Evernote İncelemesi – Güncellendi 2020

Evernote İncelemesi

Tüm not alma uygulamalarının dede, Evernote muhtemelen türünün en popüleridir. Bu Evernote incelemesinde özelliklerini, artılarını ve eksilerini inceledikçe Cloudwards.net’e katılın ve sizin için en iyi seçenek olup olmadığına karar vermenize yardımcı olun.


Bulut not alma araçları söz konusu olduğunda, hiçbir isim yazarlar, akademisyenler ve diğer… kelime insanlarıyla… Evernote’tan daha fazla yankılanmaz ve bu sadece serin fil logosu değildir. 2007’den bu yana bandwagonda atlanan 200 milyon kullanıcı arasında henüz numara oluşturmuyorsanız, bu Evernote incelemesi, atılım yapmak isteyip istemediğinize karar vermenize yardımcı olacaktır.

Bulut tabanlı ve dosya eklerini saklayabilen Evernote, en iyi bulut depolama hizmetlerinin yerini tutmaz. Bununla birlikte, notları vurmak, web sitelerini kırpmak ve düşünceleri organize etmek için tasarlanmış tonlarca yerleşik özellik sayesinde, Evernote’un dijital dizüstü bilgisayar sınıfının en üstünde durduğunu onaylamakta sorun yaşamıyoruz.

Aslında, bazılarımız için Evernote, abonelik seçenekleri eskisi kadar maliyet dostu olmasa bile, takıntılı bir şey. Evernote’un neden yönettiği nedenlerini tükettiğimizde bizimle iletişime geçin, ayrıca hizmetin yetersiz kaldığı birkaç alana dikkat edin.

Evernote için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Evernote, geleneksel kalem ve kağıt yaklaşımına veya kelime işlemciye göre çeşitli avantajlar sağlayan, bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda not almanızı sağlayan bulut tabanlı bir araçtır.

Birincisi, notlar bulutta saklandığından, dökülen kahve, sabit sürücü çökmeleri ve kaydedilen düşüncelerinizi ortadan kaldırmak için endişelenmenize gerek yoktur. Ne yazık ki, aşağıda Evernote bulutuna ayda ne kadar veri yükleyebileceğinize dair bir sınır vardır. Ancak, bu yalnızca en üretken notaları etkileyecek.

Bulut tabanlı notların bir diğer avantajı, cihazlarda senkronize edilebilmeleridir: dizüstü bilgisayarınıza bir not yazın ve buna akıllı telefonunuza neredeyse gerçek zamanlı olarak erişebilirsiniz. Evernote istemcileri Windows, Mac, Android ve iOS için kullanılabilir. Ücretli abonelik gerektiren akıllı telefonlar için notlara çevrimdışı olarak erişilebilir.

Notlarınıza kendinize ait olmayan bir bilgisayara erişmeniz gerekiyorsa ve güvenlik (ve eşek ağrısı) nedenleriyle Evernote istemcisini kurmak istemiyorsanız, Evernote’u kullanarak notlarınıza da ulaşabilirsiniz. çevrimiçi araç, masaüstü istemcisinin tüm özelliklerine sahip olmamasına rağmen.

Bununla birlikte, not alma ve bunları bulutta depolama yeteneği, Evernote’u rekor her şey kalabalığı arasında favori yapan şey değil. Bunu yapan ek özellikler, özellikle de kurumsal özellikler.

Notları not defterlerine gruplama özelliğinin çok ötesinde, bu kurumsal özellikler arasında notları sıralama, notları çapraz bağlama, notlara ek kaydetme ve kontrol listeleri ve tablolar ekleme yer alır..

Elbette notlardaki metinler aranabilir, ancak optik karakter tanıma (OCR) sayesinde resimlerdeki metinler de aranabilir. Bu, el yazısı notların ve beyaz tahtaların kamera çekimlerinin taranmasını içerir. Evernote Premium aboneleri ayrıca Microsoft Office belgelerinde ve .pdfs dosyalarında metin arayabilir ve .pdfs açıklama ekleyebilir.

Araştırma toplamak için Evernote’un Chrome, Safari, Firefox, Internet Explorer ve Opera için kullanışlı bir web kesme makinesi vardır. Notları kırpmadan önce, metni daha sonra neden kırptığınızı hatırlamak için metni vurgulayabilir ve görsel açıklamalar ekleyebilirsiniz..

