutta sakladığınız diğer dosyaları da kullanır.

Platform desteği, masaüstü bilgisayarlar için Windows ve MacOS’u ve mobil cihazlar için Android, iOS ve Windows Phone’u içerir. Notlarınıza kendi bilgisayarınız olmayan bir bilgisayardan erişmeniz gerektiğinde tarayıcı erişimi de mevcuttur.

Dosyaları OneDrive’da depolamanız gerekmez, bunun yerine yerel olarak depolayabilirsiniz. Bununla birlikte, senkronizasyon bulmacanın aracısı olarak güvendiğinden, bunu cihazlar arasında senkronize etme yeteneğinizi sınırlar..

OneNote’tan en iyi şekilde yararlanmanın anahtarı, istediğiniz kadar ayrı not defteri (bulut depolama alanınız bitene kadar) oluşturma ve her bir not defterini temel olarak not olan renk kodlu bölümlere ve sayfalara bölme yeteneğidir. Bu arada Evernote sizi 250 not defterine sınırlar.

OneNote, sayfalar oluştururken metin, resim ve tabloları sayfanın herhangi bir yerine yerleştirmenize olanak tanıyan sınırsız esneklik sağlar. Bu, dersi veya toplantı notlarını bir beyaz tahtadan, diyagramlardan ve her şeyden hassas bir şekilde kopyalamak için ideal hale getirir, bu da onu araçla ilgili en sevdiğimiz şeylerden biri yapar.

OneNote Ses ve Video

Ses ve video, yerleşik bir kayıt özelliği kullanılarak notlara da eklenebilir. YouTube gibi bir kaynak URL girerek çevrimiçi kaynaklardan videolar da ekleyebilirsiniz..

Ayrıca Chrome, Explorer, Firefox ve Safari’ye tarayıcı eklentisi olarak ekleyebileceğiniz çok kullanışlı bir web kesme makinesi de var. Bu eklenti, web sayfalarını doğrudan OneNote’a kaydetmenize olanak tanır ve araştırmaları tek bir yerde derlemek için yararlıdır. OneNote istemcisi içinde, kupürlerinize ek açıklamalar ve çağrılar ekleyebilirsiniz, böylece onları neden daha sonra kaydettiğinizi hatırlarsınız.

OneNote’ta, daire metni gibi şeylerin yanı sıra bir kelime işlemcide bulacağınız metin biçimlendirme araçlarının çoğunu yapmanıza izin veren bir avuç çizim aracı da vardır. Dokunmatik ekrana sahip bir tablet veya dizüstü bilgisayar kullanıyorsanız, ekran kalemi kullanarak diyagramlar ve karalamalar çizebilir veya el yazısı notlar alabilirsiniz.

OneDrive, notlarınızı daha sonra temizlemek için serbest el notlarını (genellikle “mürekkep” olarak adlandırılır) bilgisayar yazı tipine dönüştürebilir. Beyaz tahtadaki notların fotoğrafını çekmek istiyorsanız, bu da kullanışlı bir özelliktir. Aynı zamanda Evernote’un yapmadığı bir şey.

IFTTT veya Zapier kullanarak OneDrive’da not toplamayı otomatikleştirebilirsiniz. Bu, önemli e-postaları, ekleri, sevilen tweetleri veya Instagram fotoğraflarını otomatik olarak OneNote’a göndermek gibi şeyler yapmanızı sağlar. Hem IFTTT hem de Zapier, OneNote’u Trello ve Todoist gibi görev yöneticileriyle entegre edebilir, çalışma hayatınızı bir düzen düzeninde tutmak için yararlıdır.

Daha sonra not defterleriniz yerel olarak değil OneDrive’da barındırıldığı sürece notlarınızı doğrudan uygulamadan başkalarıyla paylaşabilirsiniz. E-posta adresine göre belirli kişilere erişim izni verebilir veya notlarınıza herkes tarafından kullanılabilecek bağlantılar oluşturabilirsiniz..

Özetle, OneNote isteyebileceğimiz hemen hemen tüm özellikleri içerir. Hatta Cortana ve Siri ile entegre olur, düşüncelerinizi konuşmanıza ve metne dönüştürülmesine izin verir. Dünya stenografları, not alın.

Fiyatlandırma

OneNote uygulamasının kendisi ücretsiz olsa da, OneNote çevrimiçi notları barındırmak için Microsoft OneDrive’dan yararlanır. 5 GB’lık ücretsiz bulut depolama alanına kaydolabileceğiniz için bu bir sorun olmayabilir. Bu tam olarak en cömert ücretsiz bulut depolama alanı değil, ancak birkaç dizüstü bilgisayar için yeterli.

