Google Keep İncelemesi – Güncellenmiş 2020

Google Keep İncelemesi

Google Keep, not tutmanıza ve Google Drive ile entegrasyon sunmanıza yardımcı olan kullanışlı küçük bir uygulamadır. Bununla birlikte, Google Keep incelememizde okuyabileceğiniz gibi, gerçekten "kullanışlı" rekabetten daha az özelliğe sahip olması nedeniyle.


Bu küçük ampul kafanızda söndüğünde, Google Keep oldukça kullanışlı oluyor. Bu bulut tabanlı not alma uygulaması, daha sonra Google Dokümanlar’a entegre edebileceğiniz Post-it notlarını kullanmaya benzer şekilde düşüncelerinizi not etmenize olanak tanır (Google Drive incelememizi okuyun). 

Diğer uygulamalara kıyasla oldukça basit, ancak ücretsiz ve kullanımı kolaydır, bu yüzden bunu affedebiliriz.

Her birinde en fazla 20.000 karakter bulunan sınırsız sayıda not oluşturmanıza olanak tanır ve bunları düzenlemek için etiketler oluşturabilirsiniz. Bununla birlikte, akvaryum balığı hafızanızı tutmadan önce hızlı bir şekilde kırıp fikrinizi indirebileceğiniz bir uygulamanın tüm kutularını işaretlese de, diğer not alma uygulamalarının sunduğu özelliklerden yoksundur.

Örneğin, Evernote daha fazla kurumsal özellik sunar ve metni biçimlendirebilirsiniz (Evernote incelememizi okuyun). Yine de Google Keep, en iyi not alma uygulamaları listemizde bir alan kazandı. 

Google Keep ile tüm fikirlerinizi, alışveriş listelerinizi ve hatırlatıcılarınızı tek bir yerde toplayabilir ve başka bir masaüstü veya cihazdan kolayca erişebilirsiniz. Daha fazla bilgi için Google Keep incelememizi okumaya devam edin.

Güçlü & Zayıf Yönler

Google Keep için alternatifler

Özellikleri

İlk bakışta Google Keep bir Post-it not panosuna benzemesine rağmen, farklı türde notlar oluşturmanıza olanak tanır. Ayrıca Google hesabınıza bağlıdır, bu nedenle hangi cihazı kullanırsanız kullanın, İnternet’e bağlı ve giriş yapmış olmanız koşuluyla notlarınız senkronize edilir.

Hızlı bir not almak kolaydır ve bunu metin, kontrol listesi, ses kaydı, çizim veya resim ile yapabilirsiniz. Notlar 20.000 karakter sınırına sahiptir, bu Zoho Notebook’un beğenilerinden daha uzundur (Zoho Notebook incelememizi okuyun), örneğin 500.000 karaktere (Box Notes incelememizi okuyun) Box Notes’tan daha kısa..

Google Keep Notlar Sınırı

Bununla birlikte, oluşturabileceğiniz nota sayısında bir sınırlama ve bant genişliği sınırı yoktur; Google Drive depolama alanı sınırınıza bile uymuyor.

Google Keep, rakiplerinin birden fazla not defteri ve video notu gibi bazı özelliklerinden yoksundur. Ayrıca, zengin metin düzenlemesi yoktur, bu nedenle araştırma notları oluşturuyorsanız veya iş için kullanıyorsanız en iyi seçim değildir.

Ancak elde ettiğiniz şey, tüm özelliklerini bir nota ekleme yeteneğidir. Bir yerde bir resim, çizim, sesli not, onay kutusu listesi ve metin notu olabilir. Bunları ayrı ayrı da yapabilirsiniz, ancak üstte bir resim açabileceğiniz ve örneğin bir içerik kontrol listesine sahip olabileceğiniz için tarifler gibi notlar için iyidir..

google-devam-yorum-kontrol listesi

Ayrıca, biraz daha zarif bir şeye not yazmak istiyorsanız, notu bir Google Dokümanı’na entegre edebilirsiniz. Daha sonra biçimlendirme ve uygun gördüğünüz her şeyi ekleyebilirsiniz, ancak artık bir “not” olmayacağını unutmayın.

Keep’teki Google OCR

Kırpılmış kaynaklardan ve diğer resimlerden metin ayıklamak için Keep’in optik karakter tanımayı kullanabilirsiniz. Ayrıca, Google’ın doğru konuşma tanımasıyla, notları dikte etmek ve Google Keep’in bunları yazmasına izin vermek için fazlasıyla yeterli olması şaşırtıcı değildi.

Google Keep ayrıca, gittiğinizde öğeleri işaretleyebildiğiniz için, market alışverişi için harika olan madde işaretli listelerin yanı sıra kontrol listeleri oluşturmanıza da olanak tanır. Notları paylaşmanıza ve ortak çalışanlar atamanıza olanak tanır, böylece diğerleri listeye ekleyebilir veya öğeleri işaretleyebilir. Birisi süt almayı unuttuğunda artık işaret parmağı yok. Daha büyük görevler için, bir proje yönetimi uygulamasıyla daha iyi durumda olursunuz.

