Otixo İncelemesi

Çoklu bulut yönetimi söz konusu olduğunda, Otixo, kullanım kolaylığı ve birçok özelliği sayesinde muhtemelen pazar lideridir. Bununla birlikte, otomasyon göze çarpan bir eksikliktir, yani alan hala açıktır. Tüm ayrıntılar için Otixo incelememizin tamamını okuyun.


Bu günlerde, hemen hemen herkes daha fazla olmasa bile en az iki bulut depolama hesabına dönüşüyor. Dışarıdaki tüm cömert ücretsiz bulut depolama teklifleriyle, avantaj elde etmek mantıklı.

Buna ek olarak, işletmeler ve serbest çalışanlar genellikle birden fazla bulut depolama hizmeti kullanır, çünkü iş arkadaşlarınız ve müşterilerin Dropbox, Google Drive, OneDrive veya başka bir hizmet olsun farklı tercihleri ​​vardır.

Bununla birlikte, tüm bu bulut sürücülerini yönetmek gerçek bir güçlük olabilir. Dosyaların nerede olduğunu hatırlamak, dosyaları bir hizmetten diğerine taşımak ve birden çok depolama hizmetinden yararlanan projeleri düzene koymak biraz yardım gerektirebilir, bu da çoklu bulut yönetim araçlarının hizmet verebileceği yerdir.

Bu Otixo incelemesinde, özellikle işletme kullanıcıları için alandaki büyük isimlerden birini inceleyeceğiz. Otixo, 30’dan fazla bulut hizmetini ve WebDAV ve FTP gibi protokolleri destekler. Ayrıca, projeler için çalışma alanları da dahil olmak üzere bazı güzel işbirliği özelliklerine sahiptir..

Otixo’nun özelliklerini, maliyetini ve kullanıcı deneyimini düşürürken bizimle iletişim kurun. Otixo ile eşleştirmek için bulut depolama hizmetleri arıyorsanız, en iyi bulut depolama kılavuzumuza da göz atmayı unutmayın..

Otixo için alternatifler

Güçlü & Zayıf Yönler

Özellikleri

Otixo, tüm bulut sürücüleriniz için bir merkez görevi görür ve rakip hizmetlerle bulamayacağınız çeşitli özellikler sunar. Bu, kendi bulut depolama sunucularını ve işletme kullanıcılarına hitap edecek bazı yararlı işbirliği özelliklerini içerir.

Aynı zamanda, Otixo’nun belirli görevler için kullanışlılığını sınırlayan bir avuç büyük özlüyor. Örneğin, bir klasörü veya dosyayı bir bulut sürücüsünden diğerine kopyalayabilirken, bu sürücüler arasında kalıcı ilişkiler oluşturamazsınız. Bu, GoodSync ile elde ettiğiniz gibi buluttan buluta senkronizasyon veya buluttan buluta yedekleme anlamına gelmez.

Birincil uygulama web tabanlı olsa da, Otixo’nun Windows ve MacOS için bulut dosyalarınızı yönetmek için kullanabileceğiniz masaüstü istemcileri vardır. Android ve iPhone için de uygulamalar var.

Tüm bulut içeriğinizi tek bir yerde yönetmenin yanı sıra, Otixo, Zapier tarafından desteklenen bir özellik olan çeşitli uygulamalarla entegre olur. Bu uygulamalar arasında sosyal medya hizmetleri, dijital defterler, takvimler, veritabanları ve proje yönetimi araçları bulunur.

Otixo ile önizleme

Otixo’ya bağladığınız herhangi bir bulut sürücüsü için, içinde depolanan resimleri, belgeleri ve videoları önizleyebilirsiniz. Ancak dosya düzenlemeleri için, dosyayı indirmeniz ve bir masaüstü uygulaması kullanmanız veya dosyayı tarayıcı tabanlı düzenleyicisinden yararlanmak için depoladığı bulut depolama hizmetinde açmanız gerekir (belgeler için en iyi bulut depolama alanına bakın).

Tarayıcı tabanlı düzenleme hareketsiz olsa da, Otixo işbirlikleri için hala iyi çalışır, çünkü dosyaları başkalarıyla paylaşmak için kullanılabilir. Projeleri kolaylaştırmak için çalışma alanları ve çalışma grupları da oluşturabilirsiniz; hatta proje iletişim kutusu için bir sohbet özelliği de vardır. Kullanıcı deneyimini ele aldığımızda bu özelliklere daha ayrıntılı bir şekilde göz atacağız, aşağıda.