Artı ve Premium aboneler, Evernote hesabınıza özel bir Evernote e-posta adresine yönlendirerek günde 200 e-posta kaydedebilir, ancak bu yalnızca ücretli kullanıcılar için kullanılabilir.

Masaüstü istemcisinde, el yazısı notlar olan özel “mürekkep notları” oluşturabilirsiniz.

Tablet kullanıcıları için yararlı olsa da, Evernote’un el yazısını OneNote gibi metne dönüştürmek için yerleşik bir özelliği yoktur. Bu ihtiyaç varsa, bunun bir yolu Livescribe gibi metne dönüşebilen ve otomatik Evernote yönlendirme özelliğine sahip bir smartpen kullanmaktır..

Sesli notları tercih edenler için, Evernote hem masaüstü hem de mobil cihazlar için bir ses kayıt özelliğine sahiptir.

Web kameranızla resim çekip doğrudan Evernote istemcisinden yerleştirebilmenize rağmen video notları desteklenmez. Bununla birlikte, diğer araçları kullanarak video kaydedebilir ve bunları Evernote’a ek olarak ekleyebilirsiniz.

Zaman kazanmak için belirli not toplama görevlerini otomatikleştirmek istiyorsanız, Evernote hem IFTTT hem de Zapier ile çalışır. Farklı uygulamaları neden ve sonuç davranışlarıyla bağlamak için kullanılan bu araçlar, telefonunuza eklenen yeni kişileri otomatik olarak bir not defterine otomatik olarak kaydetme veya Facebook durumlarınızı derleme veya belirli kişilerden gelen e-postaları kaydetme gibi işlemleri yapmanıza olanak tanır..

(Bu arada, IFTTT’yi nasıl kullanacağını daha iyi ele almak isteyenler için, yardımcı olması gereken yedekleme tarifleri hakkında kullanışlı bir kılavuzumuz var.)

Bunlar Evernote’un öne çıkan özellikleri, ancak bazı iyi olanları atladığımızı itiraf eden ilk kişi olacağız. Bu ne yazık ki kaçınılmaz: Bir veya iki not defterini doldurmak için yeterli.

Aşağıda, kullanıcı deneyimini tartışırken masaüstü istemcisine ve genel not alma sürecine bir göz atacağız. İlk olarak, Evernote’un size ne kadara mal olacağını konuşalım.

Fiyatlandırma

Evernote’un üç farklı plan seçeneği vardır. Bu, ücretsiz olan ve Evernote Plus ve Evernote Premium’un özelliklerinin çoğunu içeren Evernote Basic’i içerir.

Evernote Basic ile ilgili sınırlamalar, yalnızca iki cihazı senkronize edebilmeniz, ayda 60 MB yükleme ile sınırlı olmanız ve notların 25 MB’tan büyük olmamasıdır.

Evernote Plus, sınırsız sayıda cihazı senkronize etmenizi sağlarken, aylık yükleme sınırınızı 1 GB’a ve not boyutu sınırını 200 MB’a çıkarır. Ayrıca, notları Evernote hesabınıza e-postayla göndermenizi ve e-posta desteğine erişmenizi sağlar.

Evernote Basic: Evernote Plus: Evernote Premium:
Aylık Maliyet:Bedava$ 3.99$ 7.99
Yıllık fiyat:Bedava$ 34.99$ 69.99
Toplam Depolama Alanı:SınırsızSınırsızSınırsız
Aylık Yükleme Sınırı:60MB1GB10GB
Senkronize Cihazlar:2SınırsızSınırsız
Maksimum Not Boyutu:25MB200MB200MB

Evernote Premium ile ayda en fazla 10 GB yükleme gerçekleştirirsiniz; bu, en titiz not alıcı için bile (öğretmenin evcil hayvanı) yeterli olacaktır. Müşteri desteği ile canlı sohbetin yanı sıra Office belge aramaları, .pdf ek açıklama ve kartvizit tarama gibi bazı gelişmiş özellikler de açılır..

Evernote, 2016 yılında Plus ve Premium’un maliyetlerini hayran lejyonlarından çok hayal kırıklığına kadar artırırken, değer elde ettiğiniz şey için genel olarak hala iyi.

Kullanıcı deneyimi

Genel olarak samimi bir müşteriye yerleştirilmiş inanılmaz bir özellik yelpazesi sunarken, ilk etapta Evernote biraz ezici görünüyor. Google Keep de dahil olmak üzere mevcut diğer bulut not alma araçlarından bazıları kadar kesinlikle temiz bir görünüm sunmuyor.