Ayrıca, hatırlatıcıları tarihe ve saate veya konuma göre ayarlayabilirsiniz; bu, mağazaya geldiğinizde alışveriş listenizin açılmasını istiyorsanız kullanışlıdır..

Google Keep Mobil Uygulamaları

Android ve iOS için kullanılabilir uygulamalar var ve bunu bir tarayıcıda da kullanabilirsiniz. Ancak, özel bir masaüstü istemcisi yoktur. Bunun yerine, yüklendikten sonra bağımsız bir uygulama olarak çalışan bir Google Chrome uygulaması vardır. Chrome “uygulamalar” sayfanızdan açabilir veya Windows 10’da, yükledikten sonra “başlat” menüsüne gidebilir ve görev çubuğuna sabitleyebilirsiniz.

google-devam-yorum-pencere

Her sürüm de hemen hemen aynı düzene sahiptir, bu nedenle cihazları değiştirirken farklı bir arayüze bakmakla kafanız karışmaz. 

Ayrıca, web içeriğini kırpmak ve doğrudan tarayıcıdan Google Keep’e kaydetmek için kullanılabilecek bir Chrome uzantısı da vardır. Kullanmanın birkaç yolu vardır. İlk olarak, kaydetmek istediğiniz içeriği vurgulayabilirsiniz. Ardından, adres çubuğundaki Google Keep logosunu tıklayabilir veya içeriği sağ tıklayıp “seçimi Sakla seçeneğine kaydet” i tıklayabilirsiniz. 

google-devam-review-devam-uzatma

Bunlardan herhangi birini yaptığınızda Keep’teki seçiminizle birlikte küçük bir pencere açılır ve otomatik olarak kaldırabileceğiniz bir sayfa bağlantısı eklenir. Daha sonra bir başlık veya etiket ekleyebilir veya silebilirsiniz, çünkü otomatik olarak kaydeder. 

Renk gibi başka değişiklikler yapmak isterseniz, web tarayıcısında Keep’i açmak ve notu oradan düzenlemek için sağ köşedeki küçük oku tıklayabilirsiniz..

google-devam-yorum-save to-keep

Yine de, Evernote veya OneNote (OneNote incelememizi okuyun) gibi bazı not alma uygulamalarında olduğu gibi bir web sayfasının tamamını kırpamazsınız. Herhangi bir içeriği vurgulamazsanız, yalnızca sayfa bağlantısını kırpacaktır, ancak daha önce açıkladığımız gibi, kendinize bir şeyler ekleyebilirsiniz..

Google Keep’e Genel Bakış

Google Keep Logosukeep.google.com

Bedava

Özellikleri

Eşitleme

Paylaş

Not bağlantılarını göm

Etiket notları

Dosya ekleri

E-posta notları

Web kesme makinesi

Ses kaydedici

Video Kaydedici

El yazısı desteği

Mürekkep-Metin Kapsama

Optik karakter tanıma (OCR)

IFTTT / Zapier

Fiyatlandırma

Google’ın yükselen yönlerden biri, tamamen ücretsiz olmasıdır. Bir kuruşa mal olmaz, bu yüzden biraz nakit azsanız kesinlikle iyi bir seçimdir.

Ayrıca, kaç not tutabileceğiniz konusunda bir sınırlama olmadığı ve OneDrive’ın (OneDrive incelememizi okuyun) aksine Google Drive depolama alanınıza katkıda bulunmadığı gerçeği, Google Keep’i daha da çekici kılıyor.

Kullanıcı deneyimi

Bir yandan, Google Keep’in kullanıcı arayüzü harika çünkü çok basit. Öte yandan, muhtemelen çok basit. Evernote gibi diğer not alma uygulamaları, tamamen seçili bir arayüz sunar ve size daha fazla seçenek sunar. Bununla birlikte, Google Keep’in basit düzeni, neyin ne olduğunu görmeyi kolaylaştırıyor.

Masaüstü istemcisi olmasa da, Chrome uygulaması hemen hemen bir istemcinin yerini alıyor. Ancak bunu elde etmek için, henüz yüklemediyseniz Chrome web tarayıcısını indirmeniz gerekir. Bunun yerine tarayıcı sürümünü kullanabilirsiniz..

Mevcut tüm istemcilerin düzeni neredeyse aynı olduğundan, Android ve iOS uygulamalarının da kullanımı kolay değildir. Ayarlar menüsünün farklı bir yerde olması gibi yalnızca küçük farklılıklar vardır ve gezinmek hala kolaydır.

Orta pencere, notlarınızı varsayılan olarak döşeme biçiminde görüntüler, ancak isterseniz bunu bir liste görüntüsüyle değiştirebilirsiniz. Hamburger menüsü notlar ve hatırlatıcılar arasında geçiş yapmanıza, belirli bir etikete gitmenize veya yeni bir etiket oluşturmanıza ve ayrıca arşivlenmiş veya silinmiş notlarınızı görmenize olanak tanır. Mobil uygulamalar için ayarlara buradan da erişebilirsiniz. 

google-devam-yorum-düzen

Yeni bir not yazmak çok kolay. “Not al…” yazan kutuya yazmaya başlayın veya diğer yöntemlerden birini seçin: onay kutuları, çizim, sesli not veya resim. Daha önce söylediğimiz gibi, zengin metin biçimlendirme seçenekleri yoktur, ancak notları düzenlemeyi kolaylaştırarak renk kodlaması, etiketler ve hatırlatıcılar gibi başka seçenekler ekleyebilmenizi seviyoruz..