Daha fazla gigabayta ihtiyacınız olduğunu fark ederseniz, 1 TB OneDrive hesabına geçmeye bakmanız gerekir. Bunu yaptığınızda Word, Excel ve PowerPoint’in masaüstü sürümlerine de erişebilirsiniz.

Ayda 6,99 ABD dolarından 1 TB depolama alanı kötü bir şey değil. Office 365 dahil, aslında, bulut depolamadaki en iyi fırsatlar arasında yer alıyor. Ancak, OneDrive’ı OneNote dışında kullanmak istemiyorsanız, bu değer tamamen azalır ve Evernote ile ayda 3,99 ABD doları karşılığında daha iyi olabilirsiniz.

Kullanıcı deneyimi

Başlamadan önce, aşağıda bakacağımız OneNote uygulamasının Windows 10 için Microsoft mağazasında ücretsiz olarak kullanılabilen masaüstü uygulaması olduğunu belirtmeliyiz. Microsoft web sitesinde indirilebilen OneNote 2016 adlı başka bir uygulama var, ancak çok daha uzun süre desteklenmeyecek, yani ileride en yeni özelliklere sahip olmayacak.

Bu kamu hizmeti duyurusu yoldan çıktığında, iyi şeylere.

OneNote’un arkasındaki geliştiriciler, düşünce treninizi raydan çıkarmayan bir araç oluşturmak için iyi bir iş çıkardı. Çalışma alanı temiz ve çoğunlukla üst kısımda araç çubuğu şeritlerinin kullanımı sadece bir veya iki tıklama oluşturmak için ihtiyacınız olan her şeyi tutar.

Tam not alma daldırma için, dikkat dağıtmak için herhangi bir notun sağ üst köşesine sıkışmış olan çapraz oku tıklayabilirsiniz. Bunu yapmak, OneNote uygulaması içindeki notu en üst düzeye çıkarır, örneğin:

OneNote’ta farklı not defterlerine erişmek için istemcinin sol üst köşesindeki oku tıklatarak sol kenardan hafifçe kaldırın. Yeni bir tane oluşturmak için alt kısımda bir “not defteri ekle” seçeneği de var.

Bu uygulamanın düzenlenme şeklini ve işinize odaklanmak için her şeyi daraltabileceğinizi gerçekten seviyoruz. Biraz Evernote gibi ama belki biraz daha dikkat dağıtıcı. Ancak, OneNote’un Evernote’ta gerçek bir açıklaması olduğu gerçek not oluşturmada.

OneNote, Microsoft Word gibi temel bir kelime işlemcisinin birçok özelliğini sunar. Bu, şeritteki “ana sayfa” sekmesini tıklayarak erişebileceğiniz bir biçimlendirme araç çubuğu içerir.

Metin seçenekleri, farklı yazı tipleri ve yazı tipi boyutları gibi olağan şüphelileri, metni kalın veya italik hale getirme, madde işaretli ve sayı listelerini vb. İçerir..

Notları daha sonra sıralamaya yardımcı olan OneNote’ta da etiketleyebilirsiniz. Bununla birlikte, OneNote’un Microsoft Mağazası sürümü özel etiketler oluşturmanıza izin vermez: “kritik” ve “kişiler” gibi nihayetinde kullanışlı olmayan önceden tanımlı seçeneklerle kalırsınız.

İşin garibi, uygulamanın OneNote 2016 sürümü özel etiketler oluşturmanıza izin veriyor. OneNote’un bu sürümü terk edildiğinde, umarım geliştirme ekibi OneNote için aynı özelliği eklemeye başlayacaktır..

Daha havalı özelliklerden biri ve Evernote ile yerel olarak desteklenmediğini bulamayacağınız özellik, el yazısı kelimeleri (mürekkebi) bilgisayar metnine dönüştürme yeteneğidir. Şeridin çizim sekmesinden kement aracını kullanarak kelimeyi daire içine alın, ardından “dönüştür” düğmesini tıklayın ve “metinden mürekkebi” seçin.

OneNote’un optik karakter tanıma özellikleri sayesinde görüntülerdeki, taranan sayfalardaki ve .pdf dosyalarındaki metin de düzenlenebilir metne dönüştürülebilir, böylece bunları manuel olarak yazmak veya bir dış araç kullanmak zorunda kalmazsınız.

OneNote ile notlarınızı hemen hemen istediğiniz şekilde düzenleyebilmenizi ve gerçek bir not defterini etkili bir şekilde taklit etmenizi seviyoruz. Bu, metinleri sayfanın herhangi bir yerine, diyagramlar, karalamalar veya istediğiniz başka bir şeyle birlikte yerleştirmeyi içerir.