Varsayılan masaüstü görünümü, not defterlerinizi en sol kenar boşluğunda, ardından hemen sağdaki notlar için bir sütun ve bunun sağındaki gerçek not için bir bölme gösterir. Gezinme sütunlarını ve not bölmesini yeniden boyutlandırabilirsiniz, ancak yine de yoluna girme eğilimi gösterir.

Bazı şeyleri temizlemek istiyorsanız, çoğunlukla aynı etki için sol paneli (F10) ve notlar listesini (F11) kapatabilirsiniz..


 

Veya herhangi bir nota sağ tıklayın ve ayrı bir pencerede açmak için “notu aç” ı seçin.

Notları oluşturmaya başlamadan önce, notları saklamak için bir not defteri oluşturmanız gerekir. Bu işlem, gezinme sütununun üst kısmındaki “not defterleri” ifadesinin yanındaki “+” simgesini tıklayarak kolayca yapılabilir.

Bir not defteri adı seçin, “tamam” ı tıklayın, not defteriniz takırtılarınız için hazır olacaktır.

Not oluşturmak için Evernote’un sağ üst tarafındaki mavi “yeni not” düğmesini tıklayın. Bu, notunuzu yazmaya başlayabileceğiniz ayrı bir pencere açacaktır. Notun içinden ona bir ad verebilir ve hangi not defterinde tutulacağını seçebilirsiniz.

Notlarda, tıpkı bir kelime işlemci gibi biçimlendirme araç çubukları bulunur, böylece sürecin bir kısmı anında tanıdık gelmelidir. Yazı tipinizi ve yazı tipi boyutunu değiştirebilir, kalın, italik hale getirebilir, altını çizebilir ve metni vurgulayabilir ve madde işareti listeleri, kontrol listesi ve tablolar ekleyebilirsiniz..

Belirtildiği gibi, notlar ayrıca bir düğmeye basarak etkinleştirebileceğiniz bir ses kayıt özelliğine sahiptir. Başka bir düğme kameranızı açar ve video notları kaydetmemesine rağmen fotoğraf çekmenize ve eklemenize izin verir.

Diğer dosya türleri için, bunları dosya sisteminizden hızla ek olarak ekleyebilirsiniz. Evernote ayrıca Google Drive ile entegre olarak bulut depolama alanından dosya eklemenize olanak tanır.

İlk başta notlarla dolu dizüstü bilgisayarlar arasında sıralama yapmak gerçek bir güçlük olabilir gibi görünse de, Evernote deliliğin içinde gezinmenize yardımcı olacak çeşitli özellikler içeriyor. Bu, daha sonra özel bir “etiketler” sekmesi kullanarak ilgili düşünceleri hızlı bir şekilde sıralamak için notları “etiketleme” özelliğini de içerir.

Notlardaki metin de aranabilir ve kaydedilen düşünceleri bulmayı oldukça kolaylaştırır.

Not listesi sütununu snippet, kutucuk ve küçük resim görünümleri arasında değiştirmenizi de seviyoruz. Sütunun boyutunu artırın ve istediğiniz şeyi bulmak için notları oldukça hızlı bir şekilde tarayabilirsiniz.

Başkalarıyla işbirliğini kolaylaştırmak için, nesneyi sağ tıklayıp “not defterini paylaş” (veya “notu paylaş”) seçeneğini seçerek hem not defterlerini hem de notları paylaşabilirsiniz. Ardından, paylaşmak istediğiniz kişinin e-posta adresini girin ve onlar için izinler (görüntüleme, düzenleme ve davet etme) ayarlayın.

Ayrıca, Evernote uygulamasından ayrılmadan başkalarıyla canlı olarak konuşabilmeniz için bir sohbet özelliği de vardır, ancak Slack (Evernote ile entegre olduğu).

Not bağlantılarını başkalarıyla da paylaşarak notunuza tarayıcı aracılığıyla erişmelerine izin verebilirsiniz (aynı bağlantılar çapraz referans için diğer notlara yapıştırılabilir).

Araca alıştıktan sonra Evernote kullanıcı deneyimi oldukça pürüzsüz olsa da, sorun yaşarsanız, masaüstü istemcideki “yardım” menüsü aranabilir bir çevrimiçi bilgi tabanına erişmek için kullanılabilir.

Doğrudan destek de mevcuttur, ancak yalnızca ücretli müşteriler için. Evernote Plus aboneleri e-posta desteğine erişirken, Evernote Premium aboneleri de canlı sohbete sahiptir.