Google Keep Çizim Araçları

Bir not çizmek isterseniz, birkaç araç vardır. Hepsi bir açılır menüden renk ve boyut seçebileceğiniz bir kalem, işaretleyici ve vurgulayıcı elde edersiniz. Ayrıca kauçuk bir araç alırsınız ve açılır menüsünü tıklarsanız sayfayı temizleyebilirsiniz.. 

Seçilen içeriği taşımanıza, döndürmenize ve yeniden boyutlandırmanıza olanak tanıyan bir kesme aracı da vardır. Hatta çizmek için bir ızgara bile seçebilirsiniz: kareler, noktalar veya “kurallar”.

google-devam-yorum-çizim

Google Keep uzantısı, internetten hızlı bir şekilde bir şeyler almak veya bir sayfa bağlantısını kaydetmek istiyorsanız kullanışlıdır, ancak tüm bir web sayfasını da kırpamamanız utanç vericidir.

Genel olarak, notları ve fikirleri hızlı bir şekilde not etmek için basit bir aracın peşindeyseniz Google Keep harika. Alışveriş listeleri için iyi çalışıyor ve gözler için de kolay. 

Ayrıca sesli not tutmak istiyorsanız Google Keep, Google’ın konuşma tanıma özellikleri nedeniyle daha iyi seçeneklerden biridir. Tüm bunları ücretsiz olduğu gerçeğiyle birleştirin ve kesinlikle harika bir araç olarak parlıyor.

Güvenlik & Gizlilik

Google Keep’in güvenliği hakkında fazla bilgi yoktur, ancak bunun diğer tüm Google uygulamalarıyla aynı olduğunu varsayarsak, bazı sorunlar vardır. Google, reklam ve hedefli pazarlama amacıyla veri derler. Hizmet şartlarını okuduğunuzda, bazılarının düşündüğünden daha derinlemesine olduğunu fark edeceksiniz. 

İlk olarak, içerik yüklediğinizde, gönderdiğinizde, sakladığınız, gönderdiğiniz veya aldığınız zaman Google’a ve çalıştığı şirketlere bu içeriği kullanma hakkı verdiğinizi belirtir. Daha fazla ayrıntıya girer, ama fikri anlarsınız. Ayrıca, özellikle aşağıdakileri belirtir:

“Otomatik sistemlerimiz, özelleştirilmiş arama sonuçları, özel reklamcılık ve spam ve kötü amaçlı yazılım tespiti gibi kişisel olarak alakalı ürün özellikleri sağlamak için içeriğinizi (e-postalar dahil) analiz eder. Bu analiz, içerik gönderilirken, alınırken ve depolandığında gerçekleşir. ”

Temel olarak, Google reklamları yalnızca tarayıcıda aradıklarınıza bakarak uyarlamaz. Bunun yerine, onlarla birlikte sakladığınız ve Google Keep’i de içerdiğini düşündüğümüz her şeye bakabilir. 

Artı tarafta, Google’ın gizlilik politikası, bilgilerinizin güvenliğini sağlamak için şifreleme kullandığını, ancak Google’ın diğer şeylerin yanı sıra bazen bilgileri tutması gerektiğini de belirtiyor.

Keep, giriş bilgileri ve şifreler gibi hassas verilerinizi kaydetmek için en iyi yer değildir, çünkü büyük olasılıkla en az bir cihazda Google hesabınıza giriş yapacaksınız. 

Bu, ele geçiren herkesin Keep dahil Google hizmetlerinize erişebileceği anlamına gelir. Ancak hesabınızı iki faktörlü kimlik doğrulamayla ve oturumunuzu kapattığınızdan emin olarak koruyabilirsiniz.

Nihai Karar

Google Keep, basit ancak tatmin edici bir not alma uygulamasıdır. Rastgele notları hızlı bir şekilde indirmek için harika ve onları da iyi organize ediyor. Ancak metin biçimlendirmesi veya not defterleri olmaması gibi bazı alanlarda yetersiz kalıyor. 

Keep ücretsiz olmakla birlikte, elinizin altında olması iyi bir araçtır. Notları hızlı ve kolay bir şekilde oluşturabilir, görüntüleyebilir, yeterince iyi düzenleyebilir ve cihazlarınızla senkronize edebilirsiniz. Bununla birlikte, daha fazla kuruluş seçeneği ve metin biçimlendirmesinin peşindeyseniz, Evernote daha iyi bir seçim olabilir. 

Google Keep ile ilgili kararınız nedir? Yorum bölümünde görüşlerinizi paylaşın. Okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me