Ayrıca, yüklenen dosyalarınız için özel uçtan uca şifreleme dahil Otixo’nun güvenlik özelliklerinden bazılarına da bakacağız. Maliyete geçmeden önce son bir notta, Otixo ile aslında bir miktar bulut depolama alanı elde edersiniz. Bundan sonra ne kadar hakkında konuşacağız.

Fiyatlandırma

Otixo’nun üç planı vardır: Otixo Standard ve Otixo Plus’ta ücretsiz bir plan ve iki aboneliğe dayalı seçenek.

Yukarıdaki tabloda görebileceğiniz gibi, ücretsiz plan tam olarak ücretsiz değildir. Buluttan buluta transferler yapmayı planlıyorsanız, bunu yapmak için gigabayt başına 0,49 ABD doları faturalandırılırsınız, bu oldukça ağır bir ücrettir. Ayda 15 GB’tan fazla aktarmayı planlıyorsanız, aynı maliyetle ilgili olduğu için Otixo Standard’a da kaydolabilirsiniz..

Freeloader’lar 5 GB Otixo iş sürücü depolama alanına sahip olurken, aboneler hangi plana bağlı olduğunuza bağlı olarak kullanıcı başına 10 GB veya 20 GB alır. Bu depolama alanı birikimlidir, yani kullanıcılar arasında istediğiniz gibi bölebilirsiniz.

Desteklenen Bulutlar & Protokoller

Tüm bunlar, Otixo’nun otuzdan fazla bulut sürücüsünü ve protokolünü desteklediğini ve birçok büyük ismin mevcut olduğunu söyledi. En iyi bulut depolama sağlayıcılarından bazıları, powerbox Dropbox, Google Drive ve OneDrive’ın yanı sıra pCloud’daki en iyi sıfır bilgili bulut depolama hizmetlerinden biridir..

DropboxGoogle sürücüonedriveOneDrive İş
KutuAmazon S3Amazon DrivepCloud
HubicMEGAowncloudHiDrive
FlickrEvernoteFacebookYandex

Bununla birlikte, günümüzde mevcut olan en iyi kurumsal senkronizasyon ve paylaşım çözümlerinden biri olan Egnyte Connect dikkat çekicidir. Ayrıca, bulut altyapı çözümleri arasında yalnızca Amazon S3 desteklenmektedir. Azure, Google Cloud ve Rackspace Cloud Dosyalarının da dahil olduğunu görmek istiyoruz.

Otixo, FTP / SFTP ve WebDAV protokollerini destekler, ancak sürücüleri bağlamak için daha da fazla olanak sağlar. OwnCloud’un dahil edilmesi, kişisel bulut depolama çözümlerini diğer sürücülerle entegre etmek isteyenler için de harika.

Otixo ile alacağınız bir diğer yararlı özellik, Microsoft Excel, Paypal ve MySQL’in yanı sıra popüler sosyal medya platformlarının çoğu da dahil olmak üzere diğer birçok hizmetten gelen bildirimleri merkezileştirmek için bir merkez olarak kullanmaktır..

Kullanıcı deneyimi

Otixo, belirttiğimiz gibi, barındırılan dosyalarınızı bir web uygulamasından, masaüstü istemcisinden ve akıllı telefon uygulamasından yönetmenizi sağlar. Bu çok yönlü yaklaşım, bulut sürücü setinizde depolama sınırlarının, bildirimlerin ve diğer olayların üstünde kalmayı çok daha kolay hale getirir.

Web ve masaüstü deneyimleri neredeyse aynıdır, bu nedenle bir tanesini bulduktan sonra çoğunlukla diğerinde gezinebilirsiniz. Bu iyi bir şey çünkü Otixo alışmaya biraz zaman ayırıyor.

Sol kenar boşluğuna giden bağlantılar çalışma grupları, çalışma alanları ve Otixo dosya yöneticisi için kullanılabilir. Web istemcisini kullanıyorsanız, bir uygulama dizinine de erişebilirsiniz.

Uygulama dizini Otixo’yu YouTube, GitHub ve Twitter gibi çeşitli servislerle entegre etmenizi sağlar. Bunu yaptığınızda, bu uygulamalarda belirli eylemler gerçekleştiğinde Otixo’da bildirim almanıza olanak sağlanır. Bu, takip edilmesi gereken çok sayıda internet aracına sahip işletmeler için çok yararlı bir yönetim özelliğidir.