Güvenlik & Gizlilik

Evernote, kendi veri merkezlerini tutmaz, bunun yerine altyapı için Google Cloud’u kullanır. Google Cloud, kısmen Google’ın kendi bilgi veritabanlarıyla aynı veri merkezlerinde barındırılması gerçeğiyle ilişkilendirilebilen güçlü veri merkezi güvenliği sağlar..

Google Cloud’da depolanan veriler, beklemede 256 bit AES kullanılarak şifrelenir. Ancak, şifreleme anahtarları Evernote tarafından değil Google tarafından yönetilir. Evernote’un özel şifreleme seçeneği vardır, ancak vurgulanan belirli metni karıştırmakla sınırlıdır. Hayal kırıklığı yaratarak, not defterlerinin tamamını ve hatta notları şifreleyemezsiniz.

Google ile de, pazarlama için verilerin kullanımı da dahil olmak üzere Google Drive incelememizde detaylandırdığımız bazı genel güvenlik endişelerimiz var. Ancak, Google’ın bu amaçlar için Evernote dosyalarınıza erişmesi olası değildir (umarız).

Aktarılan dosyalar, taşıma katmanı güvenliği (TLS) kullanılarak Evernote tarafından şifrelenir. Bu, sizi ortadaki adam saldırılarına ve diğer WiFi gizli dinleme biçimlerine karşı korumalıdır, ancak halka açık bir ağdaysanız, gizli kalmak için yine de bir VPN kullanmak isteyeceksiniz. En iyi VPN kılavuzumuzda yer alan seçimlerden herhangi biri Evernote ile iyi çalışmalıdır.

Şifreleme uçtan uca değil. Veri merkezine ulaştıktan sonra, dosyalarınız daha sonra alımı hızlandırmak için kullanılan dizinleme için düz metne geri döndürülür ve sonra şifrelenir.

Bununla birlikte, Evernote, SafeRoom adı verilen kullanışlı bir üçüncü taraf eklentisiyle çalışıyor. OneDrive ile de kullanılabilen SafeRoom, notlarınızı yalnızca bildiğiniz özel bir anahtarla şifreler ve ek bir güvenlik katmanı ekler. 

Herhangi bir bulut tabanlı depolamada olduğu gibi, kimlik avı saldırılarına da dikkat etmek istersiniz. Parolanız çalınırsa, Evernote hesabınıza herhangi bir tarayıcıdan erişilebilir. Ancak, iyi haberler var: Evernote iki faktörlü kimlik doğrulamayı destekliyor.

Bu özelliği açın ve tanımadığınız bir makineden hesabınıza giriş yaparken Evernote’a erişmek için bir güvenlik kodu girmeniz gerekir. Bu kodu Google Şifrematik’i kullanarak veya abone iseniz kısa mesajla alabilirsiniz. Kişisel günlüğünüzü herkesin görebilmesi için 4 kanalda kullanmanızı öneririz..

Nihai Karar

Genel olarak, Evernote, Egnyte Connect (Egnyte Connect incelememizi okuyun) veya hatta Dropbox, Google Drive veya OneDrive gibi bir EFSS çözümü kadar iyi bir işbirliği aracı değildir. Akademik araştırma, günlük kaydı ve savaşan manifestolar gibi kişisel projeler için Evernote’u tercih ediyoruz. Ancak bu amaçlar için daha iyi bir araç düşünemiyoruz.

Düşüncelerinizi not defterlerine yerleştirebilme, etiketleyebilme, ekler ve sesli notlar ekleyebilme ve bunların tümünü herhangi bir cihazdan elde edebilme, onu gelişigüzel fikirlerinizi toplamak ve aranabilir bir kütüphaneye dönüştürmek için mükemmel bir araç haline getirir..

Ücretsiz hesapta iki cihaz sınırı ve ayda 60 MB yükleme sınırı ile ilgilenmese de, Evernote Plus bu sorunu giderir ve sizi her ay bir fincan kahvenin maliyetinden daha fazla geri döndürmez. Sınırsız depolama alanına sahip olan Evernote, OneDrive, Google Keep ve alanın geri kalanını yenerek en iyi bulut dizüstü bilgisayarı olarak yer alıyor.

Bir Evernote süper hayranı mısınız yoksa bir hata yaptığımızı mı düşünüyorsunuz? Aşağıdaki yorumlarda bize bir not bırakın ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me