“Ekle” sekmesini kullanarak notlara dosya ekleyebilir, ayrıca bağlantılar, zaman damgaları, semboller, tablolar, ekran görüntüleri ve görüntüler ekleyebilirsiniz. Ayrıca, YouTube gibi çeşitli çevrimiçi kaynaklardan video eklemenin yanı sıra kötü not alıcıları için güzel eklentiler olan yerleşik ses ve video kaydedici seçenekleri de vardır..  

Genel olarak, OneNote’un hayatı oldukça kolaylaştırdığını düşünüyoruz. Öğrencilerin İspanyolca ödevlerini aldatmalarına yardımcı olmak için dil çevirmenli bir inceleme sekmesi bile var.

Bununla birlikte, kullanıcı deneyimi, kırk yılı aşkın deneyim sayesinde Microsoft’un bugünlerde doğru bulduğu bir şeydir. Şirketin en büyük sorunu her zaman olduğu gibi güvenlik.

Güvenlik & Gizlilik

İster yeni bir buluş için notlar derliyor olun, ister kişisel bir günlük tutun, düşüncelerinizi güvenle bulutta saklayın, meraklı gözlerden orada güvende olacaklarına dair güven gerektirir. Sadece sunucu ihlallerine karşı güvenli olmakla kalmıyor, aynı zamanda bir pazarlama departmanına veya devlet kurumuna ait bir veri ambarına girmekten de güvenliyiz.

Bu hizmeti gözden geçirirken OneDrive’ın güvenliği ile ilgili endişelerimizden bazılarını detaylandırıyoruz. Bu endişeler arasında OneDrive’ın, örneğin pCloud gibi özel şifreleme seçeneği olmadan şifreleme anahtarlarınızı yönetmesi (pCloud incelememizi okuyun).

Daha büyük sorun, OneDrive verilerinin tüketici hesapları için beklemede şifrelenmemesi. Bu, Snowden sonrası dönemde oldukça nadir görülen Microsoft sunucularında otururken düz metinde kaldığı anlamına gelir. Sorun, bulut sunucusuna erişen herkesin bir şifreleme anahtarı olmadan şifresini çözebilmesi ve kargaşayı daha kolay hale getirebilmesidir..  

OneDrive İş incelememizde belirttiğimiz gibi, işletme kullanıcıları bu sorunu paylaşmaz, çünkü onlar için veriler şifreli sunucu tarafı alır. Diğer herkes için, en azından OneDrive’da depoladığınız dosyaları, Boxcryptor incelememizde ele alınan gibi sıfır bilgi hizmetini kullanarak şifrelemenizi öneririz..

OneNote için tasarlanan üçüncü taraf özel şifreleme aracı SafeRoom başka bir iyi seçenektir. Evernote için de kullanılabilir.

Microsoft’un, kullanmanızı önerdiğimiz iki faktörlü kimlik doğrulama (2FA) seçeneği vardır. Bunu yapmak, şifrenize erişen herkesin OneDrive hesabınıza giriş yapmasını ve not defterlerinizi aramasını engellemeye yardımcı olur. 2FA bunu, normalde metin olarak gönderilen bir kod olan, tanımadığınız bir cihazdan giriş yaparken ek bir kimlik bilgisi talep ederek başarır..

Karar

Microsoft, OneNote’u rafine etmek için bolca zamana sahipti ve çoğunlukla baş gösterileri gösteriyor. Dijital bir dizüstü bilgisayar olarak, isteyebileceğimiz neredeyse her üretkenlik özelliğiyle geliyor. Özellik seti söz konusu olduğunda rakip Dropbox ve Google tarafından üretilen benzer ürünleri gölgede bırakmakla kalmaz, Evernote’un yapmadığı birkaç püf noktası bile vardır.

Mürekkebi metne dönüştürme, ses ve video notları ekleme, oklar ve çubuk şekiller çizme ve notları genellikle istediğiniz gibi düzenleme yeteneği, onu yaratıcı bir zihin için cazip bir araç haline getirir. Hayır, henüz Evernote’u değiştirmeye hazır olduğumuzu söylemiyoruz. Ancak, OneNote, kullanıcıların not defterlerini ve notları özel olarak şifrelemesine izin vermek gibi birkaç benzersiz adım attıysa, sadece sallanabiliriz.

Giriş yapmak ister misiniz? Bu konuda nerede durduğunuzu bize bildirmek için OneNote düşüncelerinizi aşağıdaki yorumlarda paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map