Otixo’da alınan sohbet mesajlarını bir Evernote not defterine otomatik olarak gönderme gibi belirli işlemleri de otomatikleştirebilirsiniz (Evernote hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Evernote incelememizi okuyun).

Bulut sürücülerinin Otixo’ya bağlanması nispeten ağrısız bir süreçtir. Sağ üst köşeye yakın küçük bir bulut simgesinin bulunduğu dosya yöneticisi görünümünde olmanız gerekir; hizmet eklemek için tıklayın.

Bir sonraki ekranda, bağlantı için kullanılabilen bulut hizmeti simgelerinin bir listesini bulacaksınız. Eklemek istediğiniz bulut hizmetini tıklayın, bağlantıya bir ad verin, ardından “yetkilendir” düğmesini tıklayın. Bulut hizmeti tarafından, Otixo’ya dijital varlıklarınıza erişmesi için izin vermeniz istenir.

Bunu yapın ve entegrasyon tamamlanacaktır: bulut sürücünüz artık dosya yöneticisinin sol tarafındaki gezinme sütununda görünecektir. Orada sürücü adını tıklayın, tüm klasör ve dosyalarınızın ana pencerede görüntülendiğini görmelisiniz.

Buradan, bulut sürücünüze dosya yükleyebilir, içeriği bir sürücüden diğerine kopyalayabilir veya taşıyabilir ve içerik paylaşabilirsiniz. Tüm klasörleri Otixo’ya yükleyemeyeceğinizi unutmayın, sadece dosyalara, biraz tuhaf.

Ayrıca, projeleri düzene koymak için tasarlanmış bir özellik olan yalnızca ayarladığınız çalışma alanlarıyla dosya paylaşabilirsiniz..

Bir çalışma alanında, hangi bulut sürücüsünde depolanırsa depolansın dosyalar ekleyebilir ve başkalarını bu alana erişmeye davet edebilirsiniz. Alanlara başkalarını eklemeyi biraz daha kolaylaştırmak için önceden çalışma grupları görünümünü kullanarak ekipler (ör. Pazarlama departmanı, geliştiriciler) oluşturabilirsiniz..

Dropbox Business, Egnyte Connect ve işletmeler için tasarlanmış diğer bulut depolama araçları, ortak çalışmalar için ekip klasörleri oluşturmanıza olanak tanır. Ancak, bu yaklaşımla, işbirlikleri tek bir bulut sürücüsünde depolanan dosyalarla sınırlıdır. Birden çok farklı bulut sürücüsünde depolanan dosyalara erişebilmek, işbirlikleri için büyük bir avantajdır ve Otixo’yu kullanmanın en iyi nedenlerinden biri.

Proje üyeleriyle iletişim kurmak için kullanabileceğiniz bir sohbet özelliği bile var, ancak Otixo bu aracı tercih ediyorsanız Slack ile de entegre oluyor.

Bulut – Bulut İşlemleri

Otixo’yu test ederken bulduğumuz en göze çarpan zayıflık, buluttan buluta işlemlerin oldukça sınırlı olmasıdır. Taşımak istediğiniz nesnenin menü düğmesine tıklayarak bir klasörü veya dosyayı bir bulut sürücüsünden diğerine taşıyabilirsiniz..

Bu yeterince kolay ve çoklu bulut yönetimi için gerekli olan bir özellik. Ancak, MultCloud’da bulacağınız gibi buluttan buluta senkronizasyon ve buluttan buluta yedekleme özelliklerini görmek isteriz (MultCloud incelememizi okuyun).

Şirketin uygulamak istediği özellikler olup olmadığını öğrenmek için Otixo’ya bir mesaj attık. Yanıttan, iyi görünmüyor.

Güvenlik

Otixo, gerçekleştirebileceğiniz buluttan buluta işlem türlerinde büyük özlüyor olsa da, bulutta depoladığınız dosyalara ek bir güvenlik katmanı ekleyebilme özelliği ile bunu biraz küçültür..

Google Drive ve OneDrive dahil çoğu bulut depolama sağlayıcısında, sağlayıcının kendisi dosya şifrelemeyi yönetir. Bu, şirketin içeriği pazarlama amacıyla taramak veya taşan filmler gibi korsan içerikleri keşfetmek için dosyalarınızın şifresini çözebileceği anlamına gelir (torrent için en iyi VPN’i okuyun).

Otixo ile bağlı bulut sürücülerinize yüklenen dosyaları özel olarak şifreleyebilirsiniz. Şifreleme uçtan uca ve şifreleme anahtarını yalnızca siz bileceğiniz için dosyalarınızın şifresini yalnızca siz çözebilirsiniz. Bu bağlamda, Boxcryptor incelememizde okuyabileceğiniz sıfır bilgi aracı olan Boxcryptor gibi biraz çalışıyor.

Kullanılan şifreleme yöntemi, çoğu bulut depolama hizmetinin yanı sıra finansal kurumlar ve hükümetler tarafından kullanılan protokol olan 256 bit AES’dir. Aynı zamanda Ulusal Teknoloji ve Standartlar Enstitüsü tarafından önerilen protokoldür.

Dosyaları araçla yüklerken şifrelemeniz gerekir.

Ne yazık ki, klasörleri değil yalnızca dosyaları yükleyebileceğiniz için, dosyaları birer birer şifrelemeniz gerekir. Bu kesinlikle Otixo’nun düzeltmek için düşünmesi gereken bir şey.

Daha büyük bir sorun, iki faktörlü kimlik doğrulamanın olmamasıdır. Bu özellik olmadan, birisinin verilerinize erişmek için çalıntı veya kırık bir şifre kullanması çok daha kolaydır, çünkü tanıdık olmayan makinelerden giriş yaparken ek güvenlik bilgisi gerekmez.

Otixo’nun web sitesi, yalnızca Plus aboneleri için de olsa bu özelliğin yakında sunulacağını gösteriyor.

Destek

Otixo yalnızca e-posta yoluyla destek sağlar. Sohbet veya telefon gibi yardım alabilecek canlı kanal yok.

Bunun da ötesinde, Otixo en azından ücretsiz kullanıcılar için desteklenecek e-postaları yanıtlamak için acele etmiyor gibi görünüyor. Şirkete birkaç e-posta gönderdik ve beş gün sonra da yanıt alamadık.

Şirketin web sitesine göre, Otixo Plus aboneleri 7/24 destek ve ortalama dört saatlik bir yanıt süresi alıyor. Ne yazık ki, bu sözü test edemedik.

Kendinizi bir bağlantıda bulursanız ve bir cevap bekleyemezseniz, yardım için Otixo’nun çevrimiçi destek merkezine bakabilirsiniz. Bir kaynak olarak, başlamak, çeşitli bulut sürücülerle çalışmak, WebDAV ve FTP’yi kullanmak, çalışma alanlarını ayarlamak ve daha fazlası için makul miktarda rehber vardır. İlgili içeriği hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı olmak için site de aranabilir.

Nihai Karar

Otixo, çok doğru ve neredeyse yanlış yapan çok bulutlu bir yönetim aracıdır. Artı tarafta, hizmetin masaüstü ve mobil uygulamalara sahip olduğunu ve çok çeşitli bulut sürücülerini ve uygulamaları desteklediğini seviyoruz.

Çalışma alanı yetenekleri, birden fazla bulut hizmetine yayılmış projeleri kolaylaştırmak isteyen işletmeler için de yararlı olacaktır. Zapier tarafından desteklenen uygulama entegrasyonlarından bazıları da yararlı görünüyor.

Öte yandan, Otixo’nun senkronizasyon veya yedekleme için buluttan buluta dosya aktarımlarını otomatikleştirmenize izin vermediğini görünce oldukça şaşırdık. İçeriği yalnızca bir buluttan diğerine manuel olarak kopyalayabilir veya taşıyabilirsiniz; bu, ağır bulut kullanıcıları için çok zaman alıcı olacaktır.

Yüklediğiniz her bir dosyaya özel şifreleme ekleyebilmenizi isterken, aynı zamanda tüm klasörleri de kapsayabilir. Hiçbir iki faktörlü kimlik doğrulama daha da büyük bir endişe kaynağı değildir.

Sonuçta, Otixo hakkı, dürüst olmak gerekirse oldukça zayıf olan çoklu bulut pazarının tepesine yakın bir yerde oturuyor. Ancak, çoklu bulut yönetimi daha fazla talebe yol açtığından pazarın önümüzdeki yıllarda büyümesini bekliyoruz..

Aşağıdaki yorumlarda Otixo hakkında ne düşündüğünüzü bize bildirin ve okuduğunuz için teşekkürler.

Kim Martin
Kim Martin Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me